KYK

2018 – KYK Borç Sorgulama

Üniversite birçok genci en büyük hayallerinden birisi olmakla birlikte beraberinde de büyük bir maddi yük getirmektedir. Bu durum bilindiğinden dolayı devlet tarafından üniversitede eğitim gören gençlere bazı imkânlar sağlanmaktadır. Bu imkânların bir kısmı para şeklinde olurken bir kısmı ise sosyal imkânlar şeklindedir. Devlet tarafından sağlanan bu imkânlardan herkes yararlanabilmekte ve böylece bu imkânlar ciddi destek sağlamaktadır. Fakat daha öncesinden bu imkânlar için başvuru yapılması gerekmektedir. Devlet tarafından öğrencilere öğrenim kredisi, burs, yurt gibi farklı imkânlar sağlanmaktadır. Bu imkânlar devletin biri kurumu olan KYK tarafından yapılmaktadır. Üniversiteye giden gençlerin bu imkânlar için bu kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise sağlanan bu imkânların bazılarının geri ödemesi yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı özellikle üniversiteyi bitiren gençler, bu borçlar için 2018 – KYK borç sorgulama işlemi ile bu borçların takibi yapılabilmektedir.


2018 – KYK borç sorgulama işlemi ile üniversiteyi bitiren gençler daha önce kullandıkları kredilerin geri ödemesini takip edebilmektedir. Devlet tarafından üniversite öğrencilerine yurt, kredi ve burs sağlanmaktadır. Bunların dışında da farklı imkânlar bulunmaktadır fakat onlar kişilere göre değişebilmektedir. Fakat yurt, kredi ve burs imkânlar dâhilinde herkese sağlanmaktadır. Üniversiteye giden gençler kaldıkları yurtların durumuna göre farklı ücretler ödemektedir ve bunu yurtta kaldıkları dönemde yapmaktadırlar. Devlet yurtları farklı imkânlara sahip olup buna göre de ücretleri farklılık göstermektedir. Kimi yurtların ücretlerin çok uygun olurken kimi yurtlar ise bunlara göre nispeten daha pahalıdır. Yurtta kalırken aylık ödeme ya da 3 aylık toplu ödemeler yapılması gerekebilmektedir. Bundan dolayı yurt hizmetinden yararlanan öğrenciler, bu hizmetle ilgili daha sonraki dönemlerde herhangi bir borç ödeme durumunda kalmamaktadır.

2018 – KYK borç sorgulama işlemi yukarıda anlatılanlardan dolayı yurt ödemeleri için yapılamamaktadır. KYK tarafından öğrencilere aylık para yardımları da yapılmaktadır. Bunlar öğrenim kredisi ve bursu olarak bilinmektedir. Kurum tarafından sağlanan burslar öğrencilere geri ödemesiz verilmektedir. Dolayısıyla burs alan öğrencilerin bunları daha sonra ödemelerine gerek olmamaktadır. KYK tarafından sağlanan diğer maddi yardım ise öğrenim kredisidir. Bu kredi öğrencilere aynen burs gibi aylık olarak verilmekte olup burstan tek farkı bu kredinin geri ödemesinin yapılmasıdır. Öğrenim kredisi alan kişiler mezun olduktan bir süre sonra bu kredinin geri ödemesini yapmaları gerekmektedir. Devlet tarafından bu kredi eşit taksitlere bölünmekte ve bu şekilde geri ödemesi yapılmaktadır. KYK tarafından sağlanan farklı imkânlardan biri olan öğrenim kredisi için 2018 – KYK borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden 2018 – KYK Borç Sorgulama

2018 – KYK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birincisi e-devlet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Devletin bütün kurumlarının bulunduğu bu siteye girebilmek için e-devlet şifresi gerekmektedir. Bu şifreye sahip olmayanlar yeni kimlik kartı ve bu karta ait şifre ya da mobil imza ve elektronik imza gibi farklı seçeneklerle de bu siteye giriş yapabilmektedir. E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra ise hizmetler bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir. Burada devletin birçok kurumunun olduğu görülecektir. Bu kurumlar arasından Gençlik ve Spor Bakanlığının olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Bu bakanlı tarafından sağlanan hizmetlerin listesinden “Öğrenim Kredisi Geri Ödeme” seçeneğine giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölümden daha önce alınan ve ödeme planı oluşturulan öğrenim kredisine ait borçlar görülebilmektedir.

KYK İnternet Sitesi Üzerinden Hızlı Bir Şekilde 2018 – KYK Borç Sorgulama

2018 – KYK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler için bir başka seçenek daha bulunmaktadır. Bu sorgulama seçeneği de yine internet üzerinden sorgulama işlemin gerçekleştirmektedir. Bu seçenekte KYK internet sitesi kullanılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyen kişilerin öncelikle www.kyk.gov.tr/web/Yeni_Odeme/odemeParametreGiris.do adresine giriş yapmaları gerekmektedir. Buraya giriş yapıldıktan sonra sistem tarafından kimlik doğrulaması için bir takım sorular sorulmakta ve bu soruların doğru bir şekilde ekrandaki bölümlere girilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numarası, Cilt No, Aile Sıra No ve Sıra No sorulmaktadır. Bu bölümler nüfus cüzdanına bakılarak doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bunlardan sonra da sistem tarafından oluşturulan doğrulama kodunun girilmesi gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yapılmaktadır. Sistemde KYK tarafından sağlanan kredi ve burslar gözükmektedir. Krediler ait geri ödeme planları da bu ekrandan görülebilmektedir. Ayrıca toplam borç, kalan borç, ödenen borç gibi farklı bilgileri de bu ekranda bulabilmek mümkündür.

2018 – KYK borç sorgulama işlemi bu şekilde yapılabilmektedir. Bunlar dışındaki internet siteleri sizi ya KYK sitesine ya da e-devlete yönlendirecektir. Farklı bir siteye yönlendiren sitelere kimlik bilgilerinin girilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmekte ve bir tür dolandırıcılığın içinde bulunabilmektedir. 2018 – KYK borç sorgulama işlemi genel hatlarıyla bu şekildedir. Devletin ilgili kurumu olan KYK tarafından sağlanan bu kredi, öğrencilerin öğrenim dönemlerinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Hem aileleri rahatlatmakta hem de öğrencileri mutlu etmektedir. Üstelik verilen bu krediler her sene biraz daha artmakta ve öğrencilerin daha çok ihtiyaçlarını bu kredilerle gidermesini sağlamaktadır. Devletin burada üstlendiği rol ve öğrencilere sağladığı bu tür imkanlar sayesinde birçok kişi üniversitede daha rahat etmekte ve bu süreçte maddi zorluklar yaşamamaktadır.

2018 – KYK Burs Sorgulama

2018 – KYK Kredi Başvurusu

2018 – KYK Yurt Sonuçları

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. dostum senın borcun daha vergı daıresıne dusmemiştir 2 yıl sonra odemeye başlanıyordu hatırladığım kadarıyla sen önce kyk ile iletişime geçip aftan yararlanmak istiyorum diye durumunu anlatırsan belki onlar yardımcı olabilir 444 19 61 numarası.

  2. ARKADAŞLAR MERHABA , BEN BU YIL MEZUN OLDUM.KREDİM VAR VE AF YASASI DİYE BİR ŞEY DUYDUM. NASIL OLUYOR BİLGİ SAHİBİ OLAN VARSA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı