• 2019 – SGK Cenaze Yardımı

  Devlet kurumları birçok durumda maddi yardımlarda bulunmakta ve insanların zor durumlarda bir nebze olsun rahat nefes almasını sağlamaktadır. Doğum, eğitim, cenaze gibi olaylarda farklı miktarlarda hak sahiplerine yardımlarda bulunmaktadır. Söz konusu desteklerden bir tanesi olan 2018 – SGK cenaze yardımı belli şartlarda bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Şartların sağlanmaması durumunda hak sahiplerinin bu parayı kullanmalarına imkan yoktur. Öncelikle vefat eden kişinin SSK ya da BAĞKUR’lu olması gerekmektedir. Emekli ya da çalışan olması durumu değişmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartları sağlayan bu kişilere verilen desteğe ölüm parası da denilmektedir.


  2019 – SGK Cenaze Yardımı Kimlere Ödenmektedir?

  2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için mutlaka istenen şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alması ya da gelir elde etmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Dul ya da yetim aylığı alan kişiler bu kapsamda olmayıp onlara cenaze yardımı ödemesi yapılmamaktadır. SKG üzerinden emekli maaşı alanlar, iş kazası ve meslek hastalığı geliri alanlar, malulen emekli olanlar ile vazife malullüğü aylığı alanların vefat etmesi durumunda söz konusu para ödenmektedir.
  • Vefat eden kişinin en az 360 gün sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir. Bu prim SSK (4A) ya da BAĞKUR (4B) üzerinden yatırılmış olması ayrıca vefat eden kişinin herhangi bir BAĞKUR prim borcunun olmaması gerekmektedir.

  2018 – SGK cenaze yardımı belli bir miktarda olup her sene enflasyon oranına bağlı olarak değişmektedir. Kişilerin vefat ettiği yıl belirlenen miktarın ödemesi yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl, yani 2018 yılında ölüm parası olarak da adlandırılan bu yardımın miktarı 595 TL idi. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat eden kişilere bu ücret ödenmiştir. Bu sene yani 2019 yılında ise söz konusu yardım miktarı artmıştır. Artış yıllık enflasyon oranı kadar yapıldığından bu sene %20,30 oranında artırılmış ve 716 TL olmuştur. Söz konusu yardım miktarı 1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat eden kişiler için ödenecektir.

  2019 – SGK cenaze yardımı alan kişilerin başvuru yaptıktan sonra paranın yatıp yatmadığı ile kontrol yapabilecekleri bir yer bulunmaktadır. Bütün devlet kurumlarının bir takım işlemlerini online olarak e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemler arasında cenaze yardımı ödemesi de bulunmaktadır. Bu sorgulamayı yapmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabiliyor olması gerekmektedir. Bunun için birçok yöntem olmasına rağmen en fazla tercih edileni PTT’den alınacak olan e-devlet şifresidir. Bu şifreye sahip olan kişilerin www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Buradan sonra T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin ilgili yerlere yazılması ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Buradan da şahıs ödeme durumu görüntüleme menüsüne geçiş yapılarak ödemenin durumu ile ilgili bilgi alınabilmektedir.

  2019 – SGK Cenaze Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler ve Başvuru Süreci

  2019 – SGK cenaze yardımı için yapılacak başvuru için bazı belgeler istenmektedir. Öncelikle söz konusu belgelerin tam olarak hazır edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Cenaze yardımı talep dilekçesi
  • Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ya da raporu
  • Ölüm parası yardımına başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi

  Yukarıda belirtilen belgelerde eksiklik ya da yanlışlık olmaması gerekmektedir. Cenaze yardımı talep dilekçesi yazıldıktan sonra mutlaka muhtara da onaylatılması gerekmektedir. Bu hususun atlanmaması durumunda yardımın alınması gecikmeyecektir. Belgelerin tam olması durumunda ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Kurumdaki ilgili birim gereken yönlendirmeleri yapacaktır.

  2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için başvuru yapabilecek kişiler ilgili kanunda açıkça belirtilmiştir. Söz konusu kişiler haricindeki kişilerin başvuruları kabul edilmemekte ve ödeme yapılmamaktadır. Ölüm parası yardımına başvuru yapabilecek olan kişiler:

  • Eşi
  • Eşi hayatta değil ise çocuklarından bir tanesi
  • Çocuklar da hayatta değil ise anne, baba ya da kardeşlerden bir tanesi
  • Yukarıda belirtilenlerin hiç birinin olmaması durumunda cenaze masraflarını karşıladığını belirten ve bunu belgelendire üçüncü kişiler

  Yukarıda belirtilen kişiler 2018 – SGK cenaze yardımı için başvuru yapabilmekte ve SGK tarafından ödenen parayı alabilmektedir. Yukarıda belirtilen son maddede cenaze giderlerini karşıladığını belgelendirmesi halinde belirtilen ücret tüzel kişilere de ödenmektedir.

  2019 – SGK cenaze yardımı alabilmek için süre kısıtlaması bulunmaktadır. Başvuru yapma hakkı bulunan kişilerin vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde gereken belgelerle birlikte başvuruyu yapması gerekmektedir. Aksi takdirde bu haktan vaz geçmiş kabul edilmekte ve daha sonra başvuru yapılsa dahi bu ödeme yapılmamaktadır. Ölüm parası alacak olan kişilerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen başvurunun tam olarak yapılmasının ardından gerekli incelemeler ve belgelerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Yapılan kontrollerde herhangi bir sorun olmaması durumunda cenaze yardımı onaylanmaktadır. Onaylanan ücret belli bir süre içerisinde Ziraat Bankası’na yatırılmakta olup bunun sorgulaması yukarıda anlatıldığı gibi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yardımın yatması durumunda ödeme her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaktadır.

  Ölüm parası yardımı ya da cenaze yardımı ile ilgili genel bilgiler bu şekildedir. Başvurunun kabul edilmesi için belgelerin eksiksiz ve doğru olması çok önemlidir. Talep dilekçesinin muhtara onaylatılması ve başvuru yapacak olan kişi tarafından eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

  SGK E-Haciz Sorgulama 2018

  SGK – EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

  SGK Aylık Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2019 – SGK Cenaze Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ahmettt dedi ki:

   Cenaze ödeneğini alırken 4.ocak 2019 tarihinde başvurduk.ancak yakinimiz 2018 tarihinde vefat etti hangi yila ait parayı alırız. 595 tl mi alırız. Yoksa 700 tl mi alırız.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Güncel ödenek tarafınıza ödenecektir.

  2. sibel dedi ki:

   merhaba 30 ekim 2018 de baş vuru yaptık hala yatmadı????

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ocak ayı 8-14 ü arasında sorgulama yapın. Normalden daha uzun sürmüş işleminiz. e devletten veya Alo 170 den de sorgulatabilirsiniz.

  3. Lütfiye Mine Pekin dedi ki:

   1 ay oldu cenaze yardımı yatmadı na zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ekim ayı maaşında hesabınıza yatma olasılığı yüksek.

  Sorunuzu Yazın