• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. müjdat dedi ki:

   merhaba 1988 iş başlangıcı ve 3070 pirim gün var engelliyim engelli rapor oranı 71 şu an çalışamıyorum ne yapmam gerekli ve eksik günleri nasıl tamamlaya bilirim ve kaç gün pirim olacak
   malüliyet emekliligi için baş vuru yaptım red geldi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalık hizmet süreniz dolmuş ancak 3600 günü doldurmanız gerekiyor. isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirsiniz. Askerlik süreniz olmadığı için geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  2. Secil dedi ki:

   Merhabalar annem 1966 dogumlu cocuk odemesi dahi 4 yil eksik gunu var geriye donuk prim odemesi ile emekli olabiliyor mu? Simdide tesekkur ederiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum borçlanması haricinde geriye dönük prim yatırabilmesi mümkün değil. Son 6 ay kadar yine çalışarak normal sigorta ödenmesi kalan günleri de 3,5 yılı geçmemek kaydı ile isteğe bağlı sigorta ile ödemesi gerekmektedir.

  3. bayram duran dedi ki:

   babam 75 yaşında olup 1833 ssk primi bulunmaktadır babam yaşlı ve kalp yetmezliği bulunuyor primi eksik ve ne zaman ssklılar için prim borçlanması kanunu ne çıkacak saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 60 iş gücü kaybı raporu ile 1800 günle emekli olabilir. Başvuru yaptınız mı?

  4. Murat dedi ki:

   Babamın 152 gun sigorta ve 720 gun askerlik borçlanması ile beraber toplam 872 gun primi var 900 gunden 28 gun eksik. babam 2003 yilinda vefat etti o tarihten bu yana anneme dul maaşı ve çocuklarına yetim aylığı bağlanmadı. Toplu ölüm parası da vermediler. Sgk ya dilekçe ile başvurduk olumsuz cevap aldık eksik 28 gun nedeni ile babam daha önceden 10 sene kadar bakkal dükkanı çalıştırdı dükkan kendi üzerine idi bununla ilgili herhangi kayda ulaşamadık ulaşmaya çalışıyorum ne yapabiliriz eksik 28 günü geriye dönük ödeme borçlanma imkanı var midir dava edenlere baktığımda 5 10 gun eksik olanlara yıl 365 gun olmasına rağmen 360 olarak hesaplandığı için ordan yargıtay kararı var ona istinaden 10 güne kadar eksik olanlar bu nedenle emekli olmaya hak elde etmişler biz ne yapabiliriz

  5. Fatime BALA dedi ki:

   sgk giriş:01.11.1997 doğum:01.01.1965 (bayan şu an çalışmıyorum) 3002 günüm var 3600 gün ile emekli olabilmek için 598 gün eksiğim var isteğe bağlı bağ kur ödesem olurmu yoksa ne yapmam gerekir bilgi vermenizi ve ne zaman emekli olurum (doğum sgk girişinden önce) saygılarmla

  6. mahir sürün dedi ki:

   1988 ssk girişliyim 2900 gün yatmış primim var 1970 doğumluyum eksik günlerimi alıp emekli olabiliyormuyum

  7. Rumuz malül dedi ki:

   Kanser hastalığından dolayı 18 ay sonra sağlık kurulu raporu şartıyla malülük aylığı bağlandı..
   Benim çğrenmek istediğim..
   1- malül aylığı alınırken sigorta günümüze ek gün gelirmi..
   2- Eğer ek gün gelmiyorsa 18 ayın sonunda kurul çalışır derse bu 18 ayı borçlanarak ödeme hakkımız varmıdır askerlik gibi..

   Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malül aylığı alırken sigorta gününüze ek gün gelmez.

    5510 Sayılı Kanuna göre borçlanma yapılabilen süreler;

    –Doğum Borçlanması

    -Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

    -Memurların aylıksız izin süreleri,

    -Doktora Süreleri,

    -Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

    -Grev Süreleri,

    -Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

    -Seçimler için istifa edenler,

    -Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

    -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri

  8. Hanife dedi ki:

   Eşim 2005’te vefat etti. Sağlığında 930 gün tarım bağ-Kur’una prim ödemiştir. Sigortaya giriş tarihi ie ölüm tarihi arasında 5 buçuk yıl bulunmaktadır. Sağlığında SSK’ya 900 gün prim ödeyenlerin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanıken, benim durumumda olan Bağ-Kur’lulara ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Burada bir haksızlık söz konusudur. Anasasa’nın eşitlik ilkesi ile yine Anayasa’nın 60. maddesi hükümlerine açık aykırılık bulunmaktadır.
   Benim durumumda olan herkesin değişik yollardan sesini duyurmasını istiyorum. Ne yazık ki hak istemeden verilmiyor.
   Herkese teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.
   Hanife ÖZDEMİR

  9. Zehra Tuncer dedi ki:

   Devlet kurumunda emekli sandığına bağlı olarak çalışırken eş durumundan 1984/1986 yılları arasında iki sene ücretsiz izin aldım dönüşte yine aynı kurumda çalışarak 2002yilinda emekli oldum geriye dönük borçlanma yoluyla ödeyerek hizmetime saydirabilirmiyim

  10. Bekir dedi ki:

   Merhaba bağkurdan ben bağkurdan 1992 girişliyim 7yıl 7ay 21 günüm doldu kapattım sgk dan da 261 günüm doldu yaşım 59 oldu nasıl emekli olabilirim

  11. Ruziye Deliormanlı dedi ki:

   1989 sigorta girişliym 1992 ve 2001 li olan çocuklarımı borçanmak istiyorum ne yapmam gerekiyo

  12. bülent dedi ki:

   merhaba esim %90 görme özürlü sigorta girişinden sonra bi çocuğumuz oldu toplamda2775 calısma günü cıkıyo cocukla beraber nasıl emekli olabilir 1983 dogum sigorta ilk giriş 2007

  13. Suna düzce dedi ki:

   Ssk baslangıcı 1993toplam prim odeme 1.735doğum borclanması 2440 cocuklarımın rahatsızlığı yüzünden calısamadım aradakipirimleri odeyemedim nasıl emeklı olurum kredi cekip ödeye bilirmiyim

  14. Hande dedi ki:

   Merhaba..Babam 14.11.1964 doğumlu.İşe başlangıcı 10.12.1987 (4-a) Yedeksubaylığı 1989-90 20.10.1993 4-c’ye giriş 17.11.2012’de 3,kez istifa edene kadar aralıksız 1470 gün memur olarak çalışmış.En son 2013-2014’de 240 gün SSK’lı çalışmış.4-c’li toplam 6290 günü,4-a’lı toplam 1500 günü var.Nasıl,nereden emekli olur?Ne kadar askerlik borçlanması yapabilir?Çalışmadan 61 yaşını beklemekten başka KPPS üzerinden yeniden memur olsa Emekli Sandığı’ndan emekli olabilmesi için kaç gün çalışması gerekir? İlk istifasını ilk defa atandığı zorunlu hizmet bölgesinde 1 yıl dolmadan aday memur iken yapmış.Bu istifa 3 istifayla memuriyetini kaybetmesine sebepmidir?Çünkü bu istifası 1991 yılında olmasına rağmen sgk hizmet çizelgesinde memuriyete başlangıç tarihi 20.10.1993 yazıyor.Ayrıca 93’te açıktan atamayla göreve başlayıp çalıştıktan 1 sene sonra yani 94’te stajyerliği kaldırılmış.Ve 1998’de zorunlu bölge hizmeti için başka bir okula tayini çıktığından orada çalışmış.Aday memurlukta geçen sürelerin eskiden emeklilikten sayılmazken yeni çıkan kanunla artık sayılıyormuş.Bu doğrumu?Ayrıca yeniden geriye dönük borçlanma imkanı doğarsa babam bundan yararlanabilrmi? İyi günler…

  15. ercançoksöyler dedi ki:

   1964 DOGUMLUYUM 1980 GİRİŞLİ 3800 GÜNÜM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  16. nur oguz dedi ki:

   1999 martta ailevi nedenlerle MEB öğretmenlik görevimden istifa ettim. 2001 kasım’da açıktan atama ile göreve döndüm. Bu süreyi geriye dönük borçlanabilir miyim.? Emeklilik yaşımı öne çeker mi ?
   Teşekkür ederim.

  17. rıza dedi ki:

   26.07.1997 sigorta girişliyim.6710 gün primim var.yaşım 49 yaklaşık 4,5yıl gerıye dönük boşluğum var.Ankara şeker fabrikasında muvvakatlık döneminden boşluk var.Bu boşluğumu geriye dönük sigorta primimi ödeyebilirmiyim. Beni aydınlatırsanız sevinirim cok teşekkür ederim.

  18. Umut HAKSEVER dedi ki:

   Merhaba,
   SSK’lı işe başlangıç : 01.10.1986 Doğum : 15.12.1963
   Yedeksubay : 1988-89 Devlet memurluğuna giriş : 21/02/1990
   Memurluktan toplam 3 istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 iken
   SSK’lı en son çalıştığım tarih : 01.07.2014
   Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü SSK toplam : 1469 prim günü
   Kalan yaklaşık 1080 günü geriye dönük borçlanma ile ödeyip SSK’dan veya Emekli Sandığından emekli olmam mümkün mü? Yoksa çalışarak son 7 yıl SSK’dan yada 61 yaşımı bekleyip Emekli Sandığından mı emekli olabiliyorum?Hangi şekilde emekli olursam olayım ikramiye alabilir miyim,alırsam maaş ve ikramiye açısından hangisi avantajlı?Saygılar..

  19. Erdal Sezgin dedi ki:

   merhaba benim 1989’da SGK girişim var. 2000 senesine kadar primlerim eksik yatırıldı. Eksik günlerimi borçlanabilir miyim? Borçlanırsam emekli olduğum da maaşım artar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik hizmet süreniz haricinde geriye dönük borçlanabilme hakkınız bulunmuyor.

  20. SEBAHUTTİN DEMİRCİ dedi ki:

   06/07/1987 SSk girişliyim 3 ay çelişip ayrıldım 1988-1989 yılları arasında askerlik yaptım 04/11/1991 yılın memur olarak göreve başladım halen çelişiyorum 01/01/1968 doğumluyum sorguladığım zaman 53 yaşında emekli olabileceğimin çıkıyor. doğrumu doğru ise ne kadar gün satın alıp daha erken emekli olabilirim

  21. Zaytaç dedi ki:

   Annemin 1999-2001 yılları arasında 3ay sigortası var 2018 başında %90 özürlü raporu alındı emekli olmak istiyor mümkünmüdür mümkünse gereken şartlar nedir annem 1960 doğumlu

  22. Mehmet Fuat Toprak dedi ki:

   Merhaba 1975 doğumluyum 1996 SSK girişim var 4392 gün sayım 2014 yılından beri yurt dışında çalışmaktayım Nasıl emekli olabilirim

  23. ARZU dedi ki:

   23,05,1975 DOGUMLUYUM 1998 SSK 300 GÜN GİRİŞİM 1,5 YIL BOŞLUK 2001DE MEMUR OLARAK ATANDIM 2 DOGUM VAR İŞE BAŞLADIKTAN SONRA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM EYT MAGDURİYETİ MECLİSTEN GEÇER İSE OLABİLİRMİYİM 20 YIL DOLMADI NASIL BORÇLANABİLİRİM TEŞEKKÜRLER

  24. Tabur yazıcı dedi ki:

   21.09.1987 sigorta başlangıç tarihim.05.10.1972 doğum tarihim.1552 gün sigorta primim.var 2015 şubat ayından beri çalışıyorum. 3600 günle kaç yaşında emekli olurum.tesekkürler.

  25. serkan dedi ki:

   merhaba annem 1963 doğumlu 1996 bağkur girişi var yapılandırma yapıp ödedik sigortalı olarak çalışıyor emeklilik için 60 gün eksiği var işyeri işler durgun diye üçretsiz izne cıkardı biz bu 60 günü nasıl tamamlayıp emekli olabiliriz. teşekkürler

  26. Aysun dedi ki:

   Ben doğum yapmadim ? bir bayan olarak bizlerede böyle bir hak olacakmı, bizim suçumuz yok, Is yerleri sigorta yapmamış, şikayet ettik, isimizden olduk, şu an mahkemeye versek adamlar ölmüş veya iş yeri kapanmış, tanık yok veya aile miras reddi yapmış, bizler ne yapacağız Allah vermedi ise bizim suçumuz ne , O kadar yıl çalışmışız, benim 2480 gün borçlanmam var erkekliğimi hak etmesim, bu yaştan sonrada iş yok, lütfen çocuğu olmayan biz bayanları da duysunlar saygilarimla

  27. Meltem dedi ki:

   Merhaba;
   1994 SGK girişim var.1977 doğumluyum toplamda 4600 gün SGK primim var. Yaklaşık 3 yıldır annemin hastalığı nedeniyle (evde bakım hizmeti veriyorum ve bakım ücreti aliyorum) çalışamıyorum. Böyle zorunluluk durumunda sigorta borçlanması yaparak eksik kalan primlerimi ödemem mümkünmüdür?

  28. Tolga dedi ki:

   01.04.1997 sigorta girisliyim 93 gun ssk 20 ay 28 gun bagkur sigortam var 2005 tarihinden bu yana meb de kodrolu ogretmen olarak calismaktayim 1976 dogumluyum askerligimi 2002 yilinda 8 ay kisa donem yaptim sorum eger emeklilikte yasa takilanlarin sorunu cozulurse emeklilik durumum ne olur emeklilik tazminati alma durumu olurmu cok tesekkurler

  29. Ayşe dedi ki:

   25.11.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 02.10.1989 şu ana kadar 2772 günüm var. 2 çocuğum var. Doğum borçlanması dışında gün satın alabilirmiyim. Ve de geriye dönük kaç gün satın alabilirim. Çalışmaya devam ediyorum

  30. öZLEM dedi ki:

   bEN 12,08,1991 YILI SİGORTA GİRİŞİM VAR. 48 YAŞINDAYIM ANCAK PRİM GÜN SAYIMDA EKSİKLİKLER VAR ÇOCUĞUM YOK 12/10/1970 DOĞUMLUYUM GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARIMI ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.

  31. tayfuneris dedi ki:

   Merhaba;
   01.03.1993 sigorta başlangıcım var 4650 günüm var 1967 doğumluyum sigorta yaşını doldurdum fakat primim eksik doğum borçlanmasını yapamıyorum eksik prim için toptan ödeme yapabiliyomuyum

  32. Murat dedi ki:

   Babamin 1985 den sigorta girisi varr ..suan 1400 gunu var .toplu odeme yapip emekli yapma durumumuz var mi
   Yas 55

  33. Banu dedi ki:

   Merhaba 1/12/1997 sigorta başlangıç,5084 pirim,39 yaş. 3 çocuğum var. 2000-2004 arası üniversite nedeniyle 4 yıl eksiğim var. Çocuklarımın doğum tarihleri ise bu eksik pirim dönem sonrasına geliyor. Geri dönük o dönemleri yine de borçlanabilir miyim ?

  34. necdet PİRİNÇAL dedi ki:

   1978 SSK GİRİŞLİYİM,2800 GÜN TOPLAM PRİMİM VAR..
   YASA GEREGİ BAGKURU İPTAL ETTİĞİMDE 3.5 YIL SSK OLA ŞARTI VAR EDİLER. 2.5 YILI ÖDEDİM.KALP KRİZİ GEÇİRDİM TEND TAKILDI ÇALIŞAMIYORUM.NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM.
   MALULEN OLABİLİRMİYİM.

  35. Mutlu dedi ki:

   Merhaba 23.08.1975 doğumluyum. 18.01.1994 ssk girişliyim. 4849 prim ödemem var. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

  36. Nurhan dedi ki:

   merhaba
   1980 doğumluyum 03/10/2018 sgk giriş tarihim 25/04/2008 ve 24/03/2015 doğum tarihli iki çocuğum var 28/02/2017 de işten ayrıldım 6059 günüm var yeni yasaya göre emekli olabiliyor muyum yoksa emekli olabilmek için 5975 günü dolduruyorum ama 20 yıllık sgk süresi diyorlar o da 7200 gün yapıyor emekli olabilir miyim

  37. Melis dedi ki:

   Merhabalr benm 3 ay lık bi sgk var çalışmıyorum 2 dogum yaptım nadıl emklı olabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmayacaksanız isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerinizi doldurabilirsiniz. ayrıca çocuklar sigorta başlangıcından sonra ise onlar içinde borçlanma yapabilirsiniz. Ancak bu borçlanma emeklilik için yeterli olmayacaktır.

  38. Nesrin dedi ki:

   1968 doğumluyum 1983 sigorta girişim var 83 günlük pirimim var 3 çocuğum var nasıl borçlanma yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklar ssk başlangıcından sonra ise Kuruma giderek borçlanma talebinde bulunabilirsiniz.

  39. Merve dedi ki:

   Merhaba. Babamın SGK girişi 21.09.2004 Doğum tarihi 21.12.1956 1432 günü var birde askerlik borçlanması var. Geriye dönük borçlanmayla emekli olabilir mi? Olursa kaç gün yatırmamız gerekli?

  40. berat dedi ki:

   iyi akşamlar, size annem için danışmak istiyorum. annem 56 yaşında iki çocuk annesi, sigorta girişi daha önce de çalışmış olmasına rağmen 12.10.2006’da yapılmış ve toplamda 452 gün olarak görünüyor. annemin emekli olması için neler yapabilirim? e-devlet üzerinde yaptığım sorgulamada şu yazıyor;
   gönderdiğiniz bilgilere göre yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları aşağıda belirtilmiştir.
   koşullar 58 yaş,

   7000 prim ödeme gün sayısı veya 58 yaş 4500 prim ödeme gün sayısı ve 25 yıllık sigortalılık süresidir.

   geriye dönük ödeme, doğumla gelen primlerle vs en kısa sürede nasıl emekli olmasını sağlayabilirim bunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrardan iyi akşamlar dilerim.

  41. İlknur dedi ki:

   1949 dogumluyum ssk da 1800 gunum var. Ssk girisim 15.05.2005
   Yuzde 56 engelli raporum var bagkurda oda kaydim var fakat hic yatirmadim nasil ve ne zaman emekli olabilirim? Cevaplarsaniz sevinirim

  42. can dedi ki:

   1979 doğumluyum ve 25.12.2003 sgk’ girişliyim. 1380 gün 4A , 3804 gün 4C toplamda 5184 gün prim ödemem var. Almanya’ya çalışmaya gideceğim. Buradaki günlerimden kalanları tamamlayıp emekli yaşı bekliyor konuma geçmenin bir bir yolu var mı ? Almanya’daki sisteme ödediğim emeklilik primlerimin orada kalmasını istiyorum.

   Teşekkür ederim.

  43. İlknur dedi ki:

   69 yasindayim askerlikle beraber 1860 gunum var ve 25. 05.2005 te sigorta girisim ayrica yuzde 56 engelli raporum var nasil emekli olabilirim?
   Ayrica 1975 te bagkurum vardi oda kaydim da hala isliyo ancak hic pirim yatirmadim bunun hakkimda da bilgi verirmisiniz? Tesekkurler

  44. Salih dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02.04.1984 tarihli sigorta girişim var bundan ziyade de 2000 gün bagkurum var geriye dönük ödemeden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik sürelerinizi borçlanabilirsiniz.

  45. Nurten Balkan dedi ki:

   Ben 1963 doğumluym işe giriş tarihim 1983 primim600gun 3 çocuk ödeyip geriye dönük borçlanma dan yararlana bilirmmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız doğumu 1983 ten sonra ise doğum tarihleri arası 2 yıldna fazla olanlar için 2 yıl. Az olanlar için ise mevcut süre kadar 3 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

  46. Misafir dedi ki:

   Merhaba annem 56 yaşında yanlış hatırlamıyorsam 76 yada 77 yılından sigortası mevcut kayıtlı evrakı. Şuan toplam günü beni borçlanarak yani tek çocuğu toplam 1800 1900 gün falan yapıyor kalan günleri yani 1800 1700 gün falan borçlanarak emekli olabilir mi yeni tasarı ile?

  47. MEHMET KARATAY dedi ki:

   Merhaba şubat 1979 ask girişim var 14 ay sigortalı olarak çalıştım 20 ay askerlik yaptım 1960 ocak doğumluyum nasıl emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için en az 1800 gün priminizin olması gerekiyor. bu primle de ancak % 60 malüllük alabilirseniz emekli olabilirsiniz.

  48. FATMA dedi ki:

   BEN 1994 GİRİŞLİ VE 6244 PRİM GÜN SAYIM MEVCUT SİSTEMDE SORGULADIĞIMDA EMEKLİLİK YAŞIM 51 OLARAK GÖRÜNÜYOR.HERHANGİ BİR ÖDEME YAPARAK YAŞIMDAN DÜŞÜRÜP EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VARMI? BİLGİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanarak yaş şartını geriye çekme hakkınız yok.

   2. Ahmet korkmaz dedi ki:

    Babamin 1900 gunu var yuzde 65 rapor var eskiden ama 40 gun eskiden ssk li calistigi icin red cevabi geldi 2008 yilinda 1944 dogumlu eskiden bagkur olarak yatirdi sonra istekliye donderip oyle yatirdi geriye donuk borclanma yapabilirmiyiz emekli olabilir mi

  49. Hüseyin k dedi ki:

   1965 Doğum tarihli 2760 gün ssk primi var askerlik 540 gün hastalık sebebi ile işten çıkarıldım 3 ay 20 gün dür isteğe bağlı sigorta yatırıyorum 1988 girişim var geriye dönük borçlanıp emekli olabilir miyim

  50. Hüseyin dedi ki:

   2760 SGK günüm var 540 gün askerlik geriye dönük borçlanıp ödeme yapıp emekli olabilir miyim Bağkur 3 ay 20 gün şuan hala ödemekteyim hastalık sebebiyle işten çıkarıldım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapıp üstünü de isteğe bağlı ile tamamlarsanız ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  51. Gökhan MERT dedi ki:

   Merhaba,
   1994 Yılından SSK girişim var ancak prim yatmamış.
   1998 yılından itibaren prim ödemeleri yapılmış.
   1994-1998 arasındaki boşluğu geri doğru ödeme imkanımız var mı ?

   Not:
   Doğum tarihim 9/11/1968

  52. Songül dedi ki:

   Benim eylül 1987 yılında sigorta girişim var 905 gün ssk 1409 gün bağkur ödemem var. Başlangıç ssk bitiste ssk olacak şekilde. 200 gün ödenmemiş sigortam var . 2tane çocuğum var ve 28.02.1966 doğumluyum nasıl emekli olabilir miyim

  53. kenan dedi ki:

   GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULU 46 YAS,
   diyor
   2396 ssk gün sayım
   askerlik 540 olması lazım galiba
   bide bağkurum var 1200 gün
   yaş geldi 53 yaştan emekli gözüküyorum
   sigorta başlangıc tarihim 01/03/1981
   hesabıma göre 4136 günü tamamlıyorum emekli olma şansım varmı varsa ne yapmam lazım ne mağaş bağlanır milet 700 800 bağlanıyor diyorlar aydılatırsanız sevinirim tşk.

  54. nurgül dedi ki:

   sigorta günü eksik olan emekli olma hakkı yürürlüğe girdimi

  55. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 05.10.1966 doğumlu sgk girişi 01.01.1993 tarihli sgk prim gün sayısı 3593 gündür %40 gözünden engeli vardır askerliğini yapmamıştır nasıl bir yol izleyebiliriz teşekürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/01/1993 yılı sigorta başlangıcı ve %40 engellilik durumuna göre emeklilik için gerekli prim günü 3760 gündür. 167 gün Kalan günleri askerlik borçlanması yaparak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  56. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar,

   Annem 1960 doğumlu 2000 yılımda sigorta girişi var 4600 günü var fakat sigortanın yaşına takılıyor ne yapması gerekir?

   Teşekkürler…

  57. Süleyman dedi ki:

   Merhaba 346 günüm var 2007 işe giriş tarihim % 80 engelliyim vergi muafiyetim var.şuan engelli maaşı alıyorum.nasıl emekli olurum.birde ekt şok verdiler hafızam mesleğim gitti ne yapmalıyım

  58. emre dedi ki:

   18-3-2005 giriş SSK’dan 2539 prim gün sayısı İsteğe Bağlı 2 yıl 7 Ay 1 Gün var Yaş 59 Ne zaman Emekli Olabilir Annem..? Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız Sevinirim…

  59. TUĞBA dedi ki:

   MERHABA, BENİM BABAM 1969 DOĞUMLU 1983 YILI SİGORTA GİRİŞİ YAPILMIŞ 2 AY ÇALIŞTIKTAN SONRA KÖYE GERİ DONMEK ZORUNDA KALMIŞ. GERİYE DÖNÜK SİGORTA BORCUNU TOPLU YATIRMA İMKANI VAR MI? EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

  60. Ruhan dedi ki:

   65 yaşındayım 2000 iş gümüm var çocuklarım sigortalı olmadan doğdı 1992 sigorta girişim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız sigorta başlangıcından önce olduğu için borçlanma imkanınız bulunmakatadır.

  61. rahim dedi ki:

   01.04.1992 ssk girişliyim. 4509 prim ödeme günüm var
   geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim.doğum tarihim.05.01.1970

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  62. filiz dedi ki:

   merhabalar kolay gelsin. babam 13/04/1963 doğumlu ilk sgk girişi 13/12/1982 tarihinde. toplam sgk prim sayısı 902 gün birde 1821 gün bagkuru var. normal emeklilik yaşı 47 ama arada eksik gün var. askerlik borçlanmasıda yapılırsa ve primi 3600 e tamamlanırsa emekli olma seçeneği varmıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 güne tamamlasa dahi 60 yaşında emekli olabilecek.

  63. Şükrü Özgen dedi ki:

   Selamlar.. 20,06,1965 doğumluyum. ssk girişim 01,06,1983. 3068 gün ssk primim var. 6 aylık kısa dönem askerlik yaptım. 1997 yılından beri esnaf statüm halen devam etmekte fakat hiç bağkur primi ödemedim. hangi kurumdan yada nasıl emekli olabilirim. teşekkürler.

  64. ayfer balaşirin öncel dedi ki:

   slm 1971 doğumlu sgk girişim 20 02 1991 1406 gün prim günüm var emekli olma şartım yaş 48 bu geri kalan kısmı nasıl ödeyip emekli olabirim çocuhum yok

  65. Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Annem icin yaziyorum. 63 yasinda suan. Subat 1983 ten bugune 397 gun primi var. 2 cocuk borclanmasi yaptiginda 1800 gunu doldurabiliyor. Bu durumda emekli olabiliyor mu? Tesekkur ederim.

  66. Mete dedi ki:

   Sayın Yetkili;
   17.12.1969 doğumluyum 01.10.1987 sigorta giriş tarihim. 3204 gün prim ödemem var. Ne zaman ve hangi koşullarda emekli olabilirim?
   Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  67. Sinem Laçin dedi ki:

   Merhabalar iyi çalışmalar. Babam 1964 doğumlu %75 engel durumu var ve şuan sigortalılık süresi 1608 gün. Sigorta başlangıcı(ilk olarak bağkur) 01.01.2000 tarihinde ve 1364 gün. sgk ya geçiş tarihi ise ekim 2013. Askerlik için 540 gün hesaplanıp yatırıldığı takdirde Malulen emeklilik için 17 yıl-3840 güne ihtiyacı olduğu söylenildi. Şuan aktif sigortalı. Fakat çalışmakta zorlanmakta. Ne kadar süre daha çalışması gerekiyor nezaman emeklilik istemiyle başvuru yapabiliriz ve de emekliliği olduğu zaman ne kadar bir maaş alabilir? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim.

  68. Galip alabey dedi ki:

   Merhaba 1951 doğumluyum 12 08 2005 Bağkur girişliyim ve Hale’n isteğe bağlı Bağkur yatırıyorum askerlik borçlanmamıda yatırdım yaşımda doldu ama eksik pirimden dolayı emekli olamıyorum geriye dönük borçlanmam mümkünmü

  69. Üzeyir dedi ki:

   Merhaba ben 1994 yılında sigorta girişim 1 aylık sigortam var 1967 doğumluyum geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim ?

  70. Ferah dedi ki:

   Merhaba annem 1966 ocak dogumlu.1996 yili sigorta girisi mevcut.yasi doldurdu ancak 1,5 sene prim gunu gerekiyor.sigorta girisinden once dogum yapmistir.1 tane engelli kardesim mevcuttur.prim gunu satin alma gibi bir durumumuz var midir? Simdiden tesekkur ederim

  71. Emir Gaffaroglu dedi ki:

   İyi günler,

   1978 doğumluyum ve 1998 tarihinden itibaren sigortalıyım. Şimdiye kadarki bu geçen 20 yıl içerisinde yaklaşık 9 yıl boyunca bazı nedenlerle (askerlik, işsizlik, yüksek lisans, yurtdışı çalışmam vs.) primim yatırlmadı. İleride emekliliğime yönelik olarak, bu 9 yıllık prim boşluğunu minimum bir tutarla ve taksitli olarak tamamlamak mümkün müdür?

   Teşekkürler

  72. Nülifer Batur dedi ki:

   3nisan 1971 doğumluyum. 10aralık 1990 SSK girişim. 1749gün ssk ve 2yıl 3ay bağkur ödemem var. Bu yıl 47 yaşını doldurdum fakat prim eksiğinden dolayı emekli olamıyorum. Oğlumun doğduğu tarihlerde bağkur ödediğim için yalnızca kızımdan 2yıl borçlanma hakkım ile birlikte 9yıl 3 ay gibi prim günüm mevcut. Geçen yıl ssk ya gittim 3600’den 52 yaşında emekli olabilirsin denilmişti bu yıl 58 yaş denildi? Kafam karıştı. Bana bilgi verirseniz memnun olurum.

  73. İMDAT MIHCI dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02/07/1985 sigorta girişim var 6154 gün pirimim var bana 560 gün daha pirim yatırmam söyleniyor acaba geriye dönük prim borçlanabilirmiyim. Birde 4 yılesnaflık yaptım fakat bağkur pirimi sonra yatırırsın dediler bende yatırmadım şimdi bunu yatıramıyorum bunu yatırmanın bir yolu varmıdır. SAYGILAR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Esnaflık bağkurunuz 2000 yılı öncesi ise borçlanma imkanınız yok. Eğer askerlik sürenizi borçlanmadıysanız bu süreyi borçlanarak prim elde edebilirsiniz. Bunun haricinde borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  74. Sevgi dedi ki:

   Merhaba.1985 yılında sigorta girişim var.15 yıl çalıştım.Ancak çalıştığım yerlerde sigorta yapmadıkları için E devletten baktığıma göre 840 primim var görünüyor.1967 doğumlu 1 çocuk annesiyim.Emekli olmak istiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kısmi emekli olabilmek için an az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

  75. hakan ahmet dedi ki:

   MErhabalar,
   2006 yılı sgk başlangıcım var. ara ara çalışmalarım oldu. Şu zamna kadarki odeyemedigim prim gunlerimi ( ornegin aylık sadece 12 gun yatmış, ay ı tamamlamak icin geriye kalanları) leri bugun 31 temmuz da sona erecek vergi borclarının yapılandırması konunundan yararlaranarak borclanabilir ve yeniden yapılandırabilşir miyim? Ozetle istiyorum ki 2006 yılından beri tam sgk odemiş gibi olayımbu vergi yapılandırması sayesınde? ilginiz ve yardımalrınız icin şimdiden tesekkurler…

  76. hatice dedi ki:

   merhaba benim babamın 1990 da sigortaya girişi var 2008 den itibaren de bağkuru ödemeye başladı sgk babamın 2008 den önceki gün sayılarını göstermiyor bu çıkan yasada geçmiş günlerini saydırıp ödemesini yapabilir miyiz ?

  77. songül dedi ki:

   1.3.1992 işe giriş tarihim toplam 4986 günüm var simdi istege bağlı yatırmaya başladım 3 ay oldu.bagkurla birleşmiş çocuk yok 1972 doğumluyum eksik günlerimi toplu bir ödeme yapma imkani varmı birde bende eyt li ler gibi yasa tasarısı kabul edilirse faydalanabilirmiyim.

  78. Betül dedi ki:

   Merhaba annem 1955 doğumlu 1280 gün tarım sigortası ödenmisligi var sigortası şu an kapalı yaşı 63 olduğu için herhangi bir yerde çalışma imkanı yok nasıl bir yol izleyerek emekli olabilir Teşekkürler

  79. osman dedi ki:

   01/11/1986ssk kaydım2650 primimvar 05/02/1967 dogum tarihim busartlarda nasıl emekli olabilirim geriye dönük prim borçlanması yapabilirmiyim tşkler

  80. Pınar dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta giriş tarihi 15.03.1995, toplam uzun vade gün sayısı 1187, 2003’den beri sigortalı değilim ve babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. Prim ödeme gün sayısı 5750 olarak görünüyor. Bu primleri tamamlama koşulları nedir? Emekli olduğumda babamdan emekli aylığı almaya devam edebilir miyim? Ben SSK girişliyim, babam Emekli Sandığından emekli.

   Teşekkürler
   Pınar

  81. Reşit dedi ki:

   Merhaba babam 1952 doğumlu
   İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
   Toplam:900 gün sigortası var
   1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
   Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz.
   Bağkur günlerini 4a sigortalı olarak saydirabilir miyiz.

  82. Reşit dedi ki:

   Merhaba babam 1952 doğumlu
   İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
   Toplam:900 gün sigortası var
   1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
   Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz

  83. Merve uygun dedi ki:

   İyi gunler babam 68 dogumlu 98 yilinda bagkur actirmis ama hic odenmis primi geriye donuk prim almak icin ne yapmamiz lazim.

  84. Ersin dedi ki:

   Merhabalar efendim benim babam 1986 giriş sigorta 2360 gün pirim var kaç yaşında emekli olur ve geriye dönük borçlanma olur mu teşekkür ederim

  85. Boran dedi ki:

   Merhaba benim 1985 ssk girişim 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman ve nasıl emekli olurum teşşekür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  86. Mehmet dedi ki:

   İyi günler kolay gelsin. Babam 1984 Sigorta girişli. Sigorta prim günü 2300 lerde. Yaşı 53. Askerliği borçlansa ya da geriye dönük borçlansa emekli olabilir mi? Bir de “Borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde edemeyecek olan kişilere isteğe bağlı emeklilik yatırıp emekli olabilme şansı da verilmektedir.” İbaresi ne anlama geliyor? Babam yararlanabilir mi? Yararlanırsa ne yapması gerekiyor?

  87. Ramazan sogancı dedi ki:

   Merhaba annem 1968 ocak doğumlu 4120gün pirimi var 48yaş emeklilik şartını doldurmuş durumda 5000 işgününden emekli olabilmesi için geriye dönük ödeme yapabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcından sonra doğumu var ise her çcocuk için aralarında 2 yıl olmak kaydıyla 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapabilir. Bunun haricinde borçlanma hakkı bulunmuyor.

  88. KADİR dedi ki:

   Merhaba; babam 1958 doğumlu 1050 günlük sigorta primi var geriye dönük borçlanma çıkarsa askerligide borclanıp üstünede 4 ay isteğe bağlı pirim ödeyip 1800 güne tamamlarsak 3600 için gün sayısı satın alıp yasadan yararlanabilir miyiz ?

  89. Nazan Özdemir dedi ki:

   01.05.1997 tarihinde primim ödendi, fakat ilk girişim 01.04.1993.
   1993 tarihine ait ödenmiş günüm yok (2 aylık bir çalışma dönemiydi, evraklar kurum tarafından kayıp) ve şu an konu bir günlük hizmet tespit davası ile yargıda devam ediyor.
   1993 ile 1997 yılı arasında ödemiş prim gün sayım yok
   Emekli maaşımın yüksek olması için ne yapmalıyım?
   şu an prim gün sayım 7400
   10.09.1967 doğumluyum

  90. Aysun dedi ki:

   Merhaba babam 1965 doğumlu
   01.03.1989’da sigorta girişli prim gün sayısı da 2336 gün eğer SSK’lılara geri ödeme çıkarsa eksik günlerini 3600 gün den hesap ederek babam emekli olabiliyor mu yoksa 60 yaşını mı beklemesi gerekecek bunun için? Teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma da yapsa (askerlik gibi). 3600 günü 2014 yılından sonra doldurduğu için 60 yaşında emekli olabilecek

   2. Boran çınar dedi ki:

    Merhaba ben 1985 tarihinde SSK lı oldum 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman emekli olurum

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

    Kısmi emeklilik için ise askerliği borçlanarak 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Yine eksik çıkarsa isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

  91. Servet dedi ki:

   Ben 59 yasinda resen askerim hizmet surem emekli sandigindan giris olarak 1979 toplam pirim hizmet cizelgesinde 7/3 den 3700 gun devlet memuriyetinden ayrildiktan sonra Turkiye herhangi bir is yerinde memur veya isci statusunde calismadim calismadim 3700 olan pirim gunlerim tumu emekli sandigina bagli oldugu icin bu pirim gunlerimle hic bir odeme yapmadan emekli sandiginda emekli olabilirmiyim?veya kac yasini beklemem gerek ,emekli olursam eger ne kadar emekli maasi baglanacak yurt disinda calistim evliyim bakmakla yukumlu oldugum resit olmamis bir resit olmus iki cocugum yani toplamda uc ve esim hepimiz yurt disinda yasiyoruzbu arada cifte vatandasligimiz var ben burada malulen is gorememezlikten resmi olarak % 80 emekliyim eger bu konular hakkinda beni aydilatirsaniz eger memnun olurum saygilarimla.

  92. ÇiğdemTEKİN dedi ki:

   17041965 doğumluyum..1996 senesi işe girişim var…iki seneye yakın çalışmışlığım var..Şimdi geriye dönük para yatırarak emekli olabilirmiyim..Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece doğum borçlanması yapılabilir. Bunun içinde doğumların sigorta başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamıyorsanız borçlanma yapamazsınız.

  93. Okan Özgür Aydın dedi ki:

   7040 gün bağkur 318 gün ssk calismisligim var emeklli olabilmek için 1260 gün var geriye dönük borçlanarak emekli olabilirmiyim

  94. Ayfer karakuş dedi ki:

   Ben 21.02.1968 dogumluyum ise giris tarihim 01.08.1985 5 yil calisip k zorunda kaldim.sonra istege baglidan sgk pirimi yatirdim.en son 1 ay sgk li calistim.ayrildim.2500 gunum var 5000 gune tamamlamak icin geriy donuk borclanma yapabilirmiyim.2 cocuk hakkini kullansamda gun eksik kaliyo.3600 icinde 58 beklemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum borçlanması haricinde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor.

  95. rasim dedi ki:

   babamın ssk gırısı 1977 ama tam yatırılmıs bır ssksı yhok 2000 küsüratlı prım gunu var yaşı 58 borclandırma yapabılıyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresini borçlanma yapabilirsiniz.

  96. Ülkü büyükdurmuş dedi ki:

   2006/6/16 sigorta girişim 2110 günüm var 58 yaşındayım geriye dönük borçlanabilirmiyim tşk ederim

  97. murat kurt dedi ki:

   Merhaba
   Ben 1968 dogumluyum 1999 yilinda kalp krizi gecirdim 2000 yilinda malulen emekli oldum.2017 eylul ayinda sgk tekrar rapor istedi kardioloji / 50 gogus / 10 dahiliye / 10 toplam yuzde 70 heyet e girdim heyet benim maluliyetimi iptal etti 2480 pirim gunum var 1985 te sigorta girisim var ne yapmam gerekiyor lutfen bilgi.tesekkur ederim.

  98. ibrahim dedi ki:

   Merhaba 1962 doğumluyum 1985 ssk giristarihim prim günlerin 2200 geriye dönük borçlanıp emwkli olabilirmiyim teşekkürler

  99. Sema Sema dedi ki:

   Merhaba 18.04.1967 doğumluyum işe giriş tarihi 1.1.2001 toplam 1572 gün prim var 2013 den beri kurumda ücretli öğretmenlik yapıyorum aylık 11 gün prim ödeniyor yeni yasaya göre geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim birde en kısa sürede kaç yaşımda emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    HEr ay isterseniz 11 günlüğün kalan günlerini kuruma ödeyebilirsiniz. Ancak bu aynı ay içinde olmalı

  100. Müslüm dedi ki:

   Merhabalar edendim kolay gelsin babam 1951 doğumlu ve 1974 yılında SSK girişi var şuan askerlik borçlanması hariç 2700günü var 20 ay askerlik yapmış hepsi toplam 3300 gün falan yapıyor emekli olması için 3600 gün gerekiyor. Bu eksik olan 300 günü toplu şekilde ödeme imkanımız var mı artık yaşı baya ilerledi ve çalışamıyor lütfen yardım edin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik haricinde geriye dönük prim ödeme hakkı yok. Ancak heyetten %60 iş kaybı yanı malüllük alırsa emekli olabilir. Yada 300 gün daha isteğe bağlı prim ödeyecek. İsterseniz borçlanma yapmadan da heyet raporu için başvurabilir.

  101. Safvet calap dedi ki:

   Ben 1.09.1976 senesi sigorta girişim var 2356 gün pirim ödemişligim var geriye dönük borçlanmaya emekli olabilir miyim yaşım 58 ,23.05.1960 doğumluyum

  Sorunuzu Yazın