SSK

2020 Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

Sadece kadın çalışanların kullanması için tanınan süt izni hakkı toplamda 12 ay boyunca devam etmektedir. Birinci ve ikinci 6 ay olarak iki parça halinde değerlendirilen izinde, çalışan kadınların doğum izninden sonra işten erken çıkmaları sağlanmakta ya da yarım gün çalışmalarına izin verilmektedir. 16 haftalık doğum izninin ardından, ücretli izne ayrılmayan SSK’lı ya da SGK’lı kadın çalışanlar, iş hayatına dönmeleri durumunda süt izni hakkından faydalanabilir ve günlük olarak bebeklerini emzirmeye gidebilirler. Annenin süt izni süresi ve süt izninden faydalanmak için belirtilen tüm şartlar, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Süt İzni Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Süt izni hakkı, yeni doğum yapan ve doğum izninden sonra işine geri dönen sigortalı annelere verilmektedir. Kadınların çalışırken çocuk sahibi olmalarını teşvik etmek ve bebeklerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak amacıyla verilen süt izni, 16 haftalık doğum izni tamamlandıktan sonra devreye girecektir. Mesai saatleri içerisinde, annenin bebeğini emzirmesi için belirlenen süt izninin toplam süresi 12 aydır. Süt izni süresi boyunca, annelerin maaşlarından kesinti yapılmaz ve annelere yarım gün çalışma hakkı verilir. Kamu personeli olan ya da özel sektörde çalışan tüm anneler, süt izni hakkından faydalanabilirler.

Süt İzni Kimlere Verilir?

Süt izni kullanım hakkı, özel sektörde ya da kamuda görevli olan tüm kadınlara verilmektedir. Erkek çalışanların süt izni hakkından faydalanması mümkün değildir. Sadece eşini doğumda kaybeden erkek çalışanlar, doğum izni ve süt izni haklarını kullanabilirler. Devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışan kadınlar, aynı şartlar altında süt izni kullanmaktadır. Sigortalı olarak çalışılan süre içerisinde hamile kalan çalışanlar, doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olacak şekilde 16 haftalık analık iznine ayrılmaktadır. Analık izni tamamlandıktan sonra, kadınlar işlerine geri dönerler ve süt iznini kullanmaya başlarlar. Kamu personelinin faydalandığı süt izni hakkı, SSK kapsamında çalışan kadınlara da tanındığından, bu kuralı ihlal eden özel sektörlere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Süt İzninin Süresi Ne Kadardır?

Süt izni kullanma süresi, iki parça halinde değerlendirilmektedir. Doğum izninin ardından işlerine geri dönen anneler, ilk 6 ay boyunca 3 saatlik, son 6 ay içerisinde de 1,5 saatlik izin kullanmaktadır. Süt izni kapsamında verilen süreler, toplu şekilde kullanılamamaktadır. Çalışanlar, günün hangi saatlerinde işten çıkış yapacaklarını kendileri belirlemektedir. İsteğe göre, gün ortasında işten ayrılıp tekrar gelinebilir ya da işten erken çıkış yapılabilir.

Süt izninin kullanım dönemleri içerisinde, annelerin bebekleriyle ilgilenmesi gerekecektir. Annelerin süt iznine çıktıkları saatler, işveren tarafından kesilemez ya da annelere farklı bir yaptırım uygulanamaz. Kamu kurumların kusursuz şekilde ilerleyen bu sistem, özel sektörlerde suiistimal edilmektedir. Süt izni kullanım hakkının ihlal edilmesi durumunda, işverenler Sosyal Güvenlik Kurumuna ihbar edilmelidir.

Kamuda ve Özel Sektörde Süt İzni Süresi Değişir Mi?

Kamu ve özel sektörde çalışan kadınların tamamı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aynı şartlar altında süt izni kullanmaktadır. Süt izni kullanımı için belirtilen koşullar, doğum izninin ardından devreye girmekte ve annelere istedikleri aralıkta işten ayrılma hakkı tanınmaktadır. Süt izni için belirtilen günlük izin hakları, ertesi günle birleştirilmemektedir. Annelerin günlük olarak izne ayrılmaları şartıyla, 12 ay boyunca emzirme hakkını kullanmaları mümkündür.

Süt İzninden Faydalanma Şartları Nelerdir?

Süt iznine çıkma hakkı tanınan kişilerde aranan koşullar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Süt izni kullanımları, sadece kadın çalışanlar için hazırlanmıştır. Erkeklerin süt iznine çıkması mümkün değildir.
 • Kamu kurumlarında görevli olan kadın memurlar ve özel sektörde SSK’lı olarak çalışan kadınlar, süt izni hakkından eşit olarak faydalanmaktadır.
 • Süt izni kullanımından önce, 16 haftalık analık iznine çıkılması ve tekrar aynı işe geri dönülmesi gerekir.
 • Analık iznine çıkacak annelerin, en az 1 yıldır sigortalı olması ve izinden önceki son 3 aylık sigorta priminin düzenli şekilde ödenmesi gerekir.
 • Analık iznine konu edilen bebeklerin hayatta olması gerekir. Doğumlarda vefat eden bebekler ya da kürtajlar için doğum izni ve süt izni kullanılamaz.
 • Doğum izni süresi boyunca, kadınların farklı bir işte çalışmaması şart koşulmuştur.
 • Süt izniyle birlikte, yarım gün çalışma izinlerinin aynı zamanda kullanılmasına izin verilmemektedir.
 • Süt izninin kullanılacağı gün ve saatler, çalışanların kendisi tarafından belirlenmektedir.
 • Bebeklerin ihtiyacı olan günlük emzirme süresi için belirlenen süt izinleri, toplu şekilde kullanılamaz ya da birleştirilemez.

Süt İzni Toplu Olarak Kullanılır Mı?

Süt izninin toplu şekilde kullanılması mümkün değildir. Günlük olarak bebeklerin emzirilmesi amacıyla hazırlanan süt izni hakları, biriktirilemez ya da ertelenemez. O gün izne ayrılmayan anneler, günlük haklarını bir sonraki güne devredemezler. Süt izni kullanım süreleri, yarım gün çalışma süreleriyle kesişmemelidir. Doğum izni sonrasında 2 yıllık çalışmama hakkını kullanan kadınlar, süt izni hakkından faydalanamazlar. Ancak çalıştıkları kurum ya da işletmeyle görüşen ve onay alan kadınlar, dilekçeyle süt izni haklarını birleştirebilirler. Üt izninin kullanılacağı tarihler, ne kadar süreyle kullanılacağı, hangi tarihte izne çıkılacağı ve süt izninin son tarihi gibi bilgilerin dilekçeye eklenmesi gerekir.

Süt İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt izni başvuruları, çalışılan iş yeri ya da kurum üzerinden yapılmaktadır. Doğum izni sonrasında işyerine geri dönen çalışanlar, doğum izni sonrasında süt izni için talep oluşturmalıdır. Çalışılan işyerine dilekçe verilmesinin ardından, işyeri bu dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine bildirecektir. Dilekçenin işleme alınmasının ardından, süt izni başvurusu kesinleşir. SGK tarafından inceleme yapıldıktan sonra, süt izni başvurusu sonuçlanacaktır. Süt izni başvurusunun sorgulamaları, e-devlet sisteminden gerçekleştirilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantı adresine tıklayarak, SGK evrak takip sistemi açılmalıdır. Evrak takip sisteminde yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi doğrulanmalıdır. Sistem girişinin ardından “Süt İzni Başvurusu” bölümüne tıklanması, sorgulama için yeterli olacaktır.

Süt İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Süt izni hesaplaması için iznin başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenmektedir. Kişilerin çalıştığı toplam gün belirlendikten sonra, ilk 6 aylık süt izni adına 3 saat ve son 6 aylık süt izni adına 1,5 saat olmak üzere, toplam çalışılan gün çarpılır. Elde edilen sonuç 7,5’e bölündükten sonra, çalışanların kaç günlük süt iznine çıkacağı belirlenmektedir.

Doğum İzni Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğum izni, süt izninden önce verilmekte ve annelerin bebekleriyle ilgilenmeleri sağlanmaktadır. Sigortalı olarak çalışırken hamişle kalan kadınlar, doğumdan son 3 hafta önce doğum iznine ayrılmak zorundadır her bebek için 16 hafta olarak belirlenen doğum izninde, çoklu doğumlar için bebek başına 2 hafta daha eklenmektedir. Doğum izni süresi boyunca, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annelere ödeme yapılır. Annelere verilen aylıklar, kişilerin maaşları üzerinden hesaplanmaktadır. Doğum izni süresince, farklı bir işte çalışılmaması şartıyla kişilerin sigorta primleri yatmaktadır. Doğum izni tamamlandıktan sonra, isteğe göre ücretsiz izin kullanılabilir. 2 yıl olarak belirlenen ücretsiz izinlerin ardından, kişiler eski işlerine geri dönebilirler. Ayrıca bu izin süresince ödenmeyen sigorta primleri, doğum borçlanması kapsamında annelere iade edilmekte ve erken emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

Emekli Maaşı Evde Ödeme

Emeklilik Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba ben doğum iznindeyim raporum mayıs 23de bitiyo ama yarı zamanlı çalışma için 600günü doldurmak lazımmış 10gün eksik sadece yinede yararlanammı bundan yada başka yöntemi varmı?

 2. eşim belediye çalişanı 4a lı olup süt izin kaç saat oldugu konusunda kimsenın bilgisi yok ?iyi çalişmalar dilerim.

  1. Merhaba,

   Çoğul gebelikteki süt izninde aynı durum devam ediyor. 2019 da bir değişiklik olmadı.

 3. ıyı gunler..ben bır dogu ılınde polıs memuru olarak gorev yapmaktayım..ve bulundugum ıl merkezı ve ılcelerı dogum yapan bayan polıslere teror tazmınatlarını süt ıznı ve sonrasında tam yatırırken bulundugum ılcede calıstıgım kurum lojıstık burosu tam yatmayacagını gece gorevlerınden 2 yıl muaf oldugum ıcın kesılecegını soyleyıp işi zora sokuyorlar.sut ıznınde olup calısan bayan polıs memurlarının teror tazmınatlarının nasıl odenecegıne daırde bı kanun maddesı bulunmamakta.ıl merkezı ve dıger ılcelerde ucretlerın tam yatarken ve bunlarla ılgılı emsallerı gostermemıze ragmen her ılcenın saymanlıgının kendısını bagladıgını soyleyıp terör ödemesi yapmamak için diretiyotlar..bu konuda yardımcı olurmusunuz dava acmak uzereyız resmen mobıng ve ayrımcılık yapılmakta.

 4. Merhaba iskur un meslek edindirme kursuna gideceğim günlük harçlık ve sağlık sigortasından da yararlanabiliyorum ancak 8 aylik bir bebegim var ve bu program cervcevesinde iskurun sağladığı kurslarda süt izni(emzirme izni) oluyor mu?

 5. Merhaba isverenim süt iznimi toplu kullanmami talep ediyor özel sektör çalışanları için hesaplamayı nasıl yapmalıyım?
  Cumartesi günleri dönüşümlü olarak ayda bir gün çalışıyorum.pazar günleri çalışmıyorum.gunluk 1,5 saat haftada bir saat olarak mı hesaplanıyor yardımcı olabilir misiniz

 6. Merhaba. Ben 4c kapsamında sigortaliyım. Yarım gün çalıştım 3 ay ancak maaşimı tam aldım. Iznim haftaya bitiyor, çocuğum altı ayını doldurdu. Bundan sonra süt iznim olur mu, olursa kaç saat olur?

  1. Merhaba,

   Çocuğunuz 1 yaşına gelinceye kadar günde 1,5 saat süt izni hakkınız mevcut.

 7. memura 24 ay izin,işçiye 6 ay..memura 3 saat süt izni,işçiye 1,5 saat.aldıkları ödenekler farklı,diğer haklar farklı…sorum şu:MEMUR OLAN ANNE DE,İŞÇİ OLAN ANNE DEĞİL Mİ?? MEMURUN ÇOCUĞU ÇOCUK DA,İŞÇİNİN Kİ DEĞİL Mİ??bu haklara sahip olmak için illa ki memur olmak zorundamıyım??NEDEN BİZİM ÜLKEMİZDE BÖYLE BİR ÇİFTE STANDART VAR?? VATANDAŞLAR ARASINDAKİ LİYAKAT VE ADALET,O ÜLKENİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİ GÖSTERİR..MAALESEF BİZ HALA YERİMİZDE SAYIYORUZ….

  1. Merhaba doğumdan önce çalışmıyordum doğumdan sonra bebeğim 3 aylıkken işe başladım özel sektörde çalışıyorum , doğumdan sonra işe başladığım için süt izninden faydalanabilirmiyim

 8. merhaba ;

  ben süt iznimi günlük 1.5 saat toplu birleştirmeyi düşünüyorum o süreçte iş yeri bana maaş veriyor mu?

 9. Merhabalar ben sağlık personeliyim ayın 9 unda nöbet muhafiyetiö bitiyor ve artık nöbete geçmem gerekiyor yasal olarak 2 yılımı dolduruyorum idare bu nöbet hakkımı elimden alıp görevlendirmemi uzatabilir mi teşekkürler

 10. eşim 1952 doğumlu.ocak/1979 tarihinden sadece 1 aylık SSK ya pirim ödemesi bulunmaktadır. iki çocuğu var ama sigortalılık öncesi doğurmuştur. bu durumda eşimin herhangibir kurumdan borçlanarak emekli olma şansı varmıdır ? iyi çalışmalar,teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Kadınlarda sadece doğum borçlanması yapılabiliyor. O da bildiğiniz gibi ssk başlangıcı sonrası olursa. Mevcut durumda geriye dönük borçlanma yapabileceği başkaca bir hakkı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu