GSS

2019 SGK GSS Primi Ne Kadar

SGK GSS prim borcu yasal olarak çalışmayan kişiler için ödenmesi zorunlu bir hizmettir. GSS primini ödemek, isteğe bağlı değildir. Zorunlu aylık GSS primi, 2019 senesinde Ocak ayından itibaren 76 TL’ye yükselmiştir. Ancak vatandaşlar GSS prim borcunu ödeme durumu olmadığı göstermek istiyorsa, bu noktada gelir testine girmek durumundadır. Gelir testine giren kişiler, fert başına 676.50 liranın altında çıkanlar prim ödeme zorunluluğundan kurtulmaktadır. Ancak fert başında 676.50 lira ve üzerinde ödeme çıkıyorsa, GSS borcu ödenmek zorundadır. Özellikle asgari ücretin artması durumunda, gelir testi yenilerek, GSS borcunun ödenmesinden kurtulmak da mümkün olmaktadır.


2019 GSS Prim Tutarları

Genel Sağlık Sigortası prim oranı 2019 senesi için hesaplanmıştır. 2019 senesinde ödenecek olan maksimum GSS primi; 76.75 TL olarak belirlenmiştir. Geliri net asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler için yeşil kart kapsamında prim tescil edilir. Genel Sağlık Sigortası prim ödemeden sağlık hizmetinden faydalanmak için gelir testinin geçilmesi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası çalışmayan ya da herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin; sağlık hizmetlerinden faydalanması için önemlidir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler, zorunlu sağlık sigortası yaptırmak durumundadır. Genel sağlık sigortası için ödenecek olan aylık GSS primi ise, gelir durumuna göre tespit edilmektedir. Şayet gelir testi neticesi; hane halkı ortalama gelir tutarı net asgari ücretin üçte birinden az ise, herhangi bir prim ödenmesi gerekmektedir. Ancak bu orandan fazla olduğunda aylık olarak GSS borcunun ödenmesi gerekir.

GSS G1 Primi Ne Kadar 2019

Genel Sağlık Sigorta borcu için g1 gelir testine tabi tutulan vatandaşların, gelir durumlarını ifade etmek için kullanılan bir tanımdır. Kişilerin ne kadar GSS prim borcu ödeyeceğine yapılan gelir testi ile karar verilir. Bazı vatandaşlar, gelir durumlarına göre GSS borcu ödemek zorunda değildir. Bunu ifade etmek için bazı tanımlar kullanılmaktadır. Buna göre:

 • G0: geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanları gösteren bir ifadedir. Bu noktada GSS primleri devlet tarafından ödenmektedir ve bu vatandaşlar yeşil kart kapsamında hizmet alır.
 • G1: gelir durumu aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olan vatandaşları işaret etmektedir.
 • G2: geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olan vatandaşları işaret eder.
 • G3: geliri aylık brüt asgari ücretin 2 katından fazla olan vatandaşları ifade eder.

GSS Ne Kadar 2019?

Aylık Genel Sağlık Sigortası borç oranı kişinin gelir durumuna göre belirlenmektedir. GSS prim borcu, herhangi bir sağlık sigortası olmayan kişiler tarafından ödenmesi zorunlu bir ücrettir. Kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanması için ödemesi gereken GSS prim borcunun ödenmemesi için kişinin gelir testine girmesi gerekmektedir. Gelir testi kapsamında, durumu olmadığı tespit edilen kişiler GSS borcunu ödemekten vazgeçebilir. Ancak gelir testi neticesinde durumu iyi olduğu anlaşılan kişilerin prim ödemesi yapması zorunludur.

2019 GSS Primi Ne Kadar Oldu?

2019’da GSS prim borcu oranı kişinin gelir durumuna göre belirlenmektedir. Günümüzde 6824 sayılı olan Kanun kapsamında sigortalı olan kişiler gelir testine girmek durumunda kalmadan, brüt asgari ücretin %3’ü tutarında prim ödemek durumundadır. Ancak prim ödemek istemeyen kişiler, bunun için kaymakamlıklara başvurarak gelir testi talep edebilir. Gelir testine girme durumunda alt dilime giren kişiler, GSS prim ödemeden muayene olma şansı da elde etmektedir. Buna göre 2019 senesinde ödenecek olan maksimum GSS primi ise en fazla 76,75 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre geliri net asgari ücretin üçte birinden az yani 2019 senesi için 852 TL olan kişiler, yeşil kart kapsamında tescil edilmektedir. Bu sayede Genel Sağlık Sigortası kapsamında borç ödemeden, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

2019 GSS Ücreti için Son Tarih

Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri için son gün 28 Şubat 2019 olarak belirtilmiştir. Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan milyonlarca vatandaşın muayene olabilmesi ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 2019 senesinin son günlerine kadar bu borcu kapatması gerekmektedir. Bu süreyi geçen vatandaşların faiz ile borcu ödemesi gerekir. Borcunu kapatmamış olan vatandaşların hastanelerde muayene olması söz konusu değildir. Buna göre:

 • 5510 sayılı Kanunun 60 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve Ek 13 üncü maddesi kapsamında değerlendirilen vatandaşların ödeyecekleri genel sağlık sigortası primi şu şekilde hesaplanır:
 • 01/1/2019 ve 31/12/2019 tarihleri arasında ödeyecekleri genel sağlık sigortası aylık prim tutarı:
 • 558.40 x % 3 = 76,75 TL, olarak belirlenmiştir.

GSS Hesaplama Kriterleri

Genel Sağlık Sigortası hesaplama kriterleri kişinin gelir durumuna göre yapılmaktadır. Özellikle yaş sınırı lise ve dengi okul öğrencilerine 20 yaşına kadar prim borcu alınmadan tedavi imkanları sunulmaktadır. Yüksek öğrenim gören öğrenciler için bu süre 25 yaşına kadar uzamaktadır. Bunun yanı sıra eğer öğrenci bu yaşlarını doldurmuş ise ya da öğrenciliği devam ediyorsa 2 sene daha bu borçların ertelenmesi söz konusu olmaktadır. Ancak yüksek lisans yapan ancak 25 yaşını doldurmuş olan bir öğrencinin primini ödemesi zorunludur.

Genel Sağlık Sigortası Emekliler için 2019

65 yaş için genel sağlık sigortası muhtaçlık durumuna göre belirlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğu belirlenmiş olan ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar, aylık almakla beraber sağlık hizmetlerinden de faydalanmaktadır. Bu kişilere yapılan gelir testi neticesinde; kendisine ve eşine ait olan tüm gelirlerin toplamı esas alınmaktadır. Buna göre kişi başına düşen gelir eğer 483 TL’yi aşıyorsa, 65 yaş üzeri olan vatandaşlar gelire bağlanmaktadır. Ancak toplam gelir 609 TL altı ise aylık bağlatabilmektedir. GSS priminde olduğu gibi gelir testi kapsamında sınıra yakın olanlar ve aylık bağlamayan vatandaşlar, gelir testini yenileyerek, yeniden başvuru yapabilir.

GSS Sınırları 2019

Genel Sağlık Sigortası Sınırları 6824 sayılı olan kanun kapsamında gelir testi zorunlu olmadan, asgari ücrete göre belirlenmektedir. Gelir testini yaptırmak, kişinin isteğine kalmıştır. Gelir testi yaptırmayan kişilerin ödemesi gereken aylık genel sağlık sigortası tutarları ise şu şekilde olmaktadır, 01.01.2019 – 31.12.2019 arasında olan 76,75 TL olmaktadır.

 • Yukarda belirtilmiş olan genel sağlık sigortası prim tutarları hiçbir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ve yalnızca genel sağlık sigortasına tabi olanlar için geçerlidir. Buna göre gelir testi sonucu aile içindeki kişi başına düşen aylık gelirler esas alınarak yapılmaktadır. Buna göre ödenecek olan prim tutarları belirlenmektedir.
 • Bunun yanı sıra yalnızca genel sağlık sigortasına tabi olduğu halde, herhangi bir gelir testi yaptırmayan kişiler brüt asgari ücretin iki katına yüzde 12’si tutarında genel sağlık sigortası primi alınmaktadır.
 • Uzun vadeli olan kişilerin GSS prim tutarları ise prime esas kazançların yüzde 12,5’i olarak belirlenmiştir.

GSS prim borçları çalışmayan ve sağlık güvencesi olmayan herkes için zorunlu bir ödemedir. Bu ödemeler aylık olarak yapılır. GSS prim borcunun zamanında ödenmemesi halinde faiz gelerek, borç artar.

Gelir Testi Nasıl Yapılır

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Hangi Durumlarda Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekmektedir?

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. 01 02 1999 4b bağkur girişim var.Son bir aya kadar primlerimi yatirdim .Doğum tarihim 05 04 1963 .Internetten emekli olma yaşıma baktim 58 ćikıyor.Askerliğimi yatırıp yaşı geri çekmek ićin sgk ya gittim.Bana bunun olmayacagini kadamemin yetmedigini söylediler.
  Bana bu kademe meselesini izah edermisiniz?Niçin yetmiyor neden yaşı 57 ye cekemiyorum?

 2. 1/Kasım 2018 tarihinde engelli raporu için HASEKİ hastanesinde heyete girdim.Raporu SGK ya göndereceklerdi neticeye ne zaman ulaşabilirim.

 3. Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3gun çalışmaya yeni başladı sağlık sigortası ve primleri nasıl olacak işyeri tamamını yatırmaları gerekir mi az yatırımlarda bizim yaptırmamız gereken olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz biz emekliyiz 8bizim durumumuz dan yine faydalanabilir mi

 4. Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3 gün çalışıyor sigortası ve sağlık primleri nasıl olacak iş yeri tamamını yatırır mı bizim yaptırmamız gereken var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı