• 2018 – Emekli Zam Oranları Ne Kadar Oldu?

  2018 yılı itibariyle emeklilere yönelik maaş zamlarının ne kadar olacağına dair pek çok yorum yapılmaktadır. Yapılan yorumlar emeklilere yapılacak olan maaş zammı oranının açıklanmasıyla son bulmuş olmaktadır. 2018 Emekli Zam Oranları Ne Kadar Oldu? Sorusu çerçevesinde 2018 yılı itibariyle emeklilerin ne kadar maaş alacakları da belirlenmiş oldu. Bu doğrultuda emeklilerin merakla beklemiş olduğu açıklama yapıldı. Bu açıklama sonrasında emeklilere yeni zam oranların da belirlenmiş oldu. Ülkemizde aylık enflasyon oranının yüzde 0,69 olduğu bilinmektedir. Bu noktada yıllık enflasyon oranının ise; yüzde 11.92 oranında olduğu açıklanmıştır. Enflasyon rakamlarının çift hanelere çıkmasıyla birlikte yeni emekli maaşlarının ne kadar olacağına dair bir beklenti de oluşmuş durumdadır. Bu noktada emeklilerin almış oldukları maaşların çalıştıkları yıl miktarına göre değişiklik gösterdiği de bilinmektedir. Ayrıca emekli sandığı, SSK ya da BAĞKUR’lu olunması emekliler alacakları maaşları da etkilemektedir.


  2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusunun yanıtı verildi. Bu kapsamda en düşük emekli memur maaşının 1.910 TL olduğu açıklandı. Ayrıca en düşük işçi emeklisinin maaşının ise; 939 lira olduğu açıklandı. 939 TL maaş miktarının 2000 yılından sonrası için geçerli olduğu belirtildi.  Bunun yanı sıra en düşük işçi emeklisinin ( 2000 yılından öncesi) 1.545 TL alacağı bildirildi. Emekli esnafların ise maaşlarının 1.144 TL olduğu açıklandı. Görüldüğü üzere emeklilere yapılan zam oranlarının sonrasında farklı maaş seçenekleri karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında ise; emeklilerin bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumları, çalışma hayatlarındaki statüleri ve prim gün sayıları etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra çalışanların 2000 yılından önce ya da sonra emekli olmaları da onların almış olduklar maaşların farklılaşmasına neden olmaktadır.

  2018 – Emekli Zam Oranları Ne Kadar Oldu Sorusunun Ayrıntıları

  Milyonlarca emeklinin büyük merakla beklemiş olduğu zam oranları belli oldu. SSK, BAĞKUR ve memur emeklilerinin 2018 yılı itibariyle alacakları maaş zam oranları belli oldu. Bu zam oranını yaklaşık olarak 17 milyon vatandaş merakla bekliyordu. Bu doğrultuda 2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusu da yanıtını bulmuş oldu. Memur emeklilerinin ocak ayı itibariyle maaşlarına yüzde 1.69 oranında bir zam yapıldı. Bu zam enflasyon zammı olarak biliniyor. İşçi emeklisinin maaşlarına ise; yüzde 5.669 oranında bir zam yapıldı. Ayrıca memur emeklisine yüzde 1.66 oranında bir zam yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre ülkemizde yıllık enflasyon oranının yüzde 11.92 olduğu açıklandı. Bu açıklamanın arından gözler emekli maaşlarının ne kadar olacağı konusundaki açıklamalara odaklandı. Açıklamalar sonrasında 2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusu da yanıtını bulmuş oldu.

  • En düşük memur emeklisi maaşı, 1910 TL oldu.
  • En düşük işçi emeklisi maaşı, 939 TL oldu. ( 200 yılı sonrası)
  • En düşük işçi emeklisi maaşı, 1.545 TL oldu. ( 2000 yılı öncesi)
  • Emekli esnaf emeklisi maaşı, 1.444 TL oldu.

  Emeklilerin maaşları zam oranları belirlenirken, toplu sözleşmeler temel kriter olarak görülüyor. Toplu sözleşmelerde hangi emeklinin ne kadar maaş zammı alacağına önceden karar veriliyor. Ancak geçmiş 6 aylık zaman diliminde enflasyon oranlarından kaynaklı olarak bir fark söz konusu olursa,  bu fark maaş zammı olarak yansıtılıyor. Bundan dolayı açıklanmış olan enflasyon rakamları emeklileri için önem kazanıyor. Zira açıklanan enflasyon oranlarından kaynaklı bir fark varsa bu fark maaş zammı olarak emeklilere yansıtılıyor. Memur Emeklileri, BAĞKUR emeklileri ve işçi emeklileri, senede iki defa olmak üzere zam almaktadır. Zam oranları TUİK’in açıklamış olduğu enflasyon oranları neticesinde belirleniyor. Burada TÜFE üzerindeki enflasyon farklı emeklilere ödeniyor. Böylece 2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusu yanıtını bulmuş oluyor.

  2018 – Emekli Zam Oranları Ne Kadar Oldu Sorusu Yanıtını Buldu

  Memur emeklisi, SSK VE BAĞKUR emeklileri için açıklanan zam oranlarından sonra bu maaş zamlarının ne zaman ödeneceğine dair sorular akıllara geldi. Bu noktada zamlı maaşların emeklilere ne zaman ödeneceği de açıklandı. Bu noktada emekli maaşlarını her ayın 1’i ve 5’inde alan memur emeklileri, zamlı maaşlarını bu dönemde alamayacak. Zira zaten emeklilerin maaşları zamsız olarak hesaplarına yatırıldı. Memur emeklilerinin maaş farklarını ise daha sonra alacakları duyuruldu. Memur emeklilerine enflasyon farkı olarak yüzde 4 oranında bir artış yapıldı. Bu artıştan kaynaklı zam farklarını da memurların hesaplarına sonradan yatırılacak. 2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusu çerçevesinde yapılan zam oranlarının emeklilerin maaşlarına yansıtılacağı duyuruldu.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Resmi Gazete vasıtasıyla yayınlanan 2018 programı neticesinde emeklilere verilecek olan maaş zamları da belirlenmiş oldu. SSK, BAĞKUR ve memur emeklilerinin gözü kulağı 2018 emekli zam oranları ne kadar oldu sorusuna verilecek yanıtlardaydı. Bu kapsamda merakla beklenen soru da yanıtını bulmuş oldu. Emekli maaşlarının ne kadar olduğuna dair yapılan açıklamada enflasyon rakamları çerçevesinde bu verilerin de kullanılmasıyla yeni maaş oranlarının belirlendiği vurgulandı. Bu doğrultuda yapılan zam oranlarının beklentiler yönünde gerçekleştiğini söylemek mümkün olmaktadır. Enflasyon rakamlarının çift hanelerde seyretmesi ve TÜFE beklentisinin yüksek olması, emeklilerin maaşlarına zam yapılması yönünde bir çalışmanın oluşmasını neden oldu. Bu bilgiler ışığında emeklilerin maaşlarına zam yapıldı.  tıkla sorunu sor

  2018 – Emekli Zam Oranları Ne Kadar Oldu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ömer yalcinkaya dedi ki:

   2017 ikinci 6 ayında emekli maaşım 2113 TL ek ödeme 89 TL idi şimdiki maaşım ne kadar olması lazım ayrıca ocak 2018 itibari ile 24 TL kesinti var yardımcı olabilirmisiniz ben yurd dışında kaliyorum sicil eskisehir sgk 5115296 -1996 yılı 15 ocak kamudan emekliyim

  Sorunuzu Yazın