emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İnternetten Aile Hekimi Randevu Alma, Değiştirme ve Şikayet

İnternetten Aile Hekimi Randevu Alma, Değiştirme ve Şikayet

Aile hekimini değiştirmek veya şikayet etmek için e- randevu sistemi ya da e- devlet sistemleri kullanılabilir. Aynı zamanda bunun için özel olarak bir şikayet hattı da kurulmuştur. Bu şikayet hattı ile ciddi anlamda sorun yaşadığınız durumları bildirebilir, aile hekimi değiştirme işleminde geçerli sebebi beyan edebilirsiniz. Geçerli olsa da, olmasa da aile hekimi değiştirilir. Ancak ciddi bir şikayet söz konusu ise aile hekimi hakkında soruşturma açılması gibi bir durum söz konusu olabilir. İşlemler aile hekimi şikayet hattı, e-nabız, e-devlet ya da Sağlık Bakanlığı İlçe Müdürlüğü aracılığıyla yapılabilir. Bu şekilde yapılmış şikayetlerde ciddi bir durum söz konusu olduğunda, tekrar ifadeye başvurma amacıyla şikayet eden hastanın bilgileri alınabilir.

Görevini Yapmayan Aile Hekimini Şikayet Etmek

Aile hekiminin görevini yapmaması durumunda şikayet edilmesi için, aile hekiminin görevlerinin neler olduğunun bilinmesi gerekir.

Aile hekimlerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sevk kağıdı, rapor, reçete yazmak, belirlenen görevler arasındadır. Ancak tüm belgeleri yerinde ve zamanında yazmakla yükümlüdür. Herhangi bir hastalığı olmayan, ancak işe gitmemek için rapor isteyen bir kişiye verilmeyen rapor için şikayet oluşturulamaz.
 • Düzenli aralıklarla sağlık kontrollerini yapmakla sorumludur. Aynı zamanda bebeklerin aşı takvimlerinin kontrollerini yaparak aşı günlerinde kişileri sağlık ocaklarına çağırmakla yükümlüdür. Aşı olmak için sağlık ocağına gelmeyen ebeveynlerin, herhangi bir geçerli sebep olmadan ‘aşı yapılmadığı’ gerekçesiyle aile hekimini şikayet etme hakkı bulunmamaktadır.
 • Sağlık ocakları, birinci derece sağlık basamağı olarak adlandırılır. Bu nedenle yatış gerektiren durumlarda hastaneye sevk işlemleri, aile hekimi tarafından yapılmaktadır. Bu kapsamda yatış gerektirmeyen durumların ayrımında aile hekimi etkilidir. Bu konuda hasta veya hata yakını ile ters düşme durumunda aile hekimi şikayet edilebilir, ancak aile o hekimden alınsa da aile hekimi hakkında soruşturma ya da ceza kararı verilemez.
 • Aile hekimi, yılda en az 1 kez kendisine bağlı mahallelerde oturan ailelerin kayıtlarını güncellemek ve kontrol etmekle yükümlüdür.
 • Aile hekimi, birlikte çalıştıkları ekibi denetler ve düzenli olarak kayıtları denetler. Kayıtlar, ekip ve ekip performansı düzenli olarak denetlenir.
 • Hizmet içi eğitim vermek ve takibini yapmak konusunda aile hekimi görevlendirilmiştir. Bu nedenle sağlık ocağında görev alan tüm personelin mesleki olarak kendini geliştirilmesinden aile hekimi sorumludur.
 • Gerekli durumlarda tetkik talep edebilir. Hata ile ilgili gözlem yaparak tetkik isteme evrakına bu konu hakkında görüşlerini işler. Bu nedenle tetkik yaptırma ya da yatış konusunda ters düşme durumunda hasta, aile hekimini değiştirebilir. Ancak aile hekimi hakkında soruşturma açılması gibi ciddi bir durumun ortaya çıkması için daha ciddi bir olay söz konusu olması gerekir.
 • Hastalara sağlık konusunda rehberlik etmek aile hekiminin görevidir.

Aile Hekimi Hangi Şartlarda Şikayet Edilir?

Aile hekiminin şikayet edilmesi için gerekenler şu şekildedir:

 • Aile hekiminin ilgisiz olması, tedavi ile ilgili net bilgi vermemesi, rica edilmesinde rağmen hastalarla iletişim kurmaması durumunda şikayet etme hakkı doğmaktadır.
 • Gerekli durum meydana gelmiş olsa bile, ilaç veya tedavi konusunda gerekli şekilde müdahale etmemesi, hastanın hastalık durumuna gereken hızlı müdahaleyi gerçekleştirmemesi durumunda hastanın şikayet etme hakkı bulunur.
 • Hastaneye yönlendirme işlemleri için gereken belgelerin hazırlanması konusunda aile hekiminin doğru yönlendirme yapmaması, şikayet sebebidir.
 • Hasta için gerekli tetkikleri yaptırmaması, hasta ile ilgili karar alma aşamasında yavaş davranması şikayet sebebidir.
 • Aile Sağlığı Merkezi içerisinde hastaya karşı sesini yükseltmek, saygısızlık, taciz gibi durumlar şikayet sebebidir.

Belirtiler durumlarda aile hekimi şikayet edilebilir. Bu durumlar haricinde meydana gelen sorunlarda aile hekiminin değiştirilmesi sağlanırken, şikayet oluşturulamaz.

Aile Hekimi Nereden Sorgulanır?

Aile hekimi sorgulama yapılacak mecralar şu şekilde sıralanabilir:

 • E-nabız sisteminden sorgulama
 • E-devlet aile hekimi sekmesinden sorgulama
 • Sağlık Bakanlığı’na ait telefonlardan yapılacak sorgulama
 • İkamet adresine en yakın Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek, direkt olarak yerinde sorarak sorgulama işlemleri yapılabilir.

Bu sorgulama işlemleri ile yapılacak aile hekimi sorgulamaları tamamen ücretsizdir. Her mahalle ya da kalabalık olma durumuna göre sokak, bir aile hekiminin kontrolü altındadır. Aynı Aile Sağlığı Merkezi içerisinde olsa da, her aile hekiminin bir mahalle ya da sokak üzerinde sorumluluğu bulunur. Bu nedenle aile hekimi değiştirme işlemlerinde aile hekimlerinin yoğunluk durumu, üzerinde görünen mahalle ya da sokağın nüfus özellikleri konuları dikkate alınır.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nereden Yapılır?

Aile hekimi değiştirme yapılacak mecralar şu şekilde sıralanabilir:

 • enabiz.gov adresinden değiştirme yapılabilir.
 • Sağlık Bakanlığı telefon numarasından değiştirme talebi iletilebilir.
 • Sağlık Bakanlığı merkezlerinden değiştirme işlemi yapılabilir.
 • Aile Sağlığı Merkezlerinden değiştirme talepleri iletilebilir.

Aile hekimi değiştirme işlemleri için en fazla e-nabız kullanılır. E- nabız sayfasına girişte kayıt bilgileri doldurulur. Ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve e-nabız şifresi kullanılarak giriş yapılmasının ardından aile hekimi işlemlerine geçiş yapılır. Burada şikayet oluşturma ya da değiştirme işlemlerinden biri seçilir. Şikayet oluşturma sayfasını seçtiğinizde, şikayet bildirme işleminden sonra sistem tarafından otomatik olarak aile hekimi değiştirme sayfasına yönlendirme yapılır. Aile hekiminden şikayet eden hastanın aynı aile hekimine gitmeye devam etmesi doğru olmayacaktır.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen aile hekimi değişim formu buradan doldurulmalıdır. Formun doldurulmasında aile doktorundan şikayetçi olma durumu varsa değişim nedenine  ‘kendi isteğiyle’ seçeneği işaretlenerek açıklama yazılması gerekmektedir. Formda değişiklik nedeninin belirtilmesi gerekmektedir. Bu değişim nedeni ikamet adresi değişikliği de olabilir.

Aslen ikamet adresinin değişmesi durumunda aile hekimi otomatik olarak değişir. Ancak sistemde bir hata olması ve değişikliğin otomatik olarak yapılmaması durumunda formun doldurulması sırasında ikametgah değişikliğinin beyan edilmesi gerekir. Değişiklik işlemlerinin sonuçları 15 gün içinde ilgililere bildirilir. Bildirimlerin alınması için cep telefonu numarası ve gerekli bilgilerin form içinde beyan edilmesi gerekmektedir.

Aile Hekimi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Aile hekimini değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Aile hekimi değişikliği, son değişikliğin üzerinden en az 3 ay geçmeden yapılamaz. Her değişiklik talebi, 3 ayda bir yapılır.
 • Değiştirme talebi, konuma göre alınır. İkamet adresinden uzak bir noktada bulunan aile hekimi seçim olarak yapılamaz.
 • Tercih yapılan aile hekiminin nerede ikamet ettiğine ve hangi mahallelerin sağlık durumu ile ilgilendiğine dikkat edilmesi gerekir.
 • Ayrılmak istenen aile hekiminin yerine seçilecek aile hekimi beyan edilmelidir.
 • Yerine seçilecek aile hekiminin 4 binden az sayıda kayıtlı hastasının olması gerekir. Bu sınırı aşan aile hekimlerinin kontenjanı dolu olarak gösterilir. Bu nedenle belirli aile hekimlerinin seçilmesi gerekir.
 • Yeni hekim işaretleme işlemi, sadece yeşil ve sarı renklerle gösterilen hekimler arasında yapılmalıdır.

Aile Hekimi Değiştirme Formu Nasıl Doldurulur?

Aile hekimi değiştirirken form doldurma işlemi şu şekilde yapılır:

 • E- nabız kişisel sağlık merkezi sekmesine giriş yapılır.
 • Aile hekimi değiştir düğmesine basılır.
 • Açılan sekmede ikamet adresinin yakınlarında bulunan diğer Aile Sağlığı Merkezleri gösterilmektedir.
 • Diğer Aile Sağlığı Merkezleri arasından seçim yapılır.
 • Tercihe konu olan ilçe seçilir.
 • Tercih ikameti belirlendikten sonra aile hekimi değiştir butonuna basılır.
 • Seçenekler arasında özel bir aile hekimi tercihiniz varsa, gösterilen renklere dikkat edilerek aile hekimini işaretlemeniz gerekir.

Aile Hekimi Şikayetleri Nereye Yapılır?

Aile hekimini şikayet etme işlemleri yapılacak yerler şu şekilde sıralanabilir:

Bu merkezlere şikayet bildirimlerinde bulunulabilir. SABİM, Sağlık Bakanlığı tarafından, vatandaşların aldıkları sağlık hizmetlerini değerlendirmeleri ve memnun kalmamaları durumunda şikayette bulunmaları amacıyla kurulmuş bir birimdir. Herhangi bir sorun meydana gelmesi durumunda bu birime şikayette bulunulur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştığından bu birim, gerekli durumlarda araştırma yapar ve şikayet nedeninin varlığına ilişkin doğrulamaları gerçekleştirir.

Sağlık Bakanlığı’na ait bir numara olan ALO 184 ile gerekli yerlerden randevu almak ya da alınan randevuyu iptal etmek gibi işlemler mümkündür. Bu şekilde yapılacak işlemlerde randevuya gittiğiniz doktor ya da merkez hakkında bir sorun yaşadığınızda otomatik olarak bu şikayet kayda düşer ve araştırma başlatılır. Ancak gereksiz şikayetlerde işlem yapılmaz.

CİMER İle Aile Hekimini Şikayet Etmek

CİMER hattı ile aile hekimini bildirmek direkt olarak cumhurbaşkanlığına bağlı bir hat olması sebebiyle ciddi şikayetlerde kullanılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı olarak bilinen CİMER, telefon numarası ya da e- devlet üzerinden şikayet almaktadır. Ancak yapılacak şikayetler gizli kalmaz. Aile hekimi ve sağlık alanında tüm şikayet işlemleri bu hat ile yürütülebilir. CİMER telefon numarası ALO 150’dir. Bu hat üzerinden şikayetlerin bildirilmesi sağlanır.

CİMER İnternet Adresinden Aile Hekimi Hakkında Şikayet Oluşturmak

İnternet üzerinden aile hekimi hakkında şikayet bildirmek için www.cimer.gov adresine giriş yapılması gerekir. Bu adrese tıklandığında yapılacak işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle kaydolmak ve sisteme giriş yapmak gerekir. Seçenekler arasında başvuru yap ve başvuru sorgula kısımları yer almaktadır. öncelikle bunların altında yer alan kayıt formunun doldurulması gerekir.
 • İsteğe bağlı olarak e-devlet şifresi ile de giriş gerçekleşir. E- devlet şifreniz yoksa, kayıt oluşturmanız gerekir.
 • İlk satırda yer alan T.C. kimlik numarası bölümüne kimlik numarasının girilmesi gerekir.
 • Altında ad-soyad kısmı doldurulur.
 • Anne evlenmeden önceki soyadı kısmı doğru bir şekilde girilir.
 • Altta eski kimlikler için kimlik sıra no, yeni kimlikler için seri no kısmı bulunmaktadır. Buralar, sahip olduğunuz kimliğe göre doldurulur.
 • Bunların altında cep telefonu kısmı bulunmaktadır. Buraya kullanmakta olduğunuz cep telefonunu doğru bir şekilde yazmanız gerekir.
 • Altta onay kodu gönder seçeneği yer alacaktır. Bu seçeneğin kullanılması ile cep telefonuna bir onay kodu gönderilir. Gönderilen kod kullanılarak giriş yapılır.
 • Ekranda şifre belirlime kısmı açık olacaktır. Burada, bundan sonra tekrar girişlerde kullanılması planlanan şifrenin yazılması gerekir.
 • Şifrenin yazılmasından sonra, CİMER girişlerinde T.C. kimlik numarası ile birlikte bu şifre ile butona basılacaktır.
 • Giriş işlemlerinin ardından ekranda bulunan şikayet bildir butonuna basılması gerekir.
 • Dilekçeye benzer bir yazı örneği görülecektir. Bu boşluklu dilekçenin uygun şekilde doldurulması ile şikayet tamamlanmış olur.
 • Dilekçe sonuna ad-soyad bilgilerinin girilmesi gerekir.
 • Gönder tuşu ile dilekçenin gönderimi gerçekleşir.

Aile hekimi için cimer şikayet formunu doldurduktan sonra, aile hekimi değiştirme işleminin ayrı olarak yapılması gerekir.

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır ?

E-Nabız platformu, sağlığınız ile ilgili tüm bilgileri kayıt eden ve istediğiniz zaman anlık olarak görebileceğiniz bir devlet servisidir. Bu servisi kullanmak ücretsiz ve çok tecrübe istemiyor.

E-Nabız Üzerinden Aile Hekimi Değiştirmek İçin;

 • E-Nabız (enabiz.gov.tr) adresine giriş yapmanız gerekiyor.
 • Üye girişi yapabileceğiniz 2 farklı adım bulunuyor.
 • İster E-Nabız kullanıcı adı ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.
 • İsterseniz de E-devlet platformu üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra, kullanıcı bilgilerinizin yer aldığı kısmın alt tarafında bulunan “Aile Hekimi Değiştir” butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Açılan ekrana yeni adresinizi girerek size en yakın aile hekimi merkezini seçip “Aile Hekimi Değiştir” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirmek İçin TIKLAYINIZ

Aile Hekimi Değişikliği Hemen Olur mu ?

E-Nabız üzerinden yaptığınız değişiklik hemen sisteme yansımaz. 15 gün bekledikten sonra yeni aile hekiminize giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Tüm aile hekimi değiştirme işlemleri E-Nabız sağlık platformu üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemini kullanarak e-nabız platformuna giriş yapabilir ve hızlıca aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Son dönemlerde saniyelere indirgenen randevu alma işlemi, acil durumlarda oldukça kullanışlı olmaktadır. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Küçük ve yoğunluğun az olduğu illerde, randevu sistemi bulunmamaktadır. Bu tip yerlerde yaşayan vatandaşlar, ihtiyaç duyduğu takdirde hekimlerin çalışma saatleri içerisinde muayene olabilmektedir.

Aile hekimi randevusu almanın en pratik yöntemi internettir. Ancak bunun için de iki seçenek bulunmaktadır. İnternetten randevu almak isteyen vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi internet sitesine giriş yaparak kısa sürede randevu alabilir. Bir diğer seçenek ise e- devlet sitesinde giriş yaparak randevu almaktır. Her iki seçenek de, son derece kolay ve hızlı bir şekilde randevu almaya olanak sağlar. Ekranda yer alan randevu ekranında, tedavi olmak istediğiniz tarihin, sağlık probleminizin olduğunu düşündüğü alanın ve doktor adının girişini yaparak randevu işlemini sonlandırabilirsiniz.

Aile Hekimi Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

E-devlete giriş yapmak için gereken bilgiler TC kimlik numarası ve e-devlet şifresidir. Halihazırda bir e-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar, en yakın PTT şubesine giderek bir e-devlet şifresi temin edebilir. E-devlet hesabı ile aile hekimi sorgulaması da yapılabilmektedir. Mevcut aile hekiminiz hakkında herhangi bir fikriniz yoksa e-devlet hesabınıza giriş yaparak kısa sürede öğrenebilirsiniz.

MHRS Sistemine Nasıl Üye Olunur?

Aile hekiminden randevu almanın en kolay yolu olan Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu almak için öncelikle bu sisteme kayıtlı olmanız gereklidir. Bu randevu sistemine giriş yapmanın üye olmak dışında bir diğer yöntemi ise e- devlet üzerinden giriş yapmaktır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi internet sitesine giriş yaptığınızda açılan pencereden e- devlet hesabınıza girerek randevu alabilirsiniz.

Ancak bu sisteme girmek için üye olmak isteyen vatandaşlar, açılan pencerenin sağ altında bulunan “Üye Ol” seçeneğine basarak kısa sürede üyelik işlemini tamamlayabilir. Üyelik işlemi için tek yapmanız gereken temel kimlik bilgilerinizin yer aldığı formu doldurmaktır.

ALO 182 İle Nasıl Randevu Alınır?

Aile hekiminden randevu almanın bir diğer pratik yolu ise telefondur. Yalnızca telefon aracılığı ile saniyeler içinde dilediğiniz randevuyu alabilirsiniz. Bu randevu alma yönteminde yapmanız gereken, Merkezi Hekim Randevu Sistemi hat numarası olan 182’yi tuşlamaktır. Alo 182 hattı, internet üzerinden yapacağınız Merkezi Hekim Randevu Sistemi randevu alma işleminin telefon hattı üzerinden yürütülen versiyonudur. İnternet üzerinden yapacağınız randevu alma işlemiyle hemen hemen aynı pratikliği sağlar.

Alo 182 ile randevu almak istediğinizde, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin bünyesinde çalışan görevlilerin yönlendirilmeleriyle karşılaşırsınız. Görevli, rahatsızlığınızın bulunduğu alanı belirtmenizi ister. Daha sonra, bu alanda randevu alabileceğiniz en yakın tarihleri sizinle paylaşır. Bu noktada size düşen, tedavi olmak istediğiniz tarihi belirleyerek görevliye bildirmektir. Daha sonra Merkezi Hekim Randevu Sistemi görevlileri size kesin bir kayıt oluşturur. Yalnızca birkaç dakika süren bu işlem sayesinde dilediğiniz randevuya sahip olabilirsiniz. İnternet erişimi olmayanlar için kolay bir alternatif olan ALO 182 hattını siz de deneyebilirsiniz.

Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları
Heyet Raporu Nasıl Alınır?
Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.