Emeklilik

2018 – Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama Robotu

İnsanların yapmış olduğu meslekler ne olursa olsun devletin belirlemiş olduğu sigorta primini yatırmak zorundadırlar. Yatan sigorta primleri emeklilik şartları arasında bulunmakta ve belli bir seviyeyi geçmek zorundadır. Ayrıca kişilerin alacakları emekli maaşlarını da söz konusu primler etkilemektedir. Çiftçi, esnaf gibi meslek grupları BAĞKUR’a (4B) sigorta primlerini kendileri yatırırken, işçiler ise SSK’ya (4A) bağlı olup sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. Devlet memurları ise emekli sandığına (4C) bağlı olup sigorta primleri devlet tarafından yatırılmaktadır. Devlet memurlarının yatan sigorta primleri maaşları ve farklı unsurlara göre belirlenmektedir. Bu da memurların alacakları emekli maaşını doğrudan etkilemektedir. Memurlar emekli olduklarında ayrıca birde emekli ikramiyesi almaktadır. 2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu ile alacakları ikramiye miktarını kolaylıkla hesaplamakta ve planlarını da ona göre yapabilmektedirler.


2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu sayesinde emekli olacak kişiler ne kadar ikramiye alacaklarını rahatlıkla hesaplayabilmektedir. Söz konusu robot hesaplamaları yaparken bir takım bilgileri göre hesaplama yapmaktadır. Böylece kişilerin alacakları ikramiye daha net olarak tespit edilebilmektedir. Devlet memuru olarak fiili olarak yapılan görev süresi dikkate alınmakta ve söz konusu süre taban kazancı ile çarpılarak alınacak olan toplam ikramiye miktarı hesaplanmaktadır. Taban kazancı ile sigorta primi esas kazancı anlatılmak istenmekte ve bu miktar ile fiili hizmet süresi çarpılmaktadır. Bundan dolayı bazı kişiler emekli ikramiyesini yanlış olarak hesaplamaktadır. Hesaplama yaparken net maaş tutarı üzerinden hesaplama yapılmakta bu da hesabın yanlış olmasına neden olmaktadır.

2018 – Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama Robotu ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Devlet memurları ikramiye alabilmesi için öncelikle emekli olabilme şartlarına sahip olması gerekmektedir. Söz konusu şartlar net olmayıp kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni ise ülkemizde uygulanan emeklilik yasalarının zaman zaman değişikliğe uğramasıdır. Yapılan değişikliklerin hepsi etkilemese de köklü değişiklikler mutlaka emeklilik şartlarını değiştirmektedir. Söz konusu değişikliklerin sonuncusu 2008 yılının Mayıs ayından itibaren yürürlüğe girdi ve bu tarihten sonra memur olan kişileri kapsamaya başladı. Belirtilen tarihten önce memuriyete giren kişiler ile belirtilen tarihten sonra girenler arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu konusunda dikkat edilmesi hususlar arasında yapılan son yasa değişikliği de bulunmaktadır. Çünkü söz konusu yasa ile emekliliğe dair çok fazla madde değişikliğe uğramıştır. Yapılan bu değişiklik ile memurların yaşları kademeli olarak artmaya başlamıştır. Bu artış 65 yaşına kadar devam etmekte ve daha sonra sabitlenmektedir. Yani söz konusu tarihten sonra işe giren memurlar 65 yaşında emekli olabilecektir. Daha önceki yasada emeklilik yaşı erkekler için 60 iken bayanlar için 58 idi. Yapılan bu değişiklikle hem erkek hem de bayan memurlar 65 yaşında emekli olabilmektedir. Bu durum memurların alabilecekleri ikramiye miktarlarını da doğrudan etkilemektedir. Fiili hizmet yılı bir seviyeye kadar arttıkça ikramiye tutarını artırmaktadır.

2018 – Memur Emekli İkramiyesi Hesaplama Robotu ve İstenen Bilgiler

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu memurlara ait bir takım bilgilere göre hesaplamaları yapmaktadır. Söz konusu bilgiler memurların çalışma süreleri ile ilgili olup bunlara göre ikramiye daha net olarak hesaplanabilmektedir. Ayrıca bu tür robotların neredeyse tamamı aynı zamanda emekli maaşı hesabı da yaptığı için söz konusu bilgiler daha net sonuçlar ortaya koymaktadır. Emekli ikramiyesi hesabı yapan robotların istediği bir takım bilgiler şu şekildedir:

  • Hizmet yılı
  • Kıdem yılı
  • İkramiye yılı

Söz konusu bilgilerin bir kısmı emekli maaşı için de kullanılabilmektedir. Bunun dışında bazı robotlar şunları da isteyebilmektedir:

  • Emekliliğe esas unvan
  • Derece ve Kademe
  • Emekliliğe esas derece ve kademe

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu hizmeti SGK tarafından da verilmekte olup buradaki hesaplamalar daha net sonuçlar vermektedir. Emekli ikramiyesini hesaplamak isteyenler https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresindeki robotu kullanabilmektedir. Siteye girildiği zaman bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler yukarıda da belirtildiği gibi derece, kademe ve hizmet yılı şeklindedir. Burada farklı olarak kişilerden aylık tarihi de istenmektedir. Söz konusu bilgiler sayesinde hem ayrıntılı olarak emekli maaşı hesaplanmaktadır. Hesaplamaların daha net olması için ek gösterge, kıdem yılı gibi hususlarında yazılması gerekmektedir.

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu konusu genel hatlarıyla bu şekilde olup girilen bilgiler sayesinde alınacak olan memur emekli ikramiyesini net olarak hesaplamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Yapılan hesaplamalar verilen bilgilere göre yapılmakta ve bundan dolayı da bilgilerin doğru olarak verilmesi çok önemlidir. Bilgilerin yanlış ya da eksik girilmesi hesaplamaların yanlış yapılmasına neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse hizmet yılının eksik ya da fazla yazılması alınacak olan ikramiye tutarını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı bilgilerin tam olarak öğrenildikten sonra burada hesaplama yapılması çok daha doğru olacaktır.

2018 – Memur emekli ikramiyesi hesaplama robotu ile yapılan hesaplamalar oldukça isabetli olsa da kişilerin söz konusu hesaplamaları daha net öğrenmek için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmesi ve oradan gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir. Böylece alınacak olan emekli ikramiyesi daha net hesaplanacaktır.

3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

2018 – Sigorta Emeklilik Hesaplama

2018 – Emeklilik Yaş Tablosu

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 27 yıl 4ay kamuda hizmetin var 18 ay askerlik borçlanması yaptım 4 ayda özel sigortam var toplam 29 yıl 2 ay hizmetin var emekli maaş ne kadar alırım emekli ikramiyesini 29 yıldanmmı alırım yoksa 28 yıldanmmı alırım açıklama yaparsanız sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu