SGK

2020 SGK Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

2020 yılında SGK kapsamında geriye dönük borçlanma yapacak olanlar; Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile başvuru işlemi yapabilmektedirler. Ayrıca e-devlet sisteminden de hizmet borçlanması için başvuru yapabilmek mümkün olmaktadır. Geriye dönük borçlanma yapılmasının nedeni, eksik prim günlerini ödeyerek daha erken emekli olabilmektir.


Emeklilik şartını tamamlayan ve emeklilik yaşı ile beraber sigortalılık süresini dolduran kişilerin prim günlerinde eksik olması durumunda; hizmet borçlanması yaparak bu eksikliği giderebilmektedirler. Kadınlar doğum borçlanması, erkekler askerlik borçlanması ve yurt dışında yaşayanlar yurt dışı borçlanması yapabilmektedirler. Borçlanma için ödenebilecek olan alt ve üst limitler, dönemin asgari ücretine göre belirlenmektedir.

Geriye Dönük Borçlanma Yapılabilecek Olan Süreçler Nelerdir?

Hizmet borçlandırmasına konu olabilecek olan süreçler şunlardır:

 • Doğum yapan kadınlar doğum borçlanması yapabilmektedirler.
 • Askerlik görevini yapan erkekler askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • 4C kapsamında olan aylıksız izin süreleri borçlanılabilmektedir.
 • Avukatlık stajı yapanların sigortalarının bu dönem içerisinde ödenmemesi durumunda, bu dönemi borçlanabilmektedirler.
 • Sigortalıların tutuklanması halinde, serbest kaldıktan sonra tutuklu oldukları süreyi borçlanabilmektedirler.
 • Doktora yapanlar eğer bu süreçte sigortalı değiller ise; bu süreci borçlanabilmektedirler.
 • Fahri asistanlık sürelerini hekimlerin borçlanabilmesi mümkündür.

Geriye Dönük Borçlanma Hakkı İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Hizmet borçlandırması yapmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar şöyledir:

 • Minimum 1.800 prim gününü doldurmuş olanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Erkeklerin 65 yaşını ve kadınların 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Erkekler askerlik borçlanmasını askerlik süreleri boyunca, kadınlar 720 prim günü kadar ve yurt dışı borçlanması yapacak olanlar da 5.400 prim günü kadar borçlanma yapabilmektedirler.
 • Hizmet borçlandırmasından yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve 18 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Hizmet borçlandırması için istenen şartları sağlamayanların SGK’dan toplu para talep edebilmeleri mümkündür.

Geriye Dönük Borçlanma Tutarını Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Hizmet borçlandırması yapacak olanların başvuru sorgulayabilecekleri yollar aşağıdaki gibidir:

 • E-devlet sistemi ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek sorgulanabilmektedir.
 • Alo 170 hattı aracılığı ile borçlanma sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Aracılığı İle Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Öğrenilir?

E-devlet sistemi ile geriye dönük yapılan borçlandırmayı sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından kimlik doğrulama işlemi için giriş yap butonuna tıklanmalıdır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası istemektedir. E-devlet şifresini yurt dışında olanlar konsolosluklardan, Türkiye’de olanlar ise PTT şubelerinden alabilmektedirler.

E-Devlet Geriye Dönük Borçlanma Sorgulama

Ardından e-hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Hangi sigorta koluna mensup ise ve borçlanmayı hangi sigorta kolundan yağmış ise, o sigorta kolunun hizmet dökümünü seçmelidir. Açılan sayfada borçlanma yapılan prim gün sayısı ve borçlanma tutarı belirtilmektedir.

Telefon İle Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Öğrenilir?

Alo 170 hattını arayarak, hangi işlemin yapılmak istediğini soran görevliye hizmet borçlanması ile ilgili bilgi almak istendiği söylenmelidir. Hizmet borçlanması yaptırılan süreyi, bunun için ne kadar para ödendiği ya da borçlanma başvurusunun durumu ile ilgili bilgi verilmektedir.

Geriye Dönük Borçlanma SGK Aracılığı İle Nasıl Öğrenilir?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek geriye dönük borçlanma ile ilgili bilgiler öğrenilebilmektedir. Hangi borçlanma türü ile ne kadar borçlandırma yapıldığı, bu borçlandırma için ne kadar para ödenmesi gerektiği gibi bilgiler öğrenilebilmektedir.

Doğum Borçlanmasından Yararlanabilecek Olanlar Kimlerdir?

4A, 4B veya 4C sigorta kolu kapsamında sigortalı olan kadınlar doğum borçlandırması yapabilmektedirler. Doğumun gerçekleştiği tarihten önce kadının sigorta başlangıcının olması gerekmektedir. Borçlanılacak süre için prim ödemesinin önceden yapılmamış olması istenmektedir. Ayrıca çocuğun bu süre zarfında yaşaması gerekmektedir. SGK’ya başvuru yaparak doğum borçlanmasından yararlanılabilmektedir.

Doğum Borçlanma Süreleri İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum borçlanması yapacak olan kadınların borçlanma süreleri için bilmeleri gerekenler şu şekildedir:

 • Doğum yapan kadınların 2 yıl borçlanabilme hakkı bulunmaktadır. Tekil doğumlarda bu sürenin sekiz haftası, çoğul doğumlarda 10 haftası doğumdan sonra kullanılmaktadır. 3 haftası ise doğumdan önce kullanılmaktadır. Geri kalan süre ise istirahat süresi olarak geçmektedir.
 • Kadınlar en fazla 3 doğum borçlanabilmektedir. Dolayısı ile maksimum 6 yıl doğum borçlanması yapabilmektedirler.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunacak olan kadınların borçlanmaya konu olan çocuklarının vefat etmesi halinde, çocukların yaşadığı süre kadar borçlandırma yapılabilmektedir.
 • Birinci doğumu ile ikinci doğumu arasında en az 2 yıl bulunmayan kadınlar, 4 yıllık borçlanma yapamamaktadırlar. İki doğum arasında geçen süreye ek olarak 2 yıllık bir borçlandırma yapabilmektedirler.

Askerlik Borçlanması İçin Önemli Detaylar Nelerdir?

Askerlik borçlanması için bilinmesi gerekenlerden aşağıda bahsedilmiştir:

 • Askerlik borçlanma belgesi, başvuru dilekçesi ve kimlik belgesi ile başvuru yapılabilmektedir. Borçlanma belgesi SGK’dan, başvuru dilekçesi ise askerlik şubesinden alınabilmektedir.
 • E-devlet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Ardından 4A/4B Askerlik Borçlanması Başvurusu seçeneğine tıklanmalıdır. Açılan formun doldurulması ile beraber başvuru yapılabilmektedir.
 • Er veya erbaş olarak askerlik görevini yerine getiren erkekler başvuru yapabilmektedirler.
 • Askerlik yapılan süre kadar askerlik borçlanması yapılabilmektedir.
 • Sigorta başlangıç tarihinden önce askere gitmiş olan erkekler, askerlik borçlanması yapabilmektedirler.
 • Askerde olunan süre boyunca işveren tarafından sigorta priminin ödenmemiş olması istenmektedir.
 • Askerlikten muaf olanlar, askerlik borçlanması yapamamaktadırlar.

Askerlik Borçlanması Tutarları Nelerdir?

Askerlik borçlanması yapmak isteyenler günlük en az 27.28 TL ve en fazla 204.65 TL ödeyerek borçlanabilmektedirler. Askerlik sürelerine göre borçlanma tutarları ise aşağıda sıralanmıştır:

 • 1 ay borçlanma yapacak olanlar en az 818.69 TL ödemelidir.
 • 6 aylık askerlik süresi için borçlanma yapabilmek için minimum 4.912,13 TL ödenmelidir.
 • 12 aylık askerlik borçlanması için en az 9.824,27 TL ödenmelidir.
 • En az 14.736,38 TL ödeyerek 18 ay askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması Yapabilmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Yurt dışı borçlandırması için yurt dışında geçen çalışma süreleri, işsizlik süreleri veya ev kadını olunan süreler borçlanabilmektedir. Yurt dışında geçirilen sürenin tamamı borçlanılabileceği gibi, kısmi borçlanma ile sadece bir kısmı da borçlanılabilmektedir. Yurt dışı borçlanması için şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Borçlanma yapılacak dönemde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Doğumla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak sonradan vatandaşlığını kaybetmiş olanlar, borçlanılacak olan sürede Türk vatandaşı olduklarını kanıtlayarak borçlanma yapabilmektedirler.
 • Yurt dışında geçirilen sürenin belgelenmesi istenmektedir.
 • Yurt dışı borçlanma talep dilekçesini doldurarak SGK’ya başvuru yapmak gereklidir.

Yurt Dışı Borçlandırma Tutarları Ne Kadardır?

Geriye dönük borçlanma yapacak olanların yurt dışı borçlanması yapması durumunda, başvuru tarihleri önemli olmaktadır. Günlük prime esas kazançlarının %40’ı ile borçlanılacak olan gün sayısını çarparak borçlanma tutarını bulmak mümkündür. Borçlanma tutarlarının limitleri ise aşağıda verilmiştir:

 • 01.2019 tarihi ile 31.07.2019 tarihleri arasında günlük en az 27.29 TL ve en fazla da 204.67 TL borçlandırma yapılabilmektedir.
 • 08.2019 tarihinden sonra yapılacak olan borçlandırma tutarları günlük minimum 38.38 TL ve maksimum 287.82 TL olmaktadır.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

SGK GSS Primi Ne Kadar

İlgili Makaleler

611 Yorum

 1. İyi günler ben fransada yaşıyorum, 1985 de sigorta başlangıcım var, 5400 günden borçlanarak emekli oldum, şu anda aylığımı alıyorum, yurt dışında hayat çok pahalandı ve çalışmak zorundayım türkiyeden aldığım aylığı 1 iki yıl durdurabilir miyim ? Burada çalışmaya son verdikten sonra tekrar emekliliğimi almak şartıyla.

  1. Merhaba,

   Evet orada çalışmaya başladıktan sonra emekli maaşınızı çalıştığınız süre boyunca durdurabilirsiniz. Ama mutlaka çalışmaya başladığınızı sgk ya bildirin. Maaş ödemesi devam eder ve tespit edilirse faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız.

 2. İyi günler Fransa’dan, yurt dışı emekliliğinden yararlanıp emekli oldum fakat çalıştığım için aylığa başvurmamıştım , şu anda çalışamıyorum, istirahatli aylığı alıyorum, sanırım 1 yıl sonra malulen emekliliğe ayıracaklar, şimdilik Türkiye’den emekli aylığıma başvurabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   İstirahatlı olsanızda mevcut durumda sosyal güvenlikte henüz emekli olmamış aktif çalışan olarak gözükürsünüz. Ancak emekli olduğunuzda Türkiye den maaşınız bağlanır.

 3. iyi günler ben Fransaya 1987 de geldim 88 de çalismaya basladim halen çalisiyorum 57 yasindayim
  3600 günden yurt disi emekliligine bas vurdum temmuz 2019 da parami yatirdim
  Tturkiyede emekli ayligim baslasa burada calismamda bir sakinca varmi

  1. Merhaba,

   Fransa da çalışmaya devam ettiğiniz sürece emekli maaşınız bağlanmaz. Emeklilik başvurusu yaptığınızda yurt dışında çalışmadığınıza dair yazı istenecek. Çalışmayı bıraktığınızda maaşınız bağlanacaktır.

 4. 01/11/1996 ilk ssk girişim var yaşım 07/10/1980 39 yaşındayım ama 2007’nin 11 ayında sigortam yatmaya başladı bu 2007 başladığım yıl 2012 kadar ilk ssk girişim 2007 sonra 2012 den sonra ilk ssk girişim 01/11/1996 olmaya başladı ben ne zaman emeli olabilirim birde eyt den yararlanabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   01/11/1996 tarihi staj veya çıraklık sigorta başlangıcı ise ki prim yatmadığına göre öyle gözüküyor. Emeklilik hesaplaması 2007 den itibaren hesaplanır. Buna göre de EYT vurmaz.

 5. 1974 doğumlu ve 18-12-1998 sgk girişliyim. 1 doğum yaptım. Prim günümü doldurmama 348 gün var. Geçmişte toplam 2,5 sene yurt dışında çalıştım. Yurt dışında çalıştığım günleri sgk ya aktarabiliyor muyum?

 6. 07.01.1965 DOĞUMLUYUM TOPLAM 5700 GUNUM VAR BUNUN 4 YIL 8 AY 16 GUNU ÇİFTCİ BAGKURUNDAN YAPILANDIRMADAN ÖDEDIM .SU AN SGKDAN ÖDEMEYE DEVAM EDIYORUM SGKDAN 01.01.2019 TARİHİNDEN BASLADIM SGK ÖDEMEYE SGK İŞE GİRİŞ TARİHİM 01.01.1993 ASKERLİĞİ YATIRMAMA GEREK VARMI EMEKLILIK TARIHIM NORMALDE GUN OLARAK TAMAMLANDI

 7. Ben 31 yaşındayım 05.05. 1988 doğumluyum. 2008 aralık ayı ssk başlangıcım var 2008den bu yana olan ssk boşluklarımı yatırabilir miyim

 8. 1972 doğumluyum ve 1993 sigorta girişim var 3375 gün sayım arada bir doğumum var bu nedenle çalışamadığım yıllar geriye dönük borçlanmadan faydalanabiliyormuyum .Nasıl bir yol izleyebiliyorum.

  1. Merhaba,

   Sadece doğum nedeni ile 1 çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Tüm boş günleri borçlanma imkanınız yok.

 9. Tüm koşullar tmm ama prim eksik ise emekli olabilmek için bağkur prim günüm yetiyorsa bu bağkur prim günüm 01.10.2008 öncesiyse ki biliyosunuz vergi levhası varsa bağkura tescil yaptırmadıysa ödenemiyo . Ama burda (emeklilik)söz konusu ise bu gecmişe dönük bağkur bor u ödenebiliyormu

  1. Merhaba,

   Maalesef emeklilik hakkını sağlayacağı saptanan kişiler içinde borçlanma imanı bulunmamaktadır.

 10. Merhaba 44 yaşında bir bayanım.4746 prim günüm var.Çocuğum için 449 gün borçlanabiliyorum.kalan 14 ay için çalışmam gerektiği söylendi.kalan ayları da borçlanarak ödeyebilirmiyim?yoksa kesinlikle çalışmam mı gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Geriye dönük borçlanamazsınız ama eğer son 7 yıldaki primler ssk yani 4 a ise 14 ayı isteğe bağlı şeklinde de ödeyebilirsiniz.

 11. merhabalar işe giriş tarihim 05.10.2001 stajer dönemidir, prim ödeme başlama tarihi ise 01.06.2008 dir. aradaki zaman süresince herhangi bir borçlanma imkanı olabilir mi. saygılar

 12. 1999 yılından önce şirketim vardı geriye dönük bağkur tescili yaptırmadım.şimdi kendimi ssk lı olarak gösterip geriye dönük ssk lı olarak tecil ettirebilirmiyim

  1. Merhaba,

   Kendi işyerinizde kendinizi ssk lı olarak göstermeniz kanunen mümkün değil.

 13. AHMET KILIÇ 10.1.1965.LIYIM SSK.GIRIŞİM 20.9.1984 .2892GÜNÜM VAR ARTI540 ASKERLIK .ŞEKER VE TANSIYON VAR .3600 ILE EMEKLI OLABILIRMIYIM VE YA NASIL EMEKLI OLABILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM TEŞEKÜRLER.

  1. Merhaba,

   Şeker ve tansiyon nedeni ile rapor ile emekli olamazsınız. 540 günü borçlanıp kalan 170 günü de isteğe bağlı sigorta ile tamamlayarak 60 yaşında emekli olabileceksiniz.

 14. Merhaba
  Benim sigortaya ilk girişim 1986 emeklilik yaşım 49 şu an 51 yaşındayım ama işsizim 1190 gün prim borcum kaldi bunu ödeyip emekli olabilirmiyim
  Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması yapabilir kalan günleri isteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Bunun haricinde toplu ödeme hakkınız bulunmuyor.

 15. Bir yakınımın sorunu için yazıyorum.
  Yakınım 04.02.1950 doğumlu bir bayan.
  Bulgaristan’dan turist pasaportu ile ülkemize gelmiş ve TC vatandaşı olmuş. 18.04.2003 tarihinde TC kimliği almış.
  Bulgaristan’da iken ev hanımlığı ve çiftçilik yapmış.
  Sigortalı işe ilk giriş tarihi 10 Eylül 2003.
  5400 günü aşan ödenmiş primi var.
  Emekli olabilir mi?
  Eksik primi varsa geriye dönük borçlanabilir mi?
  Yanıtlarsanız müteşekkir olurum.
  Sağolun.

 16. 01.11.1985 sigorta girişim var… 1986 ve 2006 yılları arasında ssk da aktif 2106 gün 2011 ve 2016 yılları arasında isteğe bağlı dışardan ödediğim(3 yıl 10 ay 10 gün ) toplam 1390 günüm var bu doğrultuda 4a ssk da toplam 2106 ve 4b isteğe bağlıda 1390 olmak üzere toplamda 3496 gün ödenmiş primim var 25 sene sigortalılık senemi ve yaşımı doldurmuş bulunuyorum..ssk pirimlerimin yatırıldığı yıllarda aylık gün sayılarımda örn.30 gün yerine 5 gün 10 gün gösterilen günlerim var…geriye dönük borçlanıp nasıl emekli olabilirim…teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Maalesef eksik yatan günleri o dönemde tamamlayabilirdiniz. Mevcut durumda sadece askerlik borçlanma hakkınız var.

 17. Merhaba;
  Ben 2000 yılında ssk giriş kaydım var. Ancak prim ödemem 2004 yılında başladı. Askerlik 2002 – 2004 arasında yaptım. Ben geriye dönük bu dört yıllık boşluğu ödeyip prim gün sayımı artırabilirmiyim. Yoksa sadece askerliğimi ödeme zorunluluğum var.

 18. Meraba , 1966 doğumluyum,1986 giriş sgk lıyım iki çocugum var, şu anda çalışıyorum çocuk borçlanması hariç iki yıl daha çalışmam gerekiyor, yaş 43 te emekliydim günlerim dolmuş olsaydı, şöyle bi sorum olacak 2012 yılında komşumun çocuğuna baktım 9 ay sigorta yapacaklardı bu gün yarın yapmadılar şimdi benim bu günlereihtiyacım var bunları istesem nereye bildiriliyosa bildirsem kendilerinede söylesem böyle geriye dönük ödeme şansım olurmu, ayrıca2017 yılında gögsüm alında /yüzde 20 engel raporum var , çalışmaktan yoruldum tekstil sektöründe çalışıyorum çok yorucu mesailer mecbur, yaştan dolayıda başka iş bulamadım , banada yol gösteri olursanız çok çok sevirim şimdiden teşekkür edrim şu anda 3116 günüm var artı 2 çocuk borçlanmaı , halen çaşıyorum

 19. 1961 DOĞUMLUYUM,,1993 SGK GİRİŞİM VAR VE 3600 GÜNÜ TAMAMLAMIŞ DURUMDAYIM..NE KADAR BORÇLANIRIM,ÖDEDİĞİM TAKDİRDE EMEKLİ OLABİLİRMİYİM..SAYGILAR

 20. 1994’te işe giriş bildirgem var 1977’de doğumluyum 1998’de askere gittim 2000 de geldim sigorta girişim 2000 sonlarına doğru yapıldı 40 gün kadar 2004 yılına kadar sigortasız çalıştım 2004’ten 2009 yılına kadar sigortalı devam ettim 2009’da tekrar Altay sigortadan çıkış verdi ve tekrar başlattı halen şu an 2019’un 6 ayında halen devam ediyorum 1994’ten beri halen aynı işyerinde devam ediyorum bu süre içinde başka hiçbir yerde çalışmadım geriye dönük hizmet tespitinde yararlanabilir miyim saygılar

 21. 1964 doğumlu sgk başlangıç tarihim 3/8/1989 şuan çalışmaktayım bir oğlum var 27 yasında doğum borçlanması yaparak emkli olabilirmiyim 1800 iş günüm var

 22. slm ben 01/01/1959 doğumluyum,01/01/1989 tarihinde bağkur girişim var fakat 2008 yılına kadar herhangi bir prim yatırmadım.2008 yılından sonra toplamda 1600 gün primim var,ayrıca ödenmesi gereken 1400 gün prim günüm birikmiş.20 ay askerlik yaptım,bu du.rumda geriye borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim.teşekkür ederim

 23. merhaba 1958 doğumluyum sgk girişim 1971 2838 sgk 600 de askerlik günüm var emekli olmak için ne gerekiyor yada isteğe bağlı prim yatırabilir miyim tşk

 24. merhabalar ben 10.01.1967 doğumluğum 2015 te ssk başlangıcım var şuan 1355 gün sayım var emekli olmak için gün satın alabilirmiyim

 25. merhaba 97’de bir kaç aylık bağkur girişim var o tarihten sonra hiç bir işle meşgul olmadım 1964 doğumluyum geriye dönük borçlanma yaparak emekli olma şansım var mı

 26. Merhaba,
  ben 54 yasindayim 01.01.1965 dogumluyum ve calismak zorunda kaldim..daha yeni basladim calismaya giris 01.05.2019..
  Emekli olma hakkim var mi? Oglum emekli prim günün parayla yatirsa olumuyum emekli?

  1. Merhaba,

   Emekli olabilmeniz için en az 5400 gün prim ödemeniz gerekir. geriye dönük en fazla askerliğinizi borçlanabilirsiniz.

 27. 1993-1995 Yılları arasında uzman erbaş olarak görev yaptım.Uzman Erbaş olarak görev yaptığım yıllarımı SGK.ya aktarmak istiyorum ne gibi işlem yapmam gereklidir.

 28. merhaba,
  01.01.1989 sgk girişim var,eski yıllarda çalıştığım şirketler primlerimi malesef yatırmadığı için şuan prim günüm 3600.halen çalışmaktayım ,sgk sisteminde aralık ayı 2019’da prim günlerimide doldurduğum takdirde emekli olacağım gözüküyor 1 çocuğum var 98 doğumlu,sağlık sorunumdan dolayı zor çalışmaktayım,sorum şudur ki prim günlerimi 5300 e tamamlamak için çoçuk borçlanması ve ayrıcada kalan günleride toplu ödeme yapıp emekli olmam mümkün müdür? yardımcı olursanız çok sevirim..hayırlı günler

 29. Merhaba,Eşim % 60 oranında engelli olarak Belçika’dan emekli oldu.Şu an Türkiye’de yaşıyor. Türkiye’den normal ya da malulen emekli olabilmesi için ne kadar (pirim tutarında) bir ödeme yapması lazım?

 30. Merhaba umarım bu kez olumlu bir cevap alırım daha önce de sordum dönüş olmadı. 1988 yılında sigorta girişim 1885 prim ödemem var eksik primim olmasa 45 yaşında emeklilik yaşım dolmuş oluyordu.2012 de kanser oldum ve çalışamadım. Malulen emekliliğe baş vurdum ancak o da olmadı bu durumda borcumu ödersem emekli olabilir miyim?

 31. 1971 doğum tarihim 1991 ssk 4a ise giriş tarihi,,(yıl ve yaş şartım Tamam),1994 ve 2004 doğumlu 2 çocuğum var doğum borclanmasi yapsam bile 2 yıl 8 ay pirim gün eksiğim var ,,,yeni yasayla pirim gün eksigimi borclanip emekli olabilirmiyim,,yada şu anda böyle bir imkanım varmı

 32. 1968 doğumluyum 1988 temmuz ssk girişliyim 3650 pirim ödemişliğim. var bu şartlarla nasıl emekli olurum.

  saygılarımla

 33. 2002-2004 yıllarında üzerime dükkanım vardı fakat sgk kaydım yoktu 3600 güne tamamlamam için bu süreyi geriye dönük borçlanma yaptırarak saydırabilirmiyim.

 34. Benim SSK giriş 1983 doğum 1968 pirim gün 2350 engelliyim rapor %49 pençe emekli olurmuyum cevap ver

 35. merhaba 1988 iş başlangıcı ve 3070 pirim gün var engelliyim engelli rapor oranı 71 şu an çalışamıyorum ne yapmam gerekli ve eksik günleri nasıl tamamlaya bilirim ve kaç gün pirim olacak
  malüliyet emekliligi için baş vuru yaptım red geldi

  1. Merhaba,

   sigortalık hizmet süreniz dolmuş ancak 3600 günü doldurmanız gerekiyor. isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirsiniz. Askerlik süreniz olmadığı için geriye dönük borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 36. 1971 dogumlu, 1979 yilinda almanyaya geldim, 1989 yilindan buyana araliksiz calismaktayim, 1998 de 1 aylik bedelli askerlik yaptim.

  Türkiyede kac yasında ve kac günden ve ne kadar ödeyerek emekli olabilirim.

  tesekkürler

 37. Ben 36 yaşındayım ve yurt dışında yaşıyorum.2000 senesinde sigorta girişim var 1 senelik ve sonrasında yok 2005 askere gşttim 15 ay ve 2011 de evlenip yurtdışına geldim şimdi burda 8 senelik sigortalı çalışıyorum acaba benim geri dönül borçlarımı ödeme şansım varmı ?

 38. Merhabalar, ben 24/06/1968 dğ luyum. 06/12/1990 yılında emekli sandığına bağlı memuriyerte başladım. 25 yıllık hizmetimi doldurup, 04/10/2016 tarihinde memuriyetten ayrıldım. Emeklilik yaşım olan 52 yi bekliyorum. Ancak memuriyete başlamadan önce 11 ay avukatlık stajı yapmıştım. Ayrıca memuriyet hizmetim sırasında 17 ay yedek subaylık hizmetim de bulunmaktadır. Bundan dolayı 3 ay 10 gün Fht bulunmaktadır. Emeklilik tarihimin 14 mart 2020 olduğu tarafıma bildirilmiştir. Sizden sormak istediğim 11 aylık avukatlık stajını borçlanma yaparsan , emeklilik yaşım 1 yıl geri giderek 2019 yılında emekli olabilir miyim? Selam ve saygılarımla…

 39. Merhabalar annem 1966 dogumlu cocuk odemesi dahi 4 yil eksik gunu var geriye donuk prim odemesi ile emekli olabiliyor mu? Simdide tesekkur ederiz

  1. Merhaba,

   Doğum borçlanması haricinde geriye dönük prim yatırabilmesi mümkün değil. Son 6 ay kadar yine çalışarak normal sigorta ödenmesi kalan günleri de 3,5 yılı geçmemek kaydı ile isteğe bağlı sigorta ile ödemesi gerekmektedir.

 40. 2003 SSK gırışi ödenen 20 gün 2007 ve 2008 tarıhinde 15 er gün var toplam 60 gün 2016 tarıhıne kadar da 3034 gün Bağkur günüm var 70 bin para ıstedıler , ben 2016 da sağlık sorunum oldu sevk aldım Bağkur dan bana 3 kere heyet raporu aldırdılar son rapor ile uğraşırken begin kanaması sonucu felç geçirdim Bağkur maglul emekli ligi onayladı ama 1800 gün ödenmiş yok, Bağkur un 1800 ödeyim dedim ama Bağkur gün bölemiyoruz tamamını ödemem gerektiğini söyledi 6 ay oldu 70 bin i banka maglul e maaş karşılığı vermiyor,1800 geri dönük borçlanma yapılırmı yada engelli olarak işe gırsem ne kadar çalışmam gerekır tskler.1984 doğumluyum %100 raporum ağır engelli değil

 41. babam 75 yaşında olup 1833 ssk primi bulunmaktadır babam yaşlı ve kalp yetmezliği bulunuyor primi eksik ve ne zaman ssklılar için prim borçlanması kanunu ne çıkacak saygılar

  1. Merhaba,

   % 60 iş gücü kaybı raporu ile 1800 günle emekli olabilir. Başvuru yaptınız mı?

  2. 03.1983 girişli 4agirisli sgrtam var geriye dönük borçlanma yapıp emekli olabilir miyim 63yasindayim üç çocuğum var sgrtam önce saygılarla teşekkürler

 42. Babamın 152 gun sigorta ve 720 gun askerlik borçlanması ile beraber toplam 872 gun primi var 900 gunden 28 gun eksik. babam 2003 yilinda vefat etti o tarihten bu yana anneme dul maaşı ve çocuklarına yetim aylığı bağlanmadı. Toplu ölüm parası da vermediler. Sgk ya dilekçe ile başvurduk olumsuz cevap aldık eksik 28 gun nedeni ile babam daha önceden 10 sene kadar bakkal dükkanı çalıştırdı dükkan kendi üzerine idi bununla ilgili herhangi kayda ulaşamadık ulaşmaya çalışıyorum ne yapabiliriz eksik 28 günü geriye dönük ödeme borçlanma imkanı var midir dava edenlere baktığımda 5 10 gun eksik olanlara yıl 365 gun olmasına rağmen 360 olarak hesaplandığı için ordan yargıtay kararı var ona istinaden 10 güne kadar eksik olanlar bu nedenle emekli olmaya hak elde etmişler biz ne yapabiliriz

 43. sgk giriş:01.11.1997 doğum:01.01.1965 (bayan şu an çalışmıyorum) 3002 günüm var 3600 gün ile emekli olabilmek için 598 gün eksiğim var isteğe bağlı bağ kur ödesem olurmu yoksa ne yapmam gerekir bilgi vermenizi ve ne zaman emekli olurum (doğum sgk girişinden önce) saygılarmla

 44. 1988 ssk girişliyim 2900 gün yatmış primim var 1970 doğumluyum eksik günlerimi alıp emekli olabiliyormuyum

 45. Kanser hastalığından dolayı 18 ay sonra sağlık kurulu raporu şartıyla malülük aylığı bağlandı..
  Benim çğrenmek istediğim..
  1- malül aylığı alınırken sigorta günümüze ek gün gelirmi..
  2- Eğer ek gün gelmiyorsa 18 ayın sonunda kurul çalışır derse bu 18 ayı borçlanarak ödeme hakkımız varmıdır askerlik gibi..

  Teşekkurler

  1. Merhaba,

   Malül aylığı alırken sigorta gününüze ek gün gelmez.

   5510 Sayılı Kanuna göre borçlanma yapılabilen süreler;

   –Doğum Borçlanması

   -Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

   -Memurların aylıksız izin süreleri,

   -Doktora Süreleri,

   -Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

   -Grev Süreleri,

   -Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

   -Seçimler için istifa edenler,

   -Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

   -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri

 46. Eşim 2005’te vefat etti. Sağlığında 930 gün tarım bağ-Kur’una prim ödemiştir. Sigortaya giriş tarihi ie ölüm tarihi arasında 5 buçuk yıl bulunmaktadır. Sağlığında SSK’ya 900 gün prim ödeyenlerin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanıken, benim durumumda olan Bağ-Kur’lulara ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Burada bir haksızlık söz konusudur. Anasasa’nın eşitlik ilkesi ile yine Anayasa’nın 60. maddesi hükümlerine açık aykırılık bulunmaktadır.
  Benim durumumda olan herkesin değişik yollardan sesini duyurmasını istiyorum. Ne yazık ki hak istemeden verilmiyor.
  Herkese teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum.
  Hanife ÖZDEMİR

 47. Devlet kurumunda emekli sandığına bağlı olarak çalışırken eş durumundan 1984/1986 yılları arasında iki sene ücretsiz izin aldım dönüşte yine aynı kurumda çalışarak 2002yilinda emekli oldum geriye dönük borçlanma yoluyla ödeyerek hizmetime saydirabilirmiyim

 48. Merhaba bağkurdan ben bağkurdan 1992 girişliyim 7yıl 7ay 21 günüm doldu kapattım sgk dan da 261 günüm doldu yaşım 59 oldu nasıl emekli olabilirim

 49. merhaba esim %90 görme özürlü sigorta girişinden sonra bi çocuğumuz oldu toplamda2775 calısma günü cıkıyo cocukla beraber nasıl emekli olabilir 1983 dogum sigorta ilk giriş 2007

 50. Ssk baslangıcı 1993toplam prim odeme 1.735doğum borclanması 2440 cocuklarımın rahatsızlığı yüzünden calısamadım aradakipirimleri odeyemedim nasıl emeklı olurum kredi cekip ödeye bilirmiyim

 51. Merhaba..Babam 14.11.1964 doğumlu.İşe başlangıcı 10.12.1987 (4-a) Yedeksubaylığı 1989-90 20.10.1993 4-c’ye giriş 17.11.2012’de 3,kez istifa edene kadar aralıksız 1470 gün memur olarak çalışmış.En son 2013-2014’de 240 gün SSK’lı çalışmış.4-c’li toplam 6290 günü,4-a’lı toplam 1500 günü var.Nasıl,nereden emekli olur?Ne kadar askerlik borçlanması yapabilir?Çalışmadan 61 yaşını beklemekten başka KPPS üzerinden yeniden memur olsa Emekli Sandığı’ndan emekli olabilmesi için kaç gün çalışması gerekir? İlk istifasını ilk defa atandığı zorunlu hizmet bölgesinde 1 yıl dolmadan aday memur iken yapmış.Bu istifa 3 istifayla memuriyetini kaybetmesine sebepmidir?Çünkü bu istifası 1991 yılında olmasına rağmen sgk hizmet çizelgesinde memuriyete başlangıç tarihi 20.10.1993 yazıyor.Ayrıca 93’te açıktan atamayla göreve başlayıp çalıştıktan 1 sene sonra yani 94’te stajyerliği kaldırılmış.Ve 1998’de zorunlu bölge hizmeti için başka bir okula tayini çıktığından orada çalışmış.Aday memurlukta geçen sürelerin eskiden emeklilikten sayılmazken yeni çıkan kanunla artık sayılıyormuş.Bu doğrumu?Ayrıca yeniden geriye dönük borçlanma imkanı doğarsa babam bundan yararlanabilrmi? İyi günler…

 52. 1999 martta ailevi nedenlerle MEB öğretmenlik görevimden istifa ettim. 2001 kasım’da açıktan atama ile göreve döndüm. Bu süreyi geriye dönük borçlanabilir miyim.? Emeklilik yaşımı öne çeker mi ?
  Teşekkür ederim.

 53. 26.07.1997 sigorta girişliyim.6710 gün primim var.yaşım 49 yaklaşık 4,5yıl gerıye dönük boşluğum var.Ankara şeker fabrikasında muvvakatlık döneminden boşluk var.Bu boşluğumu geriye dönük sigorta primimi ödeyebilirmiyim. Beni aydınlatırsanız sevinirim cok teşekkür ederim.

 54. Merhaba,
  SSK’lı işe başlangıç : 01.10.1986 Doğum : 15.12.1963
  Yedeksubay : 1988-89 Devlet memurluğuna giriş : 21/02/1990
  Memurluktan toplam 3 istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 iken
  SSK’lı en son çalıştığım tarih : 01.07.2014
  Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü SSK toplam : 1469 prim günü
  Kalan yaklaşık 1080 günü geriye dönük borçlanma ile ödeyip SSK’dan veya Emekli Sandığından emekli olmam mümkün mü? Yoksa çalışarak son 7 yıl SSK’dan yada 61 yaşımı bekleyip Emekli Sandığından mı emekli olabiliyorum?Hangi şekilde emekli olursam olayım ikramiye alabilir miyim,alırsam maaş ve ikramiye açısından hangisi avantajlı?Saygılar..

 55. merhaba benim 1989’da SGK girişim var. 2000 senesine kadar primlerim eksik yatırıldı. Eksik günlerimi borçlanabilir miyim? Borçlanırsam emekli olduğum da maaşım artar mı?

  1. Merhaba,

   Askerlik hizmet süreniz haricinde geriye dönük borçlanabilme hakkınız bulunmuyor.

 56. 06/07/1987 SSk girişliyim 3 ay çelişip ayrıldım 1988-1989 yılları arasında askerlik yaptım 04/11/1991 yılın memur olarak göreve başladım halen çelişiyorum 01/01/1968 doğumluyum sorguladığım zaman 53 yaşında emekli olabileceğimin çıkıyor. doğrumu doğru ise ne kadar gün satın alıp daha erken emekli olabilirim

 57. Annemin 1999-2001 yılları arasında 3ay sigortası var 2018 başında %90 özürlü raporu alındı emekli olmak istiyor mümkünmüdür mümkünse gereken şartlar nedir annem 1960 doğumlu

 58. Merhaba 1975 doğumluyum 1996 SSK girişim var 4392 gün sayım 2014 yılından beri yurt dışında çalışmaktayım Nasıl emekli olabilirim

 59. 23,05,1975 DOGUMLUYUM 1998 SSK 300 GÜN GİRİŞİM 1,5 YIL BOŞLUK 2001DE MEMUR OLARAK ATANDIM 2 DOGUM VAR İŞE BAŞLADIKTAN SONRA NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM EYT MAGDURİYETİ MECLİSTEN GEÇER İSE OLABİLİRMİYİM 20 YIL DOLMADI NASIL BORÇLANABİLİRİM TEŞEKKÜRLER

 60. 21.09.1987 sigorta başlangıç tarihim.05.10.1972 doğum tarihim.1552 gün sigorta primim.var 2015 şubat ayından beri çalışıyorum. 3600 günle kaç yaşında emekli olurum.tesekkürler.

 61. merhaba annem 1963 doğumlu 1996 bağkur girişi var yapılandırma yapıp ödedik sigortalı olarak çalışıyor emeklilik için 60 gün eksiği var işyeri işler durgun diye üçretsiz izne cıkardı biz bu 60 günü nasıl tamamlayıp emekli olabiliriz. teşekkürler

 62. Ben doğum yapmadim ? bir bayan olarak bizlerede böyle bir hak olacakmı, bizim suçumuz yok, Is yerleri sigorta yapmamış, şikayet ettik, isimizden olduk, şu an mahkemeye versek adamlar ölmüş veya iş yeri kapanmış, tanık yok veya aile miras reddi yapmış, bizler ne yapacağız Allah vermedi ise bizim suçumuz ne , O kadar yıl çalışmışız, benim 2480 gün borçlanmam var erkekliğimi hak etmesim, bu yaştan sonrada iş yok, lütfen çocuğu olmayan biz bayanları da duysunlar saygilarimla

 63. Merhaba;
  1994 SGK girişim var.1977 doğumluyum toplamda 4600 gün SGK primim var. Yaklaşık 3 yıldır annemin hastalığı nedeniyle (evde bakım hizmeti veriyorum ve bakım ücreti aliyorum) çalışamıyorum. Böyle zorunluluk durumunda sigorta borçlanması yaparak eksik kalan primlerimi ödemem mümkünmüdür?

 64. 01.04.1997 sigorta girisliyim 93 gun ssk 20 ay 28 gun bagkur sigortam var 2005 tarihinden bu yana meb de kodrolu ogretmen olarak calismaktayim 1976 dogumluyum askerligimi 2002 yilinda 8 ay kisa donem yaptim sorum eger emeklilikte yasa takilanlarin sorunu cozulurse emeklilik durumum ne olur emeklilik tazminati alma durumu olurmu cok tesekkurler

 65. 25.11.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 02.10.1989 şu ana kadar 2772 günüm var. 2 çocuğum var. Doğum borçlanması dışında gün satın alabilirmiyim. Ve de geriye dönük kaç gün satın alabilirim. Çalışmaya devam ediyorum

 66. bEN 12,08,1991 YILI SİGORTA GİRİŞİM VAR. 48 YAŞINDAYIM ANCAK PRİM GÜN SAYIMDA EKSİKLİKLER VAR ÇOCUĞUM YOK 12/10/1970 DOĞUMLUYUM GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARIMI ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.

 67. Merhaba;
  01.03.1993 sigorta başlangıcım var 4650 günüm var 1967 doğumluyum sigorta yaşını doldurdum fakat primim eksik doğum borçlanmasını yapamıyorum eksik prim için toptan ödeme yapabiliyomuyum

 68. Merhaba 1/12/1997 sigorta başlangıç,5084 pirim,39 yaş. 3 çocuğum var. 2000-2004 arası üniversite nedeniyle 4 yıl eksiğim var. Çocuklarımın doğum tarihleri ise bu eksik pirim dönem sonrasına geliyor. Geri dönük o dönemleri yine de borçlanabilir miyim ?

 69. 1978 SSK GİRİŞLİYİM,2800 GÜN TOPLAM PRİMİM VAR..
  YASA GEREGİ BAGKURU İPTAL ETTİĞİMDE 3.5 YIL SSK OLA ŞARTI VAR EDİLER. 2.5 YILI ÖDEDİM.KALP KRİZİ GEÇİRDİM TEND TAKILDI ÇALIŞAMIYORUM.NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM.
  MALULEN OLABİLİRMİYİM.

 70. Merhaba 23.08.1975 doğumluyum. 18.01.1994 ssk girişliyim. 4849 prim ödemem var. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

  1. Merhaba bay olarak 4-A ssk dan 54 yaş 5675 gün 23.08.2029 tarihinde emekli olabilirsiniz.
   60 yaş 3600 günden de 23.08.2035 te emekli olabilirsiniz.

 71. merhaba
  1980 doğumluyum 03/10/2018 sgk giriş tarihim 25/04/2008 ve 24/03/2015 doğum tarihli iki çocuğum var 28/02/2017 de işten ayrıldım 6059 günüm var yeni yasaya göre emekli olabiliyor muyum yoksa emekli olabilmek için 5975 günü dolduruyorum ama 20 yıllık sgk süresi diyorlar o da 7200 gün yapıyor emekli olabilir miyim

  1. Merhaba,

   Eğer çalışmayacaksanız isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerinizi doldurabilirsiniz. ayrıca çocuklar sigorta başlangıcından sonra ise onlar içinde borçlanma yapabilirsiniz. Ancak bu borçlanma emeklilik için yeterli olmayacaktır.

  1. Merhaba,

   Çocuklar ssk başlangıcından sonra ise Kuruma giderek borçlanma talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Slm ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 dan 2006 yılına kadar çeşitli yerlerde iş yeri açtım vergi mükellefiydim ama bagkura veya her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları pirim borçlanması yapabilirmiyim yeni cikan yasada böyle bir hakkım varmi bana yol gösterirseniz sevinirim

  3. Sgk yurtdışı borçlanma 43 yaşındayım 5675 gün ‘den emekli olmak için 5311 gün parasını ödedim 1 ağustos ‘dan sonra izine gittim kalan 364 gün parasını ödemek için sgk memuru yeni kanunla hakkınızı kaybettiniz dedi sgk ‘dan 50 yaşında emekli olup yaklaşık 2500 tl maaş olacak di yeni kanuna göre eksik olan 364 gün için sgk hakkımı kaybettiğimi ancak bağ kur emekli olacağımı oda 59 yaşında ve de 1000 tl daha az maaş dedi öyle bırakıp geldim memurun söylediği doğru mu yada sgk ‘dan emekli olmak için ne yapabilirim

 72. Merhaba. Babamın SGK girişi 21.09.2004 Doğum tarihi 21.12.1956 1432 günü var birde askerlik borçlanması var. Geriye dönük borçlanmayla emekli olabilir mi? Olursa kaç gün yatırmamız gerekli?

 73. iyi akşamlar, size annem için danışmak istiyorum. annem 56 yaşında iki çocuk annesi, sigorta girişi daha önce de çalışmış olmasına rağmen 12.10.2006’da yapılmış ve toplamda 452 gün olarak görünüyor. annemin emekli olması için neler yapabilirim? e-devlet üzerinde yaptığım sorgulamada şu yazıyor;
  gönderdiğiniz bilgilere göre yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları aşağıda belirtilmiştir.
  koşullar 58 yaş,

  7000 prim ödeme gün sayısı veya 58 yaş 4500 prim ödeme gün sayısı ve 25 yıllık sigortalılık süresidir.

  geriye dönük ödeme, doğumla gelen primlerle vs en kısa sürede nasıl emekli olmasını sağlayabilirim bunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrardan iyi akşamlar dilerim.

 74. 1949 dogumluyum ssk da 1800 gunum var. Ssk girisim 15.05.2005
  Yuzde 56 engelli raporum var bagkurda oda kaydim var fakat hic yatirmadim nasil ve ne zaman emekli olabilirim? Cevaplarsaniz sevinirim

 75. 1979 doğumluyum ve 25.12.2003 sgk’ girişliyim. 1380 gün 4A , 3804 gün 4C toplamda 5184 gün prim ödemem var. Almanya’ya çalışmaya gideceğim. Buradaki günlerimden kalanları tamamlayıp emekli yaşı bekliyor konuma geçmenin bir bir yolu var mı ? Almanya’daki sisteme ödediğim emeklilik primlerimin orada kalmasını istiyorum.

  Teşekkür ederim.

 76. 69 yasindayim askerlikle beraber 1860 gunum var ve 25. 05.2005 te sigorta girisim ayrica yuzde 56 engelli raporum var nasil emekli olabilirim?
  Ayrica 1975 te bagkurum vardi oda kaydim da hala isliyo ancak hic pirim yatirmadim bunun hakkimda da bilgi verirmisiniz? Tesekkurler

 77. Merhaba ben 1968 doğumluyum 02.04.1984 tarihli sigorta girişim var bundan ziyade de 2000 gün bagkurum var geriye dönük ödemeden yararlanabilirmiyim

 78. Ben 1963 doğumluym işe giriş tarihim 1983 primim600gun 3 çocuk ödeyip geriye dönük borçlanma dan yararlana bilirmmi

  1. Merhaba,

   Çocuklarınız doğumu 1983 ten sonra ise doğum tarihleri arası 2 yıldna fazla olanlar için 2 yıl. Az olanlar için ise mevcut süre kadar 3 çocuk için de borçlanma yapabilirsiniz.

 79. Merhaba annem 56 yaşında yanlış hatırlamıyorsam 76 yada 77 yılından sigortası mevcut kayıtlı evrakı. Şuan toplam günü beni borçlanarak yani tek çocuğu toplam 1800 1900 gün falan yapıyor kalan günleri yani 1800 1700 gün falan borçlanarak emekli olabilir mi yeni tasarı ile?

 80. Merhaba şubat 1979 ask girişim var 14 ay sigortalı olarak çalıştım 20 ay askerlik yaptım 1960 ocak doğumluyum nasıl emekli olurum

  1. Merhaba,

   Emekli olabilmek için en az 1800 gün priminizin olması gerekiyor. bu primle de ancak % 60 malüllük alabilirseniz emekli olabilirsiniz.

 81. BEN 1994 GİRİŞLİ VE 6244 PRİM GÜN SAYIM MEVCUT SİSTEMDE SORGULADIĞIMDA EMEKLİLİK YAŞIM 51 OLARAK GÖRÜNÜYOR.HERHANGİ BİR ÖDEME YAPARAK YAŞIMDAN DÜŞÜRÜP EMEKLİ OLMA İHTİMALİM VARMI? BİLGİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

  1. Merhaba,

   Geriye dönük borçlanarak yaş şartını geriye çekme hakkınız yok.

  2. Babamin 1900 gunu var yuzde 65 rapor var eskiden ama 40 gun eskiden ssk li calistigi icin red cevabi geldi 2008 yilinda 1944 dogumlu eskiden bagkur olarak yatirdi sonra istekliye donderip oyle yatirdi geriye donuk borclanma yapabilirmiyiz emekli olabilir mi

 82. 1965 Doğum tarihli 2760 gün ssk primi var askerlik 540 gün hastalık sebebi ile işten çıkarıldım 3 ay 20 gün dür isteğe bağlı sigorta yatırıyorum 1988 girişim var geriye dönük borçlanıp emekli olabilir miyim

 83. 2760 SGK günüm var 540 gün askerlik geriye dönük borçlanıp ödeme yapıp emekli olabilir miyim Bağkur 3 ay 20 gün şuan hala ödemekteyim hastalık sebebiyle işten çıkarıldım

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması yapıp üstünü de isteğe bağlı ile tamamlarsanız ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 84. Merhaba,
  1994 Yılından SSK girişim var ancak prim yatmamış.
  1998 yılından itibaren prim ödemeleri yapılmış.
  1994-1998 arasındaki boşluğu geri doğru ödeme imkanımız var mı ?

  Not:
  Doğum tarihim 9/11/1968

 85. Benim eylül 1987 yılında sigorta girişim var 905 gün ssk 1409 gün bağkur ödemem var. Başlangıç ssk bitiste ssk olacak şekilde. 200 gün ödenmemiş sigortam var . 2tane çocuğum var ve 28.02.1966 doğumluyum nasıl emekli olabilir miyim

 86. GONDERDIGINIZ BILGILERE GORE YASLILIK AYLIGINA HAK KAZANMA KOSULU 46 YAS,
  diyor
  2396 ssk gün sayım
  askerlik 540 olması lazım galiba
  bide bağkurum var 1200 gün
  yaş geldi 53 yaştan emekli gözüküyorum
  sigorta başlangıc tarihim 01/03/1981
  hesabıma göre 4136 günü tamamlıyorum emekli olma şansım varmı varsa ne yapmam lazım ne mağaş bağlanır milet 700 800 bağlanıyor diyorlar aydılatırsanız sevinirim tşk.

 87. Merhaba babam 05.10.1966 doğumlu sgk girişi 01.01.1993 tarihli sgk prim gün sayısı 3593 gündür %40 gözünden engeli vardır askerliğini yapmamıştır nasıl bir yol izleyebiliriz teşekürler.

  1. Merhaba,

   01/01/1993 yılı sigorta başlangıcı ve %40 engellilik durumuna göre emeklilik için gerekli prim günü 3760 gündür. 167 gün Kalan günleri askerlik borçlanması yaparak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 88. Merhabalar,

  Annem 1960 doğumlu 2000 yılımda sigorta girişi var 4600 günü var fakat sigortanın yaşına takılıyor ne yapması gerekir?

  Teşekkürler…

 89. Merhaba 346 günüm var 2007 işe giriş tarihim % 80 engelliyim vergi muafiyetim var.şuan engelli maaşı alıyorum.nasıl emekli olurum.birde ekt şok verdiler hafızam mesleğim gitti ne yapmalıyım

 90. 18-3-2005 giriş SSK’dan 2539 prim gün sayısı İsteğe Bağlı 2 yıl 7 Ay 1 Gün var Yaş 59 Ne zaman Emekli Olabilir Annem..? Ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız Sevinirim…

 91. MERHABA, BENİM BABAM 1969 DOĞUMLU 1983 YILI SİGORTA GİRİŞİ YAPILMIŞ 2 AY ÇALIŞTIKTAN SONRA KÖYE GERİ DONMEK ZORUNDA KALMIŞ. GERİYE DÖNÜK SİGORTA BORCUNU TOPLU YATIRMA İMKANI VAR MI? EMEKLİ OLABİLİR Mİ ? NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

  1. Merhaba,

   Çocuklarınız sigorta başlangıcından önce olduğu için borçlanma imkanınız bulunmakatadır.

 92. 01.04.1992 ssk girişliyim. 4509 prim ödeme günüm var
  geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim.doğum tarihim.05.01.1970

  1. Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 93. merhabalar kolay gelsin. babam 13/04/1963 doğumlu ilk sgk girişi 13/12/1982 tarihinde. toplam sgk prim sayısı 902 gün birde 1821 gün bagkuru var. normal emeklilik yaşı 47 ama arada eksik gün var. askerlik borçlanmasıda yapılırsa ve primi 3600 e tamamlanırsa emekli olma seçeneği varmıdır?

 94. Selamlar.. 20,06,1965 doğumluyum. ssk girişim 01,06,1983. 3068 gün ssk primim var. 6 aylık kısa dönem askerlik yaptım. 1997 yılından beri esnaf statüm halen devam etmekte fakat hiç bağkur primi ödemedim. hangi kurumdan yada nasıl emekli olabilirim. teşekkürler.

 95. slm 1971 doğumlu sgk girişim 20 02 1991 1406 gün prim günüm var emekli olma şartım yaş 48 bu geri kalan kısmı nasıl ödeyip emekli olabirim çocuhum yok

 96. Merhaba. Annem icin yaziyorum. 63 yasinda suan. Subat 1983 ten bugune 397 gun primi var. 2 cocuk borclanmasi yaptiginda 1800 gunu doldurabiliyor. Bu durumda emekli olabiliyor mu? Tesekkur ederim.

 97. Sayın Yetkili;
  17.12.1969 doğumluyum 01.10.1987 sigorta giriş tarihim. 3204 gün prim ödemem var. Ne zaman ve hangi koşullarda emekli olabilirim?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 98. Merhabalar iyi çalışmalar. Babam 1964 doğumlu %75 engel durumu var ve şuan sigortalılık süresi 1608 gün. Sigorta başlangıcı(ilk olarak bağkur) 01.01.2000 tarihinde ve 1364 gün. sgk ya geçiş tarihi ise ekim 2013. Askerlik için 540 gün hesaplanıp yatırıldığı takdirde Malulen emeklilik için 17 yıl-3840 güne ihtiyacı olduğu söylenildi. Şuan aktif sigortalı. Fakat çalışmakta zorlanmakta. Ne kadar süre daha çalışması gerekiyor nezaman emeklilik istemiyle başvuru yapabiliriz ve de emekliliği olduğu zaman ne kadar bir maaş alabilir? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim.

 99. Merhaba 1951 doğumluyum 12 08 2005 Bağkur girişliyim ve Hale’n isteğe bağlı Bağkur yatırıyorum askerlik borçlanmamıda yatırdım yaşımda doldu ama eksik pirimden dolayı emekli olamıyorum geriye dönük borçlanmam mümkünmü

 100. Merhaba ben 1994 yılında sigorta girişim 1 aylık sigortam var 1967 doğumluyum geriye dönük borçlanarak emekli olabilir miyim ?

 101. Merhaba annem 1966 ocak dogumlu.1996 yili sigorta girisi mevcut.yasi doldurdu ancak 1,5 sene prim gunu gerekiyor.sigorta girisinden once dogum yapmistir.1 tane engelli kardesim mevcuttur.prim gunu satin alma gibi bir durumumuz var midir? Simdiden tesekkur ederim

 102. İyi günler,

  1978 doğumluyum ve 1998 tarihinden itibaren sigortalıyım. Şimdiye kadarki bu geçen 20 yıl içerisinde yaklaşık 9 yıl boyunca bazı nedenlerle (askerlik, işsizlik, yüksek lisans, yurtdışı çalışmam vs.) primim yatırlmadı. İleride emekliliğime yönelik olarak, bu 9 yıllık prim boşluğunu minimum bir tutarla ve taksitli olarak tamamlamak mümkün müdür?

  Teşekkürler

 103. 3nisan 1971 doğumluyum. 10aralık 1990 SSK girişim. 1749gün ssk ve 2yıl 3ay bağkur ödemem var. Bu yıl 47 yaşını doldurdum fakat prim eksiğinden dolayı emekli olamıyorum. Oğlumun doğduğu tarihlerde bağkur ödediğim için yalnızca kızımdan 2yıl borçlanma hakkım ile birlikte 9yıl 3 ay gibi prim günüm mevcut. Geçen yıl ssk ya gittim 3600’den 52 yaşında emekli olabilirsin denilmişti bu yıl 58 yaş denildi? Kafam karıştı. Bana bilgi verirseniz memnun olurum.

 104. Merhaba ben 1968 doğumluyum 02/07/1985 sigorta girişim var 6154 gün pirimim var bana 560 gün daha pirim yatırmam söyleniyor acaba geriye dönük prim borçlanabilirmiyim. Birde 4 yılesnaflık yaptım fakat bağkur pirimi sonra yatırırsın dediler bende yatırmadım şimdi bunu yatıramıyorum bunu yatırmanın bir yolu varmıdır. SAYGILAR.

  1. Merhaba,

   Esnaflık bağkurunuz 2000 yılı öncesi ise borçlanma imkanınız yok. Eğer askerlik sürenizi borçlanmadıysanız bu süreyi borçlanarak prim elde edebilirsiniz. Bunun haricinde borçlanma hakkınız bulunmuyor.

 105. Merhaba.1985 yılında sigorta girişim var.15 yıl çalıştım.Ancak çalıştığım yerlerde sigorta yapmadıkları için E devletten baktığıma göre 840 primim var görünüyor.1967 doğumlu 1 çocuk annesiyim.Emekli olmak istiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba,

   2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. Kısmi emekli olabilmek için an az 3600 gün ssk lı prime ihtiyacınız var.

 106. MErhabalar,
  2006 yılı sgk başlangıcım var. ara ara çalışmalarım oldu. Şu zamna kadarki odeyemedigim prim gunlerimi ( ornegin aylık sadece 12 gun yatmış, ay ı tamamlamak icin geriye kalanları) leri bugun 31 temmuz da sona erecek vergi borclarının yapılandırması konunundan yararlaranarak borclanabilir ve yeniden yapılandırabilşir miyim? Ozetle istiyorum ki 2006 yılından beri tam sgk odemiş gibi olayımbu vergi yapılandırması sayesınde? ilginiz ve yardımalrınız icin şimdiden tesekkurler…

 107. merhaba benim babamın 1990 da sigortaya girişi var 2008 den itibaren de bağkuru ödemeye başladı sgk babamın 2008 den önceki gün sayılarını göstermiyor bu çıkan yasada geçmiş günlerini saydırıp ödemesini yapabilir miyiz ?

 108. 1.3.1992 işe giriş tarihim toplam 4986 günüm var simdi istege bağlı yatırmaya başladım 3 ay oldu.bagkurla birleşmiş çocuk yok 1972 doğumluyum eksik günlerimi toplu bir ödeme yapma imkani varmı birde bende eyt li ler gibi yasa tasarısı kabul edilirse faydalanabilirmiyim.

 109. Merhaba annem 1955 doğumlu 1280 gün tarım sigortası ödenmisligi var sigortası şu an kapalı yaşı 63 olduğu için herhangi bir yerde çalışma imkanı yok nasıl bir yol izleyerek emekli olabilir Teşekkürler

 110. 01/11/1986ssk kaydım2650 primimvar 05/02/1967 dogum tarihim busartlarda nasıl emekli olabilirim geriye dönük prim borçlanması yapabilirmiyim tşkler

 111. Merhaba,

  Sigorta giriş tarihi 15.03.1995, toplam uzun vade gün sayısı 1187, 2003’den beri sigortalı değilim ve babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. Prim ödeme gün sayısı 5750 olarak görünüyor. Bu primleri tamamlama koşulları nedir? Emekli olduğumda babamdan emekli aylığı almaya devam edebilir miyim? Ben SSK girişliyim, babam Emekli Sandığından emekli.

  Teşekkürler
  Pınar

 112. Merhaba babam 1952 doğumlu
  İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
  Toplam:900 gün sigortası var
  1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
  Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz.
  Bağkur günlerini 4a sigortalı olarak saydirabilir miyiz.

 113. Merhaba babam 1952 doğumlu
  İlk işe giriş tarihi 10.05.1971
  Toplam:900 gün sigortası var
  1999-2004 tarihlerinde muhtarlıktan 1882 gün bağkuru var
  Toplam 600 günde askerliği var babamin emekli olma durumu nedir yardımcı olurmusunuz

 114. İyi gunler babam 68 dogumlu 98 yilinda bagkur actirmis ama hic odenmis primi geriye donuk prim almak icin ne yapmamiz lazim.

 115. Merhabalar efendim benim babam 1986 giriş sigorta 2360 gün pirim var kaç yaşında emekli olur ve geriye dönük borçlanma olur mu teşekkür ederim

 116. Merhaba benim 1985 ssk girişim 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman ve nasıl emekli olurum teşşekür ederim

  1. Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

 117. İyi günler kolay gelsin. Babam 1984 Sigorta girişli. Sigorta prim günü 2300 lerde. Yaşı 53. Askerliği borçlansa ya da geriye dönük borçlansa emekli olabilir mi? Bir de “Borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde edemeyecek olan kişilere isteğe bağlı emeklilik yatırıp emekli olabilme şansı da verilmektedir.” İbaresi ne anlama geliyor? Babam yararlanabilir mi? Yararlanırsa ne yapması gerekiyor?

 118. Merhaba annem 1968 ocak doğumlu 4120gün pirimi var 48yaş emeklilik şartını doldurmuş durumda 5000 işgününden emekli olabilmesi için geriye dönük ödeme yapabilirmiyiz

  1. Merhaba,

   Sigorta başlangıcından sonra doğumu var ise her çcocuk için aralarında 2 yıl olmak kaydıyla 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapabilir. Bunun haricinde borçlanma hakkı bulunmuyor.

 119. Merhaba; babam 1958 doğumlu 1050 günlük sigorta primi var geriye dönük borçlanma çıkarsa askerligide borclanıp üstünede 4 ay isteğe bağlı pirim ödeyip 1800 güne tamamlarsak 3600 için gün sayısı satın alıp yasadan yararlanabilir miyiz ?

 120. 01.05.1997 tarihinde primim ödendi, fakat ilk girişim 01.04.1993.
  1993 tarihine ait ödenmiş günüm yok (2 aylık bir çalışma dönemiydi, evraklar kurum tarafından kayıp) ve şu an konu bir günlük hizmet tespit davası ile yargıda devam ediyor.
  1993 ile 1997 yılı arasında ödemiş prim gün sayım yok
  Emekli maaşımın yüksek olması için ne yapmalıyım?
  şu an prim gün sayım 7400
  10.09.1967 doğumluyum

 121. Merhaba babam 1965 doğumlu
  01.03.1989’da sigorta girişli prim gün sayısı da 2336 gün eğer SSK’lılara geri ödeme çıkarsa eksik günlerini 3600 gün den hesap ederek babam emekli olabiliyor mu yoksa 60 yaşını mı beklemesi gerekecek bunun için? Teşekkür ederim…

  1. Merhaba,

   Geriye dönük borçlanma da yapsa (askerlik gibi). 3600 günü 2014 yılından sonra doldurduğu için 60 yaşında emekli olabilecek

  2. Merhaba ben 1985 tarihinde SSK lı oldum 2665 gün primim var 1965 doğumluyum ne zaman emekli olurum

  3. Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

   Kısmi emeklilik için ise askerliği borçlanarak 3600 güne tamamlayabilirsiniz. Yine eksik çıkarsa isteğe bağlı ödeyebilirsiniz.

 122. Ben 59 yasinda resen askerim hizmet surem emekli sandigindan giris olarak 1979 toplam pirim hizmet cizelgesinde 7/3 den 3700 gun devlet memuriyetinden ayrildiktan sonra Turkiye herhangi bir is yerinde memur veya isci statusunde calismadim calismadim 3700 olan pirim gunlerim tumu emekli sandigina bagli oldugu icin bu pirim gunlerimle hic bir odeme yapmadan emekli sandiginda emekli olabilirmiyim?veya kac yasini beklemem gerek ,emekli olursam eger ne kadar emekli maasi baglanacak yurt disinda calistim evliyim bakmakla yukumlu oldugum resit olmamis bir resit olmus iki cocugum yani toplamda uc ve esim hepimiz yurt disinda yasiyoruzbu arada cifte vatandasligimiz var ben burada malulen is gorememezlikten resmi olarak % 80 emekliyim eger bu konular hakkinda beni aydilatirsaniz eger memnun olurum saygilarimla.

 123. 17041965 doğumluyum..1996 senesi işe girişim var…iki seneye yakın çalışmışlığım var..Şimdi geriye dönük para yatırarak emekli olabilirmiyim..Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Geriye dönük sadece doğum borçlanması yapılabilir. Bunun içinde doğumların sigorta başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamıyorsanız borçlanma yapamazsınız.

 124. 7040 gün bağkur 318 gün ssk calismisligim var emeklli olabilmek için 1260 gün var geriye dönük borçlanarak emekli olabilirmiyim

 125. Ben 21.02.1968 dogumluyum ise giris tarihim 01.08.1985 5 yil calisip k zorunda kaldim.sonra istege baglidan sgk pirimi yatirdim.en son 1 ay sgk li calistim.ayrildim.2500 gunum var 5000 gune tamamlamak icin geriy donuk borclanma yapabilirmiyim.2 cocuk hakkini kullansamda gun eksik kaliyo.3600 icinde 58 beklemem gerekiyor.

  1. Merhaba,

   Maalesef doğum borçlanması haricinde borçlanma yapabilme hakkınız bulunmuyor.

 126. babamın ssk gırısı 1977 ama tam yatırılmıs bır ssksı yhok 2000 küsüratlı prım gunu var yaşı 58 borclandırma yapabılıyormuyuz

 127. 2006/6/16 sigorta girişim 2110 günüm var 58 yaşındayım geriye dönük borçlanabilirmiyim tşk ederim

  1. 12.02.1965 doğumluyum. SSK girişim 01.03.1997
   Geriye dönük borçlanma dan yararlanabilir miyim?

 128. Merhaba
  Ben 1968 dogumluyum 1999 yilinda kalp krizi gecirdim 2000 yilinda malulen emekli oldum.2017 eylul ayinda sgk tekrar rapor istedi kardioloji / 50 gogus / 10 dahiliye / 10 toplam yuzde 70 heyet e girdim heyet benim maluliyetimi iptal etti 2480 pirim gunum var 1985 te sigorta girisim var ne yapmam gerekiyor lutfen bilgi.tesekkur ederim.

 129. Merhaba 1962 doğumluyum 1985 ssk giristarihim prim günlerin 2200 geriye dönük borçlanıp emwkli olabilirmiyim teşekkürler

 130. Merhaba 18.04.1967 doğumluyum işe giriş tarihi 1.1.2001 toplam 1572 gün prim var 2013 den beri kurumda ücretli öğretmenlik yapıyorum aylık 11 gün prim ödeniyor yeni yasaya göre geriye dönük borçlanma yapabilirmiyim birde en kısa sürede kaç yaşımda emekli olabilirim

  1. Merhaba

   HEr ay isterseniz 11 günlüğün kalan günlerini kuruma ödeyebilirsiniz. Ancak bu aynı ay içinde olmalı

 131. Merhabalar edendim kolay gelsin babam 1951 doğumlu ve 1974 yılında SSK girişi var şuan askerlik borçlanması hariç 2700günü var 20 ay askerlik yapmış hepsi toplam 3300 gün falan yapıyor emekli olması için 3600 gün gerekiyor. Bu eksik olan 300 günü toplu şekilde ödeme imkanımız var mı artık yaşı baya ilerledi ve çalışamıyor lütfen yardım edin

  1. Merhaba,

   Askerlik haricinde geriye dönük prim ödeme hakkı yok. Ancak heyetten %60 iş kaybı yanı malüllük alırsa emekli olabilir. Yada 300 gün daha isteğe bağlı prim ödeyecek. İsterseniz borçlanma yapmadan da heyet raporu için başvurabilir.

 132. Ben 1.09.1976 senesi sigorta girişim var 2356 gün pirim ödemişligim var geriye dönük borçlanmaya emekli olabilir miyim yaşım 58 ,23.05.1960 doğumluyum

  1. Slm ben 1966 doğumluyum 1986 yılında askere gittim askerden geldikten sonra 1989 dan 2006 yılına kadar çeşitli yerlerde iş yeri açtım vergi mükellefiydim ama bagkura veya her hangi bir odaya kayıt yaptırmadım ben vergi mükellefi olduğum yılları pirim borçlanması yapabilirmiyim yeni cikan yasada böyle bir hakkım varmi bana yol gösterirseniz sevinirim

  2. Merhaba,

   Maalesef 2008 yılında çıkan kanunlarla bu tarihten öncesini borçlanma hakkınız bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu