emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Yılı Asgari Ücreti İçin Devletin Jest Tutarı Belli Oldu

2020 Yılı Asgari Ücreti İçin Devletin Jest Tutarı Belli Oldu

2020 Yılı Asgari Ücreti İçin Devletin Jest Tutarı Belli Oldu! İlk olarak 2020 yılı için asgari ücret tutarı belirlendi, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yaptığı bir açıklamasında asgari ücret için devlet olarak bizimde bir jestimiz olabilir demişti. Beklenen açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakanın yaptığı açıklamasında asgari ücret için jestimiz 75TL olmaktadır diye belirtti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı konuşmasında ilk olarak önümüzdeki yıl için asgari ücret çalışmalarını anlatan Selçuk, asgari ücret ile ilgili olarak konuşmasına şöyle devam etti. “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda devlet, işçi ve işveren bulunmaktadır. Aynı masayı paylaşıyoruz ve Devlet olarak rolümüz işçi ve işveren arasında hakem olmaktır. Gelecek yıl için tüm tarafların masada kalmasını temenni ediyoruz.

Sizinde bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme prensibine dikkat ediyoruz. Bir önceki yıl 2019 yılı asgari ücreti için desteğimizi son kez verdiğimizi açıklamamıza rağmen, 2020 yılı asgari ücreti içinde tutarın enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı asgari ücretine 75TL’lik devlet desteği sağlayacağız. İşçi olarak bakıldığında düşük bir rakam olarak gözükse de toplam olarak ele aldığımızda bu desteğin maliyeti 6 milyar TL’nin üzerinde olmaktadır” açıklamalarında bulundu.

Çalışanların % 43’ü Asgari Ücretli Olmaktadır!

Çalışanların % 43’ü Asgari Ücretli Olmaktadır! Asgari ücretin yanlış anlaşıldığını dile getiren Selçuk, “Asgari ücret, aslında ücretler sınıfının en alt seviyesini ifade etmektedir. Asgari ücret, işverene ‘bu ücretin altında işçi çalıştırırsan devlet olarak seni cezalandırırım’ demektir. Örnek verecek olursak da Komisyonda işveren tarafını temsil eden TİSK grubu çalışanların çoğunluğuna bu ücretin üzerinde maaş vermektedir. Baktığınız zaman asgari ücret, merdiven etkisi yaratarak tüm ücret tutarlarını etkilemektedir.

Öte yandan da ülkemiz genelinde asgari ücretli çalışan personel sayısı oldukça fazladır. Çalışan toplamının neredeyse % 43’ü asgari ücretli olmaktadır. Bakanlık olarak temel görevimiz hem işçi hem de işveren tarafından konuya bakarak, hayata geçirilecek olan en doğru sonucu tespit etmek. Bu üçlü mekanizmada devletin kolaylaştırıcı görevi bulunmaktadır. Ülke genelinde asgari ücreti sadece devlet veriyormuş gibi bir algı bulunmaktadır. Asgari ücret tutarını masada işçi, işveren ve devlet tüm sosyoekonomik durumları göz önüne alarak, üçlü bir mekanizma içinde belirlemektedirler. Bakan Selçuk biz devlet olarak kolaylaştırıcı ve hakem rolü üstlenmekteyiz” diye açıklamalarını yaptı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.