• 2018 – İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder


  Devlet kurumu veya özel sektörde çalışan kişilerin sigorta primleri işverenleri ve devlet yatırmaktadır. Belirlenen süre içinde çalışan kişiler emekli olduklarında sigorta primleri düzenli olarak yatırıldığından emekli maaşı almaya hak kazanırlar. Fakat kendi özel işi olanlar, serbest çalışanlar, ev hanımları, tarımda günü birlik çalışanlar kendi sigortalarını kendileri ödemek zorundadır. Emekli olmak, ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek isteyenler isteğe bağlı sigorta yaptırmalıdır. İsteğe bağlı sigortalılar aylık primini kendileri yatırmalıdır. Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da isteğe bağlı sigortalıların ödemesi gereken primde değişiklik oldu. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki sigorta primini yeni belirlenen ve değişen prim bedeline göre yapılmalıdır.


  İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

  İsteğe bağlı sigortayı, sigorta primini, isteğe bağlı olarak ödeyerek, uzun süreli sigorta kollarından herhangi birine ve Genel Sağlık Sigortasına dahil olmayı sağlayan sigorta olarak açıklayabiliriz. İşyeri veya devlet tarafından sigortası olmayan kişiler bu imkandan faydalanabilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılar her ay düzenli olarak ilgili kurum tarafından belirlenmiş olan primi götürüp kendileri yatırmalıdır. Sigorta primi her yıl değiştiğinden değişikliği takip etmek gerekir. Bütün sigorta kolları tek çatı altında toplandığından ister SSK olsun, ister Bağkur olsun fark etmeden hepsi isteğe bağlı olarak ödenebilmektedir.

  Emekli olmak ve her ay düzenli maaş almak, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmek için sigortalı olmak şarttır. İsteğe bağlı sigorta yaptıranların ödemelerini düzenli yapma konusunda dikkatli olmalıdır. Çünkü aksatmanın olduğu ay hastaneye gidildiğinde sigortadan yararlanmak mümkün olmayacaktır. Aksatma sadece bir ay değil bir müddet devam ettiyse belli bir sigorta dönemi silinmektedir. Bu çok önemli bir detay olduğundan kişiler İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder 2018 ona göre hazırlığını yaparak ödemelerinde aksama yapmamaya özen göstermelidir.

  İsteğe Bağlı Sigortadan Kimler Yararlanabilir?

  İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için bazı şartların bulunması gerekmektedir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 5510 sayılı kanuna tabi olarak SSK, Emekli Sandığı gibi zorunlu sigorta olmayı gerektirecek bir işte çalışmayanlar
  • Sigortalı olarak çalışmasına rağmen aylık çalışma süresi ve yatan prim gün sayısı ayda 30’dan az olanlar
  • Sigortalı olduğu halde yarım gün çalışanlar, tam gün çalışamayanlar
  • Kendi sigortalılık durumlarından dolayı ülkemizdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna göre yaşlılık veya malullük maaşı alamayanlar
  • 18 yaşını dolduranlar.

  Yürürlülükten kaldırılmış olan kanuna göre isteğe bağlı sigortalılar herhangi bir işleme gerek kalmadan yine kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılık durumlarına devam edeceklerdir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İsteğe Bağlı Sigorta Primleri 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

  Ev hanımı olanlar, tarımla uğraşanlar veya kendi işi olduğundan dolayı kendi sigortasını dışarıdan yatırması gerekenlerin her birinin durumu ve şartları farklı olduğundan dolayı ödemeleri gereken prim farklıdır. İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder 2018 göre 1 Ocak 2018 gününden itibaren aylık ödenmesi gereken primler şöyledir:

  • Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Sigorta primleri 541,20 TL’dir. En düşük prim bedeli ev hanımlarına aittir. Bu aslında biraz teşvik biraz da ev hanımlarını ekonomiye kazandırmak için düşük tutulmuştur. Bu sayede kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmek istenmektedir.
  • Ek 5, dışarıdan isteğe bağlı tarım sigortasının aylık prim bedeli ise 583,48 TL’dir.
  • İsteğe bağlı Bağ-Kur prim bedeli 649,44 TL’dir. İsteğe Bağlı Sigortalılar arasında en yüksek primin Bağ-Kur’lular için belirlenmesinin sebebi; bu grubun gelir dağılımının diğerlerine göre daha yüksek olduğunun düşünülmesidir.

  İsteğe Bağlı Sigorta İşlemleri İçin Nereye Başvurulmalıdır?

  İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder 2018 ne kadar olduğunu öğrendikten sonra yapılması gereken şey başvurunun yapılmasıdır. Başvurularla ilgili;

  • Yeni isteğe bağlı sigortalılığa başvuru yapacak olan kişiler ikametlerinin bulunduğu bölgedeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine giderek başvuru yapmaları gerekir. Başvuruya giderken Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde bulunan İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’nin de götürmeleri gerekmektedir.
  • Daha önce başlatmış olduğu halde tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin sadece talep dilekçesi vererek müracaat etmeleri yeterlidir.

  Kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmadan önce sigorta, emekli sandığı, Bağ-Kur için farklı yerlere gidip başvuru yapılmaktaydı. İsteğe bağlı sigorta ve Bağkur başvuru ve ödemelerinin hepsi tek bir noktadan yapılmaktadır. Başvuruların ve ödemelerin yapılacağı kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. İsteğe bağlı sigorta başvuru işlemleri ve İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder 2018 gibi her türlü soruları SGK personeline sorulabilir.

  İsteğe bağlı ödeme yapanların emekliliği ile ilgili durumlar ise şöyledir:

  Emeklilikle ilgili yasa değiştiğinden dolayı eski sisteme göre SSK kapsamında ödeme yapanlar eski kanuna göre emekli olabiliyordu. Fakat günümüzde isteğe bağlı sigortalılık ödemelerine yeni başlamış olanların emekli olabilmesi için yaşını doldurmuş olması ve en az 5400 gün prim yatırmış olması gerekmektedir. Normal emeklilik için ise 7200 iş günü ödenmiş olmalıdır. Yaş sınırı çok gibi görünse de sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik gösterdiğinden dolayı giriş tarihi dikkate alınmaktadır.

  Ev Hanımlarının ve Bağ-Kur’lu olanların emekliliklerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Buna göre yaşı gelenlerin emekli olabilmesi için en az 5400 iş günü yatırılmış olmalıdır. Normal emekli olabilmesi için ise en az 9000 gün prim ödenmelidir. Erken yaş emekliliği için en az 15 yıl, normal emeklilik için ise en az 25 yıl ödeme yapılmalıdır.

  Emeklilik Hesaplama Tablosu

  Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

  Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur?  tıkla sorunu sor

  2018 – İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Tugba C. dedi ki:

   Merhaba ,annemin 1994 tarihinde sigorta baslangici var.9 ay da bagkur u var.cocuklardan yararlanamiyor.1967 dogumlu 3600 den yararlanamaz mi?Birde geriye dönük odeme yapabilir miyiz?Cok tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü doldurarak 58 yaşında emekli olabilir. Eğer sigorta başlangıcından sonra doğum varsa aralarında süre olmak kaydı ile 3 çocuğa kadar her çocuk için 2 yıl borçlanma yapabilir.

  2. Nilüfer dedi ki:

   Merhaba benim sigorta girişim 86 ‘dan toplam 2000 günüm var. 51 yaşındayım . İsteğe bağlı olarak ödersem 3600 den emekli olabiliyor muyum ? Ya da toplu olarak ödeme yapılabiliyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sigorta başlangıcından sonra doğum var ve bu doğum sonrası çalışmadığınız günler var ise 3 çocuğa kadar her çocuk için 2 yıl borçlanma hakkınız var. Borçlanma yapamazsanız toplu ödem de yapamazsınız. Ayrıca borçlanma yapmadan İsteğe bağlı öderseniz kalan primler 3,5 yıldan fazla olduğu için Bsğkur kapsamına geçer ve 3600 gün yerine 5400 gün prim ödemek zorunda kalırsınız. Sonuç olarak doğum borçlanması hakkınız var ise bundan yararlanın. Eğer 3600 için kalan günleriniz 1260 günden az kalıyor ise isteğe balı yatırıp 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Fazla kalıyor ise Bağkur ile 5400 gün işe 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

  3. NEHİR dedi ki:

   Merhaba
   1978 doğumluyum. 2001 yılından beri çalıştığım yer 4 b den prim yatırıyor. ödene prim 6.270. gün 17. yıl 5 ay.
   SGK ya isteğe bağlı prim ödeyebilirmiyim. Ödersem kaç yıl öderim kaç yıl sonra emekli olurum.

   Saygılarımla,

   Nehir Başarır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İsteğe bağlı prim de 4 b kapsamında dır. 58 yaş 25 yıl Hizmet süresi 9000 gün prime ihtiyacınız var.

  4. Hakan Tözer dedi ki:

   Merhaba Sayın Yetkili,

   Doğum tarihim 15/05/1976,SSK başlangıç tarihim 01/08/1993 ve Siğortolu toplam günüm 6107 gün. Bu aşamada yaşadığım sağlk sorunlarından dolayı İsteğe bağlı emekli olmak istiyorum.Bu konuda fikir ve tavsiyelerinizi rica ediyorum.Teşekkür eder

   İyi çalışmalar dilerim

  5. E. Aysel dedi ki:

   Merhaba,
   01.01.1976 doğumluyum, ilk sigorta başlangıcım 01.06.2014, aralıklı olarak devam eden 4A prim ödemelerim oldu (Toplam228 gün),
   Eğer emekli olabilmek için isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparsam SGK’dan emekli olabiliyor muyum? Bu şekilde ne zaman emekli olurum?

  6. Sinan ÇELİK dedi ki:

   Merhaba,

   4787 iş günü SGK da kaydım gözüküyor. 25.06.1971 doğumluyum. 1987 de ilk sigortalı olmuştum. Daha sonra üniversite okuduğum için uzun bir süre çalışmadım. İş hayatında işsizlik dönemlerim oldu. Şu anda da çalışmıyorum.
   Sorum ; Eskiye yönelik çalışmadığım günlere ait prim borçlarımı ödeyebilir miyim ? Ne kadar ödemem gerekiyor ? Toplu ödeme imkanı ve indirimi söz konusu mu ?Ayrıca yanıtınızı mail adreme de göndere bilir misiniz ?
   Teşekkürler…

   Sinan ÇELİK

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erkekler sadece askerlik sürelerini borçlanabilirler. Diğer boş günlerinizi borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  7. Ayten Temel dedi ki:

   İyiakşamlar 10.09.1970 doğumluyum ..01.11.1991 işe giriş tarihim bu seneye kadar 1588 iş günüm var..48 yaşındayım..1994 ve2003 doğumlu çocuklarım var..emekli olmak için geriye dönük borçlanıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 çocuk için toplam 4 yıl yani 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Böylece prim gününüz 3028 gün eder 572 gün de isteğe bağlı prim ödeyerek 3600 güne tamamlarsanız 60 yaşında kısmi emekli olma hakkını elde edebilirsiniz.

  8. Funda dedi ki:

   Merhaba sigorta girisim 1990 .eksik gunum 1007 gun istege bagli sigorta odeyebilirmiyim

  9. HASAN dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli olmama 6 ay kala işten çıkarıldım. Yaşım emekli olmak için yeterli. Primimin dolmasını bekliyordum. Dolmasına 6 ay kala çıkarıldım. Yaşım nedeniyle hiçbir işyeri beni çalıştırmaz. Bu durumda hemen EK Tarım sigortası yaptırsam yine 6 ay sonra emekli olabilir miyim? Yani EK 5 tarım sigortası normal sigortanın üstüne ekleniyor mu?

  10. ZEKİ TOPÇU dedi ki:

   Merhaba.
   Bir bayan arkadaşımın SSK.’ya ilk kaydı 08/04/1986 tarihinde yapılmış olup, bu güne kadar toplam 1593 gün prim ödemesi vardır.
   Arkadaşımın ilk sigortalı olduktan sonra 2 çocuğu doğmuştur.
   Kalan (1yıl + 7ay) =570 günü isteğe bağlı olarak 4/b bağkura yatırsa, kalan (her çocuk için 2 yıl x 2 çocuk = 4 yıl) =1440 günü çocuk borçlanması olarak SSK’ya toplu olarak öderse 3.600 gün
   üzerinden SSK’dan emekli olabilir mi?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplamanız doğru. İsteğe bağlı sigorta 3,5 yıldan az olduğu için sigortalığı Bağkura cevirmeyecek ve ssk kolundan emekliliği hesaplanacak. Bu durumda da 60 yaşında kısmi emeklilik yani 3600 gün emeklilikten yararlanabilecek.

  11. zeynep dedi ki:

   Kardeşim ssk lı bir işte çalışıyor iken iş akti fes oldu. İsteğe bağlı sigortalı olur ise ssk dan mı bağkurdan mı emekli olur. şu an 13,5 yıl çalışmış görünüyor.

   Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olurken son 7 yılın yarısından fazlası hangi sigortalık ise o sigortadan emekli olacaktır.

  12. ZAFER dedi ki:

   slm esim (bayan)01.01.1993 ise girisli. Bu gune kadar ara ara ve tam olarak emin degilim ama 4750gun kadar ust limitlerden prim yatırılmıs. aralarda bosluklar var.
   1.1.2011 dogumlu bir cocuk var, sonrasında bugune kadar hic calısmadı…

   1. Simdi yas ve gun olarak ne kadar suresi var emeklilik icin?
   2. Kalan sigorta suresini ISTEGE BAGLI SSK olarak yatırabiliyor mu? en dusuk tarım ssk olarak yatırsa bir problem veya hak kaybı olur mu?
   3. İstege baglı yatırabilirsem dogumdan sonra calısmadıgı icin %50 kadın istihdam vergi indiriminden yararlanılabiliyor mu?

  13. günnur dedi ki:

   10.10.1974 doğumluyum. 1.01.1993 sgk giriş tarihim 1114.09.1999 kadar çalıştım.14.11.2000 ve 26.03.2008 doğum yaptım.üç aydan beri çalışıyorum. ne zaman emekli olbilirim.

  14. günnur dedi ki:

   10.10.1974 doğumluyum.1.01.1993 sgk başlangışım 14.09.1999 kadar çalıştım.14.11.2000 ve 26.03.2008 doğum yaptım.üç aydan beri tekrar çalışmaya başladım.ne zaman kaç günle emekli olabilirim.

  15. Medine BERİŞ dedi ki:

   merhaba 24.09.1982. doğumluyum. sgk lı başlangıcım 01.10.1998 tarihli 30.07.2009 tarihine kadar 2466 gün sgk pirim günüm var.30.07.2009 tarihinden sonra sgk lı olarak çalışmadım.06.02.2010.da bir doğum yaptım. yine 14.12.2011 de bir doğum daha yaptım ve iki doğum yapmış durumundayım iki doğum arası 22 aydır. ne zaman yaşlılık maaşı alabilmem için doğum borçlanmamı nasıl ne zaman yapmalıyım.borçlanmam kaç ay olacak kaç para prim yatıracağım. ve bundan sonra nasıl nereye prim yatırarak emekli olabilirim.teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/10/1998 yılı başlangıç tarihine göre emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

    Doğum 1380 gün borçlanma sağlar. Bu durumda 3600 günle kısmi emekli olma hakkı kazanırsınız. bu durumda da 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. ayferıta dedi ki:

   merhaba ben 1967 dogumlu bayanım ıse gırıs 7 ayın 1 1995 720 gun tarım sıgorta 4 yıl 4ay cıftçı bagkurum var 3 cocugum oldu en kısa nasıl emeklı olurum

  17. Ziyaettin Akıcı dedi ki:

   Merhaba 62 doğumluyum 89da emekli sandığında 360 günüm var ssk da 1200 gün ödenmiş prim gün sayım var isteğe bağlı bağkurdan hangi şartlarda emekli olurum.

  18. Fatih dedi ki:

   Emekli yaşima 1 yil var 4 a dan yüksek maaş almak için isteğe bağli sigorta primini tavandan ve toplu yatirabilirmiyim

  19. Emina dedi ki:

   Merhaba, 1973 doğumluyum, 7ekim 2004 sigorta başlangıcım var, 1540 gün pirimim var, 2016doğumlu bir çocuğum var.
   İsteğe bağlı pirim ödeyip emekli olmak istiyorum. Şu an halihazırda ev hanımı statüsündeyim ama bebeğim büyüyünce süreksiz olarak çalışma durumum da var.
   Bebeğim için borçlanma hakkım var mı?
   Belirttiğim şartlar beni hangi gruba dahil eder? ( ek 5 tarım, bağkur ya da ev hanımlarına yönelik olan)
   Ve ne kadar sürede emekli olurum?
   Teşekkür ederim.

  20. ayferita dedi ki:

   67 dogumluyum temmuzun 1 i 1995 işe girişim 720 gün tarım sigorta 4 yıl 4 ay da çiftçi bagkurum var 2 çocugum var 1 yıl da yurtdısında kaldım çiftçi bağkurumu sonlandırıp istege baglı sigorta yaptırsam ev hanımı olarak kabul olur mu? aylık ne kadar öderim?

  21. Murat dedi ki:

   25 yaşındayım %97 raporum var hiç sigorta başlangıcım yok isteğe bağlı prim ödemek istiyorum raporumun faydası olur mu? Bu prim ödemede toplu ödeme var mı kaç ay ödenmezse iptal olur?

  22. esra dedi ki:

   1973 doğumlu bayanım 01/11/1989 sigorta girişim mevcut 1850 gün pirimim var 3 çocuğum sigorta girişimden sonra 3600 günle emekli olabilirmiyim çocuk borçlanmasında çocukların yaş sınırı varmı mesela çocuk 18 yaşını geçerse borçlanma yapamama gibi bir şey söz konusumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet her çocuk için 2 sene borçlanma yapabilirsiniz. ancak 2 sene borçlanma yapabilmek için 2 çocuğun doğumu arası 2 sene olmalı. Daha az ise o süre kadar borçlanabilirsiniz Eğer yeterli süre var ise 3600 güne tamamlayarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  23. DERYA ORHAN dedi ki:

   14.01.1954 doğumlu annem i.in, 01.09.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı bağkur ödemesi yapıyorum.. İlk başladığımızda kanun 10 yılda emekli olabilir diyordu fakat şimdi 15 yıl ödeme yapmam gerektiğini söylüyor.. Bu durumda ne yapmayalım. Teşekkürler..

  24. mahmut dedi ki:

   merhabalar,
   isteğe bağlı sigorta primini 649,44 TL olarak ödüyorum.Bu rakam alt sınır mıdır? En üst sınırdan nasıl ödeyebilirim. En üst sınır nedir,neye göre belirleniyor ,Bu durumda ne yapmam gerekir? Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 649,44 TL en alt sınırdır. Beyan yolu ile Sosyal Güvenlik Kuruma dilekçe vererek prim matrahını yükselterek daha yüksek prim ödeyip emeklilikte avantaj sağlayabilirsiniz.

  25. Okan dedi ki:

   Kendi adımıza şirket kurup buradan e ticaret yoluyla para kazanıyorum. Nasıl bir SGK primi yatırmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi adınıza şirket kurduysanız. Bağkur kapsamında sigortalı olmanız gerekiyor. Muhasebeciniz le görüşüp sigortanızı başlatmanız gerekir. Şirket kuruluşundan itibaren bağkur primleri işlemeye başlayacaktır.

  26. Saban guney dedi ki:

   Ben 10/12/1072 do Mrb ğumluyum. 31/07/2000`den 14/08/2016`e kadar emekli sandığına tabi memur olarak çalıştım 5760 gün hizmet sürem var.
   Göreve başlamadan önce %45 (1999), Göreve basladıktan sonra %60 (2002) engelli raporu ile 2. dereceden vergi muafiyeti aldım. 2004 yılında engelli kimlik kartı almak için %72 rapor aldım. Ağustos 2016 da ihraç edildim. 12/02/2018 tarihinde de %76 engelli raporu verildi.
   Şimdi;
   Emekli olabilmek için kalan süremi isteğe bağlı tamamlamak ve emekli olmak istiyorum

   1) Emekli sandığından isteğe bağlı emekli olabilir miyim? Ne kadar daha prim ödemem lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim?

   2) SSK`dan 1260 gün prim ödediğimde emekli sadığındaki primlerimi SSK`ya devredip SSK`dan emekli olabilirsin dendi.

   3) Bağkur seçeneğinde şartlar nedir?
   Hangisi daha avantajlı?
   Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

   Teşekkürler.

  27. Emine obut dedi ki:

   30.04,1999 giriş tarihli isteğe bağlı iken04 .11.2009 tarihinde bağır sigorta mı durdurduk bağkur numaram 6605057915 1962 doğumluyum toplu prim yatırıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    isteğe bağlı bağkur ödemesini geriye doğru ödeme hakkınız bulunmuyor.

  28. Can Berk dedi ki:

   Merhaba
   Eşimi isteğe bağlı bağkurdan sigortaya kayıtlı. 649 Tl ödüyoruz aylık
   Düzenli ödeme indirimi konusu mevcut mu isteğe bağlı bağkurda ? Eğer düzenli ödeme indirimi varsa bu haktan yararlanma koşulu nedir nereye başvurmak gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet düzenli ödemede % 5 bağkur prim indirimi mevcut.

  Sorunuzu Yazın