• 2018 – Faizsiz Çiftçi Kredileri


  Ülkemizde son dönemlerde çiftçiliği geliştirmek için bir takım desteklemeler yapılmaktadır. Bu desteklemelerin bir kısmı direkt bankalardan alınan kredilerle bir kısmı ise farklı devlet kurumlarından alınan kredilerle sağlanmaktadır. Bu desteklemeleri Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmektedir. Çiftçiler için sağlanan ilk destek Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Köye dönüşü desteklemek amacıyla önce 30 bin liralık bir kredi verilmesi kararlaştırılmıştı fakat bu miktarın yetersiz olduğu düşünülerek 100 bin liraya çıkarıldı. Böylece çiftçilere 100 bin liralık kredi faizsiz olarak sağlanmış oldu. Faizsiz çiftçi kredileri sayesinde çiftçiler desteklenmekte ve birçok kişi köyüne dönerek tekrardan çiftçiliğe başlamaktadır. Böylelikle kısa vade de olmasa da orta ve uzun vade ülkemizdeki üretimin artması sağlanmış olunmaktadır.


  2018 – Faizsiz Çiftçi Kredileri ve Başvuru Şartları

  Faizsiz çiftçi kredileri ile destek almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Her başvuruna 100 bin liralık faizsiz kredi verilmemektedir. Kredi alabilmek için ÇKS üyesi olunması gerekmektedir. Öncelikle çiftçilikle ilgili ne yapacağınızı net bir biçimde projelendirmeniz gerekmektedir. Projelendirme sürecinde gereken maliyetinde hesaplanması gerekmektedir. Bu proje kapsamında kullanılacak alanın başvuru sahibine ait olması durumunda tapunun bir örneği, alanın kira olması durumunda ise kira sözleşmesinin bir örneğiyle birlikte bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir. Daha sonra bu proje ilgili kurullarda değerlendirilmekte ve bakanlığın kredi sağladığı koşullara uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bu koşullara uygun olması halinde ise bu defada projenin maliyet hesabı bankadaki ilgili kurullar tarafından kontrol edilmekte ve bir yanlışlık ya da fazlalık olması durumunda maliyet yeniden hesaplanarak kredi verilmektedir.

  Faizsiz çiftçi kredileri almak isteyen kişiler talep ettikleri miktarları değil ilgili kurullar tarafından belirlenen miktarlar kadar kredi kullanabilmektedir. Bundan dolayı hazırlanacak proje çok önemlidir. Proje detaylı ve doğru bir şekilde hazırlandığı takdirde istenilen kredi rahatlıkla alınabilmektedir. Kredi başvurusu yapılabilmesi için istenen belgeler gerçek ve tüzel kişiler için farklılık gösterebilmektedir. Gerçek kişilerden istenen belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Çiftçilik belgesi
  • Kredi için teminat (ipotek edilen mal için detaylı beyan)
  • Faaliyet gösterildiğine dair 3 yıllık gelir tablosu
  • Tarımsal işletmeyi olduğu bölgenin tapusu ya da kira kontratı

  Tüzel kişiler için ise istenen belgeler şunlardır:

  • Çiftçilik yapıldığına dair ya da ÇKS üyesi olunduğunu gösteren belge
  • Hangi odaya bağlı olunduğunu gösteren belge
  • Vergi beyanı
  • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopyası ve bununla beraber aslı
  • İşletmenin son 3 yıllık detaylı gelir tablosu ve detaylı bilançosu
  • Tarımsal işletmeye ait teşvik belgeleri (tapu, kontrat vb.)
  • Kredi için gösterilecek teminat

  Faizsiz çiftçi kredileri kapsamında sağlanan başka desteklemeler de bulunmaktadır. Bu desteklemelerden en önemlisi ve çiftçilerin almak istediği hibe kredilerdir. Bakanlık tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla verilen kredilerin bir kısmı çiftçilerin geri istenmemekte yani hibe edilmektedir. Bundan dolayı çiftçiler faizsiz krediden çok bu hibe krediyi almak için başvuru yapmaktadır. Bu hibe kredi bazı durumlarda nakit olarak verilirken bazı durumlarda ise doğrudan çiftçilerin almak istedikleri ekipman, hayvan şeklinde de verilebilmektedir. Bu krediler içinde proje ile başvuru yapılması gerekmektedir. Proje olmadan yapılan başvuruların tamamı reddedilmektedir. Proje yine ilgili kurullarda değerlendirilmekte ve kurul tarafından belirlenen kredi miktarı çiftçiye hibe olarak verilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Faizsiz Çiftçi Kredileri için Farklı Seçenekler

  Faizsiz çiftçi kredilerialmak isteyen kişiler için bir başka seçenek ise KOSGEB tarafından verilen kredilerdir. Bu kredilerinde bir kısmı hibe ve bir kısmı ise faizsizdir. Burada verilen bazı kredilerde ise ilk 2 yıl ödeme yapılmamaktadır. Bu tür krediler çiftçiler için çok daha avantajlıdır, çünkü yatırımlarının gelire dönüşmesi genellikle zaman aldığı için ilk yıllarda kredi ödeme yapılmayacak olması çiftçilerin maddi anlamda rahatlık yaşaması anlamına gelmektedir. Bundan dolayı bu tür kredilere olan ilgi de oldukça fazladır. KOSGEB tarafından verilen kredilerin alınması için kurum tarafından belirlenen alanlarda harcama ve yatırım yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kredi verilmemektedir. Bu alanlarla ilgili geniş bilgi kurumun internet sitesinde bulunduğu gibi bizzat kuruma gidilerek de öğrenilebilmektedir.

  Faizsiz çiftçi kredileri için proje yapılması gerekmektedir. Fakat bu kurumdan kredi kullanılabilmesi için süreç biraz farklı işlemektedir. Öncelikle proje ile başvuru yapmak ve başvurunun ardından gerekli yatırımların yapılması gerekmektedir. Yapılan bütün harcamaların faturalandırılması ve bu faturaların muhafaza edilmesi çok önemlidir. Çünkü kurum tarafından yapılacak olan ödemeler bu faturalara göre yapılmaktadır. Faizsiz çiftçi kredileri için yapılan başvurunun kabul edilmesi halinde daha önce yapılan harcamalara ait faturalar gösterilerek bunların bedelleri kurumdan alınabilmektedir. Bu bedeller faizsiz kredi şeklinde olabildiği gibi hibe şeklinde de olabilmektedir. Burada ne için başvuru yapıldığı önemli olup yapılan başvuruya göre kredinin durumu değerlendirilmektedir.

  Faizsiz çiftçi kredileri ile genel bilgiler bu şekildedir. Bunlardan başka farklı bakanların sağladığı bir takım faizsiz kredi seçenekleri de bulunmaktadır. Bu kredilerin miktarı daha düşük olduğu için ve bunlardan yararlanmak için farklı bir devlet desteğinden yararlanmamak gerektiğinden çiftçiler tarafından fazla tercih edilmemektedir. Faizsiz ya da hibe krediler için bütün kurumlar proje ve harcamalara ait faturalar istemektedir. Bunlar olmadan kredi alınabilmesi çok zordur. Bu kredilerle ilgili daha detaylı bilgi almak için Ziraat Bankası ve ilgili kurumlar ile görüşülerek daha detaylı bilgi alınabilmektedir.

  KOSGEB Faizsiz Kredi

  Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir Mi?

  Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
  tıkla sorunu sor

  2018 – Faizsiz Çiftçi Kredileri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın