• 2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar ?


  Asgari ücrete ait bütün detayların belirlenmesinin ardından sigorta primleri ile ilgili olan durumlar da netlik kazanmıştır. Sigorta primleri insanların hem sağlık güvencesi hem de emeklilik şartlarından birisi olup düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Devlet memurları ve işçilerin sigorta primleri işverenler tarafından ödenirken esnaf, çiftçi ve diğer mesleklere sahip kişiler prim ödemelerini elde ettikleri gelire göre yapmaktadır. Gelir miktarı yükseldikçe ödenmesi gereken tutar artarken gelir azaldıkça ise primde azalmaktadır. Elde edilen gelirin en alt seviyesi asgari ücret olarak kabul edilmekte ve en düşük sigorta primleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde yatırılan sigorta primlerinin dışında devlet tarafından farklı bir seçenek daha sunulmuştur. Dileye kişiler sigorta primlerini isteğe bağlı olarak yatırabilmektedir. Fakat bir takım şartların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigorta yatırma için de farklı seçenekler bulunmaktadır. 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri de söz konusu seçeneklere göre farklılık göstermektedir.


  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatırmak için sunulana farklı seçenekler bulunmaktadır. Sunulan seçenekler şunlardır:

  • İsteğe bağlı BAĞKUR (4/b sistemi)
  • İsteğe bağlı Ek 5 Tarım sigortası (SSK)
  • Ev hanımları için isteğe bağlı BAĞKUR (4/b sistemi)
  • İsteğe bağlı emekli sandığı ödemesi (4/c sistemi)

  Bu seçeneklerden yararlanmak için ise bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Yani isteyen her kişi istediği seçeneği seçme özgürlüğüne sahip değildir. Söz konusu şartlara sahip olan kişilerin aylık düzenli olarak ödemesi gereken miktarlar da 2018 yılıyla birlikte değişmiştir. Ödenecek olan prim miktarları şöyledir:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Ek 5 tarım sigortası yaptıran kişilerin ödemesi gereken miktar 583,48 liradır.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR yaptıran kişilerin ödemesi gereken sigorta primleri 649,44 liradır.
  • Ev hanımları isteğe bağlı BAĞKUR yaptırdıklarında ödemeleri gereken prim miktarı 541,20 liradır.

  İsteğe bağlı olarak yatırılacak miktarlar bu şekilde olup emekli sandığında ödenecek gün sayısına ve farklı unsurlara bağlı olarak ücret değişmektedir. Söz konusu sigorta primlerinin yatırılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ancak bu şartların sağlanması ile yatırılabilmektedir.

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Yatırmak için Aranan Şartlar

  Ek 5 tarım sigortası yaptırarak 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ödemeyi planlayan bir kişide aranacak olan şartlar şu şekildedir:

  • Tarım ya da orman işlerinde süreksiz çalışmak gerekmektedir. Yani sürekli bir işin olmaması, mevsimlik işçi ya da gündelikçi olunması aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
  • Sürekli bir yerde sigortalı olarak çalışılmaması gerekmektedir.
  • Emekli olup SGK’dan maaş alınmamalıdır.

  Yukarıda belirtilen şartlara sahip olan kişiler isteğe bağlı olarak bu sigorta primin yatırabilirler. Yatırılan primler SSK yanı 4/a sistemine yatmış olmaktadır. Söz konusu kişiler emekli olduklarında SSK’dan emekli olacaklardır.

  İsteğe bağlı BAĞKUR sigorta primi yatırabilmek için istenen şartlar ise şöyledir:

  • Sigortalı olarak çalışılmaması
  • Esnaf kaydı, Ziraat Odası kaydı ve vergi kaydının olmaması
  • Emekli olmamak

  Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler 2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatırabilmektedir. BAĞKUR yani 4/b sistemine yatırılan primlerle emekli olan kişi BAĞKUR üzerinden emekli olmuş kabul edilmektedir.

  Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi istendiğinde de bazı şartlar aranmaktadır. Söz konusu şartlar ise şöyledir:

  • Sigortalı olarak çalışılmaması
  • Emekli olunmaması
  • Aktif vergi kaydının bulunmaması
  • Ziraat odasında çiftçi kaydının bulunmaması

  Bu şartları sağlayan ev hanımları sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilmektedir. Bunun için primlerini düzenli bir şekilde ödemeleri ve gereken diğer şartların sağlanması gerekmektedir.

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri ile Kaç Günde Emekli Olunabilir?

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatıran kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de ne kadar süre prim ödemesi yapıldığında emekli olunacağıdır. Emekli olmak için yatırılması gereken gün sayısı farklılık göstermektedir. Yatırılması gereken gün sayısı şu şekildedir:

  • Ek 5 tarım sigortası yatıran kişiler SSK üzerinden emekli olmakta olup bundan dolayı SSK’dan emekli olmak için istenen şartlar aranmaktadır. Şuandan itibaren yatırmaya başlayanların emekli olması için yatırması gereken toplam gün sayısı 7200’dür. Fakat 5400 gün yatıran kişiler de yaş haddinden emekli olabilmektedir.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primi yatıran normal kişiler ve ev hanımları ise emekli olduklarında BAĞKUR üzerinden emekli olacakları için buradaki şartlar aranmaktadır. Yani normal bir şekilde emekli olunabilmesi için 9000 gün prim ödemesi yapılması gerekirken yaş haddinden emekli olabilmek için ise 7200 gün prim yatırılması gerekmektedir.

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri yatıran kişilerden ev hanımlarının merak ettiği farklı bir konu bulunmaktadır. Ev hanımları toplu bir şekilde prim ödemesi yapılıp yapılmayacağını merak etmektedir. Toplu şekilde yatırılabilecek dönemler bulunmakta olup bunların da belli şartları bulunmaktadır. Ev hanımları sadece sigorta başlangıç tarihinden sonraki doğumlarında toplu ödeme yapabilmektedir. Doğum tarihinden itibaren başlamak kaydıyla 24 ay toplu prim ödemesi yapılabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir dönem için toplu prim ödemesi mümkün değildir.

  2018 – İsteğe bağlı sigorta primleri ile hususlar genel olarak bu şekildedir. Yukarıda belirtilen rakamlar farklı şartları taşıyan kişilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat normal kişiler için bu şekilde olup isteğe bağlı prim ödemesi yapmak isteyen kişiler burada belirtilen rakamları ödemek zorundadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.  tıkla sorunu sor

  2018 – İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.