• Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma


  2005 yılında Düzce İlinde Pilot olarak uygulamaya başlayan Aile Hekimliği sistemi uygulama alanında başarıya oluşması sonucunda 2010 yılında tüm ilde uygulamaya geçmiştir. İllerin nüfusuna ve mahalle sayısına göre oluşturan Aile Hekimlikleri, mernis adres sistemine göre oturdukları yerlerde bulunan hekimlere sistem otomatik olarak tanınmıştır. Rahatsızlığı bulunan kişi öncelikle mahallesinde bulunan Hekime müracaat ederek muayenesini olması böylece hastanede acil ve polikliniklerin yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen sistemde Merkezi Hekim Randevu Sisteminin kurulması ile birlikte Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma işlemleri de kolaylaşmıştır. Bu işlemlerin nasıl yapıldığı ile ilgili olarak ayrıntı olarak bilgi verilmesi gerekirse öncelikle Aile Hekimliği değişikliği nasıl yapılmaktadır.


  Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Bazı hekimler kendi şehirlerinde görev yaptıkları gibi zorunlu doğu görevini yapması gereken hekimler ise görev yaptıkları yerlerden tayinleri çıkabilmektedir. Aile Hekimliği sistemi oturduğunuz mahalle de bulunan aile hekimlerinden sayısına göre herhangi birine düşmektedir. Aile Hekiminizin kim olduğunu öğrenmek isteyenler E-Devlet sisteminde veya Merkezi Hekim Randevu Sisteminde görebilmektedirler. Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinde aile hekiminden memnun olmayan veya değiştirmek isteyen kişiler öncelikle kendilerine en yakın veya gitmek istedikleri aile hekimini bulmaları gerekmektedir. Bu işlemi yapan kişiler buldukları aile hekimi veya ona yardımcı olan sekreteri ile görüşmesi gerekmektedir. Her aile hekiminin bakması gereken hasta sayısı belli olduğu için dolu olma durumu olduğundan siz aile hekiminizi değiştirmek isteseniz bile sizi alamayabilir.

  Tercih ettiğiniz aile hekiminde boş yer bulunması durumunda sizin ve aile bireylerinizin bilgilerinin yer aldığı dilekçeyi doldurarak teslim ettiğinizde Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinden aile hekiminizi değiştirmiş olursunuz. Dilekçeniz sonucunda hekiminizin değişip değişmediğini öğrenmek için E Devlet sisteminden Sağlık Bakanlığının hizmetleri arasında Aile Hekim Bilgi Sorgulama sekmesinden hekiminizin adını hangi kurumda görev yaptığını görebilmekte siniz. Ancak herkes istediği zaman aile hekimini değiştirme imkanı bulunmamaktadır. Aile hekiminizi tercih ettiğiniz andan itibaren en az 3 ay boyunca değiştirdiğiniz veya bağlı bulunduğunuz aile hekiminde kalmanız gerektiği gibi bu zaman süresini geçirdikten sonra yeniden değişiklik yapabilmektedirler.

  Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma Yolları

  Özellikle kamu görevlisi olan ve tayin hakkı bulunan kişiler gittikleri illerde her ne kadar mernis sistemine göre hekimleri belirlenmiş olsa da ilk kayıtlarında farklı mahalle de bulunan hekimliği tercih edebilirler. Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinde hekim değişikliği ardından randevu alma ve muayene işlemlerinin nasıl yapıldığı incelenmelidir. Aile hekimlerinde hastanelerde olduğu gibi genellikle yoğunluk yer almamaktadır. Merkezi Hekim Randevu Sistemine giriş yaptığınızda sayfanın sağ tarafında aile hekiminin ismi ve görevli bulunduğu birim yer almaktadır. Özellikle yoğunluğun olmadığı veya küçük olan şehirlerde aile hekimliği randevu sistemi ile çalışmamaktadır.  Bu alanda Aile Hekiminizin herhangi bir çalışma saati yer almamaktadır diye bir ibare yer almaktadır.

  Ancak yoğunluğun fazla olduğu yerlerde ya E Devlet Sisteminde Sağlık Bakanlığının bağlı bulunduğu hizmet arasından veya Merkezi Hekim Randevu Sisteminin https://www.hastanerandevu.gov.tr/Vatandas/ adresine giriş yaparak Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinde tercih edeceğiniz tarihe göre randevunuzu oluşturabilirsiniz.  Aile Hekiminden veya hastanelerden randevu alabilmeniz için MHRS sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir ki bu sisteme kayıt olmanız için E Devlet şifresi ile olabildiğiniz gibi sistem üzerinden direk olarak ta kayıt olabilirsiniz. E Devlet sistemi üzerinden kayıt olmanız için E Devlet şifrenizin olması gerekiyor ki bu şifreyi de PTT Şubelerinden TC Kimlik Numaranızı vererek 2 TL karşılığında temin edebilmekte siniz. Bu şifre ile E Devlet sistemine girerek Sağlık Bakanlığının hizmetlerinin yanı sıra diğer kurumların hizmetlerinde de faydalanabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Aile Hekimi Randevu Almak İçin TIKLAYNIZ

  Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinde randevu almak isteyenler MHRS sisteminden alınacağı için sistem üzerinden üye ol butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfa da yer alan bilgileri doğru girerek üye olabilirsiniz. Sisteme TC Kimlik Numaranız ve oluşturduğunuz şifre ile giriş yaptığınızda aile hekiminizin çalışma saatlerini görebilir ve randevu alabilirsiniz. Aile hekimleri hastanelerde oluşan yoğunluğu azaltmak için çalışsalar da mahalle de bulunan hastalarını da tanıdıkları için uygun tedavi yöntemlerini belirlemektedirler. Ayrıca hekimlerin muayenelerinde artık laboratuvarları bulunduğu için gerekli gördükleri zaman tahlil yapabilme imkanına sahip olduklarından her türlü tedavileri yerine getirmektedirler.

  Online Olarak Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

  Aile hekimleri bünyesinde kurulan aile planlama hizmetleri, aile bireylerinin çocuklarının takip sistemi sayesinde çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olunduğu gibi kayıtlı olan bireylerin 0 – 6 yaş grubundaki çocuklarının aşıları 3 aylık rutin kontrolleri görevli hemşireler tarafından düzenli olarak takip edilmektedir. Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma hususunda işlemler kolaylıkla yapılabildiği için aile hekimi değişiminde süreye dikkat edilmesi gerektiği gibi randevu sisteminde de online olarak yapılmaktadır.

  Aile Hekimini Değiştirmek İçin TIKLAYINIZ

  Aile Hekimleri tarafından sürücü belgesi, sağlık raporu, iş yeri giriş için raporlar düzenlenmekle birlikte bir dilekçe ile Aile Hekimi Değiştirme ve Randevu Alma işlemlerinde hekiminizi değiştirebilen kişiler MHRS sisteminin uygulamasını akıllı telefonlarına indirdikleri zaman aile hekimleri ile ilgili bilgilerini görebildikleri gibi hastanelerden de randevu alabilirler. Aile Hekimleri genellikle kendi bünyelerinde bulunmayan tahlil, röntgen veya ultrason gibi hastalığın teşhisinde yarayacak ekipmanlara ihtiyaç duyduklarında hastalarını hastaneye yönlendirmektedirler. Zamanla Sistemin daha iyi oturacağı düşünülerek Avrupa Birliği üye devletlerinde olduğu gibi Aile Hekimleri yeri gelecek evlere gelerek hastaları muayene edecektir.

  Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?

  Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

     tıkla sorunu sor

  Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın