• 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?


  Ev hizmetlerinde çalışanlara yönelik olarak Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan çalışmalar sonucu 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren söz konusu sigortalıların yalnızca form doldurarak bildiriminin yapılması uygulaması başlamıştı. Bu çerçevede bebek bakıcısı, ev temizliği yapanlar, yabancı işçiler, ev aşçılığı yapanlar ile benzeri işleri ev ortamında yapanlar sosyal güvenceye kavuştuğu gibi kayıtlı olarak çalışma imkanına kavuşmuşlardır.  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi başlangıcı çalışanların iş vereni statüsünde bulunanlar tarafından bildirimin yapılması suretiyle gerçekleşir. Bildirim yaparken işte çalışacak olan kişinin ve iş verenin kimlik fotokopisi ile ek 9 adlı belgenin doldurularak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezine bildirimin yapılması gerekmektedir.


  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Kim Tarafından Ödenir ?

  Çalışma hayatına evde çalışmak sureti ile katılmış olanların diğer çalışanlar gibi istihdam olundukları ve çalışma dünyasına dahil oldukları söylenebilir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun ek – 9 maddesince yapılan düzenlemeye göre ev hizmetleri çerçevesine giren işlerde bir ay içerisinde çalışma saatlerinin süresi 10 gün ya da daha fazla süreye tekabül ediyor ise sigortalıyı çalıştıran kişi iş veren sayılmaktadır.  Bu kapsamda 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi her ay düzenli olarak işverenleri tarafından ödenir. Adı geçen işverenin tüzel kişi değil, gerçek kişi olması gerekir.

  Şirket bünyesinde faaliyette bulunanlardan ev işlerinde çalışanlar, başka bir deyişle evde yaptırılacak işler için konu ile ilgili faaliyette bulunan şirketlerden hizmet satın almak sureti ile eve çalışmak için gelen personeller ile ilgili olarak hizmet talep edici konumundaki ev sahibi işveren statüsünde olmadığından adı geçen düzenleme çerçevesinde çalıştırılmaları mümkün değildir. Bu yöntem ile 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi bağlı bulunduğu şirket tarafından ödenecektir. Bahsi geçen düzenlemeye dahil olmayan ve bu kapsamda çalışanların işverenleri, iş akdi çerçevesinde bağlı bulundukları tüzel kişiler olmaktadır.

  Ücretlerini işvereni olan şirketten alırlar ve primlerini de şirket öder. Hizmet satın alanlar da ifa edilen hizmet karşılığı ücreti sözleşme yaptıkları şirkete öderler. Bundan dolayı tüzel kişiler 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ödemesini ek 9a göre yapamazlar. Ev hizmetleri sunan tüzel kişiler her ne kadar 5510 sayılı kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamına girmese de bu işi yapamayacakları anlamına gelmez. Sadece ilgili maddeye konu olmamaktadırlar. Kanunun diğer maddeleri kapsamında görevlerini ifa ederler. Bu kapsamda çalışanlar ve işverenleri makalemizin konusu dışında yer almaktadır.

  5510 sayılı kanunun altıncı maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan ikinci paragrafa göre aynı konutta birlikte yaşayan ve 3 üncü derece dahil olmak üzere bu dereceye kadar olan hısımlar arasından aralarına dışarıdan başkaları katılmamak şartı ile yaşadıkları konut içerisinde yapılan işlerde çalışmakta olanlar sigortalı sayılmadıkları için aynı evde yaşayan 3 üncü derece akrabalar dahil olarak bu dereceye kadar bulunanlar tarafınca ev hizmetlerini yapanlar ve yapacak olanlar madde ek – 9 çerçevesinde sigortalı sayılmazlar ve söz konusu kişiler 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ödemesi yapılamaz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar ?

  Ek 9 kapsamında on günden çok ödenecek olan prim tutarı iş veren ve sigortalının prim indiriminden yararlanıp yararlanamadığı hallere göre değişiklik gösterir. On gün ve daha fazla süre sigortalı çalıştıran işverenin geçmiş dönemlere ait ödenmemiş prim borcu bulunmakta ise ve aynı zamanda ev hizmetleri kapsamında tahakkuk eden borçları düzenli bir şekilde ödemiyor ise iş verenin herhangi bir indirimden yararlanması mümkün değildir. Bu şartlarda bahsi geçen prim ödemesi için 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi günlük tutarı 25,35 TL olarak hesaplanır. Bebek bakıcıları bu çerçevede sigortalı olarak çalıştırılabilir.

  İşveren tarafından bahsi geçen mevzuat kapsamında tahakkuk eden primler düzenli ödeniyor ve geçmiş dönemlere ait biriken prim borcu bulunmuyorsa % 5’lik indirimden yararlanma imkanı bulunmaktadır. Bu şartlarda bahsi geçen prim ödemesi için 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi günlük tutarı 18,65 TL olarak hesaplanır. İlgili teşvikten yararlanmak için Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru formu verme esnasında formda bulunan teşvikler bölümünde yer alan 5510 yüzde beş kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. Prim ödemeleri düzenli olup geçmiş döneme ait ödenmemiş borç bulunmadığı takdirde söz konusu % 5 lik indirim sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

  Mevzuatla birlikte getirilen teşvik kapsamında sigortalı çalışan başına verilen 100 TL tutarında asgari ücret desteği 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ödemelerinde geçerliliğini korumaktadır. Anılan teşvikten yararlanılması sonucu on gün üzeri çalışmalar için ödenen primlerde hesaplanan günlük tutar 18,65 TL olmaktadır. Ayrıca madde ek – 9 ile işe başlamış olanlar için işe başlama tarihinden önceki altı ay içinde SSK madde 4/a’lı olarak çalışma durumu olmamış ve 4447 sayılı kanunun 10 uncu maddesince verilen teşvikten yararlanmadı ise bununla birlikte iş vereni de evde çalışanın sigorta primini düzenli ödemekte ise ilgili teşvikten de yararlanılabilir. Bütün bu teşviklerden yararlanma gerçekleştiği hali ile evde çalışanın primi günlük 8,16 TL’ye kadar düşmekte ve aylık bazda da 245,01 TL ödeme imkanı oluşmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ali dedi ki:

   Ev hizmetlerinde 10 günden fazla yani 30 gün üzerinden 2500 tl aylıktan 5 aydır öd eme yapmaktayım ilk ay 453 2. Ay 425 3.Ay 325 4. Ay 153 5. Ay 325 tl ödedim iskur kayıtlı ıssız indirdi düzenli ödeme indirimi herşeyden yararlandım.ancak 1300 tl borç çıktı. Nedeni ne olabilir. Ödemelerde düzenli.

  2. zuhal çelikli dedi ki:

   Merhabalar
   Ev hizmetlerinde çalışan bayanın (Ek 9- 10 günden fazla) prim borcu 659 tl iken bu ay 1279 tl olarak görünüyor. Ardaki fark neden acaba? Birde 100 tl asgari ücret indirimden ben faydalanamıyor muyum? Ne yapmam gerekiyor bu durumda

  3. özdemir nurettin akkın dedi ki:

   ev hizmetlerinde çalışan işçinin temmuz 2018 ayı maaşını bankaya yatırmak istedim borcu yoktur dediler

  4. songül dedi ki:

   merhaba yengem engelli babama bakıyor.devletten bakıcı maaşı alıyor.yengeme isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyiz.ve aylık ne kadar pirim ödememiz gerekir. 4447 sayılı geçici 10.madde teşvikinden yararlanabilir miyiz.
   teşekkür ederim şimdiden.

  5. Güray dedi ki:

   Merhaba,
   Ev işlerinde çalışmak üzere bir bayanla anlaştık. Kendisi sadece hafta içi olmak üzere yarım gün çalışacak. Yarım gün çalışınca sgk prim hesabında o günü yarım olarak mı sayıyoruz yoksa günde kaç saat çalıştığından bağımsız olarak o günü tam mı saymalıyız?
   Eğer yarım sayabiliyorsak, ayda 22×0.5=11 gün çalışacak bu kişi için ne kadar net ödeme yapmam gerekiyor, ne kadar sgk prim ödemesi çıkıyor.
   Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  6. Selçuk İnce dedi ki:

   Merhaba
   Evimde iki yıldır çalışan bir hizmetlim var, sigortasını 30 günden asgari ücret olarak ödüyorum (10 günden fazla). Bizde yatılı kalmıyor, bu çalışanın kıdem tazminatı var mı? Her yerde yok yazıyor, bazı yerlerde yargıtay kararı var deniyor, kafam karıştı.
   Teşekkürler

  7. alper dedi ki:

   Merhaba

   2 aydan beri evde çalıştırdığımız bir bayan var oğlumuza bakıyor.

   2 ay boyunca Sigortasını ve maaşını düzenli olarak ödedim

   17 Nisan akşamı ben işi bıraktım yarın yokum gelmeyeceğim dedi.

   Sigortasını online olarak nasıl iptal edebilirim.

   16 günlük çalışmışlığı var bugünlerinde parasını verecekmiyim acaba ???

  8. Umut HALICI dedi ki:

   Merhaba ,
   Ben Ek9 10 günden fazla sigorta ödemesi yapıyorum. 2018/Ocak öncesi 202-TL ödeme yapar iken 2018/Ocak ayından itibaren 345-TL ödeme yapmaktayım. Bağlı bulunduğunuz sgk merkezinden fazla ödememe ilişkin verilen bilgi ise 100 tl asgari ücret desteğinin 2018 yılı içinde verilmediği şeklindedir. Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı 4447/10. madde sigorta kapsamından 100 tl asgari ücret desteğinin verilme durumunun yıllara göre değişip değişmediği hususunda bilgi verirseniz sevinirim.

  9. mahmut erol çelik dedi ki:

   ev hizmetlerinde çalıştıracagım kadın hizmetli gün aşırı olarak ayda ,hafta tatili dahil,15 gün bende diğer 15 gün komşumda çalışacak.Ayrı ayrı sigprta ettirebilir miyiz,asgari ücret üzerinden SGK primi ne kadar ödeyeceğiz?

  10. Yıldız UNAT dedi ki:

   MERHABA.4447/10. madde ye göre 2017 primlerini 203 tl ödüyordum. 2018 senesinde 345 tl ödüyorum. 100 tl asgari ücret teşviği ödeme kapsamına alınmamış.sgk dan da bir açıklama alamıyorum.sebebi?

  11. yeni isveren dedi ki:

   Merhaba, ayda 22-23 gün yani sadece haftaiçi günlerde yarımşar gün çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Yarım gün çalıştığı için asgari ücretin yarısını öderim değil mi, bu mantık doğru mu? Ama 10 günden fazla olduğu için sigortayı 10 günden fazla çalıştırma kapsamında öderim. Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor. Benim cebimden çıkacak toplam para bu hesaba göre 1015 TL + 245 TL yani 1260 TL, teyit ederseniz sevinirim. Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 1600 TL tüm gün çalışan kişilerde geçerli diye düşünerek soruyorum.

   1. yeni isveren dedi ki:

    Merhaba, dün bu siteye bir soru yazdım ama cevap almadan önce daha açık hale getirebilirim. 1 çalışma gününü 7.5 saatten hesaplayacak olursak ayda 11 ila 13 gün (tam hesaplayınca 10.7 veya 12.3 çıkıyor) ev hizmetlerinde çalıştırmayı düşündüğüm biri var. Bununla ilgili birkaç sorum var. 1) Asgari ücretin yalnızca bir kısmını ödemem yeterlidir değil mi, yani asgari ücret tam zamanlı çalışan kişiye verilir diye düşünerek çalışma süresine göre hesaplayarak ödeyebilirim sanırım, bu mantık doğru mu ve tam zamanlı çalışma ayda kaç saate denk geliyor? 2) Bu kişi sanırım 4447/10. madde teşvikinden yararlanabiliyor, o zaman ne kadar prim öderim? 3) Çalıştırdığım kişinin eline geçecek net ücret nedir acaba? 4) Bu kişi aslında benden 1200 TL istiyor, sigorta ile pek de ilgilenmiyor ama ben sigortalatmayı düşünüyorum, onun eline net 1200 geçmesi için benim toplamda ne kadar ücret+prim ödüyor olmam gerekir? Bu 4 sorumu cevaplandırırsanız çok sevinirim.

  12. Oğuz Ali Özşahin dedi ki:

   Merhabalar, ben 2017 Mayıs ayından beri bakıcı için ek9 10 günden fazla şeklinde 167 lira ödüyordum, ancak Ocak ve Şubat prim borçları için 290 civarı borç çıkıyor, çalışan ilk kez sigortalı ve teşvik durumu devam ediyor olmalı, 100 TL lik devlet prim desteği kaldırıldı mı acaba, bu kadar farkın sebebi ne olabilir? Teşekkürler

  13. Kevser dedi ki:

   Merhaba. 4447/10 teşvikten yararlananların işverene maliyeti ne olur? Hesaplama nasıl yapilir?

  14. Kevser dedi ki:

   Merhaba. 4447/10 teşvikten yararlanmak için işverenin maaşı önemli mi? Bir yerde asgari ücretin 2 katını geçmemeli diye okuduğumu hatırlıyorum ama bu yazida göremedim.

  15. Atilla özel dedi ki:

   Merhabalar benim sorum ayda 8 defa bina temizliği yapan yani halk arasında merdiven silme diye geçen birisi bina sahibi tarafından ssk yaptırmak zorunda mı. yaptırma zorunlulu varsa ne yapmalıyız bu işi yapan kisi 6 senedir aynı isi yapiyor halen devam ediyor, bir yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler kolay gelsin.

  16. Atilla özel dedi ki:

   Merhabalar benim sorum ayda 8 gün bina temizliği halk arasında yani merdiven silme diye geçen bu isi yapan kisi bina sahibi tarafından ssk yatırma zorunluluğu var midir.benim annem 8 senedir aynu bina temizliği yapmaktadır bina sahibi ssk yapmak zorunluğu varsa bizim ne yapmamız gerekmektedir,nasıl bi yol izlemek gerekiyor,ve halen temizliğe devam etmektedir.

  17. Ebru dedi ki:

   Merhaba, E9 kapsamında 10 günden fazla çalışanım için prim ödemesinin 2018 itibariyle 245 TL olması gerekirken 345 TL yansıtılmıştır. Hiç prim borcum bulunmamakta ve zamanında ödemesini yapmaktayım. SSK ile görüştüğümde sistemsel bir sorundan ötürü 100 TL’lık teşviğin yansıtılamadığını söylediler. Konu ile ilgili bilginiz var mıdır? Teşekkürler.

  18. İLKNUR dedi ki:

   MERHABA
   ANNEM BENİM OĞLUMA EVDE BAKIYOR. BENDE ONUN BAĞKUR PİRİMİNİ ÖDÜYORDUM. KONTROL İÇİN SGK MÜDÜRLÜĞÜNE GİTTİĞİNDE, BAĞKUR DEĞİL DE SGK ÜZERİNDEN EVDE ÇALIŞAN OLARAK SİGORTA YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞLER VE BİR KAĞIT VERMİŞLER BENİM İŞVeREN OLARAK DOLDURMAMI İSTEDİKLERİ EVRAK vermişler: SİGORTA GEÇERLİ OLUR MU BÖYLE DURUMDA ANNEM SONUÇTA.
   DANIŞMAK İSTEDİM BİR SORUN OLMASIN.
   TEŞEKKÜRLER

  19. Berfin dedi ki:

   Merhaba ,
   Benn Ek9 10 günden fazla sigorta ödemesi yapıyorum
   2 ay önce 202 falan yatırıyordum geçen ay 470 bu ayda 630 ödedim zam geldi söyleniyor ama bukadar zam gelmesinin nedeni ve sebebi nedir acaba ? Yada bi yanlışlıkmı var yardımcı olurmusunuz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aşağıdaki açıklamaya göre Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı 4447/10. madde sigorta kapsamından çıkmış gibi gözüküyor. Çünkü bu kapsamda 100 tl asgari ücret desteği ile; 245 tl ödemeniz gerekiyor.

    Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların prim borçlarının vadesinde ödenmesi ve 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması halinde işveren %5’lik indirimden yararlanır. Bu durumda evde çalışan sigortalı için aylık ödenecek prim tutarı 659,58 TL olacakken, günlük tutarı ise 21,98 TL olacaktır. Ancak sigortalı başına aylık 100 TL asgari ücret desteği de devam edeceğinden bu kapsamda 10 günden fazla çalışan sigortalı için asgari ücret desteği ile birlikte ödenecek aylık tutar 559,58 TL, günlük tutar ise 18,65 TL olacaktır.
    Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı 4447/10. madde sigorta kapsamında ise bu durumda işverenin ödeyeceği aylık prim tutarı 345,00 TL günlük ise 11,50 TL olacaktır. Sigortalı başına 100 TL asgari ücret desteği ile beraber ödenecek 30 günlük sigorta primi 245 TL, günlük ise 8,16 TL olacaktır.

    Konu ile ilgili bağlı bulunduğunuz sgk merkezine başvurabilirsiniz.

   2. gulnur dedi ki:

    berfin hanım aynı şey benımde başıma geldi mart içinde ödeme 776 tl kadar rakam çıktı bunun için teşvik indirimimiizn bittiği için yükseldiği söylendi sgk ya başvuru yaparak yenı bir düzenleme talebınde bulunacagım

  20. hülya dedi ki:

   merhaba
   ev hizmetinde çalışan doğum iznine çıkması durumunda 4 ay prim ödermiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır prim ödemeyeceksiniz ancak sigortalığı devam edecek raporunu onaylayacaksınız.

  21. serkan çayıroğlu dedi ki:

   geçmiş dönem borcum olmadığı gibi sürekli düzenli ödeme yapıyorum. 3 yıldır aynı bakıcım için ödüyorum. ancak sistemde %5 indirim yapılmadığını görüyorum. Esenyurt SGk ise konuya yardımcı olamayacak derecede yetersiz.

  22. izzet dedi ki:

   Merhaba ,
   10 günden fazla için 200 civarı prim ödüyorum teşvikle birlikte. Bu teşviklerin süresi ne kadardır ?

  23. hande dedi ki:

   merhaba evimizde calisan bayana 1600tlnet maas veriyoruz sigortasini da 202 tl den gecen aylarda tesvikten yararlanarak başlattik. ancak hicbir gec ya da eksik odeme olmadigi halde bu ay prim bir anda 345 tl e cikti sebebi ne olabilir. tesvik indirimlerinin kalktigi soylendi . ama bize biraz sacma geldi. bakicimiza ilkkez sigortayi biz baslattigimiz icin tesvik almistik

  24. Muruvvet Zeytinoglu dedi ki:

   10 günden fazla çalışanım için Şubat 2018 de 1.340 Tl gb bir rakam ödedim. öncesinde 477 TL öderken, bu ay bu derece yüksek bir rakam neden çıkmış olabilir ?

  25. ibrahim dedi ki:

   evde bakıcı çalıştırıyoruz. 202 tl sgk öderken şubat 2018 ödemesi 345 tl çıktı. bu konuda bilgi alabilir miyim.

  26. yasin dedi ki:

   Merhaba annem 4447 10. maddesine göre verilen teşvikten yararlanmakta iken ocak 2018 primi 345 tl olarak tahakkuk etti.Bu teşvik hala devam ediyor mu? devam ediyorsa neden 345 lira ödemiş olabiliriz.
   (teşvik 30 ay çıkmıştı)

  27. merve dedi ki:

   345,03 tl prim ödemeye başladım tutarda bir artış mı oldu yoksa farklı bir durum mu var bilgi alabilir miyim

  28. sanem dedi ki:

   merhaba,

   bebek bakıcısı için ek9 10 günden fazla prim ödeme kapsamında bu ay ilk defa sgk pirimi ödedim. sitenizde ve başka yerlerde de 559,5 TL ödeme gösterirken ben 659,6 TL ödedim. bu aradaki 100 tl fark ” Mevzuatla birlikte getirilen teşvik kapsamında sigortalı çalışan başına verilen 100 TL tutarında asgari ücret desteği 2018 – Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ödemelerinde geçerliliğini korumaktadır. ” yazınıza mı refer ediyor? yani destek derken işverenden ek olarak mı tahsil ediliyor? daha önce prim borcum oluşmadığı için gecikmem yok ve %5lik indirim kapsamında sgk girişi yapıldı. dönüşünüzü rica ederim.

  29. Ebru dedi ki:

   Merhaba, 2018 yılı EK 9 kapsamında 10 günden fazla çalışan, devlet teşviki alan ve prim borcu olmayan işverenin aylık ödemesi gereken SSK primi ne olmalıdır?

  30. MÜJDE dedi ki:

   Merhaba 2016 Aralık,2017,Ocak ,2017 ,Şubat 2017 aylarına ilişkin SSk primleri EKİM,KASIM,ARALIK 2017 tarihlerine ötelenmişti. Normal ssk dosyası olanlarda ssk nın ekranından ne kadar primin ötelendiğini ve borcu ne kadar olduğunu görebiliyorsunuz.Ancak benim ev hizmetlerinde çalıştırdığım bakıcım var,ve ben bu öteleme primleri tarihine kadar bütün primlerimin hepsini zamanında ödüyordum.Ta ki bu ötelenme durumları çıktı.Benim ssk hesabımda karıştı.Ev hizmetlerinin takibini ssknın sayfasında hiçbir yerde takip edemiyorsunuz normal işyeri ssk dosyaları gibi.sadece ödemesi bankaya yansıyor oradan rakamı takip edebiliyorsunuz.Benim sorum şöyle;ben bu ötelemelerin hiçbirinden faydalanmadım ve kendi hesabıma göre primleri her ay düzenli olarak tam ödedim.Ama banka ekranında sanki bu ötelenen primleri ödememişim gibi heray bana katlanarak borç çıkardı ssk. Ve ben bu kendi ödemelerimi hiçbir şekilde ssknın ekranında göremediğim için bu biriken borcu nasıl sildireceğimi bilmiyorum.Yardımcı olur musunuz?

  31. özlem dedi ki:

   peki biz tek çalışan için 4447 sayılı geçici 10.madde teşvikinden yararlanabilir miyiz?Diğer şartları taşıyoruz fakat ikinci çalışan için mi geçerli o kısmını tam anlamadım.

   Teşekkürler

  32. özlem dedi ki:

   ev hizmetlerinde çalışan kişinin ücreti minimum ne olmalıdır.
   AGİ den yararlanmıyorlar değil mi?1452 net ücret yeterli mi?
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ev hizmetlerinde çalışanlar aynı kapıcılar gibi gelir vergisinden muaftır bu nedenle agi alamazlar ancak hesaplamanız yanlış. Hesaplama aşağıdaki gibi yapılmalıdır.

    2018 – Kapıcılar ve ev hizmetlileri İçin Asgari Ücret Hesabı
    Net Asgari Ücretin Hesabı – 01/01/2018 – 31/12/2018
    Asgari Ücret – 2.029,50
    SGK Primi – %14 – 284,13
    İşsizlik Sigorta Fonu %1 – 20,30
    Kesintilerin Toplamı – 304,43
    Net Asgari Ücret – 1.725,08

    İşverene Maliyeti
    Asgari Ücret – 2.029,50
    SGK İşveren Primi – %15.5 (***) 314,57
    İşsizlik Sigorta Fonu – %2 – 40,59
    İşverene Toplam Maliyeti – 2.384,66

  33. BAHTISEN KAHRAMAN dedi ki:

   EV İŞLERİNDE ÇALIŞTIRILAN KADIN
   4A PRİMLERİ ÖDEMESİ YAPABİLİR Mİ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışılan evdeki iş veren eğer SSK iş veren kaydı açtırır ise 4 a lı olarak prim ödenebilir.

  Sorunuzu Yazın