• 2018 – KYK Yurt Sonuçları

  Üniversiteye başlayan öğrencilerin çok büyük bir bölümü yaşadıkları yerden farklı bir ile gitmek zorunda kalmaktadır. Bundan dolayı üniversite öğrencileri için en büyük sorunlardan bir tanesi barınma sorunudur. Öğrencilerin bu sorunu için devlet tarafından daha önce yaptırılan ve hizmet veren yurtlar bulunmaktadır. Bunun dışında yeni yurtlar da yapılmakta ve öğrencilerin bu sorunu tamamen çözülmeye çalışılmaktadır. Devlet yurtları bir devlet kurumu olan KYK’ya bağlı olarak hizmet vermektedir. Bu yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin öncelikle başvuru döneminde e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu başvurunun ardından ise sonuçlar duyurulmaktadır. 2018 – KYK yurt sonuçları online olarak öğrencilere duyurulmaktadır. Öğrenciler internet üzerinden sonuçları öğrenmekte ve buna göre hareket etmektedir. Böylelikle yurt başvuruları ve sonuçları için ekstra bir şeyler yapmaya gerek olmamaktadır.


  2018 – KYK yurt sonuçları konusundan önce yurt başvuruları ile ilgili kısa bir bilgi verilmesi gerekmektedir. Son dönemde teknolojinin ilerlemesi sayesinde birçok işlem artık online olarak yapılabilmektedir. Bu işlemlerden bir tanesi de yurt başvurularıdır. Yurt başvuru devletin resmi sitesi konumunda olan e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sitesine girmek için ise farklı yöntemler bulunmakta olup insanlar kendi durumlarına göre bu siteye giriş yapabilmektedir. Fakat insanlar tarafından en fazla tercih edilen yöntem PTT’den e-devlet şifresi almak ve bu şekilde siteye giriş yapmaktır. E-devlet şifresi kişiye özel olmakta ve kimlikle beraber PTT’ye gidildiğinde düşük bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Bu şifre kullanılarak e-devlet sitesine giriş yapılmalı ve ardında Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmetlerine geçiş yapılması gerekmektedir. Burada bakanlığın vermiş olduğu birçok hizmet bulunmaktadır. KYK, bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterdiği için yurt başvuruları bu bakanlığın hizmet kısmında yer almaktadır. Buradan “Yurt Başvurusu” seçilerek başvuru yapılabilmektedir.

  2018 – KYK Yurt Sonuçları Nereden Öğrenilmektedir?

  Başvuru döneminin sona ermesiyle birlikte 2018 – KYK yurt sonuçları açıklanmakta ve online olarak öğrencilere duyurulmaktadır. KYK yurt sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrencilerin https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresine giriş yapması gerekmektedir. Bu adreste KYK yurt sonuçları açıklanmakta olup bu sonuçları öğrenmek için bazı sorulara doğru cevap verilmesi gerekmektedir. Bu soruların nedeni ise kimlik doğrulamadır. Verilen adrese girildiğinde Sıra No, Cilt No, Aile Sıra No gibi kimlikte bulunan bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler sayesinde yurt sonuçlarına ilgili kişiden başkası erişemeyecektir. Bu bilgiler yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılarak yurt sonucu öğrenilebilmektedir. Yurt sonuçları sadece bir defaya mahsus açıklanmamakta olup yedek sırada olan adaylar için bu sonuçlar aman içerisinde tekrar açıklanmaktadır. Bu açıklamalar boş kalan kontenjanlara göre yapılmakta olup boş kontenjan ya da açıkta öğrenci kalmayana kadar devam etmektedir.

  2018 – KYK yurt sonuçları açıklandıktan sonra yedek listeler devreye girmekte ve buradaki öğrenciler yurtlardaki boş yerlere yerleştirilmektedir. Yurtlarda çok sayıda öğrenci kalmakta olup burada sürekli bir sirkülasyon yaşanmaktadır. Çünkü buraya yeni kayıt olarak gelen öğrenciler olduğu gibi buradan ayrılan öğrencilerde olmaktadır. Böylelikle sürekli yeni boşluklar olmakta ve bundan dolayı da yedek sıra çalıştırılmaktadır. Oluşan boşluklara göre yedeklerden belli bir sayıda öğrenci yurda kayıt yaptırmaya hak kazanmaktadır. Fakat bunların da tamamı kayıt yaptırmamakta ve böylece yine boşluklar oluşmaktadır. Yurtlarda boşluk kalmayana kadar yedek sıradaki adaylar boşluklara yerleştirilmektedir. Yedek sırada kimse kalmadığında ise bu durum KYK’nın internet sitesinden ilan edilmekte ve bu defa da açıktan başvuru alınmaya başlanmaktadır. Böylelikle yurtların sürekli tam kapasite ile hizmet vermesi sağlanmış olmaktadır.

  2018 – KYK Yurt Sonuçları ve Diğer Hususlar

  2018 – KYK yurt sonuçları öğrenciler açısından çok önemlidir. Çünkü farklı bir şehirde barınma ihtiyacını gidermek için çok fazla seçeneğe sahip olmayan öğrenciler için devlet tarafından sağlanan bu yurtlar adeta birer kurtarıcı gibidir. Ayrıca devlet tarafından sağlanan yurtların başka avantajları da bulunmaktadır. Bu yurtların bazılarında kalan öğrencilere yemek ya da kantin desteği yapılmakta bu da öğrencileri maddi olarak az da olsa rahatlatmaktadır. Bu yurtlarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bütün unsurlar dikkate alınmış ve ona göre imkânlar dâhilinde bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Öğrencilerin rahat ders çalışabilecekleri etüt salonları bulunmakta olup vize ve final döneminde burada rahatlıkla derslerine çalışabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin sıklıkla ihtiyaç duydukları internet ve benzeri hizmetlerde bu yurtlarda bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – KYK yurt sonuçları öğrenciler kadar aileleri için de çok önemlidir. Evlatlarını farklı illere gönderen aileler onların güvende olmasını ve rahat etmesini istemektedir. Bunun için en önemli seçenek devlet yurtlarıdır. Devlet yurtları öğrencilerin rahat edebileceği mekânlar olmakta ayrıca güvenlikleri üst seviyededir. Öğrenci olmayan kişilerin bu yurtlara girmeleri neredeyse imkânsız olup bu da öğrencilerin güvenliğini üst seviyelere taşımaktadır. Bu nedenden dolayı 2018 – KYK yurt sonuçları çok daha büyük öneme sahiptir.

  2018 – KYK yurt sonuçları konusundaki genel bilgiler ve bu yurtların aileler ile öğrenciler açısından önemi bu şekildedir. Bu yurtlara yerleşmek isteyen adayların mutlaka başvuru dönemine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü başvuru döneminin kaçırılması durumunda bu yurtlara yerleşebilmek için açıktan başvuru dönemi beklemek gerekmektedir ki bu da yaklaşık 4 ay sürebilmektedir. Ayrıca yedekten yurt hakkı kazanan kişilerinde yedek sonuçlarını iyi takip etmesi gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  2018 – KYK Yurt Sonuçları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın