• 6 Yıl Erken Emeklilik Şartları

  Erkenden emekli olup çalıştığı sürelerin hakkını almak, halihazırda çalışmakta olan hiçbir sigortalının hayır diyemeyeceği bir tekliftir herhalde. Günümüzde sosyal güvencesi olan her çalışan aslında rahat bir yaşlılık dönemi geçirmek için çalışmaktadır ve bu rahatlığı getirecek olan emekliliğin erken gelmesi tercih edilecek bir durumdur. Günümüzde farklı sosyal güvenceleri olan çalışanlara erken emeklilik hakkı iki türlü tanınmıştır: Kadın sigortalılar için doğum borçlanması ve erkek sigortalılar için askerlik borçlanması. Askerlik borçlanması, sigortalının askerliğini yaptığı döneme bağlı olarak (kısa ya da uzun dönem) değişmekle birlikte borçlar ödendiği takdirde askerlik yapılan süre kadar emekliliği öne çekebilir. Doğum borçlanması ise eskiden 2 çocuğa kadar verilmekteyken nüfusu artırmaya yönelik politikalar doğrultusunda bu sayı 3 çocuğa çıkartıldı ve artık her çocuğa 2 yıl olmak üzere, kadın sigortalılar 6 yıla kadar borçlanarak erkenden emekli olabiliyorlar. Bu yazımızda 6 yıl erken emeklilik şartları nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz.


  6 Yıl Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Kadın sigortalıların toplamda 6 yıl erken emekli olmasına imkan veren şey aslında 3 çocuk için ikişer yıldan doğum borçlanması yapmalarıdır.

  Doğum Borçlanması Nedir?

  Doğum borçlanması, kadın sigortalının hamile kalmasından yahut çocuğuna bakması gerektiği durumlardan dolayı çalışamadığı süreler için bağlı olduğu sosyal güvence kurumuna borçlanıp, kaybettiği zamanlar için prim ödemesidir. Eskiden doğum borçlanması yalnızca SSK’lı kadınlara verilirken yeni çıkan torba yasa ile bu hak Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na bağlı kadınlara da tanındı. Ayrıca eskiden yalnızca 2 çocuk için verilen bu hak artık 3 çocuk için de mümkün.

  Doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için üç şart bulunmaktadır:

  • Kadın sigortalının doğumdan önce çalışıyor olması yani sigortasının başlamış olması
  • Sigortalıya doğumdan sonraki süreçte prim ödenmemiş olması (Doğumdan sonra ödenen primleri, borçlanma hesabında dikkate alınmadığı için bir yarar sağlamamaktadır.)
  • Çocuğun yaşaması

  Eğer çocuk borçlanmadan önce vefat ederse, anneye çocuğun vefatına kadarki süre için borçlanma hakkı verilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Burada diğer bir önemli nokta ise doğum borçlanması ile erken emeklilik hakkının yalnızca biyolojik annelere değil evlat edinen annelere de verilmesidir. 2 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen anne, evlat edinme tarihinden itibaren borçlanma yaparak erken emekli olabilir. Öte yandan, çocuğunu evlatlık veren anneye tanınan borçlanma hakkı, doğum yapan biyolojik annelerinki gibi 2 yıl değil yalnızca 6 aydır.

  Hangi Süreler Doğum Borçlanması Kapsamındadır?

  Kadın sigortalıların her çocuk için iki yıl kadar borçlanabildiğini söylemiştik. Bu iki yıl aslında şu süreler dahil edilerek hesaplanmıştır:

  1. Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık süresi (Eğer gebelik çoğul ise yani ikiz ya da üçüzse bu süre 10 haftalık olarak hesaplanabilir.)
  2. Doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalıştıysa, doğumdan sonraki istirahat süresi

  Kadın sigortalılar en fazla üç defa olmak üzere yukarıdaki sürelerle birlikte 2 yılı bulan bir zaman dilimini borçlanabilirler. Bu sayede yeni torba yasa üç çocuk yapan annelere 6 yıl erken emekli olma hakkı verdi.

  Ayrıca, ilk doğumunu yaptıktan sonraki iki yıl dolmadan önce ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı hem bu iki doğum arasında geçen süreyi hem de ikinci doğum için borçlanacağı iki yılı birlikte borçlanabilir.

  Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Sigorta işlemleri her çalışanın bağlı olduğu sigorta kurumunca yapıldığı için doğum borçlanması başvurusu da farklı sigortalılar için farklı kurumlara yapılmaktadır. Başvuru sırasında, doğum borçlanma başvurusu talep dilekçesi yazılmalı ve bu dilekçeye bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bunun dışında başka bir belge aranmaz.

  • Bağ-Kur’lu kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte Bağ-Kur dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapmalıdırlar.
  • SSK’lı kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte en son hizmetlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapmalıdırlar.
  • Emekli Sandığı kapsamındaki kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte şu anda “Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA” adresinde bulunmakta olan “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı” na yapmalıdırlar.

  Doğum Borçlanması Ne Kadar Olur?

  Doğum borçlanması için yapılacak ödeme asgari ücret ve bunun 6,5 katı arasındaki tutardan hesaplanır ve hesaplanan tutarın %32’si borçlanma olarak ödenir. Ancak aşağıda hesaplamasını örneklediğimiz en alt ve en üst borç tutarları içinde en fazla borçlanmayı yapmak daha avantajlıdır. Çünkü ödenen yüksek primler sadece erken emeklilik sağlamakla kalmayıp emekli maaşınızı da yükseltir.

  • En az borçlanma: 2017 itibariyle asgari ücret 1.777 TL
   Asgari ücretin %32’si : 568,64 TL
   Borçlanma iki yıl yapılacağından ötürü 568,64 x 24 = 13.647 TL 
  • En fazla borçlanma: Asgari ücretin 6.5 katı : 11.550,5 TL
   Tutarın %32’si : 3696,16 TL
   Borçlanma iki yıl yapılacağından ötürü 3696,16 x 24 = 88.707 TL

     tıkla sorunu sor

  6 Yıl Erken Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nuray Anapa dedi ki:

   Ben eylül 1998 de YapıKredi bankasında çalışmaya başladım.2015 yılına kadar çalışmaya devam ettim, 2015 de ikizlerime bakabilmek için istifa ettim. 2004 doğumlu bir Kızım, 2014 doğumlu ikizlerim var, toplamda 3 çocuğum var. Ne zaman emekli olabilirim. Ödenmiş prim gün sayım mevcutta 5.601 gün.ilave prim ödemem gerekli mi

  2. Semiran akkan dedi ki:

   1983 ssk girişimiyim 1596 günüm var 2013 içeriğine kadar aralıklarla çalıştım ve şu anda eşim vefat ettiği için dul maasi alıyorum 3 cocuk borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum 1966 doğumluyum

  3. aysen zengin dedi ki:

   Merhaba;

   2 çocuk sahibiyim emeklilik yaşım 58 borçlanma yaparsam 54 yaşında emekli aylığım bağlanır mı ?

   gün ihtiyacım yok 42 yaşımda günüm doluyor, yine doğum borçlanması yapmalı mıyım ?

   Yasanın kapsamını ayrıntıları okuyunca sadece gün ihtiyacı olanlar için tasarlanmış gibi algıladım.

   Borçlanma ile 54 yaşında emekli aylığım bağlanır mı ?

  4. emine dedi ki:

   2004 girişli bi bayan 1965 doğumlu.şuan 3100 prim günü mevcut emeklilik durumu nedir

  5. Şengül dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 05-02-1978 turkiye dogumlu ve mayıs 2000de Hollandaya evlilik nedeniyle yerlestim ve 3 cocuk sahibiyim.
   1997de calismisligim var ve 1998de kendi dukkanim varfi ve 1 sene sonra kapatip Hollanda ya yerlestim.
   Kac yasinda emekli olabilirim ve nekadar ödemem gerekir.

   Cok teşekküler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1997 yılı Türkiye ssk başlangıç tarihinize göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

  6. Hülya dedi ki:

   05.05.1999 tarihinden itibaren sigortam başladı. Şu anda çalışmıyorum. İki çocuk sahibiyim, bayanım. 2500 gün primim mevcut. Erken emeklilik olarak yeni yasaya göre ne zaman emekli olabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınızın doğumu 1999 sonrası ise primlerinizi borçlanarak 3600 güne tamamlayıp 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. Ergül dedi ki:

   Rica ederimki, Şu yasanın adaleti varmı?
   Yazdıklarım Hayatın gerçeği Maddedeki yazıyı ekliyorum

   “Ayrıca, ilk doğumunu yaptıktan sonraki iki yıl dolmadan önce ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı hem bu iki doğum arasında geçen süreyi hem de ikinci doğum için borçlanacağı iki yılı birlikte borçlanabilir.”
   Bir sene ara ile 2 çocuğum var beni 3 yıl borçlandırıyor ,Diğer yandan evlatlık alanıda , 3 çocuğu olana da 6 yıl borçlanma yapıyor. Ben ikiz gibi çocuk büyüttüğüm için tüm iş hayatım yok olmuş,şimdi yaşım 60 nerede çalışacamda emekli olacam.1 yılım eksik bu işin bir bileni istatistiği yokmu? bir çaba veriliyormu? yazdıklarımız burada kalıp 170 i arayıp nette ssk gününüz doldu diyen elemana güvenip işten çıkıp sonra 1 yıl daha eksiğin olduğunu da öğrenmekte var lütfen Yasalar insanların yararına yapılması için çaba gösterir seniz sevinirim. Saygılrımla.

  8. züleyha günay dedi ki:

   merhaba
   1982 skk girşili 750 gün prim ödemem var 3 çocuk annesiyim ne kadar zamanda ve nasıl emekli oalbilirim.
   iyi günler

  9. hülya dedi ki:

   merhaba
   ben 14/09/1977 doğum tarihim sigorta başlangıç tarihim 13/04/1998 çocuklarımın doğum tarihleri 1999-2003-ve 2014 ilk iki çocuğumda çalışmıyordum sonuncu 2014 doğum tarihli çocuğumda çalışıyordum yalnız doğum iznim bittikten sonra hemen işe başladım bu yasadan bende faydalanabiliyor muyum yardımcı olur musunuz?
   birde bu yasa yaşı geriye çekiyor mu?

  10. Mehtap dedi ki:

   Merhaba bu borclanma,
   Emeklilik yasinida indirmekte midir?

   2 cocugumuz icin 4 yillik borclanma yapmamiz aslinda calisma gunumuzden dusmekte midir ? Yeni emeklilik yasi olarak belirlenen 60 yasina kadar bekeyecek miyiz?

  11. arzu dedi ki:

   Merhaba ben 10.07.1980 doğumluyum 23.09.1996 staj başlangıcından girişim var fakat ilk fiili çalışma tarihim 21.04.2001 dir. 3420 gün prim günüm var ve 15.10.2010 tarihinde üçüz çocuk doğurdum ve o tarihten itibaren çalışmıyorum. Bu durumda doğum borçlanması yaptığım taktirde emeklilik yaşım ve durumum ne olur bilgi alabilirmiyim lütfen

  12. Mehmet dedi ki:

   Merhaba benim doğum tarihi 1970 sigorta girişim 1986 da şuan bagkur la beraber 4100 günüm var nezaman emekli olurum şimdiden tsk..18 ay askerlik borclanmam var..

  13. TÜLAY YAYLACI dedi ki:

   BAĞ-KURLUYUM. BAYANIM. 07/08/1967 DOĞUMLUYUM. BAĞ-KUR HİZMETLERİM:
   10/07/1987-27/03/1990
   14/02/2008-30/04/2008
   04/02/2010———DEVAM EDİYORUM.
   TAM VEYA KISMİ EMEKLİLİK DURUMUMU ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
   İYİ ÇALIŞMALAR,İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  14. Halime akkaya dedi ki:

   Merhabalar ben 10/12/1978/doğum tarihim ben 2001 /17/09.tarihinde işe başladim.sigortali olarak 3satten başladim ileri zamanlarda sekiz saate kadar yukseldim çalişma saatlerim şuan 3 tana çocugum var.dogum tarihleri 24/10/2005)(17/09/2007)(27/04/2013) ben 2007de işi biraktim ikil yil işsizlik parasi aldim.şuan dört senedir hastayim ödememi hastalik sigortasinda aliyorum.belçikada yaşiyorum turkiyede hiç çalişmişligim yok nekadar borçlanmam lazim türkiyede emekli olmam için teşekkur ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Türkiye ile Belçika arasındaki anlaşma ile Belçika da çalıştığınız süreyi borçlandığınızda Türkiye”deki sigorta girişi olarak kabul ediliyor olacaktır. Lütfen +90 216 170 11 22 danışma hattını arayınız

  15. Muberra özdemir dedi ki:

   10/01/1995 yılında bağkurlu olarak başladım. 3306 gün ödenmişliğim var. Şu anda bebek bakıcılığından SSK ya geçtim oradan 324 gün oldu fakat şu anda yüksek tansiyon hastasıyım çalışamıyorum.prim gün eksiğim var.yaşım 15/01/1956 doğumluyum.nasıl emekli olurum 2 çocuk annesiyim .ama çocuklarım bağkurlu olmadan önce dünyaya geldi.beni aydınlatırsanız sevinirim. teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum borçlanması ile ilgili doğumdan önce sigorta giriş şartı bulunmaktadır.Gerekli şartları sağlamanız halinde borçlanma gerçekleştirebilirsiniz.Diğer durumda eksik günler ile ilgili prim yatırmanız gereklidir. Lütfen kurumunuza başvurunuz

  Sorunuzu Yazın