• 2018 SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

  Devletin, evlilik ve aile bağlarını güçlendirmeye teşvik amacıyla başlattığı çeyiz parası yardımı, resmi gazete aracılığı ile de yürürlüğe girmiştir. Evlilik hazırlığı yapan ya da evlenmeyi düşünen kişiler için oldukça ilgi çekici olan ve merak uyandıran bu yardımı alabilmek için tabii ki kişide bazı şartlar aranmaktadır. 2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler sorularına gelecek olunursa, ilk şart çeyiz yardımı alacak kişinin yetim ya da öksüz olmasıdır. Yetim veya öksüz kız çocukları ve yetişkinler normalde ölüm yardımı denilen bir miktar aylık bir ücret almaktadırlar. Ancak sigortalı bir işte çalıştıklarında ya da evlendiklerinde bu aylık feshedilmektedir ve ödenmemektedir. 2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler sorusunun cevabı ise çeyiz yardımı ölüm aylığı alan ancak evlilik nedeni ile aylığı kesilen kişilere verilmektedir.


  SGK Çeyiz Yardımı Nedir?

  Resmi olarak evlilik ödeneği olarak geçen çeyiz yardımı, SGK’nın yetim yardım aylığı almakta olan ancak evlilik sonrası bu yardımı kaybeden kadınlara sağladığı bir yardımdır. Bu yardımın miktarı ise alınan yetim aylığının 24 katı yani 2 senelik aylık miktarının toplu halinin tek seferde peşin ödenmesidir. Erkek çocuklarının ise bu yardımdan yararlanma hakkı yoktur.

  SGK Çeyiz Yardımı Ücreti Ne Kadar?

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler sorularının cevabı, evlilik ödeneği, SGK’dan kişinin aldığı yetim yardım ücretinin 2 senelik toplamı kadardır. Örneğin; SGK’dan aylık olarak 500 TL yetim yardımı alan bir kız çocuğu, evlendiğinde 500×24 = 12.000 TL SGK çeyiz yardımı alabilmektedir. Bu yardım bir kereye mahsus olmak üzere, tek seferde ve de peşin bir şekilde ödenmektedir.

  Çeyiz Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler, bu yardımı alabilmenin temel şartlarından ilki kadın olmaktır. Erkek çocukları bu yardımdan yararlanamamaktadır. İkinci şart ise evlenmeden önce SGK’dan yetim yardımı alıyor olmak, son şart ise yeni evlenmiş ya da evleniyor olmaktır. Normalde evli olmayıp yetim yardım ücreti alan kız çocukları eğer sigortalı bir işte çalıştıkları için yetim aylık yardımları kesildiyse evlenirken de SGK çeyiz yardımından yararlanamazlar.

  SGK Çeyiz Yardımı Alabilmek İçin Nereye Başvurulmalıdır?

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler, sorularına cevap alındıktan sonra akla ilk gelen sorulardan biri elbette bu çeyiz yardımını alabilmek için nereye başvurulması gerektiği ve nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiğidir. Yetim yardım aylığı alan ve SSK/BAĞ-KUR sigortaları üzerinden bu aylığı alan kişiler çeyiz yardımı almak için başvurularını ikametgâhlarının bulunduğu İl SGK Müdürlüklerine ya da SGK Hizmet Merkezine yapmalıdır. Yetim yardım aylıklarını emekli sandığı üzerinden alan kişiler ise eğer aylık aldıkları ebeveyn 1 Ekim 2008’den sonra memur olmuş ise çeyiz yardımlarını bağlı bulundukları ilin SGK İl Müdürlüğü ya da SGK Hizmet Merkezi aracılığı ile yaparlar. Üzerinden yetim aylığı aldıkları ebeveyn 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyet hayatına başlamışsa, çeyiz aylığı almak için başvurular Milli Müdafaa Caddesi Numara:24 06643 Bakanlıklar/Ankara’da olan Sosyal Güvenlik Kurumunun Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına yapılmalıdır. Başvuru yapılırken istenen belgeler ise evlenme ödeneği talebi dilekçesi veya evlilik henüz kütüğe işlenmediyse evlilik cüzdanı gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK Çeyiz Yardımında Zaman Sınırlaması Veya Yaş Sınırlaması Var Mı?

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler, başvurular nereye yapılmalı, gereken belgeler neler, çeyiz yardım ücreti neye göre belirleniyor gibi soruları cevapladıktan sonra sıra en çok merak edilen SGK çeyiz yardımında yaş sınırlaması olup olmadığı sorusunda. Evlenme ödeneği alabilmek için herhangi bir yaş sınırlaması resmi olarak aranan şartlar arasında bulunmamaktadır. Yalnızca evlenme yardımı alabilmek için ilk kez evleniyor olmak gereklidir. SGK çeyiz yardımı zaman sınırlaması ise bulunmaktadır. Bu sınırlama 5 senedir. Resmi nikâh gerçekleştirilen günden itibaren 5 sene içerisinde başvuru yapılmazsa çeyiz yardımı alma hakkı kaybedilmekte, zaman aşımına uğramakta ve sonrasında yardım alınamamaktadır.

  SGK Çeyiz Yardımı Evlilik Sonrasında Mı Ödenir? Ödenmesi Ne Kadar Sürer?

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler, yardımın iki senelik yetim yardım aylığının toplam miktarı kadar olduğundan bahsetmiştik. Peki, bu yardım evlendikten sonra mı ödenir yoksa önce mi? Başvurudan sonra ödenmesi ne kadar zaman alır? SGK çeyiz yardımı alabilmek için gereken tüm belgeler ile başvurmuş ve gerekli şartları tamamen sağlayan kişilerin çeyiz yardımı başvurusu onaylanırsa, her ayın 8’i ve 14’ü tarihlerinde ya da bu iki tarihin arsasında bir tarihte ödemeler yapılmaktadır. Peki, çeyiz yardımı hangi banka aracılığı ile ya da hangi yolla ödeniyor diye sorulacak olursa, SGK çeyiz yardımı ödemeleri için Ziraat Bankası ile bir anlaşma imzalamış ve bu sayede çeyiz yardımı olarak yapılan tüm yardımlar Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuran kişilerin bu bankada bir hesabı varsa çeyiz yardımı direkt bu hesaba yatırılır ancak yok ise kişi şubeye gider ve resmi bir kimlik göstererek çeyiz yardımını çekebilir.

  2018 SGK çeyiz yardımı ne kadar şartları neler yazısında anlatılan şartlar size uygunsa, 5 sene olan zaman aşımına uğramadan gerekli belgeler ile başvuru yaparak çeyiz yardımınızı kısa bir süre içinde alabilirsiniz.

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2018

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Evrim dedi ki:

   Merhaba çeyiz parası aileden bir kız çocuğa mı veriliyor sadece

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tüm yetim maaşı alanlar maaşı kadar çeyiz parası alabilirler.

  2. Gizem dedi ki:

   Merhaba,01.01.2019 tarihinde işten ayrıldım,10.01.2019 tarihinde yetim maaşına başvurdum.17.04.2019 tarihinde babamdan yetim aylığı almaya başlayacağım,daha yeni bağlandı. 25.04.2019 tarihinde nikahım olacak,yani nikahtan önce sadece 1 maaş almış olacağım. Bu durumda yine de çeyiz yardımı alabilir miyim? Yoksa belli bir süre maaş almış olmam mı gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nikahtan önce bağlanması ve 1 maaş almanız çeyiz parası için yeterli olur.

  Sorunuzu Yazın