emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Yılı İçerisinde İhtiyaç Sahiplerine Yapılacak Ödemeler Nelerdir?

2020 Yılı İçerisinde İhtiyaç Sahiplerine Yapılacak Ödemeler Nelerdir?

2020 Yılı İçerisinde İhtiyaç Sahiplerine Yapılacak Ödemeler Nelerdir? Sosyal bir devlet olmanın getirdiklerinden birisi de ihtiyaç sahiplerine gereken desteği sağlamak olacaktır. Bu açıdan her yıl ihtiyaç sahiplerine yapılan yardım ödemeleri 2020 yılı içerisinde de itina ile devam edecektir. 2020 yılında da yaşlı, engelli, öksüz, yetim, asker ailesi ve diğer ihtiyaç sahibine devlet olarak destek yapılacaktır. Yapılacak olan yardım ödemeleri ihtiyaç sahiplerine göre farklılıklar göstermektedir.

2020 yılı içinde de ihtiyacı olan vatandaşlara, durumlarının tespitinin ardından gereken destek itina ile sağlanacaktır. İhtiyaç sahibi vatandaşların belirtilen yardım ödeneklerinden faydalanabilmeleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yazımızda hangi ihtiyaç sahibine devlet tarafından ne kadar yardım ödeneği yapılmaktadır bu konuya değineceğiz. Sosyal bir devlet olmanın gerektirdiklerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlara aşağıdaki yardım ödenekleri 2020 yılı içerisinde başvuruda bulunmalarının ardından yapılması planlanmaktadır.

Doğum Yapan Kadına Yardım

 • Doğum Yapan Kadına Yardım, devletimiz doğum yapan kadınlarımıza her çocuk için bir kereye mahsus yardım ödemleri yapmaktadır. Yapılan bu yardım çocuk sayısına göre değişmektedir.
 1. Çocukta, 300TL
 2. Çocukta, 400TL
 3. Çocukta, 600TL

2020 GSS Devletten

 • 2020 GSS Devletten, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzalaması ile resmileşen durum 2020 yılında gelir durumu kişi başına 981TL’den az olanlar genel sağlık ödemelerini devlet karşılamaktadır.

Engelli Ödeneği

 • Engelli Ödeneği, Engellilik oranına göre değişiklik gösteren yardım ödeneğidir. Engellilik oranı % 40 – 69 arasında olan vatandaşlarımıza aylık olarak verilen ödenek 537TL olmaktadır. Engellilik oranı % 70 ve üzeri olan vatandaşlarımıza sağlanan yardım ödeneği tutarı ise aylık 805TL olmaktadır.

65 Yaş Ödeneği

 • 65 Yaş Ödeneği, Sosyal güvencesi bulunmayan yaşı 65 yaş ve üstü olan vatandaşlara başvuruda bulunmaları takdirde yapılan yardım ödeneğidir. 65 yaş ve üstü vatandaşlara aylık olarak verilmektedir. 65 yaş ödeneği 671,53TL olarak ödenmektedir.

Yakınına Bakana Yardım Ödeneği

 • Yakınına Bakana Yardım Ödeneği, Devletimiz evinde bakıma muhtaç olan yaşlı ya da engelli bakana aylık olarak bakım maaşı bağlamaktadır. Bakım maaşı 2020 yılı için aylık olarak 1.457TL ödenmektedir. Evinde yaşlı ve egeli bakan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Dul Kadın Yardımı

 • Dul Kadın Yardımı, Eşi vefat etmiş ihtiyaç sahibi olan kadınlara verilen yardım ödeneğidir. Eşi vefat eden dar gelirli kadınlarımıza verilen yardım ödemesi iki aylık olarak 550TL olmaktadır.

Çoğul Gebelik Yardımı

 • Çoğul Gebelik Yardımı, Çoklu gebelik yaşayan ve doğum yapan ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardım olmaktadır. Yapılan bu yardım ödeneği çocuk başına 150TL olmaktadır. Bu yardım ödemesi çocuk başına olarak iki ayda bir ödenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı

 • Şartlı Eğitim Yardımı, Maddi durumu olmayan ailelere çocuk başına yapılan bir yardım ödeneği olmaktadır. Şartlı Eğitim Yardımı çocuk başına ayda 35 – 60TL arasında yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımı olarak da çocuk başına 35TL ödeme yapılmaktadır.

Fatura Desteği Yardımı

 • Fatura Desteği Yardımı, Maddi durumu yetersiz ve ailede kronik hastalığı nedeni ile cihaza bağlı olan kişilere aylık olarak 200TL’ye varan fatura destek ödemesi yapılmaktadır.

Hasta Yardımı

 • Hasta Yardımı, Tüberküloz ya da SSPE hastalarına aylık 1.460TL yardım ödeneği yapılmaktadır. Tüberküloz hastalarına bakım aylığı olarak, 600TL bakım yardımı yapılmaktadır.

Asker Ailesi Yardımı

 • Asker Ailesi Yardımı, kendisi askerde olan ve maddi açıdan muhtaç olan askerin ailesine yapılan 2 ayda bir ödenen yardım olmaktadır. Asker ödeneği 2 ayda bir 550TL olarak ödenmektedir.

Asker Çocuğu Yardımı

 • Asker Çocuğu Yardımı, Maddi durumu olmayan asker çocuklarına 2 aylık olarak yapılan bir yardım ödeneğidir. Asker çocuğu yardımı 2 ayda bir 200TL olarak yapılmaktadır.

Öksüz ve Yetim Yardımı

Öksüz ve Yetim Yardımı, maddi açıdan durumu olmayan çocuklara 2 aylık olarak ödenmektedir. Yapılan yardım ödeneği 2 ayda bir 200TL olmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Çocuk Yardımı Parası Nereden, Nasıl Alınır?

SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.