SGK

2020 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

2020 yılında SGK kapsamında geriye dönük borçlanma yapacak olanlar; Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile başvuru işlemi yapabilmektedirler. Ayrıca e-devlet sisteminden de hizmet borçlanması için başvuru yapabilmek mümkün olmaktadır. Geriye dönük borçlanma yapılmasının nedeni, eksik prim günlerini ödeyerek daha erken emekli olabilmektir.


Emeklilik şartını tamamlayan ve emeklilik yaşı ile beraber sigortalılık süresini dolduran kişilerin prim günlerinde eksik olması durumunda; hizmet borçlanması yaparak bu eksikliği giderebilmektedirler. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler askerlik borçlanması ve yurt dışında yaşayanlar yurt dışı borçlanması yapabilmektedirler. Borçlanma için ödenebilecek olan alt ve üst limitler, dönemin asgari ücretine göre belirlenmektedir.

Geriye Dönük Borçlanma Yapılabilecek Olan Süreçler Nelerdir?

Hizmet borçlandırmasına konu olabilecek olan süreçler şunlardır:

 • Doğum yapan kadınlar doğum borçlanması yapabilmektedirler.
 • Askerlik görevini yapan erkekler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • 4C kapsamında olan aylıksız izin süreleri borçlanılabilmektedir.
 • Avukatlık stajı yapanların sigortalarının bu dönem içerisinde ödenmemesi durumunda, bu dönemi borçlanabilmektedirler.
 • Sigortalıların tutuklanması halinde, serbest kaldıktan sonra tutuklu oldukları süreyi borçlanabilmektedirler.
 • Doktora yapanlar eğer bu süreçte sigortalı değiller ise; bu süreci borçlanabilmektedirler.
 • Fahri asistanlık sürelerini hekimlerin borçlanabilmesi mümkündür.

Geriye Dönük Borçlanma Hakkı İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Hizmet borçlandırması yapmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar şöyledir:

 • Minimum 1.800 prim gününü doldurmuş olanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Erkeklerin 65 yaşını ve kadınların 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Erkekler askerlik borçlanmasını askerlik süreleri boyunca, kadınlar 720 prim günü kadar ve yurt dışı borçlanması yapacak olanlar da 5.400 prim günü kadar borçlanma yapabilmektedirler.
 • Hizmet borçlandırmasından yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve 18 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Hizmet borçlandırması için istenen şartları sağlamayanların SGK’dan toplu para talep edebilmeleri mümkündür.

Geriye Dönük Borçlanma Tutarını Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Hizmet borçlandırması yapacak olanların başvuru sorgulayabilecekleri yollar aşağıdaki gibidir:

 • E-devlet sistemi ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sorgulanabilmektedir.
 • Alo 170 hattı aracılığı ile borçlanma sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Öğrenilir?

E-devlet sistemi ile geriye dönük yapılan borçlandırmayı sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından kimlik doğrulama işlemi için giriş yap butonuna tıklanmalıdır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası istemektedir. E-devlet şifresini yurt dışında olanlar konsolosluklardan, Türkiye’de olanlar ise PTT şubelerinden alabilmektedirler.

E-Devlet Geriye Dönük Borçlanma Sorgulama

Ardından e-hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Hangi sigorta koluna mensup ise ve borçlanmayı hangi sigorta kolundan yağmış ise, o sigorta kolunun hizmet dökümünü seçmelidir. Açılan sayfada borçlanma yapılan prim gün sayısı ve borçlanma tutarı belirtilmektedir.

Telefon İle Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Öğrenilir?

Alo 170 hattını arayarak, hangi işlemin yapılmak istediğini soran görevliye hizmet borçlanması ile ilgili bilgi almak istendiği söylenmelidir. Hizmet borçlanması yaptırılan süreyi, bunun için ne kadar para ödendiği ya da borçlanma başvurusunun durumu ile ilgili bilgi verilmektedir.

Geriye Dönük Borçlanma SGK Aracılığı İle Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek geriye dönük borçlanma ile ilgili bilgiler öğrenilebilmektedir. Hangi borçlanma türü ile ne kadar borçlandırma yapıldığı, bu borçlandırma için ne kadar para ödenmesi gerektiği gibi bilgiler öğrenilebilmektedir.

Doğum Borçlanmasından Yararlanabilecek Olanlar Kimlerdir?

4A, 4B veya 4C sigorta kolu kapsamında sigortalı olan kadınlar doğum borçlandırması yapabilmektedirler. Doğumun gerçekleştiği tarihten önce kadının sigorta başlangıcının olması gerekmektedir. Borçlanılacak süre için prim ödemesinin önceden yapılmamış olması istenmektedir. Ayrıca çocuğun bu süre zarfında yaşaması gerekmektedir. SGK’ya başvuru yaparak doğum borçlanmasından yararlanılabilmektedir.

Doğum Borçlanma Süreleri İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum borçlanması yapacak olan kadınların borçlanma süreleri için bilmeleri gerekenler şu şekildedir:

 • Doğum yapan kadınların 2 yıl borçlanabilme hakkı bulunmaktadır. Tekil doğumlarda bu sürenin sekiz haftası, çoğul doğumlarda 10 haftası doğumdan sonra kullanılmaktadır. 3 haftası ise doğumdan önce kullanılmaktadır. Geri kalan süre ise istirahat süresi olarak geçmektedir.
 • Kadınlar en fazla 3 doğum borçlanabilmektedir. Dolayısı ile maksimum 6 yıl doğum borçlanması yapabilmektedirler.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunacak olan kadınların borçlanmaya konu olan çocuklarının vefat etmesi halinde, çocukların yaşadığı süre kadar borçlandırma yapılabilmektedir.
 • Birinci doğumu ile ikinci doğumu arasında en az 2 yıl bulunmayan kadınlar, 4 yıllık borçlanma yapamamaktadırlar. İki doğum arasında geçen süreye ek olarak 2 yıllık bir borçlandırma yapabilmektedirler.

Askerlik Borçlanması İçin Önemli Detaylar Nelerdir?

Askerlik borçlanması için bilinmesi gerekenlerden aşağıda bahsedilmiştir:

 • Askerlik borçlanma belgesi, başvuru dilekçesi ve kimlik belgesi ile başvuru yapılabilmektedir. Borçlanma belgesi SGK’dan, başvuru dilekçesi ise askerlik şubesinden alınabilmektedir.
 • E-devlet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Ardından 4A/4B Askerlik Borçlanması Başvurusu seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan formun doldurulması ile beraber başvuru yapılabilmektedir.
 • Er veya erbaş olarak askerlik görevini yerine getiren erkekler başvuru yapabilmektedirler.
 • Askerlik yapılan süre kadar askerlik borçlanması yapılabilmektedir.
 • Sigorta başlangıç tarihinden önce askere gitmiş olan erkekler, askerlik borçlanması yapabilmektedirler.
 • Askerde olunan süre boyunca işveren tarafından sigorta priminin ödenmemiş olması istenmektedir.
 • Askerlikten muaf olanlar, askerlik borçlanması yapamamaktadırlar.

Askerlik Borçlanması Tutarları Nelerdir?

Askerlik borçlanması yapmak isteyenler günlük en az 27.28 TL ve en fazla 204.65 TL ödeyerek borçlanabilmektedirler. Askerlik sürelerine göre borçlanma tutarları ise aşağıda sıralanmıştır:

 • 1 ay borçlanma yapacak olanlar en az 818.69 TL ödemelidir.
 • 6 aylık askerlik süresi için borçlanma yapabilmek için minimum 4.912,13 TL ödenmelidir.
 • 12 aylık askerlik borçlanması için en az 9.824,27 TL ödenmelidir.
 • En az 14.736,38 TL ödeyerek 18 ay askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması Yapabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Yurt dışı borçlandırması için yurt dışında geçen çalışma süreleri, işsizlik süreleri veya ev kadını olunan süreler borçlanabilmektedir. Yurt dışında geçirilen sürenin tamamı borçlanılabileceği gibi, kısmi borçlanma ile sadece bir kısmı da borçlanılabilmektedir. Yurt dışı borçlanması için şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Borçlanma yapılacak dönemde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Doğumla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak sonradan vatandaşlığını kaybetmiş olanlar, borçlanılacak olan sürede Türk vatandaşı olduklarını kanıtlayarak borçlanma yapabilmektedirler.
 • Yurt dışında geçirilen sürenin belgelenmesi istenmektedir.
 • Yurt dışı borçlanma talep dilekçesini doldurarak SGK’ya başvuru yapmak gereklidir.

Yurt Dışı Borçlandırma Tutarları Ne Kadardır?

Geriye dönük borçlanma yapacak olanların yurt dışı borçlanması yapması durumunda, başvuru tarihleri önemli olmaktadır. Günlük prime esas kazançlarının %40’ı ile borçlanılacak olan gün sayısını çarparak borçlanma tutarını bulmak mümkündür. Borçlanma tutarlarının limitleri ise aşağıda verilmiştir:

 • 01.2019 tarihi ile 31.07.2019 tarihleri arasında günlük en az 27.29 TL ve en fazla da 204.67 TL borçlandırma yapılabilmektedir.
 • 08.2019 tarihinden sonra yapılacak olan borçlandırma tutarları günlük minimum 38.38 TL ve maksimum 287.82 TL olmaktadır.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

SGK GSS Primi Ne Kadar

İlgili Makaleler

627 Yorum

 1. İyi günler ben fransada yaşıyorum, 1985 de sigorta başlangıcım var, 5400 günden borçlanarak emekli oldum, şu anda aylığımı alıyorum, yurt dışında hayat çok pahalandı ve çalışmak zorundayım türkiyeden aldığım aylığı 1 iki yıl durdurabilir miyim ? Burada çalışmaya son verdikten sonra tekrar emekliliğimi almak şartıyla.

  1. Merhaba,

   Evet orada çalışmaya başladıktan sonra emekli maaşınızı çalıştığınız süre boyunca durdurabilirsiniz. Ama mutlaka çalışmaya başladığınızı sgk ya bildirin. Maaş ödemesi devam eder ve tespit edilirse faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız.

 2. İyi günler Fransa’dan, yurt dışı emekliliğinden yararlanıp emekli oldum fakat çalıştığım için aylığa başvurmamıştım , şu anda çalışamıyorum, istirahatli aylığı alıyorum, sanırım 1 yıl sonra malulen emekliliğe ayıracaklar, şimdilik Türkiye’den emekli aylığıma başvurabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   İstirahatlı olsanızda mevcut durumda sosyal güvenlikte henüz emekli olmamış aktif çalışan olarak gözükürsünüz. Ancak emekli olduğunuzda Türkiye den maaşınız bağlanır.

 3. iyi günler ben Fransaya 1987 de geldim 88 de çalismaya basladim halen çalisiyorum 57 yasindayim
  3600 günden yurt disi emekliligine bas vurdum temmuz 2019 da parami yatirdim
  Tturkiyede emekli ayligim baslasa burada calismamda bir sakinca varmi

  1. Merhaba,

   Fransa da çalışmaya devam ettiğiniz sürece emekli maaşınız bağlanmaz. Emeklilik başvurusu yaptığınızda yurt dışında çalışmadığınıza dair yazı istenecek. Çalışmayı bıraktığınızda maaşınız bağlanacaktır.

 4. 01/11/1996 ilk ssk girişim var yaşım 07/10/1980 39 yaşındayım ama 2007’nin 11 ayında sigortam yatmaya başladı bu 2007 başladığım yıl 2012 kadar ilk ssk girişim 2007 sonra 2012 den sonra ilk ssk girişim 01/11/1996 olmaya başladı ben ne zaman emeli olabilirim birde eyt den yararlanabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   01/11/1996 tarihi staj veya çıraklık sigorta başlangıcı ise ki prim yatmadığına göre öyle gözüküyor. Emeklilik hesaplaması 2007 den itibaren hesaplanır. Buna göre de EYT vurmaz.

 5. 1974 doğumlu ve 18-12-1998 sgk girişliyim. 1 doğum yaptım. Prim günümü doldurmama 348 gün var. Geçmişte toplam 2,5 sene yurt dışında çalıştım. Yurt dışında çalıştığım günleri sgk ya aktarabiliyor muyum?

 6. 07.01.1965 DOĞUMLUYUM TOPLAM 5700 GUNUM VAR BUNUN 4 YIL 8 AY 16 GUNU ÇİFTCİ BAGKURUNDAN YAPILANDIRMADAN ÖDEDIM .SU AN SGKDAN ÖDEMEYE DEVAM EDIYORUM SGKDAN 01.01.2019 TARİHİNDEN BASLADIM SGK ÖDEMEYE SGK İŞE GİRİŞ TARİHİM 01.01.1993 ASKERLİĞİ YATIRMAMA GEREK VARMI EMEKLILIK TARIHIM NORMALDE GUN OLARAK TAMAMLANDI

 7. Ben 31 yaşındayım 05.05. 1988 doğumluyum. 2008 aralık ayı ssk başlangıcım var 2008den bu yana olan ssk boşluklarımı yatırabilir miyim

 8. 1972 doğumluyum ve 1993 sigorta girişim var 3375 gün sayım arada bir doğumum var bu nedenle çalışamadığım yıllar geriye dönük borçlanmadan faydalanabiliyormuyum .Nasıl bir yol izleyebiliyorum.

  1. Merhaba,

   Sadece doğum nedeni ile 1 çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Tüm boş günleri borçlanma imkanınız yok.

 9. Tüm koşullar tmm ama prim eksik ise emekli olabilmek için bağkur prim günüm yetiyorsa bu bağkur prim günüm 01.10.2008 öncesiyse ki biliyosunuz vergi levhası varsa bağkura tescil yaptırmadıysa ödenemiyo . Ama burda (emeklilik)söz konusu ise bu gecmişe dönük bağkur bor u ödenebiliyormu

  1. Merhaba,

   Maalesef emeklilik hakkını sağlayacağı saptanan kişiler içinde borçlanma imanı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı