• 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları


  Devletin var olma sebeplerinin en başında bünyesinde yaşamaktan olan vatandaşlarına eşit bir yaşam sunmasıdır. Devlet yetkilileri ve makamları özellikle yaşlı ve engelli bireyler için özel olarak düzenlemeler gerçekleştirmektedir. İnsanların herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece yaşamlarını devam ettirebilmektedir. Yaşlılıkla beraber güçten düşme başlamakta ve hareketler gittikçe yavaşlamaktadır. Ve böylece yaşlı bireyler kendilerine bakamaz duruma gelebilmektedirler. Bu durumların üstesinden gelebilmek için 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu Şartları bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır.


  Yaşlılık denilen olgu oldukça doğal ve herkesin başına gelebilecek bir gerçektir. 1 Temmuz 1976 senesinde engelli ve yaşlı bireylere yönelik 2022 sayılı kanun çıkarılmış ve güvence altına alınmışlardır. 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları bu yazıda ifade edilecektir. Sizde anne, baba veya diğer tanıdık yakınlarınız için gerekli kriterleri öğrenebilirsiniz.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları Nelerdir

  Engelli ve yaşlı aylığı olarak halk arasında bilinen bu maaştan ne yazık ki her Türk vatandaşı yaşlı ve engelli yararlanamamaktadır.  Kimsenin hakkının yenmemesi için bazı kriterler aracılığı ile verilecekler ve verilmeyecekler birbirinden ayrılmıştır. 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları içerisine girmeyen, bu maaştan yararlanamayacak olanlar ise bir sosyal güvenlik kurumu bünyesinde hizmet verdikten sonra emekliye ayrılanlar ve prim ödemelerine hala devam eden kişilerdir.

  Bu iki tip bireylerin yanı sıra sadece muhtaçlık sınırının altında olan kişiler bu yardımdan yararlanabilmektedirler.  Bu yardımdan yararlanabilmek için bu sınırın altında almak gerekmektedir. Bir de düzenli olarak kira elde eden bireyler de bu yardım kapsamının dışında değerlendirilmektedirler.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları Nedir ve Nasıl Yapılır

  Bu başvuruda bulunabilmek için ilk gerekli olan şart, başvuruda bulunan bireyin 65 yaşının üstünde olması gerektiğidir. Söz konusu başvuru ya bizzat yaşlı tarafından yapılmalı ya da yaşlının bakımını yapan kişi tarafından yapılmalıdır. Eğer yardımı alacak kişi için başvuru yapan birey, yaşlı olan kişiden alakasız bir kişiyse bu başvuru dikkate alınmayacaktır. 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları dikkate alınarak başvuru bizzat nereye yapılmalıdır?

  Sponsorlu Bağlantılar


  2022 sayılı kanun ile beraber verilmeye başlanan bu maaş için başvuru merkezleri, maaşı alacak kişinin ikamet ettiği il ya da ilçede bulunmakta olan defterdarlığa veya mal müdürlüğüdür. Başvuruda bulunmak için gerekli belgeler olarak asıl kimlik belgesi yeterli olmaktadır. Fotokopi kabul edilmemektedir. Başvuru yapıldıktan sonra bu merkezdeki yetkililer tarafından sosyal güvenlik sorgulamaları ayrıntılı bir biçimde yapılır. Bu araştırma kapsamında eğer daha önceden bir kayıt yapılmışsa başvuru kabul edilmeyecektir.

  Başvuru yapıldıktan sonra yapılan araştırmalar neticelendirildikten sonra, başvuru merkezi tarafından verilen dilekçe veya form doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu form doldurma esnasında eğer maaşı alacak kişinin eşi hayattaysa onun imzası da bu belgelerde gerekli olmaktadır. İkametgâh ve mal varlığı gibi bilgilere ulaşım için merkezler kendi aralarında talepte bulunmaktadırlar. Çünkü hepsi tek merkez üzerinden ulaşılabilecek türden bilgilerdir. 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları yerine getiriliyor ise eğer devlet bu kişilere her ay düzenli olarak maaş verecektir.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvuru Şartları ve Yaşlılık Aylığı Tutarı

  2022 yasasıyla beraber muhtaçlık sınırı da belirlenmiştir. Verilecek olan bu maaşta bu belirlenen sınırın altında olamaz. Bu nedenle bu maaş, bu muhtaçlık sınırı üzerinden hesaplanarak verilmektedir. 2010 yılında bu maaşın tutarı 96 TL iken, 2017 yılında ise 251 TL olarak belirlenmiştir. Bu söz konusu maaş 3 ayda bir ödenmektedir. Her yıl gerekli ekonomik hesaplamalar yapılarak gerekli zamlar bu maaşlara yapılmaktadır. 2018 yılı içerisinde 3 ayda 1 verilmekte olan bu maaş ise 812 TL olarak belirlenmiştir. 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları gerekli bir biçimde sağlanıyor ise yardıma muhtaç yaşlı kişi bu maaşı alabilecektir.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları

  Başvuruda bulunabilmek için ilk olarak valilik ve kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan mal müdürlükleri ya da defterdarlıklardan başvuru evrakı alınması gerekmektedir. Ardından il ya da ilçe idare kurulunun vereceği muhtaçlık belgelerinin alınması gerekmektedir. Bu iki merkezden tamamlanan gerekli belgeler SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü merkezine giderek teslim edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu teslim edilen belgeleri inceleyip bu maaşın verilip verilemeyeceğini tespit etmektedir.

  Eğer 2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları yerine getirildiyse bu maaşı almamak için bir sebep bulunmamaktadır. Son olarak yaşlılık maaşı için başvuruyu yapacak kişi maaşı alacak kişinin bizzat kendisi değil ise, bir yakını tarafından başvuru yapılacaksa mahkemeden vasilik kararı alınması gerekmektedir.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları Nelerdir Kimler Alabilir

  • İlk şart olarak TC vatandaşı olmak gerekmektedir,
  • Yaşı 65’in üstünde olmalıdır,
  • Ailesi içerisinde maaşı alacak kişiye bakmakla yükümlü birinin olmaması gerekmektedir,
  • Sosyal güvenlik kurumları üzerinden gelir veya maaş geliri olmamalıdır,
  • Bir başkası üzerinden nafaka almıyor olması ve nafaka hükmü bulunmuyor olması gerekmektedir,
  • Herhangi bir şekilde mahkeme tarafından belirlenen, gelecekte alacağı bir gelirin olmaması gerekmektedir,
  • Muhtaçlık sınırının üzerinde değil altında olması gerekmektedir,
  • Ve bütün bu şartları gerekli kurumlar tarafından belgelemesi gerekmektedir.

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları yukarıda anlatıldığı gibidir. Eğer birey bu şartları sağlıyorsa bir an önce ilgili merkeze başvurmalısınız.

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

  Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

  Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?
  tıkla sorunu sor

  2018 – Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. AYŞİN DURSUN dedi ki:

   01.05.2001 giriş olucak yukarıda yanlış yazılmış

  2. AYŞİN DURSUN dedi ki:

   01.05.2018 sgk girişlıyım 01.09.1958 doğumluyum şu an 1480 primim var ..borçlanıp emeklı olmak istıyorum .şu an sgklı olarak çalışmaktayım..nasıl emeklı olabılırım yardımcı olurmuusnz..tşkr ederım iyi çalışmalar..

  Sorunuzu Yazın