emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları erkeklere göre değişiklik göstermekte olup özellikle yaş kriterinde daha eken emekli olma fırsatı yakalayabilmektedirler. Günümüzde ev hanımları için de emekli olma fırsatları sunulmuş olup isteğe bağlı olarak sigorta ödeyerek, emekli olabilmektedirler. Kadınların erken emeklilik fırsatı yakalayabilmeleri adına yapabilecekleri doğum borçlanması, emeklilik şartlarının yerine getirilebilmesi adına büyük fırsatlar sunmaktadır. Kadınlar için emeklilik şartları ve detayları yazının devamında yer almaktadır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Kadınların Emeklilik Yaşını Hesaplama

Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplama işlemleri online olarak ve oldukça pratik şekilde yapılabilmektedir. Bu işlem için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet sisteminde tüm resmî kurumlar ile ilgili kayıtlar bulunduğu için hesaplamalar doğru sonuç vermekte olup oldukça güvenilirdir. E-Devlet üzerinden; emeklilik yaşı hesaplama, hizmet dökümü alma gibi SGK ile bağlantılı neredeyse tüm işlemler ve sorgulamalar yapılabilmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız sorgulamalar sistem ilgili yıldaki şartlar üzerinden sorgulama yaparak, emeklilik şartlarınızı doğru bir şekilde incelemenize ve öğrenmenize imkân sağlayacaktır. Kadınlar için emeklilik tablosu ve emeklilik yaşı sorgulama için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

Kadınlar İçin Emeklilik Hesaplaması İçin TIKLAYINIZ

 • Kadınlar için emeklilik yaşı sorgulama işleminde öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanarak, kimlik doğrulama sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.
 • Akabinde açılacak olan kimlik doğrulama sayfasında dilerseniz T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizle, dilerseniz alternatif diğer kimlik doğrulama seçenekleriyle sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz mevcut değilse, almak için PTT şubelerinde gitmeniz gerekmektedir. 2 TL ödeyerek ve kimliğinizi göstererek şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada;
  • Sigorta kolu: 4A/ 4B ya da 4C seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
  • Hizmete başlama tarihi: İlk sigortalılık tarihinizi yazmanız gerekmektedir. Bu bilginin doğru olması, emeklilik şartlarınızın doğru şekilde sorgulanabilmesi açısından önemlidir. İlk sigorta başlangıç tarihinizi bilmiyorsanız;
  • Gerekli bilgileri girdikten sonra sayfanın altında yer alan ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Emekli olabileceğiniz yaşı, emekli olmanız için ödemeniz gereken prim gününü ve doldurmanız gereken sigortalılık tarihini detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

E-SGK Üzerinden Kadınlar İçin SSK Emeklilik Yaşı Sorgulama

Yaştan emeklilik hesaplama işlemi online olarak yapılabilmekte olup kişinin tüm emeklilik şartlarını incelemesi mümkün olmaktadır. Eski adıyla SSK yeni adıyla 4A’ya bağlı olarak emekli olacak kadınların, emeklilik şartlarını sorgulama için yapması gerekenler şu şekildedir;

Emeklilik Yaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada; cinsiyet, varsa maluliyet durumu, erken yaşlanma olup olmadığı bilgisi, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, SSK prim günü sayısı, varsa diğer sandıklara ait gün sayısı, fiili gün sayısı, varsa yurtdışı gün sayısı gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir.
 • Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra sayfanın altında yer alan ‘Gönder’ butonuna tıklanması yeterlidir.
 • Sorgulama işlemi yapıldıktan sonra açılan sayfada tüm emeklilik şartlarının görüntülemesi mümkün olacaktır.

E-SGK Üzerinden Kadınlar İçin BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Sorgulama

BAĞ-KUR emeklilik şartları sorgulama işlemi için SGK’nın online olarak sunduğu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bu sorgulama için;

Kadınlar İçin Bağ-Kur Emeklilik Yaşı Sorgulama

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada; emeklilik türü, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet durumu olup olmadığı, erken yaşlanma olup olmadığı, bakıma muhtaç çocuğun olup olmadığı şeklinde bilgilerin girişini yapmanız gerekmektedir.
 • Gerekli bilgilerin girişi yapıldıktan sonra sayfanın altında yer alan ‘Tamam’ butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • Sorgulama işlemi otomatik olarak yapılarak, BAĞ-KUR emeklilik şartlarınız ile ilgili tüm detaylar görüntülenecektir.

E-SGK Üzerinden Kadınlar İçin Emekli Sandığı Emeklilik Yaşı Sorgulama

Emekli Sandığı emeklilik şartları sorgulama işlemi SGK’nın resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Kadınlar İçin 4/C Emeklilik Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada; cinsiyet, yapılan hizmetler, 2002 öncesi ve sonrası hizmetler ile ilgili bilgilerin girişi yapılmalıdır.
 • Gerekli bilgiler girildikten sonra sayfanın altında yer alan ‘Hesapla’ butonuna tıklanması yeterli olacaktır.
 • Emekli Sandığı emeklilik şartlarınızı detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

3600 Prim Günü Üzerinden Kadınların Emeklilik Şartları

3600 günden emeklilik şartları kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Basit bir emeklilik tablosu ile kadınların 3600 günden emeklilik şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İlk sigorta giriş tarihleri 2002 yılından önce olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 50 yaşında emekli olabilmektedirler.
 • İlk sigorta giriş tarihleri 2002 yılı ila2005 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 52 yaşında emekli olabilmektedirler.
 • İlk sigorta giriş tarihleri 2005 yılı ila 2008 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 54 yaşında emekli olabilmektedirler.
 • İlk sigorta giriş tarihleri 2009 yılı ila 2011 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 56 yaşında emekli olabilmektedirler.
 • İlk sigorta giriş tarihleri 2011 yılından sonra olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 58 yaşında emekli olabilmektedirler.

Kadınların Hizmet Süresi ve İlk Sigorta Girişlerine Göre Yaş Kriteri Tablosu

Kademeli olarak oluşturulan emeklilik sisteminde, kadınların emeklilik şartları farklılık göstermektedir. Kadınlar için kademeli emeklilik tablosu şu şekilde belirlenmiştir;

 • İlk sigorta girişi 1981 yılında olan kadınlar, 5000 prim gününü tamamladığında 38 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1984 ila 1985 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5000 prim gününü doldurduğunda 41 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1986 ila 1987 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5150 prim gününü doldurduğunda 43 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1989 ila 1990 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5375 prim gününü doldurduğunda 46 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1992 ila 1993 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5600 prim gününü doldurduğunda 49 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1995 ila 1996 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5825 prim gününü doldurduğunda 52 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1997 ila 1998 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5975 prim gününü doldurduğunda 54 yaşında emekli olabilmektedir.
 • İlk sigorta girişi 1998 ila 1999 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5975 prim gününü doldurduğunda 56 yaşında emekli olabilmektedir.

İlk sigorta girişi 1999 ila 2008 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 7000 prim gününü doldurduğunda 58 yaşında emekli olabilmektedir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?

Evde Bakım Parası Ne Kadar ?

Kadınlarda BAĞ-KUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

Yorumlar
 1. fatma dedi ki:

  01.06.1986 doğumluyum
  08.10.2010 tarihinde sigorta başlangıcım var toplam 2700 primim var
  2 çocuğum var sigortalı çalşırken doğum yaptım 4 yıl borçlanma ile 3600 primle 56 yaşında emekli olabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Sigorta başlangıcınız 2010 olduğundan en az 5400 gün prim ödeyerek 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 2. Gürbüz kaya dedi ki:

  Merhaba benim 1994 yılında sigorta baslangicim var 1975 doğumluyum 4731 sigorta günüm var 3600 günden emekli olma şansım varmı teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1994 sigorta başlangıcınıza göre 3600 günden emekli olabilirsiniz. 3600 günü tamamladığınız tarihe göre yaş şartınıza bakabilirsiniz.

 3. Eda zirekoglu dedi ki:

  Merhaba 25.05.1980 dogumluyum
  Ilk ise giris tarihim 15/061998

  2236 prim gun sayim var

  Nezaman emekli olurum 3600 prim gun sayisina tabi oluyormuyum ?

  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   15/06/1998 sigorta başlangıç tarihinize göre 3600 günle 58 yaşında emekli olabilme hakkınız mevcut.

 4. KEMAL TÜRKMEN dedi ki:

  merhabalar eşim 22.06.1982 doğumlu ilk işe giriş 01.07.1999… pirim gün sayısı 2001.
  iki çocuk sahibiyiz çocukların doğum tarihleri şöyle 31.01.2007 -10.04.2009 …
  3600 güne göre nasıl emeklilik hak eder ve ne zaman emekli olabilir şimdiden teşekkürler, İyi çalışmalar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuklar sigorta başlangıcı sonrası olduğu için her çocuk için 2 yıl toplamda 4 yıl borçlanabilir. Böylece 1440 gün prime eklenir. toplamda 3440 gün olur kalan günleri isteğe bağlı ödeyerek 3600 güne tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilir.

 5. fatıma dönmez dedi ki:

  merhaba en 657 olarak calısıyorum.ilk işe baslayısım 30.09.1988 ve kSIM 1992 DE ISTIFA EDIP 2007 OCAKTA TEKRAR 657 OLARAK CALISMAYA BASLASIM.EMEKLILIK SARTLARIM NASIL ACABA..tesekkurler fatıma dönmez

 6. Sezen efe dedi ki:

  01.02.2002 sigorta girisliyim prim ve hizmet süremi doldurduktan sonra sadece yaşımı beklerken isyerimden tazminatimi alıp ayrilabilirmiyim

 7. Sermin dedi ki:

  Merhaba adım şermin..işe başlama tarihim 01.03.1997..pirim günün 5137 ..doğum tarihim 21.07.1962 norma şartlarda 2 sene daha çalışmam gerekiyor..3600 den emekli olursam ne kadar maaş alırım.. tesekkurler

 8. çigdem dedi ki:

  eşim bagkurlu 04.04.2011 işe giriş tarihi ne zaman emekli olur

 9. AYHAN dedi ki:

  Merhabalar..
  Eşim 1970 doğumlu
  2004 yılında 550 günlük sigortası var.
  şu an sigortasız..
  7 yıldır BES yatırıyoruz.
  sigortadan sonra 1 çocuğumuz oldu.
  nasıl emekli olabilir.
  teşekkürler.

 10. Eyüp Akoglu dedi ki:

  Merhabalar,
  benim teyzem 53 yaşında yetim maaşı alıyor.
  Ilk prim ödeme yılı 1985, ve toplam 1200 prim günü gözüküyor.
  Teyzem nasıl emekli olabilir?
  Para ödemeden emekli olabilirmi?
  Teşekkürler

  Saygılar

  Eyup Akoglu

 11. şükran özaydın dedi ki:

  20.08.1961 doğumluyum.
  07.12.2007 yılından beri kesintisiz sigortalıyım.
  nezaman emekli olabilirim.
  saygılarımla

 12. ayşe özkan dedi ki:

  30.05.2008 ssk girişliyim 20 gün sonra 9 yıl bağkur luydum sonra tekrar ssk lı oldum ve ssklı olarak devam ediyorum normal şartlarda ve yaşlılıktan kaçgünde ve kaç yaşında emekli olurum bayan olarak

 13. Zahide dedi ki:

  merhaba, 1989 yılında ilk girişim var sonrasında çok fazla çalışamadım ama şuanda 3900 gün primim var yaşım 53(nisan 1965).emekli olabilirmiyim.teşekkürler

 14. Ela dedi ki:

  Merhaba. Annem 1969 doğumlu. 1995 te de tarım bağkuru girişi var ve ödemelerini yaptı. Son 3.5 yıldır da sigortalı olarak çalışıyor acaba kaç yaşında emekli olabilir? Teşekkür ederim.

 15. Yıldız dedi ki:

  Merhaba SSK başlangıcın 10.01.1996.toplam.pirimim .3239.ve artı bakırın var 369.ne zaman emekli olabilirim acaba

 16. Ayfer dedi ki:

  Merhaba. Stajyer öğrenci iken yapılan sigorta, çalışma süresi olarak sayılır mı? Sigorta başlangıcı olarak emekliliğe eklenir mi? Nasıl öğrenebiliriz? Teşekkürler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj süreleri emeklilikte çalışma süresi ve sigorta başlangıcı sayılmıyor.

 17. aysun dedi ki:

  2008 ilk sigorta girişim suan 2113prim gün var. 3600 günden emeklilik şartlarına uygun olarak emekli olabilir miyim?

 18. nur dedi ki:

  merhaba.1982 doğumluyum. eylül 2005 sogorta başlangıcım.şuan 4020 prim gün sayım var ne zaman emekli olabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 7000’dir.

  2. Fadime dedi ki:

   Merhaba ben Fadime 1969 doğumlu 1989 12. Ay sigorta girişliyim. Şuanda 2994 prim günüm var sigortalıykem bi cocugum oldu doğum borçlanmasını ödeyip 3600den emekli olabilirmiyim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum borçlanması yapıp 3600 günden emekli olma hakkınız var.

   Kadınlarda;

   24.05.2002-23.05.2005 arasında yerine getirenler 52
   4.05.2005-23.05.2008 arasında yerine getirenler 54
   24.05.2008-23.05.2011 arasında yerine getirenler 56
   24.05.2011 tarihinden sonra yerine getirenler 58 yaş.

   3600 günü 2011 yılından sonra yerine getireceğiniz için 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 19. atma aydın sarı dedi ki:

  merhaba 2004 sigorta başlangıcım 570 gün sigorta odemem var 3 yılda bağkur ödemem yaşım 61 aradaki böşluğu toplu ödeyip emekli olabilrmiyim 2 yılda vergi mükellefi olarak şyeri çalıştırdım muhasebecim bağkur başvurusu yapmamış onuda ödeme imkanı varmı tskler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mükellefiyetiniz 2008 sonrası ise borçlanma imkanınız var. Öncesi için borçlanamazsınız. Sigorta başlangıcından sonra doğum da yoksa toplu bir borçlanma imkanınız bulunmuyor.

 20. Mehmet dedi ki:

  Annem 15.03.1966 doğumlu 2010 yılı itibariyle sigortalı olarak halen çalışmakta emekli olabilmesi için kaç sene daha çalışması gerekir.

 21. Nigar Balkaya dedi ki:

  Nigar halkaya 2010senesinden sigortam başladı iki sene çalıştım ben nasıl emekli olabilirim nelet gerekiyor 5 çocuğum var yasım 60

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az 5400 prim gününü sağlamanız gerekiyor. Ya da % 60 işgücü kaybı raporu alarak mevcut primlerinizle emekli olabilirsiniz.

 22. şükran özaydın dedi ki:

  07.12.2007 tarihinde itibaren ssk. lıyım
  20.09.1961 doğumluyum.
  nezaman emekli olurum.
  saygılar…

 23. Aydoğan dedi ki:

  24 yıl sigorta giriş görülmekte fakat bunun 3600 üzerinden kıdem tazminatı mı alıcam geri kalanı nasıl alabilirim.24 yılın 12 yılı emekli sandığı aktarmam ve sayım yapıldığından görükmüyor aktarmamı nasıl alabilirim

 24. mustafa ince dedi ki:

  Eşim bayan şenay 01.01.1971 doğumlu
  ilk işe giriş tarihi 25.10.1993
  bir ikiz çocuğumuz var bu gün itibarıyla 2911 gün sigortası var
  şu an çalışıyor ne kadar daha çalışması gerekir
  en erken ne zaman emekli olabilir nelerden faydalanmamız gerekir
  teşekkür ederim

 25. Şeker dedi ki:

  55 yaşında ablam yeni sigorta başlayacak emekli olması için şartlar nedir