Trafik

2018 Ehliyet Harçları Ne Kadar?

2018 yılı öncesinde enflasyon rakamlarının açıklanmasının akabinde 2018 ehliyet harcı kadardır? Sorusu akla daha sık bir şekilde gelmektedir. Zira enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından harç, vergi ve cezalara da zam yapılmıştır. Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından 2018 itibariyle vergi, ceza ve harçlara yüzde 14. 47 oranından bir zam yapıldı. Bunun doğal sonucu olarak ise, ehliyet fiyatlarına da zam yapılmış oldu. Bu açıklamanın ardından ehliyet harç bedelleri üzerinde de bir artış meydan geldi.


2017 yılında ehliyet harçlarına % 7. 5 oranında bir zam yapılmıştı. Buna göre 2017 yılında geçerli olan zamanlar 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. 2017 yılı içerisinde A1, A2 ve A sınıfına ait ehliyet harçları, 143 70 liraydı. B sınıfına ait harçlar ise; 433. 10 lira olarak belirlenmiştir. F ve H sınıfına ait ehliyet harçları ise 143. 70 liraydı. Bunun yanı sıra bütün sınıflara ait ehliyetler için alınan değerli kağıt bedeli ise 117 liraydı. Ayrıca 2017 yılı itibariyle ehliyet yenileme ücreti ise 15 lira idi. Bütün ödemeler bankalar aracılığıyla yapılabiliyordu. Sürücü belgesi şayet kaybolursa ya da yıpranırsa hepsinde yenilme ücreti aynı olarak alınıyordu. Ayrıca Bu işlemler için Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı bünyesinde ödenen hizmet bedeli ise 22 lira olarak belirlenmişti. 2018 ehliyet harcı ne kadardır? Sorusu ise bu bilgiler ışığında yanıtı aranacak bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

2018 ehliyet harcı ne kadardır? Vergi, ceza ve harçlara gelen zamdan sonra ehliyet harçları üzerinde de bir artış kaydedildi. Buna göre ehliyet harçlarına yüzde 14. 47 oranında bir zam yapıldı. İşte Ehliyet harçlarına gelen zammın ardından oluşan yeni fiyatlar;

  • A1, A2 ve A sınıfı ehliyetlerde ehliyet harç bedeli; 168. 82 lira
  • B sınıfı ehliyetlerde ehliyet harç bedeli; 496. 76 lira
  • F ve H sınıfı ehliyetlerde ehliyet harç bedeli; 168. 82 lira
  • Değerli Kağıt bedeli ücreti; 133. 92 lira

Olarak belirlendi. Damga vergisi, temizlik ve çevre vergisi, trafik ve vergi cezaları ve harçlarda 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yüzde 14. 47’lik bir artış yaşandı. Bu doğrultuda Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına ödenen hizmet bedeline de zam yapılarak 22 lira yerine 25. 24 olarak arttırıldı.

Maliye Bakanlığı Vergi Usul Kanunu gereğince her yıl yeniden değerlendirme oranlarını açıklıyor. Bu doğrultuda TÜİK verilerine göre açıklamalarda bulunan Maliye Bakanlığı 2018 ehliyet harcı ne kadardır? Sorusuna da yanıt veriyor. Bu çerçevede Ehliyet harçlarının da yüzde 14. 47 lik zam oranından etkilendiği görülüyor. Bu doğrultuda hemen her yıl yapılan yeniden değerlendirme oranlarında bu sene biraz daha fazla artış yaşandığı gözleniyor. Bu durumun doğal sonucu olarak ise; ehliyet harçlarına zam yapıldığı biliyor. Bu noktada son karar alma yetkisinin Bakanlar Kuruluna ait olduğu da biliniyor.

2018 ehliyet harcı ne kadardır? Sorusu çerçevesinde enflasyon rakamlarının açıklanmasından ardından yanıtlandı. Bu yanıtın ardından ehliyet harçlarına 14. 47 oranında bir zam yapıldığı görüldü. Bu noktada 2018 yılı itibariyle ehliyet alacak olanların ya da bir şekilde ehliyetlerini yenileyecek olanların zamlı fiyatlarla karşılaşması bekleniyor. Yeni ücret tarifesi ise; 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hayata geçiriliyor. 2018 yılı içerisinde vergilerden pasaport harçlarına, trafik cezalarından ehliyet harçlarına varıncaya kadar pek çok ceza ve harçlarda zam yapıldığı biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu