• 2019 İş Göremezlik Ödemesi, İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar ?

  İş göremezlik ödemesi 2019 yılında, hastalık, iş kazası, gebelik gibi nedenlerle çalışamayan ve raporlu sayılan personele verilmektedir. Kişi, iş göremediği süre boyunca maaşını patronu yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almaktadır. Bu kapsamda hem iş verenin hem de işçinin mağdur olmaması sağlanmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, bunun için 1 yıl boyunca, en az 90 gün sigorta primi yatırıp yatırmadığını dikkate almaktadır. İş göremezlik ödemesi alınabilmesi için kişilerin belli bir prim  gününü doldurmuş olması ve iş göremezlik durumunun belli şartlar altında gerçekleşmiş olması gerekmektedir.


  İş Göremezlik Ödemesinin Anlamı

  İş göremezlik ödeneğinin tanımı şu şekilde yapılabilir: Sigortalı çalışanın belirli bir hastalık veya gebelik gibi fizyolojik durumdan kaynaklı olarak iş görememesi, geçici bir zaman içerisinde iş verenin zarara uğrayacağı şekilde işi ile ilgilenememesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işçinin raporlu olduğu günlerin parasını vermesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu, belirtilen bu ödemeyi ancak 2 günlük rapor süresinin ardından yapabilir. 2 günlük raporlarda iş veren maaş kesintisine gitmez. Ancak belirtilen 2 günlük sürenin dolması halinde, 3. Günden itibaren işveren, işçinin parasını ödemek zorunda değildir. Bu nedenle işçinin parası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeye başlanır. Ancak bu durum, raporun 2 günden fazla olması halinde başka şartlara da  bağlıdır.

  İş Göremezlik Ödemesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

  İş göremezlik ödeneğinden yararlanmak, işçi olarak herhangi bir ihmalde bulunmamanız halinde gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda raporunuzu iş  verene hızlı bir şekilde iletmelisiniz. E- rapor sistemine işlenecek raporunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kayda alınması için geçmesi gereken süre 5 iş günüdür. 5 günün ardından yapılacak rapor girişlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor ödemesinde bulunmamaktadır. Bu nedenle iş vereninize hızlı bir şekilde rapor bildirisi yapmanız zorunludur.

  Bazı durumlarda iş verenlerin kendilerine ulaşan raporları Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmemesi durumu görülmektedir. Bu nedenle kişiler, rapor aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde raporun bir kopyası ile ikametgahına bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimde bulunmalıdır. Bunun yanı sıra bildirimde bulunmak için kullanacağınız raporda ‘Aslı Gibidir’ ibaresinin bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hastanenin yakınlarında bulunan bir Sosyal Güvenlik Kurumu’nu gebelik gibi nedenlerle hastaneye yatmanız gerekiyorsa kullanabilirsiniz. Bunun yanında hastaneden aldığınız raporun fotokopisine ‘aslı gibidir’ ibaresini sekreterden alabilirsiniz.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na raporunuzu teslim etmeden önce, iş vereninize durumu bildirmeniz ve raporun aslını iş verene ulaştırmanız gerekmektedir. Raporu ilettiğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu raporunuzu inceleyerek onay verecektir. Onayınız gelir gelmez rapor paranızı alabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK İş Göremezlik Ödemesi Nerden Alınır?

  İş göremezlik ödemesinin alınacağı yerler, PTT şubeleridir. Alınacak ödemenin başka bir hesaba havale edilmesi ya da direkt olarak yönlendirme yapılması mümkün değildir. Yapılacak ödemeyi T.C. kimlik belgesi ile almak mümkün olacaktır. Ödeme, kişilerin birinci dereceden yakınları tarafından alınabilmektedir. Ancak bu şekildeki alımlarda da rapor sahibinin kimliği, parayı almaya gelen kişinin yanında olmalıdır. Rapor parasının PTT şubelerinde bulunduğuna dair rapor sahibine SMS gönderilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin rapor parasının çekildiğine dair bilgilendirilmeleri de SMS yoluyla yapılmaktadır. Kişinin PTT’de  hesabı bulunması halinde de rapor hesabına yatmayacaktır. Her durumda numara alınarak iş göremezlik ödemesi alma isteği veznelere iletilmeli, vezneden alınmalıdır.

  İş Göremezlik Ödemesi Alma Şartları

  İş göremezlik parası alma koşulları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre şu şekilde sıralanabilir:

  • İş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya gebelik gibi nedenlerle geçici bir süreliğine iş görememe durumu ortaya çıkmalıdır. Bu kapsamda kişilerin durumunun geçici olma şartı, diğer şartlardan daha fazla önemsenmektedir. Bu nedenle kanser gibi hastalıklarda iş göremezlik ödeneğinden yararlanılamaz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş hekimler ve hastaneler aracılığıyla sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Kurul raporu kapsamında yalnız hastalık değil, genel olarak sağlık raporu için gerekli tüm birimlerin değerlendirilmesine başvurulmaktadır.
  • Köy ve mahalle muhtarlığı, kendi adına bağlı olarak çalışma ve serbest meslek erbabı olma durumlarında hizmet akdine bağlı olarak çalışma durumu söz konusu değildir. Bu nedenle bu kişilerin alacakları iş göremezlik ödemesi için kişilerin prim borçlarının durumu dikkate alınmaktadır. Bu kişilerin prim borçlarının olmaması ve yatarak tedavi görecek olmaları gerekmektedir. kendi işlerinde yaşayacakları zarar, bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır. Ancak yatarak tedavi şartı, doğum nedeniyle alınacak iş göremezlik ödeneğinde geçerli değildir.
  • İş göremezlik raporu alacak işçinin hizmet akdi çerçevesinde çalışması durumunda, önceki bir yılın sigorta dökümü dikkate alınacaktır. Bu kapsamda 5510 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan kişinin, iş göremezlik rapor parası alma talebinde bulunduğu günden önceki 365 gün içerisinde en az 90 gün süre ile primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Muhtarlar, serbest meslek erbapları, hizmet akdine dahil olmayanlar, ticari kazanç elde edenler, gerçek ve basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkar olarak sayılabilecekler, tarımsal faaliyette bulunanlar doğum nedeniyle rapor parası almak istediklerinde kişiler, doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde kendi sigortalarının en az 90 günlük kısmını ödemekle yükümlüdür. Bu kısa vadeli sigorta bildirimi, sadece doğum durumunda zorunludur. Bunun haricinde hizmet akdine tabi olmayan kişilerin hükümleri, bu şekilde değildir.

  SGK İş Göremezlik Ödemesi Miktarı

  İş göremezlik ödemesi tutarı, brüt gelir tutarına göre belirlenmektedir. 3 aylık brüt gelir ile 3 aylık prim günü ayrı ayrı toplanır ve birbirine bölünür. Çıkan sonuç, bir günlük rapor ödemesinin tutarıdır. Bu şekilde sonucun rapor günü ile çarpılması ile toplam ödeme bulunur.

  SGK İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

  İş göremezlik ödemesi sorgulama, e- devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işleminde kişilerin e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan arama kısmına 4/A 4/B İş Göremezlik Ödemesi yazarak, direkt olarak sayfaya ulaşabilirsiniz.

  İş Kazalarında SGK İş Göremezlik Ödemesi

  İş kazasında iş göremezlik durumu, iş yerinde meydana geldiğinden, kaza öncesindeki 1 yıl süre içinde 90 günlük ödemenin yapılıp yapılmadığına bakılmaz. İşçinin sigortalı olması durumu haricinde herhangi bir kritere bakılmaksızın rapor parası işçiye ödenir. Sağlık aktivasyonu için standart olarak aranan işe başlangıçtan itibaren 30 gün prim yatırmış olma şartı da aranmamaktadır.

  Gebelikte SGK İş Göremezlik Ödemesi

  Hamilelik durumunda iş göremezlik ödeneği almak için, bu ödeneğe kendiniz başvuru yapacaksanız iş verene haber vermeniz gerekmektedir. Bu kapsamda yapılması gereken, kişilerin raporu belirlenen hastaneden aldıktan sonra aslını ,iş verene, imzalı fotokopisini Sosyal Sigortalar Kurumu’na iletmeleri olacaktır. Doğum durumunda sadece hizmet akdine tabi olanlar değil, özel sektör, tarım işçileri ve serbest meslek erbapları dahil, 1 yıl içinde en az ı90 gün prim yatırma şartı taşıyor olmalıdır. Bunun haricinde kişiler sadece doğum öncesinde değil, doğum sonrasında da raporlu sayılacaktır. Raporun tarihlerinin doğum öncesi ve doğum sonrasına tekabül etmesi durumunda iş göremezlik ödemesi alma durumu daha kolay olacaktır.

  Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  SSK / SGK Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama  tıkla sorunu sor

  2019 İş Göremezlik Ödemesi, İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Duygu dedi ki:

   Merhabalar ortopediden kırkk sebebiyle eylülde 27günlük ve ekşm ayı için 27günlük istihrat raporum anlayamadıgım kısım şu heyet raporu olursa iş göremezlik ödeneği alabiliyoruz amcak benim rağorumda heyet yazmıyor gittiğim doktor verdi acaba ödeme alabilcekmiyim ayrıca heyetin önün be mi çıkıp almalıydım raporu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    rapor ödeneği almak için heyet raporuna ihtiyaç yok. Hastanenin verdiği istirahat raporu yeterli olmaktadır. 27 günlük raporun 2 günü hariç kalan günlerinin ödemesini rapor bitimini takip eden 1 ay içinde alabileceksiniz.

  2. Dilek dedi ki:

   Eşim haziranın 20de iş kazası geçirdi bileğinde 3 kırık var 2 bucuk ay raporlu kaldı 10 merhaba yıldırda aynı iş yerinde siğortası var bu durumda iş görememezlik parası ne kadar alıcak

  3. Y dedi ki:

   5 günlük iş görmezlik raporu sonrasında 3 gününü sgk karsılarken 2 gününü iş veren mi karşılıyor ??

  4. Semih dedi ki:

   Merhaba 2013 Eylül ayında iş kazası geçirdim 1 aylık sürelerle 6 ay boyunca geçici iş göremezlik ödeneği aldım raporlar bittikten sonra çalışmaya başladım sürekli iş göremezlik ödeneği varmış ama benim öyle bir şeyden haberim yoktu 2019 Mart ayında sürekli iş göremezlik ödeneği başvurusu yaptım bütün evraklarim tamam sağlık kuruluna da girdim.%27 oran belirlenmiş eğer bana maaş bağlanırsa geriye dönük ödeme yapiliyormu?bu geriye dönük ödeme mevzusu hakkında herkes farklı bir şey söylüyor bir de sizden dinleyebilirmiyim teşekkür ederim .

  5. FATİH TARAKCI dedi ki:

   BEN 1999 DA SİGORTALI OLDUM 2010 YILINDA ŞİZOFRENİ HASTALIĞINA YAKALANDIM 593 GÜN TOPLAM SİGORTA PRİMİM VAR
   RAPORUM TEDAVİYLE ÇALIŞMA OLANAĞI VERMEYEN AĞIR ÖZÜRLÜ SÜREKLİ EVET 2010 YILININ OCAK AYINDA İŞTEN AYRILDIM 2010 20,08,2010 DA RAPOR ALDIM HİÇ BİR İŞTE ÇALIŞAMIYORUM SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK HAKKINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM

  6. Alipaşa dedi ki:

   Rapor parasinin günluk bi ücreti oluyor o nezaman ve nasil zamlaniyor yani ben nisanda zam aliyorum calistigim iş yerinde onunlami orantili

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ücreti son 3 ayın ortalamasına göre ödeniyor. Rapordan önce zam alıp brüt ücretinizde artış oldu ise rapor ücretiniz de artar.

   2. Alipasa dedi ki:

    19 mart 2019 da raporum basladi ve haziran 18de bitti 3 ay . nisan ayini sonunda sirket zam yapiyor ben nisandan önce ödenen rapor parasi günlük ucretine baktim 96 tl nisandan sonraki ücretede baktim günluk 96 tl buna nasil itiraz edebilirim bi yanlislik var sanki

  7. Ilker dedi ki:

   Merhabalar
   26.04.2019 tarihinde işkur üzerinden fabrikada calismaya başladım.11.05.2019 tarihinde is kazasi gecirdim ve 15 gun rapor verildi.Rapor parasi almaya hak kazandim mı eger kazandıysam ne kadar ve nerden alabiliyorum.Iyi calismalar…

  8. muhammed emrah dedi ki:

   merhaba ben nisan ayi 5 gün mayıs aýi 15gün toplam 20gün istirahat raporum var isyerime bildirdim ama sistemde islemler devam ediyor diyo 170 ssk ya gitmemde yarar varmidir isyeri keyfine gore hareket ediyor ne yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri raporunuzu yasal sürede bildirmek zorunda süreyi aşarsa cezası var. Bu nedenle de bildirim yapmıştır veya yapacaktır. Rapor ödemelerinizi almanız Haziran ayı 8-14 ünü bulabilir.

  9. Nurhak dedi ki:

   Merhabalar, ben İstanbul merkezli bir fimanın Libya’da çalışanıyım, Burada Pazarlama Müdürü olarak görev yapıyorum. Burada bi kaza gecirdim ve 20 gün işgörmez raporum var. bu raporu konsolosluğa onaylatmam gerekiyormuş. Aldığım maaş net 24.000 TL. Bu raporu onaylatıp gönderdikten ne kadar sonra param yatar? Ve ssk maksimum tavan maaştan mı hesaplar yoksa aldığım maaştan mı ? çalıştığım şirket maaşım üzerinden mi yoksa prim tavan ücretinen mi gösterebilir?

  10. Ibrahim dedi ki:

   Ben 21 mart ta 10 günlük rapor aldım raporumun üstünden nerdeyse 20 gun geçti hala param yatmadı bu nasil is anlamadim en gec 15 gun diyorsunuz ama nerde madur etmekten baska bir işiniz yok milleti…

  11. Simay dedi ki:

   Merhaba halk eğitim merkezinde kadrosuz usta öğretici olarak çalışmaktayım. 28 haftalık gebeyim. 32. Haftada iş göremez raporu alacağım. 32. Haftayı doldurduğum gün 3 mayıs 2019 tarihi oluyor. Fakat halk eğitimde vermiş olduğum kurs 7 mayıs 2019 tarihinde bitecektir. 7 mayıs dahil sigortalı gözükmekteyim. 3 mayıs tarihinde rapor aldığımda aradaki 4 günlük fark İş göremez parası almama engel midir

  12. Şehzade dedi ki:

   Bu nasıl bir yasa rapor parasının 2 günü işveren tarafından ödenmesi için bir kanun yok bunu sigortada ödemiyor böyle bir kanunmu olur işveren ödemiyor sigorta ödemiyor bu işçi bunu nasıl kapatacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Suistimallerin önüne geçmek için yapılan bir yasa ama tabi ki kurunun yanında maalesef yaş da yanıyor. Bu kadar sosyal güvenlik kesintisine göre ödenmesi bizin görüşümüze göre de daha doğru olacaktır.

  13. PINAR dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iş göremzlik hesaplamasında son 3 aylık brüt ücretin toplamına göre hesaplanacağı söyleniyor.Benim bu 3 aylık brüt ücretimin bir tanesinde işyerimden aldığım prim ödemesinden dolayı haliyle diğer son 2 aya göre brüt ücretin yüksek yani;

   Aralık : 3.775 (30 günlük)
   OCAK : 13.486 (30 günlük)
   Şubat : 3.436 (22 günlük)

   Bu şekilde de yine son 3 ayın brüt ücretine göre mi hesaplama yapılır yoksa prim haricinde bakılma durumu var mı.İşyerimiz acaba ne kadarı maaş ne kadarı prim ödemesi diye bir bildirim yapıyor mu ? İyi çalışmalar…

  14. Hasan Karaduman dedi ki:

   Hayırlı günler ben Hasan Karaduman 2019 ocak ayının 22 sinde ameliyat oldum doktorum bana 62gün istirahat verdi ben çalıştığım işyerine 2010 yılının nisan ayında sigorta girişim var toplam iş günüm 8400 üzeri ama 2018 yılının çoğunu istirahatli geçirdim her iki dizime kapalı ameliyat olduğum için benim sorum doktorumun verdiği son 62günlük istirahat rapor paramı alabilir miyim bilgi verirseniz sevinirim

  15. A.B dedi ki:

   2019 için En düşük emekli maaşları 1000 tl olacak. Peki iş kazası sonucu sürekli işgöremezlik ödemesi alanlarda oranlarina bakılmaksızın 1000 tl olacakmi sonuçta onlarda sgk emeklisi. Yoksa sadece oranları kadar mı maaş alacak. Yüzde 40 ile yüzde 10 arasında oran alıp maaşa bağlanmış binlerce kişi var bunların durumu ne olacak.

  16. Hatice dedi ki:

   Merhaba işkur dan typ kapsamında çalıştım 31 aralıkta bitti 1 ocak ta başka yerde işe başla dım sigortam da başladı 3 ocakta ameliyat olucam Dr 45 gün rapor vereceğini söyledi rapor parası alabilirmiyim.

  17. Osman dedi ki:

   Merhaba
   07.12.2018 rarihinde 20.01.2019 tarihler arasın da raporluyum.
   07.12.2018 rarihinde raporu sirkete ilettim.
   Papor parası ne zaman yatar
   Not:
   2 gun önce 170 e aradım. Rapor sistemde gozukuyor ama odeme zamanı ile ilgili bilgi. Verılmedi
   Bir diger sorum ise yeni askeri ücret belşrlen di. Raporum 20 gunu ise 2019 yılına ait. 20 gunluk bolum yeni ucrete goremi olur.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemeleri genellikle rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yapılmaktadır. Rapor hesaplaması yapılırken rapor öncesi son 3 ayın ortalamasına bakıldığından 11/10/09 ayların ücretlerine göre ödeme yapılacaktır.

  18. Ömer dedi ki:

   İyi günler 1981 doğumluyum 1999 6.ay sigorta başlangıcım 5730 günüm var 2015 in 10.ayında iş kazası geçirdim omurgada kırık oluştu yüzde 34.5 iş gücü kaybı verildi.şu an çalışıyorum ama ağır işlerde çalışamıyorum.durumum ne olur.tşk ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor oranınız % 40 ın altında kaldığı için normal emeklilik şartlarına tabisiniz. Normal emeklilik şartlarınız ise; – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

  19. Yüksel dedi ki:

   635 ssk ve sgk toplami 1635 gunum var. 10 yurt disinda kaldim kacgun yurtfisi borclanmasi yaparsam emekli. Ola bilirim. 4,4,1988 ssk. Girisim var. 20.10.1966. Dogumluyum … Nasil hemen emekli olurum

  20. Eminee dedi ki:

   Kolay gelsin ben 18/01/2018 de 32. Haftamda çalışır raporu aldım,21/01/2018 de çıkışımı vermişler ve
   20/02/2017 de doğum yaptım sgk ya doğum raporumu götürünce rapor parası alamayacağını söylediler sadece 9günlük para alabilirmisim?Bu bilgi doğru mudur?normal de 4aylık analık isgormez parası almam gerekmiyor mu?ıyi çalışmalar

   1. Mustafa dedi ki:

    10 gün alabilirsiniz yeni kanuna göre

  Sorunuzu Yazın