• 2018 – Kadınların Süt İzni


  2018 – kadınların süt izni konusunda devlet tarafından çalışan kadınlara doğum öncesi ve sonrası verilen izinler bulunmaktadır. Doğum izni olan kadınlar hamilelik döneminin belirlenen zamanlarında doğumdan önce ve sonra izin kullanmak zorundadırlar. Aynı zamanda bunlar ile birlikte bir de kadınların süt izni hakları bulunmaktadır. 4a SSK ve 4c Emekli Sandığı dâhilinde çalışan kadınların izin hakları ile ilgili biz de bu yazımızda bazı bilgilendirmelerde bulunacağız.


  2018 – Çalışan Kadınların Doğum İzni Ne kadar?

  2018 – kadınların süt izni konusunda 4c Emekli Sandığı ve 4a SSK kapsamına dâhil olan çalışan kadınların hakları şöyle sıralanmaktadır:

  • Devletin öngördüğü ve çalışan kadınlara yönelik yasal izin, doğum öncesi için 8 hafta olarak belirlenmiştir.
  • Yine devlet kapsamında, çalışan kadınların doğum sonrası yasal, izni 8 hafta olarak belirlenmesi ile beraber toplam 16 haftalık doğum izni hakkı verilmektedir.
  • Yapılan doğumda kadının çoğul doğum yapması halinde doğum sonrası izni 10 hafta olarak verilir ve kadın 18 hafta izin kullanma hakkına sahip olur.
  • Çalışan anne, doktor raporu neticesinde hamileliğinin 37. haftasına kadar istekli olarak çalışabilir ve doğumdan önce kullanılmayan 5 haftalık izni doğumdan sonra kullanabilir.
  • Erken doğum olması durumunda, doğum öncesinde kullanılmayan izin hakları doğum sonrasına aktarılmaktadır.

  2018 – 4a ve 4c Kapsamında Çalışan Anne Hakları Nelerdir?

  SSK ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan kadınların bazı hakları aşağıda sıralanmıştır:

  • 4c Emekli Sandığına bağlı memur bir annenin doğum izninde olduğu süre boyunca maaşı çalıştığı kurum tarafından ödenmektedir. Ödenen maaşta kurum tarafından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Ayrıca Emekli Sandığına bağlı çalışan anneye doğum izni süresi boyunca SGK tarafından ekstra bir maaş verilmez.
  • 4a SSK kapsamında çalışan annenin doğum izni dâhilindeki maaşı ise tam aksine işveren tarafından ödenmemektedir. Bu ödenek SSK kapsamında çalışan annelere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Analık ödemesi olarak da kabul edilebilir.
  • Emekli Sandığı kapsamında çalışan anneye, yapılan doğum veya doğumlar dolayısıyla bir kereye mahsus çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardım ise; ilk çocuk için 300 tl, ikincisi için 400 tl ve üçüncü ve sonraki yapılan doğumlar için 600 tl olarak yapılmaktadır.
  • SSK kapsamında ise anneye aynı miktarda doğum dolayısıyla çocuk yardımı yapılırken, bir de SGK tarafından yalnızca bir kez olması şartıyla emzirme yardımı yapılmaktadır. Emzirme yardım miktarı ise ortalama 130 tl kadardır. Memur anneler emzirme yardımından faydalanamazlar.

  2018 – Kadının Süt İzni Hakkı Ne kadardır ve Nasıl Kullanır?

  2018 – kadının süt izni konusunda çalışan kadınların 4a ve 4c kollarına ilişkin süt izni hakları şunlardır:

  • 4c Emekli Sandığı kapsamında çalışan bir annenin doğumdan sonra kullandığı analık izni bitiminde süt izni başlamaktadır. Buna göre; analık izni bittikten ilk 6 ay sonrası günlük 3 saat, ikinci 6 ay sonrası ise günlük 1,5 saat olmak kaydıyla anne süt izni hakkı kullanmaktadır.
  • SSK kapsamında çalışan bir annenin ise doğan çocuğu 1 yılını doldurana kadar günlük 1,5 saat olmak üzere süt izni hakkı bulunmaktadır.

  Verilen süt izni hakkını anne tercihe bağlı olarak istediği saatte ve istediği zaman aralığında kullanabilir. İznin kullanım zamanı ve süresini çalışan anne belirler. İşverenin belirlediği bir zaman dilimi yoktur. Ayrıca süt izni hakkı kanunen zorunlu olarak kullandırılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 – Kadınların Doğum Sonrası İzin Hakları Nelerdir?

  2018 – kadının süt izni konusunun yanı sıra doğum sonrası izin hakları da bulunmaktadır. SSK ve Emekli Sandığı olarak bu hakları iki grupta inceleyebiliriz.

  SSK Kolunda Çalışan Kadınların Doğumdan Sonraki Ücretli ve Ücretsiz İzin hakları:

  • Doğum izin hakkını kullanan çalışan bir anne ilk çocukta 2 ay, ikincisinde 4 ay ve üçüncüsünde de 6 ay olmak üzere part time çalışma hakkına sahip olmaktadır. Anne, çocuğun doğum tarihi öncesinden itibaren son 3 sene içinde 600 gün prime sahip ise İŞKUR tarafından yarı zamanlı çalışma parası alabilir. Çocuğun engelli olması durumunda yarı zamanlı çalışma hakkı anneye 1 yıl olarak verilmektedir. Yapılan doğumda ikiz veya fazlası doğum gerçekleşirse, belirlenen her süreye 1 ay daha ilave hak eklenir.
  • Kadın çalışırken eşinin de çalışması halinde kadına, doğum sonrası analık izninin bitiminden sonra çocuğunun ilköğretim çağına gelene dek yine yarı zamanlı çalışma hakkı verilmektedir.
  • Analık izni bittikten sonra kadın, 6 ay daha ücretsiz yani herhangi bir ödeme almaksızın izin kullanma hakkına sahiptir.

  Emekli Sandığında Çalışan Kadınların Doğumdan Sonraki Ücretli ve Ücretsiz İzin hakları:

  Doğum izin hakkını kullanan çalışan bir anne ilk çocukta 2 ay, ikincisinde 4 ay ve üçüncüsünde de 6 ay olmak üzere part time çalışma hakkına sahip olmaktadır. Anne, çocuğun doğum tarihi öncesinden itibaren son 3 sene içinde 600 gün prime sahip ise İŞKUR tarafından yarı zamanlı çalışma parası alabilir. Çocuğun engelli olması durumunda yarı zamanlı çalışma hakkı anneye 1 yıl olarak verilmektedir. Yapılan doğumda ikiz veya fazlası doğum gerçekleşirse, belirlenen her süreye 1 ay daha ilave hak eklenir.

  • Kadın çalışırken eşinin de çalışması halinde kadına, doğum sonrası analık izninin bitiminden sonra çocuğunun ilköğretim çağına gelene dek yine yarı zamanlı çalışma hakkı verilmektedir. Yarı zamanlı çalışma hakkı yalnızca annelere özgü verilen bir haktır babalar bu haktan faydalanamaz
  • Analık izni bittikten sonra kadın, 24 ay daha ücretsiz yani herhangi bir ödeme almaksızın izin kullanma hakkına sahiptir. Babalar da bu ücretsiz izin hakkından yararlanabilirler.

  Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

  Emekli Maaşı Evde Ödeme 2018

  Emeklilik Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  2018 – Kadınların Süt İzni İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SONGÜL dedi ki:

   merhaba ;

   ben süt iznimi günlük 1.5 saat toplu birleştirmeyi düşünüyorum o süreçte iş yeri bana maaş veriyor mu?

  2. Merve dedi ki:

   Merhabalar ben sağlık personeliyim ayın 9 unda nöbet muhafiyetiö bitiyor ve artık nöbete geçmem gerekiyor yasal olarak 2 yılımı dolduruyorum idare bu nöbet hakkımı elimden alıp görevlendirmemi uzatabilir mi teşekkürler

  3. h.haluk sunal dedi ki:

   eşim 1952 doğumlu.ocak/1979 tarihinden sadece 1 aylık SSK ya pirim ödemesi bulunmaktadır. iki çocuğu var ama sigortalılık öncesi doğurmuştur. bu durumda eşimin herhangibir kurumdan borçlanarak emekli olma şansı varmıdır ? iyi çalışmalar,teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kadınlarda sadece doğum borçlanması yapılabiliyor. O da bildiğiniz gibi ssk başlangıcı sonrası olursa. Mevcut durumda geriye dönük borçlanma yapabileceği başkaca bir hakkı bulunmuyor.

  Sorunuzu Yazın