• 2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  İşsiz kesime sağlanan imkanlar artırılmaya devam ediliyor. İşçilere, işsiz kaldıkları süre içerisinde ödenen maaştan yararlanmanın kolaylaştırılması, süresinin uzatılması, ödenen maaşın artırılması için çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda 2017 yılında belirlenen işsizlik maaşının üst limiti, 1.318 liradan 1.421 TL’ye yükseltilmişti. En düşük ödenen işsizlik maaşı ise 659 lira iken 710 TL olarak belirlenmişti. İşleyen mevcut sistemde, kendi kusur ve isteği dışında çalışmakta olduğu işini kaybedenler; son 120 günlük süre içerisinde prim ödeyerek çalışma halini devam ettirmiş ve son 3 yıl dahilinde en az 600 gün işsizlik sigortası primini ödemiş olma şartıyla maaş alabiliyor.


  Asgari ücrete yeni yılda gelen zam nedeniyle birlikte işsizlik maaşının üst ve alt limiti de yükseliyor. Asgari ücret yeni yılda ortalama yüzde 8 zamlandı. Böylece asgari ücret net 1404, brüt 1777 TL’ye ulaştı. Asgari ücrete gelen zam, işsizlik maaşına ait alt ve üst limitlerinin de artmasına neden oldu.

  2018 işsizlik maaşı, brüt asgari ücretin 1.919 lira olduğu beklentisine göre, damga vergisi kesilmiş haliyle en alt limit işsizlik maaşı 762,05 TL, en üst limit işsizlik maaşı da 1.524 TL 10 kr. olarak alınacak.

  İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

  İşssizlik maaşı alabilmek için kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmeniz, yani işten çıkarılmış olmanız gerekiyor. Örneğin; iş yerinin iflas edip faaliyetine son vermesi ya da ekonomik kriz nedeniyle iş hacmini küçültmeye karar vermesi gibi nedenlere isteğiniz dışında gerçekleşmiş durumlara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşı almak için çalıştığınız işten ayrılma öncesinde 120 gün prim ödemesi yapılarak çalışmış olmak gerekiyor. Bu süreçte, son üç yıl dahilinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizin ödemesinin yapılmış olması da gerekiyor. Eğer bu şartları taşıyorsanız, bulunduğunuz statüye göre 10 aya kadar çalışmadan maaş alabilirsiniz.

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

  İşsizlik maaşı alabilmek için; hizmet akdinizin feshinden itibaren otuz gün geçmeyecek sürede İşkur merkez bürolarına bireysel başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak, gidemediğiniz durumda İşkur’un resmi web platformu olan ‘www.iskur.gov.tr’ den online başvuru da yapabilirsiniz. Ayrıca, E Devlet uygulamasından pratik bir şekilde İşkur resmi işlemlerine yönlendirilerek, hiç bir evrak gerekmeden hızlı başvuruda bulunabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  Ocak ayında memur, işçi, yaşlı, emekli, engelli, işsiz her kesimin geliri artacak. Yeni yılda alınacak olan ücretlerin bazıları belirginleşti, bazılarının ise ipuçları değerlendirildi.

  Yeni yıldan itibaren işsizlik maaşı zamlı ödenecek!

  Ocak ayı, sadece sınırlı bir kesim için değil, her kesimin zam ayı olacak. Çalışanların olduğu gibi, çalışmayan kesimin de geliri artacak.

  İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre İle Alınır?

  İşten ayrılma tarihinden önceki son 3 yıl içinde;

  • 600 gün aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 6 ay
  • 900 gün aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 8 ay
  • 1080 gün ve fazlası aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 10 ay süreyle, işsizlik maaşı ödenmektedir.

  İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

  İşsizlik maaşının tutarı, sigortalı çalışanın son 4 aylık prime ait kazancı dikkate alınarak hesaplaması yapılan, günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır. Ödenecek işsizlik maaşının tutarı, aylık asgari ücrete ait brüt tutarın %80’inini geçmemektedir.

  İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz?

  E Devlet’ten SGK hizmet dökümünüze ulaşın. İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 günü inceleyin. Kesintisiz 120 gün süreyle sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur. SGK hizmet dökümünüzde işten çıkış tarihinizden önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplam olarak 600 günden daha az sigorta priminiz ödenmişse, işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur. Son 120 gün ve 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile, eğer kendi işten kendi isteğinizle ayrıldıysanız ya da kusurlu halinizden dolayı çıkartıldıysanız işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur.

  Ocak ayında memur, işçi, yaşlı, emekli, engelli, işsiz her kesimin geliri artacak. Yeni yılda alınacak olan ücretlerin bazıları belirginleşti, bazılarının ise ipuçları değerlendirildi.  tıkla sorunu sor

  2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın