• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.

  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. cemal polat dedi ki:

   Merhaba,
   Son 2018 de çıkan yasadaki Bağkurlulara verilen geriye dönük prim ödemesinden; Ben de faydalanabilirmiyim,Durumum şudur:
   — 01.03.1976 SSK girişim,Şu an SSK lıyım.1674 günüm Var.
   —Bağ Kur,danda silinmiş 3000 günüm var.(Şimdi bu silinenleri ihya ediyorlar)
   — Acaba bende bu geriye dönük bağkur günlerini ödeme ve emekli olma şansım varmı? Şu an SSK,lıyım.
   Çok Teşekkür Ederim,İyi Çalışmalar.
   Cemal Polat

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

  2. durdu dedi ki:

   giris 2003 gun 1000 . 1800 gune tamamlayip borclanip emekli ne zman olurum. size cok tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günle emeklilik için 60 yaşını doldurup en az %60 iş göremezlik raporu almanız gerekmektedir.

  3. 1947 dedi ki:

   Bir amcamiz var. 1947 dogumlu, sigorta girisi var, 700gun odemis ancak sonra geri cekmis. Borclanma yapabilir miyiz? Malulluk cikar mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerini iade aldı ise tekrar bu dönemi borçlanması mümkün değil.

  4. meh dedi ki:

   merhabalar
   1969 doğumluyum ssk girişim normalde 1984 yılında başlamıştı fakat ilk prim 4 nisan 1986 görünüyor bunu nasıl ispatlayabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta primlerinizin yatırıldığını düşünüyorsanız. İlinizdeki kurumun il müdürlüğüne müracaat edip arşiv araştırılması talep edin

  5. Murat brn dedi ki:

   Merhaba benim babam SSK lı 2100 günü var pirimi bu kadar terzi kendisi simdi gizleride zayifladi calismiyor SSK da geriye donuk prim borcu yatira bilirmi boyle bi yasa vikarmi tskl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresini borçlanıp yatırabileceği gibi; Heyet raporu ile alacağı %60 malullük raporu ile de 60 yaşını doldurduğunda emekli maaşı alabilir.

  6. Orhan dedi ki:

   Mrb hocam babam 59 yasinda 1987 girisli ama 150 gune var geriye donuk yatirsa emekli olma sansi varmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik süresi haricinde borçlanma yapılamaz. Bu durumda da borçlansa da yeterli primi sağlayamadığı görünüuyor.

  7. Fatih dedi ki:

   Merhaba 1962 dogumluyum 1980 de sigorta başlangıcım var suan 3600 is günüm var 56 yasındayım geriye dönük borclanma yapabilir miyim yada nasıl emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. Haricinde borçlanma yapılmamaktadır.

  8. Murat dedi ki:

   Geriye dönük sigorta ödeyebilir miyim eski iş yerim 3 aylık (90 günlük) sigortami ödememiş yardımcı olabilir mısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır bu süreleri geriye dönük ödeyemezsiniz. Eğer 5 yıl süreyi aşmamış ise işkura şikayet ederek veya hizmet tespit davası açarak ödetebilirsiniz.

  9. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba yeni çıkan yasadan sadece bagkurlu olanlar mı faydalaniyor

  10. ayşe son dedi ki:

   merhaba,

   1963 doğumluyum.01.06.1983 sgk girişim var doğum borçlandırmasıyla beraber 4635 günüm bulunmakta şuan çalışmıyorum. Emekli olabilir miyim ?

  11. Mehmet aslan dedi ki:

   Mrb benim babam 1949 doğumlu sigorta girişi 2005 sigorta primi 3400. Babam Borçlanarak emekli olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik borçlanması yapabilir. kalan günleri de prim ödeyerek 4500 günle kısmi emekli olabilir. Bunun yanında iheyeten iş gremezlik raporunun % 60 alabilir ise malulen de emekli olabilir.

  12. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babam 57 yasinda 2030 günü var girisi 1998 yaş tutuyor ama prim eksiği var ne zamn emekli olabilir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi emeklilik için en az 3600 gün gerekli ancak Heyete girerek %60 ın üzerinde rapor çıkartabilirseniz Malulen emekli olabilir.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Heyete girerek %60 ın üzerinde alacağı rapor ile 1800 günle emekli olma hakkı var. Heyetten rapor çıkmaz ise 3600 günü tamamlamak zorundasınız.

  13. cuma taşkın dedi ki:

   merhaba sgk giriş yılım 1984 ben 54 yaşındayım ve 2700 gün sigorta sürem var ı normalde 84 girişlilerin emeklilik yaşı 48 yaşım tutuyor prim eksiğim var bu yasa çıkarsa beni kapsarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut durumda erkeklerde askerlik borçlanması haricinde borçlanma bulunmuyor.

  14. Ali arikan dedi ki:

   Iyi gunler ben 83 ve 84 de askerligimi yaptim 19 ay ve 85 /87 arasi kamyon soforu olarak calistim kendi isimizdi rahmetli babam benim sigortami yatirmayip kendi bagkur sigortasini yatirdi calisma karnem duruyor
   Hizmet tespit davasi acip yurt disi emekliliginden yararlanmak istiyorum evlenip fransaya geldim ilk sigortam 88 de basladi kac yasinda emekli olabilirimn ve ne kadar prim yatirmam gerekiyor cok tesekkur ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davasının 5 yıl zaman aşımı vardır. Bu nedenle o dönem için tespit davası açamazsınız. 1988 başlangıç tarihine göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    1. Ali arikan dedi ki:

     Tesekkur ediyorum geriye donuk askerlik borclanmasi yapabilirmiyim

     1. Yonetici dedi ki:

      Evet geriye dönük borçlanma yapabilirsiniz. Aşağıda ki linkten hesaplama yapabilirsiniz.
      https://www.ssk.biz.tr/2013-askerlik-borclanmasi-hesaplama/

  15. yusuf zengin dedi ki:

   sizlerinde zamanınızı aldıgım icin kusura kalmayın burada bir amcamız var 1972 yılından berli Skortalıyım 1860 gün skortam var şu an 69 yaşımdayım geriye dönük emekllik hakkım varmıdır

   bizleri bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim kolay gelsin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1800 günü doldurmuş. Heyet raporu ile malüllük alarak emekli olabilir. % 90 heyetten malüllük çıkar.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.