KOSGEB

2019 Faizsiz Çiftçi Kredileri

Bankalardan verilen faizsiz çiftçi kredileri 2019 yılında da birçok tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı yakından ilgilendirmektedir. Devletimiz tarım ve hayvancılık alanında üretimi artırmak için bu işlerle uğraşan çiftçilerimize maddi destek sağlamaya devam ediyor. Bu devlet destekli kredilerden yararlanarak işlerini büyütmek isteyen çiftçilerimiz ise dört gözle bankaların kendilerine yönelik hizmetleri olan kredilerin yolunu gözlüyor.

Ülkemizde bankacılık alanında faaliyette bulunan özel kuruluşların yanında devlet bankaları olan T.C Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank çiftçiye sundukları faizsiz krediler ile vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. Bunun yanında zaman zaman çiftçilere özel hibe (karşılıksız kredi) destekleri de gündeme geliyor. Devletin bankalar aracılığıyla yaptığı bu yardımlardan yararlanarak işlerinizi büyütebilir ve üretiminizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte çiftçiliğe yeni başlayacak olan gençlere de teşvik kredisi bağlamında birçok destek sunulmaktadır. Bu krediler sayesinde de tarla, bağ, bahçe satın alabilir ve en üst düzey tarım makineleri ile hasadınızı ekip biçmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda internet üzerinden özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan, ancak hakkında detaylı bilgi bulması oldukça güç olan Devlet destekli çiftçi kredileri ile ilgili bilinmesi gerekenlerden bahsettik. Dolayısıyla çiftçilere verilen krediler ile ilgili rehber niteliğindeki bu yazımızda;

 • Devlet tarafından çiftçilere özel verilen kredi ve hibeler nelerdir?
 • Tarım kredisine başvuru şartları nelerdir?
 • Çiftçi kredisine başvuruda istenen evraklar nelerdir?
 • Faizsiz çiftçi kredisi veren bankalar hangileridir?

gibi en çok merak edilen soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Çiftçilere Özel Krediler

Son dönemde azalan zirai faaliyetleri tekrar canlandırmak, tarım ve hayvancılık alanında üretimi en üst seviyeye çıkarmak, tarım alanlarında birim alandan alınan verimi maksimum hale getirmek, çiftçiliğe yeni başlayacak olan ve özellikle genç yaştaki vatandaşlara teşvik adına destekler sunmak, halihazırda çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımıza son model tarım makineleri sunarak teknolojik gelişmelere ayak uydurmak amacıyla devletimiz tarafından tarım ve hayvancılık işleriyle meşgul olan vatandaşlara maddi destek sağlanmaktadır. Bankalar aracılığıyla vatandaşlara sunulan bu maddi destekler, çiftçilere özel tarım kredisi adı altında faaliyete geçirilmiştir.

Tarım kredisi hesaplama işlemlerine geçmeden önce devletimiz tarafından vatandaşlara hangi tür finansal destekler sunulduğuna ve bunların hangi bankalar tarafından hizmete geçirildiğine bir bakalım.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi

Devletin bankacılık sektöründeki en önemli kurumlarından biri olan T.C Ziraat Bankası, kuruluşundan itibaren tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize verdiği desteklerle anılmaktadır. Ziraat Bankası’nın 2019 yılı itibarıyla vatandaşlara verdiği tarım kredisi kendi içinde vatandaşların ilgi ve taleplerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle vatandaşın ihtiyacına göre bir kredi tutarı belirlemesiyle bu alanda çiftçilerin ilk tercihi olan Ziraat Bankası, bazı durumlarda 100 bin TL’ye kadar çok düşük faizli çiftçi kredisi hizmeti sunmaktadır.

 1. C Ziraat Bankası Tarım Arazisi Kredisi (Tarla, bağ, bahçe, sera alımı)

Çiftçiliğe yeni başlayan vatandaşlar veya yeni tarlalar satın alarak üretimini artırmak isteyen çiftçiler için hizmete sokulan bir kredi türüdür. Bu tür kredilerde;

 • Mevcut durumda çiftçilik yapan vatandaşların kendi tarlasının bitişiğindeki tarlayı satın alması
 • Çok ortağı bulunan tarlanın tek hissedar tarafından satın alınması
 • Yeni bir tarla veya bahçe satın alınması

gibi işlemler için ihtiyaç duyulan finansal destek sağlanmaktadır. Ziraat Bankası tarım kredisi faiz oranları göz önünde bulundurulduğunda diğer tüm bankaların hizmetlerinden çok daha düşük olduğu görülmektedir. Ziraat Bankası’nın çiftçilerin hizmetine sunduğu tarım arazisi alım kredisi 12’den 60’a kadar vade seçenekleriyle vatandaşların ilgisini çekiyor. Öte yandan borç erteleme fırsatları da sunan Ziraat Bankası, bu alanda çiftçilerin en büyük dostu olmaya devam ediyor.

 1. C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Tarım alanlarında birim alandan alınan verimi artırmak için son model tarım aletleri ve makineleri kullanılması büyük önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla üretimi mümkün olan en üst seviyeye çıkarmak hedefiyle vatandaşlarımıza finansal destekler sunan devletimiz, çiftçilerin ihtiyacı olduğu zirai ekipmanlar ile makineleri satın almaları için de önemli maddi destek sunmaktadır. İşte bunlar arasında çiftçilerimizin en çok ilgisini çeken traktör kredisidir.

Traktörünü yenilemek ve daha yüksek bir model satın almak isteyen çiftçilerimiz veya ilk kez çiftçilik yapmak isteyen gençlere yönelik Ziraat Bankası tarafından traktör kredisi verilmektedir. Traktör kredisi de tarım alanı satın alma kredisi gibi Ziraat Bankası’nın en çok ilgi gören finansal destek hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu krediye başvuruda bulunmak isteyen çiftçilerimiz, halen güncel olarak faaliyette olan traktör kredisinden yararlanmak için kendilerine en yakın T.C. Ziraat Bankası şubesine gidebilirler.

Düşük faizli traktör kredisi sayesinde ikincil el veya sıfır km traktör alımında 36 aydan başlayan taksitlerle traktör bedelinin %75’ine varacak şekilde maddi destek alabilirsiniz. Traktörün fiyatından kalan %25’lik kısmı peşinat olarak ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında traktör kredisinde güncel olarak aylık %0,5’lik bir faiz oranı uygulanmaktadır.

Bunun yanında traktör kredisi adı altında çiftçilerimize zirai makine ve ekipman desteği sunulduğundan bahsetmiştik. Bu bağlamda Ziraat Bankası tarafından verilen traktör kredisi şu tarım makinelerini de kapsamaktadır:

 • Biçme, balya ve silaj makinesi
 • Patates, zeytin vb. hasat toplama makineleri
 • Kültivatör, pulluk, mibzer, patoz
 1. C. Ziraat Bankası Küçük Tarım Ekipmanı Kredisi

Bedeli 25 bin TL’nin altında bulunan yürüyen aksamlı tüm zirai makineler için de banka tarafından kredi desteği sunulmaktadır. Çiftçilerin satın alacağı tüm bu tür alet ve ekipmanlarda KDV dahil fatura tutarının tamamını karşılayacak şekilde tarım kredisi verilmektedir.

 1. C. Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Tarım Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen yönetmeliğe göre 18 ila 40 yaş arasındaki vatandaşlarımıza geri ödemesiz 30 bin TL hibe desteği verilmektedir. Genç Çiftçi Hibe Kredisi olarak nitelendirilen bu programda hizmetten yararlanması kesinleşen vatandaşlarımıza 100 bin TL’ye kadar da düşük faizli kredi imkanı tanınıyor.

Tarım (Çiftçi) Kredisi Başvuru Şartları

Çiftçilerimizin güncel olarak Ziraat Bankası tarafından kendilerine sunulan kredilerden yararlanması için bankaya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Tarım Bakanlığı ve T.C Ziraat Bankası ortaklığında gerçekleştirilen finansal destek programları için birtakım başvuru şartları öne sürülmüştür. Bunlar;

 • C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Almak istenen kredi tutarında tarım arazisi veya havyan sahibi olmak
 • Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmak
 • Bankaların kredi notuna göre kara listede bulunmamak
 • Kamu hizmetlerinden yararlanamaz şeklinde hüküm yememiş olmak

Tarım (Çiftçi) Kredisi Başvuruda İstenen Belgeler

Ziraat Bankası kredi hesaplama işlemlerinden önce söz konusu finansal destekler için vatandaşlardan başvuru sırasında bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • Çiftçi belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kredi için gösterilecek teminat belgesi
 • Tapu ya da kira kontratı
 • 3 yıllık tarımsal faaliyeti belgeleyen gelir belgesi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen tarım kredisinde 100 bin TL’lik bir kredi imkanından yararlanılması durumunda şöyle bir ödeme tablosuyla karşılaşılmaktadır:

 • 12 ay vadeli olduğunda her ay 8333 TL
 • 24 ay vade seçeneğinde her ay 4166 TL
 • 36 ay vade seçeneğinde her ay 2777 TL
 • 48 ay vade için her ay 2038 TL

Görüldüğü üzere Ziraat Bankası çiftçi kredisi hesaplama 2019 yılında bu şekilde bir ödeme planına sahiptir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 16 veya 18 beygir güclü bahce traktörü ve tarim ekipmanlar 2019-2020 yillari icin devlet hibe destegi nekadar bilgi vermenizi rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu