SGK

2018 SGK Borç Affı Var Mı ?

Ülkemizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) insanlar sigorta primlerini, genel sağlık sigortası primini ve benzer primleri ödemektedir. Bu ödemeler düzenli olarak yapılmakta aksi takdirde ceza eklenmektedir. Bu da ödenmesi gereken ücretlerin daha da artmasına neden olmaktadır. Söz konusu durum insanların bu borçları ödemesini adeta imkansız hale getirmekte ve onları fazlaca zorlamaktadır. Bundan dolayı da devlet tarafından zaman zaman bir yasa çıkarılmakta ve borçların bir kısmı affedilmekte geriye kalan kısmı ise yapılandırılmaktadır. Her sene yapılmasa da söz konusu durumun sık sık yapıldığı söylenebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar 2018 SGK borç affı var mı şeklinde sorular sormakta ve alınan cevaba göre planlamalarını yapmaktadırlar.


2018 SGK Borç Affı Var Mı ve Geçmiş Yıllarda Yapılan Düzenlemeler

Son olarak 6736 sayılı kanun ile Haziran 2016 öncesi, 7020 sayılı kanun ile de Mart 2017 öncesi için geçerli olacak şekilde borçlar yapılandırılmıştır. Kısa bir sürede iki defa çıkan yasa insanların 2018 SGK borç affı var mı şeklinde sorular sormasının temel nedenidir. Yukarıdaki yasalardan son çıkanı yani 7020 sayılı kanundan yararlanmak isteyen kişiler başvurularını 30 Haziran 2017 tarihine kadar yapmıştı. Fakat insanlar bu konuda ciddi bir talebi olursa ve bunu doğru kanallardan ilgili yerlere ulaştırırlarsa yeni bir düzenleme yapılabilir. Fakat bunun için ciddi bir talebin olması gerekmektedir. Son hazırlanan torba yasadan önce böyle bir talep ilgili yerlere ulaştırılamadığı için ilgili yasada böyle bir husus bulunmamaktadır.

2018 SGK Borç Affı Var Mı ve BAĞKUR Sistemi için Beklentiler

2018 SGK borç affı var mı konusundaki bir başka husus ise BAĞKUR borçlarıyla ilgilidir. İnsanlar BAĞKUR borçlarına bir af beklemekte ve bu talebi gereken yerlere iletmektedir. Fakat şuana kadar bu talebe herhangi bir olumlu cevap alınabilmiş değildir. Eski Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanı Mehmet Müezzinoğlu 12 aydan fazla borcu olan kişilerin borçlarının silineceği ve silinen dönemlere ait hizmetlerin ise dondurulacağını açıklamış ve insanlar bu açıklama ile oldukça sevinmişti. Bunun dışında yine daha önceki dönemlere ait dondurulan borçlarla ilgili düzenlemeler yapılacak ve böylece ödenmesi gereken miktarlar %40 daha az olacaktı. Bunların dışında sağlık hizmetlerinden yararlanma konusuyla ilgili de açıklamalar yapılmış ve 60 günden fazla prim borcunun mevcut halde sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını fakat yapılan düzenleme ile bunun düzeltileceği belirtilmiştir. Fakat bunların büyük bölümü ile ilgili düzenlemeler yapılmamıştır. 2018 SGK borç affı var mı konusu için bahsedilen hususlar çok önemlidir. Çünkü bu düzenlemelerin 2018 yılı içerisinde yapılma ihtimali bulunmakta ve bunun yanında borç affının da gündeme gelmesi beklenmektedir.

2018 SGK borç affı var mı konusunda bunlar dışında da hususlar bulunmaktadır. İnsanların beklentileri ile çıkan yasalar arasında tam bir uyum olmadığından sorunlar ve beklentiler artmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan yasal düzenleme ile 01.10.2008 tarihi öncesindeki dönemde oda ya da vergi kayıtlarına göre BAĞKUR tescili olmayan kişilerin bu tarihe kadar tescil konusu için başvuruda bulunması gerekiyordu. Aksi halde bu kişilerin söz konusu tescil işlemini kaybetmiş oluyordu. Bu konuda bir mağduriyet olduğunu belirten kişiler söz konusu dönem için bir yasal düzenleme talep etmekte ve buna bağlı olarak da borçlanma hakkı istemektedir. Böylece prim yatırma fırsatının oluşacağını belirten kişiler bu durumdan çok fazla kişinin yararlanacağı belirtilmektedir. Fakat şuana kadar verilen sinyaller dikkate alındığında böyle bir çalışmanın olmadığı ve yapılmayacağı anlaşılmaktadır.

2018 SGK borç affı var mı konusunda insanların beklentileri oldukça fazladır. Sadece SGK borçları konusunda değil genel bir düzenleme ile farklı kesimlerin sorunlarının çözülmesi beklenmektedir. Bunlardan bir tanesi de emeklilik koşullarını sağladıkları halde yaşa takılan kişilerdir. Kamuoyunda kendilerine emeklilikte yaşa takılanlar adını veren kişiler mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını beklemektedir. 1999 yılında yapılan yasal düzenleme ile mağduriyeti başlayan kişilerin emeklilik süreleri ilgili yasadan dolayı 3 ile 12 yıl arasında artmıştır. Bu durumun düzeltilmesi için mutlaka yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Aksi durumda gidecek bir mahkeme bulunmadığı için söz konusu hal devam edecek ve emekli olmak için yaş beklenecektir.

2018 SGK borç affı var mı konusunda insanların bir kısmı bu aflara güvenerek borçlarını ödememektedir. Bu da düzenli ödeme yapan kişileri rahatsız etmekte ve haksız bir durum oluştuğunu dile getirmektedirler. Fakat erken ödeme yapan kişilere verilen %5 indirim de ciddi bir avantaj oluşturmaktadır. Erken ödeme yapan kişiler daha az prim ödemesi yapmış olmaktadır. Bundan dolayı da tam bir haksızlık durumundan söz edilemeyeceği belirtilmektedir. Fakat prim borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler için gelen cezalarda eklenince ödeme yapılması neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu da kişilerin borçlarının sürekli birikmesi anlamına gelmektedir. Devletin öncelikli amacı ise bu durumu düzeltmektedir.

2018 SGK borç affı var mı konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. İnsanların düzenlemenin içerisinde yer almasını istediği farklı konular bulunmakta ve bunların bir an önce çözülmesini istemektedirler. Fakat yapılan açıklamalar dikkatli bir şekilde takip edildiğinde bunların bir kısmının gerçekleşeceği bir kısmının ise ilerleyen dönemlere bırakılacağı yahut bu haliyle kalacağı anlaşılmaktadır. 2018 yılının ilerleyen dönemlerinde söz konusu hususlar daha da netleşecektir.

2018 – SGK Borç Ödeme

2018 – SGK İntibak Yasası Sorgulama

2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Babam 72 yaşında ve emekli olması için iki buçuk yıl pirim isteniyor ssk’da toplu ödeme affi varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkür

 2. Bağkur ihya borçları için yapılandırma talebine yönelik sesimizi bimer ve cimer ile duyuralım lütfen. İhya borçlarını unutturmayalım. Seçim yakın cumhurumuzdan duyarsa mutlaka çözüm getirir.

 3. Esnafın durumu küçük işletmelerin durumu perişan. Siftah bile yapamadan haftayı kapatan isletmeler var.Ortada dönen bir para yok.Bankalara gırtlağa kadar borç almıs başını gidiyor.
  Hem yapılandırma yapılmalı faizler silinmeli bir de vadeler daha uzun tutulmalı.
  Sayın Cumhurbaskanımıza bu konuyla ilgili nasıl ulaşırız sesimizi nasıl duyururuz bilemiyorum.
  Sizlerden ricam bizim gibilerin sesi olun sıkıntılarımıza tercüman olun ve sesimizi duyurun.

 4. Bağkur günlerimiz bize sorulmadan silindi. Bu borçları şimdi diğer bağkur borçları gibi %10 peşin gerisini taksitle ödeyelim dedik. İhya borçları peşin ödenir denildi. Kredi çekemiyorum. Hak mı. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz yapılandırılarak ihya borçlarını hemen ödemeye başlayalım.

 5. Bağkur Borcum Var ödeyemiyoruz Aylık Esnaf Olarak 14.000 TL borcum var Başbakanı mız cumhurbaşkanımız Bizlere Yardımcı Olsun

 6. Selam ben ticari araçimda belediyeden çalışma belgesini alırken emekli bi abiyi evraklarını verdim belediyeye ada sgk göndermiş oda o kağıda istinenen bana o abinin sgk girişini vermedi diye 6 aya 30 bin TL ceza yazmış ama bu sahiz ben le hiç çalışmadı bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim ve af çıkarsa ben nesil yararlanirim

 7. 10 yıl önce kapanan şirketimizden bizim haberimiz dahi olmayan 1500 tl lik borçumuz 50 000 tl olmuş .Ne yapacağız bide yeni yasayla emekli maaşına haciz konuluyor.Af çıkacakmı

 8. Merhaba 2000 yılından kalma Sgk pirim fark borcu geldi aradan 18 yıl geçmiş borç olduğunu bilmiyorduk rahmetli babamdan kalma ev yaptırmıştı ustanın sigortasını ödemişti annem korkudan taksitlendirmiş ilk taksidi yatırmış 600 tl 5800 tl olmuş zaman aşımı yokmu lütfen yardımcı olun zaten aldığı iki kuruş emekli aylığı ne olacak bu işin sonu

 9. Sayın çalışma bakanımız geçmişte ihya borcu olanlar üvey evlat muamelesi gördü. Lütfen yapılandırma getirin

  1. Merhaba,

   Yapılandırma için bizde beklemedeyiz. Yapılandırma ile ilgili her hangi bir haber çıktığında sizleri bilgilendiriyor olacağız.

 10. 1964 doğumluyum 1985 sigorta girişliyim 700 günüm var.1996_2007 yılları arası bağkurluyum 10yıllık bağkur borcum var.2011den 2017 yılına kadar 3.5 yıllık sigortayı doldurdum. bu bağkuraolan borcum nasıl ödenir şu an çıkan yasa bize uyuyormu?bu şartlarda nasıl emekli olurum teşekkür ederim.

 11. merhaba ben 1987 ssk girişliyim. ssk dan 900 gün pirimim var. daha sonra 6 yıl uzman çavuşluk yaptım. tsk da geçen süre sgk ya aktarılırmı. eğer aktarılırsa benimde borçlanarak emekli olma şansım varmı teşekkür ederim. ben 10.02.1968 doğumluyum.

 12. Merhaba 2009 dan prim borcum var silineceğine dair söylentiler var hesaplama yaprsak ne kadar ödeyeceğim birde tam tarih hatırlamıyorum 2008 ve 2009 da dükkanın açılış kapanış tarihine nasıl bakabilirim teşekkürler

 13. SİGORTA PİRİM BORCUM VAR ANASI 2700 FİZİYLE 8400 AF ÇIKACAKMI VEYA ÇIKTIMI NE YAPMAM LAZI LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. Merhaba,

   Vergi ve sgk borçları ile ilgili af henüz gündemde değil.

   Keşke 2017 yılında çıkan aftan yararlanabilseydiniz.

  1. Merhaba,

   Vergi ve sgk borçları ile ilgili af henüz gündemde değil.

 14. Vergi ve sosyal güvenlik affı hangi ayda çıkabilir ? Çıkmasını bekliyorum. Maaşımın tamamında e-haciz bulunmakta. Devletimin bana bu konuda yardımcı olmasını bekliyorum.

  1. Merhaba,

   Yakın bir zamanda çıkması düşünülmüyor. 2019 seçimlerden önce bir ihtimal var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı