SSK

2019 Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar ?

2019 Kadınlar süt (emzirme) izni almak, sigorta kapsamında çalışan ve yeni bebek sahibi olan her kadının yasal hakkıdır. Bebeğin sağlığı adına anne sütü alınmasının ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından sürekli dile getirilen bir gerçektir. Annelerin çalışma hayatı sebebiyle bebekleriyle ilgilenebileceği kısıtlı vaktinin olması, bebeğin ilk senesinde alması gereken anne sütünü alabilmesini engellemektedir. Durum böyle olunca devlet tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde, çalışan anneler için bebekleri bir yaşını doldurana kadar belirli sürelerde yasal izin hakkı verilmiştir.


Çalışan annelere devlet desteği olarak birçok imkân sağlanmakta olup hem iş hayatından uzak kalmamaları hem de çocuklarına vakit ayırabilmeleri sağlanmaktadır. Doğum izni, doğum parası, doğum yardımı, süt parası, süt izni, mama ve bez yardımı gibi birçok sosyal sorumluluk projesi kapsamında verilen destekler çocuk sahibi olan ailelerin rahatlamasını sağlanmaktadır. Bu desteklerden bazıları anne olan her Türk vatandaşına verildiği gibi, bazıları sadece çalışan annelere özel olarak verilmektedir. Verilen destekler için belirli şartlar bulunmakta olup şartlara uygunluk sağlayan herkes bu yardımlardan faydalanabilmektedir.

Süt İzni Süresi Ne Kadardır?

Süt izni anne doğum yaptıktan sonra yasal olan doğum izni bittikten ve çalışmaya tekrar başlamasından sonra verilmektedir. Bu izin bebek bir yaşına gelene kadar, annenin yasal hakkı olarak kullanabilmektedir. Süt izni süresi günlük olarak toplam 1,5 saattir. Günlük 1,5 saat izin süresinin kaça bölüneceği, nasıl kullanacağı gibi kriterler çalışan anne tarafından belirlenmektedir.

Çalışan anne için verilen süt izni, çalışma saatine dahil olarak sayılır ve bu sayede alınacak olan maaşta herhangi bir değişiklik oluşmaz.

Emekli Sandığı (4/C) Kapsamında Memurların Süt İzni Süresi Ne Kadardır?

Memurlar için süt izni, SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlarınkinden farklıdır. Memurlar için süt izni ilk 6 ay boyunca günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay ise günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Memurların doğum izni bittikten sonra, bir yıllık ücretsiz izin haklarını kullanmaları durumda süt izni hakkı kaybolmuş olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Süt İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çalışan annelere sağlanan ayrıcalıklardan birsi olan süt izni hakkında çalışan annelerin bilgisi olması gereken bazı kritik noktalar vardır. Süt izni hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Annelik izni doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olarak belirlenmiş toplam 16 haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Kanunlara göre, annelik iznini bitmesinin ardından süt izni kullanma hakkı başlamaktadır. Annelik izni süresi çoğul bebekler için 8 haftaya artı olarak 2 hafta daha eklenerek uygulanmaktadır.
 • Annelik izninin bitmesinden sonra çalışmaya başlayan anneler süt izni haklarını günde 1,5 saat olarak kullanmaktadırlar. Anneler süt izni haklarını bebekleri bir yaşında oluncaya kadar kullanmaya devam edebilirler.
 • Kanunlar kapsamında işçi anneler ve memur anneler arasında süt izni farklılığı vardır. Memur olarak çalışan annelerin süt izni hakları daha fazla olup ilk altı ay için 3 saat, ikinci altı ay için ise 1,5 saat olarak verilmektedir.
 • Süt izni hakları annelerin çalışma saatleri dahilinde kullanılmaktadır.
 • Süt izni kullanmaya hakkı olan anneler ayrıca izin saatlerini kendileri belirleyebilirler. Bu süreler belirlenirken en fazla tercih edilen saatler işe başlamadan önce olan ve iş bitiminden önce olan saatler arasında tercih edilmektedir.
 • Süt izinlerinin aylık veya haftalık olarak kullanılmak istenmesi yasaya aykırı olduğu için uygulanmaması gereken bir durumdur.
 • Süt izinleri iş kanununa göre annelere devletin sağladığı bir haktır. İşverenlerin sağladığı bir jest olarak düşünülmesi doğru değildir.
 • Çalışan bir anneye işverenleri tarafından süt izni hakkı sağlanmadığı durumlarda kadınlar sözleşmelerini kendileri fesih etme hakkına sahip olurlar. Fesih nedenlerinde haklı çıkılması durumunda ise kadın çalışanlar işverenlerden kıdem tazminatları dahil olmak üzere tüm haklarını alabilirler.
 • Çalışan anneler işverenlerine süt izni hakkından yararlanmak istediklerinin bir dilekçe ile bildirmeli ve işveren tarafından uygundur yazısını almalıdır.
 • Emzirme süresince kadın çalışanın başına gelebilecek kazalar iş kazası olarak kabul edilmektedir.

Çalışan Anneler İçin Yarı Zamanlı Çalışma Hakkı Nedir?

Analık halinde yarı zamanlı çalışma ve kısmi istihdam ile ilgili İş Kanunu kapsamında, doğum sonrası çalışan ebeveynler yarı zamanlı çalışma hakkını devlet desteği ile elde edebilmektedir. Çalışan annenin doğumu gerçekleştikten sonra doğum izni bitiminden itibaren yarım zamanlı çalışma sistemine geçiş yapılabilmektedir. Bu hak için tek şart bebeğin sağ olmasıdır. Bu haktan doğum yapan ve çalışan anneler ya da 3 yaşından küçük evlat edinmiş anne ya da babalar faydalanabilmektedir.

Doğum sonrasında ya da 3 yaşından küçük evlat edinilmesi durumunda anne ya da babanın isteğine bağlı olarak;

 • Birinci doğum için 60 gün
 • İkinci doğum için 120 gün
 • Sonraki doğumlarda 180 gün olmak üzere, yarı zamanlı çalışma hakkı verilmektedir.

Çoklu doğum gerçekleşmesi durumunda yukarıdaki sürelere 30 gün ilave edilmektedir. Bu haktan faydalanan sigortalılar, haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izin alabilmektedir. Çocuğun engelli olması durumunda bu hak 360 gün olarak verilmektedir. Yarı zamanlı çalışma hakkında alınan çalışma ödeneği de yarım olacaktır.

Kişilerin sigortalılıkları ise devlet tarafından güvence altına alınmaktadır.

Kadın çalışırken eşi de çalışıyorsa, doğum izni bittikten sonra çocuk ilköğretim çağına gelene dek yarı zamanlı çalışma hakkı kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler doğum izni bittikten sonra isteğe bağlı olarak 6 aylık ücretsiz izin alma hakkına sahiptirler.

Emekli Sandığı (4C) kapsamında çalışan annelerin eşleri de çalışıyorsa, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar bu hak kullanılabilmektedir. Doğum izni bittikten sonra isteğe bağlı olarak ücretsiz 24 ay izin alınabilmesi mümkündür. Emekli Sandığı (4C)’na bağlı çalışan annelerde babalarda bu haktan faydalanabilmektedir.

Çalışan Annelerin Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

Çalışan annelere sağlanan çeşitli haklar vardır. Çalışan annelerin hakları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Memur olarak çalışan emekli sandığı kapsamındaki annelerin maaşları doğum izni süresince çalıştıkları kurumlar tarafından hiçbir kesintiye uğramadan ödenmektedir. SGK annelere izinleri süresince ayrıca bir ödeme yapmamaktadır.
 • 4A kapsamındaki SSK çalışanı annelerin doğum izni paralarını ise Sosyal Güvenlik Kurumu karşılar ve bu sürede işverenleri annelere herhangi bir ödeme yapmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeneklere doğum annelik ödemesi denilmektedir.
 • Memur olarak çalışan annelere doğum sonrasında 1 defaya mahsus olmak üzere çocuk yardımı arası olarak bir ödenek verilmektedir. Bu ödenekler;
 • Birinci çocuk için 300 bin TL
 • İkinci çocuk için 400 bin TL
 • Üçüncü ve sonrası çocuklar için 600 bin TL olmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kapsamında çalışan anneler için ödenen yardım paraları memur çalışanlar ile aynı tutarlarda olmaktadır. Buna ilave olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan annelere bir defaya mahsus olmak üzere yaklaşık olarak 130 bin TL emzirme yardımı ödeneği sağlanmıştır. Emzirme yardımı ödeneğinden memur annelerin yararlanma hakları bulunmaz.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

Emekli Maaşı Evde Ödeme

Emeklilik Şartları

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba ben doğum iznindeyim raporum mayıs 23de bitiyo ama yarı zamanlı çalışma için 600günü doldurmak lazımmış 10gün eksik sadece yinede yararlanammı bundan yada başka yöntemi varmı?

 2. eşim belediye çalişanı 4a lı olup süt izin kaç saat oldugu konusunda kimsenın bilgisi yok ?iyi çalişmalar dilerim.

  1. Merhaba,

   Çoğul gebelikteki süt izninde aynı durum devam ediyor. 2019 da bir değişiklik olmadı.

 3. ıyı gunler..ben bır dogu ılınde polıs memuru olarak gorev yapmaktayım..ve bulundugum ıl merkezı ve ılcelerı dogum yapan bayan polıslere teror tazmınatlarını süt ıznı ve sonrasında tam yatırırken bulundugum ılcede calıstıgım kurum lojıstık burosu tam yatmayacagını gece gorevlerınden 2 yıl muaf oldugum ıcın kesılecegını soyleyıp işi zora sokuyorlar.sut ıznınde olup calısan bayan polıs memurlarının teror tazmınatlarının nasıl odenecegıne daırde bı kanun maddesı bulunmamakta.ıl merkezı ve dıger ılcelerde ucretlerın tam yatarken ve bunlarla ılgılı emsallerı gostermemıze ragmen her ılcenın saymanlıgının kendısını bagladıgını soyleyıp terör ödemesi yapmamak için diretiyotlar..bu konuda yardımcı olurmusunuz dava acmak uzereyız resmen mobıng ve ayrımcılık yapılmakta.

 4. Merhaba iskur un meslek edindirme kursuna gideceğim günlük harçlık ve sağlık sigortasından da yararlanabiliyorum ancak 8 aylik bir bebegim var ve bu program cervcevesinde iskurun sağladığı kurslarda süt izni(emzirme izni) oluyor mu?

 5. Merhaba isverenim süt iznimi toplu kullanmami talep ediyor özel sektör çalışanları için hesaplamayı nasıl yapmalıyım?
  Cumartesi günleri dönüşümlü olarak ayda bir gün çalışıyorum.pazar günleri çalışmıyorum.gunluk 1,5 saat haftada bir saat olarak mı hesaplanıyor yardımcı olabilir misiniz

 6. Merhaba. Ben 4c kapsamında sigortaliyım. Yarım gün çalıştım 3 ay ancak maaşimı tam aldım. Iznim haftaya bitiyor, çocuğum altı ayını doldurdu. Bundan sonra süt iznim olur mu, olursa kaç saat olur?

  1. Merhaba,

   Çocuğunuz 1 yaşına gelinceye kadar günde 1,5 saat süt izni hakkınız mevcut.

 7. memura 24 ay izin,işçiye 6 ay..memura 3 saat süt izni,işçiye 1,5 saat.aldıkları ödenekler farklı,diğer haklar farklı…sorum şu:MEMUR OLAN ANNE DE,İŞÇİ OLAN ANNE DEĞİL Mİ?? MEMURUN ÇOCUĞU ÇOCUK DA,İŞÇİNİN Kİ DEĞİL Mİ??bu haklara sahip olmak için illa ki memur olmak zorundamıyım??NEDEN BİZİM ÜLKEMİZDE BÖYLE BİR ÇİFTE STANDART VAR?? VATANDAŞLAR ARASINDAKİ LİYAKAT VE ADALET,O ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİ GÖSTERİR..MAALESEF BİZ HALA YERİMİZDE SAYIYORUZ….

  1. Merhaba doğumdan önce çalışmıyordum doğumdan sonra bebeğim 3 aylıkken işe başladım özel sektörde çalışıyorum , doğumdan sonra işe başladığım için süt izninden faydalanabilirmiyim

 8. merhaba ;

  ben süt iznimi günlük 1.5 saat toplu birleştirmeyi düşünüyorum o süreçte iş yeri bana maaş veriyor mu?

 9. Merhabalar ben sağlık personeliyim ayın 9 unda nöbet muhafiyetiö bitiyor ve artık nöbete geçmem gerekiyor yasal olarak 2 yılımı dolduruyorum idare bu nöbet hakkımı elimden alıp görevlendirmemi uzatabilir mi teşekkürler

 10. eşim 1952 doğumlu.ocak/1979 tarihinden sadece 1 aylık SSK ya pirim ödemesi bulunmaktadır. iki çocuğu var ama sigortalılık öncesi doğurmuştur. bu durumda eşimin herhangibir kurumdan borçlanarak emekli olma şansı varmıdır ? iyi çalışmalar,teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Kadınlarda sadece doğum borçlanması yapılabiliyor. O da bildiğiniz gibi ssk başlangıcı sonrası olursa. Mevcut durumda geriye dönük borçlanma yapabileceği başkaca bir hakkı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı