• 2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar

  Düzenli bir işte çalışanların sigorta primi de düzenli olarak yatmakta ve bu sayede sağlık güvencesine de sahip olunmaktadır. Sağlık güvencesi sayesinde devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olunabilmektedir. Fakat düzenli bir işte çalışmayan kişilerin sigorta primleri de düzenli olarak yatmamaktadır. Bunun dışında herhangi bir işte çalışmayan yani işsiz olan kişilerde de aynı durum söz konusu olup bu kişilerin sağlık güvenceleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı herhangi bir devlet hastanesinde ya da üniversite hastanesinde ücretsiz olarak tedavi olma imkanları bulunmamaktadır. Bu durumda olanların genel sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. 2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusu bu şartlara sahip insanlar için çok önemlidir.


  Sağlık güvenceleri olmayan kişilerin bu güvenceye sahip olması için farklı alternatifleri bulunmaktadır. Öncelikle sigortalı bir işte çalışanların güvenceleri bulunmakta olup herhangi bir şey yapmalarına gerek yoktur. Aynı şekilde sigortalı bir işte çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişilerde sağlık güvencesine sahip olmaktadır. Bunun dışında kalan kişilerin ise genel sağlık sigortası kapsamına girmekte bu sigortadan yararlanmaktadır. Genel sağlık sigortası yakın zamanda çıkarılan kanunla zorunlu hale getirilmiştir. Yani bu kişiler gelir seviyelerine göre belirlenen primi ödemekte böylece de sağlık haklarından yararlanabilmektedir. Burada 2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusu ortaya çıkmakta ve insanlar tarafından merak edilmektedir.

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

  2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusunun cevabı her sene değişmektedir. Bunun iki sebebi bulunmakta olup bunlardan ilki yasal düzenlemeler diğeri ise asgari ücrette yaşanan artışlardır. Genel sağlık sigortası primi 2017 yılında yapılan düzenleme ile yeniden belirlenmiştir. Daha önce söz konusu prim gelir seviyesine göre farklı miktarlarda olurken son düzenleme ile ödenmesi gereken prim miktarındaki farklılıklar ortadan kaldırılmıştır. Gelir seviyesi uygun olan kişilerin ödemesi gereken prim miktarı asgari ücretin %3’ü olarak sabitlenmiştir. Asgari ücrette yaşanan değişim buraya da aynen yansımaktadır. Geçen sene GSS primi 53,32 lira iken bu sene asgari ücrette yaşanan değişime bağlı olarak artış göstermiştir. Asgari ücretin brütü yapılan son zamla birlikte 2 bin 29 lira olmuştur. Buna bağlı olarak da GSS primi artış göstermiş ve 60,88 lira olmuştur.

  2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusu genel hatlarıyla yukarı cevaplandırılmıştır. Fakat burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmakta olup o da gelir testidir. Genel sağlık sigortası son yapılan düzenleme ile zorunlu olan kişilere otomatik olarak yapılmakta ve bu kişilerde prim ödemesi yapmaktadır. Fakat maddi durumu uygun olmayan kişiler bu primi ödemek zorunda değildir. Bunun için ise gelir testi yaptırılması gerekmekte olup bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilmesi gerekmektedir. Burada yapılacak olan test sonucunda yaşanan evde kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ü (üçte biri) kadar olduğu anlaşılır ise prim ödemesine gerek kalmamaktadır. Söz konusu kişiler yeşil kart olarak da bilinen sisteme dahil edilmekte ve sağlık hizmetlerinden tamamen ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Fakat yapılan testin sonucunda kişi başına düşen gelir söz konusu sınırın üzerinde çıkarsa genel sağlık sigortası primi olarak aylık 60 lira ödenmesi gerekmektedir.

  2018 – SGK GSS primi ne kadar konusundaki bir başka husus ise yine gelir testi ile ilgilidir. Gelir testi yapılırken evde bulunan kişilerin sahip olduğu maddi gelirler dikkate alınmaktadır. Ayrıca yine evde bulunan kişilere ait taşınmaz mallar ve araçlar da bu hesabın içine katılmakta ve test buna göre yapılmaktadır. Söz konusu malların hesaba katılması ile ilgili kurum tarafından belirlenen formüller uygulanmaktadır. Bunları gelire ek olarak hesaplanırken kalınan yerin kira olması gibi durumlar da dikkate alınmakta ve hesaplamalar bu şekilde yapılmaktadır. 2018 – SGK GSS primi ne kadar sorusunun cevabı bu testin sonucuna göre değişiklik göstermektedir. Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan kişiler için 60,88 lira iken 1/3’ünden az olan kişiler için ise 0 (sıfır) liradır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar Konusu ve Diğer Hususlar

  2018 – SGK GSS primi ne kadar konusu genel olarak böyle olup gelir testi yaptırılma konusunun ihmal edilmemesi gerekmektedir. Gelir testi yaptırmayan kişiler otomatik olarak prim ödeyecek olan sınıfa aktarılmaktadır. Bu işlem sağlık güvencesinin bitmiş olduğu günden itibaren yapılmakta olup bazen geçmişe yönelik borçlarla da karşılaşılabilmektedir. Sağlık güvencesi bittikten 5 ay sonra söz konusu test yaptırılmış olsa bile 5 aylık borcun biriktiği görülecektir. Bunun dışında 2017 yılında yapılan düzenleme ile geçmiş borçları olan kişilere yönelik af çıkartılmıştır. Nisan 2017 tarihinde önceki borçlara ait olan gecikme zamları 10 Nisan 2018 tarihine kadar ödeme yapılması durumunda affedildi. Söz konusu tarihe kadar ödeme yapmayanların borçlarına gecikme zamları tekrar eklenecektir. Bundan dolayı söz konusu tarihe kadar geçmiş borçların ödenmesi kişilere ciddi bir avantaj kazandırmaktadır. 2018 – SGK GSS primi ne kadar konusu ve diğer konularla ilgili daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet Atila Öcal dedi ki:

   1/Kasım 2018 tarihinde engelli raporu için HASEKİ hastanesinde heyete girdim.Raporu SGK ya göndereceklerdi neticeye ne zaman ulaşabilirim.

  2. abdulkadir dedi ki:

   gss ,na kayıt olduktan nekadar zaman sonra sağlık hizmetinden faydalanılr?

  3. Tayyibe dedi ki:

   Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3gun çalışmaya yeni başladı sağlık sigortası ve primleri nasıl olacak işyeri tamamını yatırmaları gerekir mi az yatırımlarda bizim yaptırmamız gereken olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz biz emekliyiz 8bizim durumumuz dan yine faydalanabilir mi

  4. Tayyibe dedi ki:

   Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3 gün çalışıyor sigortası ve sağlık primleri nasıl olacak iş yeri tamamını yatırır mı bizim yaptırmamız gereken var mı

  5. Mehmet dedi ki:

   Gss yi Ocak 2018 da 114 küsür tl ödedim her yerde 60,88 tl yazıyor neden 114 tl ödedik

  6. unsal.tekelioglu dedi ki:

   konut kapıcısı sgk pirimi nekadar oldu

  Sorunuzu Yazın