Genel

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

Aile hekimliği değiştirme ve randevu alma işlemlerini iyi bir şekilde bilmek, günlük olarak karşınıza çıkan sağlık problemlerine daha verimli çözümler üretmenize olanak sağlar. Aile hekimliği hizmeti, devlet tarafından sağlana en temel ve en yaygın sağlık hizmetidir. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden her birey, ihtiyaç duyduğu zamanlarda aile hekiminden yardım alabilir. Aile hekimliği sisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması, her sosyal ve ekonomik sınıftaki vatandaşın, ihtiyaç duyduğu takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle vatandaşlara düşen, aile hekimi ve bu sağlık hizmeti hakkında her türlü güncel bilgiyi edinmektir.


Vatandaşlar, aile hekimliği hizmeti hakkında meydana gelen aksaklıklarla ilgili ine yapması gerektiğini bilirse, mevcut problemi çok daha kısa sürede çözebilir. Bu hız ve pratiklik, özellikle acil durumlarda son derece önemlidir. Aile hekiminizden memnun olmadığınız veya çeşitli istem dışı sebeplerle aile hekiminizi değiştirmek zorunda kaldığınız zamanlarda izlemeniz gereken yolu yazımız aracılığı ile sizlere aktardık.

Aile Hekimliği Nedir?

Aile hekimi, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bireylere, en ulaşılabilir sağlık hizmetini sağlayan doktordur. Devlet tarafından Türkiye’nin her yerine görevlendirilen aile hekimleri, çoğu zaman vatandaşlara hastalıklar konusunda ilk teşhisi koymaktadır. Aile hekimlerinin bu hizmet doğrultusundaki görevleri şunlardır:

 • Bireylere koruyucu sağlık hizmetlerini vermek,
 • İhtiyaç halinde birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri vermek,
 • Kendisine kayıtlı olan kişilerin sağlık durumunu bütün olarak ele almak,
 • Sağlıkla ilgili rehberlik yapmak, anne çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmeti vermek
 • Kayıtlı kişilerin düzenli olarak izlem ve taramalarını yapmak
 • Periyodik olarak sağlık muayenesi yapmak
 • Gerekli durumlarda tetkik hizmetlerinin yapılmasını sağlamak,
 • Kendisine kayıtlı bulunan kişilerin yılda minimum bir defa muayenesini yaparak sağlık kayıtlarını güncellemek
 • Gerektiğinde hastayı gözlem altına almak,
 • Evde takibi zorunlu hasta veya yatalak birey varsa gezici sağlık hizmeti yürüterek tedai sağlamak.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimliği hizmeti, 2010 yılında hayatımıza girmiştir. Çok daha kolay yoldan tedaviye ulaşmayı sağlayan bu sağlık hizmeti, ikamet edilen yere göre belirlenmektedir. Aile hekimliği hizmetinde, mernis adres sistemine göre oturduğunuz yerde bulunan hekimlere otomatik olarak yönlendirilirsiniz. Bu sayede, en kısa sürede bu hizmete erişebilme imkânı elde edersiniz.

Ancak nadir de olsa bazen aile hekiminin değiştirilmesi gerekebilir. Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşların ilk yapması gereken şey, hizmet almak istediği yeni aile hekimi ile irtibat kurmaktır. Kişi, değişiklik için başvuruda bulunmadan önce yeni aile hekimi ile görüşerek doktorun, kendisi için müsait olup olmadığını öğrenmelidir. Bazı durumlarda doktorlar, yoğunluk sebebiyle yeni hasta kabul edememektedir. Doktordan onayı alan vatandaşlar, ikinci aşama olarak kendisinin ve aile bireylerinin bilgileri ile Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesini doldurabilir. Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur diyenler için bu işlem oldukça basittir. Yalnızca temel bilgileri içeren bu başvuru formunu doldurarak aile hekimi değiştirme işleminiz tamamlayabilirsiniz.

Ancak aile hekimi değiştirme işlemi dilekçe vermeyle kesinleşmemektedir. Bu dilekçenizin devlet tarafından onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aile hekimi değiştirme e-devlet sistemi üzerinden takip edilebilmektedir. Bunun için e- devlet hesabınız üzerinden gireceğiniz “ Sağlık Bakanlığı Hizmetleri” arasında bulunan, “Aile Hekim Bilgi Sorgulama” sekmesinden yapabilirsiniz.

En çok sorulan sorularda biri de, aile hekimi e-devletten değişir mi, olmaktadır. Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşların bu işlemi e-devlet üzerinden yapması mümkün değildir. Aile hekimini değiştirmek isteyen vatandaşlar, bir başvuru dilekçesi ve formu ile bu işlemi sonlandırabilir. E-devlet üzerinden yalnızca bu işlemlerin takibi yapılabilmektedir.

Aile hekimi değiştirme işlemi her ne kadar kolay olsa da, devlet tarafından sık sık tekrarlanması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle, tercih ettiğiniz her aile hekiminden en az 3 ay boyunca hizmet almaya devam etmeniz gerekmektedir.

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir ?

 • E-nabız ekranına gelerek, ilk önce giriş bilgilerinizi girerek giriş yapmanız gerekiyor.
 • E-Nabız Şifreniz yok ise, E-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra, profil resminizin alt tarafında sizin aile hekiminizin ismi ve ünvanı yazmaktadır.
 • Aile hekiminin isminin altında yer alan “Aile Hekimi Değiştir” butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Aile hekimi değiştirme ekranından, size en yakında ve müsait aile hekimini seçerek değişikliği yapabilirsiniz.
 • Değişiklikler en az 24 saat içerisinde aktif olmaktadır.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Son dönemlerde saniyelere indirgenen randevu alma işlemi, acil durumlarda oldukça kullanışlı olmaktadır. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Küçük ve yoğunluğun az olduğu illerde, randevu sistemi bulunmamaktadır. Bu tip yerlerde yaşayan vatandaşlar, ihtiyaç duyduğu takdirde hekimlerin çalışma saatleri içerisinde muayene olabilmektedir.

Aile hekimi randevusu almanın en pratik yöntemi internettir. Ancak bunun için de iki seçenek bulunmaktadır. İnternetten randevu almak isteyen vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi internet sitesine giriş yaparak kısa sürede randevu alabilir. Bir diğer seçenek ise e- devlet sitesinde giriş yaparak randevu almaktır. Her iki seçenek de, son derece kolay ve hızlı bir şekilde randevu almaya olanak sağlar. Ekranda yer alan randevu ekranında, tedavi olmak istediğiniz tarihin, sağlık probleminizin olduğunu düşündüğü alanın ve doktor adının girişini yaparak randevu işlemini sonlandırabilirsiniz.

E-devlete giriş yapmak için gereken bilgiler TC kimlik numarası ve e-devlet şifresidir. Halihazırda bir e-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar, en yakın PTT şubesine giderek bir e-devlet şifresi temin edebilir. E-devlet hesabı ile aile hekimi sorgulama da yapılabilmektedir. Mevcut aile hekiminiz hakkında herhangi bir fikriniz yoksa e-devlet hesabınıza giriş yaparak kısa sürede öğrenebilirsiniz.

MHRS Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Aile hekiminden randevu almanın en kolay yolu olan Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu almak için öncelikle bu sisteme kayıtlı olmanız gereklidir. Bu randevu sistemine giriş yapmanın üye olmak dışında bir diğer yöntemi ise e- devlet üzerinden giriş yapmaktır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi internet sitesine giriş yaptığınızda açılan pencereden e- devlet hesabınıza girerek randevu alabilirsiniz.

Ancak bu sisteme girmek için üye olmak isteyen vatandaşlar, açılan pencerenin sağ altında bulunan “Üye Ol” seçeneğine basarak kısa sürede üyelik işlemini tamamlayabilir. Üyelik işlemi için tek yapmanız gereken temel kimlik bilgilerinizin yer aldığı formu doldurmaktır.

ALO 182 İle Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almanın bir diğer pratik yolu ise telefondur. Yalnızca telefon aracılığı ile saniyeler içinde dilediğiniz randevuyu alabilirsiniz. Bu randevu alma yönteminde yapmanız gereken, Merkezi Hekim Randevu Sistemi hat numarası olan 182’yi tuşlamaktır. Alo 182 hattı, internet üzerinden yapacağınız Merkezi Hekim Randevu Sistemi randevu alma işleminin telefon hattı üzerinden yürütülen versiyonudur. İnternet üzerinden yapacağınız randevu alma işlemiyle hemen hemen aynı pratikliği sağlar.

Alo 182 ile randevu almak istediğinizde, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin bünyesinde çalışan görevlilerin yönlendirilmeleriyle karşılaşırsınız. Görevli, rahatsızlığınızın bulunduğu alanı belirtmenizi ister. Daha sonra, bu alanda randevu alabileceğiniz en yakın tarihleri sizinle paylaşır. Bu noktada size düşen, tedavi olmak istediğiniz tarihi belirleyerek görevliye bildirmektir. Daha sonra Merkezi Hekim Randevu Sistemi görevlileri size kesin bir kayıt oluşturur. Yalnızca birkaç dakika süren bu işlem sayesinde dilediğiniz randevuya sahip olabilirsiniz. İnternet erişimi olmayanlar için kolay bir alternatif olan ALO 182 hattını siz de deneyebilirsiniz.

Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı