emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2018 Yılı Vergi ve Sgk Affı Emekliye Ek Gelir Müjdesi

2018 Yılı Vergi ve Sgk Affı Emekliye Ek Gelir Müjdesi

2019 Yılı Başkanlık seçimi öncesinde beklenen seçim kampanyaları, seçim kararından dolayı erkene çekilmiş oldu. Fakat bu sefer çok farklı kesimleri ilgilendiren geniş kapsamlı bir af ve geliri artırıcı müjdeler mevcut. Bakanlar Kurulu’nun ardından basın mensuplarının karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım bu kapsamda önemli açıklamalarda bulundu. Kısa başlıklar halinde bu imkanları sıralayarak yazımıza başlıyoruz.

2018 Yılı Vergi Affı ve Ek Gelir Müjdesi

 • 65 yaş ve üzerinde olan ve yaşlılık aylığı alan kişilerin aylıkları artırılacak.
 • Emekliler dini bayramlar öncesi ikramiye verilecek.
 • Vergi borçları yeniden yapılandırılacak.
 • SSK, GSS ve BAĞ-KUR borçları yeniden yapılandırılacak.
 • Trafik cezaları ve, kara yolu taşıma kanununa göre kesilen cezalar yapılandırılacak.
 • Belediyelere ait olan borçlar de bu kapsamda sayılacak.
 • Tüm Devlet kurumlarına olan borçlar yine af ve taksitlendirme kapsamına alınacak.
 • Okulunu herhangi bir nedenden dolayı tamamlayamamış öğrencilere ise okula dönüş imkanı verilecek.
 • Vergi mükellefleri matrah artırımı ile geriye dönük basit usulsüzlük cezalarından korunmuş olacak.
 • Bağkur borcu olanlara sağlıktan yararlanma hakkı getirilecek.
 • Genç Girişimcinin Sigortasını Devlet Ödeyecek.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak ?

Meclis’e gönderilen yasa tasarısının ayrıntıları belli olmaya başladı. İkramiyelerden emeklinin dul ve yetimi de yararlanacak. Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiyelerin, emekli ve aileleriyle birlikte 12 milyon 300 bin vatandaşı etkileyecek. Buna göre bir bayramda alınacak ikramiye ödemesi emeklinin kendisine 1000 lira olacak. Ancak ölüm aylığı alan dul, yetim ve ana, babalara ise aylık hisseleri oranında; iş kazası meslek hastalığından dolayı gelir alanlara ise iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak. Tasarıda dul ve yetimlerin bayram ikramiyelerinden nasıl yararlanacağına yer verildi.

Hangi Emekliler İkramiye Alabilecek ?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, Geçici köy korucuları, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve Harp Malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri Şeref aylığı sahipleri, Şampiyon sporcular, Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller İle bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bu ikramiyeden faydalanabilecektir.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek ?

Bayram ikramiyesi bu bayramda ve Kurban Bayramında ödenecek. Bu yıl iki sefer düzenli olarak her iki dini bayram öncesi ödemeler gerçekleşecek.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Olacak ?

2022 sayılı kanuna göre ödenen yaşlılık aylıkları mevcut durumda aylık 266 TL, 3 aylık olarak da 798 TL olarak ödeniyor. Meclisten yeni yasanın çıkması ile birlikte aylık 500 TL, 3 aylık 1500 TL olarak ödenecek ve 2 kat artış sağlanmış olacak.

Vergi Affı Neleri Kapsıyor ?

31/03/2018 tarih ve önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, özel usulsüzlük cezaları, Karayolları, Nüfus dairesi ve RTÜK e olan cezalar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilen gümrük vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizleri, gecikme zammı alacakları vergi affı kapsamındadır.

Hangi Sosyal Güvenlik Kurumu Borçları Af Kapsamında ?

31/03/2018 tarih ve önceki dönemlere ait;

 • Sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,
 • İsteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,
 • GSS kapsamında olan prim borçları

Af kapsamında olacaktır.

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

Bağ-Kur borcu olup da sağlık hizmetinden yararlanamayan sigortalılar için de düzenleme yapılıyor. Taksitlendirme yapan sigortalı sağlıktan yararlanmaya başlayacak. Bunun dışında farklı formüllerde düşünülüyor. Sağlık gibi bir vatandaşlık hakkının kimsenin elinden alınmaması görüşü ağır basıyor. Bu haktan nasıl mahrum kalınamayacağı tasarıyla şekillenecek.

Emeklilerin Destek Primi Borcu Af Kapsamında mı ?

Emekli olanların işyeri açması ile birlikte % 15 destek primi ödemesi gerekiyordu. Bu durum geçtiğimiz yıllarda kaldırıldı. Ancak daha önce bildirim yapmayıp maaşlarından bu primler kesilmeyenler mevcut. Zor şartlarda geçinen emeklilerin de bu primi ödemeye maddi gücü yetmemektedir. İşte bu biriken destek primi borcu af kapsamında silinip, Borçlu emeklilerimizin rahat bir nefes alması sağlanacak.

Genç Girişimcilere Hangi Destekler Var ?

Gençlerimize yönelik de çalışmalar mevcut. İş yeri açmak isteyen 18-29 yaş arasında ki Genç Girişimcilere mevcut durumda 3 yıla kadar vergi kolaylığı var. 75 bin lira gelire kadar olan gelirler vergiden muaf tutuluyor. Mevcut üç yıllık gelir vergisi desteği yine devam edecek, bunun üzerine de 1 yıl boyunca kendi BAĞKUR primini ödemeyecek. Devlet destekli olarak bağkur primi devlet tarafından ödenecek. 2018 yılı için Esnaf, şirket ortaklarının ödeyeceği bağkur primi indirimsiz olarak 700,17 TL, prim borcunuzun olmaması ve primlerinizi düzenli ödemeniz halinde ise %5 indirimli olarak 598,70 TL.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Matrah ve Vergi Artırımı Hangi Yılları Kapsayacaktır ?

Kanunun meclisten çıkması planlanan tarih baz alındığında matrah artırımının 2017, 2016, 2015, 2014 ve 2013 yılını kapsayacağını düşünmekteyiz. Önceki senelerde matrah artırımında bulunan yıllar olması halinde tekrar artırım yapmasına gerek yoktur.

Aftan Yararlanmak İçin Ne zaman Başvuru Yapılacak ?

Kanundan yararlanmak için vatandaşlarımız Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecek ve takip eden 36 ay içerisinde de borçlarını ödeyebilecekler. Yani 3 yıllık bir imkan getiriliyor. Peşin ödeme olursa , Gecikme faizinin yüzde 90’ını ödenmeyecek. Sadece yüzde 10’unu ödemek suretiyle tüm borçlardan kurtulunabilecek.

Yorumlar

 1. Mehmet Cengiz Evren dedi ki:

  SGK Fatih müdürlüğüne 19.07.2018 de PTT yolu ile gönderdiğim yapılandırma dilekçesini 23.07.2018 günü 8545910 sayılı kaydınıza giren talebimin borç dökümünü internet sayfanızdan göremiyorum. Borç dökümünün mail adresime gönderilmesi için gereğini arz ederim.
  TC. 37147639640

 2. elifsahin dedi ki:

  geri ödemeli kredi çekmiştim 2017 yılında yapılandırma olmuştu. 2018 yılında tekrar yapılandırmaya uğrar mı?