• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. bayram dedi ki:

   iygünler işe ilk giriş tarihim bu 01.06.1985 sonra bir süre sigortalı çalışamadım doğum tarihim bu 30/12/1961 3693 gün pirimim var geriye dönük pirimimi ödeyip emekli olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  2. Mehmet dedi ki:

   Merhaba 1960 doğumluyum
   1984 ten ssk 4a girişim var.
   2011 in 3.ayında 4b isteğe bağlı sigorta girişim var.
   2014 te de ek5 sigorta girişim var.
   Sorum şu
   Ben 31 temmuz 2018 kadar süresi olan geriye dönük yapılandırmadan faydalanıp emekli olabilirmiyim.teşekkürler.

  3. Mustafa SAĞLAM dedi ki:

   1980 sigorta girişim var.3641 günüm var.Üzerime kayıtlı hale faal olan şirketim de var.bağkur borcum 29 ay görünüyor. geriye dönük borçlanmayı nasıl yapar emekli olurum.

  4. Tülin Koştur dedi ki:

   Ben 15 10 1957 doğumluyum 26 01 2002 sigorta girişim 5500 primim var bende borçlanarak emekli olabilirmiyim? teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2002 yılı başlangıç tarihi ile 58 yaşından önce emekli olamazsınız.

    1. Tülin Koştur dedi ki:

     ben 60 yaşındayım

   2. Mehmet dedi ki:

    Merhaba 1960 doğumluyum
    1984 ten ssk 4a girişim var.
    2011 in 3.ayında 4b isteğe bağlı sigorta girişim var.
    2014 te de ek5 sigorta girişim var.
    Sorum şu
    Ben 31 temmuz 2018 kadar süresi olan geriye dönük yapılandırmadan faydalanıp emekli olabilirmiyim.teşekkürler.

  5. sercan dedi ki:

   babam 75 yaşında ne malulen nede geriye dünük ödeme olmuyor pirim gün sayısı eksik bu insanlar nasıl ne şekilde emekli olabilir teşekürler cevanızı bekliyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim tamamlama imkanı kalmadı ise emeklilik için ödenen primlerin iadesini talep edebilirsiniz.

  6. Behice Güngör dedi ki:

   Merhabalar ben canip celik 01.03.1986 sgk girisliyim 4448 gün primim var 5300 günde emekli olabiliyorum sorum şu askerlik borçlanması yaptığımda kalan prim sayısını sgk ya ödeyip emekli olabilirmiyim .. 27.01.1965 dogumluyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanmasından sonra kalan primi isteğe bağlı sgk lı olarak ödemeniz gerekir. Toplu olarak ödeme yapma hakkınız bulunmuyor.

  7. F.G. dedi ki:

   Merhaba,
   2007 SGK girişliyim. 2008-2010 arasında işsiz kaldığım (yüksek lisans dolayısıyla) dönemlerdeki ödeyemediğim SGK primlerini geri ödeyebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalıların sosyal güvenlik kanunlarına tabi olmaksızın yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğrenim sürelerinin talep halinde borçlandırılmasını mümkündür

    Doktora öğrenimi gördüğü süreleri borçlanmak isteyen sigortalıdan,
    – Borçlanma talep dilekçesi,
    – Doktora diplomasının onaylı fotokopisi,
    – Doktora öğrenimini yurtiçinde yapanların doktora öğrenimlerinde geçen sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün ay yıl olarak gösterir şekilde doktora yaptığı üniversitece düzenlenmiş belge,

    istenmektedir.

    1. F.G. dedi ki:

     Aynı hak yüksek lisansta geçen süre için de geçerli mi?

  8. ökkeş sabaz dedi ki:

   1965 doğumluyum.1998 -2007 yılları arasında maliye ve oda kaydım var.Fakat bağkurum yok.Bu yeni çıkan bağkur affından geriye dönük ödeme yaparak faydalanabilirmiyim?

  9. Ferhat kuşaksız dedi ki:

   07/06/1969 doğum tarihim 07/06/1987 tarihinde 80 gün sigortam var. 18 yaş altı 300gün. 1990 tarihinden itibaren 28 yıllık emekli sandığı calisaniyim. Geriye dönük sigorta borçlanıp emekli tarihim geriye çekilebilir mi. Hitap da birleştirme yaptım bir yıl düştü. Tek sorum geriye dönük sigorta borçlanıp emekli olma şansım var mı. Saygılar.

  10. Nermin önem dedi ki:

   Merhabalar. Annemin 4b den1997 senesinden sigorta girişi var 2001 yılına kadar 4 yıl 7ay 28 günlük bir süre belirtiliyor. Geriye dönük bir borç ödeme hakkı emekli olabilme hakkı bulunuyor mu

  11. Serkan Yılmaz dedi ki:

   %62 engelli raporum var 1615 pirim günüm mevcut 1800 günde emekli olabilirmiyim 550 gün askerliğim var cvp verirseniz sevinirim

  12. Mustafa taşcı dedi ki:

   Merhaba şuan 57 yaşındayım 1985 te grisim var sigortaya askerlik borçlanması 600 gün yaptım şuan 4537 gün askerlikle beraber sigortam var
   2013 te de bagkura girdim ve 370 günde bagkurum var acaba bende geriye dönük sigorta prim ödemesinden bende yararlanabilir miyim

  13. Haydar dedi ki:

   Yaşım 57 4537 gün sigortam var 370 bagkurum var acaba bu geriye dönük prim ödemeden bende yararlanabilirmiyim askerlik borclanmasinida yaptirdim

  14. Kıymet İbrahim dedi ki:

   Merhaba 08.10.1964 doğumluyum 01.08.1997 yılında SGK lı olarak çalışmaktayım ama 2005 yılından-2009 yılına kadar iş bulamadığımdan dolayı çalışamadım, şimdi 5220 gün primim var
   kalan 755 gün prim ödeme hakkım olacak mı?

  15. fatih dedi ki:

   merhaba:

   ben 52 yaşındayım sigorta giriş tarihim 1978 fakat sgk prim eksiğim var 3000 e yakın.bu primleri kredi çekip peşin ödesem emekli olaabilir miyim ? kredimi emekli maaşımdan kestirebilir myimi ?

  16. Bilge dedi ki:

   Merhabalar annem 1959 aralık doğumlu 2007de sigortası başladı 3100 gün oldu toplamda yatırdığınız aradakikeri borçlanma yapsak 3600 gün olacak emekli olması için ne yapmamiz gerekiyor

  17. emrah demirbaş dedi ki:

   merhabalar. temmuz 1950 doğumluyum. 1983 yılında sigorta girişi, 1800 gün prim ödemem var. geriye dönük prim borçlanmasıyla emeklilik hakkı kazanabilir miyim ya da emeklilik hakkı kazanmak için ne gerekmektedir? çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  18. abdullah dedi ki:

   Merhaba; babam 1949 doğumlu, ilk sigorta başlangıcı 1974. Bu güne kadar toplam prim günü, 1391 gündür. Askerliği borçlansa emekli olabilir mi? Olur ise, ne yapması gerekli? Cevabınız için teşekkürler.

  19. HAKKI SATCAN dedi ki:

   27/03/1962 doğumluyum..01/03/1981 tarihli SSK girişim var Toplam 2436 primim var,01/06/2018 de tarım sigortam başladı 3600 günden emekli olmam için şartlar nelerdir,,,bilgilendirmenizi arz ederim

  20. Behsat ÇUHADAR dedi ki:

   01.01.1963 doğumluyum.1990 bağ-kur girişiyim beş yıl bağ-kur primim var geriye dönük borçlanma yapabilir miyim.nekadar yıl satın alabilirim emekli olmam için yeterli olur mu teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer o dönemde primlerinizi dondurmuş iseniz 31 Temmuz a kadar En yakın sosyal güvenlik kurumuna giderek primlerinizi tekrar canlandırarak taksitle ödeyebilirsiniz. Ancak 1800 günlük emekli olmanızı sağlamaz. Eğer 60 yaşında % 60 iş göremezlik raporu alırsanız malulen emekli olabilirsiniz veya Allah uzun ömür versin vefatınız durumunda bu prim geride kalan hak sahiplerine maaş bağlanması için yeterli olur.

    1. Cem albayrak dedi ki:

     Selâm. Ben 1968 doğumluyum 1993 ilk sigorta kaydım var.2004 senesine kadar 500 günüm vardı.yanliz şoförler derneğine 1990 dan 2004 kadar aydat yatırdım. 1998de vergi mükellefi oldum 3 ay vergi verdim.ticari servis aracım vardı.simdi 2500 günüm var.ben erken emekli olmam şartı veya mahkeme yoluyla gün alabilirmiyim.bakura kaydım yok .tesekur ederim

  21. sibel ergül dedi ki:

   merhaba 01.11 .1990 yılında ozel bir sirkette işe girdim.. evlenme nedeniyle işten cıktım (4/B..- 850 gün görünüyor)..daha sonra dısarıdan (ev hanımı )isteğe baglı sigorta primi yatırdım.. uzun vade gün sayısı 4888 olarak görünüyor.. bu sartlarda ne zaman emekli olabilirim.. eksik gunleri borçlanmak mümkünmü.. dogum tarihi 08.07.1971

  22. Abdül Mecit dedi ki:

   Selam ve saygılar : Bu konu ile ilgili yardımcı olunursa sevinirim ; Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  23. Mustafa dedi ki:

   1964 dogumluyun sigorta girisim 1981 ogun bungune kadar 3250 gunum var emekli olma sansim varmi

  24. Sevgi dedi ki:

   Merhaba 1990-1999 yılları arasında vergi kaydım bulunmakta fakat bağkur kaydım yoktur.Bu durumda geriye doğru borçlandırma yapıla bilr mi?

   İyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesine borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  25. Aysel Çelikli dedi ki:

   25.06.1964 doğumluyum, Sigorta başlangıcım 1985 -2001 arası 1500 sigorta primim bulunmaktadır. 2011 yılından itibaren sigortalı çalışmaktayım . Toplam prim günüm 2500 gündür. İki çocuğum var doğum borçlanmasıyla 3600 günü tamamlıyorum . kaç yaşından emekli olabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü 2014 yılından sonra tamaladığınızdan 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  26. aysel dedi ki:

   Sigorta başlangıç tarihim 1.5.1985 .
   1990 yılıma kadar 1500 prim günüm bulunmaktadır
   2011 yılından sonra sigortalı çalışmaktayım şuan 2500 prim günüm var. Doğum borçlanmasıyla 3600 günü tamamlıyorum. Doğum tarihim 25.06.1964 bu verilere göre doğum borçlanmasıyla emekli olabilir miyim? İki tane 95- 96 yıllarında çocuğum oldu . kaç yaşında emekli olabilirim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü 2014 yılından sonra tamamladığınızdan 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  27. Erdoğan ergezer dedi ki:

   Merhaba.02.12.1964 doğumluyum 03.05.1982.sigorta başlangıcım var. 3400.gün ödenmiş primim var.. 1997.2008..yılları vergi kaydım vardı ama bağkur açılışı yapmadım.. Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim.. 4.5.yıl prime ihtiyacım var. Tşk. Ederim. İyi günler. Not, =askerliğimi sigorta başlangıç. Tarihinden sonra yaptım.

  28. Erdoğan ergezer dedi ki:

   Merhaba.02.12.1964 doğumluyum 03.05.1982.sigorta başlangıcım var. 3400.gün ödenmiş primim var.. 1997.2008..yılları vergi kaydım vardı ama bağkur açılışı yapmadım.. Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim.. 4.5.yıl prime ihtiyacım var. Tşk. Ederim. İyi günler.

  29. Mehmet dedi ki:

   Babam 62 yaşında 1974 sigorta girişli. 907 günü mevcut. Askerlik borçlanması da yaparsak 610 gün. Toplamda 1517 gün yapar.Bu gündemde olan yasa ile emekli olabilmesi için ne yapması gerekir.

  30. adnan dedi ki:

   merhaba ben 52 yasındayım sigorta giriş tarıhım mayıs 1986 askerlık borclanmasıyla beraber 3919 gun primim var emeklılık hakım 2015 olmustu prim gun eksık oldugu için emeklı olmadım yas haddınden emeklı olabılırmıyım

  31. SEMİH CAN dedi ki:

   MERHABA ÜSTAD 10.02.1966 DOĞUMLUYUM 24.05.1983 TARİHİNDE GİRİŞİM VAR ŞU ANDA TOPLAMDA 2588 GÜNÜM VAR GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA YAPABİLİRMİYİM

  32. Tuğba EVELEK dedi ki:

   Merhaba. Annem 1957 dogumlu. Sigorta başlangıcı 1972 yılından 180 iş gunu kadar. 1976_ 1981 arası 3 cocuk dogumu var.. Geri ödeme ile emekli olma şansı var mı?

  33. Fethi dedi ki:

   Merhaba ben 01.01.65 doğumluyum. İşe ilk giriş tarihim 01.01.80 ve 3266 gün prim ödemiş bulunuyorum.
   Nasıl emekli olabilirim

  34. Fethi dedi ki:

   Merhaba ben 01.01.65 doğumluyum. sigorta giriş tarihim 01.01.80 ve toplam prim günüm 3266.. nasıl emekli olabilirim ?

  35. Nurcan kaya dedi ki:

   Merhabalar
   Ben 1963 dogumluyum 1983 yılında usta ögretici olarak sigortalı çalıştım daha sonra sigortamı ödemedi 3 çocuk annesiyim ben nasıl emekli olabilirim

  36. Nurcan kaya dedi ki:

   Merhabalar ben 1963 dogumluyum 1983 yılında bir dönem usta ögretici olarak çalıştım daha sonra hiç sigorta ödemesi yapmadım 3 tanede çocugum var emekli olmam mümkünmü ne yapa bilirim

  37. AYSE dedi ki:

   Merhaba 1997 maliye girişim var 6 ay kadar Bağkur girişi yaptırmamıştım borçlanıp bağkur girişi açtırabilir miyim SGK ya gittiğimde bir gün bile girişim olmadığı için borçlanamayacağım söylendi yardımcı olursanız sevinirim tşkler

  38. Hasan Ildız dedi ki:

   Eşim 1988 de esnaf Bağkuruna kayıt oldu.Aralıksız 5 yıl prim ödedi.Daha sonra iş yerini kapatmak zorunda kaldı ve Bağkur kaydı silindi.2011 yılında Çiftçi Bağkuruna kayıt yaptırdı ve hiç pirim yatırmadığı için bir ay sonra kaydı silindi.2017 yılı 1 Kasımından itibaren tekrar çiftçi Bağkuruna kayıt oldu ve 6 aylık pirimini ödedi.Eşim şu an 58 yaşında .Eşim Yaş ve yıl şartını tamamlamış fakat pirim gün sayısı eksik olanlara tanınacak geriye doğru borçlanma yasasından faydalanabilir mi?

   1. Mehmet ali şənay dedi ki:

    05/05/1963 doğumlu eşim 03/03/2000 tarihinde işyeri açarak bağkurlu işe başladı.2013 yılının 10.ayına kadar devam etti. Bu tarihde işyerini kapatdı. Yalaşık 4870 gün bağkurluk dönemi oldu.şu an 10yılı geçik romataitatrit hastalığı vardır. İşyerinide hastalığından dolayı kapatdı.eşim emekli olması kaç yaşında ve kalan 5400 e tamamlama gününü nasıl borçlanabiliriz.

  39. SEVGİ ÖZEL dedi ki:

   MERHABA ANNEM 1959 DOĞUMLU VE TOPLAMDA BUGÜN İTİBARİ İLE 2025 GÜNÜ 3600 DEN EMEKLİ OLABİLMESİ KALAN PRİM GÜNÜNÜ BORÇLANIP EMEKLİ OLABİLİRMİ ANNEM SSK GİRİŞ 2008 SONRASINA TEKABÜL EDİYOR SAYGILAR

  40. rıdvan dedi ki:

   MERHABA
   babam 01.01.1960 doğumlu bağkur yapılandırması yaptım ek 5 de ödendi 3 sene daha ssk lı olarak çalışaçak yeni yasaya göre geriye doğru gün alabilirmiyiz

  41. Selma Tuna dedi ki:

   Merhabalar
   1989 SSK başlangıcın var. 3968 prim günüm var.. 48yaşındayım
   Oğlumun doğduğu tarihte isteğe bağlı ödeme yaptım. 97 den 2000
   Yılına kadar çalışmadım. İsteğe bağlı ve SSK başlangıç olan tarıihş
   Odeyip geriye dönük prim ödeyip emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum borçlanması hariç geriye dönük ödeme yapma hakkınız bulunmuyor.

  42. vildan temiz dedi ki:

   Çocuğumun doğduğu tarihte bağkurlu idim doğum borçlannası hakkım varmı doğumdan 6 yıl önceden ssk başlangıcim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce ssk başlangıcınız olduğundan borçlanma yapabilirsiniz

  43. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   TAYFUN DÖNMEZ BEN 02.11.1968 DOĞUMLUYUM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM 1175.GÜNÜM VAR VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1175 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

  44. Kezban dedi ki:

   Merhabalar,
   Annem 1966 doğumlu 52 yaşında, 3057 prim gün sayısına sahip.
   2 çocuk için borçlandığında emekli olabilir mi?
   Borçlanma için ne kadar ödememiz gerekir?
   İyi günler dilerim.

  45. SAFİYE dedi ki:

   mrb ben 64 yasindayim 2450 gunum var 1992 de sigorta baslangicim sigorta pirim eksik oldugu için isteğe bağlı odeme yapiyorum ama toplu olarak yatirip emekli olma şansım varmı

  46. buket dedi ki:

   merhaba. babam 1965 doğumlu. 1985 de sigorta girişi var ve 3600 gün toplamda ödemiş. bunu borçlanıp emekli olabilir mi

  47. ömer fahri bengü dedi ki:

   5/10 1958 doğumluyum 1984 ssk girişliyim 2573 gün ödenmişim var ayrıca 1988-1992 yılları arasında vergi kaydım ı olduğu halde Bağkur’u yapılmayan kişi durumundayım bu durumda emekli olmak için bir yasa çıktı mı ?

  48. ayse dedi ki:

   merhaba
   ben 1981 doğumluyum,2000 tarihinde sigorta başlangıcım var ve 4300 prim gunum oldu,4500 prim gunu ile istifa edip kıdem tazminatına hak kazanabilmek için geriye dönük olarak 200 gunumu odemem mümkünmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır maalesef sigorta başlangıcı öncesi geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  49. Dilek Ayar dedi ki:

   29.06.1998 sgk girişim şu anda3600 gunum var sağlık sorunlarım nedeni ile heyete girdim%45 rapor çıktı fakat benden istenilen gün 4080 gün yani 480 güne ihtiyacım var ben bu günü sgk ya geriygeriye dönük ödeme yaparak erken emekli olabilirmiyim

  50. cagdas dedi ki:

   Benim birde 2 aylık tekstilde sigorta girişim var ben gemide çalıştığım için yabancı gemide sigorta işlemiyor. Ben bunu geriye dönük olarak odeye bilirmiyim emekli olmak icin

  51. cagdas dedi ki:

   Ben yabancı gemide calisiyorum da yabancı gemide sigorta işlemediği için ben bunu geriye dönük odeye bilirmiyim emekli olmak icin

  52. Nuran KARAYUMAK dedi ki:

   Merhaba ben 69 doğumluyum 01.10.1990 yılında usta öğretici olarak ssk girişim var.1998 den sonrada ücretli öğretmenlik yapmaya başladım fakat prim gün sayımı dolduramıyorum ücretli öğretmenlikte geriye dönük ödeme yapabilirmiyim ustta öğreticilik borçlamnması yaptım

  53. Servet şenbahar dedi ki:

   1998 da askere gittim , borçlanma yaparsam emeklilik şartları 1998 a goremi hesaplanacak.not 1/4/2000 sigorta girişim var.ne kazanım elde edebilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ne kadar borçlanırsanız sigorta başlangıcınız o kadar geriye çekilir. Tavsiyemiz en azından 08/09/1999 tarihinden geriye çekecek kadar borçlanma yapın yanı yaklaşık 7 ayını borçlanırsanız yaş şartınızı 2 yıl geriye çeker. İşyerinizden kendi isteğinizle ayrılsanız bile sigortadan yazı almak kaydı ile tazminatınızı alma hakkınız olur.

   2. Servet dedi ki:

    01/04/1960 dogumluyum.
    1997 Ağustos sigorta başlangıcın var.3000 bin gün prim ödemem var.Ayrica yurtdışında Suudi arabistanda 1500 çalışma günüm var.
    Yurtdışı ve askerliği borçlanıp ne zaman emekli olabilirim.
    Ayrıca yaştan emekli olma şartların nedir.
    Tsk.

  54. nayla hacıbayramoglu dedi ki:

   nayla hacıbayramoglu merhaba 1973 dogumluyum 1984 sigorta girişim var dogum borclanmasiyla 3700 iş günüm var borçlanma yapabilirmiyim

  55. Mustafa dedi ki:

   11. 07.1959 dogum lu annem var sgk kayıtlı 01.4.2003 gozukmekte.gırıs gun sayısı yok. 3 tane cocuk var. Sicilkayıtı başkasına aktarılmış olabilir diyorlar. Yastan veya dogum borçlanması vb yaparak emekli olabilirimi

  56. mehmet dedi ki:

   Annem 1953 doğumlu 2700 gün kadar tarım bağkuru var.1994 başalngıçlı.3 yıl önce borç nedeniyle dondurmuştu.Emekli olma şansı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi emeklilik için en az 5400 gün prim ödemesi olması gerekiyor. Eğer %60 malüllük durumu var ise 61 yaşında emekli olabilir.

  57. Halit dedi ki:

   Merhaba. Ben 1968 doğumluyum. 18 ay askerlik yaptım. Sigorta girişim 1990 tarihli başlayıp 770 gündür. Sonrasında maliye kaydım bulunmakta fakat bağkura giriş yapmadım. 2008-2012 arası da bağkur girişim bulunmakta. sonrasında isteğe bağlı durdurdum.
   Şuan ki mevcut yasaya göre emeklilik durumum nedir? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 – 2008 yılları arası da vergi mükellefiyetiniz var ise bu süreleri de borçlanabilirsiniz.

    1. Servet dedi ki:

     01/04/1960 doğumluyum.1997 Temmuzda ilkdefa sigorta girisim var.3000 gun yurticinde gunum var.Daha önce 1500 gün Arabistan da çalışma günüm var.askerlik ve yurtdışı günlerimi odeyebiliriz.
     Nezaman emekli olurum.
     Syg.

  58. Gülşen tetik dedi ki:

   SGK Girişi 1995 Pirim Günü 500 gün Yaş 52 Bağkurlular gibi eksik Günümü Borçlanıp Emekli olma İmkanı Olurmu.?Banka kredisi ödeme imkanı olsun.bilgi verirseniz çok seviniriz.

  59. ayhan esr dedi ki:

   merhaba2001 tarım bağkur kaydım 5/5/1968 doğumluyum 1995ten beri pakobirlik kesintilrermi bağkura aktarmıştım fakat dilekçe vermemişim diye geriye dönük bağkur boçlaması yapamyacımı söylediler askerlik boçaması da yaptırmadım ne yapam gerekiyor mümkünse en yakın şartarda nasıl emekli olabilirim teşekürler

  60. asir dedi ki:

   2002 vefat eden ssklının varisleri aylık alabilmek için yurtdışı borçlanması yapacak sorum şu vefatından sonrası olan 2018 geriye doğru borçlana bilir miyiz. 2000 öncesi katıyla borçlanmanın bir faydası olmayacağı için 2018 den geriye doğru borçlanmak istiyoruz.

  61. Skoçak dedi ki:

   Annemin (1961 doğumlu) 1994 yılında bir kaç aylık bir sigortası var, geriye dönük prim ödemesi yaparak emekli olma şansı nedir?

  62. Elif dedi ki:

   Merhaba
   Babam 01.04.1963 doğumlu ve 01.07.1999 bagkur başlangıç tarihi var ve aralıklarla bitiş 01.07.1999 tekrar başlangıç 2008 bitiş 2013 ve başlangıç 2015 şuan hala ödüyoruz toplamda şuan 8 yıl 1 ay 17 gün hizmet bulunmakta ve 18 ay askerlik yapmış. Ara boşluğu doldurdugumuzda ne kadar öderiz askerliği saydırabilir miyiz ve ne zaman emekli olabilir babam?
   Şimdiden çok teşekkür ederim Cevabınız için.

  63. Zülfîye dedi ki:

   Merhaba 1985 te sigorta girisim var ama sadece 40 gun primim var uc cocugum var borclanma yaparsam emekli olma sansim yuzde kac tesekkur ederim

  64. fatma kimsesiz dedi ki:

   Merhaba ;1962 doğumlu ev hanımıyım. 1994 yılından vergi dairesine esnaf kaydım bulunmaktayken,bağkura kaydım yapılmamıştır. son 6 yılımda istege bağlı sigortalıyım.. yeni kanundan yararlanarak bağkur kaydımı yaptırıp emekli olabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut kanunlara göre 2000 yılı öncesi bağkur için borçlanma yapılamamaktadır.

  65. sema dedi ki:

   iyi çalişmalar ben 1973 dogumluyum 1 06 1989 tarihinde sgk başlama tarihi 120 gun sgk var 1992 bagkur lu oldum bir yıl bagkur ödendi 365 gübde bagkur var 2005 de bagkuru ödemeye devam ettim bagkur onuncu basamaga geldim sissem deyişti istege baglı bagkur oldu 2010 istege bağlı bagkuru kapattırdım 2015 ekim ayında işe başladım halen calışıyorum toplamda bagkur sgk a 3710 gün var 2019 yaşım doluyor ama pirim günüm eksik ne yapmalıyım bana bir yol gösteriermisiniz

  66. Gamze dedi ki:

   Annemin 2.204 gün primi var emekli olabilmesi için yaşi tutuyor fakat şuanda çalışmıyor 4500den emekli olabilmek için 2300 prim güne ihtiyacı var. Işe giriş tarihi 02.06.2003 ufak bir detay var herhangi bir doğum borçlanması bulunmamakta toplu para yatirip emekliliğe hak kazanabiliyor mu ??? Toplu para yatırma işlemini nasıl yapabiliriz ??

  67. Mehmet dedi ki:

   13.12.2005 Aralık ayında şirketin açılışı oldu fakat bağkur başlangıcım 01.10.2008 olarak görünüyor. İlk sigortalılık tarihim ise 12.02.2001 de 260 gün. Bağkur primlerimi en alt basamaktan ödedim ve ödemeye de devam ediyorum. 2005.12 ay ile 2008.10 ay arasını borçlanabilirmiyim. Yeni yasaya göre peşin ödersem yaklaşık ne öderim. %40 engelli raporum bulunmakta emekliliğe başvurabilirmiyim.

  68. Mahmut dedi ki:

   Merhabalar, babam 1950 doğumlu ve sigorta girişi 1970, yaklaşık 700 gün prim eksiği var, askerlik borçlanmasını daha önce yaptı. Şuan yaşından ötürü çalışamıyor ve emekli olmak istiyor. Ne yapmamız lazım, eksik primlerini toplu yatırma gibi şansı var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkeklerin askerlik dışında geriye dönük prim ödeme hakkı bulunmuyor. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

  69. İlkay Bolat dedi ki:

   Babam 1984 mart ayı sigorta başalngıcı var 1986-1991 aradı bakkal işletmiş ama bağkur başvurusu hiç yapmamış. 2008deki yasayıda kaçırmışız. Ssk gün sayısı 1100 civarlarında. Yaşı şuan için 54 babamı nasıp emekli edebilirim

  70. Havva dedi ki:

   Günaydın,
   24.01.1969 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 22.09.1986 ödenmiş prim günüm de 2246 halen sigortalı olarak çalışıyorum. Sigorta tarihinden sonra da 2 çocuğum oldu. Eksik primlerim af dahilinde ödenip emekli olabiliyor muyum? Teşekkürler

  71. ahmet dedi ki:

   merhaba benim emeklilik içi yaşım dolmuş ama 600 gün eksiğim var sgk lıyım nasıl borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapabilir eksik gününüz kalır ise isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

  72. ahmet tetik dedi ki:

   merhaba,

   17/06/1971 doğumluyum. 05/06/1990 ilk sigorta prim yatış tarihim. 1987 yılında öğrenci stajer sigortam yapıldı. 1988 yılı haziran – eylül ayında özel sektörde çalıştım fakat sigortam yatmamış.
   1- stajer sigortam başlangıç sayılır mı ?
   2- 1988 yılında çalıştığım firma sigorta yapmamış , mahkemeye vererek başlangıç tarihini bu tarihe alabilir miyim ?
   3- 9500 gün primim var
   3- hangi duruma göre ne zaman emekli olabilirim ?

  73. Feyzullah Aksoy dedi ki:

   Merhabalar ben 37 yaşında 2007 aralık ayının7 sinde ilk girişim ssk’ya 2006 yılında hastaneden aldığım %45 engelli raporum var .Toplam gün sayım 1897 prim ne zaman emekli olabilirim?

  74. HAYRETTİN ÖZ dedi ki:

   MERHABA 56 YASINDAYIM
   TOPLAM 287 GÜN SSK PRİM GÜNÜM VAR İLK GİRİŞİM 1980/4 TARİHİNDE OLDU.
   NE ZAMAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM

  75. füsun banu ürünay dedi ki:

   merhabalar ben 56 yaşındayım 1993 yılında 79 günlük sigortam vardı yıllarca çalışamadım yıllar sonra 2016 da bir şirket kurdum 180 günlükde prim yatırıldı şu anda geriye dönük bankaya yatırıyorum sağlığım nedeniyle iş yerini kapatmak mecburiyetinde kaldım göğüs kanseri 3 evre metaztas yapmıştı ameliyat oldum rutin kontrollere gidiyorum çalışmak için eski sağlığım ve gücüm yok sizden ricam ben nasıl emekli olabilirim yada malulen emekli olma imkanım varmıdır çalışmadan geriye dönük prim yatıra bilirmiyim veya toplu ödeme yapma imkanım bulunuyormu beni aydınlata bilirseniz çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik için 1800 güne ihtiyacınız var. Askerlik süresini ödeyebilir yine kalan günleri isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilirsiniz.

  76. sibet mutlu dedi ki:

   mrb.

   1998 yılında lise stajımı yaptım. sgk kaydıda bu yılda yapıldığından sigorta giriş tarihi 1998 görünüyor ama fiili olarak prim ödenmemiş. ilk sigorta primim 2005 yılında yapılmış. yaptığım araştırmalara göre emeklilik yaşı yapılırken 1998 yılı esas alınmıyormuş. acaba ben geriye dönük 1998 ile 2005 yılları arasında prim borçlanabilirmiyim.

  77. Handan dedi ki:

   Merhaba. Eşim çifte vatandaş ve Almanyadan emekli. Türkiyeden 55 gün ile emekli oldu. Çok cüzi bir maaş ile sağlıktan yararlanıyor. Bu yapılandırma ile borçlanarak emekli maaşı artabilirmi. Nasıl bir yol takip edebiliriz. 1951 doğumlu. İsmim Handan. Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  78. Ebru dedi ki:

   Iyi günler .Annem 20/12/1968 doğumlu.Bağ kur başlangıç tarihi 01/06/2005 .
   28/02/1995 den bağ kur kesintisi var.Geriye dönük borçlanma yaparsak ne zaman emekli olabilir?Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  79. kenan dedi ki:

   1971 doğumluyum yüzde 72 engelli ve 2.derece vergi indirimim var. ssk 1700
   emekli sandığı 4520 güünüm var,ssk son 3,5 yılı bizde çalışman gerekiyor diyor,emekli sandığı bizde fiilen çalışıyor olman lazım diyorlar emeklilik için.
   yani kısaca bir birlerine pas ediyorlar,ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim

  80. TAHİR PEKGÖZ dedi ki:

   Merhaba,
   10.01.1965 doğumluyum bir bayım.
   11.04.1983 sigorta başlangıcım. toplam 2870 gün sigortam var. Geriye dönük borçlanıp emekli olabilir miyim.Yada ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer askerliğiniz var ise bu süreyi borçlanıp 3600 güne tamamlarsanız. veya eksik kalsa da isteğe bağlı ödeyerek tamamlayabilirsiniz. Bu durumda 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  81. BURAK dedi ki:

   Merhabalar , Babam 1965 doğumlu , İse giriş tarihi 1982 de 3 ay kadar yatmış daha sonra hiç.yatirmamis geriye dönük.odeme şansımız var mı yardımcın olursanız sevinirim

   1. Serkan kaya dedi ki:

    Mereba babam 1963 doğumlu 1989 da 18 ay çalışmış şimdi köyde 2015 ten buyana tarım EK5 Yatırıyor kendi ağır kalp ve koah hastalığı var bir iş yapamıyor askerliğini de borçlanma yapacağız yasa çıkarsa bizede yararmi tesekkurler

  82. Haldun KUBALAS dedi ki:

   1986-1994 yılı arası 8 yıl vergi mükellefiyetim var,bağ kur kaydım yok.askerlik vazifemi 1985/1986 yılı arası 550 gün olarak yaptım .ssk girişim 01/07/1997 mevcut prim günüm 3158 dir. Hangi şartlarda emekli olurum.1965 doğumluyum.teşekkürler

  83. Abdül Mecit dedi ki:

   Selam ve saygılar : Daha önce bu sorumu iki kez yönlendirmiştim. yardımcı olunursa sevinirim ; Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  84. Şerife dedi ki:

   Merhaba ben 1974 doğumluyum 1997de sigorta baslangicim var 189 gün 2011de 87 günüm var 2003 doğum yaptım 1 çocuk var geriye dönük borçlanarak emekli olabilirmiyi

  85. aziz dedi ki:

   635 günüm eksik ne yapmam lazım

  86. sultan dedi ki:

   Merhabalar ben 01 05 1986 ilk işe girişim var1971 doğumluyum 3 cocuk doğum borçlanması yaptım 3990 primim var yeni ysa ile kalan prim borçu ödeyebilirmiyimm nezaman emekli olurum iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz geriye dönük borçlanma ile ilgili yeni bir yasa çıkmadı.

  87. Mehmet dedi ki:

   Merhaba hocam 01.06.1969 doğumluyum 27.01.1985 tarihinden 5 gün sigortam var ve onun haricinde 21.06.2011 tarihinde zorunlu cifçi bağkuru yatırmaya başladım 5yıl13 gün aralık vermeden 04.06.2016 tarihinde siğortalı çalışmaya başladım şuanda halen çalışıyorum toplam sigortalı gün sayım 630 bu şartlar altında ne yapmam gerekli. (Çifçilik yaptığım süreçteki belgelerimin hepsi süt fabrikası batması ile kayboldu elimde hiçbir belgem yok süt iyadesi olarak.) Şimdiden teşekkürler

  88. Yasemin Doğan dedi ki:

   21.05.1972 doğumluyum sigorta girişim 20.06.1989,2798 prim günüm var emekli olabilmek için ne yapmalıyım?Şu an çalışmıyorum.

  89. NECLA dedi ki:

   merhaba
   1965 doğumluyum ilk sigorta başlangıcım 01 01 1987 daha sonra 1995 yılında şirket ortağı oldum şirket ortaklığım halen devam etmekte. fakat bağ kur tescili yaptırmadığım için 01 10 2008 den itibaren bağkur kayıtlı görünüyorum. oda şuan dondurulmuş vaziyette
   . sigorta başlangıcımdan sonra 2 çocuğum oldu. bu sebeple doğum borçlanması da yaparak ne zaman emekli olabilirim

   1. NECLA dedi ki:

    tekrar merhaba sorumu cevaplamanızı rica ediyorum

  90. Mesut dedi ki:

   Merhaba,

   Benim annemin 86 yılından girişi var son 3 senedir ek-5 yatırıyor şuan 47 yaşında kaç yaşında ve nasıl emekli olabilir mevcut 3 yılın dışında günü yok şimdiden teşekkürler.

  91. mehmet dedi ki:

   babamin 4500 gunuvar sigortaya giris tarihi 15.07.1988 dogum tarihi 1964 nezaman emeklii olabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    3600 gün ile kısmi emeklilik şartları 3600 günü doldurduğu yıla göre değişmektedir.

    24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında yerine getirenler 56 yaşında
    24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 57 yaşında
    3.24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında yerine getirenler 58 yaşında
    24.05.2011-23.05.2014 tarihleri arasında yerine getirenler 59 yaşında
    24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirenler 60 yaşında

  92. Nehir dedi ki:

   Merhaba annem için soruyorum
   Kendisi 1958 doğumlu
   2239 gün primi var yaşı doldurdu geriye dönük prim
   Borçlandırmadı yapabilir mi yani emekli olabilir mi
   Nasıl yapılmaktadır
   Maaşından kesilse ödemeler bu şekilde işlem var Mıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK başlangıcından sonra doğumları var ise bunları borçlanarak 3600 günü tamamlayabilir ise kısmi emekli olabilir. aralarında 2 sene olmak koşulu ile 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkı bulunuyor. Ancak bunu emekli olmadan önce yapacak. Borçlanma ile ilgili kolaylık için çalışmalar mevcut ancak henüz çıkan bir yönetmelik yok.

  93. Necmettin kay dedi ki:

   Yasim 50. Askerligimi ödedim. Ssk giriş 15.03.1991. Pirim eksigim var yaklasik 2.5/ 3. Yıl gibi. 2018 erken emeklikten banka kirediili ola biliyormuyum. Bilgi vermenizi rica ederim . askerliği mi 1988/1989 tarihlerinde yaptım

  94. Eda dedi ki:

   Merhaba,
   Benim babam 1965 doğumlu. İlk sigorta girişi 1985 tarihinde İzmir’den yapılmış ve iki sene çalışmış fakat sigorta kartını kaybettiği için farklı bir numarayla Çorum’dan 1989 tarihinde yeni bir sigorta girişi yapılmış. Bu iki sigorta emeklilik için birleştirilebilir mi? Önceki sigorta numarasına ait bir bilgimiz yok. Nasıl öğrenebiliriz?

  95. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   BEN 02.11.1968 DOĞUMLUYUM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1160 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

  96. yaşar dedi ki:

   merhaba ben esnaf sanatkar odası başkanıyım.Bazı esnaflarımızın geri dönük yasada 1982 vergi kaydı ve 1985 oda kaydı olan esnaflarımız geriye dönük yasada ne şekide yararlanabilirler.

  97. şerife dedi ki:

   merhaba,annem 06.08.1951 dogumlu.ilk işe giriş tarihi 01.08.1990 dır. bu iş yerinden 31.01.1991 de çıkış yapmıştır. bu esnada 16.11.1990 da kardeşimin doğumu olmuştur.
   bu iş yeri ve 2016 2017 tarihlerinde ara sıra çalışma toplam gün sayısı 811 gündür.
   geriye dönük ödeme yapılarak gün satın alarak banka kredisi veya kendimiz ödeme yaparak emeklilik hakkı kazanmasını sağlayabilir miyiz.iyi günler dilerim

  98. BİROL YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba:03.05.1962 doğumluyum.% 41 oranında engelliyim.1984 yılında sigorta girişim var.şimdiye kadar 2800 gün sgk ödenmiş prim günüm var.%41 ENGELLİ oranıma göre kanunen emekli olmam için 3600 günü tamamlamam gerekiyor.yaşlı olduğum gerekçisi ile hiç bir işveren beni işe almıyor.eksik olan 800 günümü geriye dönük borçlanma ile emekli olabilirmiyim ? bu belirttiğim konu hakkında kanun varmı ?

  99. funda dedi ki:

   11.03.1986 baslangicim var 27.03 1969 dogumlu bayanim şuan 1678 gun pirimim var ve çalisiyorum 2 cocuguma borclanma yapicam fakat 3600 gunden degilde tam 5100 gunden emekli olmak icin pirim borclanmasi yapabilirmiyim

  100. can dedi ki:

   Merhaba ben babam için soruyorum 14/10/1967 doğumlu ve 1/10/1985 işe girişli 3602 gün primi var ama askerliğini bedelli olarak yapmış. Kaç gün borçlanıp nasıl emekli olabilir ?

  101. Bülent bilgin dedi ki:

   Ben 11 11 1996 ssk girişim bulunmakda ve geriye dönük eski ssk günlerimi ödeme şansım nedir bans yardımcı olurmusunuz arda on sene den fazla boşluğum oldu !!

  102. ihsan dedi ki:

   18-02-1974 doğumlu erkek..1992 temmuz sigortalı girişim var..kesintisiz 2063 gün ssk var…daha sonra 2012 den 2017 ye kadar 1800 gün isteğe bağlı bağkurum var…hiç bir yerde çalışmamaktayım ve bağkurumda yok 3900 toplam günle nasıl emekli olabilirim…

  103. İsmet dedi ki:

   Merhaba

   1964 doğumluyum. 1984’te sigortam başladı. Sonrasında askerlik görevimi yaptım. Askerlik sonrasında da bir süre çalıştım. Yaklaşık 700 günlük prim ödemem var. Yurt dışında hizmet belgesi ile 2 yıl çalıştım. Emekli olmak için eksik primimi ödeyebilir miyim?

  104. hatice dedi ki:

   Merhaba.16/12/1979 doğumluyum.01/09/1998 trh ilk sigortalılık yılım.2011 yılında doğum yaptım.4323 prim gün sayım mevcut.26/12/2017 trh işten çıkartıldım.Bir süreliğine işsizlik maaşı alıcam.İş bulup çalışmaya başladığımda çalışamadığım zamanların hesaplamasını yaptırıp toplu ödeme yaparak hiç kaybım olmamasını sağlayabilir miyim,ne zaman emekli olabilirim?Teşekkürler

  105. Rojhat dedi ki:

   Merhaba babam 1956 doğumlu ilk sigorta girişi 28/07/1972 tarihinde yapılmış. Şuan askerlik haricinde 460 günü bulunmaktadır. Geçmişe yönelik borçlanarak emekli olabilir mi?

  106. Hatice dedi ki:

   Merhabalar
   2 sorum olacak. 1996 yılında iş yeri açtım. Vergi kaydım var ancak Bağ-Kur’a girş yaptırmadım. Giriş yaptırmak için ne yapmam gerekir.
   Daha sonra 2008 mayıs ayında ilk SSK girişim yapıldı. Şu an toplam 2200 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim. 1961 temmuz doğumluyum.

  107. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   BENİM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1160 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

    BU BİZİM SORU NİYE CEVAPLANAMADI MERAK ETTİM

  108. Ersin Alkan dedi ki:

   Merhaba ben 28 07 1969 dogumluyum 25 09 1983 den sigortabaşlan gıcım var şu an askerlik hariç 2900 gün ödenmiş pirimmim var geriye dogru ödeme yapıp emekli olmam mümkünmü

  109. Müyesser Melek Güloğlu dedi ki:

   Ssk a da geriye dönük sigorta primi borclanması varmı yaşı doldurdum yılı da doldurdum.lütfen olsun artik .Çalışacak gücüm kalmadı.

  110. sema dedi ki:

   iyi çalişmalar ben 1973 dogumluyum 120 gun sgk var 1 06 1989 tarihinde sgk başlama tarihi 1992 bagkur lu oldum bir yıl bagkur ödendi 365 gübde bagkur var 2005 de bagkuru ödemeye devam ettim bagkur onuncu basamaga geldim sissem deyişti istege baglı bagkuroldu 2010 istege bağlı bagkuru kapattırdım 2015 ekim ayında işe başladım halen calışıyorum toplamda bagkur sgk a 3640 gün var 2019 yaşım doluyor ama pirim günüm eksik ne yapmalıyım bana bir yol gösteriermisiniz

  111. Kemal dedi ki:

   Mrba 02.03.1986 yilinda sigorta baslangicim var 120 gun sayim var sadece 2014 yeni bir yerde basladi suan sigorta gun sayim 1800 gun nezman emekli olurum nasil bi yol izlemem gerekir..

  112. Levent dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıcım 1992 şuan 2430 prim günüm ve % 76 raporla vergi indirimim var emekli olmam için ne yapmam lazım 3600 günü tamamlamak için nasıl geriye dönük borçlanma yapabilirim

  113. CENGİZ ÇELİK dedi ki:

   MERHABA. BEN 1968 DOGUMLUYUM.1984 SSK GİRİŞLİYİM. VE SONRASINDA BAĞKURA GEÇTİM VE ŞU AN BAĞKURLUYUM. 01,05,2018 DE SSK YA GEÇİP3-4 SENE BURADAN PİRİM ÖDEYİP EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM. YENİ ÇIKABİLECEK OLAN YASAYA GÖRE SSK YA GEÇMELİMİYİM YADA BAĞKURDA KALMALIMIYIM.HANGİSİNDE DAHA AVANTAJLI OLURUM.SAYGILAR.

  114. Münevver Tosun dedi ki:

   Merhaba
   03.03.1966 doğum tarihi, kadın çalışan, 01.11.1996 sigorta giriş tarihi.
   2092 gün prim günüm ve 245 gün isteğe bağlı primim gözükmekte. Bu şartlar altında ne zaman emekliliğe hak kazanırım? Ve eksik prim günü sayısını tamamlama şansım var mıdır ?(Doğumlar sigorta girişinden önce)
   İyi Çalışmalar dilerim…

  115. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   Selamlar 1968 doğumlu olup ssk girişim 1985 yılı 10 eylül dur .toplam 720 gün ssk li olup 2005 yılında işyeri açtım oda vergi kaydim var fakat hiç bağkur a uğramadım. En son 2008_2014 aralığını yapılandırarak bagkur ödedim.bag kur kaydim bu tarihte oldu.2014_den bu güne 3.5 yıl ssk liyim fakat geriye dönük 540gun askerlik mi ödemeliyim ?yoksa torba yasada yürürlüğe girmesi beklenen geriye donuk bagkur pirim gunu olan1000 is gün mü satın almam gerekiyor?bagkur pirim satin alma geriye dönük yürürlüğe girdimi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz Bağkur ile ilgili bir borçlanma çıkmadı. Eğer borçlanma çıkarsa eksik prim gününüz kadar borçlanabilirsiniz. Çıkmaz ise askerlik borçlandıktan sonra kalan günleri yine ssk lı olarak doldurabilirsiniz.

    1. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

     2000 yılı ve öncesi borçlanma var diye biliyorum yanlış mı biliyorum yok ise 2000 yılı sonrası icin bir duzenleme olucakmi saygilarimla

   2. Murat dedi ki:

    1998 yılında vergi mukeelfligim var tüm resmi evrakların giriş 1998 Bağkur 2000 yılında giriş yapmış 1998 yılına nasıl başlatabilirsiniz bilirim yardimci olursaniz sevinirim

  116. GÜL dedi ki:

   MERHABA`;
   12/11/1965 doğumlu bayanım
   08/09/2000 tarihinde ilk defa sigortalı oldum. Emeklilik için 58 yaş ve 7000 gün istenmekte.Şuan 5250 günüm var.

   Ancak bu tarihten önce 1994 yılında Anonim Şirket ortaklığım var.
   fakat bağkur kaydım yok.

   Mevcut yasalara ve teni çıkan torbaya istinaden 1994 yılına çekebilip tescil ettirilirse ananim şirketteki hissedarlığım 8 ay ve istenen yaş 52 gün sayısısıda 5700 gün olacağından emekli olabilirmiyim…
   SAYGILAR…

  117. Emine Cankaya dedi ki:

   Iyi gunler ben fransada yasiyorum 3 sene once turkiyeden ssk yurt disi emekliliginden yararlandim ve emekli oldum izine geldigimde hastalandim ve tum masraflarimi kendim odedim ssknin karsilamasi icin ne yapmam gerekiyor tesekkur ediyorum

  118. omzz dedi ki:

   Merhaba 07/08/1982 doğumluyum.Bayan.27/02/2003 ilk işe giriş tarihi görünüyor.toplam gün sayısı 91 dir.2005 ten beri hi sgortam ödenmedi şimdi ödemek istiyorum geçmiş zamanın ödemesi yapılabilir mi?Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız. Bu hak kadınlar için sadece sigorta sonrası doğumlar için verilmiştir.

  119. Adnan dedi ki:

   Merabahlar ben adnan 15 05 1966 doğumluyum 1991 bağkur girişim var 1997 bagur terk terk 1998 ssk girişim var 2002 terk ve son olarak 2016 tekrar sak giriş 2017 çıkış 2300bagur ssk 1750 ssk var toplam 4050 toplam gün var ben nezaman ve nasıl emekli olurum geriye dönük öfeme imjanım varmı

  120. Berrin dedi ki:

   İyi günler,
   01.04.1968 doğumluyum.
   Sigortalı başlangıç yılım; 1993 senesi
   Toplam ödenmiş prim gün sayım: 4638 gün
   Eksik prim günüm: 1037 gün
   Tek doğumum var, ancak doğum zamanı çalıştığım için, doğumumu saydıramıyorum.
   Yeni çıkacak yasaya uygun muyum? Eksik olan 1037 günümü kredi borçlanarak ödeyip, emekli olabilir miyim?
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla

  121. Leyla dedi ki:

   Ben ,1965 doğumluyum bin 800 pirim günüm var şuan çalışıyorum nezaman emekli olurum

  122. Kemal dedi ki:

   Merhaba
   Geriye donuk pirim borcu odeyerek (yaş şartını dolduran)emekli olma uygulamaya gectımı yoksa hala calışma aşamasındamı yardımcı olurmusunuz?

  123. günay yavuz dedi ki:

   1986_ile. 01/06/1987 tarihleri Arasında vekil öğretmenlik yaptım. 2002 – 2005 yılları arasında HEM de bilgisayar kursu verdim. Hizmet belgelerini kurumlardan aldım. (Ücretli çğretmenlik). Edevlette sigortam hiç yatmamış gözüküyor. Emeklilik yaşım dolmuş (49). Kanunda ücretli öğretmenlik 7.5 saate bölünerek hesaplandığından 1 ay tam yatmaz. Eksik kalan günlerini tamamlamak için obtarihleri yatırabilirsin. Şejkinde yazıyor. Ama hiç yatmışki eksik günlerim hesaplansın. Sorum geriye dönük milli eğitimin yatırmadığı belgeli tarihlerimi ben kendim yatırabilirmiyim. Mahkemeyle uğraşmak istemiyorum.
   ne yapmalıyım..sadece çalıştığım tarihler arasını gösteren hizmet belgeleri ne ulaşabildim.

  124. Bülent dedi ki:

   01/03/1988 ssk girisi var ama prim ödeme yok prim 2003te başlıyor emekli olmak için hangi tarih gecerli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Girişiniz var ise 1 gün dahi prim olmalı. eğer staj girişi ise ssk başlangıcı 2003 olarak baz alınır.

  125. Samet dedi ki:

   Merhaba 15/02/1960 doğum tarihim seyyar satıcılık yaptığım için sigorta girişim yoktu. Aktif olarak işe başladığımda 25.05.2015 tarihinde ilk sigorta girişim yapıldı.Şuanda 700 günüm var. 24 ay askerlik yaptım. Bu şartlarda emekli olma durumlarım hakkında bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

  126. Ayfer Ergin dedi ki:

   1971 dogumluyum sigorta girişim 1988 toplam 950 gun sigortam var 2 cocugum var emekli olabilirmiyim

  127. nuray kökcu dedi ki:

   1973 Dogumluyum.1 Ekim 1990 olan ise giris tarihim sistemde 2006 ilk ise giris olarak gorunuyor .2977 prim gunum var.Nasıl öğrenebilirim acaba ise giris tarihimin sistemde görebilmek icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız yer halen devam ediyor ise sorgulayabilirsiniz. veya Eğer çalışmıyorsanız ikametgahınıza bağlı Sgm ye giderek durumu dilekçe ile belirtip araştırılmasını talep edin

  128. Erdinç dedi ki:

   1986 staj başlangıcımvar 1990 mart ayında askere gittim 18 ay askerlik yaptım ssk prim ödemesi 1992 nisan ayında başladı 8850 prim günüm var nezaman emekli olurum.askerligi ödersem ne kadar öne çeker ve kaç aylık prim ödemem gerekiyor teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    04/1992 yılı sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Eğer 11 ay askerlik borçlanması yaparsanız. 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  129. Soner Aktas dedi ki:

   Iyi gunler , Benim Babamin 760 gun Bagkuru var , esnaf Kaydida mevcuttur fakat Babam 15 sene once vefat etmisti Simdi Geriye Dönuk Borclanma Yapip Annemi emekli olma sansi varmi acaba ?

  130. Mine Doğu dedi ki:

   merhaba,

   1967 doğumluyum. İlk işe giiş tarihim 01.12.1990 ve şu an 1882 prim günüm var . Bu süre zarfında 1998 ve 2007 tarihlerinde doğum yaptım. Borçlanarak emekli olabilme şansım var mı?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki doğumu da borçlanarak 1440 gün prime sahip olursunuz. Mevcut primle birlikte 3322 gününüz olur. 278 gün de isteğe bağlı ödeyerek 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  131. İsmail dedi ki:

   İyi günler 1968 doğumluyum 1991 sigorta girisim var toplam 630 günüm var ve ℅40 raporum var ne zaman nasıl emekli olabilirim mağlune. Emekli olmak icin kaç hüne ihtiyacım var ve o toplam güne ne kadar borç cıkar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1991 yılı başlangıç tarihine göre;

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3600 Gün
    Sigortalılık Süresi : 15 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 27 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 630 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 12 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün Dolmasına : 2970 Gün

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz Borçlanma al ve üst limitleri borçlanma yapılacak olan en düşük miktar günlük 21,64 liradır. Bunun altındaki bir miktar ile borçlanma yapılması mümkün değildir. Borçlanma yapılan tutar isteğe bağlı olarak artırılabilmektedir. Borçlanma yapmak isteyen kişiler günlük en fazla 162,32 lira ödeyebilmektedir.

  132. Cafer dedi ki:

   Merhaba Ben şu anda devamlı işçi kadrosuna geçiş yaptım istifa etmek istiyorum tazminatımı almak için SGK girişim 2005 pirim gün sayım 4208 gün bu tazmınatı nasıl alırım yaş 34 teşekürler

  133. tuna dedi ki:

   yazılanlar neden görünmüyor

  134. özcan dedi ki:

   merhaba 1968 dogumluyum sıgorta girisim 1986 3000 gün primim var bide askerlık borclanmam var ne zaman ve kaç gün üzerınden emeklı olurum

  135. Ziya cevik dedi ki:

   1970 doğumluyum SSK girişim 01.07.1987 şuan 4700 günüm var erken emekli ola bilirmiyim askerlik borçlanması yaparsam maş yükselirmi bu şartlarda emekli olsam ne kadar maş alırım 18 yaş öncesi pirim yatar ne gibi etkisi olur tşk

  136. tuna dedi ki:

   merhabalar kayınvalidemin 1983-1985 yılları arasında 417 gün sigorta ödenmişliği i var o tarihten son bir daha çeşitli sebeblerden dolayı çalışma şansı olmamış ve bu tarihlerden sonra 3 adet çocuk doğurmuştur. emekli olma şansı varmıdır varsa nasıl bir yol izlemek gerekir teşekkürler

  137. önder karaman dedi ki:

   merhabalar. 26.10.1974 doğum tarihim 01.10.1989 sigorta giriş tarihim. 3495 gün sgk+840 günde bağkur günüm var. ne zaman emekli olabilirim ve kaç gün daha prim ödenmesi gerekir. askerlik borçlanmamıda ödersem ne zaman günümü doldurup hangi zamanda emekli olabilirim.

  138. Zekiye gedikoglu dedi ki:

   Merhaba ben. Eşim için bir sorum olacak eşim 1965 dogumlu sgk girişi. 01.10 1989 girişli 3888 günü var. 5450 doldurmasi gerekiyor askerlik borclanmasi yapmadık. Eksik günleri ödeyip emekli olabilirmi. hangi tarihte emekili olur şimdi calişmiyor. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günle kısmi emekli olabilir. 5450 günle emekli olmak için ise askerlik borçlanması yaparak kalan günlerini isteğe bağlı ödeyebilir. Ancak isteğe bağlı ödeyeceği süre 3,5 yılı geçmemeli. eğer borçlanma sonrası kalan süre 3,5 yılı geçiyor ise yine bir kısmını ssk lı olarak doldurmalı.

    1. Gültekin Koç dedi ki:

     Merhaba eşim 1976 dogumlu 1995 te sigorta başlangıcı var toplam sadece 300 gün primi var geriye dönuk cocuk dogumlari ödemek istesek 3 kez doğum yaptı 2000 tarihinden bu yana 3 doğum yaptı fakat iki çocuğumuz vefat etti malesef simdi biz kac dogum borçlanması yatırabiliriz

  139. burcu dedi ki:

   Merhaba, 46 yaşındayım, 1993 yılında sgk girişim, 2670 ödenmiş primim var. Toplamda 5600 prim ödemesiyle emekli olabileceğimi öğrendim ancak sorularım şunlar olacak: ileri derecede obezite hastasıyım bunun yanında ciddi sağlık sorunlarım var, heyet raporu %60’ın üzerinde çıkarsa hemen malulen emekli olabilir miyim? Eğer malulen emekli olamazsam, devlete borçlanıp kalan primlerimi ödemem mümkün müdür? O da olmazsa nasıl bir yol izlemem gerekir emekli olabilmem için? Bu arada çocuğum yok. Şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli raporu ile 3600 günü doldurmanız gerekiyor. Kalan günleri isteğe bağlı ödeyip 3600 günü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Eğer raporu % 40 ın üzerinde alırsanız 3760 gün ile emekli olabilirsiniz. ve yine kalan günleri isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Rapor alamazsanız 3600 günle en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  140. alpaslan ergül dedi ki:

   iyi günler doğum tarihim 1975 askerlik sürem 18 ay işe giriş tarihim 01.12.1994 gün sayım 5432 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

  141. alpaslan ergül dedi ki:

   alpaslan ergül iyi günler doğum tarihim 1975 işe giriş tarihim tarihim 01.12.1994 gün sayım 5432 askerlik sürem 18 ay ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

  142. fatih dedi ki:

   merhabalar sizlere annem için bir soru sormak istiyorum annemin 1983 yılında sigorta girişi var 1985 yılına kadar giriş çıkışlar dahil toplam 417 gün sigortası var ve bir daha sigorta ödenmemiş annem 54 yaşında annemin herhangi bie şekilde emekli olma şansı varmı şimdiden teşekkürler.

  143. Abdül Mecit dedi ki:

   Selam ve saygılar : Daha önce bu sorumu iki kez yönlendirmiştim. yardımcı olunursa sevinirim ; Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  144. yunus sarı dedi ki:

   MERHABA;
   ANNEM 1956 doğumlu, sigorta girişi 1978 ve şuan 1152 ssk lı gün sayısı ve 2 çocuğu var emekli olması için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ve prim borçlanma affı ne zaman çıkar şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

  145. erdal dedi ki:

   1990 da ssk sigortaya girişim var. ama 1999 da tarım bağkurlu oldum tarım bağkurunda günüm doldu .tarım bağkurunda gün sayımı 1990 da sigorta girişime aktarsam geriye dönük borçlanma yapsam kaç yaşında emekli olurum .doğum tarihim 10.10.1965

  146. Ayşe Kose dedi ki:

   Merhaba 1960 doğumluyum. 1987 yilindan 1988 yılına kadar sgk li çalıştım tam bir yıl. Evliyim 1990 ve 1991 doğumlu iki çocuğum var. Toplu ödeyerek emekli olabilir miyim ?

  147. Garip dedi ki:

   Merhaba! Ben 1961 doğumluyum 1984 SSK lı olarak işe başladık bugüne kadar askerlik hariç 800 gün primim var nasıl emekli olabilirim askerlik borçlanması ve eksik pirim günleri toplu ödeme gibi şansım varmı

  148. Peri Çoruh dedi ki:

   Merhaba 05.06.1970 Doğumlu Bayanım
   ilk işe giriş tarihim.01.09.1989 ve 3150 gün primim var.
   2 çocuk borçlanması sonrası kalan prim günleri için geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim?

  149. Ayla Oğuz dedi ki:

   merhaba,01-08-1993 ilk sigorta başlangıcım,bağkur da dahil 3684 iş günüm var..fakat 3600 günü 2016 da tamamladım,ne zaman emekli olabilirim? teşekkürler

   1. Ayla Oğuz dedi ki:

    Merhaba ,1964 doğumluyum 01-08-1993 ilk sigorta başlangıcım,bağkur da dahil 3684 iş günüm var..fakat 3600 günü 2016 da tamamladım,ne zaman emekli olabilirim? teşekkürler

  150. Güldane yağlı dedi ki:

   Merhaba ben 50 yaşındayım sigortalı işe yeni başladım daha önce hiç sigorta girişim olmadı, 3 çocuk annesiyim emekli olmam mümkün mü, geriye dönük borçlanma yapabilir miyim? Mümkünse ne şartlarda emekli olabilirim, ne zaman olabilirim?

  Sorunuzu Yazın