Bağkur

2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar?

İnsanlar emekli olabilmesi için gereken primli gün sayısını tamamlamaları gerekmektedir. Bir işte çalışan kişilerin sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. Fakat herhangi bir işte çalışmayan kişilerin emekli olması için gereken gün sayısını tamamlamak için sigorta primlerini kendileri yatırabilmektedir. Bunun için de bazı seçenekler bulunmaktadır. 5510 sayılı kanunun Ek 5 maddesinde isteyen kişilere böyle bir hak verilmiştir. Söz konusu kanunda tarım ve orman işçileriyle gündelik işçilerin emekli olabilmesi için isteğe bağlı sigorta primi yatırmalarına olanak sağlamaktadır. Söz konusu kanundan yararlanabilmek için normalde tarım ya da orman işçisi olmak gerekirken günümüzde hemen herkes bu kanundan yararlanabilmektedir. Bundan dolayı da son zamanlarda 2018 – Tarım sigortası ne kadar sorusu sıklıkla sorulmakta ve cevabı aranmaktadır.


Emeklilik için gerekli olan prim gününü tamamlamak için çok fazla sayıda kişi ilgili kanundan yararlanarak tarım sigortası primi yatırmaktadır. Tarım ve orman işçisi olmayanların da bu kanundan yararlandığı herkes tarafından bilindiği için SGK söz konusu durumla ilgili nadiren de olsa denetleme yapabilmektedir. Bundan dolayı bu kanundan yararlanmadan önce bu hususun da dikkate alınması gerekmektedir. 2018 – Tarım sigortası ne kadar olduğu konusu ise asgari ücretin belli olmasından sonra netlik kazanmıştır. Ülkemizdeki birçok ödeme de asgari ücret esas alınmakta olup bundan dolayı bu ücretlerin netlik kazanması için öncelikle asgari ücretin belli olması gerekmektedir. Asgari ücret son yapılan zamla birlikte bin 603 lira olmuştur. Bu yükseliş tarım sigortası primini de etkilemiş ve artmasına neden olmuştur.

2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar ve Gereken Şartlar Nelerdir?

2018 – Tarım sigortası ne kadar konusunda prim miktarının artmasını etkileyen değişik faktörler bulunmaktadır. Bir önceki sene yani 2017 yılında tarım sigortası primi 24 günlük brüt asgari ücret üzerinden ödenirken 2018 yılında 25 günlük brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2017 yılında tarım sigorta primi için ödenmesi gereken en düşük miktar 490 lira, en yüksek miktar ise 3675 liraydı. 2018 yılında yapılan artışla birlikte ödenmesi gereken en düşük prim miktarı 583,48 lira olurken en yüksek miktar 4376,10 lira olmuştur. Söz konusu artışın neden asgari ücret artışı ve gün sayısını artışı olarak gösterilmektedir. Tarım sigortası yaptıran kişiler 583 lirayla 4376 lira arasındaki miktarlarda prim yatırabilmektedir. 2018 – Tarım sigortası ne kadar oldu sorusunun cevabı bu şekilde verilmiş olmaktadır.

2018 – Tarım sigortası ne kadar konusunda bir başka husus ise bu kanundan yararlanabilmek için istenen şartlardır. Söz konusu kanundan yararlanarak tarım sigortası primi yatırmak isteyenlerin:

  • SSK (4/a sistemi), BAĞKUR (4/b sistemi) ya da farklı bir şekilde sigortalı olanlar bu kanundan yararlanamamaktadır.
  • Çiftçilik ve ÇKS kaydı olanlar bu kanundan yararlanamamaktadır.
  • Vergi kaydı ve şirket ortaklığı gibi unsurların olmaması gerekmektedir.
  • SGK’dan emekli maaşı alanlar bu kanundan yararlanamazken yetim ya da dul aylığı alanlar tarım sigortası primini yatırabilmektedir.

Tarım sigortası primi ödemek için yukarıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu sigorta primi SSK (4/a sistemi) kapsamında değerlendirilmektedir. Yani bu şekilde prim ödeyenler SSK’dan emekli olmaktadır. Bundan dolayı ne zaman emekli olunabileceği konusu tamamen SSK’yla aynıdır. 2018 – Tarım sigortası ne kadar konusunda bu durumun mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar ve Nelere Yatırılabilmektedir?

2018 – Tarım sigortası ne kadar konusundaki bir başka husus ise sigorta priminin nereye yatırılacağı ile ilgilidir. Sigorta primi PTT şubelerine ve anlaşmalı bankalara yatırılabilmektedir. Ayrıca bankaların ATM’lerinden de bu ödeme gerçekleştirilmektedir. Bunun için öncelikle ödeme bölümüne girilmesi ve ilgili menülerin takip edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde ATM üzerinden ödeme yapılabilmektedir. Aynı şekilde anlaşmalı bankaların internet bankacılıkları üzerinden de sigorta primleri yatırılabilmektedir. Yine ödemeler bölümünde ilgili menüye ulaşılabilmektedir. Bunların dışında bir ödeme yöntemi de E-Devlet sitesinde bulunmaktadır. Bunun için öncelikle PTT’ye kimlikle gidilerek e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir. Daha sonra alınan şifre kullanılarak siteye girilmesi ve oradan da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet üzerinden çok sayıda hizmet vermekte olup bunlardan bir tanesi de prim ödemesi ile ilgilidir. Buradaki bölümden kredi kartı ya da banka hesap kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

2018 – Tarım sigortası ne kadar konuyla ilgilenenler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de buradan emekli olan kişilerin alacağı maaşla ilgilidir. Tarım sigortası yatıran kişilerin primleri SSK (4/a sistemi) kapsamında değerlendirilmektedir. Bundan dolayı SSK içi geçerli olan hesaplamalar burada da geçerlidir. Söz konusu şekilde prim yatırarak emekli olan kişilerin alacağı maaşı etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi toplam gün sayısının ne kadarının bu şekilde yatırıldığıdır. Bu gibi faktörler alınan maaşları doğrudan etkilemektedir. Fakat bunlara rağmen ortalama olarak 800 lira ile 1000 lira arasında maaş alınmaktadır.

Tarım sigortası ile ilgili genel hususlar bu şekildedir. İlgili kanundan yararlanarak sigorta primi yatıran ya da yatıracak kişilerin mutlaka yukarıda bahsedilen hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde istenilmeyen sonuçlar alınabilmektedir. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba 21 ağustos 1969 doğumluyum 1 ocak 1990 ssk girişim var 55 günlük .10 .09.2014 den beri tarım sigortası ödemekteyim 3600 den odememi bitirdigim zaman kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler

  2. iktidar partisi ve muhalefet el ele vermeli bir an evvel tarım bağkurlulara tanınan yüzde 5 indiriminden tarım ek 5 primini ödeyen tüm çalışan çiftçi kardeşlerimizinde bu haktan yararlanması gerekir devlet başkanımıza ve hükümetimize ile ilgili merciilere duyrulur

  3. tarım bağkurlulara yapılan yüzde 5 indirimi hakkından tarım ek 5 primini yatıran çiftçi kardeşlerimizde faydalanması gerekir inşaallah devletimiz acilen bu konu üzerinde düzenleme yapmalı ve tarım ek 5 primini yatıran çalışan çiftçi kardeşlerimizi sevindirmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu