• 2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar ?


  Asgari ücrete ait bütün detayların belirlenmesinin ardından sigorta primleri ile ilgili olan durumlar da netlik kazanmıştır. Sigorta primleri insanların hem sağlık güvencesi hem de emeklilik şartlarından birisi olup düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Devlet memurları ve işçilerin sigorta primleri işverenler tarafından ödenirken esnaf, çiftçi ve diğer mesleklere sahip kişiler prim ödemelerini elde ettikleri gelire göre yapmaktadır. Gelir miktarı yükseldikçe ödenmesi gereken tutar artarken gelir azaldıkça ise primde azalmaktadır. Elde edilen gelirin en alt seviyesi asgari ücret olarak kabul edilmekte ve en düşük sigorta primleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde yatırılan sigorta primlerinin dışında devlet tarafından farklı bir seçenek daha sunulmuştur. Dileye kişiler sigorta primlerini isteğe bağlı olarak yatırabilmektedir. Fakat bir takım şartların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigorta yatırma için de farklı seçenekler bulunmaktadır. 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri de söz konusu seçeneklere göre farklılık göstermektedir.


  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatırmak için sunulana farklı seçenekler bulunmaktadır. Sunulan seçenekler şunlardır:

  • İsteğe bağlı BAĞKUR (4/b sistemi)
  • İsteğe bağlı Ek 5 Tarım sigortası (SSK)
  • Ev hanımları için isteğe bağlı BAĞKUR (4/b sistemi)
  • İsteğe bağlı emekli sandığı ödemesi (4/c sistemi)

  Bu seçeneklerden yararlanmak için ise bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Yani isteyen her kişi istediği seçeneği seçme özgürlüğüne sahip değildir. Söz konusu şartlara sahip olan kişilerin aylık düzenli olarak ödemesi gereken miktarlar da 2018 yılıyla birlikte değişmiştir. Ödenecek olan prim miktarları şöyledir:

  • Ek 5 tarım sigortası yaptıran kişilerin ödemesi gereken miktar 583,48 liradır.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR yaptıran kişilerin ödemesi gereken sigorta primleri 649,44 liradır.
  • Ev hanımları isteğe bağlı BAĞKUR yaptırdıklarında ödemeleri gereken prim miktarı 541,20 liradır.

  İsteğe bağlı olarak yatırılacak miktarlar bu şekilde olup emekli sandığında ödenecek gün sayısına ve farklı unsurlara bağlı olarak ücret değişmektedir. Söz konusu sigorta primlerinin yatırılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ancak bu şartların sağlanması ile yatırılabilmektedir.

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Yatırmak için Aranan Şartlar

  Ek 5 tarım sigortası yaptırarak 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ödemeyi planlayan bir kişide aranacak olan şartlar şu şekildedir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Tarım ya da orman işlerinde süreksiz çalışmak gerekmektedir. Yani sürekli bir işin olmaması, mevsimlik işçi ya da gündelikçi olunması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
  • Sürekli bir yerde sigortalı olarak çalışılmaması gerekmektedir.
  • Emekli olup SGK’dan maaş alınmamalıdır.

  Yukarıda belirtilen şartlara sahip olan kişiler isteğe bağlı olarak bu sigorta primin yatırabilirler. Yatırılan primler SSK yanı 4/a sistemine yatmış olmaktadır. Söz konusu kişiler emekli olduklarında SSK’dan emekli olacaklardır.

  İsteğe bağlı BAĞKUR sigorta primi yatırabilmek için istenen şartlar ise şöyledir:

  • Sigortalı olarak çalışılmaması
  • Esnaf kaydı, Ziraat Odası kaydı ve vergi kaydının olmaması
  • Emekli olmamak

  Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatırabilmektedir. BAĞKUR yani 4/b sistemine yatırılan primlerle emekli olan kişi BAĞKUR üzerinden emekli olmuş kabul edilmektedir.

  Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi istendiğinde de bazı şartlar aranmaktadır. Söz konusu şartlar ise şöyledir:

  • Sigortalı olarak çalışılmaması
  • Emekli olunmaması
  • Aktif vergi kaydının bulunmaması
  • Ziraat odasında çiftçi kaydının bulunmaması

  Bu şartları sağlayan ev hanımları sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilmektedir. Bunun için primlerini düzenli bir şekilde ödemeleri ve gereken diğer şartların sağlanması gerekmektedir.

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri ile Kaç Günde Emekli Olunabilir?

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatıran kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de ne kadar süre prim ödemesi yapıldığında emekli olunacağıdır. Emekli olmak için yatırılması gereken gün sayısı farklılık göstermektedir. Yatırılması gereken gün sayısı şu şekildedir:

  • Ek 5 tarım sigortası yatıran kişiler SSK üzerinden emekli olmakta olup bundan dolayı SSK’dan emekli olmak için istenen şartlar aranmaktadır. Şuandan itibaren yatırmaya başlayanların emekli olması için yatırması gereken toplam gün sayısı 7200’dür. Fakat 5400 gün yatıran kişiler de yaş haddinden emekli olabilmektedir.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primi yatıran normal kişiler ve ev hanımları ise emekli olduklarında BAĞKUR üzerinden emekli olacakları için buradaki şartlar aranmaktadır. Yani normal bir şekilde emekli olunabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapılması gerekirken yaş haddinden emekli olabilmek için ise 7200 gün prim yatırılması gerekmektedir.

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatıran kişilerden ev hanımlarının merak ettiği farklı bir konu bulunmaktadır. Ev hanımları toplu bir şekilde prim ödemesi yapılıp yapılmayacağını merak etmektedir. Toplu şekilde yatırılabilecek dönemler bulunmakta olup bunların da belli şartları bulunmaktadır. Ev hanımları sadece sigorta başlangıç tarihinden sonraki doğumlarında toplu ödeme yapabilmektedir. Doğum tarihinden itibaren başlamak kaydıyla 24 ay toplu prim ödemesi yapılabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir dönem için toplu prim ödemesi mümkün değildir.

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ile hususlar genel olarak bu şekildedir. Yukarıda belirtilen rakamlar farklı şartları taşıyan kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat normal kişiler için bu şekilde olup isteğe bağlı prim ödemesi yapmak isteyen kişiler burada belirtilen rakamları ödemek zorundadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.  tıkla sorunu sor

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayten Temel dedi ki:

   İyiakşamlar 10.09.1970 doğumluyum ..01.11.1991 işe giriş tarihim bu seneye kadar 1588 iş günüm var..48 yaşındayım..1994 ve2003 doğumlu çocuklarım var..emekli olmak için geriye dönük borçlanıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 çocuk için toplam 4 yıl yani 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Böylece prim gününüz 3028 gün eder 572 gün de isteğe bağlı prim ödeyerek 3600 güne tamamlarsanız 60 yaşında kısmi emekli olma hakkını elde edebilirsiniz.

  2. HASAN dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli olmama 6 ay kala işten çıkarıldım. Yaşım emekli olmak için yeterli. Primimin dolmasını bekliyordum. Dolmasına 6 ay kala çıkarıldım. Yaşım nedeniyle hiçbir işyeri beni çalıştırmaz. Bu durumda hemen EK Tarım sigortası yaptırsam yine 6 ay sonra emekli olabilir miyim? Yani EK 5 tarım sigortası normal sigortanın üstüne ekleniyor mu?

  3. ZEKİ TOPÇU dedi ki:

   Merhaba.
   Bir bayan arkadaşımın SSK.’ya ilk kaydı 08/04/1986 tarihinde yapılmış olup, bu güne kadar toplam 1593 gün prim ödemesi vardır.
   Arkadaşımın ilk sigortalı olduktan sonra 2 çocuğu doğmuştur.
   Kalan (1yıl + 7ay) =570 günü isteğe bağlı olarak 4/b bağkura yatırsa, kalan (her çocuk için 2 yıl x 2 çocuk = 4 yıl) =1440 günü çocuk borçlanması olarak SSK’ya toplu olarak öderse 3.600 gün
   üzerinden SSK’dan emekli olabilir mi?

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplamanız doğru. İsteğe bağlı sigorta 3,5 yıldan az olduğu için sigortalığı Bağkura cevirmeyecek ve ssk kolundan emekliliği hesaplanacak. Bu durumda da 60 yaşında kısmi emeklilik yani 3600 gün emeklilikten yararlanabilecek.

  4. zeynep dedi ki:

   Kardeşim ssk lı bir işte çalışıyor iken iş akti fes oldu. İsteğe bağlı sigortalı olur ise ssk dan mı bağkurdan mı emekli olur. şu an 13,5 yıl çalışmış görünüyor.

   Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olurken son 7 yılın yarısından fazlası hangi sigortalık ise o sigortadan emekli olacaktır.

  5. ZAFER dedi ki:

   slm esim (bayan)01.01.1993 ise girisli. Bu gune kadar ara ara ve tam olarak emin degilim ama 4750gun kadar ust limitlerden prim yatırılmıs. aralarda bosluklar var.
   1.1.2011 dogumlu bir cocuk var, sonrasında bugune kadar hic calısmadı…

   1. Simdi yas ve gun olarak ne kadar suresi var emeklilik icin?
   2. Kalan sigorta suresini ISTEGE BAGLI SSK olarak yatırabiliyor mu? en dusuk tarım ssk olarak yatırsa bir problem veya hak kaybı olur mu?
   3. İstege baglı yatırabilirsem dogumdan sonra calısmadıgı icin %50 kadın istihdam vergi indiriminden yararlanılabiliyor mu?

  6. günnur dedi ki:

   10.10.1974 doğumluyum. 1.01.1993 sgk giriş tarihim 1114.09.1999 kadar çalıştım.14.11.2000 ve 26.03.2008 doğum yaptım.üç aydan beri çalışıyorum. ne zaman emekli olbilirim.

  7. günnur dedi ki:

   10.10.1974 doğumluyum.1.01.1993 sgk başlangışım 14.09.1999 kadar çalıştım.14.11.2000 ve 26.03.2008 doğum yaptım.üç aydan beri tekrar çalışmaya başladım.ne zaman kaç günle emekli olabilirim.

  8. Medine BERİŞ dedi ki:

   merhaba 24.09.1982. doğumluyum. sgk lı başlangıcım 01.10.1998 tarihli 30.07.2009 tarihine kadar 2466 gün sgk pirim günüm var.30.07.2009 tarihinden sonra sgk lı olarak çalışmadım.06.02.2010.da bir doğum yaptım. yine 14.12.2011 de bir doğum daha yaptım ve iki doğum yapmış durumundayım iki doğum arası 22 aydır. ne zaman yaşlılık maaşı alabilmem için doğum borçlanmamı nasıl ne zaman yapmalıyım.borçlanmam kaç ay olacak kaç para prim yatıracağım. ve bundan sonra nasıl nereye prim yatırarak emekli olabilirim.teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/10/1998 yılı başlangıç tarihine göre emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

    Doğum 1380 gün borçlanma sağlar. Bu durumda 3600 günle kısmi emekli olma hakkı kazanırsınız. bu durumda da 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  9. ayferıta dedi ki:

   merhaba ben 1967 dogumlu bayanım ıse gırıs 7 ayın 1 1995 720 gun tarım sıgorta 4 yıl 4ay cıftçı bagkurum var 3 cocugum oldu en kısa nasıl emeklı olurum

  10. Ziyaettin Akıcı dedi ki:

   Merhaba 62 doğumluyum 89da emekli sandığında 360 günüm var ssk da 1200 gün ödenmiş prim gün sayım var isteğe bağlı bağkurdan hangi şartlarda emekli olurum.

  11. Fatih dedi ki:

   Emekli yaşima 1 yil var 4 a dan yüksek maaş almak için isteğe bağli sigorta primini tavandan ve toplu yatirabilirmiyim

  12. Emina dedi ki:

   Merhaba, 1973 doğumluyum, 7ekim 2004 sigorta başlangıcım var, 1540 gün pirimim var, 2016doğumlu bir çocuğum var.
   İsteğe bağlı pirim ödeyip emekli olmak istiyorum. Şu an halihazırda ev hanımı statüsündeyim ama bebeğim büyüyünce süreksiz olarak çalışma durumum da var.
   Bebeğim için borçlanma hakkım var mı?
   Belirttiğim şartlar beni hangi gruba dahil eder? ( ek 5 tarım, bağkur ya da ev hanımlarına yönelik olan)
   Ve ne kadar sürede emekli olurum?
   Teşekkür ederim.

  13. ayferita dedi ki:

   67 dogumluyum temmuzun 1 i 1995 işe girişim 720 gün tarım sigorta 4 yıl 4 ay da çiftçi bagkurum var 2 çocugum var 1 yıl da yurtdısında kaldım çiftçi bağkurumu sonlandırıp istege baglı sigorta yaptırsam ev hanımı olarak kabul olur mu? aylık ne kadar öderim?

  14. Murat dedi ki:

   25 yaşındayım %97 raporum var hiç sigorta başlangıcım yok isteğe bağlı prim ödemek istiyorum raporumun faydası olur mu? Bu prim ödemede toplu ödeme var mı kaç ay ödenmezse iptal olur?

  15. esra dedi ki:

   1973 doğumlu bayanım 01/11/1989 sigorta girişim mevcut 1850 gün pirimim var 3 çocuğum sigorta girişimden sonra 3600 günle emekli olabilirmiyim çocuk borçlanmasında çocukların yaş sınırı varmı mesela çocuk 18 yaşını geçerse borçlanma yapamama gibi bir şey söz konusumu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet her çocuk için 2 sene borçlanma yapabilirsiniz. ancak 2 sene borçlanma yapabilmek için 2 çocuğun doğumu arası 2 sene olmalı. Daha az ise o süre kadar borçlanabilirsiniz Eğer yeterli süre var ise 3600 güne tamamlayarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. DERYA ORHAN dedi ki:

   14.01.1954 doğumlu annem i.in, 01.09.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı bağkur ödemesi yapıyorum.. İlk başladığımızda kanun 10 yılda emekli olabilir diyordu fakat şimdi 15 yıl ödeme yapmam gerektiğini söylüyor.. Bu durumda ne yapmayalım. Teşekkürler..

  17. mahmut dedi ki:

   merhabalar,
   isteğe bağlı sigorta primini 649,44 TL olarak ödüyorum.Bu rakam alt sınır mıdır? En üst sınırdan nasıl ödeyebilirim. En üst sınır nedir,neye göre belirleniyor ,Bu durumda ne yapmam gerekir? Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 649,44 TL en alt sınırdır. Beyan yolu ile Sosyal Güvenlik Kuruma dilekçe vererek prim matrahını yükselterek daha yüksek prim ödeyip emeklilikte avantaj sağlayabilirsiniz.

  18. Okan dedi ki:

   Kendi adımıza şirket kurup buradan e ticaret yoluyla para kazanıyorum. Nasıl bir SGK primi yatırmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi adınıza şirket kurduysanız. Bağkur kapsamında sigortalı olmanız gerekiyor. Muhasebeciniz le görüşüp sigortanızı başlatmanız gerekir. Şirket kuruluşundan itibaren bağkur primleri işlemeye başlayacaktır.

  19. Saban guney dedi ki:

   Ben 10/12/1072 do Mrb ğumluyum. 31/07/2000`den 14/08/2016`e kadar emekli sandığına tabi memur olarak çalıştım 5760 gün hizmet sürem var.
   Göreve başlamadan önce %45 (1999), Göreve basladıktan sonra %60 (2002) engelli raporu ile 2. dereceden vergi muafiyeti aldım. 2004 yılında engelli kimlik kartı almak için %72 rapor aldım. Ağustos 2016 da ihraç edildim. 12/02/2018 tarihinde de %76 engelli raporu verildi.
   Şimdi;
   Emekli olabilmek için kalan süremi isteğe bağlı tamamlamak ve emekli olmak istiyorum

   1) Emekli sandığından isteğe bağlı emekli olabilir miyim? Ne kadar daha prim ödemem lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim?

   2) SSK`dan 1260 gün prim ödediğimde emekli sadığındaki primlerimi SSK`ya devredip SSK`dan emekli olabilirsin dendi.

   3) Bağkur seçeneğinde şartlar nedir?
   Hangisi daha avantajlı?
   Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

   Teşekkürler.

  20. Emine obut dedi ki:

   30.04,1999 giriş tarihli isteğe bağlı iken04 .11.2009 tarihinde bağır sigorta mı durdurduk bağkur numaram 6605057915 1962 doğumluyum toplu prim yatırıp emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    isteğe bağlı bağkur ödemesini geriye doğru ödeme hakkınız bulunmuyor.

  21. Can Berk dedi ki:

   Merhaba
   Eşimi isteğe bağlı bağkurdan sigortaya kayıtlı. 649 Tl ödüyoruz aylık
   Düzenli ödeme indirimi konusu mevcut mu isteğe bağlı bağkurda ? Eğer düzenli ödeme indirimi varsa bu haktan yararlanma koşulu nedir nereye başvurmak gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet düzenli ödemede % 5 bağkur prim indirimi mevcut.

  Sorunuzu Yazın