• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

   Selamlar 1968 doğumlu olup ssk girişim 1985 yılı 10 eylül dur .toplam 720 gün ssk li olup 2005 yılında işyeri açtım oda vergi kaydim var fakat hiç bağkur a uğramadım. En son 2008_2014 aralığını yapılandırarak bagkur ödedim.bag kur kaydim bu tarihte oldu.2014_den bu güne 3.5 yıl ssk liyim fakat geriye dönük 540gun askerlik mi ödemeliyim ?yoksa torba yasada yürürlüğe girmesi beklenen geriye donuk bagkur pirim gunu olan1000 is gün mü satın almam gerekiyor?bagkur pirim satin alma geriye dönük yürürlüğe girdimi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz Bağkur ile ilgili bir borçlanma çıkmadı. Eğer borçlanma çıkarsa eksik prim gününüz kadar borçlanabilirsiniz. Çıkmaz ise askerlik borçlandıktan sonra kalan günleri yine ssk lı olarak doldurabilirsiniz.

    1. Sezgin yalçınkaya dedi ki:

     2000 yılı ve öncesi borçlanma var diye biliyorum yanlış mı biliyorum yok ise 2000 yılı sonrası icin bir duzenleme olucakmi saygilarimla

  2. omzz dedi ki:

   Merhaba 07/08/1982 doğumluyum.Bayan.27/02/2003 ilk işe giriş tarihi görünüyor.toplam gün sayısı 91 dir.2005 ten beri hi sgortam ödenmedi şimdi ödemek istiyorum geçmiş zamanın ödemesi yapılabilir mi?Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük prim ödemesi yapamazsınız. Bu hak kadınlar için sadece sigorta sonrası doğumlar için verilmiştir.

  3. Bülent dedi ki:

   01/03/1988 ssk girisi var ama prim ödeme yok prim 2003te başlıyor emekli olmak için hangi tarih gecerli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Girişiniz var ise 1 gün dahi prim olmalı. eğer staj girişi ise ssk başlangıcı 2003 olarak baz alınır.

  4. nuray kökcu dedi ki:

   1973 Dogumluyum.1 Ekim 1990 olan ise giris tarihim sistemde 2006 ilk ise giris olarak gorunuyor .2977 prim gunum var.Nasıl öğrenebilirim acaba ise giris tarihimin sistemde görebilmek icin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız yer halen devam ediyor ise sorgulayabilirsiniz. veya Eğer çalışmıyorsanız ikametgahınıza bağlı Sgm ye giderek durumu dilekçe ile belirtip araştırılmasını talep edin

  5. Erdinç dedi ki:

   1986 staj başlangıcımvar 1990 mart ayında askere gittim 18 ay askerlik yaptım ssk prim ödemesi 1992 nisan ayında başladı 8850 prim günüm var nezaman emekli olurum.askerligi ödersem ne kadar öne çeker ve kaç aylık prim ödemem gerekiyor teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    04/1992 yılı sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Eğer 11 ay askerlik borçlanması yaparsanız. 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  6. Mine Doğu dedi ki:

   merhaba,

   1967 doğumluyum. İlk işe giiş tarihim 01.12.1990 ve şu an 1882 prim günüm var . Bu süre zarfında 1998 ve 2007 tarihlerinde doğum yaptım. Borçlanarak emekli olabilme şansım var mı?

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki doğumu da borçlanarak 1440 gün prime sahip olursunuz. Mevcut primle birlikte 3322 gününüz olur. 278 gün de isteğe bağlı ödeyerek 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  7. İsmail dedi ki:

   İyi günler 1968 doğumluyum 1991 sigorta girisim var toplam 630 günüm var ve ℅40 raporum var ne zaman nasıl emekli olabilirim mağlune. Emekli olmak icin kaç hüne ihtiyacım var ve o toplam güne ne kadar borç cıkar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1991 yılı başlangıç tarihine göre;

    Emeklili Şartları
    Toplam Prim Sayısı : 3600 Gün
    Sigortalılık Süresi : 15 Yıl

    Sizin Durumunuz
    Sigortalık Süresi : 27 Yıl
    Toplam Prim Sayınız : 630 Gün

    Sigortalılık Süreniz : 12 Yıl Önce Dolmuş
    Prim Gününüzün Dolmasına : 2970 Gün

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz Borçlanma al ve üst limitleri borçlanma yapılacak olan en düşük miktar günlük 21,64 liradır. Bunun altındaki bir miktar ile borçlanma yapılması mümkün değildir. Borçlanma yapılan tutar isteğe bağlı olarak artırılabilmektedir. Borçlanma yapmak isteyen kişiler günlük en fazla 162,32 lira ödeyebilmektedir.

  8. Zekiye gedikoglu dedi ki:

   Merhaba ben. Eşim için bir sorum olacak eşim 1965 dogumlu sgk girişi. 01.10 1989 girişli 3888 günü var. 5450 doldurmasi gerekiyor askerlik borclanmasi yapmadık. Eksik günleri ödeyip emekli olabilirmi. hangi tarihte emekili olur şimdi calişmiyor. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günle kısmi emekli olabilir. 5450 günle emekli olmak için ise askerlik borçlanması yaparak kalan günlerini isteğe bağlı ödeyebilir. Ancak isteğe bağlı ödeyeceği süre 3,5 yılı geçmemeli. eğer borçlanma sonrası kalan süre 3,5 yılı geçiyor ise yine bir kısmını ssk lı olarak doldurmalı.

  9. burcu dedi ki:

   Merhaba, 46 yaşındayım, 1993 yılında sgk girişim, 2670 ödenmiş primim var. Toplamda 5600 prim ödemesiyle emekli olabileceğimi öğrendim ancak sorularım şunlar olacak: ileri derecede obezite hastasıyım bunun yanında ciddi sağlık sorunlarım var, heyet raporu %60’ın üzerinde çıkarsa hemen malulen emekli olabilir miyim? Eğer malulen emekli olamazsam, devlete borçlanıp kalan primlerimi ödemem mümkün müdür? O da olmazsa nasıl bir yol izlemem gerekir emekli olabilmem için? Bu arada çocuğum yok. Şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 engelli raporu ile 3600 günü doldurmanız gerekiyor. Kalan günleri isteğe bağlı ödeyip 3600 günü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Eğer raporu % 40 ın üzerinde alırsanız 3760 gün ile emekli olabilirsiniz. ve yine kalan günleri isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. Rapor alamazsanız 3600 günle en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  10. ibrahim karadaban dedi ki:

   21/12/1969 doğumluyum,1/08/1986 da sigortalı işe başladım ,daha sonra cıraklık eğitim merkezine kayıt yaptırdım kayıtlı olduğum süre zarfında sigortam yatmadı,askerden sonra 09/12/1993 tarihinde bağkurlu oldum ,2003 yılında bağkur ‘mu kapatıp tekrar sigortalı oldum hala sigortalı olarak çalışıyorum .ne zaman ve neşartlarda emekli olabilirim. teşekürederim iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  11. aslı dedi ki:

   Merhaba 1978 dogumluyum 1996 sigorta girisim ve 120günlük prim ödemem var..çesitli nedenlerden dolayı calısma hayatım olmadı..bir ćocuğum var..emekli olma sansm varmı acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 yıl Çocuk borçlanması yapıp, kalan günleri ssk lı olarak 3600 e tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz

  12. ali çolak dedi ki:

   askerliğimi 1990 yılında yaptım 08/01/1968 doğumluyum ilk sigorta giriş tarihim 09/09/1993 ne kadar askerlik borçlanırsam 1 yıl düşer

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    11 ay kadar borçlanırsanız 1 yıl geriye çekilir.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

  13. sadık özgün dedi ki:

   Hülya Özgün 01/05/1975 doğumluyum SSK giriş 1990 pirim gün sayım 980 günüm var nekadar borçlanıp kaç yaşında emekli olabilirim.Teşekürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    58 yaşında emekli olabilmek için ssk lı olarak 3600 günü doldurmanız gerekmektedir.

  14. Filiz Yenici dedi ki:

   Sn.Danışma birimi 25,2,18 tarhinde tarafınıza sormuş olduğum sorumda 1966 doğumlu olduğumu 84yılında 290 gün ssk ve 85 yılında evlenip 2 çocuğumun olduğunu belirtmiş çocuklarımın borçlanması dışında emeklilik için ne yapabilirim demiştim sizden gelen cevapda çocukların borçlanması dışında geri kalan günleri ssk lı olarak çalışmam gerektiği söylendi ben bu geri kalan süreleri isteğe bağlı ssk lı olarak ödeyebiliyormuyum biligi verirseniz memnun olurum SAYGILARIMLA

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı artık 4 b bağkur kapsamında olduğundan isteğe bağlı ssk olarak ödeme yapamazsınız. Son 7 yılın yarısından fazlasında sgk arandığı için ssk lı olarak çalışmanız gerekiyor. En azından 2 senesini sgk olarak kalan 3 yılı isteğe bağlı yatırabilirsiniz.

  15. sinan bayar dedi ki:

   1991 gırışlı 2200 prım var 1969 dogumlıym askerlik borçlanmasını yaparsam 2700 oluyor emekliliğim ne zaman olur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlanma sonrası kalan 2,5 yılı isteğe bağlı olarak ödeyerek 3600 günle 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

    1. sinan bayar dedi ki:

     peki şuan da sigortalı olarak çalışıyorum 5525 günün dolduu zaman yaşım 57 oluyor 57 yaşında emekli olabilirmiyim yoksa yine 60 yaşını beklemem mi gerekiyor.

  16. Yadigar dedi ki:

   Merhaba eşim 1999da vefat etti. Dul aylığı için istenilen 900 prim askerliği ödedikten sonra 83 gün açığı kalıyor. Aynı zamanda 1990 yılında ben eşimi yanımda çalışıyor gösterdik. 1990nın 4. Aynına kadar . Ama 22 günlük ödeme yapabilmiştik. Ödeyemediğimiz 93 günü şimdi geriye dönük ödeyebilirmiyiz . Ödersek dul aylığına hak kazanırmıyım? Bu ödemeyi yaparsak bize ceza gelir mi ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef geriye dönük sigorta tahakkuk ettirip ödeyebilmeniz mümkün değil. 5 yıllık zaman aşımı süresi de dolmuş gözüküyor.

  17. ali eşref kazgant dedi ki:

   merhaba
   annem 1946 dogumlu ve 1983 yılından ıtıbaren kesıntısız vergı mukellefi fakat hıcbır sekılde bagkur kaydı yok ve hıc odeme yapmamış…1983 yılından ıtıbaren oda kaydı var emeklılık ıcın yapabılecegımız gerıye dönuk bır işlem mevcutmudur teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece 2000 yılı sonrası borçlanıp ödeyebilirsiniz.

  18. Murat dedi ki:

   Merhaba babam 1980 in 11 ayında sigorta girişi var yanlız prim 520 gün var emekli olma şansı varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmesi için en az 1800 gün prime ihtiyacı var. Bunun için de En az %60 malulluk raporu olması gerekiyor. Askerliği borçlanıp kalan günlerini SSK lı olarak çalışır ve %60 rapor alır ise 60 yaşında emekli olur.

  19. derya ygt dedi ki:

   merhabalar,

   annem 1961 doğumlu ve sgk girişi 2016 yılından. doğum borçlanması vb. bir yola da başvuramıyoruz.

   emeklilik şansı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmesi için en az 5400 gün prim ödemesi bulunması gerekmektedir.

  20. Filiz Yenici dedi ki:

   Sn.Danışma Birimi 1984 yılında 290 gün ssk primim var 85 yılında evlendim 2 çocuğum var çeşitli nedenlerle çalışamadım emekli olabilmem için çocuklarımın borçlanması dışında ne yapabilirim son değişiklikler nedir saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasalara göre doğumları borçlanıp 2+2 4 sene, kalan günleri ssk lı olarak çalışarak 3600 güne tamamlamanız gerekmektedir.

  21. Muhammed dedi ki:

   1968 dogumlu.1985 yılinda ssk meslek lisesi ssk başlangic girisi yapilmisti. Yaralanma sonucu tek böbrekliyim.askerlikten muaf belgesi ile askerlik yapmadim. Ssk gun gecmis yillarda toplam 90 gun. Geriye donuk borclanmadan faydalanip emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik yapmadığınız için askerlik süresini borçlanamazsınız. Haricinde de geriye dönük borçlanma bulunmuyor.

  22. Özgür dedi ki:

   Merhaba annem 1983 girişli ssk ama fazla bi gün sayisi yok emekli ola bilmesi ne yapmamız gerekiyor giriş sonrası doğum var 4 tane birde anneme bakur yaptırıp 1 yıl kadar yatırsam sonrasında borçlanmayla emekli olabirmi şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3 çocuk için 6 sene yani 2160 gün borçlanabilir. en azından 1 sene daha ssk lı olarak gözükmesi gerekir. Kalan 3 seneyi isteğe bağlı ödeyerek 3600 günü tamamlayıp 58 yaşında emekli olmasını sağlayabilirsiniz.

  23. birol gül dedi ki:

   babam 1956 doğumlu 1994 de sigorta girişi var askerliğin yarısınıda saydırarak 1810 gün primi var iki sefer kalp ameliyatı oldu heyete girip rapor aldı rapor istanbuldan bozulup geldi malulen emkli olamadı çıkacak yasa ile veya nası emekli olabilir yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En Az % 60 malullük durumu olması şart. Mevcut durumda yasada bir değişiklik yok. 3600 gündne primi az olanların emekli olabilmesi için En az %60 iş gücü kaybı raporu olması şart.

  24. ASUMAN GÖKSU dedi ki:

   Merhabalar,
   1970 doğumluyum.ilk sigorta başlangıcım 15.05.1997,bu iş yerinden 210 gün sigortam var.Ara boşluktan sonra 10.07.2010 da tekrar işe başladım ve halen devam ediyorum.Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim ve emeklilik sürem ne zaman dolar?
   yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  25. ASUMAN GÖKSU dedi ki:

   Merhabalar,
   SSK sigorta başlangıcım 15.05.1997 , bu iş yerinden 210 gün sigortam var.İkinci giriş tarihim 10.07.2010 ve halen sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum.Geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim?emeklilik sürem ne zaman dolacak?Şu anda 47 yaşındayım ve bayanım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  26. SERCAN BAKAN dedi ki:

   BENİM BABAM 75 YAŞINDA, 1000 GÜN SİGORTASI VE 900 GÜN ASKERLİĞİ VAR. GERİ DÖNÜK BORÇLANMAYLA EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİR ? SGK NIJN YAPABİLDİĞİ BİR DURUM YOK MUDUR?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği borçlandıktan sonra % 60 iş göremezlik raporu alarak emekli olabilme hakkı mevcut. Önce heyete girerek rapor alın sonra da 1800 gün için 800 gün borçlanıp yatırın.

  27. taha dedi ki:

   Merhaba;

   annemin SSK 1945 gün primi vardır. 50 gün Bağkur sigortası bulunmaktadır. 2 çocuk için doğum borçlanması yapabiliyor. Fakat arada açık kalan 160 günlük prim borcu olmaktadır. Bunu geriye dönük yapabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük ödeyemez. ancak 160 günü isteğe bağlı sigorta yaptırarak ödeyebilirsiniz.

  28. Pınar dedi ki:

   Merhaba annem 1961 doğumlu 1990 SSK girişli 3600den emekli olabilmesi için 5 ay prim eksiği var nasıl emekli olabilir? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK girişinden sonra doğum var ise 2 yl süreyle borçlanabilir. Eğer doğum yok ise, 5 ay isteğe bağlı sigorta yaptırarak primleri tamamlayarak 3600 günle 58 yaşında emekli olabilir.

  29. Veli Arisoy dedi ki:

   Merhaba yurt disi emekliliginden yararlanmak icin malulen emekli olanlar tam emekli olmalarimi gerekiyor Fransada malulenen emekliyim
   Turkiyeden sgk girisi yapilirsa bi zarari olurmu cunki calisamaz raporu var
   Beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler

  30. harun dedi ki:

   merhaba ben 19/07/1976 yılında işe girdim 15/03/1958 doğumluyum ve 18 ay askerlik yaptım toplam pirim olarak 1346 günum var bu 2018 SGK geri dönüşümden faydalanabilirmiyim saygılarla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    Askerlik süreniz olan 540 günü borçlanabilirsiniz. 1800 güne tamamladıktan sonra heyete girerek % 60 ın üstünde iş kaybı raporu alabilirseniz 1800 günle emekli olabilirsiniz.

    1. harun dedi ki:

     peki hocam bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek

  31. yıldız tokal dedi ki:

   mrb 1994 1995 başalayıp ve sonlanan bagkurlu iken yeniden işyeri açtıgımdan 1998 da gerçek vergiye tabi oldum ve bagkura bildirim yapmadım 2006 da vergimi sonlandırdım şimdi geçmişe dönük bu dönemlere ayit çalışma bilgilerimi çıkarıp bagkurdan bi şansım olurmu emeklilik için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevzuattaki son yasa ile ancak 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  32. Mert dedi ki:

   Merhaba annem 1982 sigorta girişli 195 günlük sigortası var doğumdan önce sigorta girişi var 2 çocuğu var her çocuk için 2 yıl borçlanma oluyor ama geri eksik prim günü var bu yüzden emekli olamıyor bunun için yapabileceğimiz mi durum yokmu bize söylenen 5 buçuk yıl daha çalışması lazım annemin böyle bir çalışma gibi fırsatı yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin emekli olabilmesi için en az ssk lı olarak 3600 gün prime ihtiyacı var. Doğum harici borçlanabilme hakkı da bulunmuyor.

  33. Selma arikan dedi ki:

   Merhabalar 24 subatta ssk girisi mevcutmu diye sormustunuz turkiyede hic ssk li calismadim ama bu sene izine gidince ssk girisi yaptirsam 3600 gunden emekli olabilirmiyim fransada malulen emekliyim yasim da 52 tesekkur ediyorum

  34. Veli arisoy dedi ki:

   Merhabalar ben yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum 1991 de fransaya geldim 1992 de ise basladim Ve saglik nedeniyle malulen emekli oldum 22 sene oldu
   Turkiyede askerligimi 78 de yaptim ama hic sigortali calismadim ekim 1958 dogumluyum ne kadar prim yatirmam gerekiyor ve ne zaman turkiyeden emekli olabilirim tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1992 yılı giriş tarihine göre ödemeniz gereken prim;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    Ancak malüllük ile ilgili durumunuz heyet raporu sonrası primde değişiklik yapabilir.

  35. Sibel cevik dedi ki:

   Merhaba, kulaktan dolma bilgilerle bir umut sigortaya gidiyoruz ama elimiz bos donuyoruz sizin bilgilerinize dayanarak pes edecegim artik yardimci olur musunuz babam vefat etti askerlik borclsndirilarak 29 gunu eksik cikiyo anneme maas baglanmiyo zamaninda is veren 1995 yillarinda babamin sigortasina surekli giris çıkış yapip sigortasini yatirmamis isvereni mahkemeye vererek bu gunu geriye dönük yatirabilir emekli olabilirsiniz diyolar isverenle gorustum ölmeden calistigi bi yerle anlasip o 29 gunu tamamlayalim diyo 1995 yilina dönük olmaz odemeleri farkli olur diyo bu bilgilerin aslı varmi yardimci olur musunuz

  36. Kadir dedi ki:

   05.03.1961 dogumluyum
   08.12.1974 sigorta girişim 2000 günüm var
   Ne zaman emekli olurum

  37. Selin dedi ki:

   20.09.1972 doğumluyum. 1988 yılında stajyer olarak çalışırken sigorta numaram bulunmakta olup hiçbir prim yatırılmamıştır. Şuan 1 yıllık sigortalı olarak çalışmaktayım geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim ? Şimdiden vereceğiniz bilgiye teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1988 yılından sonra doğum var ise sadece bu süreyi borçlanabilirsiniz.

  38. Bulent izmirli dedi ki:

   Merhaba banada yardimci olursaniz sevinirim
   Dogum tarihim. 18/04/1967
   ilk ssk girisim 01/02/1986
   Ssk terk. 15/11/1987. Ssk hizmet surem 650 gun

   Askerlik 1987/1989. 18 ay

   Bagkur baslangic tarihim. 16/11/1990
   Bagkur terk. 01/02/2009
   Tekrar bagkur giris. 30/05/2015 halen faal
   Suana kadar. Bagkur hizmet surem. 7600 gun
   Toplamda 8250 gunun. Var. askerligimden 540 gun borclanabilirmiyim.borclanma olursa ne zaman emekli olurum.tesekkurederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
    SSK 01/02/1986 15/11/1987 644
    Bağkur 16/11/1990 01/02/2009 6556
    Bağkur 30/05/2015 04/03/2018 995

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    50 yıl 10 ay 16 gün
    Sigortalılık süreniz
    32 yıl 1 ay 4 gün
    Hizmet süreniz
    8195 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    51 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    0 yıl 1 ay 14 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    805 gün

    805 gün primi tamamlamak için askerlik sürenizi borçlanın. Kalan günleri de ödeyerek emekli olabilirsiniz.

    1. Bulent izmirli dedi ki:

     Tekrar merhaba verdiğiniz bilgiler icin tesekkur ederim.
     Kalan surem olan 805 günün 540 günü askerliği borclanayım geri kalan 245 gunu de toptan odemesini yapabilirmiyim
     Yoksa kalan kısmı ay olarak mı beklemeliyim,?

  39. Tunay Tekinalp dedi ki:

   Annem 1958 doğumlu 1991 de sigortaya girişi var 200 gün çalışmış gözüküyor pirim borçlanması ile nasıl emekli olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta sonrası doğumlarını borçlanabilir. En az 1800 gün prime ihtiyacınız var. 1800 günle emekli olabilmek için de % 60 iş gücü kaybı raporu almanız gerekmektedir. Bunu sağlayamazsınız En az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

  40. Mualla DEMİR dedi ki:

   İyi akşamlar benim kardeşim 99 yılıda intahar etti evliydi.Karısı evlendi maaşı kesildi ikinci eşindende ayrıldı.Tekrar maaş almaya devam ediyor .Şimdi 3 .evliliğini yapmış ama nikahsız oturuyormuş bir de çocuğu olmuş ve kardeşimin maaşını almaya devam ediyor.Bu yasak değil mi .Benim annem emekli kardeşmin maaşına müracaat etse kardeşimin maaşından anneme de bağlanır mı bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer annenin hiçbir geliri yok ise maaş bağlanabilir. Ayrıca kardeşinizin şu an yaptığı işlem kanuna aykırı ve suç. Konu ile ilgili En yakın ssk kurumuna veya Alo 170 hattına bilgi verebilir ve annenize maaş bağlanması konusunda talebinizi iletebilirsiniz

  41. durdu dedi ki:

   .2003 de ssk 1000 gunum var bagkura gecis yapip odeyebilirmiyim kac yil odemem gerekir tesekkur ederim yas 56 bayan

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı veya mükellefiyetiniz var ise bağkur ödemesi yapabilirsiniz. Bağkurlu olarak emekli olabilmek için; 20 tam yıl, 7200 gün prime ihtiyacınız var.

  42. cumali dedi ki:

   Merhaba babam 1947 doğumlu. 1970 te sigorta başlangıcı var , 2300 gün yatmış. 65 yaşını doldurdu 71 yaşında , 720 gün askerlik günü var , emekli olması için geriye dönük yatırma olasılığı varmı.

   Bende 1997 yılında staj için silah fabrikasına girdim. Gün yatmamis , başlangıç var , 2001-2003 arası 550 gün askerlik yaptım , sigorta gün yatirilma tarihi 2004 , 3600 günden yararlanabilirmiyim ayrıca emeklilik yaşım ve gün sayım kaç olmali.
   Teşekkür ederim

  43. Ali dedi ki:

   01.01.1966 doğumluyum 19.08.1987 de sigorta girişim oldu. 2020 gün primim var yaşım dolmuş ama prim açığından dolayı emekli olamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerli sürenizi borçlanıp kalan günleri de isteğe bağlı ödeyerek 3600 gün ile anca 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

    1. Ali dedi ki:

     Peki rapor çıkartırsak daha erken emekli olma ihtimalimiz yokmu ve ya geriye dönük borçlanma ilerki zamnlarda çıkabilirmi

  44. Sibel cevik dedi ki:

   Yani sigortadan bize 29 gunu daha olsaydi emekli olabilirdiniz dediler bi yol gosterir misiniz bize bu 29 gunu nasil tamamlayabiliriz

   1. Atilla özel dedi ki:

    Merhabalar başın sağolsun allah rahmet eylesin,benim annem’de aynı sorunu yaşıyor. Çözüm bulamadık yada yol gösteren yok benim babam 2001 de vefat etti 2008 de kanun değişmiş o zamana kadar yol gösteren olmadığı için annem emekli olamadı,o zamandan sonra da önümüze maalesef kanun çıktı hep.bi çözüm bulursam yazarım sana buradan.

    1. Sibel cevik dedi ki:

     Sagolun atilla bey sizindr basiniz sagolsun allah rahmet eylesin

     1. Atilla özel dedi ki:

      Teşekkürler, bişey duydum onu araştırıyorum şuan inş doğrudur.

      1. Sibel cevik dedi ki:

       Cok seyler duyuyoruz arastiriyoruz ama elimiz hep bos cikiyo insallah siz olumlu sonuc alirsiniz da bizi de bilgilendirirsiniz atilla bey.

  45. Sibel cevik dedi ki:

   Merhaba babam 6 ay ince vefat etti askere gitmeden once 1989 yilinda sigorta girisi yapildi 1992 1993 yillarinda ise 150 is gunu mevcut anneme emekli maasi baglanabilmesi icin 29 gun eksik prik gunu cikiyo sigortaya gittik ama sonuc alamadik geriye donuk askerlik borclanmasi yapilarak bu 29 gunu tamamlayabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sadece 150 gün primi var ise size askerlik borçlanması dahil eksik günü söylemişlerdir. Çünkü emekli olabilmesi için en az 900 gün primi olması gerekiyor. Dolayısıyla 2 yıl askerlik yaptığını düşünürsek 720 gün yapar. Aktif prim ile birlikte toplamda 870 güne ulaşıyor. Sonuçta 29-30 gün eksik kalıyor. İşte bu durumlarda da ssk lı olarak çalışmanın önemi ortaya çıkıyor.

  46. ferhat dedi ki:

   merhaba 25/10/1958 doğumluyum. sigorta başlanğıç tarihim 02/01/1995. şu anda 2900 gün prim ödemem var askerliğimi 20 ay (600 gün) yaptım. Yurdişinda Suudi Arabistanda 1985’den itibaren 2000 gün çalıştım. bu şartlar altında en erken ve avantajlı nasıl emekli olabilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1995 yıl sigorta başlangıcınıza göre ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

    Tüm süreleri borçlansanız toplamda 5500 gün yapar. Kalan günleri (250 gün)isteğe bağlı ödeyerek tam emeklilik,

    Yada 700 gün borçlanma yaparak 3600 günle kısmi emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

    1. ferhat dedi ki:

     ÖNCELİKLE YAZIMA CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ASKERLİK VE YURTDIŞI BORÇLANMA SİGORTA GİRİŞ TARİHİMİ GERİ ÇEKMİYOR MU ACABA? 2600 GÜN İLE YAKLAŞIK 1987 YILI NA KADAR GİDEBİLİYOR SİGORTA BAŞLANGIÇ TARİHİM..

  47. Atilla dedi ki:

   merhaba şu anda yurt dışında çalışıyorum yurt dışında çalışırken Türkiye de çalışmanın yolu nedir örneğin danışmanlık acentalık vb işler ssk çalışmanın yolu nedir.

  48. Isa dedi ki:

   Merhaba, 2001 yılında devlet memurluğundan istifa edip, 2004 tekrar memuriyete geri döndüm. Bu 3 yılli süre zarfında herhangi bir işte çalışmadım, bu yüzden adıma herhangi bir kuruma ( ssk, bağkur) ödeme yapılmadı. Bagkurda oldugu gibi boş gecen bu sureyi emekli sandigina gecmise dönük borçlanabilir miyim?

  49. Dilek dedi ki:

   1966 dogumluyum 13 nisa 1987 yilinda ssk giris tarihim 26aralik1990 ve4 ocak1992 dogumlu iki evladim var2002 den sonra dort senelik kooperatiften odenmisligim var emekli olabilirmiyim ne yapmam getekir simdiden tesekkurlet

  50. Selma Arikan dedi ki:

   Merhabalar ben 10 subatta bir soru yoneltmistim ama halen bir cevap alamadim bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim sizlerede kolay gelsin bir cok insanlari aydinlatiyorsunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz….

  51. Engin TÜRKYILMAZ dedi ki:

   Merhaba
   Eşim Kasım 1974 doğumlu, Eylül 1988 yılında ufak bir kilim atölyesinde işe başlamış ve 1995 yılına kadar çalışmış,fakat hiç prim yatırılmamış.Buna istinaden Mayıs 2017 tarihinde sigorta başlangıç tarihini kazanabilmek adına iş mahkemesinde dava açtık ve kazandık bir üst mercinin kararını bekliyoruz.
   Bu arada Şubat 2017 tarihinde de Bağ-Kur’dan isteğe bağlı prim ödemesi başlatarak,ödemelerimize devam ediyoruz.
   Ayrıca iki çocuk sahibiyiz ve bunların borçlanmalarını da hangi kurumdan (Sgk’dan mı Bağ-Kur’dan mı) yapmalıyız.
   Bir diğer konuda çalıştığı sürelerde ödenmeyen primler için hizmet davası açılabilir mi (Firma başka isim altında ve farklı bölgede faal) Yoksa, geriye dönük sınırlı gün bazında hangi kurumdan (Sgk veya Bağ-Kur) kanalı ile ödeme yapabiliriz.(Gerçi bunun için henüz bir taslak hazırlanmadı diye biliyorum). Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumlar ssklı olarak başladığınız tarihten sonra ise ssk borçlanması olacak. Hizmet tespit davaları zaman aşımı süresi 5 yıldır. Verdiğiniz bilgilere göre bu süreyi aşmış bulunuyorsunuz. Bayanların Doğum Erkelerin ise Askerlik haricine geriye dönük borçlanma hakkı bulunmuyor.

    1. Engin TÜRKYILMAZ dedi ki:

     Merhaba
     Öncelikle kısa sürede geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.
     – Cevabınıza istinaden eşimin çalışmış olduğu yılların primlerini zaman aşımından dolayı alamıyoruz, tamam.
     – Diğer hususta sgk’lı olarak hiç primi olmadığı gibi hizmete başladığı tarih’te yok, buna istinaden iş mahkemesinde dava açtık ve bir kaç gün önce avukatımız aracılığı ile davayı kazandığımızı ve nihai kararı verecek olan istinaf mahkemesine yönlendirildiği bilgisini aldık. Umuyorum buradan da olumlu sonucu alıp, doğum borçlanması için başvuru yapacağız.
     – Bahsi geçen tarihler haricinde eşim hiç çalışmadı (ev hanımı)
     – Biz sigorta başlangıç tarihini kazandığımız ve sisteme işlendiği vakit, yanılmıyorsam ssk sigortalısı olarak görünecek.
     – Fakat bir yıldan beridir (Bağ-Kur) isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek prim gün sayısını doldurmaya çalışıyoruz.
     – İstinaf mahkemesinden gelecek olumlu sonuca göre SSK üzerinden mi, yoksa şuan isteğe bağlı Bağ-Kur üzerinden mi doğum borçlanması yapacağız.
     – SSK primimiz hiç mevcut değil,mahkeme sonucuna göre yalnızca sigorta başlangıç gününü kazanacağız.
     Bilgilendirmeleriniz için tekrardan teşekkür ederim.

  52. atilla dedi ki:

   merhaba emeklilik yaşım doldu,emeklilik sürem doldu emekli olabilmem için 710 gün eksik geriye dönük borçlanma (doğum aşkerik vb.) yararlanamıyorum şu anda yurt dışında çalışıyorum (yurt dışından gün getirsem yurt diş dışında çalıştığım için maaş alamam emekli olabilmem için nasıl bir yol çizmeliyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik süreniz ve priminiz dolsa da yurt dışında maaş aldığınız sürece emekli maaşı bağlanmaz. Ancak çalışmayı bıraktığınızda yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.

  53. durdu dedi ki:

   çok sagolunn herkesi aydinlatiyosunuz herkesin sedi

  54. durdu dedi ki:

   gun 1000 giris 2003 1961 dogumluyim istege bagli sigortaya gecsem sartlar nelerdir emekli olurmuyumm ćok sagolun tesekkürler

  55. Ceren burcu dedi ki:

   Kayinbabamin yası şuan 62.Sigorta baslama tarihi 1978.1700gun sigorta primi bulunmakta.geriye dönük prim yatirip emekli olabilirmi?Cevabinizi bekliyorum.simdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 1800 güne ihtiyacı var. 100 gün askerlik borçlanması yapıp. %60 iş gücü kaybı için heyet raporu alarak emekli olabilir.

  56. cemal polat dedi ki:

   Merhaba,
   Son 2018 de çıkan yasadaki Bağkurlulara verilen geriye dönük prim ödemesinden; Ben de faydalanabilirmiyim,Durumum şudur:
   — 01.03.1976 SSK girişim,Şu an SSK lıyım.1674 günüm Var.
   —Bağ Kur,danda silinmiş 3000 günüm var.(Şimdi bu silinenleri ihya ediyorlar)
   — Acaba bende bu geriye dönük bağkur günlerini ödeme ve emekli olma şansım varmı? Şu an SSK,lıyım.
   Çok Teşekkür Ederim,İyi Çalışmalar.
   Cemal Polat

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

  57. durdu dedi ki:

   giris 2003 gun 1000 . 1800 gune tamamlayip borclanip emekli ne zman olurum. size cok tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günle emeklilik için 60 yaşını doldurup en az %60 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  58. 1947 dedi ki:

   Bir amcamiz var. 1947 dogumlu, sigorta girisi var, 700gun odemis ancak sonra geri cekmis. Borclanma yapabilir miyiz? Malulluk cikar mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerini iade aldı ise tekrar bu dönemi borçlanması mümkün değil.

  59. meh dedi ki:

   merhabalar
   1969 doğumluyum ssk girişim normalde 1984 yılında başlamıştı fakat ilk prim 4 nisan 1986 görünüyor bunu nasıl ispatlayabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta primlerinizin yatırıldığını düşünüyorsanız. İlinizdeki kurumun il müdürlüğüne müracaat edip arşiv araştırılması talep edin

  60. Murat brn dedi ki:

   Merhaba benim babam SSK lı 2100 günü var pirimi bu kadar terzi kendisi simdi gizleride zayifladi calismiyor SSK da geriye donuk prim borcu yatira bilirmi boyle bi yasa vikarmi tskl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresini borçlanıp yatırabileceği gibi; Heyet raporu ile alacağı %60 malullük raporu ile de 60 yaşını doldurduğunda emekli maaşı alabilir.

  61. Orhan dedi ki:

   Mrb hocam babam 59 yasinda 1987 girisli ama 150 gune var geriye donuk yatirsa emekli olma sansi varmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresi haricinde borçlanma yapılamaz. Bu durumda da borçlansa da yeterli primi sağlayamadığı görünüuyor.

    1. Orhan dedi ki:

     hocam askerlik borcunu yatirip toplamda en az kac gun yeterli prim olmasi lazim

  62. Fatih dedi ki:

   Merhaba 1962 dogumluyum 1980 de sigorta başlangıcım var suan 3600 is günüm var 56 yasındayım geriye dönük borclanma yapabilir miyim yada nasıl emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. Haricinde borçlanma yapılmamaktadır.

  63. Murat dedi ki:

   Geriye dönük sigorta ödeyebilir miyim eski iş yerim 3 aylık (90 günlük) sigortami ödememiş yardımcı olabilir mısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır bu süreleri geriye dönük ödeyemezsiniz. Eğer 5 yıl süreyi aşmamış ise işkura şikayet ederek veya hizmet tespit davası açarak ödetebilirsiniz.

  64. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba yeni çıkan yasadan sadece bagkurlu olanlar mı faydalaniyor

  65. ayşe son dedi ki:

   merhaba,

   1963 doğumluyum.01.06.1983 sgk girişim var doğum borçlandırmasıyla beraber 4635 günüm bulunmakta şuan çalışmıyorum. Emekli olabilir miyim ?

  66. Selma Arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum 1965 de turkiyede dogdum cocuklugum fransada gecti ancak evlenince 82 den 89 a kadar turkiyede kaldim ve 1990 da fransaya geri dondum ve ise basladim 10 yildir malulen emekliyim ne kadar prim odemem gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim 3600 gunden yararlanabilmek icin kac yasimi beklemem gerekiyor tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de ssk girişiniz mevcut mu ? Mevcut değil ise 3600 günle emekli olamazsınız. Yurt dışı borçlanması ile 5400 gün prim ödeyerek 60 yaşını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

  67. Mehmet aslan dedi ki:

   Mrb benim babam 1949 doğumlu sigorta girişi 2005 sigorta primi 3400. Babam Borçlanarak emekli olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik borçlanması yapabilir. kalan günleri de prim ödeyerek 4500 günle kısmi emekli olabilir. Bunun yanında iheyeten iş gremezlik raporunun % 60 alabilir ise malulen de emekli olabilir.

  68. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babam 57 yasinda 2030 günü var girisi 1998 yaş tutuyor ama prim eksiği var ne zamn emekli olabilir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi emeklilik için en az 3600 gün gerekli ancak Heyete girerek %60 ın üzerinde rapor çıkartabilirseniz Malulen emekli olabilir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girerek %60 ın üzerinde alacağı rapor ile 1800 günle emekli olma hakkı var. Heyetten rapor çıkmaz ise 3600 günü tamamlamak zorundasınız.

  69. cuma taşkın dedi ki:

   merhaba sgk giriş yılım 1984 ben 54 yaşındayım ve 2700 gün sigorta sürem var ı normalde 84 girişlilerin emeklilik yaşı 48 yaşım tutuyor prim eksiğim var bu yasa çıkarsa beni kapsarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda erkeklerde askerlik borçlanması haricinde borçlanma bulunmuyor.

  70. Ali arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben 83 ve 84 de askerligimi yaptim 19 ay ve 85 /87 arasi kamyon soforu olarak calistim kendi isimizdi rahmetli babam benim sigortami yatirmayip kendi bagkur sigortasini yatirdi calisma karnem duruyor
   Hizmet tespit davasi acip yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum evlenip fransaya geldim ilk sigortam 88 de basladi kac yasinda emekli olabilirimn ve ne kadar prim yatirmam gerekiyor cok tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davasının 5 yıl zaman aşımı vardır. Bu nedenle o dönem için tespit davası açamazsınız. 1988 başlangıç tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    1. Ali arikan dedi ki:

     Tesekkur ediyorum geriye donuk askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

     1. Yonetici dedi ki:

      Evet geriye dönük borçlanma yapabilirsiniz. Aşağıda ki linkten hesaplama yapabilirsiniz.
      https://www.ssk.biz.tr/2013-askerlik-borclanmasi-hesaplama/

  71. yusuf zengin dedi ki:

   sizlerinde zamanınızı aldıgım icin kusura kalmayın burada bir amcamız var 1972 yılından berli Skortalıyım 1860 gün skortam var şu an 69 yaşımdayım geriye dönük emekllik hakkım varmıdır

   bizleri bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günü doldurmuş. Heyet raporu ile malüllük alarak emekli olabilir. % 90 heyetten malüllük çıkar.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.