• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. osman ozan dedi ki:

   slm 1965 dogumluyum sıgorta baslangıc 1988 askerlıgımı 1985 de yaptım 510 gunum var yanlız bır yıl once kalp krızınden stent var ve yuzde 60 ız goremez ozurlu raporum var ne yapmam gerekıyor

  2. abdurrahman dedi ki:

   merhaba 1968 dogumluyum 1986 ssk girisim var ve suan 3000 primım var bıde askerlık borclanmam var ne zaman emeklı olurum gerıye donuk prım odemesı var mı tesekkurler.

  3. ibrahim karadaban dedi ki:

   21/12/1969 doğumluyum,1/08/1986 da sigortalı işe başladım ,daha sonra cıraklık eğitim merkezine kayıt yaptırdım kayıtlı olduğum süre zarfında sigortam yatmadı,askerden sonra 09/12/1993 tarihinde bağkurlu oldum ,2003 yılında bağkur ‘mu kapatıp tekrar sigortalı oldum hala sigortalı olarak çalışıyorum .ne zaman ve neşartlarda emekli olabilirim. teşekürederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  4. Hülya dedi ki:

   Merhaba, 1968 doğumlu bayanın, 1990 aralık ayında sigorta girişim var (500) gün , iki çocuğum var( SSK dan sonra) geriye dönük ödeme yaparak emekli olabilir miyim.. Teşekkürler

  5. ibrahim harmanda dedi ki:

   Sigorta girisim 1984 yasim 54 prim gun sayim 2800 falan bagkur 2 yillik kani ek5 geriye dönük prim gün sayımı ödiyebilirmiyim ve şöferler cemiyetine kaydim var 1994 tarihli bu konulardan geriye donuk emekli olma sansim varmi

   1. ibrahim harmanda dedi ki:

    Benim sonuç nezaman çikar

  6. aslı dedi ki:

   Merhaba 1978 dogumluyum 1996 sigorta girisim ve 120günlük prim ödemem var..çesitli nedenlerden dolayı calısma hayatım olmadı..bir ćocuğum var..emekli olma sansm varmı acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 yıl Çocuk borçlanması yapıp, kalan günleri ssk lı olarak 3600 e tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz

  7. mustafa eser dedi ki:

   mustafa eser 19 10 1981 sigorta girişim var sigorta gün sayım 3505 artı 540 askerlik ilave 4045 günnüm olur yaşım 50 3.5 senedir iş bulamıyorum eksik prim ödeyerek emekli olabilirmiyim saygılar

  8. ali çolak dedi ki:

   askerliğimi 1990 yılında yaptım 08/01/1968 doğumluyum ilk sigorta giriş tarihim 09/09/1993 ne kadar askerlik borçlanırsam 1 yıl düşer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    11 ay kadar borçlanırsanız 1 yıl geriye çekilir.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

  9. güldane Yağlı dedi ki:

   merhaba ben 50 yaşındayım daha yeni sigorta lı işe başladım çok çalışsam beş yıl geriye dönük borçlanma yapabilme şansım varmı üç çocuk annesiyim emekli olma ihtimalim var mı acaba

  10. İbrahim dedi ki:

   Merhaba babam 56 yaşında ve 1981 yılında sigorta girişi var toplamda 380 gün sigorta primi var vede 600 gün askerlik var . Son zamanlarda hastalandı %45 sağlık raporu ile maaş alıyor . Babam hangi şartlarda emekli olabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim

  11. İbrahim dedi ki:

   Merhaba .annem 58 yaşında ve 6 kardesiz. Annemin ne sigortası nede Bağkur u var .Bağkur kaç gün yatırmam gerekiyor vede çocuk borçlanması kaç gün oluyor . Annem emekli olabilir mi .?

  12. celal bayar anadolu lisesi dedi ki:

   merhaba celal bayar anadolu lisesi olarak prim borcumuz vardır.
   bunu KBS den ödeyeceğiz ama sistem T.C yada vergi no istiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  13. Abdül Mecit dedi ki:

   Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  14. sadık özgün dedi ki:

   Hülya Özgün 01/05/1975 doğumluyum SSK giriş 1990 pirim gün sayım 980 günüm var nekadar borçlanıp kaç yaşında emekli olabilirim.Teşekürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    58 yaşında emekli olabilmek için ssk lı olarak 3600 günü doldurmanız gerekmektedir.

  15. Filiz Yenici dedi ki:

   Sn.Danışma birimi 25,2,18 tarhinde tarafınıza sormuş olduğum sorumda 1966 doğumlu olduğumu 84yılında 290 gün ssk ve 85 yılında evlenip 2 çocuğumun olduğunu belirtmiş çocuklarımın borçlanması dışında emeklilik için ne yapabilirim demiştim sizden gelen cevapda çocukların borçlanması dışında geri kalan günleri ssk lı olarak çalışmam gerektiği söylendi ben bu geri kalan süreleri isteğe bağlı ssk lı olarak ödeyebiliyormuyum biligi verirseniz memnun olurum SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı artık 4 b bağkur kapsamında olduğundan isteğe bağlı ssk olarak ödeme yapamazsınız. Son 7 yılın yarısından fazlasında sgk arandığı için ssk lı olarak çalışmanız gerekiyor. En azından 2 senesini sgk olarak kalan 3 yılı isteğe bağlı yatırabilirsiniz.

  16. sinan bayar dedi ki:

   1991 gırışlı 2200 prım var 1969 dogumlıym askerlik borçlanmasını yaparsam 2700 oluyor emekliliğim ne zaman olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlanma sonrası kalan 2,5 yılı isteğe bağlı olarak ödeyerek 3600 günle 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

    1. sinan bayar dedi ki:

     peki şuan da sigortalı olarak çalışıyorum 5525 günün dolduu zaman yaşım 57 oluyor 57 yaşında emekli olabilirmiyim yoksa yine 60 yaşını beklemem mi gerekiyor.

  17. ERDOĞAN AKYOL dedi ki:

   Merhaba , 11/11/1972 Doğumluyum.
   03/10/1988 Sigorta numarası alma tarihim (okuldan verildi)
   ilk sigortalı işe giriş tarihim 06/09/1994 bu tarihler arasında ödenmişim yok arada askerlik de var geriye dönük yaşı geriye çekmek için prim ödeyebilirmiyim. Şu an 8195 gün ödenmişim var.

  18. Birol atacan dedi ki:

   Benim soruma cevap vermedinz

  19. Cemal dedi ki:

   16.06.1969 dogumluyum 25.09.1998 ssk başlangıcı 2010 gunum var
   08.01.1992 vergi açılışın 31.12.1993 kapanış
   Bagkur kaydım yok
   24.05.2005 ve 31.12 2008 arası bagkur kaydim var
   18 ay askerlik yaptım
   Emeklilik için ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

   Şimdiden teşekkür
   ediyorum

  20. Erdal engin dedi ki:

   Merhaba
   Ben 25 9 1967 doğumluyum yeni çıkan yasaya göre naslemekli olabilirim
   1984 ssk girişliyim toplam 1000 günüm var. 1987 88 yılı askerlik borçlanmam var 2013 2017 de 2 kez ameliyat oldum bel fıtığından sigortam yokdu oğlumdan yararlandım şuan çalışamıyorum emekli olmam için ne yapmalıyım
   Yardımcı olup aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar.

  21. Yadigar dedi ki:

   Merhaba eşim 1999da vefat etti. Dul aylığı için istenilen 900 prim askerliği ödedikten sonra 83 gün açığı kalıyor. Aynı zamanda 1990 yılında ben eşimi yanımda çalışıyor gösterdik. 1990nın 4. Aynına kadar . Ama 22 günlük ödeme yapabilmiştik. Ödeyemediğimiz 93 günü şimdi geriye dönük ödeyebilirmiyiz . Ödersek dul aylığına hak kazanırmıyım? Bu ödemeyi yaparsak bize ceza gelir mi ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef geriye dönük sigorta tahakkuk ettirip ödeyebilmeniz mümkün değil. 5 yıllık zaman aşımı süresi de dolmuş gözüküyor.

  22. ali eşref kazgant dedi ki:

   merhaba
   annem 1946 dogumlu ve 1983 yılından ıtıbaren kesıntısız vergı mukellefi fakat hıcbır sekılde bagkur kaydı yok ve hıc odeme yapmamış…1983 yılından ıtıbaren oda kaydı var emeklılık ıcın yapabılecegımız gerıye dönuk bır işlem mevcutmudur teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece 2000 yılı sonrası borçlanıp ödeyebilirsiniz.

  23. Murat dedi ki:

   Merhaba babam 1980 in 11 ayında sigorta girişi var yanlız prim 520 gün var emekli olma şansı varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmesi için en az 1800 gün prime ihtiyacı var. Bunun için de En az %60 malulluk raporu olması gerekiyor. Askerliği borçlanıp kalan günlerini SSK lı olarak çalışır ve %60 rapor alır ise 60 yaşında emekli olur.

  24. derya ygt dedi ki:

   merhabalar,

   annem 1961 doğumlu ve sgk girişi 2016 yılından. doğum borçlanması vb. bir yola da başvuramıyoruz.

   emeklilik şansı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmesi için en az 5400 gün prim ödemesi bulunması gerekmektedir.

  25. Filiz Yenici dedi ki:

   Sn.Danışma birimi soruma ek olarak 1966 doğumlu olduğumuda belirtmek isterim saygılarımla

  26. Filiz Yenici dedi ki:

   Sn.Danışma Birimi 1984 yılında 290 gün ssk primim var 85 yılında evlendim 2 çocuğum var çeşitli nedenlerle çalışamadım emekli olabilmem için çocuklarımın borçlanması dışında ne yapabilirim son değişiklikler nedir saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasalara göre doğumları borçlanıp 2+2 4 sene, kalan günleri ssk lı olarak çalışarak 3600 güne tamamlamanız gerekmektedir.

  27. sinan bayar dedi ki:

   1991 gırışlı 2200 prım var 1969 dogumlıym askerlik borçlanmasını yaparsam 2700 oluyor emekliliğim ne zaman olur?

  28. Sevket dedi ki:

   Meraba babam 1962 dogumlu1989 da girisi suan 1700 gun primi var.nasil emekli olur simdiden tsk ler.

  29. Birol atacan dedi ki:

   Annem 1951 doğumlu 1300 prim günü var ve şuanda isgoremez durumda olup emekli olma ihtimali varmıdır varsada nasıl olabilir

  30. Birol atacan dedi ki:

   Annem 1951 doğumlu 1300 gün sigortalı ve şuanda iş göremez durumda olup emekli olma ihtimali varmıdır varsada nasıl olabilir

  31. MELİSA K dedi ki:

   MERHABA,

   ANNEM 65 YAŞINDA 600 GÜN SGK PRİMİ GÖZÜKÜYOR.DOĞUM BORÇLANMASI DIŞINDA( 3 ÇOCUK) GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLANMASIYLA EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİR ?

   YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  32. Muhammed dedi ki:

   1968 dogumlu.1985 yılinda ssk meslek lisesi ssk başlangic girisi yapilmisti. Yaralanma sonucu tek böbrekliyim.askerlikten muaf belgesi ile askerlik yapmadim. Ssk gun gecmis yillarda toplam 90 gun. Geriye donuk borclanmadan faydalanip emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik yapmadığınız için askerlik süresini borçlanamazsınız. Haricinde de geriye dönük borçlanma bulunmuyor.

  33. Özgür dedi ki:

   Merhaba annem 1983 girişli ssk ama fazla bi gün sayisi yok emekli ola bilmesi ne yapmamız gerekiyor giriş sonrası doğum var 4 tane birde anneme bakur yaptırıp 1 yıl kadar yatırsam sonrasında borçlanmayla emekli olabirmi şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 çocuk için 6 sene yani 2160 gün borçlanabilir. en azından 1 sene daha ssk lı olarak gözükmesi gerekir. Kalan 3 seneyi isteğe bağlı ödeyerek 3600 günü tamamlayıp 58 yaşında emekli olmasını sağlayabilirsiniz.

  34. yaşar oktay dedi ki:

   yaşar oktay Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Mart 5, 2018, 5:07 pm
   merhaba ben 01/03/1967 doğumlu bir bayım 1989 yılında ssk girişim var daha sonra vergi kaydı ve bağkurum var 2014 yılından beri ssk devam etmekte toplamda 2200 pirim günüm var ancak 1998 1999 dönemi vergi mükellefliğim var ben bu dönemde isteğe bağli ssk lı olduğum için ssk isteğe bağlı sigortam 3 ay ödenmediği için iptal edilmiş benim bundan haberim yoktu ben sağlık karnesi için yapmış olduğum müracatta bunu öğrendim vergi mükellefi olduğum 13 aylık boşluğa nazaren esnaf odasında 2004 yılına kadardevam etmiş olan 6 yıllık pirim ödememi istediler ancak öyle sağlık karnemi alabileceğimi söylediler benim daha önce yaklaşık 8 ila 10 yıllık vergi mükellefi olmadığım halde ödemiş oldum pirimlerimi silip alabilecemi söylediler ve ben ameliyat olmam gerektiği için mecburen çaresiz bir şekilde kabul ettim şimdi pirim günüm eksik oysa ben bağkura 10 yıl boşyere pirim ödemiş oldum bilmem kaç yılında 10 lira ödemişim 10 liradan hesap gördüler 13 aylık pirim için benden 450 tl para aldılar benim emekli olabilmem için ne yapmam lazım vereceğiniz cevaba şimdiden çok teşekkür ederim

  35. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ben 1990yılında diyanette görev aldım fakat dernek bizi 2007 yılında sigortalı yapdı 2500 günüm var şu an bir senedir tekrar isteğe bağlı olarak ödemeye başladım 1964 doğumluyum bu ön görülen yasaya göre ben geri ödemeye girermiyim ne zaman emekli olurum

  36. Rıdvan dedi ki:

   Bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek

  37. birol gül dedi ki:

   babam 1956 doğumlu 1994 de sigorta girişi var askerliğin yarısınıda saydırarak 1810 gün primi var iki sefer kalp ameliyatı oldu heyete girip rapor aldı rapor istanbuldan bozulup geldi malulen emkli olamadı çıkacak yasa ile veya nası emekli olabilir yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En Az % 60 malullük durumu olması şart. Mevcut durumda yasada bir değişiklik yok. 3600 gündne primi az olanların emekli olabilmesi için En az %60 iş gücü kaybı raporu olması şart.

  38. Medine gildir dedi ki:

   Benim babam 1960 dogumlu 1981 de ilk sigorta girişi mevcut 1868 günlük sigortası var %60 engeli var emekli borçlanması yapabilirmi ama askerlik yapmadı engelinden dolayı emeklilik şartı nedir

  39. murat dedi ki:

   merhaba

   internette sgk da geriye dönük borçlanma yapılabilineceği hatta 1800 gün den fazla sgk günü olanlara anlaşmalı bankalardan kredi verilip emekli olunacağı yazılmış böyle bir yasa çıkarıldımı teşekkürler

  40. murat dedi ki:

   merhaba

   benim kayınpederim 18/05/1975 te sigortalı olmuş 23/07/1953 doğumlu bugün itibariyle 2564 gün ödenen sigortası var geriye dönük sigorta ödemesi yapabilirmi yada emekli olması için ne yapması gerekir teşekkürler

  41. Aylin dedi ki:

   Merhaba 1967 doğumluyum 1994 aralıkta sigortalı oldum. Ve sigorta öncesi doğum yaptım şuan 2300 primim var emekli olma ihtimallerim nedir ?

  42. Melek dedi ki:

   Babam 1961 doğumlu 1984 sigorta girişli 2343 primi var emekli nasıl olabilir kalan primler borclanabilirmi

  43. ASUMAN GÖKSU dedi ki:

   Merhabalar,
   1970 doğumluyum.ilk sigorta başlangıcım 15.05.1997,bu iş yerinden 210 gün sigortam var.Ara boşluktan sonra 10.07.2010 da tekrar işe başladım ve halen devam ediyorum.Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim ve emeklilik sürem ne zaman dolar?
   yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  44. ASUMAN GÖKSU dedi ki:

   Merhabalar,
   SSK sigorta başlangıcım 15.05.1997 , bu iş yerinden 210 gün sigortam var.İkinci giriş tarihim 10.07.2010 ve halen sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum.Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim?emeklilik sürem ne zaman dolacak?Şu anda 47 yaşındayım ve bayanım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  45. ZEKI BINGOL dedi ki:

   24 02 1968 DOGUMLUYUM 5 5 1992 MALIYE KAYDIM OLUP HALEN AKTIF 4 10 2000 BAGKUR GIRISIM OLUP GERIYE DONUK TESCIL YAPTIRABILIRMIYIM TORBA YASADA CIKACAKMI TESEKKURLER

  46. Mehmet ESMER dedi ki:

   Merhabalar

   Babam 1955 doğumlu ve 3420 günlük bagkur borcu bulunmaktadır. 20 ay askerlik yapmıştır. emeklik sansı varmı. yardımcı olabilir misiniz.

  47. SERCAN BAKAN dedi ki:

   BENİM BABAM 75 YAŞINDA, 1000 GÜN SİGORTASI VE 900 GÜN ASKERLİĞİ VAR. GERİ DÖNÜK BORÇLANMAYLA EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİR ? SGK NIJN YAPABİLDİĞİ BİR DURUM YOK MUDUR?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlandıktan sonra % 60 iş göremezlik raporu alarak emekli olabilme hakkı mevcut. Önce heyete girerek rapor alın sonra da 1800 gün için 800 gün borçlanıp yatırın.

  48. Adnan dedi ki:

   Merhabalar 1966 doğumluyum 4 .1.1991 bsğkur girişim ve 1.5 1987 terk 1.1.1998 ssk gitiş 15.6.2002 ssk ter ve 2016 giriş 2017 terk 2300 bağkur 1800 sxk var nezaman emwkli olurum ve gejiye fönük borçlanma çıkarmı vaydalanabilirmiyim çıakarsa Teşekürler

  49. taha dedi ki:

   Merhaba;

   annemin SSK 1945 gün primi vardır. 50 gün Bağkur sigortası bulunmaktadır. 2 çocuk için doğum borçlanması yapabiliyor. Fakat arada açık kalan 160 günlük prim borcu olmaktadır. Bunu geriye dönük yapabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük ödeyemez. ancak 160 günü isteğe bağlı sigorta yaptırarak ödeyebilirsiniz.

  50. Pınar dedi ki:

   Merhaba annem 1961 doğumlu 1990 SSK girişli 3600den emekli olabilmesi için 5 ay prim eksiği var nasıl emekli olabilir? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK girişinden sonra doğum var ise 2 yl süreyle borçlanabilir. Eğer doğum yok ise, 5 ay isteğe bağlı sigorta yaptırarak primleri tamamlayarak 3600 günle 58 yaşında emekli olabilir.

  51. merve dedi ki:

   merhaba yaşım 56 sigorya giris tarihim 1976 fakat 1 ay calismisligim var o sene içerisinde. 2006 yılından 2012 yılına kadar tarım bağkur sigortası yatırıyordum fakat 2012 den sonra yatırmadım 16 milyar borcum olduğu gözüküyor sigortada bu durumda doğum borçlanması da yapip o 16 milyarı da ödesem emekli olabilir miyim? yada nasıl emekli olabilirim bir yasa var mı bununla ilgili.

  52. Veli Arisoy dedi ki:

   Merhaba yurt disi emekliliginden yararlanmak icin malulen emekli olanlar tam emekli olmalarimi gerekiyor Fransada malulenen emekliyim
   Turkiyeden sgk girisi yapilirsa bi zarari olurmu cunki calisamaz raporu var
   Beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler

  53. Mehmet ESMER dedi ki:

   Merhabalar,

   Doğum tarihim 1955 ve 2000 yılında esnaf olarak maliyeye ve odaya kaydım bulunmaktadır. Ancak SGK’ya 2008 yılından itibaren Bagkurlu olarak görünmektedir. 24 ay askerlik yaptım emekli olabilmem için ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz.

   Şimdiden teşekkür ederim.

  54. ihsan levent dedi ki:

   1976da sigortam vardı182 gün şimdi ise 4 yıldır esnafım ve daha öncede 1983de maliye kaydım vardı 6 ay kadar işyeri çalıştırdım sonra borçtan dolayı kapattım durumum iyi olmadığı için şimdi 4 yıldır esnafım fakat ödeme imkanım olmadığı için bağkuru ödeyemiyorum ne yapmam gerek yaş 61e geldi

  55. recep tilli dedi ki:

   merhaba benim 1981 sgk girişim var ancak 90 gün ödenmiş ne yapabilirim 1965 doğumluyum.

  56. Özer Özyurtlu dedi ki:

   Merhabalar 27.07.1966 doğumlu 01.04.1983 tarihinden SSK girişim var ödenmiş pirim günüm 3890 yasimdan dolayı iş başvurularında olumlu yanıt alamıyorum bu şekilde benim emekli olabilmek için ne yapmam gerekir teşekkür ederim

  57. Abdül Mecit dedi ki:

   Ben menşe’en yabancı uyrukluyum. 1965 doğumluyum . 1993 yılında yabancı uyruklu iken Tıp tahsilini bitirdim. 1995 yılında Kalp damar Cerrahisi ihtisasına başladım. İhtisas süresince kadrosuz ve maaşsız olarak ” Fahri ” asistanlık yaptım. Haziran 2000’de Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı oldum. 2000 yılında Bir Türk Vatandaşı ile evlendim. 2003 yılında Türk vatandandaşlığına geçmemle Çifte Vatandaşlığa haiz oldum . Tıp tahsili sırasında ( 1986-1993) , ihtisas süresi (1994-2000) boyunca ve Türk Vatandaşlığına geçene kadar( 2003) ” 3 yıllık bir Türk Vatandaşı ile evli olmama rağmen ” hiçbir yerde çalışamadım. 2004 yılında Özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı olarak başlamıştım fakat SGK kayıtlarına göre sözkonusu işyeri beni 15.01.2005 tarihinde SGK’na kaydettirmiş. Mevcut SGK’nın güncel kanunlarına göre ; Uzmanlık eğitimi (İhtisas eğitimi) süresinin borçlanması sözkonusu mudur ?. (( Ki Uzmanlık eğitimi sırasında yabancı uyrukluydum ve Türk Vatandaşlığına geçmiş değildim. )).

  58. SULTAN KÖMÜR dedi ki:

   1960 DOĞUMLU BAYANIM.1978-1979 DOĞUMLU 2 ÇOCUĞUM VAR 1980 YILLARINDA BİR İŞ YERİ AÇTIM .1 YIL ÇALIŞTIRDIKTAN SONRA KAPATTIM.BAĞ KURA.MALİYEYE DERNEĞE TERK DİLEKÇESİ VERDİ DAHA SONRA İSTEĞE BAĞLI PRİM YATIRDIM 1987 KADAR.1820 PRİM GÜNÜM VAR.EMEKLİLİK HAKKIM VARMIDIR. BİZLERİ BU KONUDA AYDINLATIRSANİZ SEVİNİRİM

  59. harun dedi ki:

   merhaba ben 19/07/1976 yılında işe girdim 15/03/1958 doğumluyum ve 18 ay askerlik yaptım toplam pirim olarak 1346 günum var bu 2018 SGK geri dönüşümden faydalanabilirmiyim saygılarla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Askerlik süreniz olan 540 günü borçlanabilirsiniz. 1800 güne tamamladıktan sonra heyete girerek % 60 ın üstünde iş kaybı raporu alabilirseniz 1800 günle emekli olabilirsiniz.

    1. harun dedi ki:

     peki hocam bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek

  60. Erdoğan ŞEKER dedi ki:

   işverenler her zaman bağ-kur ile ilgili geriye dönük borçlanma yapmaktalar. işçiler ise yanılmıyorsan 1998 yılında kısa süre bir hak verildi sonra kapatıldı. Devlet geriye dönük borçlanma ile hem hazineye para alacak hem de boşa bekleyenleri emekli edecek.
   geriye dönük en az 1800 gün borçlanma yapma hakkı devletin lehine bir işlem olacaktır.

  61. Çetin dedi ki:

   Merhaba ban Engelliyim 1912 pirim günüm var geri kalan gün sayımı geriye borçlanarak ödeyip Emekli olabilirmiyim…….
   Saygılar sunar cevap beklerim

  62. yıldız tokal dedi ki:

   mrb 1994 1995 başalayıp ve sonlanan bagkurlu iken yeniden işyeri açtıgımdan 1998 da gerçek vergiye tabi oldum ve bagkura bildirim yapmadım 2006 da vergimi sonlandırdım şimdi geçmişe dönük bu dönemlere ayit çalışma bilgilerimi çıkarıp bagkurdan bi şansım olurmu emeklilik için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevzuattaki son yasa ile ancak 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  63. Mert dedi ki:

   Merhaba annem 1982 sigorta girişli 195 günlük sigortası var doğumdan önce sigorta girişi var 2 çocuğu var her çocuk için 2 yıl borçlanma oluyor ama geri eksik prim günü var bu yüzden emekli olamıyor bunun için yapabileceğimiz mi durum yokmu bize söylenen 5 buçuk yıl daha çalışması lazım annemin böyle bir çalışma gibi fırsatı yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin emekli olabilmesi için en az ssk lı olarak 3600 gün prime ihtiyacı var. Doğum harici borçlanabilme hakkı da bulunmuyor.

  64. Ahme dedi ki:

   Merhaba babam 1960 doğumlu 1987 yılında sigorta girişi var toplamda 2166 günü var geriye dönük prim yatırılabiliyor mu ?

  65. Seda Kılıç dedi ki:

   Merhaba,
   Eşimin annesi 01.11.1958 doğumlu ve ilk işe giriş tarihi 07.11.1996 toplam ödenen gün sayısı 2004 gün ve doğum öncesi sgk yok.
   nasıl emekli olabilir?

   Yaşı doldurup primi eksik olanlar için kesinleşen bir yasa var mı?

   Teşekkürler

  66. Selma arikan dedi ki:

   Merhabalar 24 subatta ssk girisi mevcutmu diye sormustunuz turkiyede hic ssk li calismadim ama bu sene izine gidince ssk girisi yaptirsam 3600 gunden emekli olabilirmiyim fransada malulen emekliyim yasim da 52 tesekkur ediyorum

  67. Veli arisoy dedi ki:

   Merhabalar ben yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum 1991 de fransaya geldim 1992 de ise basladim Ve saglik nedeniyle malulen emekli oldum 22 sene oldu
   Turkiyede askerligimi 78 de yaptim ama hic sigortali calismadim ekim 1958 dogumluyum ne kadar prim yatirmam gerekiyor ve ne zaman turkiyeden emekli olabilirim tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1992 yılı giriş tarihine göre ödemeniz gereken prim;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Ancak malüllük ile ilgili durumunuz heyet raporu sonrası primde değişiklik yapabilir.

  68. Sibel cevik dedi ki:

   Merhaba, kulaktan dolma bilgilerle bir umut sigortaya gidiyoruz ama elimiz bos donuyoruz sizin bilgilerinize dayanarak pes edecegim artik yardimci olur musunuz babam vefat etti askerlik borclsndirilarak 29 gunu eksik cikiyo anneme maas baglanmiyo zamaninda is veren 1995 yillarinda babamin sigortasina surekli giris çıkış yapip sigortasini yatirmamis isvereni mahkemeye vererek bu gunu geriye dönük yatirabilir emekli olabilirsiniz diyolar isverenle gorustum ölmeden calistigi bi yerle anlasip o 29 gunu tamamlayalim diyo 1995 yilina dönük olmaz odemeleri farkli olur diyo bu bilgilerin aslı varmi yardimci olur musunuz

  69. hakan dedi ki:

   Merhaba;
   1970 doğumlu 09.02.1990-1993 arasında bağkur girişim vardı.
   Borcundan dolayı silinmiş. 06.04.2010 ssk girişim var 1206 günüm bulunmakta. Bağkur silinen borcumu ödeyip günümü alabilirmiyim ve ne zaman emekli olabilirim.

  70. SABAHATTİN ATMACA dedi ki:

   MERHABA
   1963 doğumluyum 1991 yılında sigorta girişim vardı 600 gün askerlik borçlanması yatırdım onunla birlikte toplam 4000 gün pirimim var ne zaman emekli olabilirim yada sigortadan eksik günler için gün satın alabilirmiyim. Ayriyetten 1998 çiftçi bağkur kayıdım vardı işlem yapmadığımız için şimdi terk gözüküyor onunla ilgili ihya talebinde bulunsam kısmi gün alabilirmiyim acaba. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  71. Kadir dedi ki:

   05.03.1961 dogumluyum
   08.12.1974 sigorta girişim 2000 günüm var
   Ne zaman emekli olurum

  72. yaşar oktay dedi ki:

   merhaba ben 01/03/1967 doğumlu bir bayım 1989 yılında ssk girişim var daha sonra vergi kaydı ve bağkurum var 2014 yılından beri ssk devam etmekte toplamda 2200 pirim günüm var ancak 1998 1999 dönemi vergi mükellefliğim var ben bu dönemde isteğe bağli ssk lı olduğum için ssk isteğe bağlı sigortam 3 ay ödenmediği için iptal edilmiş benim bundan haberim yoktu ben sağlık karnesi için yapmış olduğum müracatta bunu öğrendim vergi mükellefi olduğum 13 aylık boşluğa nazaren esnaf odasında 2004 yılına kadardevam etmiş olan 6 yıllık pirim ödememi istediler ancak öyle sağlık karnemi alabileceğimi söylediler benim daha önce yaklaşık 8 ila 10 yıllık vergi mükellefi olmadığım halde ödemiş oldum pirimlerimi silip alabilecemi söylediler ve ben ameliyat olmam gerektiği için mecburen çaresiz bir şekilde kabul ettim şimdi pirim günüm eksik oysa ben bağkura 10 yıl boşyere pirim ödemiş oldum bilmem kaç yılında 10 lira ödemişim 10 liradan hesap gördüler 13 aylık pirim için benden 450 tl para aldılar benim emekli olabilmem için ne yapmam lazım vereceğiniz cevaba şimdiden çok teşekkür ederim

  73. Atilla dedi ki:

   Merhaba 1969 doğumluyum. Sigorta baslangicim 1985 .Sigortadan 3200 odenmisim var.Bagkurdanda tescili yapılmış ;dondurulmuş 6300 günüm var .Eksik kalan günlerimi askerlik ve bagkur ile tamamlayabiliyormuyum?Yoksa bagkurun sayılabilmesi için bagkurdaki günlerin tamamını mi ödemem gerekli?
   Cevabınız için şimdiden tesekkurler

  74. Adnan dedi ki:

   Merabahlar ben adnan 15 05 1966 doğumluyum 1991 bağkur girişim var 1997 bagur terk terk 1998 ssk girişim var 2002 terk ve son olarak 2016 tekrar sak giriş 2017 çıkış 2300bagur ssk 1750 ssk var toplam 4050 toplam gün var ben nezaman ve nasıl emekli olurum geriye dönük öfeme imjanım varmı

  75. musa006 dedi ki:

   Merhaba babam 01.01.1960 doğumlu ilk Sigorta girişi 1982 yılında ara ara yıllarda ve toplamda 625 gün prim i var askerlik 18 ay Sigorta girişi askerden sonra yapılmış bu durumda borclanmayla emeklilik şansı var mi teşekkür ederim

  76. Hüseyin Yavuz dedi ki:

   Babam 1960 doğumlu 1992 yılında sigorta girişi var şu an da çalışıp sigortasını yatırıyor , şu an 1300 küsur sigorta günü var ne en yakın emeklilik ne zaman olur nasıl olur teşekkür ederim

  77. aysu dedi ki:

   babam ın sigorta başlama tarihi 1983 ve %46 engelli olup 2272 pirim günü mevcut fakat suan calıscak durumda deıl nasıl emeklı olabilir

  78. Selin dedi ki:

   20.09.1972 doğumluyum. 1988 yılında stajyer olarak çalışırken sigorta numaram bulunmakta olup hiçbir prim yatırılmamıştır. Şuan 1 yıllık sigortalı olarak çalışmaktayım geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim ? Şimdiden vereceğiniz bilgiye teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1988 yılından sonra doğum var ise sadece bu süreyi borçlanabilirsiniz.

  79. Bulent izmirli dedi ki:

   Merhaba banada yardimci olursaniz sevinirim
   Dogum tarihim. 18/04/1967
   ilk ssk girisim 01/02/1986
   Ssk terk. 15/11/1987. Ssk hizmet surem 650 gun

   Askerlik 1987/1989. 18 ay

   Bagkur baslangic tarihim. 16/11/1990
   Bagkur terk. 01/02/2009
   Tekrar bagkur giris. 30/05/2015 halen faal
   Suana kadar. Bagkur hizmet surem. 7600 gun
   Toplamda 8250 gunun. Var. askerligimden 540 gun borclanabilirmiyim.borclanma olursa ne zaman emekli olurum.tesekkurederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
    SSK 01/02/1986 15/11/1987 644
    Bağkur 16/11/1990 01/02/2009 6556
    Bağkur 30/05/2015 04/03/2018 995

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    50 yıl 10 ay 16 gün
    Sigortalılık süreniz
    32 yıl 1 ay 4 gün
    Hizmet süreniz
    8195 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    51 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    0 yıl 1 ay 14 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    805 gün

    805 gün primi tamamlamak için askerlik sürenizi borçlanın. Kalan günleri de ödeyerek emekli olabilirsiniz.

    1. Bulent izmirli dedi ki:

     Tekrar merhaba verdiğiniz bilgiler icin tesekkur ederim.
     Kalan surem olan 805 günün 540 günü askerliği borclanayım geri kalan 245 gunu de toptan odemesini yapabilirmiyim
     Yoksa kalan kısmı ay olarak mı beklemeliyim,?

  80. Tunay Tekinalp dedi ki:

   Annem 1958 doğumlu 1991 de sigortaya girişi var 200 gün çalışmış gözüküyor pirim borçlanması ile nasıl emekli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta sonrası doğumlarını borçlanabilir. En az 1800 gün prime ihtiyacınız var. 1800 günle emekli olabilmek için de % 60 iş gücü kaybı raporu almanız gerekmektedir. Bunu sağlayamazsınız En az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

  81. Mualla DEMİR dedi ki:

   İyi akşamlar benim kardeşim 99 yılıda intahar etti evliydi.Karısı evlendi maaşı kesildi ikinci eşindende ayrıldı.Tekrar maaş almaya devam ediyor .Şimdi 3 .evliliğini yapmış ama nikahsız oturuyormuş bir de çocuğu olmuş ve kardeşimin maaşını almaya devam ediyor.Bu yasak değil mi .Benim annem emekli kardeşmin maaşına müracaat etse kardeşimin maaşından anneme de bağlanır mı bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer annenin hiçbir geliri yok ise maaş bağlanabilir. Ayrıca kardeşinizin şu an yaptığı işlem kanuna aykırı ve suç. Konu ile ilgili En yakın ssk kurumuna veya Alo 170 hattına bilgi verebilir ve annenize maaş bağlanması konusunda talebinizi iletebilirsiniz

  82. durdu dedi ki:

   .2003 de ssk 1000 gunum var bagkura gecis yapip odeyebilirmiyim kac yil odemem gerekir tesekkur ederim yas 56 bayan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı veya mükellefiyetiniz var ise bağkur ödemesi yapabilirsiniz. Bağkurlu olarak emekli olabilmek için; 20 tam yıl, 7200 gün prime ihtiyacınız var.

  83. cumali dedi ki:

   Merhaba babam 1947 doğumlu. 1970 te sigorta başlangıcı var , 2300 gün yatmış. 65 yaşını doldurdu 71 yaşında , 720 gün askerlik günü var , emekli olması için geriye dönük yatırma olasılığı varmı.

   Bende 1997 yılında staj için silah fabrikasına girdim. Gün yatmamis , başlangıç var , 2001-2003 arası 550 gün askerlik yaptım , sigorta gün yatirilma tarihi 2004 , 3600 günden yararlanabilirmiyim ayrıca emeklilik yaşım ve gün sayım kaç olmali.
   Teşekkür ederim

  84. Ali dedi ki:

   01.01.1966 doğumluyum 19.08.1987 de sigorta girişim oldu. 2020 gün primim var yaşım dolmuş ama prim açığından dolayı emekli olamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerli sürenizi borçlanıp kalan günleri de isteğe bağlı ödeyerek 3600 gün ile anca 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

    1. Ali dedi ki:

     Peki rapor çıkartırsak daha erken emekli olma ihtimalimiz yokmu ve ya geriye dönük borçlanma ilerki zamnlarda çıkabilirmi

  85. Sevgi dedi ki:

   Merhaba;
   Babam 1944 doğumlu 2800 gün SGK günü var. Yaşı olduğu için hiçbir yerde işe giremiyor. Bu yeni çıkacak olan ya da çıkan 1800 günü olmak şartı ile çalışamayan ya da günlerini tamamlayamayan fakat yaşını doldurmuş kişilerin faydalanabileceği SGK prim ödemeden faydalanabiliyor mu? Hiç Bağkur ödemesi yok yardımcı okursanız sevinirim

  86. Ahmet kılıç dedi ki:

   Meraba babam 1960 doğumlu 15.10.1987 sigorta girişli 2166 günü var geriye dönük prim ödeyebilir mi? Teşekkürler…

  87. bülent dedi ki:

   geriye dönük 4000gün (90,000tl)bağkur borcum var.ben bu kadar parayı ödeyemiyorum.acaba dondurulmuş borcun 2000gününü satın alabilirmiyim emekli olmam için bana 2000gün yetiyor.?

   cevaplarsanız çok sevinirim.

  88. yüksel ziya banabak dedi ki:

   merhaba
   1967 doğumluyum 1985 ssk ve 1987 bağkur gırışım var
   4100 gün ssk ve bağkur odenmış pırımım var 1997 de işyerımı kapattım ama odayı kapatmadım bılmıyordum kımsede soylemedi kapat dıye neye bana 1200 gün lazım sgk ya gıttım bana ıhya edebılırsın dedı bende yaptım ama bana 135000 borç cıkardılar nıye dıye sordum bana 2005 e kadar prım borcu cıkardılar ama ben 1997 de kapattım dedım oda acık olduğu için oyle dedıler pekı ben şımdı ne yapabılırım 135,000 tl odenmez hıçbır bankada o kadar kredi vermez versede ödenmez bana yardımcı olurmusunuz tşkler ıyı çalışmalar

  89. rüstem bozkurt dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1949 doğumlu ilk sigorta girişi 1965 tarihinde olmuş. toplam 1300 gün civarı sigorta var. 1979 ile 1997 tarihleri arasında vergi mükellefiydi. Emekli olmak için nasıl bir süreç izlemeliyiz. teşekkür ederim.

  90. Sibel cevik dedi ki:

   Yani sigortadan bize 29 gunu daha olsaydi emekli olabilirdiniz dediler bi yol gosterir misiniz bize bu 29 gunu nasil tamamlayabiliriz

   1. Atilla özel dedi ki:

    Merhabalar başın sağolsun allah rahmet eylesin,benim annem’de aynı sorunu yaşıyor. Çözüm bulamadık yada yol gösteren yok benim babam 2001 de vefat etti 2008 de kanun değişmiş o zamana kadar yol gösteren olmadığı için annem emekli olamadı,o zamandan sonra da önümüze maalesef kanun çıktı hep.bi çözüm bulursam yazarım sana buradan.

    1. Sibel cevik dedi ki:

     Sagolun atilla bey sizindr basiniz sagolsun allah rahmet eylesin

     1. Atilla özel dedi ki:

      Teşekkürler, bişey duydum onu araştırıyorum şuan inş doğrudur.

      1. Sibel cevik dedi ki:

       Cok seyler duyuyoruz arastiriyoruz ama elimiz hep bos cikiyo insallah siz olumlu sonuc alirsiniz da bizi de bilgilendirirsiniz atilla bey.

  91. Sibel cevik dedi ki:

   Merhaba babam 6 ay ince vefat etti askere gitmeden once 1989 yilinda sigorta girisi yapildi 1992 1993 yillarinda ise 150 is gunu mevcut anneme emekli maasi baglanabilmesi icin 29 gun eksik prik gunu cikiyo sigortaya gittik ama sonuc alamadik geriye donuk askerlik borclanmasi yapilarak bu 29 gunu tamamlayabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sadece 150 gün primi var ise size askerlik borçlanması dahil eksik günü söylemişlerdir. Çünkü emekli olabilmesi için en az 900 gün primi olması gerekiyor. Dolayısıyla 2 yıl askerlik yaptığını düşünürsek 720 gün yapar. Aktif prim ile birlikte toplamda 870 güne ulaşıyor. Sonuçta 29-30 gün eksik kalıyor. İşte bu durumlarda da ssk lı olarak çalışmanın önemi ortaya çıkıyor.

    1. emre gultekın dedi ki:

     ben cevabınızdan bısey anlayamadım.benım durumum da sıbel hanımın durumuyla aynı.bu eksık gun prımlerını nasıl tamamlarız ve nasıl emeklı olabılırız?

    2. Atilla özel dedi ki:

     Merhabalar benim babamda 2001 de vefat etti, 1995de SSK girişi olup 210 SSK sı vardır, SSK başvurduğumuzda askerlik borçlanması ile 90 eksik günü kalıyor. Annem emekli olamadın. Bunun bi yolu yokmu dur, yeni torba yasada olacak diyorlar aslı astarı varımdır.

  92. FATİH dedi ki:

   Merhaba babam 1962 doğumlu, 1984 sigorta girişli, 3650 gün primi mevcut, 18 ay – 540 gün askerlik yapmış, bu durumda emeklilik için durumu nedir bilgilendirebilir misiniz

   İyi çalışmalar.

  93. fatma dedi ki:

   1968 doğumluyum
   4-b olarak 2270 gün başlama tarihi 01/07/1987
   4-a olarak 795 gün başlama tarihi 11/11/1998-2017 yılına kadar
   3 çocuklu anneyim
   ara borçlanma ve çocuk borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim…

  94. ayşe dedi ki:

   merhabalar
   ilk işe başlamam 1985 in 2 ayıdır, bir müddet hayvancılıkla ugraştım bagkurdan gün sayım 1223 gündür,suan bir yerde maaşlı çalışıyorum, ve sskdan da gun sayım 3100 gündür(cocuk borçlanmalarını ödeyerek bu rakama ulaştım)bagkurluyken ödemediğim günler vardır, Bunları ssk üzerinden borçlanıp emekli olabilir miyim
   Adım ayşe yaşım 49

  95. Sevinç dedi ki:

   Merhaba 24,09 1981 işe başlama tarihim 1015 gün ssgk var evlenip işten ayrıldım 2 evladım var 2011 ve 2012 bagkurum var ayrıca 2 yıllık silinmiş bagkurum var 1968 doğumluyum sgk dan nasıl emekli olurum

   1. Sevinç dedi ki:

    Lütfen cevap bekliyorum

  96. seçill dedi ki:

   mrb annem 1959 doğumlu.1987 bağkur girişli şuan tarım sigortası olarak ödeniyor ve 1850 günü var. bir yasa çıkacağı gündemde 48 ay lık ödeme şeklinde bankadan kredi çekilerek ödeneceği.daha öncede sanırım bağkurlulara sağlanmıştı.böyle bir durum var mı birde annem bu şartlarda yararlanabilir mi.. teşekkürler

  97. M. Tuncel dedi ki:

   Merhaba 16 Ocak 1967 doğumluyum Şubat 1985 SSK girişim var. Ancak bu güne kadar SGK ve Bağkur gün toplamım askerliği de dahil etsem 2500 gün olur.

   Borclanarak emekli olma şansım var mı?

   Yada nasıl olabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

   Saygılar

  98. Mehmet Arif ÖZENÇ dedi ki:

   Selam
   Kızım 1959 Doğumlu. 1980-84 yılları arasında 3 yıl 2 ay hizmeti var. Ancak Pirimini çekmiş. Yani prim ödeme gün sayısı SIFIR. 2008 den 2015 kadar 5,5 yıl bağkur’u var sildirmiş.
   1) Geriye dönük borçlanmadan yararlanabilir mi.?
   2) 657 ye tabi hizmetlerini ihya edebilir mi. Ederse yaklaşık ne öder.?
   3) 657 ye tabi hizmetlerini ihya ederse;
   a) Geriye dönük 7 yıl borçlanmak mı
   b) Bağkur’u ödeyip kalan 2 yılı borçlanmak mı uygundur.
   Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  99. ferhat dedi ki:

   merhaba 25/10/1958 doğumluyum. sigorta başlanğıç tarihim 02/01/1995. şu anda 2900 gün prim ödemem var askerliğimi 20 ay (600 gün) yaptım. Yurdişinda Suudi Arabistanda 1985’den itibaren 2000 gün çalıştım. bu şartlar altında en erken ve avantajlı nasıl emekli olabilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1995 yıl sigorta başlangıcınıza göre ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    Tüm süreleri borçlansanız toplamda 5500 gün yapar. Kalan günleri (250 gün)isteğe bağlı ödeyerek tam emeklilik,

    Yada 700 gün borçlanma yaparak 3600 günle kısmi emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

    1. ferhat dedi ki:

     ÖNCELİKLE YAZIMA CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ASKERLİK VE YURTDIŞI BORÇLANMA SİGORTA GİRİŞ TARİHİMİ GERİ ÇEKMİYOR MU ACABA? 2600 GÜN İLE YAKLAŞIK 1987 YILI NA KADAR GİDEBİLİYOR SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİM..

  100. Ebruli dedi ki:

   Mrb, özürlü bir çoçuğum ve %90 raporu var 29.04.2008 işe giriş tarihim, şuan 5 yıllık sigortam var ve çalışıyorum Aradaki sigorta boşluğunu yatırsam ve engelliler için verilen haklardan 4 yıla 2 yıl sigorta hakkını sgk emeklilik yaşından düşüyor ve burada sorum şu ki; bu durumda emeklilik yaşı daha erken olabilir mi! Teşekkürler.

  101. Atilla dedi ki:

   merhaba şu anda yurt dışında çalışıyorum yurt dışında çalışırken Türkiye de çalışmanın yolu nedir örneğin danışmanlık acentalık vb işler ssk çalışmanın yolu nedir.

  102. Mehmet iper dedi ki:

   Merhaba babamın SSK ilk giriş tarihi 1991dir akayıtlarda 1996 yılı çıkıyor babam bu 5 yılı için ödenek sağlanmadığı gösteriliyor sigorta giriş kartıda var yeni çıkan yasaya göre neye başvurmaliyiz yardımcı olursanız sevinirim

  103. Isa dedi ki:

   Merhaba, 2001 yılında devlet memurluğundan istifa edip, 2004 tekrar memuriyete geri döndüm. Bu 3 yılli süre zarfında herhangi bir işte çalışmadım, bu yüzden adıma herhangi bir kuruma ( ssk, bağkur) ödeme yapılmadı. Bagkurda oldugu gibi boş gecen bu sureyi emekli sandigina gecmise dönük borçlanabilir miyim?

  104. Mehmet sr dedi ki:

   iyi Günler babam 1956 doğumlu sigorta girişi 1978 prim gün sayısı 1495 bu durumda emekli olma durumu nedir teşekkürler.

  105. Ahmet kılıç dedi ki:

   Meraba babam 1960 doğumlu 15.10.1987 sigorta girişli 2166 günü var geriye dönük prim ödeyebilir mi? Teşekkürler…

  106. Nihat Kaçar dedi ki:

   10.02.1967 doğumluyum 22.06.1994 maliye başlangıcım var 01.05.1996 dan bu yana borcum yok ne zaman emekli olurum .ÇİFTÇİ Bağkurluyum,

   1. Nihat Kaçar dedi ki:

    yukardaki sorumuza ne zaman cevap alabiliriz.teşekkürler.

  107. Ali dedi ki:

   Merhabalar, Türkiyeden 16.11.2006 ilk giris tarihli 2407 is günü 4A sigorta primim var. 14.07.1983 dogum tarihim olup 15 ay askerlik yaptim ama onu henüz askerlik borclanmasi yaptirmadim. 06.11.2016 tarihinden itibaren Isvicrede yasiyorum ve calismaya basladim. e devletten baktigimdan emekli olma durumum 7000 is günü yada 3600 is günü 25 yil 60 yas. Benim size sorum Isvicrede calistigim ve bulundugum sürelerin prim transferini yapmadan(cunku 65 yasinda buradan da emekli olmak istiyorum) türkiyeden nasil emekli olacagim? BU aralar yurtdisi borclanmasi kalkacak dye söylenti var ben simdi yurtdisinda yasadigim icin yurtdisi borclanmasi yapmak zorundamiyim?

  108. Dilek dedi ki:

   1966 dogumluyum 13 nisa 1987 yilinda ssk giris tarihim 26aralik1990 ve4 ocak1992 dogumlu iki evladim var2002 den sonra dort senelik kooperatiften odenmisligim var emekli olabilirmiyim ne yapmam getekir simdiden tesekkurlet

  109. İbrahim dedi ki:

   Merhaba

   Annem 1955 doğumlu 1997 2001 arasında 1100 gün bağkur prim ödemiştir. Sonra şirketi kapatmıştır. Şimdi emekli olabilmek için toplu prim ödemesi yapabilir miyiz. Ya da kısmi emeklilik imkanı var mıdır?

  110. Selma Arikan dedi ki:

   Merhabalar ben 10 subatta bir soru yoneltmistim ama halen bir cevap alamadim bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim sizlerede kolay gelsin bir cok insanlari aydinlatiyorsunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz….

  111. Engin TÜRKYILMAZ dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Kasım 1974 doğumlu, Eylül 1988 yılında ufak bir kilim atölyesinde işe başlamış ve 1995 yılına kadar çalışmış,fakat hiç prim yatırılmamış.Buna istinaden Mayıs 2017 tarihinde sigorta başlangıç tarihini kazanabilmek adına iş mahkemesinde dava açtık ve kazandık bir üst mercinin kararını bekliyoruz.
   Bu arada Şubat 2017 tarihinde de Bağ-Kur’dan isteğe bağlı prim ödemesi başlatarak,ödemelerimize devam ediyoruz.
   Ayrıca iki çocuk sahibiyiz ve bunların borçlanmalarını da hangi kurumdan (Sgk’dan mı Bağ-Kur’dan mı) yapmalıyız.
   Bir diğer konuda çalıştığı sürelerde ödenmeyen primler için hizmet davası açılabilir mi (Firma başka isim altında ve farklı bölgede faal) Yoksa, geriye dönük sınırlı gün bazında hangi kurumdan (Sgk veya Bağ-Kur) kanalı ile ödeme yapabiliriz.(Gerçi bunun için henüz bir taslak hazırlanmadı diye biliyorum). Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumlar ssklı olarak başladığınız tarihten sonra ise ssk borçlanması olacak. Hizmet tespit davaları zaman aşımı süresi 5 yıldır. Verdiğiniz bilgilere göre bu süreyi aşmış bulunuyorsunuz. Bayanların Doğum Erkelerin ise Askerlik haricine geriye dönük borçlanma hakkı bulunmuyor.

    1. Engin TÜRKYILMAZ dedi ki:

     Merhaba
     Öncelikle kısa sürede geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.
     – Cevabınıza istinaden eşimin çalışmış olduğu yılların primlerini zaman aşımından dolayı alamıyoruz, tamam.
     – Diğer hususta sgk’lı olarak hiç primi olmadığı gibi hizmete başladığı tarih’te yok, buna istinaden iş mahkemesinde dava açtık ve bir kaç gün önce avukatımız aracılığı ile davayı kazandığımızı ve nihai kararı verecek olan istinaf mahkemesine yönlendirildiği bilgisini aldık. Umuyorum buradan da olumlu sonucu alıp, doğum borçlanması için başvuru yapacağız.
     – Bahsi geçen tarihler haricinde eşim hiç çalışmadı (ev hanımı)
     – Biz sigorta başlangıç tarihini kazandığımız ve sisteme işlendiği vakit, yanılmıyorsam ssk sigortalısı olarak görünecek.
     – Fakat bir yıldan beridir (Bağ-Kur) isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek prim gün sayısını doldurmaya çalışıyoruz.
     – İstinaf mahkemesinden gelecek olumlu sonuca göre SSK üzerinden mi, yoksa şuan isteğe bağlı Bağ-Kur üzerinden mi doğum borçlanması yapacağız.
     – SSK primimiz hiç mevcut değil,mahkeme sonucuna göre yalnızca sigorta başlangıç gününü kazanacağız.
     Bilgilendirmeleriniz için tekrardan teşekkür ederim.

  112. Hakan dedi ki:

   Merhaba babam 57 yasinda 3090 gun ssk var ve 89 girisli arti 8 yil esnaflik yapti dukkani bna devretti biz maliyede gununu cikarip emekli olacgini dusunrkn maliye bize kiyit yapmamissnz dedi ve emkli olma hayali oldu bu 8 yili nasil borclanirz bagkurdan yada ssk dan tesskkr edrm

  113. Sunay dedi ki:

   Meraba ben 1967 doğumlu yum 1983 te ssk girişim var fakat pirim eksiğim var geriye dönük borçlanıp emekli olabilirmiyim

  114. atilla dedi ki:

   merhaba emeklilik yaşım doldu,emeklilik sürem doldu emekli olabilmem için 710 gün eksik geriye dönük borçlanma (doğum aşkerik vb.) yararlanamıyorum şu anda yurt dışında çalışıyorum (yurt dışından gün getirsem yurt diş dışında çalıştığım için maaş alamam emekli olabilmem için nasıl bir yol çizmeliyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik süreniz ve priminiz dolsa da yurt dışında maaş aldığınız sürece emekli maaşı bağlanmaz. Ancak çalışmayı bıraktığınızda yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.

  115. durdu dedi ki:

   çok sagolunn herkesi aydinlatiyosunuz herkesin sedi

  116. durdu dedi ki:

   gun 1000 giris 2003 1961 dogumluyim istege bagli sigortaya gecsem sartlar nelerdir emekli olurmuyumm ćok sagolun tesekkürler

  117. aynur uluocak dedi ki:

   merhabalar
   1968 dogumluyum 1993 ve 1997 tarıhlerı arasında vergi mukellefıydım fakat bagkur kaydım yok dogumlarımda bu tarıhlerde oda kaydım ve vergı kaydım var bu tarıhlerı borclanabılırmıyım kolay gelsın

  118. yeliz dedi ki:

   Merhaba,yeni bir yasa çıktı mı ya da çıkar mı acaba.Yaşı dolup da prim eksiği olanlar için bir borçlanma imkanı açısından.Annem 1988 girişli ve 2090 gün sigortası yatmış.Şu an 65 yaşında ve çalışamaz durumda.Bu arayı ödeme yaparak kapatma imkanı olur mu acaba.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  119. Ceren burcu dedi ki:

   Kayinbabamin yası şuan 62.Sigorta baslama tarihi 1978.1700gun sigorta primi bulunmakta.geriye dönük prim yatirip emekli olabilirmi?Cevabinizi bekliyorum.simdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 1800 güne ihtiyacı var. 100 gün askerlik borçlanması yapıp. %60 iş gücü kaybı için heyet raporu alarak emekli olabilir.

  120. dilek dedi ki:

   merhaba 1966 doğumluyum 13 nısan 1987 ssk gırışliyim 1989 yılında ssk dan ayrıldım 26 aralık 1990 ve 4 ocak 1992 doğumlu ıkı evladım var 2002 de bır ay ısteğe bağlı ödemem var bu şartlarda emeklı olabılırmıyım veya nasıl emeklı olabılırım

   1. dilek dedi ki:

    neden bu soruya cevap verılmiyor

  121. cemal polat dedi ki:

   Merhaba,
   Son 2018 de çıkan yasadaki Bağkurlulara verilen geriye dönük prim ödemesinden; Ben de faydalanabilirmiyim,Durumum şudur:
   — 01.03.1976 SSK girişim,Şu an SSK lıyım.1674 günüm Var.
   —Bağ Kur,danda silinmiş 3000 günüm var.(Şimdi bu silinenleri ihya ediyorlar)
   — Acaba bende bu geriye dönük bağkur günlerini ödeme ve emekli olma şansım varmı? Şu an SSK,lıyım.
   Çok Teşekkür Ederim,İyi Çalışmalar.
   Cemal Polat

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

  122. durdu dedi ki:

   giris 2003 gun 1000 . 1800 gune tamamlayip borclanip emekli ne zman olurum. size cok tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günle emeklilik için 60 yaşını doldurup en az %60 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  123. dilek dedi ki:

   1966dogumluyum26 aralık1990 ve 4 ocak 1992 doğumlu ıkı evladim var 2002 yılında ısteğe bağlı bir ay ödemem var emekli olabılırmiyim veya nasıl emeklı olurum

  124. dilek dedi ki:

   1966 doğumluyum 13 4 1987 ssk girişim 1989 sskdan ayrıldim 26 aralık 1990ve 4 ocak 1992 doğümlu ıkı vladım var 2002 de istege bağlı bir ay ödemem var nezaman ve nasıl emekli olabilirmıymd

  125. 1947 dedi ki:

   Bir amcamiz var. 1947 dogumlu, sigorta girisi var, 700gun odemis ancak sonra geri cekmis. Borclanma yapabilir miyiz? Malulluk cikar mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerini iade aldı ise tekrar bu dönemi borçlanması mümkün değil.

  126. meh dedi ki:

   merhabalar
   1969 doğumluyum ssk girişim normalde 1984 yılında başlamıştı fakat ilk prim 4 nisan 1986 görünüyor bunu nasıl ispatlayabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta primlerinizin yatırıldığını düşünüyorsanız. İlinizdeki kurumun il müdürlüğüne müracaat edip arşiv araştırılması talep edin

  127. Murat brn dedi ki:

   Merhaba benim babam SSK lı 2100 günü var pirimi bu kadar terzi kendisi simdi gizleride zayifladi calismiyor SSK da geriye donuk prim borcu yatira bilirmi boyle bi yasa vikarmi tskl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresini borçlanıp yatırabileceği gibi; Heyet raporu ile alacağı %60 malullük raporu ile de 60 yaşını doldurduğunda emekli maaşı alabilir.

  128. Orhan dedi ki:

   Mrb hocam babam 59 yasinda 1987 girisli ama 150 gune var geriye donuk yatirsa emekli olma sansi varmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresi haricinde borçlanma yapılamaz. Bu durumda da borçlansa da yeterli primi sağlayamadığı görünüuyor.

    1. Orhan dedi ki:

     hocam askerlik borcunu yatirip toplamda en az kac gun yeterli prim olmasi lazim

  129. Fatih dedi ki:

   Merhaba 1962 dogumluyum 1980 de sigorta başlangıcım var suan 3600 is günüm var 56 yasındayım geriye dönük borclanma yapabilir miyim yada nasıl emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. Haricinde borçlanma yapılmamaktadır.

  130. Murat dedi ki:

   Geriye dönük sigorta ödeyebilir miyim eski iş yerim 3 aylık (90 günlük) sigortami ödememiş yardımcı olabilir mısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır bu süreleri geriye dönük ödeyemezsiniz. Eğer 5 yıl süreyi aşmamış ise işkura şikayet ederek veya hizmet tespit davası açarak ödetebilirsiniz.

  131. Melih yılmaz dedi ki:

   SSK başlangıcın 1990 1966 doğumluyum 1480 gün ödenmiş primin var yeni cikabilcekyasa dan faydalanabilecek miyim

  132. Sevcan dedi ki:

   Merhaba ,
   Babam 20.01.1961 doğumlu ve 1976 senesinden sigortaya girişi bulunmaktadır .
   1981 ve 1983 yılları arasında askerlik durumu söz konusudur .
   Babamın şuanda aktif 570 gün sigorta pirimi bulunmaktadır.
   Bu durumda babam geriye dönük borçlanma yaparak emekli olabilir mi?
   Benim hesaplamama göre askerlik borçlanması da devreye girince ödeyeceği 2413 gibi bir prim gün sayısı açığı çıkmaktadır.
   Bunu yeni yasayla geriye dönük ödeyerek emekli olabilirmi?

  133. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba yeni çıkan yasadan sadece bagkurlu olanlar mı faydalaniyor

  134. ayşe son dedi ki:

   merhaba,

   1963 doğumluyum.01.06.1983 sgk girişim var doğum borçlandırmasıyla beraber 4635 günüm bulunmakta şuan çalışmıyorum. Emekli olabilir miyim ?

  135. cevat akpınar dedi ki:

   merhaba ben 01.12.1968 dogumluyum 04.11.1986 sigarta girisliyim toplam pirim günüm 1019 gün askerlik borclanmasi yapilmadi ne zaman kac gunle ve yasla nasil emekli olabilirim vede bagkurlular gibi geriye donuk odeme oldugu gibi sgk lilarada olacak mi olabilir mi teşekkürler.

  136. Andav dedi ki:

   Merhabalar babam 1861 dogumlu 1986 sgk girisi var ve 3923 gun primi var emekli olma durumuyla ilgili bilgi verir misiniz ? sgk lilar icin geriye donuk pirim borclanmasi oluyor mu her sene ama herhangi bir somut adim atilmiyor bu konuyla ilgili uzun zamandir ne gibi bir yol izlemeliyiz

  137. Merhaba babam 1956 doğumlu 1978 sigorta girişi prim gün sayısı 1324 bu durumda emekli olabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim

  138. Selma Arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum 1965 de turkiyede dogdum cocuklugum fransada gecti ancak evlenince 82 den 89 a kadar turkiyede kaldim ve 1990 da fransaya geri dondum ve ise basladim 10 yildir malulen emekliyim ne kadar prim odemem gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim 3600 gunden yararlanabilmek icin kac yasimi beklemem gerekiyor tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de ssk girişiniz mevcut mu ? Mevcut değil ise 3600 günle emekli olamazsınız. Yurt dışı borçlanması ile 5400 gün prim ödeyerek 60 yaşını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

  139. Begüm dedi ki:

   1 nisan 1986 sgk girişim var şu anda 3800 günüm var daha önceden çocuk borçlanması yapmıştım.geriye dönük prim borcu ödeme olursa yapabilirmiyim şu anda 53 yaşındayım ne zaman emekli olurum? Teşekkürler

  140. Selma arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben 65 turkiyede dogdum cocuklugum fransada gecti ve evlenip turkiyede kaldim 82 den 90 a kadar 2 tane cocugum oldu ve fransaya geri geldim 90 da ise basladim 2 cocugumda burada oldu 92 ve 2000 dogumlu
   10 yildir malulen emekliyim fransada ve yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum ne kadar prim odemem gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim tesekkur ediyorum

  141. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babamın 2030 günü var yaşı doldu ama günü yok sigorta girisi 1998 bu yasadan faydalanabilir mi

  142. Mehmet aslan dedi ki:

   Mrb benim babam 1949 doğumlu sigorta girişi 2005 sigorta primi 3400. Babam Borçlanarak emekli olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik borçlanması yapabilir. kalan günleri de prim ödeyerek 4500 günle kısmi emekli olabilir. Bunun yanında iheyeten iş gremezlik raporunun % 60 alabilir ise malulen de emekli olabilir.

  143. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babam 57 yasinda 2030 günü var girisi 1998 yaş tutuyor ama prim eksiği var ne zamn emekli olabilir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi emeklilik için en az 3600 gün gerekli ancak Heyete girerek %60 ın üzerinde rapor çıkartabilirseniz Malulen emekli olabilir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girerek %60 ın üzerinde alacağı rapor ile 1800 günle emekli olma hakkı var. Heyetten rapor çıkmaz ise 3600 günü tamamlamak zorundasınız.

  144. cuma taşkın dedi ki:

   merhaba sgk giriş yılım 1984 ben 54 yaşındayım ve 2700 gün sigorta sürem var ı normalde 84 girişlilerin emeklilik yaşı 48 yaşım tutuyor prim eksiğim var bu yasa çıkarsa beni kapsarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda erkeklerde askerlik borçlanması haricinde borçlanma bulunmuyor.

  145. Esin dedi ki:

   Merhaba

   işe giriş tarihim 01/01/1987
   1968 doğumluyum
   prim günüm 3898
   02/01/1994 ve 24/08/2008 dogumlu 2 cocugum var
   eger geriye dönuk borclanma yasası cıkarsa emekli olabilirmiyim ve ne kadar emekli maası elime gecer
   tesekkur ederim

  146. Volkan Demir dedi ki:

   Yaşı geldiği halde prim günü eksik olan vatandaşların borçlanarak emekli olabilmesini sağlayan yasa yürürlüğe girdi mi

  147. Salim Ermis dedi ki:

   Merhaba,
   ben 5200 günden SGK ya borçlandım ve ödedim ama hemen emekli olamadığımdan 3600 güne indirmek ve artan kalan parayı geri istiyorum.
   Ödediğim para 97440 YTL yani 29981 YTL yi geri lamak istiyorum.

   Mümkün mü?

  148. Ali arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben 83 ve 84 de askerligimi yaptim 19 ay ve 85 /87 arasi kamyon soforu olarak calistim kendi isimizdi rahmetli babam benim sigortami yatirmayip kendi bagkur sigortasini yatirdi calisma karnem duruyor
   Hizmet tespit davasi acip yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum evlenip fransaya geldim ilk sigortam 88 de basladi kac yasinda emekli olabilirimn ve ne kadar prim yatirmam gerekiyor cok tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davasının 5 yıl zaman aşımı vardır. Bu nedenle o dönem için tespit davası açamazsınız. 1988 başlangıç tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    1. Ali arikan dedi ki:

     Tesekkur ediyorum geriye donuk askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

     1. Yonetici dedi ki:

      Evet geriye dönük borçlanma yapabilirsiniz. Aşağıda ki linkten hesaplama yapabilirsiniz.
      https://www.ssk.biz.tr/2013-askerlik-borclanmasi-hesaplama/

  149. yusuf zengin dedi ki:

   sizlerinde zamanınızı aldıgım icin kusura kalmayın burada bir amcamız var 1972 yılından berli Skortalıyım 1860 gün skortam var şu an 69 yaşımdayım geriye dönük emekllik hakkım varmıdır

   bizleri bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günü doldurmuş. Heyet raporu ile malüllük alarak emekli olabilir. % 90 heyetten malüllük çıkar.

  150. nesrin dedi ki:

   bu ne simdi milletin ağzına bir parmak bal çalıyorsunuz. bu yalanlara artık karnımız tok,yıllardır aynı konuları güncelleyip insanları kandırıyorsunuz. oysa ki devlet yalan söylemez, devlet verdiği hakkı geri almaz . insanların devletine güvenmesi gerekir, yok, yaşmış yok yılmış , emekli etmemek için bin dereden su getiriyorsunuz ,bizim haklarımızı suriyelilere yediriyorsunuz . bizim emeklerimizi başkalaarına yedirmek allaha reva mı ben vatandaş olarak hakkımı helal etmiyorum

  Sorunuzu Yazın