KYK

2018 – KYK Burs Sorgulama

Üniversite, öğrenciler için çok büyük bir heyecan oluşturmakta iken aileler içinse buna ek olarak maliyet anlamına gelmektedir. Çünkü öğrenciler genellikle farklı bir ildeki üniversiteye gitmektedir. Bu da barınma ve diğer ihtiyaçların aynı anda karşılanması anlamına gelmekte olup bunun karşılanması bazı aileleri ciddi şekilde zorlayabilmektedir. Devlet tarafından bu durum bilindiği için üniversite öğrencilerine farklı alanlarda destekler sağlanmaktadır. Öğrenciler ve aileleri için bu desteklerden en önemlileri arasında öğrenim kredisi ve burs bulunmaktadır. Öğrenim kredileri ve burslar öğrencilere üniversite hayatları boyunca verilmektedir. Bu da ciddi bir mali destek anlamına gelmektedir. Öğrenim kredisi ile burs hemen hemen benzer maddi desteklerdir. Aralarındaki tek fark isimlerinden de anlaşılacağı gibi öğrenim kredilerinin geri ödenmesi gerekirken burslarda geri ödeme bulunmamaktadır. Bundan dolayı burslar çok büyük avantaja sahip olup öğrenciler tarafından 2018 – KYK burs sorgulama işlemi başvurular açıklandıktan sonra merak edilen konulardan birisi olmaktadır.


2018 – KYK Burs Sorgulama İşlemi Nereden Yapılabilmektedir?

2018 – KYK burs sorgulama işlemi online olarak yapılabilmektedir. Bunun için öğrenciler için farklı iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki e-devlet sitesidir. E-devlet isminden de anlaşılacağı gibi devletin resmi sitesidir. Bu site üzerinden çok sayıda hizmet verilmekte olup insanlar işlemlerini buradan rahatlıkla halledebilmektedir. 2018 – KYK burs sorgulama işlemi de buradan yapılabilmektedir. Öncelikle siteye giriş yapılması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu siteye giriş yolları da her geçen gün artmaktadır. Bu siteye önceleri sadece PTT’den alınan e-devlet şifresiyle giriş yapılabilirken şimdilerde ise siteye giriş için birçok seçenek bulunmaktadır. E-devlete giriş yapmak isteyenler mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı gibi farklı seçeneklere sahiptir. Bu seçeneklerden herhangi biri kullanılarak bu siteye sorgulama işlemi için giriş yapılabilmektedir.

2018 – KYK Kredi Başvurusu

2018 – KYK burs sorgulama işlemi için yukarıda bahsedilen yöntemlerden birisiyle e-devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise hizmetler bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölümde birçok devlet kurumu ve bu kurumların e-devlet üzerinden verdiği hizmetler görülecektir. Bu kurumlar arasından Gençlik ve Spor bakanlığının bulunması gerekmektedir. Bu bakanlık tarafından verilen hizmetler arasından “Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama” işleminin seçilmesi gerekmektedir. Buradan burs sorgulaması yapılabilmekte ve burs alınmaya hak kazanıp kazanılmadığı öğrenilebilmektedir. E-devlet sitesi üzerinden öğrenilen sonuçlar kesindir. Çünkü bu site doğrudan ilgili bakanlıktan bu verileri almakta ve kullanıcılara ulaştırmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir yanlışlık olma olasılığı çok düşüktür.

2018 – KYK Yurt Sonuçları

2018 – KYK burs sorgulama işlemi için öğrencilerin bir başka seçeneği daha bulunmaktadır. Burs sorgulama işlemi için https://sonuc.kyk.gov.tr/ sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Burası burs, kredi ve yurt hizmetleri gibi hizmetlerin verildiği devlet kurumu olan KYK’nın resmi sitesidir. Bu siteye giriş yapılması ve ekranda bulunan bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Siteye giriş yapıldığında güvenlik ve kimlik doğrulaması için T.C. kimlik numarası, Aile Sıra No, Sıra No ve Cilt No gibi nüfus cüzdanında olan bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin hatasız bir şekilde girilmesi ile 2018 – KYK burs sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Site içerisindeki gerekli yönlendirmeler izlenerek burs başvurusunun kabul edilip edilmediği öğrenilebilmektedir. Böylece internet üzerinden bu bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bu durum öğrenciler ve aileleri içinde çok büyük bir kolaylık anlamına gelmektedir.

2018 – KYK Burs Sorgulama İşlemi ve Diğer Hususlar

2018 – KYK burs sorgulama işlemi gerçekleştirildikten sonra başvuru sonucu öğrenilmektedir. KYK öğrencilere öğrenim kredisi ve burs vermektedir. Bu iki destekten bir tanesi öğrencilere verilmekte olup yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile buna karar verilmektedir. Burs başvuruları kurumun kendi belirlediği birçok kriter ve buna bağlı olarak toplanan verilere göre karara bağlanmaktadır. Maddi durumu daha kötü olan ve okuyan kardeş sayısı fazla olan kişilere burs çıkma olasılığı daha fazladır. Fakat bu durum her zaman bu şekilde olacak diye bir anlam çıkarmamak gerekmektedir. Çünkü kurum tarafından değerlendirilen veriler tam olarak bilinmediği için bunun tersi durumlarda olabilmektedir. Bundan dolayı öğrenciler arasında bu konuya bazen anlam verilememektedir. Bunun dışında burs sorgusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri arasında burs sonuçlarının açıklandığı zamandan sonra bu sorgulama işleminin yapılmasıdır. Bazı öğrenciler bu duruma özen göstermemekte ve sorgulama yapmaktadır. Başvurular açıklanmadığı için sistem hata vermekte sorgulama yapan kişi başvurunun kabul edilmediğini düşünebilmektedir. Bundan dolayı bu husus çok basit olmasına rağmen çok önemlidir.

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

2018 – KYK burs sorgulama işlemi genel hatlarıyla bu şekildedir. İsteyen kişiler bu sorgulamayı devletin resmi sitesi olan e-devlet üzerinden yapmakta isteyen kişiler ise KYK’nın resmi sitesindeki ilgili bölümden yapmaktadır. Bu sitedeki ilgili bölümün adresi yukarıda bulunmaktadır. Buralardan öğrenilen burs başvuru sonuçlarından sonra gereken işlemlerin de zamanında yapılması gerekmektedir. Çünkü bu işlemlerin istenilen zamanda yapılmaması kazanılan bursun kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı bu süreçte de zaman aralıklarına çok dikkat edilmeli ve bütün işlemler verilen zaman içerisinde tamamlanmalıdır. Burs başvurusu ve sonraki dönemlerde bursun durumu ile daha ayrıntılı bilgi almak için bu konuda ilgili KYK yetkilileri ile görüşülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı