Emeklilik

4A EMEKLİLİK KAYDI SORGULAMA

Türkiye’de yapılan araştırmalarda okula gitmeyen çocuklar 15 yaşında çalışma hayatına başlarken işe başlayan herkes sigorta girişlerini yaptırırken hep ilerisi düşünülerek emeklilik hayali kurulmaktadır. Çalıştığı dönemde geçimini sağlayan kişiler yaşlılık döneminde daha rahat hayat sürmek için emekli olmak için prim sayılarına çalışma günlerini takip etmektedirler. Devlet Kurumlarında çalışan kişiler Emekli Sandığına bağlı olurken, kendi işini yapan veya tarımla uğraşanlar Bağ – Kur Primi öderken, özel sektörde çalışanlar ise SSK primi biriktirmektedirler. Sağlık hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında birleşmesinin ardından Kamuda çalışanlara 4C, Bağ – Kur ‘lu olanlara 4B ve özel sektörde çalışanlara ise 4A olarak nitelendirilmişlerdir. Özellikle özel sektörde çalışanlar 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yılında nasıl yapacaklarının yol haritası belirlenmesi gerekmektedir.


4A Emeklilik Kaydı Sorgulama İşlemleri

4A Emeklilik Kaydı Sorgulama neden önemlidir diye düşünenler için kısa bir bilgi verilecek olursak; Son yapılan düzenlemeler ile birlikte sigorta giriş tarihi, prim sayısı ve yaş önemli hale gelmiştir.  1999 ile 2008 yılı arasında sigortalı bulunan kişiler 7000 gün prim sayısı ile erkekler 60, kadınlar 58 yaşında emekli olurken, 2008 yılından 2036 yılına kadar sigortalı olan kişiler sigorta başlangıç dönemine göre prim sayısı 9000 güne kadar çıkmaktadır. Emeklilik yaşını dolduran kişi prim sayısında eksiklik olması durumunda maaşında düşüş olabilmektedir. Bundan dolayı çalıştığınız dönemlerde SSK primlerinizin düzenli yatıp yatmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunu kontrol etmenin çeşitli yolları bulunmaktadır ki ilk yolu vaktiniz var ise Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek hakkınızdaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer bir yolu ise her zaman sorgulama yapabileceğiniz E Devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A bölümüdür.  İlgili bölümden;

  • Banka ve Adres bilgilerini,
  • Emekli Ödeme bilgilerini,
  • Emeklilik kaydını,
  • Emeklilikle ilgili tüm aylık bilgilerinizi,
  • Hizmet dökümünü,
  • Tescil kaydınızı ile ilgili bilgilerin yanı sıra 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yılını yapabilmektesinizdir. Online olarak yapabileceğiniz bu sisteme giriş yapabilmeniz için E Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi TC Kimlik Numaranızla PTT Şubelerinin gişelerinden 2 TL karşılığında alabilmektesinizdir. Almış olduğunuz bu şifre ile sisteme giriş yaptığınız andan itibaren kayıt sorgulaması yapabildiğiniz gibi emekliliği hak eden kişiler emekli bilgilerini giriş yaparak emekli işlemlerini başlatabilirler.

4A Emeklilik Kaydı Sorgulama Sorgusu Nereden Yapılır?

4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yılında https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi adresinden yararlanabildikleri gibi ilgili adreste istenilen bilgileri elde edebilen 4A sistemine kayıtlı kişiler tüm işlemlerini bu alandan yapabilmektedirler. Emekliliği hak eden kişiler bu sistemi kullandıkları gibi emekli maaşlarını daha fazla alabilmeleri için birkaç tüyo vermek gerekmektedir. Prim sayısı ve yaşı dolan 4A’lı olan ve emekliliği hak eden kişiler primlerinde eksik olması durumunda özellikle 2000 yılından önceki primlerini tamamlamaları gerekmektedir. Emekli olmadan önceki son 3.5 yılınızı tavan primden yatırdığınızda, ek iş yapanlar ise yaptıkları işi bildirmeleri gerekmektedirler. Ayrıca bordronuzda aldığınız maaşınız yazılı olması ve emekli olurken sizden doldurulması istenilen tahsis formunu tam doldurduğunuzda emekli olduktan sonra maaşınızı yüksek alabilirsiniz.

E Devlet sistemi kurulmadan önce emekliliği hak eden kişiler bağlı bulundukları kurumlara giderek yeniden hesaplama yaptırarak kendisinden istenilen evrakları tamamlanması istenilir çoğu zamanda iş değişikliği veya şehir değişikliğinden dolayı kendisine verilen tahsis numarasında dolayı sıkıntılar yaşanırdı. İnternetin yoğun kullanılmasından dolayı kişilerin zamandan tasarruf sağlanması amacı ile tüm bilgiler internet üzerine aktarılarak şeffaf hale getirilerek her an ulaşılması sağlanmıştır. Böylece emekli olmayı düşünen kişiler sistem üzerinden tüm bilgilere ulaşabildikleri gibi 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yılı içerinden E Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Emekliliği hak etmiş olanlar https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine giriş yaptıklarında bu alanda yer alan TC Kimlik Numaralarını, SSK Sicil Numarası, Baba Ası, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İl ve Doğum Tarihinizi girmeniz gerekmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sizden yıl olarak SSK prim günleriniz talep edilecektir, bu günlerinizi yine E Devlet sisteminde yer alan 4A Hizmet Dökümü sayesinde çalışmış olduğunuz dönemleri ve yatırılan prim sayılarını yıl bazından görebilirsiniz. Bu alana giriş yaptıktan sonra emekli olduktan sonra alacağınız maaşınızı bilgi olarak görebilirsiniz. Yine E Devlet sistemi içerisinde 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yapabildiğiniz gibi sistem üzerinden aylık bilginizi, maaş kesintisini, ödeme bilgilerinizi de görebilirsiniz. İş Görmezlik raporu, Muayene Katkı payını sorgulayabilir, gözlük kullananlar cam ve çerçeve bilgisi, kullandığınız ilaçların süresi hakkında bilgi alabilirler.

4A Emeklilik Kaydı Sorgulama ve diğer tüm işlemleri her yerde sorgulamasını yapacağınız E Devlet sisteminden yaralanmak isteyenler şifre edindiklerinde birkaç dakika içinde işlemlerini halledebildikleri gibi, akıllı telefonlara indirilen uygulaması sayesinde internetin olduğu her yerde kullanabilirsiniz. Emeklilik hakkını elde etmek isteyenler daha az prim sayısı ve yaşı uzun süre beklemek istemeyen kişiler iş hayatına girdikleri andan itibaren sigorta girişlerini yaptırmaları gerektiği gibi çalıştıkları dönem içerisinde primlerinin eksiksiz yatırılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aylık olarak yatırılan prim sayılarını E Devlet üzerinden takip edebildikleri gibi eksik yatırıldığı tespit etmeleri halinde şikayetçi olmaları gerekmektedir. 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama yılında https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi adresine giriş yaparak kaydını sorgulayanlar hayallerini kurduğu emekliliklerine adımlarını atmış olacaklardır. Elinizin altında bulunan bu fırsatları değerlendirmek isteyenler 4A sigortalılar kendilerine gösterilen yol haritası doğrultusunda yollarına devam edebilirler.

İsteğe Bağlı Emeklilik 2018

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2018

2018 – Kadınların Emeklilik Tablosu

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Yüksel Bey tek kulak için bu rapor biraz zor ancak yine de başka hastalığınız varsa bunları eklettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı