• 2019 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ?

  SGK için geriye dönük borç durumu e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Kişilerin emekli olmak için gerekli prim gününü yatırmış olmaları gerekir. Bu prim günlerinde eksiklikler ya da borçlar söz konusu ise geriye dönük prim ödemesi yapılarak borç kapatılabilir. Kişiler, geriye dönük prim ödemesi sayesinde emeklilik durumları olumsuz etkilenmeden, bu hizmetten faydalanabilir. Ancak bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışması ve belirli bir yaşı doldurmak şartı ile emekliliğinin prim sebebiyle gerçekleşemiyor olması gerekir.


  SGK Borçlanma Nedir?

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanma geriye dönük prim borcunu ifade eder. Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış olan emekli adayı kişiler, bazı fırsatlardan yararlanabilir. Kanun kapsamında belirlenmiş olan bazı SSK’lı kişiler, geriye dönük ödeme yapabilir. 5510 sayılı kanuna göre yapılacak olan hizmet borçlanmaları şu şekilde meydana gelmektedir:

  • Ücretsiz doğum izni alan kadınlar, yasal olarak geriye dönük şekilde borçlanabilmektedir. Bu kadınlar; 4A, 4B ve 4C’li olarak borçlanabilir.
  • Er ya da erbaş olarak silah altında ya da yedek subay okulunda okuma durumlarında borçlanma söz konusu olabilir.
  • 4C’li olarak görev yapan personel mevzuatına göre aylıksız izin sürelerine göre borçlanma olabilir.
  • Sigortalı olmayan ancak doktora öğrenimi ya da tıpta uzmanlık için yurt içinde ve yurt dışında geçirdikleri öğrenim süreleri boyunca borçlanma mümkündür.
  • Sigortalıyken tutuklanan ve daha sonra beraat eden kişilerin tutuklu veya gözaltındaki süreleri de geriye dönük borçlanmadan sayılmaktadır.
  • Grev süreleri,
  • Seçim kanunları kapsamında görevlerinden istifa etmiş olanların seçimin yapıldığı tarihe kadar olan süreleri,
  • Askerden önce sigortası olan erkekler geriye dönük borçlandırma yapabilir.

  Geriye Dönük Borçlanma Kapatılabilir mi?

  Geriye dönük borcun kapanması mümkündür. Geriye dönük borçlanmanın kapatılabilmesi için kişinin emeklilik yaşının gelmiş olması gerekmektedir. Emeklilik yaşı gelen ancak eksik prim sebebiyle emekli olamayan kişiler, geriye dönük borçlarını kapatarak, emekli olabilmektedir. Emeklilik için prim günü eksik olan kişilerin, geriye dönük borçlanma yapabilmesi için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu koşullar ise:

  • Geriye dönük şekilde borçlanma ile emekli olmayan isteyen vatandaşların en az 1800 prim gününe sahip olması gerekmektedir.
  • Borçlanma ile beraber emekli olmak isteyen vatandaşların emeklilik yaş şartlarını sağlaması gerekmektedir. 65 ya da 60 yaşını tamamlamış olan, 1800 prim günü ya da 1800’den fazla prim gününe sahip olan kişiler, geriye dönük borçlanma talebi için başvuru yapabilir.
  • Geçmişe dönük borçlanma ile beraber emeklilik hakkı olmayan kişiler, isteğe bağlı olarak sigorta primi yatırabilir ve emekli olabilir.

  SGK Geriye Dönük Borçlanma Çıktı 2019

  Geriye dönük borçlanmalar bazı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bu sebepler erkek ve kadın vatandaşlar için farklıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Erkekler askerlik dönemi sebebiyle geriye dönük borçlanabilir.
  • Askerlik borçlanması sigortalıların ya da hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasındadır. Buna göre belirlenecek olan günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesap yapılır.
  • Kadın vatandaşlar ise doğum borçlanması yapabilir. Sigortalı işe başlama tarihinden sonra dünyaya gelen 3 çocuk için geriye dönük SGK borçlanması yapılabilir. Doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreç içinde annenin adına prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

  Resmi Gazete Geriye Dönük Borçlanma

  Resmi gazetede SGK geriye dönük borçlanma haberleri yayınlanmıştır. Emeklilik için çalışılmış olan hizmetlerin yetersiz kalması durumunda; prim gün eksiği olan kişiler borçlanabilir. Bu borçlanmalar askerlik, doğum ya da yurt dışı çalışma süreleri alabilir. SGK kapsamında tüm bu borçlanmalar, asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre günlük borçlanma da yaklaşık olarak 26 TL’ye yükselmektedir. Asgari ücrete göre bir günlük asgari tutar borçlanması 21,6 TL olarak belirlenmektedir. Buna göre:

  • 540 gün askerlik borçlanması 11 Bin 691 TL,
  • 3 Çocuk için 2 Bin,
  • 160 gün doğum borçlanması için 46 Bin 764 TL,
  • 5 bin gün yurt dışı borçlanması için 108 Bin 250 TL geri ödeme ile emekli olunabilmektedir.

  Geçmişe Dönük Sigorta Yatar mı?

  Geriye dönük sigorta borcu SGK tarafından, vatandaşların emekli olabilmesi için düzenlediği bir hizmettir. Geriye dönük borcun ödenebilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Kişinin emeklilik yaşının gelmiş olması ve en az 1800 prim gününün ödenmiş olması gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler, geriye dönük sigortalarını ödeyerek, emeklilik için talepte bulunabilir. Yaşını doldurmuş ancak prim günü eksiği olan kişilerin emekli olması için sunulan bu fırsat, özellikle belirli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlar için önem kazanmaktadır. Yapılandırma kapsamında geçmişe dönük olarak borçlanmış olan Bağ-Kur’lu olan kişiler; yaş, yıl ve prim koşullarını yerine getirmeleri halinde emeklilik hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

  Geriye Dönük Borçlanma Öğrenme

  Prim borçlarını öğrenme hizmetlerinden online olarak yararlanabilirsiniz. Prim borçlarını öğrenmek için online olarak e-devlet hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden geriye dönük borçları öğrenmek için:

  • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edebilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra Hizmet dökümü kısmından borçlandığınız prim oranını görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu sistemden hem 4A sigortalılar, hem 4B Bağ-Kurlular, hem de 4C Emekli Sandığı vatandaşları faydalanabilmektedir.

  SSK’da Geriye Dönük Borçlanma 2019 Son Dakika

  Geri dönük borçlarda son dakika haber kısa süre önce mecliste kabul edilmiştir. Konu ile ilgili çalışmaların kısa sürede tamamlanmasından sonra borcu olan vatandaşların, prim gün borçlarını ödemesi halinde emekli olması söz konusu olmaktadır. Ancak kişinin en az 1800 günlük prim hizmetinin olması gerekmektedir. Daha sonra yıl ve yaş şartlarını tamamlaması halinde emekli olma şansı elde etmektedir. Özellikle iflas sebebiyle işsiz kalan ya da işe ara vermek durumunda olan vatandaşlar, bu sayede emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

  SGK Geriye Dönük Borçlanma Kanun Teklifi 2019

  Geri dönük borçlanma şartları meclis tarafından kabul edilmiştir. Özellikle belirli bir süre SGK kapsamında hizmet vermiş ancak çeşitli sebeplerle prim gününü tamamlayamamış ya da işe ara vermek durumunda kalmış vatandaşlar, emekli olma şansını kaçırmıştı. Ancak 2019 senesinde yapılan düzenlemeler sayesinde vatandaşlar gerekli prim gününü ödeyerek emekli olabilmektedir. Emekli olabilmek için:

  • Vatandaşların eksik prim günlerini ödemeleri gerekmektedir.
  • Vatandaşların emeklilik yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
  • Vatandaşların en az 1800 günlük bir hizmet üresi olması gerekmektedir.

  Geriye dönük borçlanma oranlarında ödenmemiş sigorta prim ücretleri belirli oranlarda hesaplanmaktadır. Buna göre:

  • 30 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 649,44 TL
  • 360 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 7.793,28 TL
  • 720 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 15.586,56 TL
  • 1440 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 31.173,12 TL
  • 1800 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 38.966,40 TL
  • 5400 gün için yurtdışına çıkma sebebiyle en düşük borçlanma: 116.899,20 TL olacaktır.

  Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2019 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gökhan yılmaz dedi ki:

   merhabalar işe giriş tarihim 05.10.2001 stajer dönemidir, prim ödeme başlama tarihi ise 01.06.2008 dir. aradaki zaman süresince herhangi bir borçlanma imkanı olabilir mi. saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut yasalarda böyle bir imkan mümkün değil.

  2. Sabri dedi ki:

   1999 yılından önce şirketim vardı geriye dönük bağkur tescili yaptırmadım.şimdi kendimi ssk lı olarak gösterip geriye dönük ssk lı olarak tecil ettirebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi işyerinizde kendinizi ssk lı olarak göstermeniz kanunen mümkün değil.

  3. AHMET KILIÇ dedi ki:

   AHMET KILIÇ 10.1.1965.LIYIM SSK.GIRIŞİM 20.9.1984 .2892GÜNÜM VAR ARTI540 ASKERLIK .ŞEKER VE TANSIYON VAR .3600 ILE EMEKLI OLABILIRMIYIM VE YA NASIL EMEKLI OLABILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM TEŞEKÜRLER.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şeker ve tansiyon nedeni ile rapor ile emekli olamazsınız. 540 günü borçlanıp kalan 170 günü de isteğe bağlı sigorta ile tamamlayarak 60 yaşında emekli olabileceksiniz.

  4. Kemalettin Ersin Nurbay dedi ki:

   Merhaba
   Benim sigortaya ilk girişim 1986 emeklilik yaşım 49 şu an 51 yaşındayım ama işsizim 1190 gün prim borcum kaldi bunu ödeyip emekli olabilirmiyim
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapabilir kalan günleri isteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Bunun haricinde toplu ödeme hakkınız bulunmuyor.

  5. ali kömürcü dedi ki:

   01.11.1985 sigorta girişim var… 1986 ve 2006 yılları arasında ssk da aktif 2106 gün 2011 ve 2016 yılları arasında isteğe bağlı dışardan ödediğim(3 yıl 10 ay 10 gün ) toplam 1390 günüm var bu doğrultuda 4a ssk da toplam 2106 ve 4b isteğe bağlıda 1390 olmak üzere toplamda 3496 gün ödenmiş primim var 25 sene sigortalılık senemi ve yaşımı doldurmuş bulunuyorum..ssk pirimlerimin yatırıldığı yıllarda aylık gün sayılarımda örn.30 gün yerine 5 gün 10 gün gösterilen günlerim var…geriye dönük borçlanıp nasıl emekli olabilirim…teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef eksik yatan günleri o dönemde tamamlayabilirdiniz. Mevcut durumda sadece askerlik borçlanma hakkınız var.

  6. Derya dedi ki:

   Merhaba,
   ben 54 yasindayim 01.01.1965 dogumluyum ve calismak zorunda kaldim..daha yeni basladim calismaya giris 01.05.2019..
   Emekli olma hakkim var mi? Oglum emekli prim günün parayla yatirsa olumuyum emekli?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmeniz için en az 5400 gün prim ödemeniz gerekir. geriye dönük en fazla askerliğinizi borçlanabilirsiniz.

  7. şafak Höcü dedi ki:

   1968 doğumluyum 1988 temmuz ssk girişliyim 3650 pirim ödemişliğim. var bu şartlarla nasıl emekli olurum.

   saygılarımla

  8. ömer igdir dedi ki:

   2002-2004 yıllarında üzerime dükkanım vardı fakat sgk kaydım yoktu 3600 güne tamamlamam için bu süreyi geriye dönük borçlanma yaptırarak saydırabilirmiyim.

  9. ORUÇ SARI dedi ki:

   Benim SSK giriş 1983 doğum 1968 pirim gün 2350 engelliyim rapor %49 pençe emekli olurmuyum cevap ver

  10. müjdat dedi ki:

   merhaba 1988 iş başlangıcı ve 3070 pirim gün var engelliyim engelli rapor oranı 71 şu an çalışamıyorum ne yapmam gerekli ve eksik günleri nasıl tamamlaya bilirim ve kaç gün pirim olacak
   malüliyet emekliligi için baş vuru yaptım red geldi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalık hizmet süreniz dolmuş ancak 3600 günü doldurmanız gerekiyor. isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirsiniz. Askerlik süreniz olmadığı için geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  11. ilyas dedi ki:

   1971 dogumlu, 1979 yilinda almanyaya geldim, 1989 yilindan buyana araliksiz calismaktayim, 1998 de 1 aylik bedelli askerlik yaptim.

   Türkiyede kac yasında ve kac günden ve ne kadar ödeyerek emekli olabilirim.

   tesekkürler

  12. Mustafa dedi ki:

   Ben 36 yaşındayım ve yurt dışında yaşıyorum.2000 senesinde sigorta girişim var 1 senelik ve sonrasında yok 2005 askere gşttim 15 ay ve 2011 de evlenip yurtdışına geldim şimdi burda 8 senelik sigortalı çalışıyorum acaba benim geri dönül borçlarımı ödeme şansım varmı ?

  13. Salih Yıldırım dedi ki:

   Merhabalar, ben 24/06/1968 dğ luyum. 06/12/1990 yılında emekli sandığına bağlı memuriyerte başladım. 25 yıllık hizmetimi doldurup, 04/10/2016 tarihinde memuriyetten ayrıldım. Emeklilik yaşım olan 52 yi bekliyorum. Ancak memuriyete başlamadan önce 11 ay avukatlık stajı yapmıştım. Ayrıca memuriyet hizmetim sırasında 17 ay yedek subaylık hizmetim de bulunmaktadır. Bundan dolayı 3 ay 10 gün Fht bulunmaktadır. Emeklilik tarihimin 14 mart 2020 olduğu tarafıma bildirilmiştir. Sizden sormak istediğim 11 aylık avukatlık stajını borçlanma yaparsan , emeklilik yaşım 1 yıl geri giderek 2019 yılında emekli olabilir miyim? Selam ve saygılarımla…

  14. Secil dedi ki:

   Merhabalar annem 1966 dogumlu cocuk odemesi dahi 4 yil eksik gunu var geriye donuk prim odemesi ile emekli olabiliyor mu? Simdide tesekkur ederiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum borçlanması haricinde geriye dönük prim yatırabilmesi mümkün değil. Son 6 ay kadar yine çalışarak normal sigorta ödenmesi kalan günleri de 3,5 yılı geçmemek kaydı ile isteğe bağlı sigorta ile ödemesi gerekmektedir.

  15. Eser dedi ki:

   2003 SSK gırışi ödenen 20 gün 2007 ve 2008 tarıhinde 15 er gün var toplam 60 gün 2016 tarıhıne kadar da 3034 gün Bağkur günüm var 70 bin para ıstedıler , ben 2016 da sağlık sorunum oldu sevk aldım Bağkur dan bana 3 kere heyet raporu aldırdılar son rapor ile uğraşırken begin kanaması sonucu felç geçirdim Bağkur maglul emekli ligi onayladı ama 1800 gün ödenmiş yok, Bağkur un 1800 ödeyim dedim ama Bağkur gün bölemiyoruz tamamını ödemem gerektiğini söyledi 6 ay oldu 70 bin i banka maglul e maaş karşılığı vermiyor,1800 geri dönük borçlanma yapılırmı yada engelli olarak işe gırsem ne kadar çalışmam gerekır tskler.1984 doğumluyum %100 raporum ağır engelli değil

  16. bayram duran dedi ki:

   babam 75 yaşında olup 1833 ssk primi bulunmaktadır babam yaşlı ve kalp yetmezliği bulunuyor primi eksik ve ne zaman ssklılar için prim borçlanması kanunu ne çıkacak saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 60 iş gücü kaybı raporu ile 1800 günle emekli olabilir. Başvuru yaptınız mı?

   2. Şükran dede dedi ki:

    03.1983 girişli 4agirisli sgrtam var geriye dönük borçlanma yapıp emekli olabilir miyim 63yasindayim üç çocuğum var sgrtam önce saygılarla teşekkürler

  17. Murat dedi ki:

   Babamın 152 gun sigorta ve 720 gun askerlik borçlanması ile beraber toplam 872 gun primi var 900 gunden 28 gun eksik. babam 2003 yilinda vefat etti o tarihten bu yana anneme dul maaşı ve çocuklarına yetim aylığı bağlanmadı. Toplu ölüm parası da vermediler. Sgk ya dilekçe ile başvurduk olumsuz cevap aldık eksik 28 gun nedeni ile babam daha önceden 10 sene kadar bakkal dükkanı çalıştırdı dükkan kendi üzerine idi bununla ilgili herhangi kayda ulaşamadık ulaşmaya çalışıyorum ne yapabiliriz eksik 28 günü geriye dönük ödeme borçlanma imkanı var midir dava edenlere baktığımda 5 10 gun eksik olanlara yıl 365 gun olmasına rağmen 360 olarak hesaplandığı için ordan yargıtay kararı var ona istinaden 10 güne kadar eksik olanlar bu nedenle emekli olmaya hak elde etmişler biz ne yapabiliriz

  18. Fatime BALA dedi ki:

   sgk giriş:01.11.1997 doğum:01.01.1965 (bayan şu an çalışmıyorum) 3002 günüm var 3600 gün ile emekli olabilmek için 598 gün eksiğim var isteğe bağlı bağ kur ödesem olurmu yoksa ne yapmam gerekir bilgi vermenizi ve ne zaman emekli olurum (doğum sgk girişinden önce) saygılarmla

  19. mahir sürün dedi ki:

   1988 ssk girişliyim 2900 gün yatmış primim var 1970 doğumluyum eksik günlerimi alıp emekli olabiliyormuyum

  20. Rumuz malül dedi ki:

   Kanser hastalığından dolayı 18 ay sonra sağlık kurulu raporu şartıyla malülük aylığı bağlandı..
   Benim çğrenmek istediğim..
   1- malül aylığı alınırken sigorta günümüze ek gün gelirmi..
   2- Eğer ek gün gelmiyorsa 18 ayın sonunda kurul çalışır derse bu 18 ayı borçlanarak ödeme hakkımız varmıdır askerlik gibi..

   Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malül aylığı alırken sigorta gününüze ek gün gelmez.

    5510 Sayılı Kanuna göre borçlanma yapılabilen süreler;

    –Doğum Borçlanması

    -Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

    -Memurların aylıksız izin süreleri,

    -Doktora Süreleri,

    -Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

    -Grev Süreleri,

    -Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

    -Seçimler için istifa edenler,

    -Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

    -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri

  21. Hanife dedi ki:

   Eşim 2005’te vefat etti. Sağlığında 930 gün tarım bağ-Kur’una prim ödemiştir. Sigortaya giriş tarihi ie ölüm tarihi arasında 5 buçuk yıl bulunmaktadır. Sağlığında SSK’ya 900 gün prim ödeyenlerin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanıken, benim durumumda olan Bağ-Kur’lulara ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Burada bir haksızlık söz konusudur. Anasasa’nın eşitlik ilkesi ile yine Anayasa’nın 60. maddesi hükümlerine açık aykırılık bulunmaktadır.
   Benim durumumda olan herkesin değişik yollardan sesini duyurmasını istiyorum. Ne yazık ki hak istemeden verilmiyor.
   Herkese teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.
   Hanife ÖZDEMİR

  22. Zehra Tuncer dedi ki:

   Devlet kurumunda emekli sandığına bağlı olarak çalışırken eş durumundan 1984/1986 yılları arasında iki sene ücretsiz izin aldım dönüşte yine aynı kurumda çalışarak 2002yilinda emekli oldum geriye dönük borçlanma yoluyla ödeyerek hizmetime saydirabilirmiyim

  23. Bekir dedi ki:

   Merhaba bağkurdan ben bağkurdan 1992 girişliyim 7yıl 7ay 21 günüm doldu kapattım sgk dan da 261 günüm doldu yaşım 59 oldu nasıl emekli olabilirim

  24. Ruziye Deliormanlı dedi ki:

   1989 sigorta girişliym 1992 ve 2001 li olan çocuklarımı borçanmak istiyorum ne yapmam gerekiyo

  25. bülent dedi ki:

   merhaba esim %90 görme özürlü sigorta girişinden sonra bi çocuğumuz oldu toplamda2775 calısma günü cıkıyo cocukla beraber nasıl emekli olabilir 1983 dogum sigorta ilk giriş 2007

  26. Suna düzce dedi ki:

   Ssk baslangıcı 1993toplam prim odeme 1.735doğum borclanması 2440 cocuklarımın rahatsızlığı yüzünden calısamadım aradakipirimleri odeyemedim nasıl emeklı olurum kredi cekip ödeye bilirmiyim

  27. Hande dedi ki:

   Merhaba..Babam 14.11.1964 doğumlu.İşe başlangıcı 10.12.1987 (4-a) Yedeksubaylığı 1989-90 20.10.1993 4-c’ye giriş 17.11.2012’de 3,kez istifa edene kadar aralıksız 1470 gün memur olarak çalışmış.En son 2013-2014’de 240 gün SSK’lı çalışmış.4-c’li toplam 6290 günü,4-a’lı toplam 1500 günü var.Nasıl,nereden emekli olur?Ne kadar askerlik borçlanması yapabilir?Çalışmadan 61 yaşını beklemekten başka KPPS üzerinden yeniden memur olsa Emekli Sandığı’ndan emekli olabilmesi için kaç gün çalışması gerekir? İlk istifasını ilk defa atandığı zorunlu hizmet bölgesinde 1 yıl dolmadan aday memur iken yapmış.Bu istifa 3 istifayla memuriyetini kaybetmesine sebepmidir?Çünkü bu istifası 1991 yılında olmasına rağmen sgk hizmet çizelgesinde memuriyete başlangıç tarihi 20.10.1993 yazıyor.Ayrıca 93’te açıktan atamayla göreve başlayıp çalıştıktan 1 sene sonra yani 94’te stajyerliği kaldırılmış.Ve 1998’de zorunlu bölge hizmeti için başka bir okula tayini çıktığından orada çalışmış.Aday memurlukta geçen sürelerin eskiden emeklilikten sayılmazken yeni çıkan kanunla artık sayılıyormuş.Bu doğrumu?Ayrıca yeniden geriye dönük borçlanma imkanı doğarsa babam bundan yararlanabilrmi? İyi günler…

  28. ercançoksöyler dedi ki:

   1964 DOGUMLUYUM 1980 GİRİŞLİ 3800 GÜNÜM VAR NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  29. nur oguz dedi ki:

   1999 martta ailevi nedenlerle MEB öğretmenlik görevimden istifa ettim. 2001 kasım’da açıktan atama ile göreve döndüm. Bu süreyi geriye dönük borçlanabilir miyim.? Emeklilik yaşımı öne çeker mi ?
   Teşekkür ederim.

  30. rıza dedi ki:

   26.07.1997 sigorta girişliyim.6710 gün primim var.yaşım 49 yaklaşık 4,5yıl gerıye dönük boşluğum var.Ankara şeker fabrikasında muvvakatlık döneminden boşluk var.Bu boşluğumu geriye dönük sigorta primimi ödeyebilirmiyim. Beni aydınlatırsanız sevinirim cok teşekkür ederim.

  31. Umut HAKSEVER dedi ki:

   Merhaba,
   SSK’lı işe başlangıç : 01.10.1986 Doğum : 15.12.1963
   Yedeksubay : 1988-89 Devlet memurluğuna giriş : 21/02/1990
   Memurluktan toplam 3 istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 iken
   SSK’lı en son çalıştığım tarih : 01.07.2014
   Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü SSK toplam : 1469 prim günü
   Kalan yaklaşık 1080 günü geriye dönük borçlanma ile ödeyip SSK’dan veya Emekli Sandığından emekli olmam mümkün mü? Yoksa çalışarak son 7 yıl SSK’dan yada 61 yaşımı bekleyip Emekli Sandığından mı emekli olabiliyorum?Hangi şekilde emekli olursam olayım ikramiye alabilir miyim,alırsam maaş ve ikramiye açısından hangisi avantajlı?Saygılar..

  32. Erdal Sezgin dedi ki:

   merhaba benim 1989’da SGK girişim var. 2000 senesine kadar primlerim eksik yatırıldı. Eksik günlerimi borçlanabilir miyim? Borçlanırsam emekli olduğum da maaşım artar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik hizmet süreniz haricinde geriye dönük borçlanabilme hakkınız bulunmuyor.

  33. SEBAHUTTİN DEMİRCİ dedi ki:

   06/07/1987 SSk girişliyim 3 ay çelişip ayrıldım 1988-1989 yılları arasında askerlik yaptım 04/11/1991 yılın memur olarak göreve başladım halen çelişiyorum 01/01/1968 doğumluyum sorguladığım zaman 53 yaşında emekli olabileceğimin çıkıyor. doğrumu doğru ise ne kadar gün satın alıp daha erken emekli olabilirim

  34. Zaytaç dedi ki:

   Annemin 1999-2001 yılları arasında 3ay sigortası var 2018 başında %90 özürlü raporu alındı emekli olmak istiyor mümkünmüdür mümkünse gereken şartlar nedir annem 1960 doğumlu

  35. Mehmet Fuat Toprak dedi ki:

   Merhaba 1975 doğumluyum 1996 SSK girişim var 4392 gün sayım 2014 yılından beri yurt dışında çalışmaktayım Nasıl emekli olabilirim

  36. ARZU dedi ki:

   23,05,1975 DOGUMLUYUM 1998 SSK 300 GÜN GİRİŞİM 1,5 YIL BOŞLUK 2001DE MEMUR OLARAK ATANDIM 2 DOGUM VAR İŞE BAŞLADIKTAN SONRA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM EYT MAGDURİYETİ MECLİSTEN GEÇER İSE OLABİLİRMİYİM 20 YIL DOLMADI NASIL BORÇLANABİLİRİM TEŞEKKÜRLER

  37. Tabur yazıcı dedi ki:

   21.09.1987 sigorta başlangıç tarihim.05.10.1972 doğum tarihim.1552 gün sigorta primim.var 2015 şubat ayından beri çalışıyorum. 3600 günle kaç yaşında emekli olurum.tesekkürler.

  38. serkan dedi ki:

   merhaba annem 1963 doğumlu 1996 bağkur girişi var yapılandırma yapıp ödedik sigortalı olarak çalışıyor emeklilik için 60 gün eksiği var işyeri işler durgun diye üçretsiz izne cıkardı biz bu 60 günü nasıl tamamlayıp emekli olabiliriz. teşekkürler

  39. Aysun dedi ki:

   Ben doğum yapmadim ? bir bayan olarak bizlerede böyle bir hak olacakmı, bizim suçumuz yok, Is yerleri sigorta yapmamış, şikayet ettik, isimizden olduk, şu an mahkemeye versek adamlar ölmüş veya iş yeri kapanmış, tanık yok veya aile miras reddi yapmış, bizler ne yapacağız Allah vermedi ise bizim suçumuz ne , O kadar yıl çalışmışız, benim 2480 gün borçlanmam var erkekliğimi hak etmesim, bu yaştan sonrada iş yok, lütfen çocuğu olmayan biz bayanları da duysunlar saygilarimla

  40. Meltem dedi ki:

   Merhaba;
   1994 SGK girişim var.1977 doğumluyum toplamda 4600 gün SGK primim var. Yaklaşık 3 yıldır annemin hastalığı nedeniyle (evde bakım hizmeti veriyorum ve bakım ücreti aliyorum) çalışamıyorum. Böyle zorunluluk durumunda sigorta borçlanması yaparak eksik kalan primlerimi ödemem mümkünmüdür?

  41. Tolga dedi ki:

   01.04.1997 sigorta girisliyim 93 gun ssk 20 ay 28 gun bagkur sigortam var 2005 tarihinden bu yana meb de kodrolu ogretmen olarak calismaktayim 1976 dogumluyum askerligimi 2002 yilinda 8 ay kisa donem yaptim sorum eger emeklilikte yasa takilanlarin sorunu cozulurse emeklilik durumum ne olur emeklilik tazminati alma durumu olurmu cok tesekkurler

  42. Ayşe dedi ki:

   25.11.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 02.10.1989 şu ana kadar 2772 günüm var. 2 çocuğum var. Doğum borçlanması dışında gün satın alabilirmiyim. Ve de geriye dönük kaç gün satın alabilirim. Çalışmaya devam ediyorum

  43. öZLEM dedi ki:

   bEN 12,08,1991 YILI SİGORTA GİRİŞİM VAR. 48 YAŞINDAYIM ANCAK PRİM GÜN SAYIMDA EKSİKLİKLER VAR ÇOCUĞUM YOK 12/10/1970 DOĞUMLUYUM GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARIMI ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.

  44. tayfuneris dedi ki:

   Merhaba;
   01.03.1993 sigorta başlangıcım var 4650 günüm var 1967 doğumluyum sigorta yaşını doldurdum fakat primim eksik doğum borçlanmasını yapamıyorum eksik prim için toptan ödeme yapabiliyomuyum

  45. Murat dedi ki:

   Babamin 1985 den sigorta girisi varr ..suan 1400 gunu var .toplu odeme yapip emekli yapma durumumuz var mi
   Yas 55

  46. Banu dedi ki:

   Merhaba 1/12/1997 sigorta başlangıç,5084 pirim,39 yaş. 3 çocuğum var. 2000-2004 arası üniversite nedeniyle 4 yıl eksiğim var. Çocuklarımın doğum tarihleri ise bu eksik pirim dönem sonrasına geliyor. Geri dönük o dönemleri yine de borçlanabilir miyim ?

  47. necdet PİRİNÇAL dedi ki:

   1978 SSK GİRİŞLİYİM,2800 GÜN TOPLAM PRİMİM VAR..
   YASA GEREGİ BAGKURU İPTAL ETTİĞİMDE 3.5 YIL SSK OLA ŞARTI VAR EDİLER. 2.5 YILI ÖDEDİM.KALP KRİZİ GEÇİRDİM TEND TAKILDI ÇALIŞAMIYORUM.NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM.
   MALULEN OLABİLİRMİYİM.

  48. Mutlu dedi ki:

   Merhaba 23.08.1975 doğumluyum. 18.01.1994 ssk girişliyim. 4849 prim ödemem var. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

  49. Nurhan dedi ki:

   merhaba
   1980 doğumluyum 03/10/2018 sgk giriş tarihim 25/04/2008 ve 24/03/2015 doğum tarihli iki çocuğum var 28/02/2017 de işten ayrıldım 6059 günüm var yeni yasaya göre emekli olabiliyor muyum yoksa emekli olabilmek için 5975 günü dolduruyorum ama 20 yıllık sgk süresi diyorlar o da 7200 gün yapıyor emekli olabilir miyim

  50. Melis dedi ki:

   Merhabalr benm 3 ay lık bi sgk var çalışmıyorum 2 dogum yaptım nadıl emklı olabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmayacaksanız isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerinizi doldurabilirsiniz. ayrıca çocuklar sigorta başlangıcından sonra ise onlar içinde borçlanma yapabilirsiniz. Ancak bu borçlanma emeklilik için yeterli olmayacaktır.

  51. Nesrin dedi ki:

   1968 doğumluyum 1983 sigorta girişim var 83 günlük pirimim var 3 çocuğum var nasıl borçlanma yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklar ssk başlangıcından sonra ise Kuruma giderek borçlanma talebinde bulunabilirsiniz.

   2. Özber esin dedi ki:

    Slm ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 dan 2006 yılına kadar çeşitli yerlerde iş yeri açtım vergi mükellefiydim ama bagkura veya her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları pirim borçlanması yapabilirmiyim yeni cikan yasada böyle bir hakkım varmi bana yol gösterirseniz sevinirim

  52. Merve dedi ki:

   Merhaba. Babamın SGK girişi 21.09.2004 Doğum tarihi 21.12.1956 1432 günü var birde askerlik borçlanması var. Geriye dönük borçlanmayla emekli olabilir mi? Olursa kaç gün yatırmamız gerekli?

  53. berat dedi ki:

   iyi akşamlar, size annem için danışmak istiyorum. annem 56 yaşında iki çocuk annesi, sigorta girişi daha önce de çalışmış olmasına rağmen 12.10.2006’da yapılmış ve toplamda 452 gün olarak görünüyor. annemin emekli olması için neler yapabilirim? e-devlet üzerinde yaptığım sorgulamada şu yazıyor;
   gönderdiğiniz bilgilere göre yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları aşağıda belirtilmiştir.
   koşullar 58 yaş,

   7000 prim ödeme gün sayısı veya 58 yaş 4500 prim ödeme gün sayısı ve 25 yıllık sigortalılık süresidir.

   geriye dönük ödeme, doğumla gelen primlerle vs en kısa sürede nasıl emekli olmasını sağlayabilirim bunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrardan iyi akşamlar dilerim.

  54. İlknur dedi ki:

   1949 dogumluyum ssk da 1800 gunum var. Ssk girisim 15.05.2005
   Yuzde 56 engelli raporum var bagkurda oda kaydim var fakat hic yatirmadim nasil ve ne zaman emekli olabilirim? Cevaplarsaniz sevinirim

  55. can dedi ki:

   1979 doğumluyum ve 25.12.2003 sgk’ girişliyim. 1380 gün 4A , 3804 gün 4C toplamda 5184 gün prim ödemem var. Almanya’ya çalışmaya gideceğim. Buradaki günlerimden kalanları tamamlayıp emekli yaşı bekliyor konuma geçmenin bir bir yolu var mı ? Almanya’daki sisteme ödediğim emeklilik primlerimin orada kalmasını istiyorum.

   Teşekkür ederim.

  56. İlknur dedi ki:

   69 yasindayim askerlikle beraber 1860 gunum var ve 25. 05.2005 te sigorta girisim ayrica yuzde 56 engelli raporum var nasil emekli olabilirim?
   Ayrica 1975 te bagkurum vardi oda kaydim da hala isliyo ancak hic pirim yatirmadim bunun hakkimda da bilgi verirmisiniz? Tesekkurler

  57. Salih dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02.04.1984 tarihli sigorta girişim var bundan ziyade de 2000 gün bagkurum var geriye dönük ödemeden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik sürelerinizi borçlanabilirsiniz.

  58. Nurten Balkan dedi ki:

   Ben 1963 doğumluym işe giriş tarihim 1983 primim600gun 3 çocuk ödeyip geriye dönük borçlanma dan yararlana bilirmmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız doğumu 1983 ten sonra ise doğum tarihleri arası 2 yıldna fazla olanlar için 2 yıl. Az olanlar için ise mevcut süre kadar 3 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

  59. Misafir dedi ki:

   Merhaba annem 56 yaşında yanlış hatırlamıyorsam 76 yada 77 yılından sigortası mevcut kayıtlı evrakı. Şuan toplam günü beni borçlanarak yani tek çocuğu toplam 1800 1900 gün falan yapıyor kalan günleri yani 1800 1700 gün falan borçlanarak emekli olabilir mi yeni tasarı ile?

  60. MEHMET KARATAY dedi ki:

   Merhaba şubat 1979 ask girişim var 14 ay sigortalı olarak çalıştım 20 ay askerlik yaptım 1960 ocak doğumluyum nasıl emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için en az 1800 gün priminizin olması gerekiyor. bu primle de ancak % 60 malüllük alabilirseniz emekli olabilirsiniz.

  61. FATMA dedi ki:

   BEN 1994 GİRİŞLİ VE 6244 PRİM GÜN SAYIM MEVCUT SİSTEMDE SORGULADIĞIMDA EMEKLİLİK YAŞIM 51 OLARAK GÖRÜNÜYOR.HERHANGİ BİR ÖDEME YAPARAK YAŞIMDAN DÜŞÜRÜP EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VARMI? BİLGİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanarak yaş şartını geriye çekme hakkınız yok.

   2. Ahmet korkmaz dedi ki:

    Babamin 1900 gunu var yuzde 65 rapor var eskiden ama 40 gun eskiden ssk li calistigi icin red cevabi geldi 2008 yilinda 1944 dogumlu eskiden bagkur olarak yatirdi sonra istekliye donderip oyle yatirdi geriye donuk borclanma yapabilirmiyiz emekli olabilir mi

  62. Hüseyin k dedi ki:

   1965 Doğum tarihli 2760 gün ssk primi var askerlik 540 gün hastalık sebebi ile işten çıkarıldım 3 ay 20 gün dür isteğe bağlı sigorta yatırıyorum 1988 girişim var geriye dönük borçlanıp emekli olabilir miyim

  63. Hüseyin dedi ki:

   2760 SGK günüm var 540 gün askerlik geriye dönük borçlanıp ödeme yapıp emekli olabilir miyim Bağkur 3 ay 20 gün şuan hala ödemekteyim hastalık sebebiyle işten çıkarıldım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapıp üstünü de isteğe bağlı ile tamamlarsanız ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  64. Gökhan MERT dedi ki:

   Merhaba,
   1994 Yılından SSK girişim var ancak prim yatmamış.
   1998 yılından itibaren prim ödemeleri yapılmış.
   1994-1998 arasındaki boşluğu geri doğru ödeme imkanımız var mı ?

   Not:
   Doğum tarihim 9/11/1968

  65. Songül dedi ki:

   Benim eylül 1987 yılında sigorta girişim var 905 gün ssk 1409 gün bağkur ödemem var. Başlangıç ssk bitiste ssk olacak şekilde. 200 gün ödenmemiş sigortam var . 2tane çocuğum var ve 28.02.1966 doğumluyum nasıl emekli olabilir miyim

  66. kenan dedi ki:

   GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULU 46 YAS,
   diyor
   2396 ssk gün sayım
   askerlik 540 olması lazım galiba
   bide bağkurum var 1200 gün
   yaş geldi 53 yaştan emekli gözüküyorum
   sigorta başlangıc tarihim 01/03/1981
   hesabıma göre 4136 günü tamamlıyorum emekli olma şansım varmı varsa ne yapmam lazım ne mağaş bağlanır milet 700 800 bağlanıyor diyorlar aydılatırsanız sevinirim tşk.

  67. nurgül dedi ki:

   sigorta günü eksik olan emekli olma hakkı yürürlüğe girdimi

  68. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 05.10.1966 doğumlu sgk girişi 01.01.1993 tarihli sgk prim gün sayısı 3593 gündür %40 gözünden engeli vardır askerliğini yapmamıştır nasıl bir yol izleyebiliriz teşekürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/01/1993 yılı sigorta başlangıcı ve %40 engellilik durumuna göre emeklilik için gerekli prim günü 3760 gündür. 167 gün Kalan günleri askerlik borçlanması yaparak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  69. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar,

   Annem 1960 doğumlu 2000 yılımda sigorta girişi var 4600 günü var fakat sigortanın yaşına takılıyor ne yapması gerekir?

   Teşekkürler…

  70. Süleyman dedi ki:

   Merhaba 346 günüm var 2007 işe giriş tarihim % 80 engelliyim vergi muafiyetim var.şuan engelli maaşı alıyorum.nasıl emekli olurum.birde ekt şok verdiler hafızam mesleğim gitti ne yapmalıyım

  71. emre dedi ki:

   18-3-2005 giriş SSK’dan 2539 prim gün sayısı İsteğe Bağlı 2 yıl 7 Ay 1 Gün var Yaş 59 Ne zaman Emekli Olabilir Annem..? Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız Sevinirim…

  72. TUĞBA dedi ki:

   MERHABA, BENİM BABAM 1969 DOĞUMLU 1983 YILI SİGORTA GİRİŞİ YAPILMIŞ 2 AY ÇALIŞTIKTAN SONRA KÖYE GERİ DONMEK ZORUNDA KALMIŞ. GERİYE DÖNÜK SİGORTA BORCUNU TOPLU YATIRMA İMKANI VAR MI? EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

  73. Ruhan dedi ki:

   65 yaşındayım 2000 iş gümüm var çocuklarım sigortalı olmadan doğdı 1992 sigorta girişim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız sigorta başlangıcından önce olduğu için borçlanma imkanınız bulunmakatadır.

  74. rahim dedi ki:

   01.04.1992 ssk girişliyim. 4509 prim ödeme günüm var
   geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim.doğum tarihim.05.01.1970

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  75. filiz dedi ki:

   merhabalar kolay gelsin. babam 13/04/1963 doğumlu ilk sgk girişi 13/12/1982 tarihinde. toplam sgk prim sayısı 902 gün birde 1821 gün bagkuru var. normal emeklilik yaşı 47 ama arada eksik gün var. askerlik borçlanmasıda yapılırsa ve primi 3600 e tamamlanırsa emekli olma seçeneği varmıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 güne tamamlasa dahi 60 yaşında emekli olabilecek.

  76. Şükrü Özgen dedi ki:

   Selamlar.. 20,06,1965 doğumluyum. ssk girişim 01,06,1983. 3068 gün ssk primim var. 6 aylık kısa dönem askerlik yaptım. 1997 yılından beri esnaf statüm halen devam etmekte fakat hiç bağkur primi ödemedim. hangi kurumdan yada nasıl emekli olabilirim. teşekkürler.

  77. ayfer balaşirin öncel dedi ki:

   slm 1971 doğumlu sgk girişim 20 02 1991 1406 gün prim günüm var emekli olma şartım yaş 48 bu geri kalan kısmı nasıl ödeyip emekli olabirim çocuhum yok

  78. Zeynep dedi ki:

   Merhaba. Annem icin yaziyorum. 63 yasinda suan. Subat 1983 ten bugune 397 gun primi var. 2 cocuk borclanmasi yaptiginda 1800 gunu doldurabiliyor. Bu durumda emekli olabiliyor mu? Tesekkur ederim.

  79. Mete dedi ki:

   Sayın Yetkili;
   17.12.1969 doğumluyum 01.10.1987 sigorta giriş tarihim. 3204 gün prim ödemem var. Ne zaman ve hangi koşullarda emekli olabilirim?
   Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  80. Sinem Laçin dedi ki:

   Merhabalar iyi çalışmalar. Babam 1964 doğumlu %75 engel durumu var ve şuan sigortalılık süresi 1608 gün. Sigorta başlangıcı(ilk olarak bağkur) 01.01.2000 tarihinde ve 1364 gün. sgk ya geçiş tarihi ise ekim 2013. Askerlik için 540 gün hesaplanıp yatırıldığı takdirde Malulen emeklilik için 17 yıl-3840 güne ihtiyacı olduğu söylenildi. Şuan aktif sigortalı. Fakat çalışmakta zorlanmakta. Ne kadar süre daha çalışması gerekiyor nezaman emeklilik istemiyle başvuru yapabiliriz ve de emekliliği olduğu zaman ne kadar bir maaş alabilir? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim.

  81. Galip alabey dedi ki:

   Merhaba 1951 doğumluyum 12 08 2005 Bağkur girişliyim ve Hale’n isteğe bağlı Bağkur yatırıyorum askerlik borçlanmamıda yatırdım yaşımda doldu ama eksik pirimden dolayı emekli olamıyorum geriye dönük borçlanmam mümkünmü

  82. Üzeyir dedi ki:

   Merhaba ben 1994 yılında sigorta girişim 1 aylık sigortam var 1967 doğumluyum geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim ?

  83. Ferah dedi ki:

   Merhaba annem 1966 ocak dogumlu.1996 yili sigorta girisi mevcut.yasi doldurdu ancak 1,5 sene prim gunu gerekiyor.sigorta girisinden once dogum yapmistir.1 tane engelli kardesim mevcuttur.prim gunu satin alma gibi bir durumumuz var midir? Simdiden tesekkur ederim

  84. Emir Gaffaroglu dedi ki:

   İyi günler,

   1978 doğumluyum ve 1998 tarihinden itibaren sigortalıyım. Şimdiye kadarki bu geçen 20 yıl içerisinde yaklaşık 9 yıl boyunca bazı nedenlerle (askerlik, işsizlik, yüksek lisans, yurtdışı çalışmam vs.) primim yatırlmadı. İleride emekliliğime yönelik olarak, bu 9 yıllık prim boşluğunu minimum bir tutarla ve taksitli olarak tamamlamak mümkün müdür?

   Teşekkürler

  85. Nülifer Batur dedi ki:

   3nisan 1971 doğumluyum. 10aralık 1990 SSK girişim. 1749gün ssk ve 2yıl 3ay bağkur ödemem var. Bu yıl 47 yaşını doldurdum fakat prim eksiğinden dolayı emekli olamıyorum. Oğlumun doğduğu tarihlerde bağkur ödediğim için yalnızca kızımdan 2yıl borçlanma hakkım ile birlikte 9yıl 3 ay gibi prim günüm mevcut. Geçen yıl ssk ya gittim 3600’den 52 yaşında emekli olabilirsin denilmişti bu yıl 58 yaş denildi? Kafam karıştı. Bana bilgi verirseniz memnun olurum.

  86. İMDAT MIHCI dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02/07/1985 sigorta girişim var 6154 gün pirimim var bana 560 gün daha pirim yatırmam söyleniyor acaba geriye dönük prim borçlanabilirmiyim. Birde 4 yılesnaflık yaptım fakat bağkur pirimi sonra yatırırsın dediler bende yatırmadım şimdi bunu yatıramıyorum bunu yatırmanın bir yolu varmıdır. SAYGILAR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Esnaflık bağkurunuz 2000 yılı öncesi ise borçlanma imkanınız yok. Eğer askerlik sürenizi borçlanmadıysanız bu süreyi borçlanarak prim elde edebilirsiniz. Bunun haricinde borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  87. Sevgi dedi ki:

   Merhaba.1985 yılında sigorta girişim var.15 yıl çalıştım.Ancak çalıştığım yerlerde sigorta yapmadıkları için E devletten baktığıma göre 840 primim var görünüyor.1967 doğumlu 1 çocuk annesiyim.Emekli olmak istiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kısmi emekli olabilmek için an az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

  88. hakan ahmet dedi ki:

   MErhabalar,
   2006 yılı sgk başlangıcım var. ara ara çalışmalarım oldu. Şu zamna kadarki odeyemedigim prim gunlerimi ( ornegin aylık sadece 12 gun yatmış, ay ı tamamlamak icin geriye kalanları) leri bugun 31 temmuz da sona erecek vergi borclarının yapılandırması konunundan yararlaranarak borclanabilir ve yeniden yapılandırabilşir miyim? Ozetle istiyorum ki 2006 yılından beri tam sgk odemiş gibi olayımbu vergi yapılandırması sayesınde? ilginiz ve yardımalrınız icin şimdiden tesekkurler…

  89. hatice dedi ki:

   merhaba benim babamın 1990 da sigortaya girişi var 2008 den itibaren de bağkuru ödemeye başladı sgk babamın 2008 den önceki gün sayılarını göstermiyor bu çıkan yasada geçmiş günlerini saydırıp ödemesini yapabilir miyiz ?

  90. songül dedi ki:

   1.3.1992 işe giriş tarihim toplam 4986 günüm var simdi istege bağlı yatırmaya başladım 3 ay oldu.bagkurla birleşmiş çocuk yok 1972 doğumluyum eksik günlerimi toplu bir ödeme yapma imkani varmı birde bende eyt li ler gibi yasa tasarısı kabul edilirse faydalanabilirmiyim.

  91. Betül dedi ki:

   Merhaba annem 1955 doğumlu 1280 gün tarım sigortası ödenmisligi var sigortası şu an kapalı yaşı 63 olduğu için herhangi bir yerde çalışma imkanı yok nasıl bir yol izleyerek emekli olabilir Teşekkürler

  92. osman dedi ki:

   01/11/1986ssk kaydım2650 primimvar 05/02/1967 dogum tarihim busartlarda nasıl emekli olabilirim geriye dönük prim borçlanması yapabilirmiyim tşkler

  93. Pınar dedi ki:

   Merhaba,

   Sigorta giriş tarihi 15.03.1995, toplam uzun vade gün sayısı 1187, 2003’den beri sigortalı değilim ve babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. Prim ödeme gün sayısı 5750 olarak görünüyor. Bu primleri tamamlama koşulları nedir? Emekli olduğumda babamdan emekli aylığı almaya devam edebilir miyim? Ben SSK girişliyim, babam Emekli Sandığından emekli.

   Teşekkürler
   Pınar

  94. Reşit dedi ki:

   Merhaba babam 1952 doğumlu
   İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
   Toplam:900 gün sigortası var
   1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
   Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz.
   Bağkur günlerini 4a sigortalı olarak saydirabilir miyiz.

  95. Reşit dedi ki:

   Merhaba babam 1952 doğumlu
   İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
   Toplam:900 gün sigortası var
   1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
   Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz

  96. Merve uygun dedi ki:

   İyi gunler babam 68 dogumlu 98 yilinda bagkur actirmis ama hic odenmis primi geriye donuk prim almak icin ne yapmamiz lazim.

  97. Ersin dedi ki:

   Merhabalar efendim benim babam 1986 giriş sigorta 2360 gün pirim var kaç yaşında emekli olur ve geriye dönük borçlanma olur mu teşekkür ederim

  98. Boran dedi ki:

   Merhaba benim 1985 ssk girişim 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman ve nasıl emekli olurum teşşekür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  99. Mehmet dedi ki:

   İyi günler kolay gelsin. Babam 1984 Sigorta girişli. Sigorta prim günü 2300 lerde. Yaşı 53. Askerliği borçlansa ya da geriye dönük borçlansa emekli olabilir mi? Bir de “Borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde edemeyecek olan kişilere isteğe bağlı emeklilik yatırıp emekli olabilme şansı da verilmektedir.” İbaresi ne anlama geliyor? Babam yararlanabilir mi? Yararlanırsa ne yapması gerekiyor?

  100. Ramazan sogancı dedi ki:

   Merhaba annem 1968 ocak doğumlu 4120gün pirimi var 48yaş emeklilik şartını doldurmuş durumda 5000 işgününden emekli olabilmesi için geriye dönük ödeme yapabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcından sonra doğumu var ise her çcocuk için aralarında 2 yıl olmak kaydıyla 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapabilir. Bunun haricinde borçlanma hakkı bulunmuyor.

  101. KADİR dedi ki:

   Merhaba; babam 1958 doğumlu 1050 günlük sigorta primi var geriye dönük borçlanma çıkarsa askerligide borclanıp üstünede 4 ay isteğe bağlı pirim ödeyip 1800 güne tamamlarsak 3600 için gün sayısı satın alıp yasadan yararlanabilir miyiz ?

  102. Nazan Özdemir dedi ki:

   01.05.1997 tarihinde primim ödendi, fakat ilk girişim 01.04.1993.
   1993 tarihine ait ödenmiş günüm yok (2 aylık bir çalışma dönemiydi, evraklar kurum tarafından kayıp) ve şu an konu bir günlük hizmet tespit davası ile yargıda devam ediyor.
   1993 ile 1997 yılı arasında ödemiş prim gün sayım yok
   Emekli maaşımın yüksek olması için ne yapmalıyım?
   şu an prim gün sayım 7400
   10.09.1967 doğumluyum

  103. Aysun dedi ki:

   Merhaba babam 1965 doğumlu
   01.03.1989’da sigorta girişli prim gün sayısı da 2336 gün eğer SSK’lılara geri ödeme çıkarsa eksik günlerini 3600 gün den hesap ederek babam emekli olabiliyor mu yoksa 60 yaşını mı beklemesi gerekecek bunun için? Teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma da yapsa (askerlik gibi). 3600 günü 2014 yılından sonra doldurduğu için 60 yaşında emekli olabilecek

   2. Boran çınar dedi ki:

    Merhaba ben 1985 tarihinde SSK lı oldum 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman emekli olurum

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

    Kısmi emeklilik için ise askerliği borçlanarak 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Yine eksik çıkarsa isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

  104. Servet dedi ki:

   Ben 59 yasinda resen askerim hizmet surem emekli sandigindan giris olarak 1979 toplam pirim hizmet cizelgesinde 7/3 den 3700 gun devlet memuriyetinden ayrildiktan sonra Turkiye herhangi bir is yerinde memur veya isci statusunde calismadim calismadim 3700 olan pirim gunlerim tumu emekli sandigina bagli oldugu icin bu pirim gunlerimle hic bir odeme yapmadan emekli sandiginda emekli olabilirmiyim?veya kac yasini beklemem gerek ,emekli olursam eger ne kadar emekli maasi baglanacak yurt disinda calistim evliyim bakmakla yukumlu oldugum resit olmamis bir resit olmus iki cocugum yani toplamda uc ve esim hepimiz yurt disinda yasiyoruzbu arada cifte vatandasligimiz var ben burada malulen is gorememezlikten resmi olarak % 80 emekliyim eger bu konular hakkinda beni aydilatirsaniz eger memnun olurum saygilarimla.

  105. ÇiğdemTEKİN dedi ki:

   17041965 doğumluyum..1996 senesi işe girişim var…iki seneye yakın çalışmışlığım var..Şimdi geriye dönük para yatırarak emekli olabilirmiyim..Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece doğum borçlanması yapılabilir. Bunun içinde doğumların sigorta başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamıyorsanız borçlanma yapamazsınız.

  106. Okan Özgür Aydın dedi ki:

   7040 gün bağkur 318 gün ssk calismisligim var emeklli olabilmek için 1260 gün var geriye dönük borçlanarak emekli olabilirmiyim

  107. Ayfer karakuş dedi ki:

   Ben 21.02.1968 dogumluyum ise giris tarihim 01.08.1985 5 yil calisip k zorunda kaldim.sonra istege baglidan sgk pirimi yatirdim.en son 1 ay sgk li calistim.ayrildim.2500 gunum var 5000 gune tamamlamak icin geriy donuk borclanma yapabilirmiyim.2 cocuk hakkini kullansamda gun eksik kaliyo.3600 icinde 58 beklemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum borçlanması haricinde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor.

  108. rasim dedi ki:

   babamın ssk gırısı 1977 ama tam yatırılmıs bır ssksı yhok 2000 küsüratlı prım gunu var yaşı 58 borclandırma yapabılıyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresini borçlanma yapabilirsiniz.

  109. Ülkü büyükdurmuş dedi ki:

   2006/6/16 sigorta girişim 2110 günüm var 58 yaşındayım geriye dönük borçlanabilirmiyim tşk ederim

   1. Fatma dedi ki:

    12.02.1965 doğumluyum. SSK girişim 01.03.1997
    Geriye dönük borçlanma dan yararlanabilir miyim?

  110. murat kurt dedi ki:

   Merhaba
   Ben 1968 dogumluyum 1999 yilinda kalp krizi gecirdim 2000 yilinda malulen emekli oldum.2017 eylul ayinda sgk tekrar rapor istedi kardioloji / 50 gogus / 10 dahiliye / 10 toplam yuzde 70 heyet e girdim heyet benim maluliyetimi iptal etti 2480 pirim gunum var 1985 te sigorta girisim var ne yapmam gerekiyor lutfen bilgi.tesekkur ederim.

  111. ibrahim dedi ki:

   Merhaba 1962 doğumluyum 1985 ssk giristarihim prim günlerin 2200 geriye dönük borçlanıp emwkli olabilirmiyim teşekkürler

  112. Sema Sema dedi ki:

   Merhaba 18.04.1967 doğumluyum işe giriş tarihi 1.1.2001 toplam 1572 gün prim var 2013 den beri kurumda ücretli öğretmenlik yapıyorum aylık 11 gün prim ödeniyor yeni yasaya göre geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim birde en kısa sürede kaç yaşımda emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    HEr ay isterseniz 11 günlüğün kalan günlerini kuruma ödeyebilirsiniz. Ancak bu aynı ay içinde olmalı

  113. Müslüm dedi ki:

   Merhabalar edendim kolay gelsin babam 1951 doğumlu ve 1974 yılında SSK girişi var şuan askerlik borçlanması hariç 2700günü var 20 ay askerlik yapmış hepsi toplam 3300 gün falan yapıyor emekli olması için 3600 gün gerekiyor. Bu eksik olan 300 günü toplu şekilde ödeme imkanımız var mı artık yaşı baya ilerledi ve çalışamıyor lütfen yardım edin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik haricinde geriye dönük prim ödeme hakkı yok. Ancak heyetten %60 iş kaybı yanı malüllük alırsa emekli olabilir. Yada 300 gün daha isteğe bağlı prim ödeyecek. İsterseniz borçlanma yapmadan da heyet raporu için başvurabilir.

  114. Safvet calap dedi ki:

   Ben 1.09.1976 senesi sigorta girişim var 2356 gün pirim ödemişligim var geriye dönük borçlanmaya emekli olabilir miyim yaşım 58 ,23.05.1960 doğumluyum

   1. Özber esin dedi ki:

    Slm ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 dan 2006 yılına kadar çeşitli yerlerde iş yeri açtım vergi mükellefiydim ama bagkura veya her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları pirim borçlanması yapabilirmiyim yeni cikan yasada böyle bir hakkım varmi bana yol gösterirseniz sevinirim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef 2008 yılında çıkan kanunlarla bu tarihten öncesini borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  Sorunuzu Yazın