emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 – 2021 Öğrenciler İçin Güncel Burs Rehberi, Başvurular Sürüyor

2020 – 2021 Öğrenciler İçin Güncel Burs Rehberi, Başvurular Sürüyor

Öğrenciler için güncel burs rehberi sayesinde eğitim yaşamında maddi zorluk yaşayan öğrenciler büyük bir kolaylık sağlayabilirler. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan çeşitli özel kurumlara kadar farklı kuruluşların burs başvuruları devam ediyor.

Burs Nedir, Burs Veren Kurumlar Nelerdir?

Öğrenim hayatında maddi zorluk yaşayan öğrenciler için iki seçenek çeşitli kurumlar aracılığıyla sunulmaktadır. Öğrenciler, kredi ve burs başvuruları yaparak belirlenen tutarlar üzerinden aylık olarak ödeme almaktadırlar. Ancak bu noktada burs ve kredinin aynı olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Kredi sadece Kredi Yurtlar Kurumu KYK tarafından verilmekte olup başvuru yapan tüm öğrencilere sağlanmaktadır. Eğitim hayatı boyunca aylık olarak ödenen kredi tutarı, eğitim hayatı bittikten sonra öğrencilerden faiz oranları ile yeniden hesaplanarak talep edilmektedir. Başka bir deyişle alınan krediler daha sonra ödenmek zorundadır.

Bunun dışında hem KYK tarafından hem de diğer kurum ve kuruluşlar karşılıksız yani ödeme gerektirmeyen burs vermektedirler. Kredi alma koşullarına kıyasla burs alma koşulları daha fazla ayrıntıya sahiptir. Gerekli koşulları sağlayan öğrenciler ise burs alabilmektedir. Genelde bursların devamlı olarak, eğitim hayatı boyunca sunulması için sınıf tekrarı yapmamak, notların yüksek olması gibi şartlar bulunmaktadır. Bunun yanında sadece dönemsel olarak da sunulan burslar mevcuttur. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte burs veren kurumlar da başvurularını devam ettiriyorlar.

Kredi Yurtlar Kurumu Burs Başvurusu

Kredi Yurtlar Kurumu burs başvuru yapmak için 3 Kasım 2020 tarihi 23.59’a kadar başvuruların yapılması gerekiyor. Başvurular ise e-devlet üzerinden yapılıyor. E-devlete giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfası altında bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na giriş yapılarak buradan, burs başvurusu seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Sayfa üzerinden istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından girilen bilgiler kontrol edilecek ve diğer kamu kurumları tarafından da teyit edilerek burs kararı açıklanacak.

KYK burs almak için ise belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre başvuru yapan adayın aktif olarak ön lisans ya da lisans kurumlarında eğitim alıyor olması gerekmektedir. Açık öğretimde okuyanlar, vakıf üniversitelerinde bulunanlar burs başvurusu yapamıyorlar. Aynı zamanda iki yıllık ön lisans okullarından mezun olarak ara vermeden dikey geçiş sınavı ile dört yıllık bölüme geçiş yapanlar ile yüksek lisans ile doktora öğrencileri de burs başvurusu yapabiliyorlar. Aynı zamanda KYK tarafından sunulan ve eski adıyla Başbakanlık bursu olarak da bilinen burs, üniversiteye yerleşme sonuçlarına göre de herhangi bir başvuru yapmadan sağlanabiliyor. Buna göre yerleşilen programa yüzde 10’luk dilim içinde girmiş olanlara eğitim hayatları boyunca, 2,50 not ortalamasının altına düşmedikleri halinde aylık olarak burs ödemesi sağlanıyor.

MESS Eğitim Vakfı Burs Başvuruları

Devam etmekte olan burs başvurularından birisini de MESS Eğitim Vakfı sağlıyor. Sunulan bu burs ise meslek liselerinde, özel eğitim liselerinde, teknik liselerde okuyan 9, 10, 11 ve 12’nci sınıf lise öğrencilerine yönelik sağlanıyor. Burs, her eğitim yılında 10 aylık süre kapsamında, 2 taksit halinde ödeniyor. Elektrik, elektronik, otomasyon teknolojisi, makine teknolojisi, metal teknolojisi, plastik teknolojisi, tesisat teknolojisi gibi bölümlerde okuyan lise öğrencilerine aylık 320 TL, diğer mesleki alanlarda okuyan öğrencilere ise aylık 160 TL burs sağlanıyor.

MESS bursu başvurusu yapmak için ise resmi internet sitesinin kullanılması ve başvuru esnasında istenen bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Başvurular 23 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek. Uygun görülen adayların bursları, sonuçların açıklanmasından sonraki ayları takip eden süreçte hesaplarına yatırılacak.

KYK Burs Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.