SSK

2019 SSK Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar ?

2019 senesinde senelik izin süresi yaz aylarının gelmesi ile yasalar tarafından yeniden düzenlenmiştir. Yıllık izin; sigortalı olarak, aynı iş yerinde en az 1 sene boyunca çalışmış olan işçinin yasal iznidir. Bu ücretli izin yerine işçiye para verilmesi ya da iznini kullandırmamak mümkün değildir. Eğer işveren işçinin bir seneyi doldurmasına rağmen yıllık iznine çıkmasına izin vermiyorsa, işçisi tarafından dava edilebilir. Buna göre:


 • Aynı iş yerinde bir senedir çalışan her sigortalı işçinin çalışma izni bulunmaktadır.
 • 4857 sayılı olan kanunun 53’üncü maddesine göre kişinin ne kadar izin yapacağı belirlenmektedir.
 • Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilmesi mümkün değildir.

Yıllık İzin Süreleri 2019

Yıllık izin süresinin hesaplanması yasalara göre yapılmaktadır. Una göre işçilere verilecek olan senelik ücretli izin süresi ise hizmet süresine göre belirlenmektedir. Buna göre:

 • Eğer çalışan bir yıldan beş yıla aynı iş yerinde çalışmış ise 14 gün senelik izin hakkına sahiptir.
 • Eğer işçi beş yıldan daha fazla ve on beş seneden daha az süredir aynı iş yerinde çalışıyorsa 20 gün yıllık izin hakkına sahiptir.
 • On beş yıldan fazla olan kişiler ise 26 gün yıllık izin hakkına sahiptir.

Yıllık izin süreleri kapsamında tatil yapan ya da işe gitmeyen, çalışmayan işçiler, ücretlerini tam almak durumundadır. Bu haklara uymayan işverenler, yasal olarak suç işlemektedir. Bundan dolayı yıllık izin hakkı olan her işçi, tatil iznini kullanmalıdır.

Yıllık İzin Süreleri Kullanma Koşulları Nelerdir?

Yıllık izin süresi kullanma şartları yasalara göre belirlenmektedir. Yasalar kapsamında kişinin sigortalı olarak çalıştığı süreye göre yıllık izin hakkı doğmaktadır. Buna göre:

 • Ücretli yıllık izin hakkı, kişinin aynı iş yerinde en az bir sene boyunca sigortalı olarak çalışması ile kazanılmaktadır.
 • Eğer sigortalı olan kişi iş hayatının altıncı ayında ya da yedinci ayınca ise ücretli izne yasal olarak çıkamaz ancak işverenin insiyatifine bağlı olarak ücretsiz izne gönderilebilir.
 • İşverenlerin yıllık izin kararları tamamen yasal çerçevesinde belirlenmiştir. Eğer işçi bir sene ile beş sene arasında aynı iş yerinde çalışıyor ise on dört gün boyunca ücretli olarak izin yapma hakkına sahip olacaktır.

Yıllık İzin Kullanımı

Senelik izin hakkı işçilere verilmiş olan anayasal bir haktır. Çalışan kişiler, bu haktan kendi istekleri ile vazgeçemez ya da bu haklarını ekstra paraya dönüştüremez. İşçiler, gerekli koşulları sağladıktan sonra senelik iznini ücretli olarak kullanmalıdır. İşinin yasal olarak kullanması gereken senelik izin süresi kaç gün ise, işçi bu günlerini işten uzakta geçirebilir ve ücretini tam olarak alır. İş yerlerinde, yıllık izinlerin birikmesi ya da işçilere bu haklarının bir sonraki yıla devredilmesi mümkün değildir. Örnek olarak bir işçi, iki senedir yıllık iznini kullanmamış ancak işveren tarafından bir aylık yıllık izin hakkının verileceği söyleniyorsa, bu durum tamamen geçersizdir ve yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Yıllık İzin Yönetmeliği

Yıllık izin alma yasal olarak her işçinin hakkı olmaktadır. Yıllık izin süresi; iş yerindeki kıdemler ve çalışanın ne kadar süredir çalıştığına bağlı olarak değişmektedir. Eğer kişi 1 seneden fazla süredir çalışıyorsa, on dört gün boyunca yasal olarak izin kullanabilir. Buna göre:

 • Kanunda öngörülmüş olan yıllık izin süreleri asgari sürelerdir. İşveren ile imzalanacak olan hizmet akti ya da iş yerine uygulanan toplu iş sözleşmeleri yıllık izin sürelerini belirleyebilir.
 • Bir seneden daha az çalışmış olan kişilerin izin yapıp yapmayacağına işverenler karar vermektedir. Yasal olarak bu çalışanların izin yapma hakkı bulunmamaktadır.

6 Ay Çalışanın Yıllık İzin Hakkı

Altı ay çalışan senelik izin hakkını yasal olarak kullanamamaktadır. Yasal olarak senelik izin hakkını kullanmak için işçinin bir sene boyunca sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. Bu işçi altı ay süreyle çalışmış ve çalıştığı dönem yaz mevsimine denk gelmiş ise, işverenin insiyatifine göre yıllık iznini ücretli ya da ücretsiz kullanabilir. Ancak işlerin yoğun olması ya da eleman olmaması gibi sebeplerle eğer işveren yıllık izin vermiyorsa, işçinin yasal olarak herhangi bir hakkı yoktur.

Yıllık İzin Kaç Gün 2019

Yıllık izin günleri 2019 senesinde tüm sigortalı çalışan işçiler için aynı olmaktadır. Aynı iş yerinde bir seneden beş seneye kadar çalışılan süreç içerisinde işçinin alabileceği yasal ücretli izin süresi 14 gün olmaktadır. Bu süresinin artması ya da azalması, işçi ve işveren arasında yapılan iş sözleşmesine göre de belirlenebilir. Bu durum yasal olarak mümkündür. Ancak genel olarak işçi ve işveren arasında geçerli olan yasal yıllık izin süresi beş seneye kadar 14 gün olmaktadır. Bir seneden daha az çalışmış olan işçilerin yasal olarak senelik izin kullanma hakları bulunmamaktadır. Bu kişiler, izne çıkmak istediklerine ücretsiz olarak ya da işverenin insiyatifine göre yıllık izne çıkabilmektedir.

Yıllık İzin Nasıl Alınır?

Yıllık izin alma şartları arasında yasal olarak bir seneyi tamamlamış olmak gerekmektedir. Bir senedir aynı yerde çalışan kişiler, dilekleri süre zarfında tatile çıkabilir. Ancak işverene tatile çıkılacak olan tarihler için bir ay öncesinden bilgi vermek önem teşkil etmektedir. İşverenin iş yoğunluğuna göre tatili ertelemesi gibi durumlar söz konusu olabileceği için önceden haber verilmesi ve işlerin ayarlanması gerekmektedir. Yıllık iznin her sene içinde kullanılması gerekmektedir. Bir sene kullanılamayan yıllık iznin, öbür seneye ilave edilmesi söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse, eğer işveren işçinin yıllık iznini kullanmasına izin vermiyor ve bir sonraki sene için 30-60 ya da 90 gün yıllık izin kullanabileceğini söylüyorsa, işçi bu durumun yasal bir dayanağı olmadığını bilmelidir. Her sigortalı çalışan, senelik olarak iznini kullanmalıdır. Bu hakkın devredilmesi, iptal edilmesi mümkün değildir. İşçi izin yerine nakit para alamaz ya da bu hakkını sonraki seneye erteleyemez.

Yıllık İzin Süresi için Ücret Alınır mı?

Senelik izinde ücret yasal olarak alınmaktadır. İşveren, işçinin kullandığı yıllık izin süresine ait olan ücreti, işçi izne çıkarken peşin şekilde vermek durumundadır. Bunun dışında:

 • Peşin olarak veremeyen işverenler bu ücreti avans olarak ödeyebilmektedir.
 • Bunun yanı sıra yıllık izin süresi için işçiye ödenecek olan ücretler içerisinde fazla çalışma ücretleri, primler ve sosyal yardımlar bulunmamaktadır.
 • İşçinin işten ayrılma durumunda, kullanılmamış olan yıllık izin hakkının yanması söz konusu değildir.
 • İş akdinin sona ermesi durumunda, kullanılmamış olan yıllık izin ücretlerinin işçiye ödenmesi yasal bir zorunluluk olmamaktadır.
 • İşçi, yıllık iznini bölerek kullanabilir. Ancak bu durumda yıllık iznin bölünmesi için işveren ile anlaşmak gerekmektedir.
 • İş Kanunu kapsamında belirtilmiş olan 14, 20 ve 26 günlük olan izin sürelerine hafta tatilleri dahil olmamaktadır.
 • Yıllık izinlerin artması için hafta tatili ya da ulusal bayramlar ile izinlerin birleştirilmesi gerekmektedir.

Bazı işverenler, bir senesini doldurmamış olan işçilerine peşin olarak yıllık izin verebilmektedir. Bu durum yasal olarak mümkündür.

Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Apt mızdan emekli olan kişiyi tekrar 01-04-2011 sigortalı işe aldık.2018 yıllık iznini kulllandı bitirdi.ilaveten 3 er gün ikidefa toplam 6 gün köyüne işleri için imzalı izin kağıdı doldurup 2019 mahsuben izne gittti geldi.(bu arada ölüm hastalık vs için de çok izin aldı,bunları yıllık izne tabi tutmadık) şimdi 2019 için yıllık izne çıkacak bende bu 6 Günü yıllık izinden düşüp 15 değil 9 gün kullanacağını söyleyince kabul etmek istemedi.benim yaptığım doğrumu zira kapıcı izine çıkınca yerine bakan kişiyede süresi kadar ücret ödüyorum.birde 2019 da izinler 15 günken 20 günmü oldu..teşekkürler

 2. Yıllık izin hakkı 365 gün dolduktan sonra mı başlıyor yoksa 365 günün içinde olarak mı bu hakka sahibim??

 3. Özel bir sektörde SSK’li olarak çalışıyorum.. Resmi tatil, dini ve milli bayramlarda izin kullanma hakkım var mıdır??
  -Teşekkürler..

 4. Merhabalar.Ben 2005 ekim ayında özel sektörde bir firmada işe başladım.2013 senesinin son günü bütün tazminatımı ve izin haklarımı alarak işten ayrıldım.sonrasında ssk dan11 gün işsizlik parası aldım.2014 senesinde tekrar aynı kuruma girdim ve halen çalışıyorum.yani şirkette 11 günlük bir boşluğum var.tekrar giriş olduğu için senelik iznimi girdiğim 2014 senesinden beri 14 gün kullanıyorum.2014 itibari ile hakkım olan izin gününüm nedir.yardımcı olursanız sevinirim..
  saygılarımla

 5. 1993 nisan ayinda 6 ay calistim sonrasi 20 gun gectikten sonra 5 kasim 1993 tarihinde ayni isyerine tekrar basladim 26 yillik hizmet suresinde dogum ayim olan temmuz 24 2019 da emekli olacam. Yillik izin hakkim varmi tesekkur ler

 6. özel sektör de ssk lı olarak çalışmaktayım iş veren yıllık izin hakkım mevcut iken ücretsiz izne göngerebilirim

  1. Merhaba,

   Kanunda ücretli izin hakkı varken ücretsiz izine çıkarılamaz diye bir ibare yok. Ücretsiz izin zaten sizin rızanızla yapılabilecek bir durum.

 7. Merhabalar haziran 1983 doğumluyum 1 Temmuz 2013 yılından beri İzel sektörde aynı isyerindeyim Kasım 2018 izin kullanmak istiyorum izin 14 gün veriyorlar 20 gün olması gerekmiyordu

 8. Aynı iş yerinde 1 yıldır çalışıyorum .sgk lı sürem doldu yaşı bekliyorum. İzin hakkım kaç gündür teşekkür ederim.

 9. Merhabalar,
  Sormak istediğim şu anda çalıştığım iş yerine ilk 2017 yılında başladım, 2013 senesinde istifa ederek işten ayrıldım..2015 yılı mart ayında yeniden aynı işyerine döndüm ve hala çalışmaktayım. yıllık iznim hesaplanırken milat 2015 yılı olarak mı yoksa aynı işyerinde daha önce de çalıştığım için geçmiş yıllarımda hesaba katılarak mı hesaplanmalı

 10. Merhabalar ben 8 senedir ayni işyerinde calisiyorum izine cikmak istiyorum ama işe girisim ekimde oldugu icin izin vermiyorlar ekimi bekliceksin diyolar ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz bu konu hakkinda saygilarimla

  1. Merhaba,

   Gecen yıl izninizi kullandıysanız verilen bilgi doğru izni ekim ayında hak ediyorsunuz. Kanunen izin vermeme hakları var.

 11. mrb.1999 tarihinden beri siğortalı olarak çalışıyorum.en son çalışdığım ilaç firmasında izin hakkım 26 gündü.şimdi başka işe girdim 2017ekim ayında bu yıl izin hakkım ne kadar olur

 12. 6 aydır aynı güvenlik şirketinde çalışıyorum izin hakkım varmı yoksa ille bir sene geçmesimi gerekiyor

 13. merhaba 15 gün önce kayın valideyi kaybettik ölüm izni yokmuş 1 gün izin verdiler onuda sgortadan ve maaşdan kesdiler yasal olan bumudur izin hakkaım yokmu

  1. Merhaba,

   Maalesef Kanunda eş tarafı ölümlerde izin yok.

   EK MADDE 2 – İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

 14. aynı iş yerinde tazminat verilerek girdi çıktı yapıldığında izin süremde son giriş tarihine göre mi düzenlenir

 15. Merhaba ben 2013 yılının mart ayında bir şirkette ise başladım bu sene izine çıkacağım bana 15 gün izinin oldugu söyleniyor normalde 21 gün izin hakkının 5 yılda olduğunu okudum bu konuda bilgi istiyorum

 16. Merhaba ,
  Benim sorum ben 15.08.2016 da ise girdim simdi beni 15.07.2018 de isten cikartiyo sirket ilk yillik iznimin 8 gununu bizi ucretsiz izine cikardiklari gune saydilar 6 gun yillik izin kullana bildim ….ikinci yillik iznimin dolmasinada bir ay kala cikariliyorum cikarilne gerekcem pazar gunu mesai calismasina katilmiyacagimi beyan etmem ve bize sormadan bir gun ucretsiz izine cikarip yillik iznimizden kesilmesine ses cikarmam oldu ben simdi ne gibi haklara sahip olabilirim ayrica bu yilsendikali olduk aydinlatirsaniz sevinirim

 17. merhabalar ben devlet memurlugundan emeklyim şu an devlettin yurtkurundan projeyi aln firmada çalışıyorum.işe giriş tarihim 06,10,2015 ama çalıştıgımız firma okullrın kapanması ile bizide üresiz izine çıkarıyor ve yazında böyle tatil yapıyoruz iş zamanı başlayınca bizi işe alıyo devam ettiyoruz.ve bu tarihe kadar calıştık firma projeyi kaybettiginde bizim kıdem tazminattın tamamını yoksa bu seneyimi ödeyecek şimdden teşekkürler

 18. 1997 SSK baslangicim.milli eğitim bakanlığına bağlı dershanelere 9 yıl calistim.2005 yılından beri yine MEB e bağlı bir özel eğitim merkezinde calisiyorum.en son çalıştığım kurumda 15 yılımi tamamlamadim..acaba aynı bakanlığa bağlı kurumlarda ki çalışma yılımızı bir mi hesaplanıyor.yoksa son çalıştığım kurumda 13 yıllık olduğum için izin gün sayım 20 midir

 19. ben 1 senedir tekstil de sigortali olarak calisiyorum yillik izini mi kullanak istiyorum acaba bu senelik izini tekstil sektörün de geçerli midir? egrr senelik iznimi kullanmama izin vermeseler tazminat acabilir miyim

 20. merhaba
  ben 1 senedir tekstil de sigortali olarak calisiyorum izn kullanmak istiyorum acaba bu 1 sene izni tekstil de gecerli midir? eger izin vermeseler tazminat alir migim

  1. Merhaba,

   Tabiki hakkınız var sektör önemli değil. İzin vermeler ise yazılı talep edin.

 21. MERHABALAR KOLAY GELSİN
  BENİM SORUM BİR CALIŞANIN SENELİK İZNİNDEN HARİÇ YOL İZNİ VARMIDIR BENİ BİLGİLEN DİRİRMİSİSNİZ BU KONUYLA ALAKALI…

  1. Merhaba,

   Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz yol izni vermek zorundadır.” Şehir dışı olması yeterli km şartı da yok. ‘Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi’

 22. aynı işyerinde 59 ay 10 çalışma sonrası iş akdi fesih edildiğinde son yılın yani 11 ay 10 günlük çalışmamın yıllık izin parasını alabilirmiyim.

 23. Merhaba. Ben hemen her yıl iş değiştiriyorum. Her girdiğim yer 1 yıl bitmeden izin kullanamazsın diyor. Bu durumda ben hiç yıllık izin kullanamayacak mıyım

  1. Merhaba,

   Maalesef izin hakkınız aynı işyerinde en az 1 yıl çalışma sonunda doğmaktadır.

 24. İlaç firmasında çalışıyorum depo üretim başka yer gitti 6 Ay sonra tekrar şirket depo açtı bizim izin haklarımız tekrar devam eder mi yoksa haklarımız ne olur

  1. Merhaba,

   Evet şube adres değişikliği izin haklarınızı değiştirmez. Aynı işyerinde çalışıyor gibi haklarınız devam eder.

  1. Merhaba,

   2018 yılında da 14 gün kullanacaksınız. 2019 5. ayından sonra doğum izniniz 20 güne çıkacaktır.

 25. Merhaba;özel sektör sitede kapıcı olarak çalışıyorum yıllık iznimi haketmiş durumdayım.14 gün izin hakkım var,ben istemedikçe işveren iznimi bölerek verme hakkına sahipmidir.teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eğer siz hepsini kullanmak isterseniz tamamını kullanabilirsiniz. Ancak özel sektörde işlerin aksamaması için genelde bölerek kullandırılır. Ancak tabi ki yasal hakkınız tamamını kullanabilirsiniz.

 26. Merhaba ben özel şirkette çalışmaktayım şirketim bayram Arefe’lerinde işveren işe çağırmıyor bu çağırmadığı günleri Kanuni senelik izinlerden kesiyor bu çağırmamasının sebebi ise o gün iş olmadığı için yada 30 ağustos resmî tatilde çalıştırıyor bana pek mantıklı gelmiyor rica etsem bu konuyla yardımlarınızı bekliyorum

 27. merhaba
  ben ozel bir kurumda guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum.
  9 yildir bu kurumdayim. izinlerimiz her sene 14 gun olarak veriliyor ve bunun nedeni sirketin sozlesme yenilemesi veya sirket degisimi.
  benim sorum şu: ayni kurumda ayni yerde 9 yildir calisiyorum fakat hala izinlerim 14 gün. bu normalmi acaba ?
  benim izin gunlerimin artmasi gerekmiyormu?

 28. Merhaba,

  Ozel bir sirkette vardiyali calismaktayim. Vardiya 3 gun(08:00-20:00) calisma,, 3 gun izin, 3 gun (20:00-08:00) gece calisma seklindedir.

  Calisma gunlerinde yillik izin kullandigimizda 3 gun kullanirsak 5 gun 1 gun cikarsak 1 gun yillik izin kesilmekteydi.
  Sirketin yeni bildirdigine gore ( yazili degil ) 3 gun izin icin 5 gun yillik izin, 1 gun izin cikislarinda ise 1.5 gun yillik izin kesilecegi.
  Sebebi ise 12 saat uzerinden calistogimiz icin 3 gune kadar 1.5 gun yillik izin kesilmesi gerektigi, eskiden hatali islem yaptiklarini soylediler.
  Uce uc gun 12 saat uzerinden vardiyali calismamizda bir ya da iki gun yillik izin kullandigimizda 1.5 gun ya da 3 gin yillik izin kesilmesi kanunlara uygun mudur?

  Kpnu ile ilgili yardiminizi rica ederim.

 29. Merhaba; ben 18 yaşından beridir ssk lı çalışıyorum 4-5 yılda bir iş değiştirdiğimden devamlı yıllık 2 hafta izin kullanıyorum. Yıllık izinler pirme görede hesaplana biliyormu.

  1. Merhabalar,
   03.09.2012 işe giriş tarihim. Benim 21 gün izin haketmeme ne kadar kaldı?
   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu