SGK

2020 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu şekilleri, alınmak istenen yardıma göre değişiklik göstermektedir. Bazı yardımlar için ailenin aylık geliri hesaplanırken, bazı yardımlar için sadece kişinin kimliği ile başvuru yapması yeterli olacaktır. Alınmak istenen yardımın türüne göre kişilerin başvuru noktaları ve hazırlamaları gereken evraklar değişiklik göstermektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait yardımlar, farklı başlıkla altında verilir. Ailenin durumu göz önüne alınarak birden fazla yardımın alınmasına izin verilebilir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımlarına yapılacak başvurular, il ve ilçelerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na, ya da ASDEP merkezlerine yapılabilir. Yardım, ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarını kapsar. Bu yardımdan yararlanabilmek için kişilerin gelirleri toplanarak evin toplam geliri bulunur. gelir, asgari ücretin 1/3’ünden az ise, bu yardımın verilmesine karar verilir. Başvurular, T.C. kimlik kartı ile yapılmaktadır. ayrıca fakirlik belgesi gibi belge ve evraklar talep edilmez. Başta dini bayramlar olmak üzere, özel durumlarda ve ihtiyaç halinde kişilerin bu yardımlardan faydalanması sağlanır. Alınacak miktara vakfın mütevelli heyeti karar verir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Barınma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kişilerin barınma yardımlarından yararlanabilmesi için, oturdukları evin artık oturulamayacak kadar kötü durumda olması gerekmektedir. Bakımsız ve sağlıksız bir evde oturulması, tozlu ve rutubetli bir duvar yapısı ve özellikle evde hasta veya yaşlı kişi bulunması durumunda ailelere barınma yardımı verilir. Yardıma başvuru yapmak için kişilerin gerekli belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılır. Yardıma başvuru, 18 yaşın üzerindeki herhangi bir aile üyesi tarafından gerçekleştirilebilir. Hanede kişi başına düşen geliri, net asgari ücretin 1/3’ünden daha az olması talep edilmektedir. Gelir, bu nedenle en fazla 701 TL olabilir. Bu yardımda kişilere prefabrik ev, ev eşyası gibi alımlar gerçekleştirilir. Yardımın nakit olarak değeri 25.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Konut Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal konut projelerine başvurmak için kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığıyla yapılmakta olan bu yardım, taksitlendirilen konut ödemelerini kapsar. Bu yardıma başvuru yapmak için kişilerin TOKİ ofislerine gitmesi gerekmektedir. başvurular, T.C. kimlik kartı ile yapılır. Başvuru sırasında verilecek formun açıklıkla doldurulması gerekir. Konut seçenekleri 2+1 ya da 1+1 olarak sunulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yakacak konusunda yardımlar, ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Yardım, yılda sadece 1 kez, kış başında verilir. 500 kg kömürle sınırlıdır. Yardıma başvurular, sadece T.C. kimlik kartı ile yapılmaktadır. başvuru için kişilerin, gelir belgesi ile birlikte Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı şubelerine başvuru yapması gerekmektedir. Yardım için gerekli yönlendirmeler, kaymakamlık tarafından da yapılabilmektedir. Bu yardımı alabilmek için de ailenin aylık kişi başı gelirinin 701 TL’nin altında olması gerekmektedir. Ailenin 500 kg’den fazla kömüre ihtiyaç duyabilmesi durumu, mütevelli heyeti tarafından değerlendirilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlara verilecek sosyal yardımlar, evde çocukların da olması durumunda katlanmaktadır. Yardımlara başvuru yapmak için kişilerin ölüm belgesi ve gelir belgesi ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru, eşi vefat eden kadın dışında kimseden alınamaz. Başvuru sırasında kadının kimlik belgesi kontrol edilir.

Bunun sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımı için aile  mal varlığı araştırmasına tabi tutulur. Sosyal güvencesi  olmayan kadınlara verilen bu yardım, sadece vefat eden eşin resmi nikahlı olması durumunda kişilere ulaştırılır. 2 aylık olarak verilecek miktar,275 TL’dir. Kişiler, kimlik belgeleri ile birlikte 2 ayda bir paralarını PTT şubelerinden çekebilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Ailelerinin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker yakınlarına verilecek sosyal ardıma başvuru, askerin ailesinden kimsenin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapması ile gerçekleştirilir. Asker evli ise eşi, değilse ailesi  yardımı talep etmekte yükümlüdür. Evi geçindiren kişinin askere giden genç olduğunu beyan eden aile, bu yardımı alabilir. Askerlik belgesi, kimlik fotokopileri, fakirlik belgesi, gelir tespiti gerektiren bu yardım, iki ayda bir 275 TL olarak ödenmektedir. Yardımın başvurusu sırasında ailelerin yanlarında kendi kimliklerinin bulunması gerekir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öksüz Ve Yetim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öksüz ve yetim maaşına başvuru, vefatın gerçekleşmesinin ardından yapılmalıdır. Annesi veya babası vefat eden 18 yaşın altındaki çocuklara bu yardım verilmektedir. Kimlik kartları ile yapılacak başvuruda, çocuk başı 2 ayda bir 100 TL verilmektedir. Nakdi yardımlar sınıfında yer alan öksüz veya yetim maaşı, anne vefat etmişse baba, baba vefat etmişse anne tarafından çekilir. Eğer ikisi de vefat etmişse, çocuğun bakımını mahkeme kararıyla üstlenen kişi, bu maaşı alır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Asker Çocuğu Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker çocuğu yardımına başvuru, askere gittiğinde evi geçindiremeyecek kişinin ailesi tarafından yapılmalıdır. Asker ailesine verilen yardıma ek olarak, 18 yaşın altındaki asker çocuklarına da yardımda bulunulur. Muhtaç asker ailelerine yönelik bu yardım, nakdi olarak verilir. 2 ayda bir 100 TL olarak düzenlenen yardım, PTT şubelerinden alınabilmektedir. Babası askerde olan çocuklara verilecek bu desteğe başvuru, askerlik belgesi ve T.C. kimlik kaydı ile yapılmaktadır. Askerin çocuğu reşit olmayacağından, askerin eşi çocuğun kimliği ile bu yardıma başvuru yapabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımına başvuru gerekmez. Doğum olayının hastanedeki kayıtlara geçmesinden sonra bu yardımı alma hakkı doğmuş olur. Yardım, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 TL olarak verilmektedir. Ödemeler tek seferliktir ve annenin kimliği olmadan ödeme alınamaz. Ödemeleri sadece annenin kendisi alabilir. Ödemeler PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Elektrik Tüketim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketim desteklerinden yararlanmak için kişilerin yapmaları gereken bir başvuru yoktur. Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin her ay belirlediği ihtiyaç sahipleri listesinde adı geçen kişilerin faturaları ile birlikte PTT şubelerine gelmeleri yeterlidir. Bu kişilerin aile üyelerinin sayısına göre farklı kwh değerlerinde nakit elektrik yardımı yapılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim yardımına başvuru, aileden 18 yaşını geçmiş 1 kişi tarafından yapılmaktadır. SED yardımları kapsamında verilecek bu destekten yararlanmak için, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapılması gerekir. Her ay çocuğun kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla belirli bir miktar para verilmesi şeklinde ilerleyen yardıma başvuru için her yıl eylül ayı tercih edilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı, okul hayatı ailesi tarafından tehlikeye atılan çocuklara uygulanan bir eğitimdir. Çocuğun okula devamsızlık yapmaması karşılığında devlet, çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımında, yardıma başvuru için kişilerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvuru yapması yeterlidir. Kimlik belgesi haricinde belge de istenmez.

Yoksullara Kira Yardımı Şartları, Nasıl Alınır?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

114 Yorum

 1. Boşandım 1 çocuğum var ailemin yanında kalıyorum ,ama onlarında durumu pek iyi değil 5 kardeşim var evde okuyorlar engelli biri virüsten dolayıda iş bulamıyorum yardım alailirmiyim

  1. Merhaba,

   Belediyelerşn ve kaymakamlığın Sosyal hizmet brimlerine başvuru yapabilirsiniz. düzenli maaş bağlanmaz ama gıda vb yardımlardan faydalanabilirsiniz.

 2. Selam ün aleyküm ceza evinden yenı çıktım virüs nedeniyle iş bulamıyorum 1 oğlum var eşimden ayrıyım babam ve annemin evinde ikametgah etmekteyiz bu sebepten dolayı mağdurun bana yardımcı olmanızı istiyorum saygılarımla

 3. efendım benım 4 cocugum var ve evımde makarna zor yıyoruz devletten hıv bır yardım gelmedi ben yapmıyacagım şeyı yaptıım market onunde ınsanlardan erzak ıstedım cok madurum ne olursunuz yardım edın allah rızası için

 4. Merhaba asgari ücretle çalışanlar yardım alamaz diyorsunuz ama benim eşim asgarî ücrete çalışıyor 3 cocugum var kiraciyiz ver çok zor geçiniyoruz 5 kişilik bir aile asgari ücretle nasıl gecinsin Allah aşkına kira elektitik su okul masrafı mutfak masrafı ayakkabı yazlık kışlık kıyafet derken nereden kisacagimizi bilmiyoruz artık Allah yardımcımız olsun inşallah ne denir ki

  1. Merhaba,

   Ne deseniz haklısınız. Maalesef devlet sadece geliri kıstas alıyor. Kşracı olan Asgari ücretli ile evinde oturan asgari ücretliyi bir tutması bize göre de büyük adeletsizlik. ama maalesef her konuda gelir kriterine göre işlem yapıyor. Toki, kredi vb hep bu şekilde uyarlanıyor.

 5. MRB HAYIRLI GUNLER BEN CARESIZLIK TEN BIR OYUNA GELDIM USTUME SIRKET AÇTILAR VERGI DAIRE SI OLMAK UZERE HAKKIM DA BAZI KONILARDA DAVA ACILDI VE ESKI SABIKALI OLDUGUM ICIN ESENYURT BELEDIYESI OLMAK UZERE KIMSE IS VERMIYOR BANA IKI COCUGUM VE BI GARIP ANAM ESIM VE BEN YASIYIRUM YEMIYE ISLERINE GIDIYIRDUM BU KONULAR CIKINCA ISSIZ KALDIM COK KOTU DURUM DAYIM SAYIN DEVLET BUYUKLERIM NE OLUR BANA YARDIM EDIN IKI COCUGUM DA KUCUK KIMSEDEN YARDIM ALAMIYORUM SADECE ISTEDIGIM ACIL IS???? SIGORTAM BAGKURUM YESIL KARTIM HIC BIR SEYIMIZ YOK

 6. Selamunaleykum hayırlı mutlu huzur lu sağlıklı günler dilerim herkese allah’ım herkesin yardımcı sı olsun bende mide bağırsak kanseriyim ameliyat oldum çalışa mıyorum şekerim’de düşü yor sinir hastası oldum icralık oldum borcum var emekli olamıyorum bağkur-ssk ek olarak bu durum da borcum var rize den mahir 05366287268

 7. Meraba ben istanbul arnavutköy de yaşıyorum eşim vefat etti çocuk parası almıyorum herşeyi kestiler çok zorlaniyorum yardimiza ihtiyacım var gelirim yok 3tane çocuğum var kirada oturuyorum birikmiş faturalarım kiram var allah rızası için yardım edin

  1. Merhaba,

   Belediye sosyal hizmet brimlerine de ayrıca başvuru yapabilirsiniz.

 8. Merhaba ben eşimden ayrı 3 çocuk okutuyorum sosyal yardımlaşmadan 980 TL yardım alıyorum çalışamıyorum ama kola tenekesi toplayıp satıyorum. Size sormak istediğim evli eşi askeri ücretle sigortalı çalışan 1 çocuğu var sosyal yardımlaşmadan aynı 980 TL yardımı alıyor haksızlık degilmi aradaki farka bakın 3 çocuk eşinden ayrı ben evli sigortalı 1cocugu olan aynı yardımı alıyor.

  1. Merhaba,

   Evli sigortalı çalışan kişi şartları uymadığı için sosyal yardım alamaz. sigortasız çalışyor olabilir.

  2. Ben kronik hastalığıne raporlu kişiyim sosyal yardımdan aylık alıyordum $80 TL. Büyük abim elinden ayrılınca Annamisin üzerine olan kaldığım eve geldi
   13 Mayıs 2019 da Aylıgım kestiler
   Simdi kalp sag üstteki kapagı bozulmuş her tarafım sis care sizin hic gelirim yok sokağa cıkma yasağına var Aylıgım ın bağlanmasını istiyorum saygılar Hasan

 9. Merhaba işsiz kaldım. Esimden boşandım. İlkokula giden cocugum ben de kalıyor. arabam var sed yardimi alabilir miyim.

 10. İyi günler ben 4yillik evliyim eşim yeni cezaevine girdi 4 aylık bebeğim var evimizi kredi ile aldık hala kredi ödüyoruz 2023 te bitecek kaynim kalıyor yanımda ama oda şizofren hastası çalışıyor parasını bana vermek istemiyor kaynanam var onunda eşi şizofren çalışmıyor benim sosyal olanaklarim nelerdir

  1. Merhaba,

   Asgari ücretli çalışan var ise yardım almanız pek mümkün değil.

 11. İyi günler.ben epilepsi,huzursuz bacak sendromu hastasıyım .aynı zamanda belfıtığım ve panik atağım var .psikiyatri destek alıyorum.engelli raporum sadece yüzde 12.bu durumda sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğinden herhangi bir yardım alabilirmiyim.en azından hastaneye gidip gelecek ve ilaçları alabilecek kadar.

 12. Hiç Bir geliri Behiç Bir sağlık güvencesi olmuyan abime yardım istiyorum ama hiç cevap alamıyorum yaşam şartlar sıfır olan Bir vatandaşa yardım istiyorum lütfen yardım edin

 13. mrb ben eşimden boşandım 4çocuk annesiyimçocuklarımdan 3 ü yanımda biri çalışıyor askerden, geldi biri ilkokul 1eyeni başladı diğeri 4 yaşında kendim çalışamıyorum ufak çocum olduğu için nafaka almıyorum yardım alabilirmiyiz.

 14. Merhabalar benim eşim cezaevine girdi iki tane ufak kızım var ve bakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum bankaya kredi borçlarımı var annemin evine sığındım ama annemde calışıyor ama kendi ev kredisine yettirip amca kendine bakıyor acaba bize bir yardım çıkar mı

 15. Eşim işşiz 2 tane çocuğum var evim kira ve çok zor durumdayım akrabaların evini eyalı tuttuk 800tl ama ödeyemiyorum elektriğimde kesilecek ödeyemiyorum şimdi okul servis ücreti var ve okul masrafları bunaldım bana bi yol gösterim lütfen

 16. İyi günler ben kanser hastasıyım malulen emekli oldum bana maddi yardım verirlermi üniversitede ve lisede okuyan 2 kızım var maaş yetmiyor

 17. Merhaba babam 10 sene önce vefat etti annemin iki ayda bir aldığı 550 tl dul maaşı var evi kira kendisi rahatsız olduğu icin çalışamıyor kardeşim öğrenci okuyor ben evliyim çalışıp anneme bakamıyorum kira yardımı icin ne yapmamız lazım acil cevaplar misiniz

 18. lutfen cavab verin 2 cocugum var 1 tanesiga vereceyiz 2ci cocuga verilmiyor bu yardim dedi . sed yardimi 2 sida okula gittyo . eşim terk etti gitti boşanma davasi acdim tam boşanmadim boşanma dava suryo bitana kadar iki cocug vekaletti bana verdi hakim . Sed yardimina 5-6 sefer başvurdum . ne yazikki cocugum 3-4 tane olsa yardim var iki cocugdi ikisiga yardim yok bitanesi yaralanur dedi . 2 cocug ben yaşeyorum . muhtardan muhtaclik belgimda yardim ettmadi . kirada oturyorum. geldi ev ziyaretiga yinada onaylamadi neden ne ucun . internette okuyorum cocug sayisi fark ettmas Sed yardimi diyo . gercek Adalet yok . Trabzon

 19. Merhaba ismim sena evliyim babam alzehmir hastası yaşı 43 yeni lise ye başlayacak kardeşim ve ilkokula başlayan kız kardeşlerim var kardeşime devlet bursu çıkmadı onun için ya burs yada aile yardımı nereden nasıl alabilmek için nerelere başvuru yapabilirim yardımcı olabilirimsiniz asgari ücret okul ihtiyaçlarına da maddi açıdan yeterlilik sağlamıyor

 20. Selaymunaliyküm binin eşim 100/ 82 engelli behcet hastası 21 yıldanberi eşimin hastalıgı gittikce ilerledi ve omurrilikte behcet lezyenleri cıktı 3 yıldır cok agır gecıriyor yaklaşık 20 senedir mersin ünüversitesinde tedavi. gürüyor. hocalarımızın tedavisine bir. türlü cevap vermedi ve eşin tekerlekli sandalyeye düşme dereceye geldi bende bir araştırma içine girdim ve gaziantep medikial parkta bir hoca bıldum 8 aydan beri tedavi ediyor eşim hocamız ahmet mesut onat sayesinde iyiye gidiyo ben mersinde oturuyorum bi. özelsektörde. asgari ücretle calışıyorum eşimin tedavisine yetişimiyorum devletimizden ne gıda ne kömür yardımı iistemiyorum sedece eşimin saglık ilac yardımı istiyorum bana yardımcı olursanız minnattat olurun yoksa eşmin tedavisi yarım kalmasımdan cok korkuyorum eski haline dönerse bunun geri dönüşü yoktur ilac ları ayda 15 adet iğnesi var bunun tanesi 130 tl rapor vardı şimdi paramızla alıyoruz devletimizden yardımınızı esirgemeyin eşim daha 37 yaşında saygılarımla arzederim

 21. Ben üç cocuk annesiyim 3 aydır çalışmıyorum evim kira ve hiç yerden yardım almıyorum 3 yıl onede boşandım nafaka vermiyo bize yardım eder misiniz

 22. Merhaba ben 11 hafta 4 günlük hamileyim eşim ceza evine girdi 5 ay açık ceza evinde daha önceden bir kere ayrılık kararı aldığımız için ailelerimiz bizden desteğini çekti evimiz yok herhangi bir Eşyamız yok ne yapacağımı bilemez haldeyim ailemin yanına gelmek zorunda kaldım gidecek kimsem olmadığı için her gün azarlayıp ağIR kelimeler kullanıp duruyorlar . Hastaneye gidiyorum doktorun verdiği ilaçları alamadan geri dönüyorum maddi olarak destekçim kimse yok napmam gerekiyor ?

  1. Merhaba,

   Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurduğunuzda tüm hanede yaşayan kişilerin gelir durumuna bakılıyor. Ayrı evde olsanız yardım olur ancak yine de evi ve bebeğinizi geçindirecek bir gelir elde edemezsınız 🙁

  2. Nakdi yardım başvurusu yaptım renddildi feshedildi çıktı üzerime sadece 96 model eski arabam var sizce neden red çıktı

 23. Evliyim 2 çocuğum var eşim ve ben işsiziz. Ev kira çocuklar henüz küçük okula gitmiyorlar. Biri 2 yaşında biri 8 aylık. Nasıl bir yardim alabilirim. Saygılar..

 24. Slm ben 2bucuk aydir issizim is bulamadim sorumlu oldugum ailem var issizlik maasi 110tl aliyorum bana maddi anlamda yardim etmeniz mumkun mu ilginiz ve alakaniz icin tesekurler

 25. Ben uc yil once esimden bosandim bir yil devletten cocuk parasi aldim snr adres degisikligi nedeniyle kesildi simdi hastaliklarla mucadele ediyorum iki cocugum var 15 ve10 yasinda cocuklarim ve ben fmf hastasiyiz benim suan ciddi saglk sorunlarim var iki aydir hergun onkoloji hastanesine gidiyorum yardim icin tekrar basvuru yaptip iki kez ama reddedildi evimde buzdolabim bile yok talep ettim kabul edilmedi hastaligim icin ilaclarimi bile alamiyorum bir kutu ilacim 550tl ve devlet karsilamiyor ozel oldugu icin kiralarim birikti ekektirigim kesik cocuklarima bakamaz hale geldim cocuklatimi devlete vermeye yureyim el vermiyor bir ayda hastsliktan 30 kilo verdim evimde kalamiyorum arkadaslarim yardim ediyor ben devletin hangi kapisini caldiysam reddedildim bu durumda ben ne yapmaliyim ne olur bana akil verin

 26. Merhaba tanıdığım bir kadın var 3 çocuklu eşi hapiste eşinin ailesi onu çocuklarıyla beraber evden kovmuşlar şu anda kalacak yerleri yok barınma yardımından faydalanabilir mi?

 27. İyi geceler ,3 yildir eşinden ayri yasiyorum 1 yil once resmi olarak bosandim 3 yaşındaki kizimla beraber yasiyorum .eski esim yüzünden isimden oldum düzenin bozuldu.. Sosyal yardim olarak kizi icin aldigim para disinda eksik bir gelirim yok calisamiyorum is aramama ragmen 1 yildir calismiyorum ve yasadigim evim nem nutubet sagliksiz bir ev valilikten kira yardımı talebinde bulundum yetkili kontrat hazırla gel vali beye yazi çıkaralım aile olarak dedi akabinde 2 ayda bir aldigim 150 tl icin fes edildi talebim…suriyeliler kira yardımı duzenli her ay asgariye yakin maas gıda vs yardımları alirken ülkemizde mülteci konumundan cikmam icin nereye basurmam gerekiyor bilgiledirirseniz sevinirim… Simdiden tesekkurler…..

  1. Merhaba,

   Allah yardımcınız olsun 🙁 Muhtarlıklara başvururak muhtaçlık belgesi temin edip hem belediyeye hem de sosyal hizmetler müdürlüklerine takrar başvuru yapın.

  2. Yeşil kartlıyim üzerime kayıtlı sadece aracım var eski model ev kendimin değil sun anda hiç bir gelerim yok işsizim inşaat sokturunde çalışıyordum nakdi yardıma müracaat ettim reddedildi feshedildi cevabı aldım acaba ne sorun var nakdi yardım almam için tskler

 28. merhaba ben eşimden boşandım 5 yaşında kızım var nafakayı ödemiyo eşim icra cezada dava devam ediyo işsizim gelirim yok ailemin yanında kalıyorum bir iş bulana kadar nakdi yardım sed yardım alabilirmiyim bilgilendirirmisiniz

 29. ben eşimden boşandım 5 yaşında bir kızım var velayeti bende nafaka bağlandı ama eşim ödemiyor icra cezada dava devam ediyo ailemin yanında kalıyorum işsizim gelirim yok sed nakdi yardım almam mümkünmü

 30. Ben imam nikahli esimden 2evlat dunyaya getirdim 9sene sonra cocuklarimla beni kapinin onune koydu simdi babamin evindeyim ama babam simitcilik yaparak para kazanior kendilerini zor gecindiriyor coxuklarim icin bakim parasi alabilir miyim cok caresizim lutfen yardim edin

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre muhtaçlık sınırının altında kalmanız kuvvetle muhtemel. Bu nedenle ilçeniz kaymakamlığında bulunan Aile sosyal hizmet vakıflarına başvuru yapmalısınız.

 31. İyi günler %92 Ağır engelli raporum var eşimden sigortalıyım diye engelli maaşı çıkmıyor evde bakım maaşı da verilmiyor Bu benim hakkım değil mi Bu benim hakkım değil mi Benim eşim de engelle engelli maaşı bağlanması istiyorum

 32. Merhaba eşim paranoya hastası 8yıldır çalışmıyor 5 çocuğum var 2si üniversite 2lise okuyor küçüğm 4 yaşında önceden eşim zengindi evim var eşyam var birikmişimiz vardı şimdiye kadar geçindik ama hazıra dağ dayanmaz bitti aile yardımlaşmasına başvuru yaptım red cevabı geldi hiç bir yerden gelirim sizler sosyal hizmet okuyanları olarak eşimin hastalığını bilirsiniz anlatmama gerek yok yardımcı olabirirmisiniz

 33. Esim ve ben issiziz. Ayrica ikinci cocuguma hamileyim. Sgkdan yardim alma hakkim varmis. Yardim almam icin evime gelip bakiyorlarmi. Cunku ailemin yardimi ve daha once esimin ve benim calismamdan dolayi esyam cok eski degil. Bu konuda beni biraz bilgilendirirmisiniz? Ve bu basvuruyu nereye nasil yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Denetleme yapılırken evdeki eşya ya bakılmaz. Gelir ve menkul ve gayri menkullere bakılır. İlçe kaymakamlıklarında bulunan aile ve sosyal yardımlaşma vakıflarına müracaat etmelisiniz.

 34. Benim eşim vefat etmiş yardim bana vermiyorlar kaç defa başvurun olmadı dedikleri senin çocukların var sana baksın bende size soruyorum hangi çocuk annesine bakiyor

 35. eşim vefat edeli 18 yıl oldu.ben dul aylığı için müracat ettiğimde alamayacağımı söylediler.gerekçe olarakta engelli kaynıma bakıyorum.kaynıma baktığım için bakım aylığı alıyorum.bana ya bakım aylığından vazgeç dul aylığı verelim dediler.yada bakım aylığını almaya devam et.ben dul aylığı alabilirmiyim.bunun için nereye müracat edip halimi anlatabilirim

 36. Merhaba ben cocuk yardimi aliyordum ama esim ise girincr kesildi bildigim kadariyla sigortali calisan b8r cok kisi cocuk yardimindan aliyor yeniden başvurabilirmiyim.cunku esim asgari ucretli kira ve evini hitiyaclari malum yetmiyor y

 37. Ben felcli yatalak hastayım hic bir gelirim yokkal100/23 calışıyormuş inevölde oturuyom siyami ersek kalp nakil hastanesine istanbula gidiyoz her ay felcli oldugum icin nakil imkansız dedişekerm 450 den aşaya düşmüyor insülün hurunuyom günde 4 sefer35 ünüte hurunuyom 100/92 özürlü heyet roporum va 2018 7 ayda malülen heyete girmiştim ozaman felcli deyildim 2019 2 ayda tekrar girdim ozaman felcliydim kalp kırizi gecirdim ondan sonra oldu hepsi son heyete girdigim roporlar yok piyasada şefket yılmaz hastanesinde kayboldu olum gitti ikisefer bulamadık demişler bana calışır diyen ret yazan heyet doktorda bana 100/92 özürlu roporu veren heyet cobanmı ramazan mubarek ramazan da duva ediyom bana ret yazan kimlerse allah benden beter olsunlar benim cocuklarım nasıl aglıyosa allah ta o ret yazanları aglatsın gelinde evimde görün beni bir suryeli kadar olamadık kendi vatanımızda rall
  RAPorları alcam ankaraya götürtcem kendi.icumur başkanına göstercem raporları

  1. Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz bölge müdürlüğüne bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2. Mrb 1 oglum cezaevinde mahkum. Ayrica 3 cocugum okul okuyo. Esimin surekli duzenli bi işi yok. Ev kendimizin fakat maddi yonden cok sikintilar yasiyoruz. Cezaevindeki oglum icin maddi yardim alabilirmiyim nereye ne sekilde muracatta bulunmamiz gerekir. Yardimci olurmusunuz ltfn.

 38. Iyi gunler ..bir yakinimin esi inşaatlarda geçici çalışıyor ..sigorta yok..3 çocuğu var…1 tanesi liseye başlayacak..diğerleri küçük …evleri kira. ..
  Nasıl yardım alabilirler …ne yapmaları lazım …..

 39. Merhabalar eşim asgari ücretle çalışıyor ev kira 3 çocuğum var gıda , giyim , nakdi …..hangi yardımlardan faydalanabilirim.

 40. İyi akşamlar sosyal hizmetlerden çoğuma ekonomik destek alıyorduk günü biti çağırdılar tekrar başvurduk onaylamamış ne yabilirim yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Gelirinizde bir artış oldu ise muhtaçlık durumunuz kaybolmuş olabilir. Sebep ne gösterdiler ?

 41. Merhaba beyin kanaması geçirmiş ve hastane de tedavi olduktan sonra taburcu olan bir hastamız var evde bakım için iki günde doktor geliyor ama ailenin masrafları ödeme gibi durumu yok ayrıca çalışan da yok ne yapmak lazım nelere başvuru yapılıyor

 42. Merhaba kolay gelsin bir hastamız var beyin kanaması geçirmişti hastanede yatıyordu şimdi taburcu olmuş evde bakım için doktor lazım ve maddi durumları yok nakit ve sosyal yardım için nereye müracat etmek lazım

 43. Merhabalar sosyal yardımlaşma vakfı ile aile ve sosyal politikalar bakanlığı aynı degilmi ben sosyal yardimlasmadan iki ayda bir çocuk parası alıyorum biri 9 biri 6 biride 4 yaşında 3 çocuk annesiyim eşim 6 aydır çalışmıyor ve gecinmekte zorlanıyorum çocuklarıma bakmaktada zorlanıyorum ve devletin elimden almasından korkuyorum maddi destek için başka nerelere basvurabilirim

 44. Merhaba %47 zihinsel raporlu 42 yaşında kardeşim var. Diğer kardeşim in yanında yaşıyor kardeşimin 2 tane 1 ve 4 yaşında çocukları var kardeşim zor durumda. Barınma evlerine koyabilmemiz için ne gerekiyor.endişeliyiz

 45. Merabalar ben yanniz bir bayanım küçük bir evde bir kişinin yanında kaliyom evden çıkmak durumundayım is olduguzaman temızlıge gidiyom ne ev tutacak param ne esya alçak param var ne yapmamgerek

 46. Meraba ben başvuru yaptım tam 1 ay sonra geldıker kapıdan bır kac soru sorup gıttı bı bey geldı sadece sonra bır gun verdı sakya gıt dedı gıttım yesıl kart baslatıldı sonra 144 ara sonrasında dede yardım ıcın onu aradım red edılmıs dedıler bunun sebebı ne olabılır bn egıtım yardımı ıcın ve dıyerlerı ıcın basvurmustum ıstedıkkerı evrakların hepsını yaptırdım ama egıtım yardım talebı gorunmuyo dendı dıyer yardım ısteklerımde red olunmus esım sıgortası yok gunluk ıs olursa gıdıyo olmasa gıdemıyo ıkı cocugum var kızım epılepsı hastası es dost akrabanın yardımlarıyla gecınıyoruz bana bılgı verırsenız sevınırım onceden calısıyodum oglum olduktan sonra bırakmak zorunda kaldım acaba eskı bılgılermı gorunuyo sevebını ogrensem ona gore suzeltırım ama bır bılgıde vermıyolar anlamadım cevabınızı beklıyorum

 47. Merhaba 3 çocuk annesiyim eşim calişmiyor geçinemiyoruz ev kira kiralarimizi dahi ödeyemiyoruz çocuklarimin okul süt bez masraflarini karşilayamiyorum sosyal yardımlaşma ya kaç kere baş vuru yaptim reddedildim her seferin de ne yapabilirim lütfen bi çare

  1. Merhaba,

   evde kişi başı 609 tl nin altı bir gelir varsa ödenek alabilirsiniz. Muhtarlığa başvurarak muhtaçlık belgesi çıkartarak başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 48. Babam bağkur emeklisi iken 1986 yılında vefat etti. Annem 2004te vefat edene kadar babamın maaşını aldı. Ben boşandığım ve SSK emeklisi olduğumdan babamın bağkur maaşını alabilir miyim?

 49. Merhaba ben 39 yaşındayım 4 aydır işsizim nereye başvurduysam sonuç yok genelde yaş sınırı 35 isteniyor bu ülkede yasayan 35 yas üstü milyonlarca vasıfsız iş arayıpta bulamayan insanlardan biriyim evli iki çocuğum var 10 ve 13 yaşlarında evim kira şuan evdeki tek gelir annemin babamın vefatı üzerine aldığı 1550 tl maaşı sorum yardım talebinde bulunabilirmiyim

 50. Merhabalar ben 22 03 2019 işe başladım sıgortalı olarak 23 04 2019 muanne oldum 26 haftalıktım şımdı 32 haftasında ıstırahat roporu alırsam 90 gün pirim yatmamamıs olacak ne yapmalıyım?

 51. Nerhaba ben evliyim 3 tande cocugm var esimin devamli isi yok kagit flan topluo barakada kaliyoruz elektrik su bebegn cocugn bizim ihtiyaclarimiz flan fazla oluo karsilayamioz bu aileye nakdi yardim nasil oluyo acabaa dnerseniz sevnirimm

 52. merhaba ben 1 çocuk babasıyım.
  eşim sigortalı ama ben değilim.
  gida ve çocuk yardımı alabilir miyim?
  ve nereden başvuracağım.
  yardımcı olur musunuz?

 53. eşimden ayrılalı 2 yıl oldu resmi olarak eski eşten 15 yaşındaki kızıma hiç bir maddi yardımı yok kızım benden uzak bir şehirde lise okuyor ve yurtta kalıyor kendim ise sgk lı olarak çalışıyorum ama yetmiyor kızım için eğitim yardımı alabilirmiyim ?

 54. Merhaba kardeşim 8. Sınıfa gidiyor . Köyde oturuyoruz babam çalışmıyor . Kardeşim için burs verebiliyormusunuz . Teşekkürler

 55. Esim çalışıyor ama yetmiyor ben üniversite mezumuyum yalniz 4yildir issizim .bir tane oglum var .ama evim kira borcc var ustelik kyk bborcumda bulunmaktadır. Para olmadigindan erteliyorum hersene .kac yere basvurduysam onaylanmadi.lutfen yardimci olun .esim asgari ucretle calisiyor diye yetecek anlamiyanlamina gelmiyor.

  1. Merhaba,

   Maalesesf sosyal yardımlarda öncelikle muhtaçlık belgesi istiyorlar. bu belge de 609 tl altı geliri olan ailelere veriliyor. Asgari ücretle çalışana sosyal yardım ödenmiyor. Adı ‘Asgari Ücret’ ama maalesef asgari giderleri karşılayamıyor.

 56. Benim eşim cezaevinde üç çocuğum var üçüde öğrenci benim sosyal güvencem yok mahkum aylığı alıyorum sigortalı bir işte çalışırsam aldığım mahkum aylığı kesilir mi

 57. Slm evli 2cocuk babasıyım. 2 sefer belimden ameliyat oldum sıkıntım hala devam ediyor, birçok iş yeri bana iş vermiyor.
  Malulen emekli olmak istiyorum gereken %40lik raporda vermiyorlar.
  Sürekli iş arıyorum artık maddi olarak dayanacak gücüm kalmadi.
  Ne yapabilirim yada ne önerirsiniz desteğinizi bekliyorum.

 58. Merhabalar eşim yetiştirme yurdu çıkışlı olup kendisi memur. Yetistirme yurdu çıkışlı olup evlenmis çocuk sahibi olanlar icin cocuk yardımı olduğunu duyduk ne kadar dogrudur acaba aydinlatabilir misiniz ?

 59. Benim yaşım 24 benim bir buçuk yaşında bir bebeğim var calisamiyorum bebegimin anne sütü alıyor mama yiyor bezini bile alamıyorum bebeğimin masraflarını gerçekten karsiliyamiyorum ailemn yanına sigindim eşim cezaevine girdi mahkum parası almak istiyorum. Bana verirler mi hangi belgeler gerekli acaba başvurmak için ailemde kiracı benjmm

 60. Benim % 70 engelli kardesim var babamdan kalan bir miktar maasi var bakim parasida aliyorum ben vasisiyim kardesimin benim adima olan 340 m2 bir arsam var suan kirada oturuyoruz engelli kardesimle barinma yardimi almak istiyorum ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

 61. Merhaba ben inşaat işinde çalışıyorum ve ikiz babasiyim inşaat işi az olduğu için yetiştiremiyor um kirada kalıyorum yardım için ne yapmam gerekiyor gelirim 1500 falan bez mama parasına yetmiyor

 62. 3 cocugum var esim cezaevinde 2 aylik bebegim oldugu icin calisamiyrm her ay yardim verebilecek yerler neresi acaba oralara basvuru yapmak istiyorum zor durumdayim camasir makinam yok cok zorlaniyorum cocuklarin kiyafetlerini yikamak zorundayim komsularim yikiyor saolsunlar

 63. Maddi durumum iyi değil kiramı ödeyemediğim için 1 buçuk yıldır kaynanamlarla oturuyorum 2 defa sosyal Yardımlaşmaya yardım talebinde bulundum ikiside kabul edilmedi bu güne kadar devletten hiçbir yardım almadım 13 yıllık evliyim ve çocuğum yok tüp bebek yapmak istiyorum ama buna gücüm yok

 64. Benimesim ceza evinde biryildr kayin validemin alt katinda oturuyorum diye aylik para cikmadi uc cocugumvar hep okula ac gittiler bu sene cok uzuluyrm elimde bisey yok sadece cocuk parasi aliyrm iki aydabir

 65. Sosyal dayanışma vakfindan yardım alıyorum beşinci sınıfa giden oğlum için SED yardımı alabilirmiyim ne yapmam nereye basvurmam gerekir .

  1. Slm.Bn canan asveren 2 çocuk annesiyim çocuklarım üniversite okuyor yeşil kartliyim.gelirim yok çalışmak istiyorum yaş sınırı var 51 yaşındayım nereye baş vurduysam yaş sinirimiz 35 40 denildi eşim yok zor durumdayım yardım parası alabilirmiyim

  2. Merhaba,

   aile ve sosyal yardım müdürlüklerine başvuru yaparak eğitim vb farklı yardımlardan yararlanabilirsiniz.

 66. Esim bir senedir cezaevinde hic bir gelirimde yok cocuk parsi alıyorum uc cocugum var ayda bir market yardimi aliyrm kayin validemin alt katinda oturuyorum diye ayliga baglamadilar ama ben ayri oturuyorum zor durumdayim ne yapabilirim cocuklarim hep ac gitti okula bu sene

 67. Merhaba benim durumum iyi değil kaymakamlıktan üç ayda para alıyorum bunu her ay almak için ne yapmalıyım birde fakirlik maaşı almak için nereye başvurulur

  1. Merhaba,

   aile ve Sosyal hizmetler müdürlükleri ve belediyelerin sosyal hizmet brimlerine başvuru yapabilirsiniz.

 68. Merhaba ben Dicle de eczacılık 4 sınıf öğrencisiyim yedi kardesiz ve besimiz okuyoruz babam işçi. sigortasız olarak çalışmakta annem çalışmıyor okuyan kardeşlerimle yardım alabilir miyiz.

 69. İki çocuğum var biri 6 diğeri 4 yaşında eşim 1 yıldır işsiz yeşil kartimiz var bugün yardım için sosyal hizmet merkezine gittim ama hiçbir yardım alamayacagimizi söylediler

 70. iyi çalışmalar benim engelli kız kardeşim var son bir yıla kadar engelli maaşı alıyordu ve bu kardeşimin engelli maaşını kestiler artık alamıyor. Fakat maaşının kesilme sebebi de şuan yanında kaldığı kardeşinin üzerine kayıtlı evinin olması peki engelli olan kardeşim bikaç hafta sonra benim evime kalmaya gelicek ve benim yanımda bikaç yıl kalıcak benim üzerime olan hiçbirşey yok ve asgari ücretle çalışıyorum peki bu durumda kardeşimin tekrar engelli maaşı alabilme imkanı var mıdır yada tekrardan engelli maaşını alabilmesi için yapmamız gereken nedir?

 71. Slm ben Osman istenci(10 )(3)(1) yaşlarında 3 erkek evlat babasiyim kıra borcu bankalar faturalar ödemekte çok büyük sıkıntı çekiyorum geçen sene evsahibi evden attı şu an oturduğum evde aynı sıkıntıları yaşıyorum issizim mesleğim laminat parke ustası yım günlük işlere gidiyorum kazancın ortalama 1500 geçmiyor çocuklarımı seviyorum eşimle boşanma sahvasindayiz piskolijim bozuldu eş dost küçük yardımlar la geçiriyorum buda benim agrima gidiyor lütfen bana yardım ediniz

 72. Benim kızım engeli evimiz çok kotu esyamiz yok kızımın tedavisi için vandan trabzona geldik uç yildir burdayiz kızımın iyi bir yerde kalması için bana yardim edin

 73. Merhaba, ben SSK emeklisiyim, babam 28.06.2009 da vefat etti. Babam bağkur emeklisi, ben şu an, babamdan maaş alabilir miyim? Geriye dönük alabilirmiyim?

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan aile ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

  2. Meraba ben eşimden boşanmak zorunda kaldim baba evinde kalıyorum babamin durumu müsait değil oglumla ben onceden aldigim sed yardimi ile geciniyordum ama kesildi tekrar başvuru yapsam kabul edilir mi

  3. Merhaba,

   Hane de kişi başına düşen gelir 609 tl nin altında ise yardım alabilirsiniz.

 74. 8 yaşında 1 kız çocuk babasıyım boşandım işkur kaydım var .1.5 yildir çalışmıyorum aile ve eğitim yardımı nasıl alırım.sadece şartlı eğitim sexy yardımı alıyorum 2 ayda bir 80 tl veriyorlar

 75. ben yaklaşık 4 seneıdr sartlı egıtım yardımı alıyordum fakat suan e devletten baktığımda yardımala ılgılı olan sayfamı goremıyorum neden olabılır acaba

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 76. slm ben mehmet çakmak ben güvenlik görevlisiyim ama geçiçi bir süreyle çalışmaktayım aynı zamanda evli 4 çocuk sahibibiyim çocuklar okula gider ben 6-yalnız çalışanım bana yardımcı olunuz

 77. Eşim Ocak 2018’de işten ayrıldı. Ben öğretmenim, aile yardımı alabilmek için ne yapmalıyım ve geriye dönük alabiliyor muyuz? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı