• 2018 – Okul Yardım Parası Ne Kadar ?


  Devlet tarafından yapılan yardımların önemli bir kısmı maddi durumu yetersiz olan kişilere yapılmaktadır. Bu yardımlar genellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Çocuk yardımı, okul yardımı gibi farklı yardımlar vakıf üzerinden yapılmakta ve maddi durumu kötü olan kişiler söz konusu yardım ile birazda olsa rahatlamaktadır. 2018 – Okul yardım parası ne kadar konusu da doğrudan bu vakıf ile ilgilidir. Okul yardımı almak isteyen kişiler öncelikli olarak vakfa başvuru yapmakta ve vakıfta ufak çaplı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Nihayetinde gerçekten maddi durumu kötü ve okul masraflarını karşılayamayacak durumda olan kişiler için ödemeler yapılmaktadır.


  2018 – Okul Yardım Parası Ne Kadar ve Başvuru Süreci

  2018 – Okul yardım parası ne kadar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi başvurudur. Yapılacak olan başvurunun belirlenen aşamalara göre yapılması ve istenen şartlara uyulması gerekmektedir. Bunun için ise:

  • Çocuk yardım parası almak isteyen kişilerin öncelikle dilekçe ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvurular il müdürlüklerine de yapılabilmektedir.
  • Yapılan başvuru sonrasında görevli bir memur aile ile görüşmektedir. Bu görüşme sırasında ailenin gerçekten de yardıma ihtiyacı olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmaktadır.
  • Görüşme sonunda memurun yardıma ihtiyacı var raporu vermesi durumunda daha geniş çaplı bir araştırma başlatılmakta ve ailenin durumu daha net öğrenilmektedir.
  • Yapılan araştırma sonucunda maddi durumu kötü olan kişilere yardımlar yapılmaktadır.

  Yapılan başvurudan sonra kurum tarafından bir takım belgeler istenmektedir. 2018 – Okul yardım parası ne kadar konusunda bu belgeler çok önemli bir yer tutmaktadır ve istenilen sürede teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Sağlık raporu (istenirse)
  • İŞKUR başta olmak üzere meslek kuruluşlarına yapılan başvurulara dair belge
  • Diğer belgeler (istenirse)

  Söz konusu belgeler genel olarak yukarıda olmasına rağmen bunların dışında farklı belge istenme durumu da olabilmektedir. Bunun için ilgili kuruma giderek bilgi alınması çok önemlidir. Böylelikle istenilen belgeler önceden hazırlanabilmekte ve böylelikle zaman kaybetmeden başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

  2018 – Okul yardım parası ne kadar sorusunun cevabından önce bu yardımın ne kadar süre ile verildiğini bilmek gerekmektedir. Bu durum için net bir şey söylemek mümkün değildir. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kurumlar tarafından değerlendirmeler yapılmakta ve buna göre yardımın kaç ay ödeneceği belirlenmektedir. Ayrıca söz konusu süre içerisinde tekrardan kontroller yapılmakta ve verilen yardımın gerçekten maddi durumu kötü olan aileye verildiğinden emin olunmaktadır. Bu kontroller genellikle 6 ayda bir defa yapılmaktadır. Fakat bazen özel durumlar meydana gelmekte ve bundan dolayı da kontroller normale göre daha sık olabiliyor. Buradaki temel amaç söz konusu yardımın gerçekten ihtiyacı olan birisine gittiğinden emin olunmasıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Okul Yardım Parası Ne Kadar ve Öğrencilere Yapılan Yardım Miktarları

  2018 – Okul yardım parası ne kadar sorusunun cevabı devlet kurumlarında görev yapan en yüksek memur aylığına göre hesaplanmaktadır. Bu aylığın artması durumunda verilen yardımların miktarları da artmaktadır. Ayrıca yapılan yardımlar öğrencilerin eğitim gördükleri okul türlerine göre farklılık göstermektedir. Yani ilkokulda eğitim gören bir öğrenciyle üniversiteye giden bir öğrencinin alacakları yardımlar farklıdır. 2018 – Okul yardım parası ne kadar sorusunun cevabı genel olarak şu şekildedir:

  • Okul öncesi eğitimi veren kurumlara devam eden öğrencilere verilecek yardım miktarı 515 TL’dir.
  • İlköğretim eğitimi veren kurumlara devam eden öğrencilere verilecek yardım miktarı 773 TL’dir.
  • Orta öğretim eğitimi veren kurumlara devam eden öğrencilere verilecek yardım miktarı 824 TL’dir.
  • Orta öğretim eğitimi veren kurumlara gidebilecek seviyede olmasına rağmen okula devam etmeyen öğrencilere verilecek yardım miktarı 515 TL’dir.
  • Yüksek Öğretim eğitimi veren kurumlara devam eden öğrencilere verilecek yardım miktarı 928 TL’dir.

  2018 – Okul yardım parası ne kadar sorusuna ait detaylar genel itibariyle böyledir. Bunun dışında söz konusu yardımın yatıp yatmadığını takip edebilmek için de bazı sorgulamalar yapılabilmektedir. Bu sorgulamalardan bir tanesi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlete giriş yapabilmek için farklı yöntemler kullanılsa da bunlar arasından en fazla tercih edileni en yakın PTT şubesinden alınabilecek e-devlet şifresidir. PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile gidildiği zaman 2 TL ödemek suretiyle bu şifre alınabilmektedir. Oldukça kolay bir işlem olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Şifre alındıktan sonra öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Buradan da Sosyal Yardım Bilgileri seçeneği gelinmesi gerekmektedir. Böylece buradan okul yardım parası sorgulaması yapılabilmekte ve söz konusu ücretin yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir.

  2018 – Okul yardım parası ne kadar konusu genel olarak böyledir fakat burada devlet çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ülkemizde yaşayan insanların tamamı maalesef aynı gelir düzeyine sahip değildir. Alt gelir grubunda bulunan insanlar maddi olarak zorlanmakta ve bu da çocukların aldıkları eğitimi doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı devlet aradaki eşitsizliği giderme adına böyle bir destek vermekte ve maddi durumu kötü olan öğrencilerin biraz daha rahat etmelerini amaçlamaktadır. Bunun için de gerekli kontrolleri yapmakta ve söz konusu yardımların gerçekten ihtiyacı olan kişilere gitmesine özen göstermektedir.

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

  2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

  2018 – SGK Cenaze Yardımı
  tıkla sorunu sor

  2018 – Okul Yardım Parası Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Özlem dedi ki:

   5 çoçuğum var bunlar için okul parası alabilirmiyim. Eşimin üzerine sadece araba var ve kiracıyız. Eşim sigortalı..

  2. Özlem dedi ki:

   5 çoçuğum var bunlar için okul parası alabilirm iyim. Sadece eşimin üzerine kayıtlı bir araba var ve eşim sigortalı.

  3. Ali denizalp dedi ki:

   Okul yardım paraları hangi tarihlerde veriliyor

  4. dilşad dedi ki:

   merhaba 1 kızım var evli değilim. çalışmıyorum.9 a gidiyor.evim var arabam var ama herhangi bir maaşım yok. babam annem destek oluyor. bu yardımı alabilirmiyim.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapacağınız başvuru sonrası, memurlar ailenin gelir düzeyini ve yardıma muhtaçlık düzeyini ölçmek için aile ile görüşmeye giderler. Burada, üzerinize kayıtlı olan ev,araba vb gibi şeyler var ise, yardım parası alma olasılığınızı düşürecektir. Geliriniz yok ama üzerinize kayıtlı mal var ise, değerlendirmeye alınır ve size geri dönüş yapılır.

  5. yasemin pedük dedi ki:

   benim 9 ccoçugum var ve 3 ü okuyor 1 ci cınıf 2cisınıf diyeride beşe başlıyorlar eşimin sigortası yok hambaallık yapıyor ama VAKIF bana öylebirrşey yok rapor istiyor yardımcı olurmusunuz 2 çocugumda okurma yazma zorlugu oldugu için özel egtime gidiyorlar durumum bozuk bana yardımcı olurmusunuz lütfen

  6. Talat dedi ki:

   Merhaba ben 2 çocuk annesiyim büyük kizim 5 kucuk kizim 1 e gidiyor esim askeri ucretle calisiyor kiraciyiz yardim parasi icin nasil basvurabiliriz

  7. suzan dedi ki:

   Hala cevap gelmedi lutfen rica ediyorum bir cevap yazin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Gecikme için üzgünüz. 🙁

  8. suzan dedi ki:

   Bu yorumun cevabi nedir lutfen iletirmisiniz

  9. suzan dedi ki:

   Esim asgari ucretli kiraciyim kizim 3 e gidiyor baska gelirimiz yok bizde alabilirmiyiz nereye basvurmamiz lazim yardim ederseniz sevinirim tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücret geliri olanlara bu yardım yapılmamaktadır. Bu yardım alabilmek için asgari ücretin 1/3 ünden fazla gelirinizin olmaması gerekmektedir.

  Sorunuzu Yazın