• 2022 Engelli Maaşı Sorgulama 2019

  2022 Engelli maaşı sorgulamak ve almak, şartlara uygunluk sağlayan ve engeli bulunan tüm vatandaşlar için mümkündür. Engelli maaşı sorgulama işlemi ise günümüzde oldukça kolay şekilde hem online hem de telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. Maaşın yatıp yatmadığı, maaşın ne kadar olduğu gibi merak edilen sorulan cevaplarına kolaylıkla ulaşmak mümkündür.


  Engelli Maaşı Online Olarak Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Engelli maaşı sorgulama E-Devlet sistemine giriş yaparak online olarak yapılabilir. 2022 engelli maaşı sorgulaması yapmak için E-Devlet sistemini kullanmak oldukça kolay olmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle sisteme giriş şifresine gereksinim vardır.

  Şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerinden temin edecekleri şifreyi kullanarak kimlik doğrulaması yaptıktan sonra sisteme giriş yapmaları mümkün olmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden online verilen hizmetler arasında bulunan ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’ seçeneği işleminizi tamamlamanızı sağlayacak son adım olmakta ve sorgulamanızı rahatlıkla internet üzerinden gerçekleştirmeniz sağlanmaktadır.

  Engelli Maaşı Telefon Aracılığıyla Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  2022 engelli maaşı sorgulaması diğer bir yöntem olarak telefon aracılığı ile yapılabilir. Bu yöntemle sorgulama yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yardım hattını aramak yeterli olacaktır. Telefon hattını kullanarak sorgulama yapılması Bakanlık tarafından vatandaşlara sunulan yardım hizmetlerden birisidir.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın danışma hattı olan Alo 144 sosyal yardım hattı numarasını arayarak 2022 engelli maaşı ile ilgili sorularınıza cevap alarak maaş sorgulamasını pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Alo 144 çağrı merkezini arayarak 2022 engelli maaşı sorgulamaları yanı sıra gıda yardımı, nakdi yardımlar, şartlı eğitim ve sağlık yardımları kömür yardımları ve diğer yardımlar hakkında bilgi almak mümkün olmaktadır. İşitme engelli vatandaşlar için 0 549 441 2 144 numaralı hat üzerinden 3g destekli telefon cihazı aramaları bulunmaktadır. İşitme engelli vatandaşların destek hattı hafta içi 08.00 ve 21.00 saatleri arasında arayarak sorgulama yapılması olanağı bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Maaşını Kimler Alabilir, Şartlar Nelerdir?

  2019 yılında geçerli olarak belirlenen 2022 engelli maaşı şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Engel maaşına hak kazanmak için engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekir. %40 oranı altında engel sahibi olanlar engelli maaşı alamazlar.
  • Engelli maaşı almak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
  • Engelli maaşı almak için vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması ve 65 yaşı aşmamış olması gerekir. 18 yaşın altında ve 65 yaşın üstünde olan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.
  • Engeli maaşına hak kazanmak SGK dan için herhangi bir şekilde gelir sahibi olunmaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumundan geliri bulunan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.
  • Başvuru sahiplerinin çalışmıyor olması gerekir. Çalışan kişiler engelli maaşı alamazlar.
  • Hane içerisinde yapılan gelir testinde engelli vatandaşın gelir testinin altında gelire sahip olması gerekir.
  • Nafaka ödemesi alan veya nafaka alma ihtimali bulunan vatandaşlar engelli maaşı alamazlar.

  2022 Engelli Maaşı Ne Kadar Ödenmektedir?

  Engel oranlarına göre değişiklik gösteren engelli maaşı ne kadar 2019 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

  • %40 ile %69 oranında engellik durumu olan vatandaşların üç aylık maaşları toplam tutarı 1.301 TL olarak ödenmektedir.
  • %70 ve üzerinde engellik durumu olan vatandaşların üç aylık maaşları toplam tutarı 1.951 TL olarak ödenmektedir.

  Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Engelli vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi ve bakımlarının sağlanması için verilen engelli maaşları hak sahiplerine devlet tarafından sağlanan imkânlar arasında bulunmaktadır. Engellilerin aldıkları maaş desteğinden başka engellilerin bakımını üstlenmiş olan yakınlarına evde bakım parası ödenmektedir.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bizzat başvuruda bulunan engelli vatandaşlara gerekli şartlara sahip olmaları durumunda engelli maaşı bağlanmaktadır. Engelli maaşları başvurusu için online sistem henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle başvurular bizzat veya vekil kişiler tarafından yapılabilmektedir. Engelli maaşı için gerekli evrakların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılacak başvurularda bulunmadan önce temin edilmesi gerekir. Bu belgeler;

  • Engelli vatandaş tarafından doldurulacak olan başvuru formu
  • %40 ve üzeri oranında engel durumunu içeren Engelli Sağlık Kurulu Raporu
  • Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu muhtarlıktan temin etmesi gereken Muhtaçlık Belgesi
  • Başvuru sahibinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve 2 adet vesikalık fotoğrafı
  • Mal beyanı belgesi
  • Engelli vatandaşın herhangi bir gelir ve maaşının bulunmadığını gösteren belge Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilmektedir.

  Şeklinde sıralanmaktadır. Yapılan başvuruların sonuçlarını sorgulama yaparak öğrenmek gerekir. Engelli maaş sorgulamalarını online olarak e-devlet sisteminden ve Alo 144 sosyal dayanışma hattı üzerinden öğrenmek mümkün olmaktadır.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Almak İçin Yapılması Gerekenler

  Engelli Sağlık Kurulu Raporlarını almak için Sağlık Bakanlığına bağlı olan tam teşekküllü devlet hastanelerine müracaat edilmesi gerekir. Engelli raporu almak için başvuruda bulunan vatandaşların yanlarında bulunması gereken belgeler;

  • Rapor başvuru formu
  • 5 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı aslı

  Şeklinde sıralanmaktadır. Engelli vatandaşların raporlarını alabilmeleri için %40 ve üzerinde engel sahibi olmaları gerekir. Yukarıda belirtilen belgeler ile hastaneye başvuruda bulunan engelli vatandaşların gerekli bütün muayeneleri yapıldıktan sonra elde edilen sonuçlar doktor heyeti tarafından değerlendirilir. Doktor heyetinin değerlendirmesi sonucunda engelli sağlık kurulu raporu heyet tarafından oluşturulur. Engelli sağlık kurulu raporunda bulunan bilgiler;

  • Engelli vatandaşın adı ve soyadı
  • Engelli ibaresi
  • Engelli vatandaşın engel derecesi ve hangi engel grubunda olduğu belirtilmiştir.
  • Engelli vatandaşın fotoğrafı rapor üzerinde bulunur.
  • Heyette bulunan uzman doktorların her birisine ait ayrı imzaları bulunmaktadır.

  Engelli sağlık kurulu raporlarının sorgulaması online olarak yapılmaktadır. Sorgulama yapmak için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresinden yapmak mümkün olmaktadır. Sorgulama yapmak için engelli vatandaşın kayıt yılı bilgisi ve kimlik numarasını yazması yeterli olmaktadır. Ayrıca başvuru yapılan hastaneye giderek rapor durumu öğrenilebilir. Raporlarının sonucunu alan engelli vatandaşlar sahip oldukları rapor ile başvurularını yapabilirler.

  Engelli Sağlık Kurulu Raporunun Sağladığı Haklar Nelerdir?

  Engelli Sağlık Kurulu sahibi olan vatandaşlara sağlanan bazı özel haklar bulunur. Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak ve maddi destek sağlayacak bu özel şartlar şunlardır:

  • Bütün müzelere, devlet tiyatrolarına ve gösterilere ücretsiz olarak girme hakları bulunur.
  • Tüm toplu taşımalarda, demir yolu ve uçak biletlerinde indirimli seyahat etme hakları bulunur.
  • Enerji tüketimi ve emlak vergisinde belirli oranlarda indirimlerden faydalanırlar.
  • Kurum sıralarında öncelik hakkı engelli vatandaşlara verilmektedir.
  • Engelli vatandaşların faydalanmaları için özel park alanları bulunur.
  • GSM operatörlerinden özel indirimli tarifelerden yararlanarak tarifelerini uygun fiyatlarla satın alma imkânına sahip olmaktadırlar.
  • Engelli vatandaşlara araç satın alırken ÖTV indirim hakkı sağlanmaktadır.

  Engelli vatandaşlar bütün bu kolaylıklardan faydalanırken çalışma hakları ellerinden alınamaz. Engelli vatandaşlar her türlü çalışma hakkına sahiptirler ve herhangi bir ayrımcılık söz konusu bile olmamaktadır. Ülkemizde yaşayan bütün engelli vatandaşlar için fayda sağlanması adına birçok haklar sağlanmıştır.

  Devlet tarafından engelli vatandaşlara sağlanan bu haklar onların yaşantılarını kolaylaştırarak ve daha rahat bir hayat sürmelerini sağlamaktadır. Her geçen gün yeniliklerle sağlanan hak ve olanaklardan yararlanmak için engelli vatandaşların bu yardımlardan haberdar olması önemli olmaktadır. Engelli vatandaşların güncel haberleri takip etmeleri kendilerine sağlanan haklardan yararlanmaları için önemli olmaktadır.

  Engelli Emekli Maaşı Hesaplama

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2022 Engelli Maaşı Sorgulama 2019 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Neslihan dedi ki:

   Atipik otizmli 6 yaşında oğlum var eşim ssk li bende maaş alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kişi başına düşen gelir en az 610 tl nin üzerinde olacağı için alamazsınız

  2. Bahriye çeşmeci dedi ki:

   Merhaba benim kaynanamın yüzde altmış raporu var kendisi seksen beş yaşın ben bakıyorum ben bakım parası alabilirmiyim sosyal güvencem yok benim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına giderebilme durumu yok ve sizin yardımınızla yapıyor ise rapora bakıma muhtaç ağır engelli ibaresi ekleterek bakım parası alabilirsiniz.

  3. mehmet dedi ki:

   babam öldü ölmeden önce sakatlık maaşına başvurmuştuve onaylandı öldükten iki gün sonra 3500 tl birikmiş maaşı var diye kaat geldi ama bu parayı babam öldü diye bize vermediler bu parayı alma şansımız varmı

  4. HANDE MUSLU dedi ki:

   1975 dogumlu bayanım 7808 prim günüm var yaş bekliyorum fakat engelli erken maaş bağlatmak istiyorum.%45 raporum var.
   yaşımı beklemem mi mantıklı maaşım için yoksa erkene çekebilir yaşı engelli emeklilik için mi başvursam maas te düşme olur mu
   teşekkür ederiyi çalışmalar dilerim

  5. BERKAY dedi ki:

   Engelli maasımı aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl sorgularım bi de yedi ay geriden besınde aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl sorgularım bi de subatın sonunda aldım ama hala paranız hazır dyo nasıl olcak1803 subatın sonunda aldım 960mart5 aldım ama hala paranız hazır dyo

  6. Sebiha dedi ki:

   Engelli maaşı çıktı mı öğrenebilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli maaşı başvurunuz var ise E devletten takip edebilirsiniz.

  7. Orhan küçükkurutlu dedi ki:

   Ben onceden ozurlu maasi oliyordum calismaya basladim kesildi dort sene sonra gida yardimina bas vurdum bana ozurlu aylik bilgisi geldi baglandimmi bes ay bosta kaldim bas vurmustum simdi bes aydir bostayim

  8. gzd dedi ki:

   merhaba

   ağır özürlü raporum var. emekli maaşı alıyorum. bununla birlikte engelli maaşı da alabiliyor muyum?

  9. Kasım OGUZKAN dedi ki:

   Benim %52 sürekli ibareli engelli raporum var adres değişikliğinden dolayi engelli maaşım kesildi 11aydır maaş almıyorum yeniden başvurdum maaşım tekrar bağlanacak bu geçmişe donuk 11 aydir almadığım maaslari alabilirmiyim ..
   cevap verirseniz sevinirim..

  10. Emine kurt dedi ki:

   Merhabalar benim %40 engelli raporun var ve oğlumun da %55 engelli raporu var eşimin ve benim üzerime sigortamiz veya bagkurumuz yok. (ama daha önce ikisi de vardı) ikimize de 2022 maaşı alabilir miyiz? Şimdiden Teşekkür ederim emeğinize sağlık

  11. Cem dedi ki:

   Engeliyim üstelik şeke hastasıyım tansiyonuda var SGK emkilyim engeli magşı balanırmı

  12. Şenol dedi ki:

   İyi geceler, babam 1959 doğumlu 1235 iş günü var %97 özürlü rapor ama malulen emekli olamıyor!! Askerlik borçlanması yaparsa 1800 günü dolduruyor. Engelli maaşı alabilir mi ya da nasıl emekli olabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik borçlanması ile 1800 günü doldurur veya borçlanma sonrası gün kalır ve bunu da isteğe bağlı sigorta ödeyerek 1800 günü tamamlayarak malulen emekli olabilir.

  13. Emre dedi ki:

   Ben 1 ay önce temsil heyetinden geçtim. Psikiyatrist doktor %40 engel verdi. Daha engel raporu elime geçmedi. Çalışmıyorum fakat annemin maaşı var. Bana maaş bağlanır mı yoksa evde hane başına düşen gelir mi devreye girer? Diğer şartları sağlıyorum aklıma takılan sadece bu. Çünkü gelir testi yaptırmıştım önce asgari ücretin 1/3 ünden fazla idi. Bu bana bir engel teşkil eder mi? Teşekkür ederim iyi günler..

  14. Mehmet ay dedi ki:

   Para yattimi

  15. selma yıldız dedi ki:

   benselmayıldızengelli48raporumvar engellimaşıalmak istiyorumalabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Engelli olarak erken emeklilik için gerekli primleri sağlarsanız engelli maaşı alabilirsiniz. Bunun haricinde engelli olduğunuz için bir maaş ödenmez.

  16. nevzat elgün dedi ki:

   engelli maşım nekadarolacak

  17. rıdvan dedi ki:

   engelli maaş için başvuru yaptık eve ne zaman gelirkler ve odaları geziyorlarmı acaba gelen kişiler.

  18. UFUK ÖZENİR dedi ki:

   Merhaba,
   İki tane öğrencim var kardeşler ikiside görme engelli. Büyük olan %60 küçük olan ise %75 görme engelli. Sağlık raporları mevcut. Babaları vefat etmiş babadan 200 tl aylık alıyorlar. Anne çalışmıyor. Acaba engelli maaşı alabilirler mi?

  19. Hüseyin yıldız dedi ki:

   Kardeşim engelli nasıl maaş alınacak

   1. Leyla dedi ki:

    Mrb ben Aralik 19 basvuruda bulundum.kurulda kabul edilmek üzere sosyal götürdüm bu 3 ayın yani ocak subat mart 3 maaş birden mi yatacak yoksa tek maaş mi..ilm defa alacam yüzde 47 dir .

  20. ahmet dedi ki:

   selamlar;
   vergi indirmi emeklilik maaşı ne kadar bilen var m ı?maaş postaneye mi yatıyor.

  21. Mehmet ali dedi ki:

   Bugün maaş almaya gittim hesabimda sadece 510tl vardı normalde 1200almam gerekti

  22. hüseyin aktaş dedi ki:

   bazıları biz alamıyoz diye kıskanıyor arkadaş onların yanındamı kalıyon aynı evdemi duruyon onların yediğinden içtiğindenmi içiyon onların yanında yaşıyon bilemessin devlette çalışan insanın bir bildiği varki veriyor onlara faruk sen kimsin nerde yaşıyon de hele kıskanma onlar o parayı hak ediyor sende varoşsun demi ama çalışıyon asgari ücret alıyon belki eviniz anne babadan kalmadır milleti öyle şeylerle tehdit edip şanjat yapmayın ayıpdır günahdır allah çıkartır sizden başınıza felaket gelir

  23. Şehmus Ozan dedi ki:

   Eylül ayında ne kadar alacaz

  24. şükrü dedi ki:

   500 tl gozukuyo normalde 1197 tl alıyorum geri kalanını nerden alacagım

  25. Gülsüm dedi ki:

   E devlet girişinde ptt gitmeden engelli maaşımin veya cocuk parasının yattığını göstermiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Kübra dedi ki:

    Bilginiz olduğu için sormak istedim ben dedeme bakıyorum evde 5 yasında ki oglum la beraber 5 kişiyiz bu evdeki geliri bölüyorlar ya kişi sayısına oğlumda sayılıyor mu acaba

  26. faruk dedi ki:

   engelli maası ve bakım parası alan ama bunu kesinlikle hak etmeyen tanıdıgımız var .yaptıgı devleti dolandırmak kime nasıl şikayet ederim

  27. cihan dedi ki:

   Methaba iyi gunler engelli maaslari 2018 yilinda 3 ayda bir degilde her ay verilecekmis bu dogrumudur acaba ve nezaman olacak boyle bir durum

  28. Fatma Betül onay dedi ki:

   Engelli maaşım onaylandımı

  29. emrullah dedi ki:

   engelli maaşı aylık mı olacak

  30. idris dedi ki:

   engelli maaşı aydan aya mı verilecek

  31. Feyyaz dedi ki:

   merhaba benim bir sorum olucak ben engelli maaşı alıyorum fakat sgk’dan sorguladığımda ödemeniz hazırdır diyor bu ne demek para yattımı demek

  32. Hasan Tahsin dedi ki:

   yüzde 80 zihinsel engelli halamın maaşı kesildi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 danışma hattından bilgi alabilirsiniz.

  33. Sabrina dedi ki:

   Merhaba… Ben %81 engelli raporum var.. 09/05/2018 tarihinde raporumu sosyal kuruma verdim.. bana maaş bağlanır mı. Yani bu haziran ayında maaş alabilecekmiyim

  34. Metin dedi ki:

   Merhabalar %48 raporum var evli iki çocuğum var evim kira engelli maaşı alırsam be kadar verirler aylik rapor sebebi kronik

  35. Semiha Dişçi dedi ki:

   Heyete girdim ne sosyal yardımlaşma kurumlarindan nede idari telefonlardan sonucu yada evragin hangi aşamada olduğunu ögrenemiyorum. sonucunu nasıl ogreneblirim yardımcı olurmusunuz rica ederim

  36. Gökhan Demirel dedi ki:

   merhabalar
   bir önceki maaş zamanında 1700 tl üzerinde maaş almama rağmen.Bu ayki maaşımın 64.42 TL olduğu görünüyor hesabımda 2022 emekli aylığı yatırma şeklinde para gelmiş hesabıma.Bunu nasıl sorgulayabilirim ya da ulaşabileceğim bir numara biliyormusunuz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 Sgk danışma hattından kayıt oluşturabilirsiniz.

  37. çimen dedi ki:

   annemin yuzde altmış sekiz raporu var babam emekli memur olduğu için ozurlu maasi alamıyor.bu rapordan sonra şeker teşhisi konuldu ve şeker ilacı kullanıyor. raporun yüzde yetmiş olursa ozurlu maaşına bağlayabilirsiniz denmiş anneme ne yapabiliriz raporu yükseltmek için

  38. Ahmet dedi ki:

   iyi günler annemin üç aylık özürlü maaşı alıyordu ancak özürlü sağlık raporunu değiştirmesini istediler ama sürekli yazan raporun muhaneye ve heyete girmesine gerek yokmuş bu raporun yenilemesi gerekiyormus ama annemi muhaneye ve heyete kattılar üç aylık özürlü maaşını kestiler bu raporu değiştirme ile ilgili bilgi verebilirmisiniz heyete girmeden nasıl degistirebiliriz teşekkür ederim

  39. murat avşar dedi ki:

   ben %74 engelli raporu sigorta başlangicim 2000. 06.25. 17 sene 7 ay iş gunü 4950 pirim ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum bagkurum yok ne kadar maşa baglanirim

  40. murat avşar dedi ki:

   ben yüzde 74 engeli raporu 4950 pirim 17 sene 7 ay iş günü ile vergi indiriminden emeklilige baş vurdum ne kadar maaş alabilirim

  41. Nevriye noktaoglu dedi ki:

   Merhaba 2008 yılın da 4. Derece yanık sonucu makatimi ve kaba etimi kaybettim on yıldır ileostomi torbası taşıyorum maksat iyileşmesini için ileskomiden koloskomi torbasına geçiren 4800 iş gücüm var malulen emekli olabilirmiyim

  42. burhan dedi ki:

   Simdi ben işsiz kaldı iş vermiyor bize güvenmiyor
   İşitme kaybı ve psikolojisi var. Diyelim ki işitme kaybı yüzünde ondan istemedi ben işe gidip tek başına ayrımcılık yapiyor hiç olmuyor yapamaz çok zordur. Ben 8 defa fabrika çalıştı kimse bize yardimci olmuyor hiç bakmiyor. Özürlü erken emekli maaşı veriyor mu? Simdi boşta hiç birşey kalmadi. Bunu ne yapacak ne yapmaliyim?
   Yaş:31
   Sigorta girişi:01/10/2003
   işe giriş;01/10/2003
   işten çıkış:18/12/2017
   Prim:4118
   Rapor orani:%73

  43. dilek atmaca dedi ki:

   merabalar benım oğlum %98 ağır özürlü raporu var 20 yaşında 1 sene önce 3 aylığnı alıyodum şimdi evlendığım için oğlumun 3 aylığını kestıler eşim askeri ücret alıyo ama oğlumun isteklerını karşılıyamıyorum kendım astım hastasıyım 2 defa baş vurdum onaylanmadı bana söylenen şeyde eşimin sigortasının olması sigorta oğlumun sosyal hayatını kapsamıyo mahlesef başka napabilirim tekrar baş vursam sonuç alırmıyım acaba

  44. emine dedi ki:

   iyiaksamlar ben bir kez heyete girdim ve sırf belden yüzde 28 verildi diger rahatsızlıklarımıda muayne olup yazılır diye söylemedim bende rapora itraz ettim bu kez seker kolesterol trigisit gibi bazı rahatsızlıklar eklendi fakat daha sonucu almadım acaba yüzde 40 olurmu raporumuda bulamadım nereden alıcam soncu bilmiyorum

  45. erdal özgün dedi ki:

   06.02.2018 de %50 engelli raporumla emeklilik için basvurdum. maasım nezaman ve ne kafar bağlanır teşekkürler

  46. Caner dedi ki:

   Bir iş sahibi değil iken engelli maaşı bağlanıyor. Sonraki süreçte iş sahibi olunduğunda engelli maaşı ödemesi devam ediyor mu? etmiyor kesiliyor ise bunun için bir işlem yapmak gerekiyor mu?

  47. ŞULE ŞENGÜL dedi ki:

   Merhabaş 43 yaşında yüzde 40 engeli olan(yürüme problemi), yardımla yürüyen, evinde anne babası be ablasıyla yaşayan, evine iki yaşlılık aylığı ve ablasının aldığı bakım parası giren kuzenim(4-5 sene önce çalıştığı otelden çıkarıldı) engelli aylığı yada işşsizlik maaşı alabilir mi? Yada ne yardımları alabilir. Sağlık güvencesi de yok. Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bakıma muhtaç olmadığı için sosyal güvencelerden bir ödenek alamaz. Umarız kısa sürede iş bulur.

  48. Gulay dedi ki:

   İyi akşamlar benim yüzde 60 raporum var üç aydan üç aya alınan özürlü maaşı icin başvurdum iki hafta içerisinde evinize bakmaya gelecekler dedi sorum şu eşim asgari ücret alıyor sigortası var bu maaşa baglanmama engelmidir şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin çalışıyor olması engelli maaşı için sorun teşkil etmeyecektir. Gelir durumuna göre bir maaş bağlanacaktır.

   2. Gulay dedi ki:

    Yani sigortalı olması sorun degil

  49. yılmaz özkan dedi ki:

   sağlık problem lerinden: 2010 dan beri % 62 ömür boyu engelli 52 yaşında ve özel tertibatlı araç ve teçhizat der raporda :eşim in işyeri var.var ancak işler kötü.bazen kızımız ve eşim den yardımla günlük yaşamımız devam etmekte başka bir gelir ve menkül vb.malımzda yok.. eşm yada kızımız a sosyal yardımdan ek üçret yardım alına bilir mi…?l

   1. Yılmaz akturk dedi ki:

    Benim babam %99 sağlık raporu var rapor sürekli babamın sosyal güvencesi ve bir maaşı da yok fakat 19000 m2 tarım arazisi üzerine kayıtlı babam yatacak hasta babama kardeşim bakıyor bakim ücreti alıymaaş
    Anneme 84 yaşında bir gözü görmüyor kulakları az isitiyor 20 yıldır tansiyon hastası kisacasi kendi ihtiyaç larını karsilayamiyor annemin hiç geliri yok anneme bakim içinde ücret alınabilirmi yada maaş alabilirmi

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evde bakım aylığının baglanması için şu 3 şart aranır:

    1. % 50 ve üstü ağır özürlü rapor. yani özür oranı en az % 50 olacak. agır özürlü yazan yerin karşısında “evet” yazacak. eger agır özürlü kısımda “hayır yazıyorsa o rapor olmaz.

    2. Hanede kişi başına düşen aylık gelir Brüt asgari ücretin 1/3 ünden az olacak.

    3. GÜNLÜK HAYATIN ALIŞILMIŞ TEKRAR EDEN GEREKLERİNE İLİŞKİN işlemleri yapamayacak durumda olması gerekmektedir.

    Yukarıdaki şartları sağladığınızda anneniz içinde bakım maaşı alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın