ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

5 Bin TL Maaşla Çalışacak Çoban Bulamıyorlar! İşveren Çaresiz Bekliyor!

5 Bin TL Maaşla Çalışacak Çoban Bulamıyorlar! İşveren Çaresiz Bekliyor!
28.04.2020

5 Bin TL Maaşla Çalışacak Çoban Bulamıyorlar! İşveren Çaresiz Bekliyor! Korona virüs salgını pek çok sektörü oldukça önemli derecede etkileme devam ediyor. Yine korona virüsü nedeni ile sınır kapılarının kapatılması çalıştıracak işçi bulamayan işverenler çaresiz bekleyişlerini sürdürüyorlar. Kapatılan sınırların ardından çalıştıracak çoban bulamadıklarını söyleyen Erzurum Merkez Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, sadece Aziziye ilçesinde en az 100 adet çobana ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir. Başkan Şahset Türk vatandaşların, Vakıf yardımları dolayısı ile ayda 5 bin TL’yi aşan maaşla çoban olmak istemediklerini belirtti. Başkan Şahset Karaman bu nedenle sınır kapılarının açılarak Afganistan vatandaşlarının gelmesini dört gözle beklediklerini belirtti.

Başkan Şahset Karaman, Doğu Anadolu Bölgesi’nde çobanlık mesleğini idam ettirecek kimseyi bulamadıklarını belirtti. Çobanlık mesleğine talep neredeyse yok denecek kadar az olduğunu belirtirken, bu nedenle son 5 yıldır ithal çoban çalıştırmakta bulduklarını da sözlerine ekledi. Fakat tüm dünyayı saran korona virüsü nedeni ile kapanan sınır kapıları nedeni ile hayvanlarını kendilerinin otlatmaya başladığını da belirtti.

Ayda 5 Bin TL’ye Çalıştırılacak Çoban Bulunmuyor!

Ayda 5 Bin TL’ye Çalıştırılacak Çoban Bulunmuyor! Türkiye’nin Erzurum ilinde aylık 5 bin TL maaş ile çalışacak çoban bulunamıyor. Erzurum ilinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, kent genelinde aylık 5 bin TL’ye çalışacak çoban aramalarına rağmen bulamadıklarını, bu nedenle ilk komşu illerde ve daha sonra da Afganistan’dan ithal çoban getirdiklerini bu şekilde çoban sorununu çözmeye başladıklarını belirtti. Kış mevsiminde ülkesine geri giden ithal çobanlar korona virüsü salgını dolayısı ile sınırların kapanmasının ardından geri gelmemiş bulunmaktadır. Kent genelinde çobanlık yapacak kimseyi bulamayan besiciler çareyi kendileri iş başı yapmakta buldular.

Aziziye İlçesi Ziraat Odası Başkanı Şahset Karaman, çoban eksikliğinin tüm ilçelerde had safhada olduğunu belirtmiş ve çoban sıkıntısı ile ilgili olarak şunları ifade etmiş bulunmaktadır. Başkan Şahset Karaman, Odamıza bağlı olan 104 mahalle bulunmakta, en az 40 tanesi çoban arıyor bu kişilerin en az 3’er adet çoban aradığını düşünürsek en az 100 adet çoban arayışı var. Bu durum sadece Aziziye İlçesinde diğer İlçeleri düşününde sıkıntının oldukça büyük olduğu gözlemlenebilir. Doğu İllerimizde ise çoban ihtiyacının binleri geçtiğini belirten Başkan, bölgemizde kimse çobanlık yapmak istemiyor diyor. Başkan yeri geldiğinde kendinin de çobanlık yaptığını belirtirken, neden çobanlık yapmıyorsun sorusuna ise Devlet nasıl olsa bize bakıyor cevabını verdiklerini belirtiyor.

Ayrıca İŞKUR’a bağlı olan işlerde asgari ücretle çalıştıklarını fakat aylık 5 ya da 6 bin TL aylık maaşla çobanlık yapmadıklarını belirtti. Bu durum için de Başkan şunları ifade etti. Çalışmak istememelerinin sebebinin illerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın verdiği yardımlar olduğunu belirtti. Bu durumun bir diğer sebebinin ise gençlerin köyden kente olan göçleri, gençlerin köye kız verilmediğini gerekçe göstererek kente göç ediyor, kimse köyde durmak istemiyor diyor.

Yorumlar

  1. Murat dedi ki:

    Nasıl bi iş ben varım