• 2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu, Maaş Alma Şartları Neler?

  2019 Evde bakım parası almak devletin şartlarına uyum sağlayan vatandaşların sahip olabildiği ödenektir. Devlet tarafından ağır engelli raporu sahibi olan vatandaşlara ve evde hastası bulunan ve onlara bakmakla yükümlü olan kişilere verilen bu yardım ile onların yaşam şartlarını kolaylaştırmak için hak sahiplerine destek olunmaktadır.  Evde bakım maaşı şartlarına sahip olan vatandaşların gereken evrakları temin ederek yaptıkları başvurular sonucunda hak ettikleri yardım ödeneğini aylık olarak almaktadırlar.


  2019 Yılında Evde Bakım Maaşları Ne Kadar Oldu ?

  2018 yılında engelli bakım parası 1179 TL olarak ödeniyordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kontrolünde olan bu yardım parasına başvurmak isteyen kişilerin, gerekli şartları yerine getiriyor olması gerekiyor.

  Evde bakım parası (maaşı) almak isteyen kişilerin gelir düzeyleri asgari ücret olması gerekiyor. Evde engelliye bakan kişinin, evde bakım parası (maaşı) alabilmesi için evde ki kişi başına düşen gelir tutarının asgari ücretinin 3’te 1’in den az olması gerekiyor. 2019 yılında evde bakım parası (maaşı), asgari ücrete gelen zamlarla birlikte 1.219.35 TL olmuştur.

  Evde Bakım Maaşından Kimler Yararlanabilir?

  Evde bakım maaşı alabilecek kişilerin engelli raporuna sahip olması gerekir. Tam teşekküllü bir hastane heyetinden alınması gereken engelli raporunda raporun ağır engelli bölümünde heyet kararı ile evet kaşesinin olması gerekir. Evde bakı parasından hak kazanmak için raporda onaylanan engel oranının ise minimum %50 olması maaştan yararlanmaya hak kazanmak için gereken önemli bir detay olmaktadır.

  Evde bakım parasından yararlanmak hane içerisinde yaşayan kişi sayısı ve hane içerisine giren aylık gelire göre verilmektedir. Buna göre;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hane içerisinde her ay düzenli olarak elde edilen gelir toplanır.
  • Elde edilen toplam gelir hane içerisinde yaşayan kişilerin sayısına bölünür.
  • Elde edilen sonuç asgari ücretin 2/3 ünden az ise evde bakım parasından yararlanmak mümkün olur.

  Yukarıda belirtilen özelliklere sahip olan kişiler başvuruda bulunarak devletin sağladığı evde bakım parası desteğinden yararlanabilirler.

  Evde Bakım Parası Başvuruları Nasıl Yapılır?

  Evde bakım parası almak isteyen vatandaşların öncelikli olarak valilik veya kaymakamlıklara bağlı bulunan mal müdürlüklerine veya defterdarlıklara giderek başvuru için istenen evrakları temin etmeleri gerekir. Evde bakım parası başvurusu için yapılması gerekenler ise;

  • İl veya ilçe kurulundan muhtaçlık kararı belgesinin alınması gerekir.
  • Muhtaçlık belgesi kararının Sosyal Güvenlik Kurulu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne verilmesi gerekir.
  • 65 yaş üzeri vatandaşlar için yakınlarının yapacakları başvurularda vasi kararı (mahkeme tarafından verilir) olması gerekir.
  • Maaşın alına bilirlik kararı Sosyal Güvenlik Kurulunun incelemelerinden sonra verilir.

  Evde Bakım Parası Başvurularında Aranan Şartlar Nelerdir?

  Evde bakım parası almak için şartlara uyum sağlanması gerekir ve başvurularda aranılan şarlar şu şekilde sıralanır;

  • Tam teşekküllü hastaneden alınacak olan engelli sağlık kurulu raporu gerekir.
  • Engelli sağlık raporundaki onaylı engellilik durumunun %50 ve üzeri oranında olması gerekir.
  • Özürlü kişilerin engel durumlarının bakım ve yardım alamadan hayatlarını sürdüremeyecek derecede olması gerekir.
  • Engelli kişilerin yardım almadan merdiven çıkamayacak veya soyunup giyinemeyecek derecede bakıma muhtaç kişiler olması gerekir.
  • Evde bakım parası alabilmek için hane içerisine giren aylık gelir tutarının net asgari ücretin 2/3 oranından az olması gerekir.
  • Hane içerisinde yaşayan aile bireylerinin hesaplamalarında askerde olan kişiler ve üvey çocuklar sayılır. Ancak öğrenci kredi ve bursları gelir tutarına dahil edilmemektedir.
  • Evde bakım engelli parasından yararlanmak için bakıma muhtaç engelli koşularına sahip olunması gerekir. (Bakım hizmeti esasları yönetmeliği ve bakıma muhtaç engelli tespiti kapsamında)

  Evde Bakım Parası İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  Evde bakım parası için gerekli evrakların hazırlanarak başvuruda bulunulması sonucunda işlemler başlatılır ve gerekli incelemeler yapılarak hak sahiplerine maaşları bağlanır. Evde bakım parası almak için temin edilmesi gereken evraklar şunlardır;

  • Minimum %51 oranın gösterilmiş olduğu kurul sağlık raporunun asıl nüshası istenmektedir.
  • Sağlık kurul raporunun geçerli olması için tam teşekküllü hastaneden alınmış olması gerekir.
  • Hane içerisinde yaşayan her kişinin gelir belgeleri gerekir.
  • Hane içerisinde yaşayan ve mal varlığına sahip olan kişilerin sahip oldukları mallara ait tapu veya ruhsatların fotokopileri istenmektedir.
  • Tapu sicil müdürlüğünden temin edilecek olan gayrimenkul durumlarının (hane içerisinde yaşayan her kişi için) belgeleri gerekir.
  • Tarım ile ilgili kişilerin tarımsal gelir durumlarının tarım il veya ilçe müdürlüklerinden temin edecekleri belgeler ile temin edilmesi gerekir.
  • 18 yaşını doldurmuş zihinsel engelli vatandaşlar için başvuruda bulunan kişiden vasi kararı istenmektedir.
  • 2022 sayılı kanundan faydalanan kişilerin maaş bordroları istenmektedir.
  • Hanede yaşayan her kişi için nüfus müdürlüğünden alınması gereken ikametgâh belgesi istenmektedir.
  • Hane içerisinde yaşayan her kişinin kimlik belgesi fotokopileri ve sicil yoklama belgeleri istenmektedir.
  • Hane içerisinde yaşayan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurulundan temin edilmesi gereken sicil yoklama belgeleri istenmektedir.
  • Bakıma muhtaç vatandaşın 2 adet fotoğrafı ve öğrenim durumunu gösteren belge gerekir.
  • Boşanmış olan ebeveynlerin mahkeme boşanma kararı gerekir.
  • Sicil kaydı çıkan kişilerin muhasebeciden temin edecekleri vergi levha fotokopileri ve işletme hesap özetleri istenmektedir.

  Evde Bakım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Evde bakım parası sorgulamalarını E-Devlet sistemini kullanarak online olarak yapmak imkanına sahip olan vatandaşlar internet üzerinden kolaylıkla sorgulamalarını yapabilirler. Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının e-devlet ile iş birliği sonucunda vatandaşların hizmetine sunulan online sistemden yapılan sorgulamalar 2019 yılında da devam etmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak için sahip olunması gereken şifreleri PTT şubelerinden temin etmek gerekir.

  E-Devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle şifrenin yazılması ardından T.C kimlik numarası doğrulanması gerekir. Sistem bir sonraki aşamada mobil imza veya elektronik imza istemektedir. Kişilerin sahip oldukları imza ile izledikleri bu adımlar sonucunda kolaylıkla E-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri hızlı ve kolay olmaktadır.

  Evde bakım parası için yapılabilecek diğer bir uygulama SMS ile yapılan sorgulamalardır.  SMS ile sorgulama yapmak isteyen vatandaşların cep telefonlarının mesaj bölümüne girerek BAKİYE yazmaları ve 4747 numarasına mesaj göndermeleri gerekir. Bu şekilde bakım aylık sorgulamalarını yapabilecek olan kişilerin maaşlarını Ziraat Yatırım Banası aracılığı ile alıyor olmaları gerekir.

  Engelli Maaşı Nedir ve Engelli Maaşından Kimler Yararlanabilir?

  Engelli vatandaşların ihtiyacı olan bakım masraflarını ve sağlık masraflarını karşılamak için devlet tarafından sağlanan ödeneklere engelli maaşı denmektedir. Engelli maaşı almak için T.C vatandaşı olmak ve %40 üzerinde engel oranına sahip olmak gerekir. Evde bakım parası ödeneği engelli vatandaşların bakımını yapan kişilere engelli maaşından ayrı olarak ödenmektedir. Engelli maaşlarına başvuruda bulunmak için;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat giderek başvuruda bulunulması gerekir.
  • Engelli vatandaşlara bakım parasından ayrı olarak verilen engelli maaşlarının başvurularında maaş talebinde bulunan kişilerin 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaş üstünde olması gerekir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumunda herhangi bir geliri bulunmaması gerekir.
  • Engelli vatandaşın yaşamını sürdürdüğü hane içerisindeki kişilerin toplam gelirinin gelir testinin altında olması gerekir.
  • Engelli vatandaşların nafaka almaları söz konusu ise engelli maaşından faydalanamazlar.

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

  Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Başvurusu ve Şartları

  Süt Parası Başvurusu, Süt Parası Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu, Maaş Alma Şartları Neler? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yaşar boy dedi ki:

   evde bakım parası almak için ildeki aile ve sosyal politikaları il müdürlüğünden sordum kişi başı gelir 1220 tl nin altında olması gerekiyor dediler ama internette asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekir yazıyor.o da 1400 tl nin üstünde bir para yapıyor. hangisi doğru acaba

  2. Ömer KARA dedi ki:

   Adım Ömer 4 ay önce işten ayrıldım şimdi iş sızım iş başı eğitimlerine katılabilir miyim?

  3. Gülüzar dedi ki:

   Benim babam yatimdan hayrilinca kendi evide gitti dekrar ben babamı yatima aldım atresi yatimda yalnız 2 ay oldu bakım parası bağlanmadı neden acama

  Sorunuzu Yazın