İŞKUR

2019 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2019 senesinde alınacak olan işsizlik maaşı 4447 sayılı olan işsizlik sigortası kanunu kapsamında belirlenmiştir. İşsizlik maaşı, sigortalı olan çalışan kişiler için yasada bulunan koşulların sağlanması şartı ile verilmektedir. İşsizlik maaşı; işten kendi isteği haricinde ayrılan işçilerin, iş bulana kadar ekonomik olarak sıkıntı yaşamamaları için verilmektedir. Hizmet akdi işveren tarafından sonlandırılmış olan işçiler, işsizlik maaşını alabilmektedir. İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar ise:


 • İşçi kendi talebi ve isteği dışında işten çıkarılmış olmalıdır.
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içerisinde prim ödenerek sürekli şekilde çalışmış olmak gerekmektedir.
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 sene içerisinde minimum 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Hizmet akdinin feshedilmesinden sonra 30 gün içerisinde en yakın İşkur birimine başvurulması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2019

İşsizlik maaşı ne kadar özellikle asgari ücret ile çalışan vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Asgari ücrete yapılan yüzde 26.05’lik zam ile beraber işsizlik maaş ödemeleri de artmaktadır.1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı ise en düşük 1.015 TL ve en yüksek 2.03 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşını alabilecek olan kişiler ise:

 • İşsizlik maaşında bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmaya devam eden sigortalı kişiler,
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalı kişiler,
 • İsteğe bağlı prim ödeyen kişiler ve sandıklara tabi olan sigortalı kişiler,
 • Türkiye’de çalışma vizesi ile çalışan yabancı uyruklu işçiler işsizlik maaşı alabilmektedir.

Ancak bu maaşı alabilmek için belirli bir sigorta prim gününü doldurmuş olmak gerekmektedir. İşsizlik maaşı; işsiz kalan kişinin son dört ay boyunca ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Kişinin maaşı ne kadar yüksek ise işsizlik maaşı da o kadar yüksek olmaktadır. Ancak alacağı işsizlik maaşı, brüt maaşının yüzde 80’ini geçemeyecektir.

İşsizlik Maaşı Şartları 2019

İşsizlik maaşı için şartlar yasalara göre belirlenmiştir. İşçilerin işten çıkarılması ve iş akdinin sona erdirilmesinden sonra işsizlik maaşı alabilmesi için 30 gün içerisinde İşkur’a başvuru yapması gerekmektedir. İşkur’a başvuruları direkt olarak İşkur dairelerine giderek bizzat yapabilir ya da elektronik ortam üzerinden yapabilirsiniz. İşkur üzerinden maaş almak için gerekli şartlar ise:

 • Kişinin iş akdinin işveren tarafından sonlandırılmış olması, işten çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • İşten çıkarılmadan önceki 4 ayda eksiksiz şekilde prim günün ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Son 3 sene içerisinde 600 günlük sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplamaları kişinin maaşına göre yapılmaktadır. İşsizlik maaşı almak için işçinin bizzat başvuru yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı hesaplamaları işçinin çalışırken son 4 aylık brüt ücretin yüzde 40’ı şeklinde hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşının ne kadar alınacağı kişiden kişiye göre değişmektedir. İşçinin sigorta prim sayısının yanı sıra brüt maaşı ve çalışma süresi gibi unsurlar da işsizlik maaşının miktarını ve süresini direkt olarak etkilemektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik ödeneği için belirlenmiş olan minimum tutar ise 1015 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşı, işçinin çalışma süresinde aldığı maaşa göre belirlenmektedir. Kişi ne kadar yüksek maaş alırsa, işsiz kalacağı süre alacağı maaş da o kadar yükselmektedir. Bu sınır brüt olarak asgari ücretin yüzde 80’i olarak belirlenmiştir. Günümüzde en yüksek işsizlik maaşı ise 2031 TL olarak belirlenmiştir.

 • Genel Sağlık Sigortası da bu kişiler için İşkur tarafından ödenmektedir.
 • Özellikle bu vatandaşların bakmakla yükümlü oldukları kişiler varsa, bu durumu İşkur’a bildirmeleri gerekmektedir.
 • En düşük asgari ücret ise 1015 TL olarak belirlenmiştir. Bu asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40’ı olarak yalnızca damga vergisinden kesilebilmektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Telefon

İşsizlik maaşını öğrenme tel no  Alo 170 olarak belirlenmiştir. Sigortalı olarak çalışmış ancak isşiz kalmış kişilere verilen bir işsizlik ödeneği olan işsizlik maaşını almaya hak kazanan kişiler Alo 170 numarasını arayarak durumları hakkında bilgi edinebilir.

 • İşsizlik sigortası kanununda belirtilmiş olan şartları karşılayan işçiler, işsiz kaldıkları dönemde otuz gün içerisinde eğer İşkur’a başvuruda bulunursa, on beş gün içerisinde işsizlik maaşı alıp alamayacaklarına dair bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bu bilgilendirme kişinin cep telefonuna SMS ile yapılabileceği gibi, kişi direkt olarak Alo 170 numarasını da arayarak başvuru durumunu sorgulayabilir.
 • Başvurular on beş günden önce sonuçlanmayacağı için kişinin on beş gün beklemesi önem teşkil eder.

İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İstifa edenler için işsizlik maaşı alınabilmesi söz konusu olmamaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için çalışan kişinin işten, işveren tarafından çıkarılmış olması gerekmektedir. İstifa edenlerin maaşı alabilmesi mümkün olmasa bile bazı durumlarda istisnalar söz konusu olabilir. Bunlar:

 • Eğer kişi işveren tarafından işten çıkmaya zorlanmışsa ve dava süreci başlamışsa,
 • İş yerinde meydana gelen taciz ya da istismar durumlarına karşı işten ayrılmak durumunda kalmış ise,
 • İş yerinde maaşının yatmaması ya da ödemelerinin yapılmaması sebebiyle hakkının yenmesi durumunda işten ayrılma durumunda kalmış ise işsizlik maaşı için başvuru yapabilir.

Ancak bu kişilerin ilk olarak İşçi Mahkemelerine başvuru yapması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik ödeneği alma uygulaması, işten çıkarılmış olan işçilerin, günlük hayatlarını idame ettirebilmeleri için yapılan SGK tarafından verilen bir ödenektir.Buna göre İşsizlik sigortası:

 • 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir.
 • İşçi eğer kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış ise, bu ödeme verilmektedir. Aksi halde işçiye bu ödemelerin yapılması söz konusu olmamaktadır.
 • Eğer işçi işten çıkarıldıktan sonraki otuz içerisinde başvuru yapmamış ise bu ödeneği alma şansını da kaybetmektedir.
 • Bundan dolayı da işten çıkarılan ve kriterleri karşılayan işçilerin, 30 gün içerisinde İşkur’a bizzat ya da elektronik olarak başvuru yapması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay

İşsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunun yanıtı, işçinin sigortalı gün sayısına göre belirlenmektedir. İşçinin sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı, kaç adet maaş alacağını belirlemektedir. Buna göre:

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılır.
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılır.
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödemesi yapılır.

İşsizlik maaşını almak için kişi farklı yerlerde çalışmış olsa bile en az 600 gün prim ödemiş olmalıdır. Bunun dışında işten ayrılmadan önceki 120 gün için de eksiksiz olarak prim ödenme şartları aranmaktadır. Maaşın süreleri ise yatmış olan prim günlerine göre belirlenmektedir. Buna göre işçinin son 3 senede 600 gün çalışması ile 6 ay maaş alması mümkün olmaktadır.

İşsizlik Maaşına Kredi Alınabilir Mi?

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İş Arayan Kayıt Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu