• 2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma


  Emekli olmak için yıl şartını ve yaş şartını tamamlamış ancak emeklilik prim günü eksikliği olması nedeni ile emekli olamayan kişiler ile ilgili 2018 – SGK geriye dönük borçlanma konusu zaman zaman gündeme gelmektedir. Pirim günü eksik olan kişiler için 2018 yılının içindeki zaman dilimlerinde herhangi bir düzenleme yapılabileceği düşünülmektedir. Eksik olan prim günleri için verilen bazı teklifler vardır. İleri ki zamanlarda 5 yıl borçlanma hakkı verilip 1800 gün borçlanma hakkının verilebileceğini düşünen sosyal güvenlik uzmanı Erhan Acar prim eksiği olan kişiler 2108 yılının geriye dönük borçlanma yapılarak emekli olunabilecek bir yol olduğu düşüncesini dile getirmiştir.


  Emekli olabilmek için prim günü sayanlar yaşı geldiği halde prim günü dolmamış olanlara yeni fırsatlar sunulması gündeme gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinin de sigortalılık süresine dâhil edilmesi, eklenmesi ve emeklilik için belli yaşı doldurmuş kişiler için toplu ödeme hakkı verilmesi yönünde çalışmalar olması gündemdedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik şartları belirlenmiş olup bu şartlar belirli bir çalışma yaşını doldurmak gerekmektedir. Diğer bir şart ise prim gün sayısını doldurmak idi. Emekli olabilmek için yaş şartını tamamlayan ancak prim gün sayısını dolduramayan yüz binlerce emekli adayı kişiler mevcuttur.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  Emeklilik yaşını doldurmuş olan ancak emeklilik prim gün sayısını dolduramamış emekli adayı kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı fırsatlar sunulmaktadır. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında emekli adayı olan prim gününü dolduramayan kadınlar sigortalı oldukları tarihten sonra bulunan 3 çocuk doğumuna kadar 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı ile elde edebilmektedirler. 3 adet doğumda prim günü borçlanma hakkı bulunan kadınlar 6 yıl kadar yani 2160 prim günü elde etmek anlamına gelmektedir.

  Erkek emekli adayları kişiler için ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma fırsatı kapsamında askerlik borçlanması hakkı doğmaktadır. Erkeklerin elde etmiş olduğu askerlik borçlanması hakkı erkeklere büyük avantaj sağlamakta olup 540 güne kadar prim borçlanması hakkı elde edebilmektedir. Erkek emekli adaylarının askerliği sigortalılık tarihinden sonra başlamış ise elde edebileceği borçlanma günü askerlik günü kadar olabilmektedir. Örneğin erkek emekli adayı kişi 48 yaşını doldurmuş ise ancak prim gün sayısını dolduramamış ise askerlik prim gün borçlanması yapabilmektedir. Bu kişilerin askerlik yapmadan önceki süre zarfında sigorta girişi yok ise 2018 – SGK geriye dönük borçlanma ile emekliliğini geri çekmektedir.

  Yaşlı Vatandaşlara Yeni Fırsatlar

  Emeklilik için prim günü eksik olan kişilere borçlanma imkânı getirilecek. 2018 – SGK geriye dönük borçlanma için belli bir hizmet süresi şartı aranmaktadır. Borçlanma yapmak isteyen kişilerden en az 1800 iş günü prim istenecektir. 60 ya da 65 yaş şartını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim gün sayısı eksik olan kişiler bu eksik olan süreleri borçlanma yapıp tamamlayarak emekli olabilme şansını yakalayabilecekler. Bu kişilere isteğe bağlı sigortalı olarak devam etmek ve primlerin tamamlaması imkânı da sunulmaktadır. 2008 yılından önce oda ve vergi kaybı olmuş olduğu halde Bağkur’u yapılmayan ve prim eksikliği olan kişiler bunların başında gelmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağkur’lular çıkmış olan yapılandırma kanunu ile 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yaparak yaş, yıl ve prim günü şartını yerine getirmesi durumunda emekli olabilir idi. Bu durumun SSK’lı kişiler için de aynı şeklide olması, bu durumun düzenlenmesi de gündeme gelmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu durumda olan kişiler için düzenleme getirileceği müjdesini geçtiğimiz zamanlar içerisinde vermiş idi. Bu düzenleme yapılır ise emekli yaşını doldurmuş olduğu halde çeşitli sebepler dolayısı ile çalışamamış, işsiz kalmış ve prim gün sayısını dolduramamış kişiler için emekli olma yolu açılacak. Çalışma kapsamında öncelik olarak eksik primi olan kişiler 2018 – SGK geriye dönük borçlanma yapma imkânı doğması hakkı doğmaktadır.

  Referandum sonrasında başlanan bu çalışmanın tasarı haline gelmesi gündeme gelmiş idi. Bu yasa öngörülen şekilde çıkar ise işinden olmuş, ,işinden çıkarılmış, iflas etmiş ve iflastan dolayı işsiz kalan kişiler. Ve bazı sebeplerden dolayı işine ara vermek durumunda kalan kişiler için, iş yerini kapattığı için prim yatıramayan esnaf vatandaşlara emeklilik yolu açılması yolu açılacaktır. Bu durumları yaşayan binlerce kişi bu güzel haber için dört göz ile beklemektedir.

  Emeklilik yaşı ile ilgili şarta takılan kişiler için düzenleme yapılmasına sıcak bakmaya Sosyal Güvenlik Kurumu, prim günü eksik olan kişiler için kapı aralamıştır ve düzenleme yapılması planlanmaktadır. Çoğunluklu olarak üzerinde durulan konular arasında kadın sigortalıların 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini doldurması, erkek sigortalılar için ise 60 yaş ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olan her kişiye 2018-SGK geriye dönük borçlanma fırsatı yakalama imkânı sağlanmasıdır. Bu düzenleme prim eksikliği olan erkek sigortalı kişiler ve kadın sigortalı kişiler tarafından beklenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Uzman Erhan Acar çalışan kişilerin emekli olmaları zamanına 3 buçuk yıl kala Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek olduğu prim borcunu emekli olana kadar yüzde 25 oranında artırarak ödemeleri şartı ile 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir maaş alacaklarını belirtmiştir.  Maaşını artırmak isteyen sigortalılar gelen bu düzenleme ile primlerini %25 oranında fazla ödeme yaparak elde edebilirler.

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – SGK GSS Primi Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Melis dedi ki:

   Merhabalr benm 3 ay lık bi sgk var çalışmıyorum 2 dogum yaptım nadıl emklı olabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışmayacaksanız isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerinizi doldurabilirsiniz. ayrıca çocuklar sigorta başlangıcından sonra ise onlar içinde borçlanma yapabilirsiniz. Ancak bu borçlanma emeklilik için yeterli olmayacaktır.

  2. Nesrin dedi ki:

   1968 doğumluyum 1983 sigorta girişim var 83 günlük pirimim var 3 çocuğum var nasıl borçlanma yapabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklar ssk başlangıcından sonra ise Kuruma giderek borçlanma talebinde bulunabilirsiniz.

  3. Salih dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02.04.1984 tarihli sigorta girişim var bundan ziyade de 2000 gün bagkurum var geriye dönük ödemeden yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik sürelerinizi borçlanabilirsiniz.

  4. Nurten Balkan dedi ki:

   Ben 1963 doğumluym işe giriş tarihim 1983 primim600gun 3 çocuk ödeyip geriye dönük borçlanma dan yararlana bilirmmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız doğumu 1983 ten sonra ise doğum tarihleri arası 2 yıldna fazla olanlar için 2 yıl. Az olanlar için ise mevcut süre kadar 3 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

  5. MEHMET KARATAY dedi ki:

   Merhaba şubat 1979 ask girişim var 14 ay sigortalı olarak çalıştım 20 ay askerlik yaptım 1960 ocak doğumluyum nasıl emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için en az 1800 gün priminizin olması gerekiyor. bu primle de ancak % 60 malüllük alabilirseniz emekli olabilirsiniz.

  6. FATMA dedi ki:

   BEN 1994 GİRİŞLİ VE 6244 PRİM GÜN SAYIM MEVCUT SİSTEMDE SORGULADIĞIMDA EMEKLİLİK YAŞIM 51 OLARAK GÖRÜNÜYOR.HERHANGİ BİR ÖDEME YAPARAK YAŞIMDAN DÜŞÜRÜP EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VARMI? BİLGİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanarak yaş şartını geriye çekme hakkınız yok.

  7. Hüseyin dedi ki:

   2760 SGK günüm var 540 gün askerlik geriye dönük borçlanıp ödeme yapıp emekli olabilir miyim Bağkur 3 ay 20 gün şuan hala ödemekteyim hastalık sebebiyle işten çıkarıldım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması yapıp üstünü de isteğe bağlı ile tamamlarsanız ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  8. Mehmet dedi ki:

   Merhaba babam 05.10.1966 doğumlu sgk girişi 01.01.1993 tarihli sgk prim gün sayısı 3593 gündür %40 gözünden engeli vardır askerliğini yapmamıştır nasıl bir yol izleyebiliriz teşekürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/01/1993 yılı sigorta başlangıcı ve %40 engellilik durumuna göre emeklilik için gerekli prim günü 3760 gündür. 167 gün Kalan günleri askerlik borçlanması yaparak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

  9. Ruhan dedi ki:

   65 yaşındayım 2000 iş gümüm var çocuklarım sigortalı olmadan doğdı 1992 sigorta girişim var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuklarınız sigorta başlangıcından önce olduğu için borçlanma imkanınız bulunmakatadır.

  10. rahim dedi ki:

   01.04.1992 ssk girişliyim. 4509 prim ödeme günüm var
   geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim.doğum tarihim.05.01.1970

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

    askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  11. filiz dedi ki:

   merhabalar kolay gelsin. babam 13/04/1963 doğumlu ilk sgk girişi 13/12/1982 tarihinde. toplam sgk prim sayısı 902 gün birde 1821 gün bagkuru var. normal emeklilik yaşı 47 ama arada eksik gün var. askerlik borçlanmasıda yapılırsa ve primi 3600 e tamamlanırsa emekli olma seçeneği varmıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 güne tamamlasa dahi 60 yaşında emekli olabilecek.

  12. İMDAT MIHCI dedi ki:

   Merhaba ben 1968 doğumluyum 02/07/1985 sigorta girişim var 6154 gün pirimim var bana 560 gün daha pirim yatırmam söyleniyor acaba geriye dönük prim borçlanabilirmiyim. Birde 4 yılesnaflık yaptım fakat bağkur pirimi sonra yatırırsın dediler bende yatırmadım şimdi bunu yatıramıyorum bunu yatırmanın bir yolu varmıdır. SAYGILAR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Esnaflık bağkurunuz 2000 yılı öncesi ise borçlanma imkanınız yok. Eğer askerlik sürenizi borçlanmadıysanız bu süreyi borçlanarak prim elde edebilirsiniz. Bunun haricinde borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  13. Sevgi dedi ki:

   Merhaba.1985 yılında sigorta girişim var.15 yıl çalıştım.Ancak çalıştığım yerlerde sigorta yapmadıkları için E devletten baktığıma göre 840 primim var görünüyor.1967 doğumlu 1 çocuk annesiyim.Emekli olmak istiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kısmi emekli olabilmek için an az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

  14. Boran dedi ki:

   Merhaba benim 1985 ssk girişim 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman ve nasıl emekli olurum teşşekür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  15. Ramazan sogancı dedi ki:

   Merhaba annem 1968 ocak doğumlu 4120gün pirimi var 48yaş emeklilik şartını doldurmuş durumda 5000 işgününden emekli olabilmesi için geriye dönük ödeme yapabilirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcından sonra doğumu var ise her çcocuk için aralarında 2 yıl olmak kaydıyla 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapabilir. Bunun haricinde borçlanma hakkı bulunmuyor.

  16. Aysun dedi ki:

   Merhaba babam 1965 doğumlu
   01.03.1989’da sigorta girişli prim gün sayısı da 2336 gün eğer SSK’lılara geri ödeme çıkarsa eksik günlerini 3600 gün den hesap ederek babam emekli olabiliyor mu yoksa 60 yaşını mı beklemesi gerekecek bunun için? Teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma da yapsa (askerlik gibi). 3600 günü 2014 yılından sonra doldurduğu için 60 yaşında emekli olabilecek

    1. Boran çınar dedi ki:

     Merhaba ben 1985 tarihinde SSK lı oldum 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman emekli olurum

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

      Kısmi emeklilik için ise askerliği borçlanarak 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Yine eksik çıkarsa isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

  17. ÇiğdemTEKİN dedi ki:

   17041965 doğumluyum..1996 senesi işe girişim var…iki seneye yakın çalışmışlığım var..Şimdi geriye dönük para yatırarak emekli olabilirmiyim..Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece doğum borçlanması yapılabilir. Bunun içinde doğumların sigorta başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamıyorsanız borçlanma yapamazsınız.

  18. Okan Özgür Aydın dedi ki:

   7040 gün bağkur 318 gün ssk calismisligim var emeklli olabilmek için 1260 gün var geriye dönük borçlanarak emekli olabilirmiyim

  19. Ayfer karakuş dedi ki:

   Ben 21.02.1968 dogumluyum ise giris tarihim 01.08.1985 5 yil calisip k zorunda kaldim.sonra istege baglidan sgk pirimi yatirdim.en son 1 ay sgk li calistim.ayrildim.2500 gunum var 5000 gune tamamlamak icin geriy donuk borclanma yapabilirmiyim.2 cocuk hakkini kullansamda gun eksik kaliyo.3600 icinde 58 beklemem gerekiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum borçlanması haricinde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor.

  20. rasim dedi ki:

   babamın ssk gırısı 1977 ama tam yatırılmıs bır ssksı yhok 2000 küsüratlı prım gunu var yaşı 58 borclandırma yapabılıyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik süresini borçlanma yapabilirsiniz.

  21. Ülkü büyükdurmuş dedi ki:

   2006/6/16 sigorta girişim 2110 günüm var 58 yaşındayım geriye dönük borçlanabilirmiyim tşk ederim

  22. murat kurt dedi ki:

   Merhaba
   Ben 1968 dogumluyum 1999 yilinda kalp krizi gecirdim 2000 yilinda malulen emekli oldum.2017 eylul ayinda sgk tekrar rapor istedi kardioloji / 50 gogus / 10 dahiliye / 10 toplam yuzde 70 heyet e girdim heyet benim maluliyetimi iptal etti 2480 pirim gunum var 1985 te sigorta girisim var ne yapmam gerekiyor lutfen bilgi.tesekkur ederim.

  23. ibrahim dedi ki:

   Merhaba 1962 doğumluyum 1985 ssk giristarihim prim günlerin 2200 geriye dönük borçlanıp emwkli olabilirmiyim teşekkürler

  24. Sema Sema dedi ki:

   Merhaba 18.04.1967 doğumluyum işe giriş tarihi 1.1.2001 toplam 1572 gün prim var 2013 den beri kurumda ücretli öğretmenlik yapıyorum aylık 11 gün prim ödeniyor yeni yasaya göre geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim birde en kısa sürede kaç yaşımda emekli olabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    HEr ay isterseniz 11 günlüğün kalan günlerini kuruma ödeyebilirsiniz. Ancak bu aynı ay içinde olmalı

  25. Müslüm dedi ki:

   Merhabalar edendim kolay gelsin babam 1951 doğumlu ve 1974 yılında SSK girişi var şuan askerlik borçlanması hariç 2700günü var 20 ay askerlik yapmış hepsi toplam 3300 gün falan yapıyor emekli olması için 3600 gün gerekiyor. Bu eksik olan 300 günü toplu şekilde ödeme imkanımız var mı artık yaşı baya ilerledi ve çalışamıyor lütfen yardım edin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik haricinde geriye dönük prim ödeme hakkı yok. Ancak heyetten %60 iş kaybı yanı malüllük alırsa emekli olabilir. Yada 300 gün daha isteğe bağlı prim ödeyecek. İsterseniz borçlanma yapmadan da heyet raporu için başvurabilir.

  26. Safvet calap dedi ki:

   Ben 1.09.1976 senesi sigorta girişim var 2356 gün pirim ödemişligim var geriye dönük borçlanmaya emekli olabilir miyim yaşım 58 ,23.05.1960 doğumluyum

  Sorunuzu Yazın