• 2019 Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları

  2019 Yaşlılık maaşı (Aylığı) başvurusu ve almak için, 65 yaş üzeri ve muhtaç olan Türk vatandaşları için mümkün olmaktadır. Aylık geliri düşük olan, emekli olabilmek için gerekli şartları yerine getiremeyen ve sosyal güvencesi olmayan kişilere Devlet tarafından yaşlılık maaşı adı altında her ay nakdi ödemeler yapılmaktadır. Bu maaş ödemesi 2022 sayılı kanun kapsamında yapılmakta olup daha önce üç ayda bir ödenirken 2019 yılında her ay ödenmeye başlanmıştır.


  Ülkemizde yaklaşık 600 bin kişi bu haktan faydalanmaktadır. Kimler bu haktan faydalanamaz merak ediyorsanız;

  • SGK’dan emekli maaşı ya da benzer bir gelir elde edenler
  • Sigorta kapsamında çalışanlar ya da isteğe bağlı sigorta yatıranlar
  • Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında harçlık ödemesi alanlar
  • Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 3’te 1’ini geçenler
  • Nafaka geliri elde eden kişiler ya da nafaka geliri elde etmek için hakkı olacak kişiler

  2019 Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  2019 65 yaş maaşı başvurusunda bulunmak için izlenecek yol şu şekilde olmalıdır;

  • Yaşlılık maaşına başvuruda bulunmak için müracaat edilmesi gereken Vakıf ikamet yerinin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’ vakfıdır.
  • Başvuruda bulunmak için 65 yaş maaşı başvuru formu internet üzerinden ‘Aile Bakanlığı’ sitesinden temin edilmelidir.
  • Valilik veya kaymakamlıklara bağlı bulunan Mal veya Defterdarlık müdürlüklerinden başvuru için gerekli olacak diğer evraklar alınmalıdır. Bu evraklar il veya ilçe idari kurulunun verdiği muhtaçlık karar belgeleridir.
  • Temin edilen belgelerin teslimi ‘Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne yapılmalıdır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu belgeleri inceleyerek müracaat sahibinin yaşlılık maaşı almaya hak kazanıp kazanamadığına karar vermektedir.
  • Başvuruların bizzat yapılması gerekir. Yaşlılık maaşı başvurularının kişinin yakını tarafından yapılabilmesi için mahkemeden vasi kararı alınması gerekir.

  Gelir Testi Nedir, Nasıl Yaptırılır?

  Gelir testi, sigorta kapsamında olmayan bireylerin hanelerinde kişi başı düşen geliri hesaplamak için yapılmaktadır. Yaşlılık aylığı ve buna benzer yardımlar faydalanabilmesi için kişinin gelir testi yaptırması ve gelir testinde hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden düşük olması gerekmektedir. Gelir testi için başvurular ve incelemeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kısa ismiyle SYDV tarafından gerçekleştirilmektedir. Başvuru için size en yakın olan il ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

  Kimler Yaşlılık Maaşı Alabilir, Şartlar Nelerdir?

  Kadın ve Erkek bütün vatandaşların faydalanabileceği yaşlılık maaşından faydalanabilmek için sahip olunması gereken 65 yaş maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Yaşlılık maaşı almaya başlamak için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • Yaşlılık maaşı alabilmek için hiçbir sosyal güvence sahibi olunmaması gerekir.

  -Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi ile dul ve yetim aylığı sahibi olanlar,

  -Nafaka alanlar veya almaya hak sahibi olanlar yaşlılık maaşından yararlanamazlar.

  -Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı geliri olanlar yaşlılık maaşı alamazlar.

  -Herhangi bir işte çalışarak sigorta primi ödemeleri yapılanlar yaşlılık maaşı alamazlar.

  • Yaşlılık maaşı alabilmek için aylık gelir düzeyinin 484 TL altında olması şartı vardır.
  • Yaşlılık maaşı bağlanması için maaş bağlanacak olan kişinin ve eşinin gelir toplamı dikkate alınmakta ve hane içeresindeki diğer kişilerin gelirlerine bakılmamaktadır.
  •  Sosyal Hizmetler kanunu hükmü gereği olarak harçlık alanlar yaşlılık maaşından yararlanamazlar.

  Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

  Sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş üstü yaşlılara sağlanan bu haktan yararlanan kişilerin maaşları üçer aylık dönemlerde ödenmektedir. Bu desteğe sahip olan kişiler ödemelerini Mart, Haziran ve Eylül aylarında üç ayın toplamı olarak almakta iken Eylül 2019 de ödeme sisteminde değişiklik yapılarak 3 aylık olarak ödenen yaşlılık maaşları aylık olarak ödenmeye başlanmıştır.

  Yaşlılık maaşı ne kadar 2019 yılında torba yasa ile ekstra zamlanmış ve üçer aylık dönemler halinde ödenen yaşlılık maaşı tutarları üçer aylık dönemi 797,28 TL iken 1.500 TL olarak ödenmeye başlamıştır. Bu durumda aylık 265.79 olan ödenekler Haziran 2019 itibarı ile aylık 500 TL sına yükselmiştir. Ocak 2019 itibarı ile yaşlılık maaşlarına zam geleceği ve memur katsayısındaki yükseliş ile birlikte yaşlılık maaşlarında artacağı bildirilmiştir.

  Yaşlılık Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yaşlılık maaşı sorgulama işlemlerini için birkaç yöntemle yapılabilir. Bu yöntemler arasında E-Devlet sistemini kullanmak ve online olarak sorgulama yapmak veya telefon aracılığı ile sorgulama yapmak olanakları bulunmaktadır. Her iki şekilde de sorgulama yapılması oldukça kolay olmaktadır.

  E-Devlet sistemini kullanarak sorgulama yapmak için öncelikle şifre temin edilmelidir. Şifreye sahip olmak için PTT şubelerine giderek kimlik belgesi ile 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi sahibi olunmaktadır. Sorgulama yapmak için şifre ile sisteme giriş yapan kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama seçeneğinden yararlanarak sorgulama yapılması mümkün olmaktadır. E-Devlet sistemini kullanarak hizmetler arasında bulunan her türlü sosyal yardım sorgulamalarını yapmak için ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ seçeneğinin kullanılması gerekir.

  Sorgulama yapmak için uygulanan diğer bir yöntemde ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım hattını aramaktır. Alo 144 Sosyal yardım hattını arayan kişiler yaşlılık maaşları ile ilgili sorgulamaları yapabilirler. Bakanlık tarafından vatandaşlara sağlanan bu imkan ile sosyal yardım ve maaşlar ile ilgili bütün işlemleri kolayca gerçekleştirmek, sorgulamaları yapmak mümkün olmaktadır.

  Yaşlılık Maaşı Ne Zaman, Nereye Yatırılır?

  Yaşlılık maaşı ne zaman yatar ve nereden alınır diyen vatandaşlar için bilgi vermek gerekirse;

  Yaşlılık maaşları ödenekleri Eylül 2019 tarihinden itibaren her ay ödenerek, ödemeler hak sahiplerinin doğum tarihlerine göre belirlenen günlerde yapılmaktadır. Ödeme günü belirlenirken hak sahibi kişinin doğum tarihinin son rakamı dikkate alınarak ödeme günü belirlenmektedir. Buna göre yaşlılık maaşının yatırıldığı günlerin belirlenmesi şu şeklide olmaktadır:

  • Doğum tarihlerinin son rakamı 0 ve 5 ile biten hak sahipleri maaşlarını ayın 5 inde alırlar.
  • Doğum tarihlerinin son rakamı 1 ve 6 ile biten hak sahipleri maaşlarını ayın 6 sında alırlar.
  • Doğum tarihlerinin son rakamı 2 ve 7 ile biten hak sahipleri maaşlarını ayın 7 sinde alırlar.
  • Doğum tarihlerinin son rakamı 3 ve 8 ile biten hak sahipleri maaşlarını ayın 8 inde alırlar.
  • Doğum tarihlerinin son rakamı 4 ve 9 ile biten hak sahipleri maaşlarını ayın 9 unda alırlar.

  Yaşlılık maaşı ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmakta ve herhangi bir PTT şubesinden çekilebilmektedir. Yaşlılık maaşı sorgulama işlemini yaparak maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilen kişiler maaşların PTT şubelerinden alabilirler. Maaşı yatırılmış olan kişiler kendilerine en yakın olan PTT şubesinden veya bulundukları yerdeki herhangi bir PTT şubesinden maaşlarını alma imkanına sahiptir.

  Maaşlarını almak için PTT şubelerine giden hak sahiplerinin yanlarında kimliklerini bulundurmaları gerekir. Kimlik belgesi bulunmayan kişiler maaşlarını alamazlar. Bu nedenle maaşı çekmeye giderken yanınızda kimliğinizi bulundurmayı unutmayınız.

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

  Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

  Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?  tıkla sorunu sor

  2019 Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Raşit dedi ki:

   Yaşlılık maaşına e devletten nasıl başvurabilirim

  2. Kenan dedi ki:

   Merhaba babam mart ayının 25 de emekli maaşı bağlanılacaktır annem ise 65 yaşını doldurmuş bulunmakta böylesi bir durumda annem yaşlılık maaşı alabilirmi teşekkür ederim

  3. ubeyd ilgar dedi ki:

   Kaynanam 68 yasindan ama kayin pederim bagkurdan emekli 1200 gelirivar kaynanam yaslilik mayışı ala bilirmi

  4. Erdal dedi ki:

   Ssk lı çocuğu üzerine kayıtlı olan 65 yaş maaşı alabilormi

  5. aydın ayri dedi ki:

   65 maaşı ve yaşlılık aylığı aynı mı

  6. AYŞİN DURSUN dedi ki:

   01.05.2001 giriş olucak yukarıda yanlış yazılmış

  7. AYŞİN DURSUN dedi ki:

   01.05.2018 sgk girişlıyım 01.09.1958 doğumluyum şu an 1480 primim var ..borçlanıp emeklı olmak istıyorum .şu an sgklı olarak çalışmaktayım..nasıl emeklı olabılırım yardımcı olurmuusnz..tşkr ederım iyi çalışmalar..

  Sorunuzu Yazın