• 2018 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

  Trafik kuralları insanların can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak geliştirilmiş kurallardır. Bu doğrultuda trafik kurallarına uymayanlar hakkında devlet ceza vererek belirli bir oranda farkın dalık oluşturma gayreti içindedir. Bundan dolayı pek çok trafik kuralının ihlal etmenin karşılığında bir ceza vardır. 2018 yılı yaklaşırken 2018 yılı içerisinde uygulanacak olan trafik cezaları da belli olmaya başladı. Bu noktada 2018 yılı içerisinde harç ve vergiler haricinde cezalara da zam geldiği bilinmektedir. Trafik cezalarına getirilen yeni düzenlemeler sonrasında akıllara 2018 emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu da gelmektedir. Tüm cezalara olduğu gibi emniyet kemeri takmayanlara da verilecek olan ceza miktarında bir artış yaşandığı bilinmektedir.


  2018 emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu kapsamında yer alan zamlar düşünüldüğünde tıpkı ehliyet harçlarına olduğu gibi trafik cezalarına da zam yapıldığı görülmektedir. Bu doğrultuda ehliyetlerde ki harç artışının yüksekliği düşünüldüğünde emniyet kemeri takmamanın da belirli bir oranda cezasının artmış olabileceği düşünülmektedir. Bu noktada B sınıfı ehliyet harcının 418 liradan 479 liraya çıktığı düşünüldüğünde emniyet kemeri takmamanın cezasının da bu oranda bir artışa denk geldiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda emniyet kemeri takmamanın cezasının 2017 yılı itibariyle 96. 5 lira olduğu bilinmektedir. Yapılan son düzenleme ile birlikte emniyet kemeri takmamanın cezasının 96. 5 lira yerine 110. 5 liraya yükseldiği bilinmektedir.

  2018 emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusu esasında diğer trafik cezalarının ne kadar olduğuyla doğrudan alakalı olmaktadır. Bundan dolayı bu soru çerçevesinde diğer cezalardaki artışı sıralamakta fayda vardır;

  • Alkollü araç kullanmak 876 liradan 1000 liraya yükseltildi.
  • İkinci kez alkollü olarak trafiğe çıkanlar 1. 258 lira ödeyecek.
  • Gereğinden fazla gürültü çıkartanlar 232. 4 lira ceza ödeyecek.
  • Kırmızı ışıkta geçenler ve arışı hız yapanlar 236 lira ceza ödeyecek.

  Yukarıda sıralanan ceza oranları 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacak. Bu noktada 2018 emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusuna verilen yanıtlar gibi diğer cezalar ne kadardır tarzındaki sorulara da hemen her türlü trafik hatasına uygulanan ceza miktarlarının arttığı şeklinde olabilmektedir. Zira hemen her alanda olduğu gibi trafik cezalarında da belirli bir oranda artışa gidildiği gözlenmektedir. Esasında trafik kuralları, vatandaşların güvenliği için şart olmaktadır. Bundan dolayı trafik kurallarına riayet etmeyenlerin cezalandırılması kamu düzeni için şart olmaktadır. Bu doğrultuda maddi cezaların miktarı arttıkça caydırıcılığı da artmaktadır. Bundan dolayı esasında trafik cezalarının ücretlerinin arttırılması trafik kazalarının da önüne geçebilecek niteliktedir.

  Bütün bu bilgiler çerçevesinde 2018 emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır? Sorusuna verilebilecek yanıtlar sıralandığında, bu cezaların emniyet kemeri takma hususunda belirli bir oranda hassasiyetin yaşanmasına neden olabileceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu sayede olası kaza durumunda can kaybının da önüne geçilmesi mümkün olmaktadır. Emniyet kemeri takmama cezası esasında en çok kesilen cezalar arasında yer almaktadır. Buna rağmen özellikle şehir içlerinde emniyet kemeri takmayanların oranının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda emniyet kemeri takmamanın cezalarının arttırılıyor olması bu konuyla alakalı olarak bir bilinçlenmenin yaşanmasını da sağlayabilmektedir. Bu noktada trafik cezası kesilmesi muhtemel diğer trafik hataları aşağıda sıralanmıştır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Ehliyetsiz olarak araç kullanmak
  • Taşıma sınırının üzerinde yolcu taşımak
  • Araç kullanırken cep telefonu kullanmak
  • Sahte plaka basmak
  • Düzenlemelere aykırı özellikte plaka takmak
  • Plakasız olarak trafiğe çıkmak
  • Plakasız olarak trafiğe çıkmak

  Sıralanan tüm bu trafik cezaları esasında vatandaşın can ve mal güvenliğini korumaya yöneliktir.  tıkla sorunu sor

  2018 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın