SGK

SGK 4/A Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır?

SGK 4A hizmet dökümü alınması bu statüde sigortalı olarak çalışan kişilerin arzu ettikleri bilgilere ulaşmalarını sağlayan bir sorgulama olmakla beraber alınan dökümlerin birçok resmi işlemde kullanıldıkları da görülmektedir. Özellikle internet üzerinde yapılan sorgulamaların her geçen gün daha pratik hale gelmesi, 4A hizmet dökümü sorgulaması için de kullanıcılara oldukça avantajlı hususlar sağlamaktadır.


4/A Hizmet Dökümü Nerelerde Kullanılır?

4A hizmet dökümü her şeyden önce sigortalı olarak çalışanların primlerinin doğru bir şekilde ödenip ödenmediklerini sorgulayabildikleri önemli bir belgedir. Bu yönde;

 • Sigortalı olarak çalışan kişilerin tüm sosyal güvenlik bilgileri 4A hizmet dökümü vasıtasıyla kullanımlarına sunulmaktadır.
 • 4A hizmet dökümünde yer alan çalışanın işe giriş tarihi, brüt maaşı, sigortasının aylı kaç gün ödendiği, giriş-çıkış bilgileri aylık olarak sistemden takip edilebilir.
 • Kişinin sağlık ve bankacılık işlemleri başta olmak üzere birçok resmi işlemde kurumlar tarafından 4A hizmet belgesi talebinde bulunulmaktadır.
 • 4A hizmet belgesi sigortalı çalışanın özellikle son yılları başta olmak üzere çalışma geçmişinin ayrıntılı olarak sorgulanması anlamına gelmektedir.
 • Önceden 4A Sosyal Sigortalar Kurumu, 4B BAĞKUR ve 4C Emekli Sandığı olarak ayrılan, daha sonra SGK çatısı altında birleştirilen kurumların her biri için ayrı dökümler almak gerekiyorsa da (her bir sandıkta ayrı çalışma süreleri bulunması durumunda) önceden farklı kanallar vasıtasıyla sahip olunan hizmet dökümlerinin tamamına şu anda e-devlet vasıtasıyla ulaşılabilmesi mümkündür.

4/A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? 

E-devletin hayatımıza girmesi birçok bürokratik işlem ve sorgulamanın tek kanal vasıtasıyla ve kolaylıkla yapılmasına imkân tanırken, bir dakikadan daha kısa bir sürede 4A hizmet dökümünün alınabilmesi de mümkün hale gelmiştir. Bu sayede çalışanlar SGK hizmet dökümü erişimini sağlarken, kendi sigortalarıyla ilgili SGK giriş başta olmak üzere her tür detaya da kolaylıkla ulaşabilme şansına sahip olurlar.

Önceki yıllarda en basit bir hizmet dökümünün alınabilmesi için kurum önlerinde uzun kuyruklar oluşması normal karşılanırken, kişinin birden fazla statüde hizmetlerinin bulunması, (SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı) her biri için ayrı çaba sarf edilmesini de gerekli kılıyordu. Kurumlar tarafından hizmet dökümü sorgulamaları daha sonra ESGM adı verilen Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü’ne devrolurken günümüzde e-devlet vasıtasıyla sorgulamaların kolaylıkla yapılması da mümkün hale gelmiştir.

E-Devlet üzerinden SGK 4/A Hizmet Dökümü Alınması

4A Hizmet Dökümü alınabilmesi için kullanılan e-devlet vasıtasıyla bu yönde yapılmak istenen tüm işlemler bir dakikadan kısa bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir.

4/A Hizmet Dökümü Al

 • E-devlet girişleri internet üzerinden turkiye.gov.tr adresi kullanılarak yapılabileceği gibi, Android ya da İPhone kullanıcıları için cep telefonlarına uygulama olarak da indirilebilmektedir.
 • E-devlet girişleri kullanıcıların T.C kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri kullanılarak kolaylıkla yapılabilir.
 • E-devlet girişi yapıldıktan sonra ana ekran üzerindeki arama bölümüne “4A hizmet dökümü” yazılması yeterlidir.
 • Gelen ekranda “Sosyal Güvenlik Kurumu / 4A Hizmet dökümü linkine tıklandığında SGK hizmet dökümü sorgulama ekranına giriş yapılabilecektir.
 • Burada tescil bilgileri adı altında sigortalının adı soyadı, cinsiyeti, T.C kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri ve tarihi, ilk işe giriş tarihi, durumu ve toplam uzun vade gün sayısı gibi bilgilere ulaşılabilirken alt bölümde 4A özet hizmet dökümü adı altında son altı aylık hizmet bilgilerine, hemen yanındaki 4A detaylı hizmet dökümü adı altında da sigortalının işe giriş tarihinden itibaren hizmet dökümü bilgilerine ulaşılabilmesi mümkündür.
 • Aynı zamanda gelen ekranda linki de mevcut olduğu üzere resmi işlemlerde kullanılabilen barkotlu hizmet dökümü alabilmek için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsüne tıklanması da yeterli olacaktır.

4/A Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

SGK 4/A Hizmet dökümü sorgulamak isteyen kişiler artık bu işlemleri E-Devlet aracılığı ile çok kolay bir şekilde yapabilecekler. 4/A Hizmet dökümü sorgulaması yapmak için ilk önce yapmanız gereken turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmanız olacak. E-Devlet şifreniz var ise edevlet şifreniz ile giriş yapabilir, dijital imzanız var ise dijital imza ile giriş yapabilir yada mobil bankalar aracılığı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra, SGK sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkan ekrandan 4/A Hizmet dökümü sekmesine tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

SGK 4/A Hizmet Dökümü Sayfasında Neler Var ?

Hizmet dökümünüzü sorguladığınız da sizin işinize yarayacak bir çok bilgi yer almaktadır. Bunlardan bazıları şöyle ;

 • Kişinin resmi bilgileri
 • Kişinin, sigortalı gün sayısı
 • Kişinin, sigorta ödeme bilgileri
 • Kişinin, sigorta primlerinin miktarı
 • Kişinin, işe başlama tarihi

ve daha bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. SGK’dan emekliyim. 1999 yılında emekli oldum ancak çalışmaya devam ediyorum. İngiltere vizesi için hizmet dökümü almak istiyorum. edevlet emekli olduğum için 1999 yılı sonrasını göstermiyor. Ne yapabilirim

  1. Merhaba,

   4 / hizmet dökümü olarak bakmalısınız. Bu şekilde bakıyor ve yine çıkmıyor ise SGM ye giderek döküm alabilirsiniz.

 2. 4c liyim 2 yıl özel bir okulda öğretmenlik yaptım onlarda sgk primi yatırdılar bu durumda birleştirme mi yapılacak nasıl bir yol izlemeliyim.

 3. merhaba 27 05 1969 doğumluyum 02 07 1992 ssk ğiriş tarihim bu tarihle 01 02 2001 den bu güne kadar esnaf bag kur ödüyorum bu arada 2011 ile 2015 arasında ödenmeyen 1400 gün yasa geregi donduruldu ne zaman erken emekli olurum teşekkür ederim

 4. merhaba 27 05 1969 doğumluyum 02 07 1992 ssk ğiriş tarihim bu tarihle 01 02 2001 den bu güne kadar esnaf bag kur ödüyorum bu arada 2011 ile 2015 arasında ödenmeyen 1400 gün yasa geregi donduruldu ne zaman erken emekli olurum teşekkür ederim

 5. sayın yetkili.son işyerimde 1994 ağustos ayından beri çalışmaktayım.maaşımı yaptığım işler belirliyor 3 bin ila 5 bin arasında bazen aştığıda oluyor.işveren ısrarla beni asgari ücretli göstermekte.2001 yılında beni ssk dan düşürmüş adıma isteğe bağlı bağkur yatırmışlar yaklaşı 2 yıl daha sonra yine ssk ya geçirmişler bu sürelerde sürekli izin dahi kullanmadan 21 yıldır çalışmaktayım aynı işyerinde.işlerimiz eskisi gibi olmadığından artık maaşımda çok düşük çıkmakta düzenli maaşa dönmeyide kabul etmiyorlar.olurda sorun çıkarsa işveren iletazminatım asgari ücretlemi hesaplanır yoksa işyerine kestiğim iş fiyat listesinin aylık hesabımı geçerli olur?birde beni ssk dan çıkartıp isteğe bağlı bağkurlu ödemelerinde o işyerinde çalışmıyor gözüktüğünden iş verene bir yaptırımı olurmu benim Lehime mi sonuçlanır? teşekkürler.

  1. Tazminat alabilmeniz için sürekli sigorta girişinizin olması gerekir. Arada 1 günlük kesinti bile olmuşsa alamazsınız. Asgari ücret bildirdiği için tazminat asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. İŞ mahkemesine başvurabilirsiniz.

 6. MERHABALAR,

  OKULDAN DOLAYI STAJ SİGORTASI 25.09.1996 TARİHİNDE BAŞLATILDI. STAJIM BİTTİKTEN SONRA ÇALIŞMAYA ARA VERDİM VE 2001 YILINDA TEKRAR GİRİŞ YAPILDI.
  16 KASIM 2013 TE BAĞKUR’A GEÇİŞ YAPTIM.
  35 YAŞINDAYIM. TOPLAM DA PRİM GÜN SAYIM 3450 DİR.

  52 YAŞ, 5825 GÜNDEN Mİ YOKSA
  58 YAŞ, 7000 İŞGÜNÜ ÜZERİNDEN Mİ HESAPLANACAK EMEKLİLİK İŞLEMİ.
  TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZE.

  1. Staj süresi şuanki yasalar içinde sayılmadığından 58 yaş 7000 prim günü geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı