• 2018 – Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

  Öğrencilerin eğitimlerine destek olmak isteyen kişi ya da kurumlar, öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. Bu kurumların bir kısmını kamu kurumları oluştururken diğer kısmını ise vakıf ve özel kurumlar oluşturmaktadır. Öğrencilere burs veren kurumlar arasında Diyanet Vakfı da bulunmaktadır. Bu vakıf öğrencilere burs verdiği gibi farklı şekillerde de desteklemektedir. Öğrenci yurtlarından burslara varıncaya kadar çok farklı şekillerde öğrencileri desteklemektedir. Bu vakıf daha önceki yıllarda burs vermeye başlamış ve zaman içinde bunu daha düzenli hale getirmiştir. Ayrıca her sene burs verilen öğrenci sayısı da artmaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı sadece yurt içinde değil yurt dışında eğitim gören öğrencilere de burs vermektedir. Bundan dolayı bu vakfın verdiği burslar yoğun ilgi görmekte ve eğitim yılı başlarında 2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama gibi konulara araştırılmaktadır.


  2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama konusunda önce vakfın verdiği burslar hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Türkiye Diyanet Vakfının öğrencilere verdiği birçok burs bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Genel Burs
  • Özel Destek Başarı Bursu
  • Kalkınmada Öncelikli İller Bursu
  • İlahiyat Akademi Bursu
  • Lisansüstü Akademik (Master/Doktora) Bursu
  • Hafızlık Bursu
  • Şehit ve Gazi Yakınları Bursu
  • Yurtdışı Araştırma Bursu

  Bunlar ve benzer şekildeki burslar ile öğrencilere destek sağlamaktadır. 2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi kurumun sitesinden online olarak yapılabilmektedir. Başvurudan sonra kurum kendi içinde belli kriterlere göre değerlendirme yapmakta ve daha sonra başvuru yapan kişileri mülakata çağırmaktadır. Mülakat sonucuna göre öğrencilerin burs alıp almayacakları belirlenmektedir. Daha sonraki seneler de ise burs alan öğrenciler değerlendirme kampına alınmakta ve kurum tarafından tekrar değerlendirilmektedir. Böylece bursun devam edip etmeyeceği belirlenmektedir. Bu şekilde öğrencilere büyük bir destek veren kurum verilen bursun takibini de yapmaktadır.

  2018 – Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama İçin İstenen Belgeler

  2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama için öğrenciler tarafından genel burslar ve İlahiyat Akademi Bursu ilgi görmektedir. İlahiyat Akademi bursuna başvuruların tarihleri kurumun internet sitesinden duyurulmaktadır. Bu başvurular genellikle Eylül ayı boyunca olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler yine kurumun internet sitesindeki ilgili bilgilendirmeleri okuması ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Bu burs için başvuruların bir kısmı kurumun sitesinden yapılırken bir kısmı ise mülakattan oluşmaktadır. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından verilen burslarda istenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

  • C. vatandaşı olmak
  • Herhangi bir siyasi kuruluşa üye olmamak
  • Birinci öğretimde öğrenim görüyor olmak
  • 22 yaşından gün almamış olmak
  • Hazırlık ya da birinci sınıfta öğrenim görüyor olmak
  • Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
  • İlahiyat / İslami ilimler fakültesinde öğrenim görüyor olmak

  2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi için istenen şartlar genel itibariyle bu şekildedir. Bu şartların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan kişilerin başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır. Çünkü bu kişilerin başvuruları kesinlikle dikkate alınmamaktadır. Buradaki şartlar Türkiye Diyanet Vakfı tarafından verilen İlahiyat Akademi Bursu için geçerli olup diğer burslarda da benzer şartlar istenmektedir. Bu şartları kurumun internet sitesinden başvuru döneminde öğrenebilmek mümkündür. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından verilen bu burs 9 ay boyunca verilmektedir. Ekim ile Aralık ayları arasında ve Ocak ile Haziran ayları arasında bu burs verilmektedir. Diyanet Vakfı tarafından verilen burslar genellikle bu şekildedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi yapılan bir başka burs ise Özel Destek Bursudur. Bu bursu almak içinde bir takım şartlara sahip olmak gerekmektedir. Bu burs için Türkiye Diyanet Vakfına ait yurtlarda kalmak ve tıp, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik gibi bölümlerin birinci öğretiminde öğrenim görmek gerekmektedir. Bu bursu alabilmek için İlahiyat Akademi bursunda aranan şartlar istenmektedir. Ayrıca o şartların dışında öğrenim görülen fakülteye ilk %20 arasında yerleşmekte bulunmaktadır. Bu bursun verileceği öğrenci sayısı sınırlı olup online başvuru ve ardından mülakatla bu bursu almaya hak kazanan kişiler belirlenmektedir. Diyanet Vakfının diğer burslarında olduğu gibi bu bursta 9 ya da 8 ay boyunca öğrencilere verilmektedir. Bu burslar ilgili ayrıntılı bilgiler yine kurumun internet sayfasında bulunmaktadır.

  2018 – Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama Konusu Hakkındaki Diğer Hususlar

  2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işlemi genel itibariyle bu şekildedir. Diyanet Vakfı öğrencilere pek çok destek sağlamaktadır. Yurtlardan evlere, evlerden maddi desteğe varıncaya kadar sağlanan destekler için farklı şartlar aranmaktadır. Vakfın bu kadar çok destek sağlamasından dolayı böyle bir yolu tercih ettiği bilinmektedir. Ayrıca vakıf, kendine yakın ilahiyat gibi bölümlere de farklı desteklemeler sağlamakta ve öğrencileri bu bölümleri seçmeleri için teşvik etmektedir. Ülkemizdeki vakıflar arasında önemli bir yeri bulunan Türkiye Diyanet Vakfı, her geçen yıl öğrencilere sağlamış olduğu imkanları biraz daha artırmaktadır. Kurum tarafından verilen burslar ve destekler ile ilgili zaman zaman duyurular yapılmaktadır. Bu duyuruların kaçırılmaması için sitenin takip edilmesi önemlidir. 2018 – Diyanet Vakfı burs başvurusu ve sorgulama işleminde kurumun sitesi aktif olarak kullanılmaktadır. Online başvurularla birlikte mülakatta yapılmaktadır. Böylelikle burs verilecek olan kişilerle yüz yüze görüşülmüş olmaktadır.  tıkla sorunu sor

  2018 – Diyanet Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arzu dedi ki:

   Merhaba geçen ay bursum yattı ama bu ay yatmadı kaç ayda bir yatacak? Bilgi verirseniz sevinirim hiç bi yerden bilgi alamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konuyu en iyi İlçe diyanet başkanlıklarından öğrenebilirsiniz.

  2. yelda dedi ki:

   merhaba

   2018-2019 eğitim – öğretim yılı uluslararası imam hatip okulları başvuru tarihi ne zaman açıklanacak?
   saygılar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geçen dönem başvurular;

    Başvuru Tarihleri :01 ŞUBAT – 31 MART 2018

    Başvuruların Değerlendirilmesi :01 – 15 NİSAN 2018

    Mülakat Tarihlerinin Açıklanması :15 NİSAN – 01 MAYIS 2018

    Mülakata Davet Maillerinin Gönderilmesi :01 – 15 MAYIS 2018

    Mülakatların Yapılması :15 MAYIS – 15 HAZİRAN 2018

    Sonuçların Açıklanması :15 HAZİRAN – 15 TEMMUZ 2018

    Kazananların Vize Başvuruları : 15 TEMMUZ- 15 AĞUSTOS 2018

    2019 da da aynı aylarda başvuruların alınacağını ön görüyoruz. Henüz net tarih yayınlanmadı.

  3. zeynep dedi ki:

   şehit imam çocuğuyum bu bursa cok ıhtıyacım var son sınıfım ancak başvuru yapamadım nasıl başvuru yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    2018 yılı için TDV burs programlarına başvurular 21 Eylül 2018 Cuma gününe kadardı. Bu Burslara; http://www.tdv.org ve http://www.tdvegitimkultur.org adresinden başvuru yapabiliyorsunuz.

  Sorunuzu Yazın