SGK

2018 İlave İstihdam Teşviki ve Hesaplaması

Ülkemizde çift haneye çıkmış olan işsizlik oranının düşürülmesi için hükümetin çalışmaları devam ediyor. 2017 yılında görüşülmeye başlanan ve 2018 yılında görüşmeleri devam eden torba yasada işverenler için bu konuda bir çok destek mevcut. Torba yasa nihayet Mart ayı sonunda kabul edilerek resmi gazetede yayınlandı. Diğer bir deyişle 7103 sayılı Vergi Kanunları İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 27.03.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Yazımızda bu kanun kapsamında bulunan teşviklerin en önemlilerinden olan ilave istihdam teşvikinden bahsedeceğiz.

Hangi Sigortalılar Yararlanabilir ?

Sigortalıların;

–          İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,

–          İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,

–          1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri,

gerekmektedir.

Hangi İş Yerleri Bu Teşvikten Yararlanabilir ?

İşyerlerinin;

–          Özel sektör işverenine ait olması,

–          Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar prim hizmet beyannamelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılması,

–          Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,

–          Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,

–          Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,

–          Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması,

gerekmektedir.

İşyeri ile ilgili aylık prim ve hizmet belgelerinin veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içerisinde verilmemesi, primlerin yasal süresinde ödenmemesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması durumlarında bu maddede belirtilen destekten yararlanılamaz. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ettiren ve taksitlendiren veya ilgili diğer kanunlar uyarınca yapılandıran işverenler bu taksitlendirme veya yapılandırma devam ettiği sürece bu madde hükmünden yararlandırılır.

Destek Tutarı Ne Kadar ?

Destek tutarı, işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklı göstermektedir.

 • İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 5.412 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (761,06 ila 2.029,50 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 883,01 ila 2.151,45 TL)
 • Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (761,06 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 883,01 TL)

Destek Hangi Süreleri Kapsamaktadır ?

 • 2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır.

Önemli Ayrıntı

 • Bilişim sektöründe destekten yararlanacak işyerlerini belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.
 • 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda sigortalı çalıştırmayan işleri; 1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır.
 • Bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba
  2019/06 toplam 19 işçi var
  ortalaması 5 olan 7 işçi(17103 teşviki var)
  ortalaması 8 olan 6 işçi var(17103 teşviki var)
  17103 teşvik şartlarını sağlayan bu işçilerin hepsi teşvikten yararlanır mı
  Acil yardımlarınızı rica ederim

 2. Merhaba iyi günler2018 yılı ortalama işçi sayısı 2 idi peki teşvikten yararlandırdığım ayda yani 2. ayda 3 oldu teşvikten yararlandı ama işçinin biri 2. ayda çıktı peki 3. ayda işçi girişi olursa ortalama 3 oluyor sıkıntı olurmu

 3. BENİM 2017 ORTALAMA İŞÇİ SAYIM 3 DÜ.BEN 2018 YILINDA 1 İŞÇİYE DÜŞTÜM.AMA ARALIK AYINDA 3 ADET İŞÇİ BİRDEN ALDIM.ORTALAMAM 4 OLDU.PEKİ BEN SADECE 4.İŞÇİ İÇİNMİ BU TEŞVİKTEN YARARLANACAĞIM,YOKSA DİĞER ALDIĞIM İŞÇİLER İÇİNDE YANİ SON ALDIĞIM TOPLAM 3 İŞÇİ İÇİNDE TEŞVİKTEN FAYDALANABİLECEK MİYİM?

  1. Merhaba,

   Hesaplama 1 önceki uyıln ortalamasına bakılarak yapılmaktadır. Bu nedenle 4. işçi için yani +1 işçi için teşvikten yararlanabilirsiniz. Tümünden yararlanamazsınız.

 4. son altı ay üç adet işçi ile çalıştım ve yedinci ayda bir işçi daha aldım
  toplam yedinci ayda dört işçim oldu son alığım işçi için teşvikten yararlanabilirmiyim

 5. ORTALAMA NASIL HESAPLANIYOR,
  04.10.2017 Tarihinden 1 adet personel aldık,
  12.01.2018 tarihinde çıkardık,2016 yılında hiç çalışanımız yok,,
  20.01.2018 tarihinde, 1 personel aldık, 24.01.2018 tarihinde çıkardık,
  son olarak 12.07.2018 tarihinde işe aldığımız personel için, teşvikten yararlanabilirmiyiz?
  teşekkürler,

  1. Merhaba,

   Ssk işyeri şifrenizle sisteme girdiğinizde teşvikler sekmesinden teşvikten yararlanmak istediğiniz çalışanı seçerek yararlanabilirsiniz.

 6. 2018 yılı ilave istihdam teşviki 2017 yılı çalışan sayısı ortalamasına göre ilave alacağımız çalışanı mı kapsayacak? Bir de diyelimki ortalamamız tuttu ve teşviki aldık ama aynı ay içinde ve ya ilerleyen aylarda çalışan sayısı olarak ortalamanın altına indik ceza alır mıyız ya da teşvik bozulur mu?

  1. Merhaba,

   Evet 2017 yılı çalışan sayısı baz alınacak ve ortalamayı her geçtiğiniz ay teşvikten yararlanabileceksiniz. Her ay geçmesi gerekmiyor. Geçtiği ay bu teşvikten yararlanma şartlarını sağlayan personelinizi yine yararlandırabilirsiniz. Sonraki aylarda ortalamanın altına düşmesi size ceza olarak yansımaz. Sadece o ay yararlnma hakkınız olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu