• 2019 – İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ?

  2019 İş görmezlik ödeneği ne kadar ? halk arasında istirahat parası, geçici iş görmezlik raporu parası ve hastalık parası gibi farklı adlandırılmış olan hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir ödenektir. Ödeneğin verilme amacı sigortalının raporlu olarak geçirdiği süreçte gelir kaybı yaşamaması ve maddi açıdan mağdur olmamasıdır.


  Sigortalı çalışanlara ödenen iş görmezlik ödeneği ödenen durumları hastalık nedeniyle, hamilelik nedeniyle ve iş kazaları nedeniyle rapor sahibi olan sigortalıları kapsamaktadır. İş görmezlik ödeneğini alabilmek için çalışanın hastalık durumunun kanıtı olacak rapora sahip olması gerekmektedir. Diğer önemli bir konu ise hastalık öncesinde çalışan sigortalının 90 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

  Kaç Çeşit Geçici İş Görmezlik Ödeneği Bulunur?

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 5510 sayılı kanununda geçerli olan 3 çeşit geçici iş görmezlik ödeneği bulunmaktadır. Buna göre;

  • Çalıştığı iş yerinde kaza geçirerek işiyle alakalı meslek hastalığı raporu alan sigortalı çalışanlar geçici iş görmezlik ödeneğinden yararlanabilir. Bu sigortalıların SGK rapor parası alma hakkı bulunmaktadır.
  • Herhangi bir rahatsızlık geçiren sigortalı kişiler hastalıkları ile ilgili rapor almışlar ise rapor tarihinden önce 90 gün prim ödemeleri bulunması halinde rapor parası alma hakkına sahip olmaktadırlar.
  • Doğum yapan kadın sigortalılar için doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süresince rapor parası alma hakları bulunmaktadır. Çoğul hamilelik yaşayan kadın sigortalılar için bu süre doğum öncesinde 10 hafta olmaktadır. Doğum için verilen iş görmezlik ödeneklerinde hastalık ödeneklerinde olduğu gibi doğum öncesi sürede sigortalının 90 günlük prim ödemiş olması şartı bulunmaktadır.

  İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

  Belirli bir rahatsızlıktan dolayı çalışamayacak durumda olan sigorta sahibi çalışanların rapor almaları sonucunda çalışamadıkları gün sayısı kadar aldıkları paraya iş görmezlik ödeneği denilmektedir. İş görmezlik ödeneği rapor sahibi olan sigortalı çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen İş görmezlik ödeneğinden yararlanmak için alınacak olan raporun uzman doktor tarafından verilmesi ve rapordaki gün sayısının 2 günü geçmesi gerekir. 2 günü kapsayarak alınan raporlar çalışan kişilerin iş yerleri tarafından karşılanarak maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İş Göremezlik Ödeneği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İş görmezlik raporu alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur ve şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Rapor teslimi için tanınmış olan süre 5 gün olup bu süre aşılmadan iş göremezlik raporu örneği işverenlere ivedi olarak teslim edilmelidir.
  • Raporu alan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri kendi yararlarına olmaktadır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenen ve onaylanan rapor ödemesi PTT’den alınır ve rapor parası ne zaman yatar hakkında bilgi SMS ile rapor sahiplerine bildirilmektedir. Rapor ödeneği bekleyen kişilerin SMS mesajlarını takip etmelerinde fayda olmaktadır.

  İş Göremezlik Ödeneği Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

  İş göremezlik raporu nasıl alınır ve rapor almanın şartları nelerdir? şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Meslek hastalığı, hastalık, hamilelik ve iş kazası durumlarının herhangi birisi nedeni ile iş göremez hale gelinmesi gerekmektedir.
  • Yetkili olan sağlık kurullarından ve yetki verilmiş hekimlerden sağlık raporu alınması gerekmektedir. (Sağlık raporlarına Sosyal Güvenlik Kurulu yetki vermektedir).
  • Kendi hesabına bağımsız olarak çalışanların (hizmet akdine bağlı olmayanlar ve köy-mahalle muhtarları) iş görmezlik ödeneği alabilmek için gerekli olan şartlar;
   1. Prim borçlarının olmaması,
   2. Yatarak tedavi görmeleri sebebi ile iş görmezlik raporu almaları gerekmektedir.
  • 5510 sayılı kanunu kapsamına göre;
   1. 4. madde 1. fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalılar,
   2. Kanunun 5. maddesine göre haklarında bazı sigorta kolları uygulanabilen sigortalılar, iş görmezlik ödeneği alabilmeleri için iş görmezlik başlangıç tarihinden evveline dayanan 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta primi bildirimleri gerekmektedir.
   3. Kanunun 4. maddesi 1. fıkrasının (b) bendi kapsamındaki muhtarlar, gerçek ya da basit usulde gelir mükellefi olanlar, tarımsal faaliyetlerde bulunanlar, gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkârlar sicilinde kaydı bulunanların hamilelik iş görmezlik ödeneğinden yararlanmaları için doğum öncesindeki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta primi bildirimleri gerekmektedir.

  İş kazası sebebi ile geçici iş görmezlik raporu alınması durumunda alınan raporlardan 1 yıl öncesine dayanarak prim ödeme gün sayısına bakılmamaktadır. Rapor alınan her gün için iş kazası geçiren sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılmaktadır. İş kazası geçiren kişilerin ödenekleri istisna olmakta ve sağlık aktivasyonları için 30 gün prim ödeme şartı bulunmamaktadır.

  İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadardır, Hesaplama Nasıl Yapılır?

  İş görmezlik ödeneklerinde rapor parası hesaplama işlemleri yapılırken;

  • Öncelikle sigortalının 3 aylık brüt geliri ve 3 aylık prim günü ayrı şekilde toplanır.
  • Elde edilen 3 aylık brüt gelir rakamı, 3 aylık prim gününe bölünür.
  • Elde edilen sonuç raporda belirtilen gün sayısı ile çarpılır.

  Hesaplama işlemleri yapılırken rapordaki 2 günlük süre çıkartılmaktadır. Bunun sebebi ise 2 günlük sürenin iş veren tarafından kesintiye uğramamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş görmezlik ödeneklerini raporun 3. gününden itibaren ödemeye başlamaktadır. 1 günlük ve 2 günlük alınan raporların parasının Sosyal Güvenlik Kurumu ödememektedir.

  İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  4A ve 4B İş görmezlik raporu sorgulama işlemlerini online olarak E-Devlet sisteminden öğrenmek oldukça kolay olmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapmak için şifre sahibi olmak gerekmektedir. Şifresi olmayan kişilerin PTT şubelerine fotoğraflı kimlikleri ile birlikte müracaat ederek şifrelerini almaları mümkündür.

  PTT şubelerinden alınan şifre ve T.C numarası ile rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için; https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine tıklamanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yapan kişiler Sosyal Sigortalar Kurumu-Ortak hizmetler-4A ve 4B iş görmezlik ödemesi sorgulamalarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca rapor ücreti ödemelerinin ne zaman gerçekleştirileceğini öğrenmek için ALO 170’i rapor tarihleri ile birlikte arayarak ödeneklerin kesin zamanını öğrenmek mümkün olmaktadır.

  İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatırılmaktadır?

  Rapor alan kişilerin temin ettikleri raporları çalıştıkları kuruma iletmeleri ile ödenek almak işlemleri başlatılmış olmaktadır. Rapor alan sigortalılar, aldıkları raporları ne kadar çabuk kurumlara iletirlerse o kadar çabuk bir şekilde ödeneklerini almaları mümkün olmaktadır. İş görmezlik raporunu alan işverenler raporları Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmek zorundadırlar.

  Sosyal Güvenlik Kurumu raporların eline ulaşmasının ardından maksimum 15 gün içerisinde sigortalının ödeneğini PTT ye göndermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna tanımlı banka hesap sahiplerinin ödenekleri ise aynı süre içerisinde tanımlı banka hesaplarına gönderilmektedir. PTT gönderilen iş görmezlik ödeneklerinin tahsil edilme süresi 2 aydır.

  2 aylık süre içerisinde ödeneklerini almayan sigortalıların ödenekleri süre bitiminde Sosyal Sigortalar Kurumuna iade edilmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumuna tanımlama yapılabilecek olan bankalar;

  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • Halk Bank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Burgan Bank
  • Fibabank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Şeker Bank

  Belirtilen bankalardan herhangi birisi sigortalı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumunda tanımlı ise iş görmezlik ödenekleri tanımlı hesaplarına yatırılmaktadır.

  İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?  tıkla sorunu sor

  2019 – İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Alipaşa dedi ki:

   Rapor parasinin günluk bi ücreti oluyor o nezaman ve nasil zamlaniyor yani ben nisanda zam aliyorum calistigim iş yerinde onunlami orantili

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ücreti son 3 ayın ortalamasına göre ödeniyor. Rapordan önce zam alıp brüt ücretinizde artış oldu ise rapor ücretiniz de artar.

  2. muhammed emrah dedi ki:

   merhaba ben nisan ayi 5 gün mayıs aýi 15gün toplam 20gün istirahat raporum var isyerime bildirdim ama sistemde islemler devam ediyor diyo 170 ssk ya gitmemde yarar varmidir isyeri keyfine gore hareket ediyor ne yapmam gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri raporunuzu yasal sürede bildirmek zorunda süreyi aşarsa cezası var. Bu nedenle de bildirim yapmıştır veya yapacaktır. Rapor ödemelerinizi almanız Haziran ayı 8-14 ünü bulabilir.

  3. Şehzade dedi ki:

   Bu nasıl bir yasa rapor parasının 2 günü işveren tarafından ödenmesi için bir kanun yok bunu sigortada ödemiyor böyle bir kanunmu olur işveren ödemiyor sigorta ödemiyor bu işçi bunu nasıl kapatacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Suistimallerin önüne geçmek için yapılan bir yasa ama tabi ki kurunun yanında maalesef yaş da yanıyor. Bu kadar sosyal güvenlik kesintisine göre ödenmesi bizin görüşümüze göre de daha doğru olacaktır.

  4. PINAR dedi ki:

   Merhaba
   Doğum iş göremzlik hesaplamasında son 3 aylık brüt ücretin toplamına göre hesaplanacağı söyleniyor.Benim bu 3 aylık brüt ücretimin bir tanesinde işyerimden aldığım prim ödemesinden dolayı haliyle diğer son 2 aya göre brüt ücretin yüksek yani;

   Aralık : 3.775 (30 günlük)
   OCAK : 13.486 (30 günlük)
   Şubat : 3.436 (22 günlük)

   Bu şekilde de yine son 3 ayın brüt ücretine göre mi hesaplama yapılır yoksa prim haricinde bakılma durumu var mı.İşyerimiz acaba ne kadarı maaş ne kadarı prim ödemesi diye bir bildirim yapıyor mu ? İyi çalışmalar…

  5. Hasan Karaduman dedi ki:

   Hayırlı günler ben Hasan Karaduman 2019 ocak ayının 22 sinde ameliyat oldum doktorum bana 62gün istirahat verdi ben çalıştığım işyerine 2010 yılının nisan ayında sigorta girişim var toplam iş günüm 8400 üzeri ama 2018 yılının çoğunu istirahatli geçirdim her iki dizime kapalı ameliyat olduğum için benim sorum doktorumun verdiği son 62günlük istirahat rapor paramı alabilir miyim bilgi verirseniz sevinirim

  6. A.B dedi ki:

   2019 için En düşük emekli maaşları 1000 tl olacak. Peki iş kazası sonucu sürekli işgöremezlik ödemesi alanlarda oranlarina bakılmaksızın 1000 tl olacakmi sonuçta onlarda sgk emeklisi. Yoksa sadece oranları kadar mı maaş alacak. Yüzde 40 ile yüzde 10 arasında oran alıp maaşa bağlanmış binlerce kişi var bunların durumu ne olacak.

  7. Hatice dedi ki:

   Merhaba işkur dan typ kapsamında çalıştım 31 aralıkta bitti 1 ocak ta başka yerde işe başla dım sigortam da başladı 3 ocakta ameliyat olucam Dr 45 gün rapor vereceğini söyledi rapor parası alabilirmiyim.

  8. Osman dedi ki:

   Merhaba
   07.12.2018 rarihinde 20.01.2019 tarihler arasın da raporluyum.
   07.12.2018 rarihinde raporu sirkete ilettim.
   Papor parası ne zaman yatar
   Not:
   2 gun önce 170 e aradım. Rapor sistemde gozukuyor ama odeme zamanı ile ilgili bilgi. Verılmedi
   Bir diger sorum ise yeni askeri ücret belşrlen di. Raporum 20 gunu ise 2019 yılına ait. 20 gunluk bolum yeni ucrete goremi olur.
   Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ödemeleri genellikle rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında yapılmaktadır. Rapor hesaplaması yapılırken rapor öncesi son 3 ayın ortalamasına bakıldığından 11/10/09 ayların ücretlerine göre ödeme yapılacaktır.

  9. Ömer dedi ki:

   İyi günler 1981 doğumluyum 1999 6.ay sigorta başlangıcım 5730 günüm var 2015 in 10.ayında iş kazası geçirdim omurgada kırık oluştu yüzde 34.5 iş gücü kaybı verildi.şu an çalışıyorum ama ağır işlerde çalışamıyorum.durumum ne olur.tşk ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor oranınız % 40 ın altında kaldığı için normal emeklilik şartlarına tabisiniz. Normal emeklilik şartlarınız ise; – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

  10. Yüksel dedi ki:

   635 ssk ve sgk toplami 1635 gunum var. 10 yurt disinda kaldim kacgun yurtfisi borclanmasi yaparsam emekli. Ola bilirim. 4,4,1988 ssk. Girisim var. 20.10.1966. Dogumluyum … Nasil hemen emekli olurum

  11. Eminee dedi ki:

   Kolay gelsin ben 18/01/2018 de 32. Haftamda çalışır raporu aldım,21/01/2018 de çıkışımı vermişler ve
   20/02/2017 de doğum yaptım sgk ya doğum raporumu götürünce rapor parası alamayacağını söylediler sadece 9günlük para alabilirmisim?Bu bilgi doğru mudur?normal de 4aylık analık isgormez parası almam gerekmiyor mu?ıyi çalışmalar

   1. Mustafa dedi ki:

    10 gün alabilirsiniz yeni kanuna göre

  Sorunuzu Yazın