SGK

2019 Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları

2019 yılı yaşlılık maaşı (aylığı) alma koşulları, 2022 sayılı kanun kapsamında belirlenmiştir. Bunun için kişilerin gelirinin belli bir limitin altında olması, 65 yaşın doldurulmuş olması gibi şartlar aranmaktadır. Yaşlılık maaşı, 2019 yılı öncesinde  3 ayda bir ödenmekte iken, 2019 yılından itibaren ayda bir yapılacak ödemeler şeklinde planlanmıştır. Bu maaşın alınması için kişinin bu maaşa ihtiyacı olduğunun resmi evraklarla kanıtlanması gerekmektedir.


Yaşlılık Maaşı Alınması İçin Gerekli Şartlar

Yaşlılık maaşı için aranan koşullar şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ve türevi sosyal yardım alınmamalıdır.
 • Sigorta kapsamında halen çalışılmamalıdır. Kişilerin isteğe bağlı sigorta primi yatırılmamalı, bunun yanında kişi, isteğe bağlı sigorta uygulamasına başvuru yapmamış olmalıdır.
 • Kişi, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında harçlık ödemesi almıyor olmalıdır.
 • Toplam hane halkı gelirinin ortalaması asgari ücreti geçmemelidir. Hanede herkesin aldığı gelirin ortalaması, asgari ücret dolayında olmalıdır.
 • Kişinin eğer nafaka geliri elde etme ya da nafaka geliri elde edecek imkanı bulunma durumu varsa, bu maaştan yararlanamayacaktır. Kişiler, hiçbir yerden geliri olmadığını kanıtlayarak yaşlılık maaşı almaya hak kazanabilirler.

Yaşlılık Maaşı Başvuruları Nasıl Alınır?

2019 yılı yaşlılık maaşı başvurusu, ikamet alanlarında bulunan kaymakamlık sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri’dir. Bu şekilde yapılacak başvurularda, kişilerin kendi ikamet alanlarındaki vakıfları kullanmaları gerekmektedir. Kişilerin bu alan dışındaki vakıflara başvuru yapmaları durumunda, başvuruları değerlendirilmeden dosyaları, ilgili kaymakamlık birimine bağlı vakfa aktarılır ve kişinin dosyaları, ikamet alanının dışında kalan vakıflardan kendi kaydının bulunduğu kaymakamlıklara bağlı vakıflara yönlendirilir.

Başvurunun başlangıç ayağında internet kullanılmaktadır. Bu kapsamda Aile Bakanlığı resmi sitesinden 65 Yaş Maaş Başvuru Formu edinilmelidir. Formun üzerinde yazan, alınmak istenen bilgilerin tamamı doğru olarak doldurulmalı, kişilerin ve kurumların yapacakları araştırmalar doğrultusunda formda çıkacak hatalı bilgilerde, maaş alma şansının kaybedileceği unutulmamalıdır.

Valilik ve kaymakamlıklara bağlı olarak görev yapan Mal ve Defterdarlık Müdürlükleri aracılığıyla başvuru için gerekli evraklar temin edilmelidir. Bu evraklar arasından en önemlisi, muhtaçlık belgesidir. Muhtaçlık belgesi, il ve ilçe idari kurumları aracılığıyla alınır. Mal ve Defterdarlık Müdürlüğü aracılığıyla temin edilen belgeler, daha önceden alınmış 65 Yaş Maaş Başvuru Formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu birimi, kişiler için prim ödemelerine gerek bulunmayan ödeme takiplerini yapmaktadır. Bu sayede kişiler, herhangi bir prim ödemesi yapmadıkları yaşlılık maaşı, muhtaçlık maaşı gibi maaşlardan, bu birim ile haberdar olmaktadır.

Başvurulan Sosyal Güvenlik Kurumu birimi, kişinin belgelerini ve beyan ettiği bilgileri araştırmakla yükümlüdür. İncelemeler sonunda kişinin yaşlılık maaşı almaya hak kazanıp kazanmama durumuna göre karar verilir. Yaşlılık maaşı başvuruları, şahsen alınmaktadır. Başvuruların  başka bir insan tarafından alınabilmesinin tek şart, mahkemeden alınan vasi kararıyla kişiye vasi atanmasıdır. Kişi, vasisi aracılığıyla yaşlılık maaşına başvura bilse de, çocuğu ya da eşi dahil, başka hiç kimse kişi adına başvuruda bulunamaz.

Yaşlılık Maaşı Alırken Gelir Testi Yapılması

Yaşlılık maaşı başvurusunda yapılan gelir testi, kişilerin yaşlılık maaşı almaya hak kazanması açısından önem taşır. Yaşlılık maaşına başvuru yapan kişi, kendisine gelir testi yapılmasını kabul etmiş sayılır. Kişiye gelir testi yapılarak, ailenin ve kişinin gelirleri incelenir. Gelir testi sonucuna göre hane içinde kişi başı gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden büyük olmaması gerekmektedir. Gelir testi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılır. Kişinin ikamet adresine en yakın il ve ilçe müdürlüğünden, istenen sebeple gelir testi yapılabilir.

Yaşlılık Maaşı Almaya Hak Kazanan Kişiler

Kişinin yaşlılık maaşı almaya hak kazanması için aşağıdaki koşulları karşılaması gerekmektedir:

 • Yaşlılık maaşı için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Yaşlılık maaşı alabilmek için aylık gelirin 484 TL’nin altında olması gerekmektedir.
 • Yaşlılık maaşı için gelir testi yapıldığında, kişinin hanesinde bulunan kişilerden yalnızca kendisinin ve eşinin geliri dikkate alınmaktadır. Hanede bulunan diğer kişilerin maaşları dikkate alınmaz.
 • Sosyal Hizmet Kanunu kapsamında harçlık uygulamasından yararlananlar, yaşlılık maaşından yararlanamazlar.

Belirtilen özelliklerin haricinde, kişinin mal varlığına da bakılmaktadır. Kişinin düzenli kira gelirinin olmaması ve kiralanabilir bir mülkiyete sahip olmaması gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Miktarı Nedir?

Yaşlılık maaşının limiti, son dönemde 3 aylık tarifede 1.500 TL olarak belirlenmiştir. Geçmişte kişilerin maaşları, 3’er aylık periyotlarla yapılmakta idi. Kişiler, maaşlarını Mart, Haziran ve Eylül aylarında almaktaydı. Ancak son düzenleme ile yaşlılık maaşları, aylık olarak  verilmeye başlanmıştır. Maaşın aylık tutarı 500 TL’dir. Ancak memur maaşlarında meydana gelen yükselme ve enflasyon payı, yaşlılık maaşlarında artışa neden olmuştur.

Yaşlılık Maaşı Sorgulaması Yapmak

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemi; e- devlet, online sorgulama ya da telefonla sorgulama şeklinde yapılabilmektedir. E- devlet üzerinden yapılacak sorgulamalar için e- devlet şifresi ile T.C. kimlik numarası kullanılmalıdır.  https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  seçeneğinden sorgulama yapmak mümkündür. Tüm sosyal yardımların incelenmesi için e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama butonu kullanılmalıdır. Ancak sadece yaşlılık maaşları sorgulanacaksa, kişilerin belirtilen bağlantıyı kullanması yeterli olacaktır. Bu sorgulama işleminde, kişilerden herhangi bir bilgi istenmez. Bunun nedeni girişte tuşladığınız T.C. kimlik numarasıdır. Bu sayede sorgulama ekranında herhangi bir soruya yanıt vermeden direkt olarak sorgulama sonucuna ulaşabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşını Telefonla Sorgulama

Telefon üzerinden yaşlılık maaşı sorgusu için Alo 144 Sosyal Yardım hattını kullanarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu telefon numarası ile yalnız yaşlılık maaşı sonuçlarına değil, tüm sosyal yardım işlemlerinin sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca maaşlar ile ilgili bilgi alabilir, maaşların yatırılma tarihlerini de öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı ödenme zamanı, kişilerin doğum tarihlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu açıdan doğum tarihlerine göre yaşlılık maaşı alım zamanları şöyle sıralanabilir:

 • Doğum tarihi 0 veya 5 ile biten kişiler için yaşlılık maaşı her ayın 5’inde verilmektedir.
 • Doğum tarihi 1 veya 6 ile biten kişiler için yaşlılık maaşı her ayın 6’sında verilmektedir.
 • Doğum tarihi 2 veya 7 ile biten kişiler için yaşlılık maaşı her ayın 7’sinde verilmektedir.
 • Doğum tarihi 3 veya 8 ile biten kişiler için yaşlılık maaşı her ayın 8’inde verilmektedir.
 • Doğum tarihi 4 veya 9 ile biten kişiler için yaşlılık maaşı her ayın 9’unda verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nereye Yapılır?

Yaşlılık maaşları ödeme mercileri PTT’dir. Maaşlar, Hazine Bakanlığı’ndan çıkarak  PTT aracılığıyla kişilere ödenmektedir. Herhangi bir PTT şubesinden ödenebilecek miktar, hesap açılması halinde PTT Matiklerden de alınabilmektedir. Yaşlılık maaşını almak isteyen kişilerin yanlarında kimliklerini getirmeleri yeterli olacaktır. Bu kapsamda  kişilerden başka herhangi bir belge istenmemektedir. Yanlarında kimlikleri bulunmayan kişiler, yaşlılık maaşlarını alamazlar. Ayrıca kimlik yanında olsa bile, yaşlılık maaşını, maaşın üzerine alındığı kişiden başkasının çekmesi söz konusu değildir. Bu kişinin eşi yada çocuğu dahi olamaz. Kişi, kendi üzerine olan maaşı almakla yükümlüdür.

Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

Hasta Bezi SGK Karşılama Şartları, Hasta Bezi Nereden Alınır ?

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. babam.bagkurdan emekliydi babam öldü uvey annem maasin yaridan fazlasini aliyor ben 480.tl aliyorum su anda ben 65 yasina geldim 65 yaslilik ayligi alabilirmiyim başkada güvencem yok tesekür ederim kolay gelsin

  1. Merhaba,

   Maaşınız 609 tl nin altında olduğu için Talebinizi yapabilirsiniz.

 2. Yaşlılık maaşı almakta olan annem 29 Mart 2019 da vefat etmiştir. Nisan ayının aylığını vasisi olarak çekebilir miyim

 3. Yurtdışında yaşayan 65 yaş maaşini alabilirimi.Türkiye de nüfusa kayıtlı adresi vardır ve hiçbir sosyal güvencesi yoktur.

 4. Merhaba babam mart ayının 25 de emekli maaşı bağlanılacaktır annem ise 65 yaşını doldurmuş bulunmakta böylesi bir durumda annem yaşlılık maaşı alabilirmi teşekkür ederim

 5. Kaynanam 68 yasindan ama kayin pederim bagkurdan emekli 1200 gelirivar kaynanam yaslilik mayışı ala bilirmi

 6. 01.05.2018 sgk girişlıyım 01.09.1958 doğumluyum şu an 1480 primim var ..borçlanıp emeklı olmak istıyorum .şu an sgklı olarak çalışmaktayım..nasıl emeklı olabılırım yardımcı olurmuusnz..tşkr ederım iyi çalışmalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu