KYK

2018 – KYK Kredi Başvurusu

İlk defa üniversiteye gidecek olan öğrenciler büyük heyecan duyarken aynı zamanda da bu durum ek maliyet anlamına gelmektedir. Üniversitede öğrenim görmenin maliyeti birçok aileyi zorlaya bilmektedir. Bu durum için devlet tarafında üniversite öğrencilerine farklı destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir kısmı maddi diğer kısmı ise tesis şeklindedir. Maddi destekler ise kendi içinde farklılaşabilmektedir. Öğrenim kredisi ve bursu bilinen maddi desteklerden ikisidir. Bu destekler genel itibariyle benzer olsa da aralarında fark bulunmaktadır. Bu fark öğrenim kredisinin daha sonra ödenmesi koşulu iken bursun ise geri ödemesi yapılmamakta yani karşılıksız olarak verilmektedir. Öğrenciler bu maddi destekleri alabilmek için öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. 2018 – KYK kredi başvurusu kurumun belirlediği şekilde yapılması gerekmekte ve aksi durumda yapılan başvurular kabul edilmemektedir.


2018 – KYK kredi başvurusu için öncelikle kurum tarafından ilan edilen zaman diliminin gelmesi gerekmektedir. Bu zaman dilimi haricindeki zamanlarda başvuru yapılmasöı mümkün değildir. Başvurular online olarak yapılmaktadır. Öğrenciler KYK’nın resmi sitesindeki ilgili bölümden ya da e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. İki başvuruda aynı noktada buluşmaktadır. Bundan dolayı hangisiyle yapıldığının bir önemi bulunmamaktadır. Kredi başvurusunda bulunmak için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Bunun için PTT’den e-devlet şifresinin alınması ya da diğer giriş yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. E-devlete giriş yapıldıktan sonra ise Gençlik ve Spor Bakanlığının sağladığı hizmetlerin olduğu bölüme geçilmesi gerekmektedir. Buradan 2018 – KYK kredi başvurusu yapılabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. E-devlet sitesindeki ilgili bölüme giriş yaptıktan sonra kredi başvurusu yapan kişiye ait bir takım bilgiler görünmektedir. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin olunması gerekmektedir. Bundan dolayı burada bulunan bilgilerin tek tek kontrol edilmesi ve yanlış varsa bunun düzeltilmesi gerekmektedir. E-devletten kredi başvurusu yaparken fark edilen yanlış bilgiler için üniversitenin öğrenci işleri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Buradaki yetkililer yanlış olan bölümleri düzeltecektir. Bu bölümler düzeltilmeden yapılacak olan başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu bölümler düzeldikten sonra 2018 – KYK kredi başvurusu yapılmasının önünde hiçbir engel kalmamaktadır.

2018 – KYK Kredi Başvurusu ve Öncelik Belgeleri

2018 – KYK kredi başvurusu sırasında hiçbir belge istenmemektedir. Başvurunun online ortamda yapılması ve gelişen teknoloji bunun en büyük nedenidir. Daha önceki zamanlarda kredi başvuruları bu kadar kolay yapılmamaktaydı ve başvuruculardan bir takım belgeler istenmekteydi. Şuanda kredi başvurusu yapan kişilerden hiçbir belge istenmemekte ve gereken bu belgeler online olarak diğer devlet kurumlarından alınmaktadır. Bunun dışında farklı durumu olan kişilerin bu durumları kurum tarafından bir öncelik olarak kabul ediliyorsa bunun belgesinin sunulması gerekmektedir. Bu belgeyi sadece özel durumu olan öğrenciler sunacaktır. Öncelik durumu ve istenen belgeler şunlardır:

  • Şehit çocuğu ya da gazi çocuğu olmak ve bunu gösteren belge
  • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam Donanımlı Bir Devlet Hastanesi)
  • Lise ya da denk öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında geçirerek tamamlayan kişiler (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • Darüşşafaka Lisesinden mezun olan kişiler, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21‘inci Maddesi kapsamında bulunan öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
  • Milli futbolcuların Futbol Federasyonundan alınmış ve bu durumu gösteren belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
  • Anne ve babası vefat eden kişiler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

2018 – KYK Kredi Başvurusu ve Taahhütname Onayı

2018 – KYK kredi başvurusu yaparken özel durumu olanlar yukarıdaki belgeleri başvuru ile birlikte ilgili kurumlara teslim etmeleri halinde kredi için bu kişilere öncelik verilecektir. Kredi başvurusunun genel hatları ve bilinmesi gereken hususlar bu şekildedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus başvuru sırasında bilgilerin kontrol edilmesi ve doğruluğudur. Ayrıca başvurusu kabul edilenlerin yapmaları gerekenleri de zamanında yerine getirmeleri son derece önemlidir. 2018 – KYK kredi başvurusu yaptıktan sonra sonuçlar daha önce belirtilen tarihte açıklanmaktadır. Bu açıklama sonucunda başvuruş kabul edilenler ve öğrenim kredisi almaya hak kazananların taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Bu taahhütname onayı da e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Taahhüt onayı yapmak için e-devlete giriş yapılması ve ardında da Gençlik ve Spor Bakanlığındaki ilgili hizmete gelerek onay verilmesi gerekmektedir. Bu onayı verenlerin 18 yaşından küçük olması halinde ise anne ya da babalarının e-devlet şifreleriyle önce veli onayını almaları ve ardında kendi e-devlet şifreleriyle taahhütnameyi onaylamaları gerekmektedir. 15 yaşından küçük ya da anne babasını daha önce kaybetmiş öğrenciler ise velileri ile birlikte en yakın KYK il müdürlüğüne gitmesi ve burada taahhütnameyi onaylaması gerekmektedir.

2018 – KYK kredi başvurusu sonra bu krediyi almaya hak kazananlara verilecek olan miktar her sene biraz daha artmaktadır. Son yapılan artışla birlikte üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisinin miktarı 470 lira olmuştur. Yüksek lisans öğrencileri için bu rakam 940 liraya çıkarken, doktora öğrencileri için ise 1.410 lira olmuştur. Devletin ilgili kurumları öğrencilere verilen kredi miktarlarını eldeki imkanlara göre en üst seviyelerde tutmakta ve öğrencilerin rahat etmesini sağlamaktadır.

2018 KYK Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2015 yılında işyerim resen kapalı olduğu halde 2016 yılnda ssk ayrıldım diye bağkur borcu çıkarmışlar.buna ihtiyacım yok.sildirebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı