SGK

2020 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu şekilleri, alınmak istenen yardıma göre değişiklik göstermektedir. Bazı yardımlar için ailenin aylık geliri hesaplanırken, bazı yardımlar için sadece kişinin kimliği ile başvuru yapması yeterli olacaktır. Alınmak istenen yardımın türüne göre kişilerin başvuru noktaları ve hazırlamaları gereken evraklar değişiklik göstermektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait yardımlar, farklı başlıkla altında verilir. Ailenin durumu göz önüne alınarak birden fazla yardımın alınmasına izin verilebilir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımlarına yapılacak başvurular, il ve ilçelerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na, ya da ASDEP merkezlerine yapılabilir. Yardım, ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını kapsar. Bu yardımdan yararlanabilmek için kişilerin gelirleri toplanarak evin toplam geliri bulunur. gelir, asgari ücretin 1/3’ünden az ise, bu yardımın verilmesine karar verilir. Başvurular, T.C. kimlik kartı ile yapılmaktadır. ayrıca fakirlik belgesi gibi belge ve evraklar talep edilmez. Başta dini bayramlar olmak üzere, özel durumlarda ve ihtiyaç halinde kişilerin bu yardımlardan faydalanması sağlanır. Alınacak miktara vakfın mütevelli heyeti karar verir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Barınma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin barınma yardımlarından yararlanabilmesi için, oturdukları evin artık oturulamayacak kadar kötü durumda olması gerekmektedir. Bakımsız ve sağlıksız bir evde oturulması, tozlu ve rutubetli bir duvar yapısı ve özellikle evde hasta veya yaşlı kişi bulunması durumunda ailelere barınma yardımı verilir. Yardıma başvuru yapmak için kişilerin gerekli belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılır. Yardıma başvuru, 18 yaşın üzerindeki herhangi bir aile üyesi tarafından gerçekleştirilebilir. Hanede kişi başına düşen geliri, net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması talep edilmektedir. Gelir, bu nedenle en fazla 701 TL olabilir. Bu yardımda kişilere prefabrik ev, ev eşyası gibi alımlar gerçekleştirilir. Yardımın nakit olarak değeri 25.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Konut Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal konut projelerine başvurmak için kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığıyla yapılmakta olan bu yardım, taksitlendirilen konut ödemelerini kapsar. Bu yardıma başvuru yapmak için kişilerin TOKİ ofislerine gitmesi gerekmektedir. başvurular, T.C. kimlik kartı ile yapılır. Başvuru sırasında verilecek formun açıklıkla doldurulması gerekir. Konut seçenekleri 2+1 ya da 1+1 olarak sunulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yakacak konusunda yardımlar, ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Yardım, yılda sadece 1 kez, kış başında verilir. 500 kg kömürle sınırlıdır. Yardıma başvurular, sadece T.C. kimlik kartı ile yapılmaktadır. başvuru için kişilerin, gelir belgesi ile birlikte Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı şubelerine başvuru yapması gerekmektedir. Yardım için gerekli yönlendirmeler, kaymakamlık tarafından da yapılabilmektedir. Bu yardımı alabilmek için de ailenin aylık kişi başı gelirinin 701 TL’nin altında olması gerekmektedir. Ailenin 500 kg’den fazla kömüre ihtiyaç duyabilmesi durumu, mütevelli heyeti tarafından değerlendirilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlara verilecek sosyal yardımlar, evde çocukların da olması durumunda katlanmaktadır. Yardımlara başvuru yapmak için kişilerin ölüm belgesi ve gelir belgesi ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru, eşi vefat eden kadın dışında kimseden alınamaz. Başvuru sırasında kadının kimlik belgesi kontrol edilir.

Bunun sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımı için aile  mal varlığı araştırmasına tabi tutulur. Sosyal güvencesi  olmayan kadınlara verilen bu yardım, sadece vefat eden eşin resmi nikahlı olması durumunda kişilere ulaştırılır. 2 aylık olarak verilecek miktar,275 TL’dir. Kişiler, kimlik belgeleri ile birlikte 2 ayda bir paralarını PTT şubelerinden çekebilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerinin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker yakınlarına verilecek sosyal ardıma başvuru, askerin ailesinden kimsenin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapması ile gerçekleştirilir. Asker evli ise eşi, değilse ailesi  yardımı talep etmekte yükümlüdür. Evi geçindiren kişinin askere giden genç olduğunu beyan eden aile, bu yardımı alabilir. Askerlik belgesi, kimlik fotokopileri, fakirlik belgesi, gelir tespiti gerektiren bu yardım, iki ayda bir 275 TL olarak ödenmektedir. Yardımın başvurusu sırasında ailelerin yanlarında kendi kimliklerinin bulunması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öksüz Ve Yetim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öksüz ve yetim maaşına başvuru, vefatın gerçekleşmesinin ardından yapılmalıdır. Annesi veya babası vefat eden 18 yaşın altındaki çocuklara bu yardım verilmektedir. Kimlik kartları ile yapılacak başvuruda, çocuk başı 2 ayda bir 100 TL verilmektedir. Nakdi yardımlar sınıfında yer alan öksüz veya yetim maaşı, anne vefat etmişse baba, baba vefat etmişse anne tarafından çekilir. Eğer ikisi de vefat etmişse, çocuğun bakımını mahkeme kararıyla üstlenen kişi, bu maaşı alır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Çocuğu Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker çocuğu yardımına başvuru, askere gittiğinde evi geçindiremeyecek kişinin ailesi tarafından yapılmalıdır. Asker ailesine verilen yardıma ek olarak, 18 yaşın altındaki asker çocuklarına da yardımda bulunulur. Muhtaç asker ailelerine yönelik bu yardım, nakdi olarak verilir. 2 ayda bir 100 TL olarak düzenlenen yardım, PTT şubelerinden alınabilmektedir. Babası askerde olan çocuklara verilecek bu desteğe başvuru, askerlik belgesi ve T.C. kimlik kaydı ile yapılmaktadır. Askerin çocuğu reşit olmayacağından, askerin eşi çocuğun kimliği ile bu yardıma başvuru yapabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımına başvuru gerekmez. Doğum olayının hastanedeki kayıtlara geçmesinden sonra bu yardımı alma hakkı doğmuş olur. Yardım, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 TL olarak verilmektedir. Ödemeler tek seferliktir ve annenin kimliği olmadan ödeme alınamaz. Ödemeleri sadece annenin kendisi alabilir. Ödemeler PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Elektrik Tüketim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketim desteklerinden yararlanmak için kişilerin yapmaları gereken bir başvuru yoktur. Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin her ay belirlediği ihtiyaç sahipleri listesinde adı geçen kişilerin faturaları ile birlikte PTT şubelerine gelmeleri yeterlidir. Bu kişilerin aile üyelerinin sayısına göre farklı kwh değerlerinde nakit elektrik yardımı yapılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımına başvuru, aileden 18 yaşını geçmiş 1 kişi tarafından yapılmaktadır. SED yardımları kapsamında verilecek bu destekten yararlanmak için, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapılması gerekir. Her ay çocuğun kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla belirli bir miktar para verilmesi şeklinde ilerleyen yardıma başvuru için her yıl eylül ayı tercih edilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı, okul hayatı ailesi tarafından tehlikeye atılan çocuklara uygulanan bir eğitimdir. Çocuğun okula devamsızlık yapmaması karşılığında devlet, çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımında, yardıma başvuru için kişilerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapması yeterlidir. Kimlik belgesi haricinde belge de istenmez.

Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

116 Yorum

 1. Ben Öznur çiftçi İstanbul Esenyurt’ta oturuyorum üç çocuğum var sed yardımı alıyordum bu ay e devletten görüntü alamıyorum kayıt bulunamıyor yaziyor eşimden boşandım beş sene önce beşinci kattan atıldım bel ve ayaklarimdan pilatinligim iki öğrencim var üçüncü çocuğum bu sene birinci sınıfa başlıyacak kiraciyim çalışamıyorum lütfen yardım edin

 2. Boşandım 1 çocuğum var ailemin yanında kalıyorum ,ama onlarında durumu pek iyi değil 5 kardeşim var evde okuyorlar engelli biri virüsten dolayıda iş bulamıyorum yardım alailirmiyim

  1. Merhaba,

   Belediyelerşn ve kaymakamlığın Sosyal hizmet brimlerine başvuru yapabilirsiniz. düzenli maaş bağlanmaz ama gıda vb yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 3. Selam ün aleyküm ceza evinden yenı çıktım virüs nedeniyle iş bulamıyorum 1 oğlum var eşimden ayrıyım babam ve annemin evinde ikametgah etmekteyiz bu sebepten dolayı mağdurun bana yardımcı olmanızı istiyorum saygılarımla

 4. efendım benım 4 cocugum var ve evımde makarna zor yıyoruz devletten hıv bır yardım gelmedi ben yapmıyacagım şeyı yaptıım market onunde ınsanlardan erzak ıstedım cok madurum ne olursunuz yardım edın allah rızası için

 5. Merhaba asgari ücretle çalışanlar yardım alamaz diyorsunuz ama benim eşim asgarî ücrete çalışıyor 3 cocugum var kiraciyiz ver çok zor geçiniyoruz 5 kişilik bir aile asgari ücretle nasıl gecinsin Allah aşkına kira elektitik su okul masrafı mutfak masrafı ayakkabı yazlık kışlık kıyafet derken nereden kisacagimizi bilmiyoruz artık Allah yardımcımız olsun inşallah ne denir ki

  1. Merhaba,

   Ne deseniz haklısınız. Maalesef devlet sadece geliri kıstas alıyor. Kşracı olan Asgari ücretli ile evinde oturan asgari ücretliyi bir tutması bize göre de büyük adeletsizlik. ama maalesef her konuda gelir kriterine göre işlem yapıyor. Toki, kredi vb hep bu şekilde uyarlanıyor.

 6. MRB HAYIRLI GUNLER BEN CARESIZLIK TEN BIR OYUNA GELDIM USTUME SIRKET AÇTILAR VERGI DAIRE SI OLMAK UZERE HAKKIM DA BAZI KONILARDA DAVA ACILDI VE ESKI SABIKALI OLDUGUM ICIN ESENYURT BELEDIYESI OLMAK UZERE KIMSE IS VERMIYOR BANA IKI COCUGUM VE BI GARIP ANAM ESIM VE BEN YASIYIRUM YEMIYE ISLERINE GIDIYIRDUM BU KONULAR CIKINCA ISSIZ KALDIM COK KOTU DURUM DAYIM SAYIN DEVLET BUYUKLERIM NE OLUR BANA YARDIM EDIN IKI COCUGUM DA KUCUK KIMSEDEN YARDIM ALAMIYORUM SADECE ISTEDIGIM ACIL IS???? SIGORTAM BAGKURUM YESIL KARTIM HIC BIR SEYIMIZ YOK

 7. Selamunaleykum hayırlı mutlu huzur lu sağlıklı günler dilerim herkese allah’ım herkesin yardımcı sı olsun bende mide bağırsak kanseriyim ameliyat oldum çalışa mıyorum şekerim’de düşü yor sinir hastası oldum icralık oldum borcum var emekli olamıyorum bağkur-ssk ek olarak bu durum da borcum var rize den mahir 05366287268

 8. Meraba ben istanbul arnavutköy de yaşıyorum eşim vefat etti çocuk parası almıyorum herşeyi kestiler çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım var gelirim yok 3tane çocuğum var kirada oturuyorum birikmiş faturalarım kiram var allah rızası için yardım edin

  1. Merhaba,

   Belediye sosyal hizmet brimlerine de ayrıca başvuru yapabilirsiniz.

 9. Merhaba ben eşimden ayrı 3 çocuk okutuyorum sosyal yardımlaşmadan 980 TL yardım alıyorum çalışamıyorum ama kola tenekesi toplayıp satıyorum. Size sormak istediğim evli eşi askeri ücretle sigortalı çalışan 1 çocuğu var sosyal yardımlaşmadan aynı 980 TL yardımı alıyor haksızlık degilmi aradaki farka bakın 3 çocuk eşinden ayrı ben evli sigortalı 1cocugu olan aynı yardımı alıyor.

  1. Merhaba,

   Evli sigortalı çalışan kişi şartları uymadığı için sosyal yardım alamaz. sigortasız çalışyor olabilir.

  2. Ben kronik hastalığıne raporlu kişiyim sosyal yardımdan aylık alıyordum $80 TL. Büyük abim elinden ayrılınca Annamisin üzerine olan kaldığım eve geldi
   13 Mayıs 2019 da Aylıgım kestiler
   Simdi kalp sag üstteki kapagı bozulmuş her tarafım sis care sizin hic gelirim yok sokağa cıkma yasağına var Aylıgım ın bağlanmasını istiyorum saygılar Hasan

 10. Merhaba işsiz kaldım. Esimden boşandım. İlkokula giden cocugum ben de kalıyor. arabam var sed yardimi alabilir miyim.

 11. İyi günler ben 4yillik evliyim eşim yeni cezaevine girdi 4 aylık bebeğim var evimizi kredi ile aldık hala kredi ödüyoruz 2023 te bitecek kaynim kalıyor yanımda ama oda şizofren hastası çalışıyor parasını bana vermek istemiyor kaynanam var onunda eşi şizofren çalışmıyor benim sosyal olanaklarim nelerdir

  1. Merhaba,

   Asgari ücretli çalışan var ise yardım almanız pek mümkün değil.

 12. İyi günler.ben epilepsi,huzursuz bacak sendromu hastasıyım .aynı zamanda belfıtığım ve panik atağım var .psikiyatri destek alıyorum.engelli raporum sadece yüzde 12.bu durumda sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğinden herhangi bir yardım alabilirmiyim.en azından hastaneye gidip gelecek ve ilaçları alabilecek kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu