GSS

2020 Yılı İçin SGK GSS Primleri Ne Kadar Oldu?

2020 yılı SGK GSS primleri hesaplanırken dönemin brüt asgari ücreti baz alındığı için asgari ücret zamlandığında GSS primi de zamlanmaktadır. Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin gelir testi yaptırmaları istenmektedir. Muhtaçlık durumu olanlardan prim ödemesi istenmemektedir. Muhtaçlık belgesi alabilme koşullarını sağlayanlar ise muhtaçlık durumuna sahip sayılmaktadırlar. PTT ve SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden GSS primlerinin ödemesi yapılabilmektedir. Yaş ve eğitim durumuna göre GSS ödemeleri belirlenmektedir. 20 yaşını doldurmamış olan bireylerin ödemeleri devlet tarafından yapılmaktadır. GSS iptali için SGK’ya dilekçe verilebilmektedir.


GSS Kapsamında Olanlar Kimlerdir?

Genel sağlık sigortasından yararlanabilecek olanlar; SGK kapsamında sigortalı olarak çalışan, SGK’dan aylık belirli bir geliri bulunan, emekli ya da dul yetim aylığı alan kişiler ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu bireylerdir. Emekli ve dul yetim aylığı alanlar GSS primi ödememektedirler. Çalışanların ise brüt maaşlarından kesinti yapılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Özellikleri Nelerdir?

Genel sağlık sigortasının özellikleri şu şekilde sıralanır:
 • SGK kapsamında çalışmayan ve sigortalı olmayan kişilerin sağlık hizmeti alabilmelerini sağlar.
 • GSS’nin primleri kişinin maddi durumuna göre hesaplanır.
 • GSS kapsamında kişinin maddi durumunun belirlenmesi için ailelere gelir testi uygulanır. Gelir testi sonunda muhtaçlık sınırında bulunanların GSS primleri devlet tarafından ödenir.
 • GSS, muhtaçlık sınırında olmayan ve asgari ücret seviyesinde ve ya üzerinde kazancı sigortasız şekilde elde eden kişilerin, düşük ödemeler ile hastane hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sunar.
 • Genel Sağlık sigortası düzenli prim ödeme esasına dayanır.

SGK GSS primi borçlarının uzun süre boyunca ertelenmesi ve ödenmemesi halinde haciz işlemi uygulanır.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar?

Genel sağlık sigortasının kapsadıkları şu şekilde sıralanır:
 • Özel sektör işçisi, kamu personeli, serbest meslek sahipleri ayırd edilmeden Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil edilirler.
 • İsteğe bağlı sigorta yaptırma talebinde olan işsizler, çıraklar, stajerler, özel durumlarını ifade eden kişiler, GSS kapsamında devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabilirler.
 • Muhtaçlık sınırında bulunanlar, sığınmacılar, GSS üzerinden tedavi görürler.
 • Başka bir ülkede çalışmak amacı ile çıkış yapan TC vatandaşları, GSS kapsamında yer alırlar. Bu kişiler Türkiye’ye geldiklerinde tedavi görmek amacı ile hastaneye başvuru gerçekleştirirlerde, GSS kapsamından yararlanırlar.
 • Devlet dairesinde görev yapan çalışanların maddi durumlarının kötü olması ve kazançlarının düşük olması halinde GSS uygulanır.
 • Yetim aylığından evlenme ödeneği alıp, evlenen ve 2 yıl içinde boşanan kadınlar GSS kapsamında tedavi görme hakkına sahiptirler.

GSS Geçmiş Dönem Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

Bu gurupta yer alan ve SGK sigortası olmayıp, belirli bir kazanç üzerinden geçinen tüm TC vatandaşları, her hangi bir hastaneye ulaşım gerçekleştirdiklerinde ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanırlar. Bu işlem kapsamında sağlık operasyonunun ödemesi peşin olarak hastaneye yapılmaz. GSS kabul edilip, aylık ideal taksitler ile sigorta kapsamında ödemeler gerçekleştirilir.

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişilerin Kapsamı Nedir?

Sigortalıların prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek olan bakmakla yükümlü oldukları kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Evli bireyler çalışmadıkları süre içerisinde eşleri üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler. Yaş veya cinsiyet fark etmemektedir.
 • Normal şartlarda 18 yaşını, mesleki eğitim görmesi durumunda 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan bireyler; bakmakla yükümlü olunan kişiler kapsamındadır. Malul olduğu tespit edilip evli olmayan çocuklar ise yaşlarına göre değerlendirilmemektedirler.
 • Anne ve babasının geçimini sigortalı karşılıyor ise; sigortalının anne ve babası bakmakla yükümlü olunan kişi sınıfına girmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Evrakları Neler?

GSS başvuru evrakları şu şekilde sıralanır:
 • Kişinin yaşadığı ilçede yer alan Kaymakamlık binasından edinilen GSS başvuru formunun doldurulmuş ve imzalanmış hali,
 • Muhtarlıktan alınana ikamet belgesi,
 • TC kimlik kartı fotokopisi,

Bu evraklar ile GSS başvurusu gerçekleştirilir.

GSS Primleri 2020 İçin Ne Kadardır?

Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanların dönemin brüt asgari ücretinin %3’ü kadar prim ödemeleri gerekmektedir. Bu hesaplamaya göre GSS primleri de aylık 88.29 TL’ye denk gelmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS başvurusu için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:
 • Kişi ikamet ettiği beldenin muhtarlığına giderek GSS başvuru formunu alır.
 • Bu formda ilgili alanlar muhtar tarafından doldurulmalıdır.
 • Kişi kendi ile ilgili bilgileri forma doldurup, ikamet belgesi ve TC kimlik kartı fotokopisi ile ikamet ilçesinde yer alan Vergi Dairesine ziyaret gerçekleştirir.
 • Burada form ve diğer evraklar çalışanlara iletilir.
 • Vergi Dairesinde formun ilgili kısımları onaylanıp, kişiye teslim edilir.
 • Formun son hali ise kişi tarafından ikamet yerinde bulunana Kaymakamlığa teslim edilir.

Bu adımlar ile işlem tamamlanır. Bu kapsamda artık, aylık 89 TL prim ödemesi yapılarak, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılır.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Yapılır, Doldurulur

GSS Prim Borcu Nedir?

GSS prim borcu, dahil olunan ve onay verilen GSS ardından aylık prim ödemlerinin kişi tarafından aksatılması sonunda ortaya çıkan borç bakiyesidir. GSS kapsamında kişinin 7 ay boyunca 89 TL prim ödemesi yaması gerekiyor ve ödeme 5 ay boyunca gerçekleştiriliyor ise 2 aylık ödeme borcu sisteme yansır.

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanamayacak Olanlar Kimlerdir?

GSS kapsamında sağlık hizmeti alamayacak olanlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Er, erbaş veya yedek subay okullarında öğrencilik yapanlar GSS kapsamında değildir.
 • Yurt dışına çalışmak için gitmiş olan fakat Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden de yararlanmak isteyen Türk vatandaşlarının genel sağlık sigortasından faydalanabilmeleri mümkün değildir.
 • Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu bireyler genel sağlık sigortasına dahil edilmemektedirler.
 • Sözleşmeli çalışanların bağlı bulundukları kamu kurum ve kuruluşların onları yurt dışına göndermeleri durumunda; genel sağlık sigortasından yararlanabilmeleri mümkün değildir.
 • Ceza infaz kurumlarındaki suçlular genel sağlık sigortası kapsamında değildir.

Türkiye’de oturma izni olan yabancı ülke vatandaşlarının genel sağlık sigortasından yararlanmalarına izin verilmemektedir.

GSS Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulaması yapmak isteyenler e-devlet sisteminden sorgulama yapabilmektedirler:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir. 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alınmış olan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile doğrulama yapılabilmektedir. Ancak e-devlet şifresi olmayanlar mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile doğrulama yapabilmektedirler.
 • E-hizmetler menüsü açılmalıdır.
 • İşlem yapılabilecek kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu tercih edilmelidir.
 • Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama seçeneği seçilmelidir. Açılan sayfada GSS prim borcu ile ilgili detaylar görülebilmektedir.

GSS Prim Borcu Nereye Ödenir?

SGK GSS primi borçları, PTT şubelerinden ödenir. Kişi GSS başvurusu ardından ödemesi gereken prim ücretlerini işlemin sisteme işlediği ilk aydan itibaren kendisine en yakın PTT şubesine giderek, gişeden TC kimlik kart teslimi ile gerçekleştirir.

GSS Nedir?

Genel sağlık sigortasının kısaltmasıdır.

GSS Primi Ödemesi Nereye Yapılır?

PTT, Vakıfbank ve Ziraat Bankası üzerinden GSS prim borçlarının ödemeleri yapılabilmektedir.

GSS G1 Primi Ne Kadardır?

2020 yılında aylık prim ödemesi 88.29 TL olmaktadır.

GSS Başvurusu Nereye Yapılır?

İkamet edilen bölgede bulunan il ya da ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir tespiti için başvuru yapılmalıdır.

Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı Prime Esas Kazancın Yüzde Kaçı Olarak Bilinmektedir?

GSS primleri; kısa ve uzun vadeli sigorta kolları için hesaplanırken prime esas kazancın %12.5’i alınmaktadır.

GSS İptal Ettirme, GSS İptali Nasıl Yapılır

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. 01 02 1999 4b bağkur girişim var.Son bir aya kadar primlerimi yatirdim .Doğum tarihim 05 04 1963 .Internetten emekli olma yaşıma baktim 58 ćikıyor.Askerliğimi yatırıp yaşı geri çekmek ićin sgk ya gittim.Bana bunun olmayacagini kadamemin yetmedigini söylediler.
  Bana bu kademe meselesini izah edermisiniz?Niçin yetmiyor neden yaşı 57 ye cekemiyorum?

 2. 1/Kasım 2018 tarihinde engelli raporu için HASEKİ hastanesinde heyete girdim.Raporu SGK ya göndereceklerdi neticeye ne zaman ulaşabilirim.

 3. Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3gun çalışmaya yeni başladı sağlık sigortası ve primleri nasıl olacak işyeri tamamını yatırmaları gerekir mi az yatırımlarda bizim yaptırmamız gereken olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz biz emekliyiz 8bizim durumumuz dan yine faydalanabilir mi

 4. Kızım 19 yaşında üniversite öğrencisi gunde 9saatten haftada 3 gün çalışıyor sigortası ve sağlık primleri nasıl olacak iş yeri tamamını yatırır mı bizim yaptırmamız gereken var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu