• 2018 – Engelli Maaşı Sorgulama


  Son zamanlarda yapılan uygulamalardan en göze çarpanı olarak gözüken bakıma muhtaç kişilere ve engellilere çıkarılan 2022 sayılı kanun ile maaş ödenmesidir. Engel durumuna göre 3 aydan 3 aya maaş alabilen kişiler sağlık kuruluşlarından alacakları rapor doğrultusunca %40 ve üzeri engelleri bulunuyorsa maaş almayı hak etmektedirler. %70 engelli olan birisi yaklaşık olarak 1470 TL maaş alırken, %40 ile %70 arasında engeli bulunan ise yaklaşık 980 TL maaş almaktadır. Bu yasa ile birlikte sadece engelli vatandaşlar değil 65 ve üzerinde bulunan yaşlılarda maaş almaya hak kazanmışlardır. Maaşlarını PTT şubelerinden ve Ziraat Bankalarından alan engelliler 2018 – Engelli Maaş sorgulama yapmaları için E- Devlet sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir.

  Belirtilen oranlar doğrultusunda engeli bulunan kişiler, başka herhangi bir kurum ve kuruluştan maaş almıyorlarsa, kendilerine nafaka bağlanmamış, aylık gelirlerinin harcamalardan sonra kalan kısmı başkasına muhtaçlık sınırında ise 2022 sayılı kanundan yararlanabilirler. Bakıma muhtaç kişiler veya vasileri Sağlık kuruluşlarından aldıkları rapor ile birlikte, dilekçe, resim ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte bulundukları illerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Haklarında yapılan gerekli inceleme sonucunda bakım maaşı bağlanmaktadır. 2018 – Engelli Maaş Sorgulaması içinde maaşının kendisine bağlanıp bağlanmadığını kişi EDevlet Sistemine girerek sorgusunu yapabilir.

  2018 – Engelli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır ?

  Memurlara yapılan son zamlarla birlikte 2022 sayılı kanuna tabi olan engellilerde maaşlarında artış olup olmadığını merak etmektedirler. Özellikle evde bakıma muhtaç olan engellilerin bakım ücreti olarak bilinen bu maaş’ta 2018 yılı içerisinde zam beklentisi bulunmaktadır. Memur maaş kat sayılarının artışı üzerine maaşlara gelecek zamların beklentileri de artmıştır. Herhangi bir açıklama yapılmazken eve bakıma muhtaç kişilere tahmini olarak 2018 yılının Ocak ayından itibaren 18 yaşından küçük engellilere bakım aylığı olarak 1.215 TL olması beklenilmektedir. 2018 yılı içerisinde ne kadar maaş alacaklarını öğrenmek isteyenler ise https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıklarında 2018 – Engelli Maaş sorgulama sisteminde maaşlarını öğrenebilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  %70 ve üzeri engeli bulunanlar için aylık 1.845 TL, %40 ve %69 arasında engeli bulunanlara ise 1.247 TL olması beklenilmektedir. 2018 – Engelli Maaş Sorgulama E –Devlet üzerinden yapıldığı için kullanıcıların E- Devlet sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun içinde PTT şubelerinden TC Kimliklerine göre alacakları şifre sayesinde hesaba giriş yaparak maaşlarını ve zam oranlarını kolaylıkla öğrenebilirler. Bunun yanında kurulan ALO 140 müşteri hattı ile maaş ile ilgili olmak üzere tüm sorularına cevap bulabilmektedirler. 2022 sayılı kanuna göre maaş alacak kişilerin engelli olmakla beraber, sağlık kuruluşlarından bu yasadan yararlanacağına dair sağlık kurulu tarafından onaylanmış raporunun bulunması gerekmektedir. Engelli birey 18 yaşından küçük ise ailesinin maddi geliri incelenmektedir. 18 yaşından büyük engellilerin ise kendi durumu incelenerek, ev kirası, fatura gibi ihtiyaçları çıkarıldıktan sonra elinde kalan ücret hesaplanarak ona göre maaş bağlanmaktadır.

  Beslenme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilerin bakımını üstlenen kişiler maaş alabilmektedirler. Engelli kişinin birinci dereceden yakını olan %50 ve üzeri engeli bulunanlara evlerinde baktıkları için onun üzerinden maaş bağlanmaktadır. Bunun yanında fiziksel engelinin yanında ruhsal engeli bulunan ve ağır rahatsızlık yaşayanların bakımını üstlenenlerde başvuru yaptıklarında maaş almayı hak etmektedirler.  E – Devlet üzerinden 2018 – Engelli Maaş Sorgulama yapan kişi maaş almaya hak etmiş ise doğum tarihinin son rakamına göre maaşını alabilmektedir. 3 aydan 3 aya verilen maaşta 0 ile 5 arasında olanlar 5. Gününde, 1 ile 6 arasında olanlar 6. Günüde, 2 ile 7 arasında olanlar 7. Günüde, 3 ile 8 arasında olanlar 8. Günüde, 4 ile 9 olanlar ise 9. Günde maaşlarını alabilirler.

  2018 – Engelli Maaş Sorgulama E –Devlet üzerinden yapıldığı gibi, akıllı telefonlara indirilen bazı uygulamalar ile bazı internet siteleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Ancak en sağlam bilgiyi her zaman olduğu E Devlet sitesinden öğrenebilirsiniz. Bunun yanında 2022 sayılı kanunla maaş alan engelli bireylere özel okullarda devlet tarafından okuma desteği sağlanmaktadır. Engelli bireyler için açılmış olan okullara herhangi bir ücret ödemesi yapılmadan, okul ücreti dahil olmak üzere servis ve yemek ücretleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Topluma kazandırılmaya çalışan engelli bireyler kendilerini ifade edebilecek, küçük ve basit işleri tek başlarına yapabilecekleri hale getirilmeye çalışılmaktadır.

  Her engelli maaş almaya hak etmediği gibi bunun için bazı şartların olması gerekmektedir. %40 engeli olmasına rağmen kendi kişisel ihtiyacını gideren kişilere bakanlar kimi durumlarda 2022 sayılı kanun kapsamı dışında tutulmaktadır. Engelli kişisel ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek durumda olması ve alınan sağlık raporunda engel yüzdesi ile ağır engelli olup olmadığının belirtilmesi gerekmektedir. Ağır engelli durumda olanların ve kendisine bakacak güvenilir kişilere bu ödemeler yapılmaktadır. Bunun yanında yapılan araştırmada aile bütçesinin engelliye bakmaya gücünün yetmemesi gerekmektedir. Başvurusu sonucunda 2018 – Engelli Maaş Sorgulaması yapan kişi kendine maaş bağlanıp bağlanmadığını görebilmektedir.

  2018 – Engelli Maaş Sorgulama E- Devlet üzerinden bu kadar kolay bir şekilde yapılırken ailelerinde bakıma muhtaç olan kişilere bakan kişiler onların kişisel bazı ihtiyaçlarını karşılamak üzere mutlaka bu kanundan yararlanmaları gerekmektedir. Bu sistem sayesinde bütçelerine ek gelir olduğu gibi kimseye mağdur olmadan hayatlarını idame etmektedirler.  tıkla sorunu sor

  2018 – Engelli Maaşı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gulay dedi ki:

   İyi akşamlar benim yüzde 60 raporum var üç aydan üç aya alınan özürlü maaşı icin başvurdum iki hafta içerisinde evinize bakmaya gelecekler dedi sorum şu eşim asgari ücret alıyor sigortası var bu maaşa baglanmama engelmidir şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin çalışıyor olması engelli maaşı için sorun teşkil etmeyecektir. Gelir durumuna göre bir maaş bağlanacaktır.

    1. Gulay dedi ki:

     Yani sigortalı olması sorun degil

  2. yılmaz özkan dedi ki:

   sağlık problem lerinden: 2010 dan beri % 62 ömür boyu engelli 52 yaşında ve özel tertibatlı araç ve teçhizat der raporda :eşim in işyeri var.var ancak işler kötü.bazen kızımız ve eşim den yardımla günlük yaşamımız devam etmekte başka bir gelir ve menkül vb.malımzda yok.. eşm yada kızımız a sosyal yardımdan ek üçret yardım alına bilir mi…?l

   1. Yılmaz akturk dedi ki:

    Benim babam %99 sağlık raporu var rapor sürekli babamın sosyal güvencesi ve bir maaşı da yok fakat 19000 m2 tarım arazisi üzerine kayıtlı babam yatacak hasta babama kardeşim bakıyor bakim ücreti alıymaaş
    Anneme 84 yaşında bir gözü görmüyor kulakları az isitiyor 20 yıldır tansiyon hastası kisacasi kendi ihtiyaç larını karsilayamiyor annemin hiç geliri yok anneme bakim içinde ücret alınabilirmi yada maaş alabilirmi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Evde bakım aylığının baglanması için şu 3 şart aranır:

     1. % 50 ve üstü ağır özürlü rapor. yani özür oranı en az % 50 olacak. agır özürlü yazan yerin karşısında “evet” yazacak. eger agır özürlü kısımda “hayır yazıyorsa o rapor olmaz.

     2. Hanede kişi başına düşen aylık gelir Brüt asgari ücretin 1/3 ünden az olacak.

     3. GÜNLÜK HAYATIN ALIŞILMIŞ TEKRAR EDEN GEREKLERİNE İLİŞKİN işlemleri yapamayacak durumda olması gerekmektedir.

     Yukarıdaki şartları sağladığınızda anneniz içinde bakım maaşı alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.