• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatma kimsesiz dedi ki:

   Merhaba ;1962 doğumlu ev hanımıyım. 1994 yılından vergi dairesine esnaf kaydım bulunmaktayken,bağkura kaydım yapılmamıştır. son 6 yılımda istege bağlı sigortalıyım.. yeni kanundan yararlanarak bağkur kaydımı yaptırıp emekli olabilirmiyim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut kanunlara göre 2000 yılı öncesi bağkur için borçlanma yapılamamaktadır.

  2. sema dedi ki:

   iyi çalişmalar ben 1973 dogumluyum 1 06 1989 tarihinde sgk başlama tarihi 120 gun sgk var 1992 bagkur lu oldum bir yıl bagkur ödendi 365 gübde bagkur var 2005 de bagkuru ödemeye devam ettim bagkur onuncu basamaga geldim sissem deyişti istege baglı bagkur oldu 2010 istege bağlı bagkuru kapattırdım 2015 ekim ayında işe başladım halen calışıyorum toplamda bagkur sgk a 3710 gün var 2019 yaşım doluyor ama pirim günüm eksik ne yapmalıyım bana bir yol gösteriermisiniz

  3. Mahmut dedi ki:

   Merhabalar, babam 1950 doğumlu ve sigorta girişi 1970, yaklaşık 700 gün prim eksiği var, askerlik borçlanmasını daha önce yaptı. Şuan yaşından ötürü çalışamıyor ve emekli olmak istiyor. Ne yapmamız lazım, eksik primlerini toplu yatırma gibi şansı var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkeklerin askerlik dışında geriye dönük prim ödeme hakkı bulunmuyor. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

  4. İlkay Bolat dedi ki:

   Babam 1984 mart ayı sigorta başalngıcı var 1986-1991 aradı bakkal işletmiş ama bağkur başvurusu hiç yapmamış. 2008deki yasayıda kaçırmışız. Ssk gün sayısı 1100 civarlarında. Yaşı şuan için 54 babamı nasıp emekli edebilirim

  5. Havva dedi ki:

   Günaydın,
   24.01.1969 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 22.09.1986 ödenmiş prim günüm de 2246 halen sigortalı olarak çalışıyorum. Sigorta tarihinden sonra da 2 çocuğum oldu. Eksik primlerim af dahilinde ödenip emekli olabiliyor muyum? Teşekkürler

  6. ahmet dedi ki:

   merhaba benim emeklilik içi yaşım dolmuş ama 600 gün eksiğim var sgk lıyım nasıl borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapabilir eksik gününüz kalır ise isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

  7. ahmet tetik dedi ki:

   merhaba,

   17/06/1971 doğumluyum. 05/06/1990 ilk sigorta prim yatış tarihim. 1987 yılında öğrenci stajer sigortam yapıldı. 1988 yılı haziran – eylül ayında özel sektörde çalıştım fakat sigortam yatmamış.
   1- stajer sigortam başlangıç sayılır mı ?
   2- 1988 yılında çalıştığım firma sigorta yapmamış , mahkemeye vererek başlangıç tarihini bu tarihe alabilir miyim ?
   3- 9500 gün primim var
   3- hangi duruma göre ne zaman emekli olabilirim ?

  8. Feyzullah Aksoy dedi ki:

   Merhabalar ben 37 yaşında 2007 aralık ayının7 sinde ilk girişim ssk’ya 2006 yılında hastaneden aldığım %45 engelli raporum var .Toplam gün sayım 1897 prim ne zaman emekli olabilirim?

  9. HAYRETTİN ÖZ dedi ki:

   MERHABA 56 YASINDAYIM
   TOPLAM 287 GÜN SSK PRİM GÜNÜM VAR İLK GİRİŞİM 1980/4 TARİHİNDE OLDU.
   NE ZAMAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM

  10. füsun banu ürünay dedi ki:

   merhabalar ben 56 yaşındayım 1993 yılında 79 günlük sigortam vardı yıllarca çalışamadım yıllar sonra 2016 da bir şirket kurdum 180 günlükde prim yatırıldı şu anda geriye dönük bankaya yatırıyorum sağlığım nedeniyle iş yerini kapatmak mecburiyetinde kaldım göğüs kanseri 3 evre metaztas yapmıştı ameliyat oldum rutin kontrollere gidiyorum çalışmak için eski sağlığım ve gücüm yok sizden ricam ben nasıl emekli olabilirim yada malulen emekli olma imkanım varmıdır çalışmadan geriye dönük prim yatıra bilirmiyim veya toplu ödeme yapma imkanım bulunuyormu beni aydınlata bilirseniz çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik için 1800 güne ihtiyacınız var. Askerlik süresini ödeyebilir yine kalan günleri isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilirsiniz.

  11. sibet mutlu dedi ki:

   mrb.

   1998 yılında lise stajımı yaptım. sgk kaydıda bu yılda yapıldığından sigorta giriş tarihi 1998 görünüyor ama fiili olarak prim ödenmemiş. ilk sigorta primim 2005 yılında yapılmış. yaptığım araştırmalara göre emeklilik yaşı yapılırken 1998 yılı esas alınmıyormuş. acaba ben geriye dönük 1998 ile 2005 yılları arasında prim borçlanabilirmiyim.

  12. Handan dedi ki:

   Merhaba. Eşim çifte vatandaş ve Almanyadan emekli. Türkiyeden 55 gün ile emekli oldu. Çok cüzi bir maaş ile sağlıktan yararlanıyor. Bu yapılandırma ile borçlanarak emekli maaşı artabilirmi. Nasıl bir yol takip edebiliriz. 1951 doğumlu. İsmim Handan. Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  13. Ebru dedi ki:

   Iyi günler .Annem 20/12/1968 doğumlu.Bağ kur başlangıç tarihi 01/06/2005 .
   28/02/1995 den bağ kur kesintisi var.Geriye dönük borçlanma yaparsak ne zaman emekli olabilir?Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  14. kenan dedi ki:

   1971 doğumluyum yüzde 72 engelli ve 2.derece vergi indirimim var. ssk 1700
   emekli sandığı 4520 güünüm var,ssk son 3,5 yılı bizde çalışman gerekiyor diyor,emekli sandığı bizde fiilen çalışıyor olman lazım diyorlar emeklilik için.
   yani kısaca bir birlerine pas ediyorlar,ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız sevinirim

  15. TAHİR PEKGÖZ dedi ki:

   Merhaba,
   10.01.1965 doğumluyum bir bayım.
   11.04.1983 sigorta başlangıcım. toplam 2870 gün sigortam var. Geriye dönük borçlanıp emekli olabilir miyim.Yada ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer askerliğiniz var ise bu süreyi borçlanıp 3600 güne tamamlarsanız. veya eksik kalsa da isteğe bağlı ödeyerek tamamlayabilirsiniz. Bu durumda 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. BURAK dedi ki:

   Merhabalar , Babam 1965 doğumlu , İse giriş tarihi 1982 de 3 ay kadar yatmış daha sonra hiç.yatirmamis geriye dönük.odeme şansımız var mı yardımcın olursanız sevinirim

  17. Haldun KUBALAS dedi ki:

   1986-1994 yılı arası 8 yıl vergi mükellefiyetim var,bağ kur kaydım yok.askerlik vazifemi 1985/1986 yılı arası 550 gün olarak yaptım .ssk girişim 01/07/1997 mevcut prim günüm 3158 dir. Hangi şartlarda emekli olurum.1965 doğumluyum.teşekkürler

  18. Abdül Mecit dedi ki:

   Selam ve saygılar : Daha önce bu sorumu iki kez yönlendirmiştim. yardımcı olunursa sevinirim ; Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  19. sultan dedi ki:

   Merhabalar ben 01 05 1986 ilk işe girişim var1971 doğumluyum 3 cocuk doğum borçlanması yaptım 3990 primim var yeni ysa ile kalan prim borçu ödeyebilirmiyimm nezaman emekli olurum iyi çalışmalar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz geriye dönük borçlanma ile ilgili yeni bir yasa çıkmadı.

  20. NECLA dedi ki:

   merhaba
   1965 doğumluyum ilk sigorta başlangıcım 01 01 1987 daha sonra 1995 yılında şirket ortağı oldum şirket ortaklığım halen devam etmekte. fakat bağ kur tescili yaptırmadığım için 01 10 2008 den itibaren bağkur kayıtlı görünüyorum. oda şuan dondurulmuş vaziyette
   . sigorta başlangıcımdan sonra 2 çocuğum oldu. bu sebeple doğum borçlanması da yaparak ne zaman emekli olabilirim

   1. NECLA dedi ki:

    tekrar merhaba sorumu cevaplamanızı rica ediyorum

  21. mehmet dedi ki:

   babamin 4500 gunuvar sigortaya giris tarihi 15.07.1988 dogum tarihi 1964 nezaman emeklii olabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    3600 gün ile kısmi emeklilik şartları 3600 günü doldurduğu yıla göre değişmektedir.

    24.05.2002-23.05.2005 tarihleri arasında yerine getirenler 56 yaşında
    24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında yerine getirenler 57 yaşında
    3.24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında yerine getirenler 58 yaşında
    24.05.2011-23.05.2014 tarihleri arasında yerine getirenler 59 yaşında
    24.05.2014 tarihinden sonra yerine getirenler 60 yaşında

  22. Nehir dedi ki:

   Merhaba annem için soruyorum
   Kendisi 1958 doğumlu
   2239 gün primi var yaşı doldurdu geriye dönük prim
   Borçlandırmadı yapabilir mi yani emekli olabilir mi
   Nasıl yapılmaktadır
   Maaşından kesilse ödemeler bu şekilde işlem var Mıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK başlangıcından sonra doğumları var ise bunları borçlanarak 3600 günü tamamlayabilir ise kısmi emekli olabilir. aralarında 2 sene olmak koşulu ile 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkı bulunuyor. Ancak bunu emekli olmadan önce yapacak. Borçlanma ile ilgili kolaylık için çalışmalar mevcut ancak henüz çıkan bir yönetmelik yok.

  23. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   BEN 02.11.1968 DOĞUMLUYUM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1160 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

  24. yaşar dedi ki:

   merhaba ben esnaf sanatkar odası başkanıyım.Bazı esnaflarımızın geri dönük yasada 1982 vergi kaydı ve 1985 oda kaydı olan esnaflarımız geriye dönük yasada ne şekide yararlanabilirler.

  25. şerife dedi ki:

   merhaba,annem 06.08.1951 dogumlu.ilk işe giriş tarihi 01.08.1990 dır. bu iş yerinden 31.01.1991 de çıkış yapmıştır. bu esnada 16.11.1990 da kardeşimin doğumu olmuştur.
   bu iş yeri ve 2016 2017 tarihlerinde ara sıra çalışma toplam gün sayısı 811 gündür.
   geriye dönük ödeme yapılarak gün satın alarak banka kredisi veya kendimiz ödeme yaparak emeklilik hakkı kazanmasını sağlayabilir miyiz.iyi günler dilerim

  26. BİROL YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba:03.05.1962 doğumluyum.% 41 oranında engelliyim.1984 yılında sigorta girişim var.şimdiye kadar 2800 gün sgk ödenmiş prim günüm var.%41 ENGELLİ oranıma göre kanunen emekli olmam için 3600 günü tamamlamam gerekiyor.yaşlı olduğum gerekçisi ile hiç bir işveren beni işe almıyor.eksik olan 800 günümü geriye dönük borçlanma ile emekli olabilirmiyim ? bu belirttiğim konu hakkında kanun varmı ?

  27. funda dedi ki:

   11.03.1986 baslangicim var 27.03 1969 dogumlu bayanim şuan 1678 gun pirimim var ve çalisiyorum 2 cocuguma borclanma yapicam fakat 3600 gunden degilde tam 5100 gunden emekli olmak icin pirim borclanmasi yapabilirmiyim

  28. can dedi ki:

   Merhaba ben babam için soruyorum 14/10/1967 doğumlu ve 1/10/1985 işe girişli 3602 gün primi var ama askerliğini bedelli olarak yapmış. Kaç gün borçlanıp nasıl emekli olabilir ?

  29. Bülent bilgin dedi ki:

   Ben 11 11 1996 ssk girişim bulunmakda ve geriye dönük eski ssk günlerimi ödeme şansım nedir bans yardımcı olurmusunuz arda on sene den fazla boşluğum oldu !!

  30. ihsan dedi ki:

   18-02-1974 doğumlu erkek..1992 temmuz sigortalı girişim var..kesintisiz 2063 gün ssk var…daha sonra 2012 den 2017 ye kadar 1800 gün isteğe bağlı bağkurum var…hiç bir yerde çalışmamaktayım ve bağkurumda yok 3900 toplam günle nasıl emekli olabilirim…

  31. İsmet dedi ki:

   Merhaba

   1964 doğumluyum. 1984’te sigortam başladı. Sonrasında askerlik görevimi yaptım. Askerlik sonrasında da bir süre çalıştım. Yaklaşık 700 günlük prim ödemem var. Yurt dışında hizmet belgesi ile 2 yıl çalıştım. Emekli olmak için eksik primimi ödeyebilir miyim?

  32. hatice dedi ki:

   Merhaba.16/12/1979 doğumluyum.01/09/1998 trh ilk sigortalılık yılım.2011 yılında doğum yaptım.4323 prim gün sayım mevcut.26/12/2017 trh işten çıkartıldım.Bir süreliğine işsizlik maaşı alıcam.İş bulup çalışmaya başladığımda çalışamadığım zamanların hesaplamasını yaptırıp toplu ödeme yaparak hiç kaybım olmamasını sağlayabilir miyim,ne zaman emekli olabilirim?Teşekkürler

  33. Rojhat dedi ki:

   Merhaba babam 1956 doğumlu ilk sigorta girişi 28/07/1972 tarihinde yapılmış. Şuan askerlik haricinde 460 günü bulunmaktadır. Geçmişe yönelik borçlanarak emekli olabilir mi?

  34. Hatice dedi ki:

   Merhabalar
   2 sorum olacak. 1996 yılında iş yeri açtım. Vergi kaydım var ancak Bağ-Kur’a girş yaptırmadım. Giriş yaptırmak için ne yapmam gerekir.
   Daha sonra 2008 mayıs ayında ilk SSK girişim yapıldı. Şu an toplam 2200 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim. 1961 temmuz doğumluyum.

  35. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   BENİM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1160 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

   1. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

    BU BİZİM SORU NİYE CEVAPLANAMADI MERAK ETTİM

  36. Ersin Alkan dedi ki:

   Merhaba ben 28 07 1969 dogumluyum 25 09 1983 den sigortabaşlan gıcım var şu an askerlik hariç 2900 gün ödenmiş pirimmim var geriye dogru ödeme yapıp emekli olmam mümkünmü

  37. Müyesser Melek Güloğlu dedi ki:

   Ssk a da geriye dönük sigorta primi borclanması varmı yaşı doldurdum yılı da doldurdum.lütfen olsun artik .Çalışacak gücüm kalmadı.

  38. sema dedi ki:

   iyi çalişmalar ben 1973 dogumluyum 120 gun sgk var 1 06 1989 tarihinde sgk başlama tarihi 1992 bagkur lu oldum bir yıl bagkur ödendi 365 gübde bagkur var 2005 de bagkuru ödemeye devam ettim bagkur onuncu basamaga geldim sissem deyişti istege baglı bagkuroldu 2010 istege bağlı bagkuru kapattırdım 2015 ekim ayında işe başladım halen calışıyorum toplamda bagkur sgk a 3640 gün var 2019 yaşım doluyor ama pirim günüm eksik ne yapmalıyım bana bir yol gösteriermisiniz

  39. Kemal dedi ki:

   Mrba 02.03.1986 yilinda sigorta baslangicim var 120 gun sayim var sadece 2014 yeni bir yerde basladi suan sigorta gun sayim 1800 gun nezman emekli olurum nasil bi yol izlemem gerekir..

  40. Levent dedi ki:

   Merhaba sigorta başlangıcım 1992 şuan 2430 prim günüm ve % 76 raporla vergi indirimim var emekli olmam için ne yapmam lazım 3600 günü tamamlamak için nasıl geriye dönük borçlanma yapabilirim

  41. CENGİZ ÇELİK dedi ki:

   MERHABA. BEN 1968 DOGUMLUYUM.1984 SSK GİRİŞLİYİM. VE SONRASINDA BAĞKURA GEÇTİM VE ŞU AN BAĞKURLUYUM. 01,05,2018 DE SSK YA GEÇİP3-4 SENE BURADAN PİRİM ÖDEYİP EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM. YENİ ÇIKABİLECEK OLAN YASAYA GÖRE SSK YA GEÇMELİMİYİM YADA BAĞKURDA KALMALIMIYIM.HANGİSİNDE DAHA AVANTAJLI OLURUM.SAYGILAR.

  42. Münevver Tosun dedi ki:

   Merhaba
   03.03.1966 doğum tarihi, kadın çalışan, 01.11.1996 sigorta giriş tarihi.
   2092 gün prim günüm ve 245 gün isteğe bağlı primim gözükmekte. Bu şartlar altında ne zaman emekliliğe hak kazanırım? Ve eksik prim günü sayısını tamamlama şansım var mıdır ?(Doğumlar sigorta girişinden önce)
   İyi Çalışmalar dilerim…

  43. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   Selamlar 1968 doğumlu olup ssk girişim 1985 yılı 10 eylül dur .toplam 720 gün ssk li olup 2005 yılında işyeri açtım oda vergi kaydim var fakat hiç bağkur a uğramadım. En son 2008_2014 aralığını yapılandırarak bagkur ödedim.bag kur kaydim bu tarihte oldu.2014_den bu güne 3.5 yıl ssk liyim fakat geriye dönük 540gun askerlik mi ödemeliyim ?yoksa torba yasada yürürlüğe girmesi beklenen geriye donuk bagkur pirim gunu olan1000 is gün mü satın almam gerekiyor?bagkur pirim satin alma geriye dönük yürürlüğe girdimi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz Bağkur ile ilgili bir borçlanma çıkmadı. Eğer borçlanma çıkarsa eksik prim gününüz kadar borçlanabilirsiniz. Çıkmaz ise askerlik borçlandıktan sonra kalan günleri yine ssk lı olarak doldurabilirsiniz.

    1. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

     2000 yılı ve öncesi borçlanma var diye biliyorum yanlış mı biliyorum yok ise 2000 yılı sonrası icin bir duzenleme olucakmi saygilarimla

   2. Murat dedi ki:

    1998 yılında vergi mukeelfligim var tüm resmi evrakların giriş 1998 Bağkur 2000 yılında giriş yapmış 1998 yılına nasıl başlatabilirsiniz bilirim yardimci olursaniz sevinirim

  44. GÜL dedi ki:

   MERHABA`;
   12/11/1965 doğumlu bayanım
   08/09/2000 tarihinde ilk defa sigortalı oldum. Emeklilik için 58 yaş ve 7000 gün istenmekte.Şuan 5250 günüm var.

   Ancak bu tarihten önce 1994 yılında Anonim Şirket ortaklığım var.
   fakat bağkur kaydım yok.

   Mevcut yasalara ve teni çıkan torbaya istinaden 1994 yılına çekebilip tescil ettirilirse ananim şirketteki hissedarlığım 8 ay ve istenen yaş 52 gün sayısısıda 5700 gün olacağından emekli olabilirmiyim…
   SAYGILAR…

  45. Emine Cankaya dedi ki:

   Iyi gunler ben fransada yasiyorum 3 sene once turkiyeden ssk yurt disi emekliliginden yararlandim ve emekli oldum izine geldigimde hastalandim ve tum masraflarimi kendim odedim ssknin karsilamasi icin ne yapmam gerekiyor tesekkur ediyorum

  46. omzz dedi ki:

   Merhaba 07/08/1982 doğumluyum.Bayan.27/02/2003 ilk işe giriş tarihi görünüyor.toplam gün sayısı 91 dir.2005 ten beri hi sgortam ödenmedi şimdi ödemek istiyorum geçmiş zamanın ödemesi yapılabilir mi?Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız. Bu hak kadınlar için sadece sigorta sonrası doğumlar için verilmiştir.

  47. Adnan dedi ki:

   Merabahlar ben adnan 15 05 1966 doğumluyum 1991 bağkur girişim var 1997 bagur terk terk 1998 ssk girişim var 2002 terk ve son olarak 2016 tekrar sak giriş 2017 çıkış 2300bagur ssk 1750 ssk var toplam 4050 toplam gün var ben nezaman ve nasıl emekli olurum geriye dönük öfeme imjanım varmı

  48. Berrin dedi ki:

   İyi günler,
   01.04.1968 doğumluyum.
   Sigortalı başlangıç yılım; 1993 senesi
   Toplam ödenmiş prim gün sayım: 4638 gün
   Eksik prim günüm: 1037 gün
   Tek doğumum var, ancak doğum zamanı çalıştığım için, doğumumu saydıramıyorum.
   Yeni çıkacak yasaya uygun muyum? Eksik olan 1037 günümü kredi borçlanarak ödeyip, emekli olabilir miyim?
   İlginize şimdiden teşekkür ederim.
   Saygılarımla

  49. Leyla dedi ki:

   Ben ,1965 doğumluyum bin 800 pirim günüm var şuan çalışıyorum nezaman emekli olurum

  50. Kemal dedi ki:

   Merhaba
   Geriye donuk pirim borcu odeyerek (yaş şartını dolduran)emekli olma uygulamaya gectımı yoksa hala calışma aşamasındamı yardımcı olurmusunuz?

  51. günay yavuz dedi ki:

   1986_ile. 01/06/1987 tarihleri Arasında vekil öğretmenlik yaptım. 2002 – 2005 yılları arasında HEM de bilgisayar kursu verdim. Hizmet belgelerini kurumlardan aldım. (Ücretli çğretmenlik). Edevlette sigortam hiç yatmamış gözüküyor. Emeklilik yaşım dolmuş (49). Kanunda ücretli öğretmenlik 7.5 saate bölünerek hesaplandığından 1 ay tam yatmaz. Eksik kalan günlerini tamamlamak için obtarihleri yatırabilirsin. Şejkinde yazıyor. Ama hiç yatmışki eksik günlerim hesaplansın. Sorum geriye dönük milli eğitimin yatırmadığı belgeli tarihlerimi ben kendim yatırabilirmiyim. Mahkemeyle uğraşmak istemiyorum.
   ne yapmalıyım..sadece çalıştığım tarihler arasını gösteren hizmet belgeleri ne ulaşabildim.

  52. Bülent dedi ki:

   01/03/1988 ssk girisi var ama prim ödeme yok prim 2003te başlıyor emekli olmak için hangi tarih gecerli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Girişiniz var ise 1 gün dahi prim olmalı. eğer staj girişi ise ssk başlangıcı 2003 olarak baz alınır.

  53. Samet dedi ki:

   Merhaba 15/02/1960 doğum tarihim seyyar satıcılık yaptığım için sigorta girişim yoktu. Aktif olarak işe başladığımda 25.05.2015 tarihinde ilk sigorta girişim yapıldı.Şuanda 700 günüm var. 24 ay askerlik yaptım. Bu şartlarda emekli olma durumlarım hakkında bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

  54. Ayfer Ergin dedi ki:

   1971 dogumluyum sigorta girişim 1988 toplam 950 gun sigortam var 2 cocugum var emekli olabilirmiyim

  55. nuray kökcu dedi ki:

   1973 Dogumluyum.1 Ekim 1990 olan ise giris tarihim sistemde 2006 ilk ise giris olarak gorunuyor .2977 prim gunum var.Nasıl öğrenebilirim acaba ise giris tarihimin sistemde görebilmek icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız yer halen devam ediyor ise sorgulayabilirsiniz. veya Eğer çalışmıyorsanız ikametgahınıza bağlı Sgm ye giderek durumu dilekçe ile belirtip araştırılmasını talep edin

  56. Erdinç dedi ki:

   1986 staj başlangıcımvar 1990 mart ayında askere gittim 18 ay askerlik yaptım ssk prim ödemesi 1992 nisan ayında başladı 8850 prim günüm var nezaman emekli olurum.askerligi ödersem ne kadar öne çeker ve kaç aylık prim ödemem gerekiyor teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    04/1992 yılı sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Eğer 11 ay askerlik borçlanması yaparsanız. 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  57. Soner Aktas dedi ki:

   Iyi gunler , Benim Babamin 760 gun Bagkuru var , esnaf Kaydida mevcuttur fakat Babam 15 sene once vefat etmisti Simdi Geriye Dönuk Borclanma Yapip Annemi emekli olma sansi varmi acaba ?

  58. Mine Doğu dedi ki:

   merhaba,

   1967 doğumluyum. İlk işe giiş tarihim 01.12.1990 ve şu an 1882 prim günüm var . Bu süre zarfında 1998 ve 2007 tarihlerinde doğum yaptım. Borçlanarak emekli olabilme şansım var mı?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki doğumu da borçlanarak 1440 gün prime sahip olursunuz. Mevcut primle birlikte 3322 gününüz olur. 278 gün de isteğe bağlı ödeyerek 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  59. İsmail dedi ki:

   İyi günler 1968 doğumluyum 1991 sigorta girisim var toplam 630 günüm var ve ℅40 raporum var ne zaman nasıl emekli olabilirim mağlune. Emekli olmak icin kaç hüne ihtiyacım var ve o toplam güne ne kadar borç cıkar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1991 yılı başlangıç tarihine göre;

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3600 Gün
    Sigortalılık Süresi : 15 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 27 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 630 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 12 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün Dolmasına : 2970 Gün

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz Borçlanma al ve üst limitleri borçlanma yapılacak olan en düşük miktar günlük 21,64 liradır. Bunun altındaki bir miktar ile borçlanma yapılması mümkün değildir. Borçlanma yapılan tutar isteğe bağlı olarak artırılabilmektedir. Borçlanma yapmak isteyen kişiler günlük en fazla 162,32 lira ödeyebilmektedir.

  60. Cafer dedi ki:

   Merhaba Ben şu anda devamlı işçi kadrosuna geçiş yaptım istifa etmek istiyorum tazminatımı almak için SGK girişim 2005 pirim gün sayım 4208 gün bu tazmınatı nasıl alırım yaş 34 teşekürler

  61. tuna dedi ki:

   yazılanlar neden görünmüyor

  62. özcan dedi ki:

   merhaba 1968 dogumluyum sıgorta girisim 1986 3000 gün primim var bide askerlık borclanmam var ne zaman ve kaç gün üzerınden emeklı olurum

  63. Ziya cevik dedi ki:

   1970 doğumluyum SSK girişim 01.07.1987 şuan 4700 günüm var erken emekli ola bilirmiyim askerlik borçlanması yaparsam maş yükselirmi bu şartlarda emekli olsam ne kadar maş alırım 18 yaş öncesi pirim yatar ne gibi etkisi olur tşk

  64. tuna dedi ki:

   merhabalar kayınvalidemin 1983-1985 yılları arasında 417 gün sigorta ödenmişliği i var o tarihten son bir daha çeşitli sebeblerden dolayı çalışma şansı olmamış ve bu tarihlerden sonra 3 adet çocuk doğurmuştur. emekli olma şansı varmıdır varsa nasıl bir yol izlemek gerekir teşekkürler

  65. önder karaman dedi ki:

   merhabalar. 26.10.1974 doğum tarihim 01.10.1989 sigorta giriş tarihim. 3495 gün sgk+840 günde bağkur günüm var. ne zaman emekli olabilirim ve kaç gün daha prim ödenmesi gerekir. askerlik borçlanmamıda ödersem ne zaman günümü doldurup hangi zamanda emekli olabilirim.

  66. Zekiye gedikoglu dedi ki:

   Merhaba ben. Eşim için bir sorum olacak eşim 1965 dogumlu sgk girişi. 01.10 1989 girişli 3888 günü var. 5450 doldurmasi gerekiyor askerlik borclanmasi yapmadık. Eksik günleri ödeyip emekli olabilirmi. hangi tarihte emekili olur şimdi calişmiyor. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günle kısmi emekli olabilir. 5450 günle emekli olmak için ise askerlik borçlanması yaparak kalan günlerini isteğe bağlı ödeyebilir. Ancak isteğe bağlı ödeyeceği süre 3,5 yılı geçmemeli. eğer borçlanma sonrası kalan süre 3,5 yılı geçiyor ise yine bir kısmını ssk lı olarak doldurmalı.

    1. Gültekin Koç dedi ki:

     Merhaba eşim 1976 dogumlu 1995 te sigorta başlangıcı var toplam sadece 300 gün primi var geriye dönuk cocuk dogumlari ödemek istesek 3 kez doğum yaptı 2000 tarihinden bu yana 3 doğum yaptı fakat iki çocuğumuz vefat etti malesef simdi biz kac dogum borçlanması yatırabiliriz

  67. burcu dedi ki:

   Merhaba, 46 yaşındayım, 1993 yılında sgk girişim, 2670 ödenmiş primim var. Toplamda 5600 prim ödemesiyle emekli olabileceğimi öğrendim ancak sorularım şunlar olacak: ileri derecede obezite hastasıyım bunun yanında ciddi sağlık sorunlarım var, heyet raporu %60’ın üzerinde çıkarsa hemen malulen emekli olabilir miyim? Eğer malulen emekli olamazsam, devlete borçlanıp kalan primlerimi ödemem mümkün müdür? O da olmazsa nasıl bir yol izlemem gerekir emekli olabilmem için? Bu arada çocuğum yok. Şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli raporu ile 3600 günü doldurmanız gerekiyor. Kalan günleri isteğe bağlı ödeyip 3600 günü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Eğer raporu % 40 ın üzerinde alırsanız 3760 gün ile emekli olabilirsiniz. ve yine kalan günleri isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Rapor alamazsanız 3600 günle en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  68. alpaslan ergül dedi ki:

   iyi günler doğum tarihim 1975 askerlik sürem 18 ay işe giriş tarihim 01.12.1994 gün sayım 5432 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

  69. alpaslan ergül dedi ki:

   alpaslan ergül iyi günler doğum tarihim 1975 işe giriş tarihim tarihim 01.12.1994 gün sayım 5432 askerlik sürem 18 ay ne zaman emekli olabilirim teşekkürler

  70. fatih dedi ki:

   merhabalar sizlere annem için bir soru sormak istiyorum annemin 1983 yılında sigorta girişi var 1985 yılına kadar giriş çıkışlar dahil toplam 417 gün sigortası var ve bir daha sigorta ödenmemiş annem 54 yaşında annemin herhangi bie şekilde emekli olma şansı varmı şimdiden teşekkürler.

  71. Abdül Mecit dedi ki:

   Selam ve saygılar : Daha önce bu sorumu iki kez yönlendirmiştim. yardımcı olunursa sevinirim ; Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  72. yunus sarı dedi ki:

   MERHABA;
   ANNEM 1956 doğumlu, sigorta girişi 1978 ve şuan 1152 ssk lı gün sayısı ve 2 çocuğu var emekli olması için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ve prim borçlanma affı ne zaman çıkar şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

  73. erdal dedi ki:

   1990 da ssk sigortaya girişim var. ama 1999 da tarım bağkurlu oldum tarım bağkurunda günüm doldu .tarım bağkurunda gün sayımı 1990 da sigorta girişime aktarsam geriye dönük borçlanma yapsam kaç yaşında emekli olurum .doğum tarihim 10.10.1965

  74. Ayşe Kose dedi ki:

   Merhaba 1960 doğumluyum. 1987 yilindan 1988 yılına kadar sgk li çalıştım tam bir yıl. Evliyim 1990 ve 1991 doğumlu iki çocuğum var. Toplu ödeyerek emekli olabilir miyim ?

  75. Garip dedi ki:

   Merhaba! Ben 1961 doğumluyum 1984 SSK lı olarak işe başladık bugüne kadar askerlik hariç 800 gün primim var nasıl emekli olabilirim askerlik borçlanması ve eksik pirim günleri toplu ödeme gibi şansım varmı

  76. Peri Çoruh dedi ki:

   Merhaba 05.06.1970 Doğumlu Bayanım
   ilk işe giriş tarihim.01.09.1989 ve 3150 gün primim var.
   2 çocuk borçlanması sonrası kalan prim günleri için geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim?

  77. Ayla Oğuz dedi ki:

   merhaba,01-08-1993 ilk sigorta başlangıcım,bağkur da dahil 3684 iş günüm var..fakat 3600 günü 2016 da tamamladım,ne zaman emekli olabilirim? teşekkürler

   1. Ayla Oğuz dedi ki:

    Merhaba ,1964 doğumluyum 01-08-1993 ilk sigorta başlangıcım,bağkur da dahil 3684 iş günüm var..fakat 3600 günü 2016 da tamamladım,ne zaman emekli olabilirim? teşekkürler

  78. Güldane yağlı dedi ki:

   Merhaba ben 50 yaşındayım sigortalı işe yeni başladım daha önce hiç sigorta girişim olmadı, 3 çocuk annesiyim emekli olmam mümkün mü, geriye dönük borçlanma yapabilir miyim? Mümkünse ne şartlarda emekli olabilirim, ne zaman olabilirim?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.