• 2018 SGK Borç Affı Var Mı ?


  Ülkemizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) insanlar sigorta primlerini, genel sağlık sigortası primini ve benzer primleri ödemektedir. Bu ödemeler düzenli olarak yapılmakta aksi takdirde ceza eklenmektedir. Bu da ödenmesi gereken ücretlerin daha da artmasına neden olmaktadır. Söz konusu durum insanların bu borçları ödemesini adeta imkansız hale getirmekte ve onları fazlaca zorlamaktadır. Bundan dolayı da devlet tarafından zaman zaman bir yasa çıkarılmakta ve borçların bir kısmı affedilmekte geriye kalan kısmı ise yapılandırılmaktadır. Her sene yapılmasa da söz konusu durumun sık sık yapıldığı söylenebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar 2018 SGK borç affı var mı şeklinde sorular sormakta ve alınan cevaba göre planlamalarını yapmaktadırlar.


  2018 SGK Borç Affı Var Mı ve Geçmiş Yıllarda Yapılan Düzenlemeler

  Son olarak 6736 sayılı kanun ile Haziran 2016 öncesi, 7020 sayılı kanun ile de Mart 2017 öncesi için geçerli olacak şekilde borçlar yapılandırılmıştır. Kısa bir sürede iki defa çıkan yasa insanların 2018 SGK borç affı var mı şeklinde sorular sormasının temel nedenidir. Yukarıdaki yasalardan son çıkanı yani 7020 sayılı kanundan yararlanmak isteyen kişiler başvurularını 30 Haziran 2017 tarihine kadar yapmıştı. Fakat insanlar bu konuda ciddi bir talebi olursa ve bunu doğru kanallardan ilgili yerlere ulaştırırlarsa yeni bir düzenleme yapılabilir. Fakat bunun için ciddi bir talebin olması gerekmektedir. Son hazırlanan torba yasadan önce böyle bir talep ilgili yerlere ulaştırılamadığı için ilgili yasada böyle bir husus bulunmamaktadır.

  2018 SGK Borç Affı Var Mı ve BAĞKUR Sistemi için Beklentiler

  2018 SGK borç affı var mı konusundaki bir başka husus ise BAĞKUR borçlarıyla ilgilidir. İnsanlar BAĞKUR borçlarına bir af beklemekte ve bu talebi gereken yerlere iletmektedir. Fakat şuana kadar bu talebe herhangi bir olumlu cevap alınabilmiş değildir. Eski Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanı Mehmet Müezzinoğlu 12 aydan fazla borcu olan kişilerin borçlarının silineceği ve silinen dönemlere ait hizmetlerin ise dondurulacağını açıklamış ve insanlar bu açıklama ile oldukça sevinmişti. Bunun dışında yine daha önceki dönemlere ait dondurulan borçlarla ilgili düzenlemeler yapılacak ve böylece ödenmesi gereken miktarlar %40 daha az olacaktı. Bunların dışında sağlık hizmetlerinden yararlanma konusuyla ilgili de açıklamalar yapılmış ve 60 günden fazla prim borcunun mevcut halde sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını fakat yapılan düzenleme ile bunun düzeltileceği belirtilmiştir. Fakat bunların büyük bölümü ile ilgili düzenlemeler yapılmamıştır. 2018 SGK borç affı var mı konusu için bahsedilen hususlar çok önemlidir. Çünkü bu düzenlemelerin 2018 yılı içerisinde yapılma ihtimali bulunmakta ve bunun yanında borç affının da gündeme gelmesi beklenmektedir.

  2018 SGK borç affı var mı konusunda bunlar dışında da hususlar bulunmaktadır. İnsanların beklentileri ile çıkan yasalar arasında tam bir uyum olmadığından sorunlar ve beklentiler artmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan yasal düzenleme ile 01.10.2008 tarihi öncesindeki dönemde oda ya da vergi kayıtlarına göre BAĞKUR tescili olmayan kişilerin bu tarihe kadar tescil konusu için başvuruda bulunması gerekiyordu. Aksi halde bu kişilerin söz konusu tescil işlemini kaybetmiş oluyordu. Bu konuda bir mağduriyet olduğunu belirten kişiler söz konusu dönem için bir yasal düzenleme talep etmekte ve buna bağlı olarak da borçlanma hakkı istemektedir. Böylece prim yatırma fırsatının oluşacağını belirten kişiler bu durumdan çok fazla kişinin yararlanacağı belirtilmektedir. Fakat şuana kadar verilen sinyaller dikkate alındığında böyle bir çalışmanın olmadığı ve yapılmayacağı anlaşılmaktadır.

  2018 SGK borç affı var mı konusunda insanların beklentileri oldukça fazladır. Sadece SGK borçları konusunda değil genel bir düzenleme ile farklı kesimlerin sorunlarının çözülmesi beklenmektedir. Bunlardan bir tanesi de emeklilik koşullarını sağladıkları halde yaşa takılan kişilerdir. Kamuoyunda kendilerine emeklilikte yaşa takılanlar adını veren kişiler mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını beklemektedir. 1999 yılında yapılan yasal düzenleme ile mağduriyeti başlayan kişilerin emeklilik süreleri ilgili yasadan dolayı 3 ile 12 yıl arasında artmıştır. Bu durumun düzeltilmesi için mutlaka yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Aksi durumda gidecek bir mahkeme bulunmadığı için söz konusu hal devam edecek ve emekli olmak için yaş beklenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 SGK borç affı var mı konusunda insanların bir kısmı bu aflara güvenerek borçlarını ödememektedir. Bu da düzenli ödeme yapan kişileri rahatsız etmekte ve haksız bir durum oluştuğunu dile getirmektedirler. Fakat erken ödeme yapan kişilere verilen %5 indirim de ciddi bir avantaj oluşturmaktadır. Erken ödeme yapan kişiler daha az prim ödemesi yapmış olmaktadır. Bundan dolayı da tam bir haksızlık durumundan söz edilemeyeceği belirtilmektedir. Fakat prim borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler için gelen cezalarda eklenince ödeme yapılması neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu da kişilerin borçlarının sürekli birikmesi anlamına gelmektedir. Devletin öncelikli amacı ise bu durumu düzeltmektedir.

  2018 SGK borç affı var mı konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. İnsanların düzenlemenin içerisinde yer almasını istediği farklı konular bulunmakta ve bunların bir an önce çözülmesini istemektedirler. Fakat yapılan açıklamalar dikkatli bir şekilde takip edildiğinde bunların bir kısmının gerçekleşeceği bir kısmının ise ilerleyen dönemlere bırakılacağı yahut bu haliyle kalacağı anlaşılmaktadır. 2018 yılının ilerleyen dönemlerinde söz konusu hususlar daha da netleşecektir.

  2018 – SGK Borç Ödeme

  2018 – SGK İntibak Yasası Sorgulama

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Borç Affı Var Mı ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hacer Akgül dedi ki:

   Esnafın durumu küçük işletmelerin durumu perişan. Siftah bile yapamadan haftayı kapatan isletmeler var.Ortada dönen bir para yok.Bankalara gırtlağa kadar borç almıs başını gidiyor.
   Hem yapılandırma yapılmalı faizler silinmeli bir de vadeler daha uzun tutulmalı.
   Sayın Cumhurbaskanımıza bu konuyla ilgili nasıl ulaşırız sesimizi nasıl duyururuz bilemiyorum.
   Sizlerden ricam bizim gibilerin sesi olun sıkıntılarımıza tercüman olun ve sesimizi duyurun.

  2. Bülent Altınbaş dedi ki:

   Bağkur Borcum Var ödeyemiyoruz Aylık Esnaf Olarak 14.000 TL borcum var Başbakanı mız cumhurbaşkanımız Bizlere Yardımcı Olsun

  3. Recai dedi ki:

   Bağkur ihya borcuna uzun taksit istiyoruz

  4. Gül dedi ki:

   Bağkur ihya borcuna yapılandırma gelecekmi

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma için bizde beklemedeyiz. Yapılandırma ile ilgili her hangi bir haber çıktığında sizleri bilgilendiriyor olacağız.

  5. HAKAN dedi ki:

   SİGORTA PİRİM BORCUM VAR ANASI 2700 FİZİYLE 8400 AF ÇIKACAKMI VEYA ÇIKTIMI NE YAPMAM LAZI LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi ve sgk borçları ile ilgili af henüz gündemde değil.

    Keşke 2017 yılında çıkan aftan yararlanabilseydiniz.

  6. HAKAN dedi ki:

   SİGORTA PİRİM BORCUM VAR AFÇIKTIMI

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vergi ve sgk borçları ile ilgili af henüz gündemde değil.

  7. Fatoş dedi ki:

   Vergi ve sosyal güvenlik affı hangi ayda çıkabilir ? Çıkmasını bekliyorum. Maaşımın tamamında e-haciz bulunmakta. Devletimin bana bu konuda yardımcı olmasını bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yakın bir zamanda çıkması düşünülmüyor. 2019 seçimlerden önce bir ihtimal var.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.