• 2018 – İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ?


  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışanlara sağlanan haklardan bir tanesi olan iş göremezlik ücreti farklı unsurlara göre hesaplanmaktadır. Çalışanlar hastalık, iş hastalığı, iş kazası ve doğum gibi durumlarda işe gidememektedir. Bundan dolayı da ücret alamayan kişilere SGK tarafından verilen ücrete iş göremezlik ücreti denilmektedir. Farklı unsurlar dikkate alınarak hesaplanan iş göremezlik sabit bir ücret olmayıp kişilerin durumlarına göre farklılık göstermektedir. İş göremezlik 2018 ne kadar sorusuna bundan dolayı net bir cevap verilmesi mümkün değildir. Bunun yerine söz konusu ücretin nasıl hesaplandığı ve ne tür şartlar gerektirdiğini anlatmak daha doğru olacaktır. Çalışanlar için son derece önemli olan iş göremezlik ücreti belli şartlara göre verilmektedir.


  2018 İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ve Gerekli Şartlar Nelerdir?

  2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar konusunda öncelikle kişilerin hangi durumlarda bu ücreti alabileceğini bilmesi gerekmektedir. Bunun için istenen temel şartlar şunlardır:

  • Çalışanların bu ücreti alabilmesi için son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi yatırmış olmaları gerekmektedir. Sigorta priminin yatırıldığı yerler farklı olabilmektedir. Ayrıca çalışanların rapor aldıkları zaman mutlaka aktif olarak çalışıyor olması ve sigortasının da yatıyor olması gerekmektedir.
  • Bir önceki maddede bulunan şart iş kazalarında geçerli değildir. Yani iş kazası geçiren kişilerden son 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Aktif sigortası olması yeterlidir.
  • Kadın çalışanların SGK tarafından sunulan imkandan yararlanabilmesi için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca doğum öncesinde izine ayrılmadan önce de sigortalı olma şartı bulunmaktadır.

  Yukarıda bulunan şartları sağlayan kişiler iş göremezlik ücreti alabilmektedir. 2018  İş göremezlik ödeneği ne kadar konusundaki bir başka husus ise kadın çalışanlarla ilgilidir. SSK’lı olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları dönemde çalışamamakta ve buna bağlı olarak da ücret alamamaktadır. Bundan dolayı SGK tarafından bu kişilere geçici iş göremezlik analık ödemesi yapılmaktadır. Kadın çalışanlara doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra da 8 hafta izin verilmektedir. Bu süreler doktor raporuyla değiştirilebilmekte ve kadınlar doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmektedir. Kullanılmayan izin böylece doğumdan sonraya aktarılmakta ve doğumdan sonra 13 hafta izin yapılmaktadır. Bu süreler için kadınlara SGK tarafından ücret ödenmektedir.

  Doğum Yapan Kadınlara Ödenecek 2018 İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar?

  2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar sorusunun cevabı kadın çalışanlar için farklı şekilde hesaplanmaktadır. Kadınlar toplamda 16 hafta yani 112 gün izin kullanmakta ve bu süre için ödeme almaktadır. Alacakları ücret hesaplanırken son 3 ayda alınan brüt ücrete bakılmakta ve bunun sonucunda da günlük brüt ücret bulunmaktadır. Bu brüt ücretin 2/3’ü ayakta tedavi olunan her gün için ödenirken yatarak tedavi olunan günler için bu ücretin 1/2’si ödemektedir. Burada alınan ücretin miktarını belirleyen en önemli husus kişilerin aldıkları günlük brüt ücretlerdir. Yüksek maaş alan kişiler daha fazla iş göremezlik ücreti alırken düşük maaşlı kişiler ise daha düşük ücret almaktadır. Bundan dolayı da alınan paralar farklılık göstermekte ve kişilere göre değişmektedir. Fakat alınacak olan en düşük ücret 2018 yılı için 5.050 TL’dir. Çoğul gebeliklerde ekstradan 2 hafta daha izin verilmektedir ve bundan dolayı da buradaki en düşük ücret ise 5.682 TL’dir.

  2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar sorusunun cevabı normal çalışanlar için ise alınan rapor süresine bağlı olarak değişmektedir. Raporların süresi uzadıkça alınan ücret artmaktadır. Alınan ücret yine yukarıdaki gibi günlük brüt ücrete göre belirlenmektedir. Yüksek maaşlı kişilerin günlük brüt ücretleri de fazla olacağı için alınan iş göremezlik parası da yüksek olmaktadır. Asgari ücretliler için ise bu tutar sabit olup ayakta tedavi edilen günler için 45,10 TL iken yatarak tedavi edilen günlerde ise 33,82 TL’dir. Alınan raporun süresi burada belirtilen ücretlerle çarpılarak alınacak toplam miktar bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar konusundaki bir başka husus ise paraların nereden alınacağı ile ilgilidir. Rapor alan kişilerin bu ücreti alabilmesi için takip yapması yeterli olup farklı bir işlem yapmasına gerek yoktur. Hastanenin raporu sisteme girmesinden sonra işverende bu durumu sisteme işlemektedir. Böylece kişinin alacağı tutar 15 gün içerisinde PTT’ye aktarılmaktadır. Nüfus cüzdanları ile PTT şubesine giden kişiler bu ücreti alabilmektedir. Ayrıca bu ücreti alacak olan kişiler e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir. 2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar sorusunun cevabı olmasa da paranın yatıp yatmadığı buradan yapılan sorgu ile anlaşılmaktadır. E-devlete giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme gelinmeli ve buradan da ilgili seçenekten sorgulama yapılabilmektedir. Böylece sürekli PTT’ye gidip paranın yatıp yatmadığı sorulmak zorunda değildir.

  2018 İş göremezlik ödeneği ne kadar konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Yatacak olan para istenmesi halinde anlaşmalı banka hesaplarına da aktarılabilmektedir. Anlaşmalı olan bankalardan bazıları şunlardır:

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bank
  • Garanti Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Fibabanka
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Burganbank
  • Şeker Bank

  Yukarıda belirtilen bankalarda hesabı olan kişiler gerekli tanımlamayı yaptıktan sonra SGK tarafından ödenen ücretleri buralardan alabilmektedir. Böylece PTT yerine çalışmış olduğu banka üzerinden parayı almak kişiler için daha kolay olmaktadır.

  2018 SGK Borç Affı Var Mı ?

  Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

  2018 – SGK Borç Ödeme  tıkla sorunu sor

  2018 – İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ömer dedi ki:

   İyi günler 1981 doğumluyum 1999 6.ay sigorta başlangıcım 5730 günüm var 2015 in 10.ayında iş kazası geçirdim omurgada kırık oluştu yüzde 34.5 iş gücü kaybı verildi.şu an çalışıyorum ama ağır işlerde çalışamıyorum.durumum ne olur.tşk ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor oranınız % 40 ın altında kaldığı için normal emeklilik şartlarına tabisiniz. Normal emeklilik şartlarınız ise; – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

  2. Yüksel dedi ki:

   635 ssk ve sgk toplami 1635 gunum var. 10 yurt disinda kaldim kacgun yurtfisi borclanmasi yaparsam emekli. Ola bilirim. 4,4,1988 ssk. Girisim var. 20.10.1966. Dogumluyum … Nasil hemen emekli olurum

  3. Eminee dedi ki:

   Kolay gelsin ben 18/01/2018 de 32. Haftamda çalışır raporu aldım,21/01/2018 de çıkışımı vermişler ve
   20/02/2017 de doğum yaptım sgk ya doğum raporumu götürünce rapor parası alamayacağını söylediler sadece 9günlük para alabilirmisim?Bu bilgi doğru mudur?normal de 4aylık analık isgormez parası almam gerekmiyor mu?ıyi çalışmalar

   1. Mustafa dedi ki:

    10 gün alabilirsiniz yeni kanuna göre

  Sorunuzu Yazın