• 2018 – KYK Burs Başvurusu

  Bir devlet kurumu olan KYK, üniversite öğrencilerine farklı destekler vermektedir. Yurt, öğrenim kredi ve burs başta olmak üzere öğrencilere farklı alanlarda maddi ya da tesis olarak destek vermektedir. KYK tarafından verilen bu desteklerin bir kısmı için ödeme yapılması gerekirken bir kısmı için ise mezun olduktan sonra ödeme yapılması gerekmektedir. Fakat bu destekler arasında bulunan burs için ise ne öğrencilik hayatı boyunca ne de daha sonraki dönemlerde herhangi bir ödeme yapılmasına gerek olmamaktadır. Kısaca KYK tarafından sağlanan burs için herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Bursun böyle bir avantajı olmasından dolayı neredeyse bütün öğrenciler KYK tarafından verilen bursu almak istemekte ve bunun için başvuru yapmaktadır. 2018 – KYK burs başvurusu bunun için büyük bir öneme sahiptir. Bu burs için belirtilen zaman aralığında mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir.


  2018 – KYK Burs Başvurusu ve İstenen Belgeler

  2018 – KYK burs başvurusu yapmak için öncelikle daha önce kurum tarafından ilan edilen zamanın gelmesi gerekmektedir. Bu zaman aralığı dışında başvuru ekranı aktif olmamakta ve başvuru yapılamamaktadır. Burs başvurusu online olarak yapılmaktadır. Burs başvurusu kyk.gsb.gov.tr adresinden belirtilen zaman aralığında yapılması gerekmektedir. Başvuru için öncelik belgesi istenmektedir. Öncelik belgesi isminden de anlaşılacağı gibi özel durumundan dolayı kişilerin önceliğe sahip olduğunu gösteren belgedir. İstenen öncelik belgeleri şunlardır:

  • Şehit çocuğu ya da gazi çocuğu
  • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Donanımlı Devlet Hastanesi)
  • Lise ya da denk öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında geçirerek tamamlayan kişiler (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • Darüşşafaka Lisesinden mezun olan kişiler, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
  • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21‘inci Maddesi kapsamında bulunan öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
  • Milli futbolcuların Futbol Federasyonundan alınmış ve bu durumu gösteren belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
  • Anne ve babası vefat eden kişiler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

  Bunlar dışında başvuru esnasında belge istenmemektedir. Kurum tarafından bu başvuru esnasında gerek duyulan diğer belgeler online ortamda diğer devlet kurumlarından temin edilmektedir.  Bundan dolayı 2018 – KYK burs başvurusu yapmak eskiye nazaran çok daha kolaylaşmıştır. Sadece bilgisayar ya da akıllı telefon kullanarak bu başvuru yapılabilmektedir. KYK tarafından alınan burs başvuruları yine online ortamda duyurulmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi halinde yapılacaklar ile ilgili bilgilendirme KYK’nın resmi sitesinden yapılmaktadır.

  2018 – KYK burs başvurusu ve dikkat edilmesi gereken detaylar hakkında yukarıda genel bilgiler verilmiştir. KYK tarafından verilen burs miktarları her sene biraz daha artmakta olup bu sene 470 lira olmuştur. KYK tarafından verilen bursun miktarı öğrenciler için son derece tatmin edici seviyededir. Bu miktar üniversitedeki normal öğrenciler için geçerli olup yüksek lisans ve doktora öğrencileri için bu burs miktarı daha da fazladır. Yüksek lisans yapan öğrencilere KYK tarafından verilen bursun miktarı bu sene 940 lira olmuştur. Doktora öğrencilerine verilen bursun miktarı ise 1.410 liraya yükselmiştir. Bu burslara bütün öğrenciler yukarıdaki internet adresinden başvuru yapabilmektedir. Daha sonra kurum kendi içindeki farklı kriterlere göre bu başvuruyu değerlendirmekte ve karara bağlamaktadır. KYK bazı öğrencilere burs verirken bazılarına ise öğrenim kredisi vermektedir. İkisinin de miktarı aynı olup aralarındaki tek fark bursun geri ödemesinin olmamasıdır.

  2018 – KYK Burs Başvurusu ve Taahhütname

  2018 – KYK burs başvurusu yapıldıktan ve bu başvuru kabul edildikten sonra bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu burs üniversitenin sonuna kadar koşulsuz bir şekilde verilmemektedir. Bu bursu alan öğrencilerin kesinlikle başarısız olmaması gerekmektedir. Başarısız olan öğrencilerin bursları kesilmektedir. Bunun dışında okuldan ayrılma ya da kayıt dondurma gibi durumlarda da burs kesilmektedir. Ayrıca kesinleşen adli cezada bursun kesilmesine neden olmaktadır. Genel bu ve benzer durumlar KYK tarafından verilen bursun kesilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı öğrencilerin son derece dikkatli olması ve bu durumların yaşanmasına müsaade etmemesi gerekmektedir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise bu bursla ilgili taahhütnamedir. Burs başvurusu kabul edilen kişilerin bursla ilgili bütün bilgilerin bulunduğu taahhütnameyi onaylaması lazımdır. 2018 – KYK burs başvurusu için bu husus çok önemlidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – KYK burs başvurusu yapıldıktan ve başvuru kabul edildikten sonra belirtilen süre içerisinde bursla ilgili olan taahhütnamenin onaylanması için e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Devlet kurumlarından alınabilecek birçok hizmetin verildiği siteye giriş yapılması için mobil imza, elektronik imza gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Fakat insanlar genellikle PTT’den aldıkları e-devlet şifresi ile bu siteye giriş yapmaktadır. Siteye giriş yapıldıktan sonra hizmetler bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise Gençlik ve Spor Bakanlığının verdiği hizmetler bölümüne gelerek taahhütname onayı ile ilgili hizmetin seçilmesi gerekmekte ve gerekli yönlendirmeler takip edilerek taahhütname onaylanmalıdır. 18 yaşından küçük olanlar ise anne ya da babalarının e-devlet şifreleriyle önce veli onayını almaları ve ardında kendi e-devlet şifreleriyle taahhütnameyi onaylamaları gerekmektedir. Böylelikle burs almak için bütün işlemler tamamlanmış olmaktadır. 2018 – KYK burs başvurusu ve sonraki süreçler bu şekildedir.  tıkla sorunu sor

  2018 – KYK Burs Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın