Trafik

2020 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

Emniyet kemerinin takılmaması nedeniyle alınacak ceza, suçu kaçıncı kez işlediğinize göre verilmektedir. Ceza tutarı, 2020 yılında ilk defa emniyet kemeri takmama nedeniyle ceza alanlara 132 TL olarak verilecektir. Bu ceza, hatanın tekrarlanması durumunda katlanır. Bunun yanında trafik cezalarına gelen zamlar çerçevesinde, ceza tutarlarında %22.50 oranında artış meydana gelmiştir.


2020 Yılında Emniyet Kemeri Takmamaya Ne Kadar Ceza Verilmektedir?

Emniyet kemeri takmamanın 2020 yılındaki cezası, 132 TL’dir. 2019 yılında ceza tutarı 108 TL idi. Ancak kişiler aldıkları cezaları, ceza kesim tarihinden itibaren ne kadar erken öderse, o kadar indirim imkanından yararlanmaktadır. Cezanın verilişinden itibaren 20 gün içinde ödenmesi durumunda %20 indirim uygulanmaktadır. Ceza sebebi ne olursa olsun, uygulanan indirim miktarı değişmez.

Verilen cezanın miktarını etkileyen etmen, aynı suçtan daha önce ceza alıp almamaktır. Kişi, emniyet kemeri takmama nedeniyle daha önce ceza almışsa, 2020 yılında alacağı ceza 132 TL değil, en az 150 TL olacaktır. Ayrıca emniyet kemeri takmama cezası, genellikle tek başına verilmez. Emniyet kemeri takmamaya ek hız sınırı aşılması, telefonla konuşma gibi nedenlerle ceza alınabilir.

Emniyet kemeri takmama nedeniyle alınan 132 TL’ye ek verilen cezaların miktarı 1.000 TL’yi geçerse, cezanın ödenmemesi durumunda haciz yolu açılır. 1.000 TL altındaki borçların ödenmemesi durumunda ise daha farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası 2020 Yılında Ne Kadar Olmuştur?

Seyir halinde cep telefonu ile konuşmanın cezası 2019 yılında 235 TL iken, 2020 yılında 288 TL olmuştur. Gelen zamlarla birlikte bu miktara çıkan ceza, ödeme yapılmaması durumunda faiz eklenerek tahsil edilmektedir. Cep telefonu ile konuşulmaması, sadece mesaj yazarken görülmesi ya da elde bulunması durumunda verilecek ceza değişmez. Telefonun elde bulunması bile ceza sebebidir.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadardır?

Kırmızı ışıkta durmamanın 2020 yılında cezası, zamlardan nasibini almıştır. Seyir halinde cep telefonu kullanmakla aynı şekilde değerlendirilen ceza, 2020 yılında 288 TL olarak belirlenmiştir. Ceza, 2019 yılında 235 TL idi. Ayrıca kırmızı ışık nedeniyle daha önce ceza alınıp alınmaması da verilecek miktarda etkilidir.

Kırmızı ışıkta geçme nedeniyle ceza alınmış olması durumunda, ikinci ve daha sonraki cezalar %30 artarak verilmektedir. İlk seferinde 288 TL olan kırmızı ışıkta geçme cezası, ikinci seferde 326 TL, üçüncü seferde yaklaşık olarak 360 TL olacaktır. Aynı nedenle üst üste 3 ceza alınması durumunda ehliyete geçici el koyma durumu ortaya çıkabilir.

Hız Sınırını Aşmanın Cezası Ne Kadardır?

2020 yılında hız sınırını aşma cezası hız sınırının ne kadarlık kilometrede aşıldığına ve sınırın aşılma miktarına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin, hız sınırının %10’undan az miktarında aşım yapması halinde ceza verilmez, sadece polis ekipleri tarafından uyarılır. Hız limitinin %10 ile %30 arasında aşılması durumunda 288 TL ödenmesi gerekmektedir. bu ödemelerin 2019 yılındaki miktarı 235 TL’dir. Ancak hız sınırının %30 ile %50 arasında aşılması halinde ödenecek tutar 2020 yılında 598 TL’dir. %30 üzerindeki hız sınırı aşımlarının 2019 yılındaki cezası 488 TL idi.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadardır?

Alkollü araç kullanmada verilecek ceza, kaçıncı kez alkollü araç kullanıldığına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin başına böyle bir durum ilk kez geliyorsa, ödenmesi gereken ceza 1.288 TL olarak belirlenmiştir. Kişi eğer aynı suçla ikinci kez trafik polisleri tarafından yakalanıyorsa, alması gereken ceza 1.539 TL’ye çıkacaktır.

Trafik cezalarına gelen 2020 zammından önce ilk kez alkollü araç kullanan bir kişinin ödemesi gereken ceza 1.002 TL idi. İkinci kez alkollü araç kullanımında ise 1.256 TL ceza veriliyordu. 2020 zammından sonra değişen tutarlarda ise alkollü araç kullanmanın cezası en az 1.230 TL’den başlamaktadır. Bunun yanında kişinin üçüncü kez alkollü araç kullanması halinde ehliyetine el konulmaktadır.

Alkol Testine İtirazın Cezası Ne Kadardır?

Alkol testine itiraz etmenin cezası, diğer trafik suçlarından daha fazladır. Bu konudaki cezanın tutarı, 2020 yılındaki değişiklikten sonra 3.516 TL’ye yükselmiştir. Ayrıca kişinin araçlı ya da araçsız trafik ekiplerinden kaçması, memuru oyalaması ve işlediği diğer yan suçlardan dolayı alacağı cezalar artış göstermektedir.

Emniyet Kemeri Takmamaktan Alınan Ceza Sicile İşlenir Mi?

Ehliyet kemeri cezasının sicil kaydına işlemesi durumu görülebilir. İdari para cezası sınıfında yer alan trafik  cezaları, ne sebeple veriliş olunursa olsun, kişi adına çıkmaktadır. Araç ya da plaka başkasının üzerine olsa da, emniyet kemeri takmama nedeniyle ceza alınması söz konusu ise, ceza kişiye kesilir. Bu nedenle kişinin sicil kaydına işler.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nasıl Sorgulanır?

Emniyet kemeri takmamadan kaynaklanan trafik cezası sorgusu, gerçekleştirilmese de kişinin adresine tebliğ kağıdı gönderilmektedir. Eğer kişi, olay anında polis memurundan kağıt almamışsa ve eve de kağıt gelmemişse, sorgulama işlemi yaparak cezanın kesilip kesilmediğinden emin olabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi, e- devlet sistemi ya da Gelir İdaresi Başkanlığı binaları kullanılabilir. Bunun yanında sorgulama işlemi, en yakın emniyet müdürlüğünden de kimlikle gerçekleştirilebilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nasıl Ödenir?

Emniyet kemeri kaynaklı trafik cezasının ödenmesi için yapılması gereken, öncelikle anlaşmalı bankalar veya e- devlet sistemi üzerinden ödeme ekranına girmektir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet adresinden, e- devlet üzerinden ya da emniyet müdürlüklerinden cezanın ödenmesi sağlanabilir.

Trafik Cezası Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi Sitesinden Nasıl Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web adresinden trafik cezası ödemesi için öncelikle https://gib.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır. Ardından seçenekler üzerinden Motorlu Taşıt Sorgulaması’na tıklanmalıdır. Sorgulama sonucunda trafik cezası çıkması durumunda kredi kartı ile ödeme butonuna basılmalıdır. Birden fazla trafik cezasının varlığı durumunda, ödemek istediğiniz trafik cezasını seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası E- Devlet Üzerinden Nasıl Ödenir?

Trafik cezasını e- devlet sisteminden ödemek için yapılması gereken, öncelikle şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmaktır. Ardından yapmanız gereken, sağ üst kısma ‘trafik cezaları’ yazarak ödeme ekranına gitmektir. Ancak bu şekilde elde edeceğiniz sayfa, yine Gelir İdaresi Bakanlığı’na bağlanmaktadır. Ancak bilgilerinizi vermiş olacağınızdan tekrar bilgi girişine ihtiyacınız kalmaz. Ödemenizi kredi kartı bilgilerinizi vererek gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Cezası ATM ve Bankalardan Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarını ATM kullanarak ödemek için anlaşmalı bankaların ATM’lerini ya da PTT ATM’lerini kullanmanız gerekmektedir. Trafik cezalarının ödenebileceği anlaşmalı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • HSBC
 • Finansbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Aktif Bank

Bu bankaların şube ve ATM’lerini kullanarak, emniyet kemeri takmama, alkollü araç kullanma ve diğer nedenlerle aldığınız trafik cezalarının tamamını ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizin tutarı 2.000 TL’yi geçiyorsa vezneleri kullanmanız gerekecektir. Ödediğiniz cezaların makbuzlarını saklamanız gerekmektedir. Bu sayede olası bir yanlış anlaşılmada elinizde ödeme kaydı bulunacaktır.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

PTT Kredi Kartı ile Online HGS Bakiye Yükleme

HGS Bakiye, Borç, Ceza ve Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı