Genel

2021 Asgari Ücret Pazarlıkları Devam Ediyor

Milyonlarca işçinin dışında ülke gündeminin de bir numaralı maddesi olan 2021 yılı asgari ücret tutarını belirlemek adına pazarlıklar devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, geçtiğimiz günlerde 2021 yılı asgari ücret zammını konuşmak için bir araya geldi. İlk toplantısını 4 Aralık günü yapan komisyonda gözler şimdiden 2. toplantının ne zaman yapılacağına çevrildi. Asgari ücret tahminleri ve zammın ne kadar olacağı da milyonlarca çalışanın gündemindeki yerini koruyor.

2021 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık tarihinde gerçekleştirdi. Koronavirüs salgının yeniden hız kazanması nedeniyle alınan tedbirler kapsamında internet üzerinden online konferans şeklinde düzenlenen toplantının başkanlığını ve açılış konuşmasını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Bakan Selçuk, 2021 yılı için tespit edilecek yeni asgari ücret tutarının çalışma hayatının tüm taraflarına ve vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

İkinci Toplantı 15 Aralık’ta Yapılacak

Asgari ücretin çalışma hayatında milyonlarca işçi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Çalışma hayatında, işçi kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının korunmasında, ücret politikalarının alt sınırını ortaya koyuyor.” dedi. Asgari ücret tespit komisyonunun tüm tarafların taleplerini göz önünde bulundurarak bu düzeyi belirleme amacında olduğunu dile getiren Selçuk, işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı asgari ücret tespit komisyonunun kalan toplantı tarihlerini de açıkladı. Bakan Selçuk, tweetinde şu ifadeleri kullandı: “2021 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’muzun 2. Toplantısı TİSK ev sahipliğinde 15 Aralık’ta, 3. Toplantı ise Türk-İş ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Sürecin çalışanlarımız, işverenlerimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Komisyonda Kimler Görev Alıyor?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında ilk toplantısını cuma günü gerçekleşen komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri görev yapıyor. Her kurum adına 5’er üye komisyon toplantılarına katılıyor. İşçileri en fazla üyeye sahip işçi sendikaları konfederasyonu olarak TÜRK-İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Hükümet kanadında da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunuyor. Kararların oy çokluğu ile alındığı komisyon, ay içinde yapacağı dördüncü toplantıdan sonra 2021 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti ilan edecek.

Son 5 Yıl İçinde Asgari Ücretteki Zam Oranları

2016 yılından itibaren asgari ücret tutarına yapılan zamlar dikkat çekiyor. 2016 yılında yüzde 30.0 zam yapılan asgari ücrete 2017’de ise yüzde 7.9 oranında zamlandı. Asgari ücret, 2018’de yüzde 14.2, 2019 yılında yüzde 26.1, 2020 yılında da yüzde 15 oranında artırıldı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yıllık bazda 2016’da yüzde 8.53, 2017’de yüzde 11.92, 2018’de yüzde 20.30, 2019 yılında da yüzde 11.84 oranında arttı. Son 5 yıllık verilere bakıldığında asgari ücret tutarında 2017 yılı dışında diğer yıllarda bir önceki yıldaki enflasyonun üzerinde zam yapıldığı görüldü.

Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda 2020 yılı enflasyon tahmini yüzde 12.1 olarak açıklandı. Bu veriler dikkate alındığında 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin yüzde 12’den daha yüksek bir oranda artırılması beklenebilir. Fakat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB’un toplantısında dile getirdiği “acı reçete” sözleri de asgari ücret üzerinde belirli olacak gibi görünüyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu