• 2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?


  Geçtiğimiz günlerde asgari ücretin belli olmasından sonra asgari ücrete bağlı olan farklı ücretler de belli olmuştur. Bu şekilde belli olanlardan bir tanesi de sigorta primidir. Asgari ücretin yapılan zamla birlikte bin 603 lira olmasından sonra sigorta primleri de buna bağlı olarak artış göstermiştir. 2018 – Sigorta primi ne kadar şeklindeki sorular sıklıkla sorulmakta ve farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Sigorta primleri ve primleri etkileyen hususlar şunlardır:


  • 2018 yılı taban prime esas kazanç 2029,50 liradır.
  • 2018 yılı tavan prime esas kazanç 15.221,25 liradır.
  • 2018 yılı günlük en düşük brüt kazanç 67,65 liradır.
  • 2018 yılı günlük en yüksek brüt kazanç 507,37 liradır.

  SSK 2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  Sigorta primi belirlenirken yukarıda belirtilen kazançlar dikkate alınmakta ve ona göre belirlenmektedir. Söz konusu kazançların taban miktarları ise asgari ücrete göre belirlenmektedir. Bundan dolayı asgari ücret sigorta primini etkilemektedir. Ayrıca 2018 – Sigorta primi ne kadar sorusu başka faktörlerden de etkilenmektedir. Bunlar devlet tarafından yapılan yasal düzenlemelerdir. Söz konusu düzenlemelere göre sigorta primlerini düzenli ödeyenlere %5 indirim yapılmaktadır. Ayrıca teşvik kapsamındaki iş yerleri için de sigorta primleri indirim uygulanmaktadır. Bu durumlar dikkate alındığında ödenmesi gereken sigorta primlerinin ciddi farklılık göstereceği anlaşılmaktadır.

  Sigorta primleri yukarıdaki rakamlar dikkate alındığında şöyle olmaktadır:

  • Sigorta primini öderken herhangi bir indirimden ya da teşvikten yararlanmayan kişilerin ödemesi gereken miktar 761,06 liradır.
  • Sigorta primlerini düzenli ödeyen ve %5’lik indirimden yararlananların ödemesi gereken miktar 659,58 liradır.
  • Sigorta primlerini düzenli ödeyerek %5 indirim hakkı kazanan ve devlet tarafından sağlanan teşvik kapsamında bulunan kişilerin ödemesi gereken sigorta primi 345,01 liradır. 2018 – Sigorta primi ne kadar sorusu SSK için bu şekildedir.

  Yukarıdaki miktarlar güncel sigorta primleridir. Bunların dışındaki diğer miktarlar ise şöyledir:

  • En düşük günlük borçlanma tutarı 2018 yılı için 21,64 liradır.
  • En yüksek günlük borçlanma tutarı 2018 yılı için 162,32 liradır.

  Sigorta primi yatıran kişiler aynı zamanda sağlık güvencesine de kavuşmaktadır. 2018 – Sigorta primi ne kadar sorusunun cevabı alınan sağlık hizmetlerini de belirlemektedir. Herhangi bir işte düzenli olarak çalışan kişilerin sigorta primleri düzenli yattığı için ilgili kişi ve ailesinin sağlık güvencesi bu sayede sağlanmış olmaktadır. Fakat düzenli bir işe sahip olmayan kişilerin sigorta primleri düzenli olarak yatmamaktadır. Bundan dolayı da bu kişilerin ve ailelerinin sağlık güvenceleri bulunmamaktadır. Bu tür kişiler hem emeklilik için gerekli olan gün sayısını tamamlamak hem de sağlık güvencesi için sigorta primlerini kendileri yatırmaktadır. Devlet tarafından bu durumla ilgili düzenlemeler yapılmış ve kişiler buna göre sigorta primi ödemektedirler. İsteğe bağlı olarak yatırılan sigorta primleri şöyledir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • İsteğe bağlı olarak yatırılan 4/b BAĞKUR primi 649,44 liradır.
  • İsteğe bağlı olarak yatırılan Ek 5 Tarım SSK primi 583,48 liradır.
  • Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak yatırdıkları sigorta primi ise 541,20 liradır.

  2018 – Sigorta primi ne kadar konusundaki bir başka husus ise primlerini yatıramayanlarla ilgilidir. Sigorta primlerini yatıramayan kişilerin ve ailelerinin sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Bu durumda olan için devlet tarafından yasal düzenleme yapılmıştır. Bu durumda olan kişilerin en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeleri ve orada gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Söz konusu testte haneye giren toplam gelir, sahip olunan taşınmazlar ve giderler dikkate alınarak hanedeki kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Bu hesap sonunda kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda kişiler yeşil kart olarak da bilinen sisteme dahil edilmekte ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Fakat gelirin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması durumunda kişiler aylık 60,88 lira ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Söz konusu ücret Genel Sağlık Sigortası primidir. Yabancıların bu hizmetten yararlanmaları için ödemeleri gereken miktar ise 487,08 liradır.

  BAĞKUR 2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – Sigorta primi ne kadar konusundaki bir başka husus ise BAĞKUR primleridir. Esnaf, çiftçi gibi meslek grupları bu birime bağlıdır ve primlerini kendileri ödemektedirler. BAĞKUR primleri şu şekildedir:

  • Tarım / Çiftçi aylık BAĞKUR primi 583,48 liradır. Sigorta primlerini düzenli ödeyen kişiler içinse %5 indirim yapılmakta ve miktar 498,91 lira olmaktadır.
  • Esnaf ve şirket ortakları için ise BAĞKUR primi 700,17 liradır. Düzenli ödeyenler için %5 indirim yapılmakta ve 598,70 lira olmaktadır.

  2018 – Sigorta primi ne kadar konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Bunların dışında kişilerin özel durumlarına göre değişiklikler olabilmektedir. Söz konusu bilgilerin dışında 2018 yılında en düşük işsizlik maaşı 811,80 lira olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 1623,60 lira olmuştur. Söz konusu maaşları alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için kişilerin işten ayrılmak zorunda kaldıkları tarihten başlamak kaydıyla geriye doğru 120 gün boyunca sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Ayrıca son 3 yılda toplam yatması gereken prim sayısı da bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması ile işsizlik maaşı alınabilmektedir. 2018 – Sigorta primi ne kadar konusu bu bakımdan işsizlik maaşlarını da etkilemektedir. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın