• 2019 Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

  Devlet hastanesi ve özel hastane muayene ücreti arasında farklılık olmaktadır. 2019 yılında uygulanan muayene ücret uygulamalarında geçen yıllarda olduğu gibi özel ve devlet hastanelerinde farklılık göstermektedir. Sosyal güvenceye sahip olan kişiler devlet hastanelerinde ücret ödemeden muayene olma hakkına sahiptirler. Bunun yanı sıra özel bir hastanede muayene olan sosyal güvence sahibi kişiler;


  • Muayene fark ücreti
  • Muayene oldukları hocanın özel doktor muayene ücreti ve
  • Tahlil ücretlerini ödemektedirler.

  Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kişilerde devlet hastaneleri ve özel hastanelerde muayene oldukları zaman ücret ödemek zoruna olurlar.

  2019 yılında Sosyal Güvencesi Olmayanlara Uygulanan Muayene Ücretleri

  Sosyal güvence sahibi olmayan vatandaşlar gerek devlet gerekse özel hastanelerde belirli bir ücret ödeyerek muayene olmak zorundadırlar. Uygulanan muayene ücretleri hastaneler arasında ve hekimlere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle uygulanan muayene ücretleri ortalama olarak şu şeklidedir;

  • Araştırma Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 45 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
  • Fakülte Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 60 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
  • Devlet Hastanelerinde uygulanan muayene ücret tutarları 30 TL ile 100 TL arasında olmaktadır.
  • Özel hastanelerde uygulanan muayene ücret tutarları 85 TL ile 150 TL arasında olmaktadır.

  Özel Hastanelerde Fiyat Uygulamalarının Belirlenmesi Ne Şekilde Olur?

  Özel hastane muayene ücreti hastanenin dahil olduğu sınıf, sigortalılık durumu ve muayene olunacak doktorun sahip olduğu unvan ve branşa göre değişiklik göstermektedir. Kayıt işlemine başlarken öncelikle 15 TL tutarında ödeme kayıt işleminde tahsil edilmektedir. Özel hastanenin anlaşmalı olduğu sendikalarda ve işyerlerinde çalışan sigortalıların muayenelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu katılım payları alınmamaktadır.

  Emeklilere verilen ilaçlardaki kesintiler emekli maaşlarından alınmaktadır. Yapılan ilaç kesinti ücretleri oranları emeklilerde %10 iken çalışanlarda %20 olarak uygulanmaktadır. Muayene katılım payı sorgulaması yapmak için e-devlet sisteminden yararlanılması mümkün olmaktadır. Sahip olunan şifre ile e-devlet sistemine giriş yapan 4A,4B ve 4C sahibi sigortalılar sistem üzerinden muayene katılım payı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Özel hastanelerde yüksek fiyatlarla muayene olmak istemeyen kişiler özel sağlık sigortası yaptırarak ve tamamlayıcı sigortalardan faydalanarak daha uygun tutarlar ile muayene ve tedavi olma şansına sahip olurlar. Hastaneler arasında değişiklik gösteren muayene ücret uygulamaları olması sebebi ile muayeneye gitmeden önce tercih edilen hastanenin aranarak bilgi alınması doğru olmaktadır.

  Özel hastanelerde bölümlere göre uygulanan muayene ücretleri değişmektedir. Plastik cerrahi, ortopedi, göz hastalıkları, kadın hastalıkları gibi bölümlere diğer bölümlere nazaran yapılan fiyat uygulamaları daha yüksek olmaktadır. Muayene ve daha sonrasında yapılması gereken tahlil ve uygulamalar için özel hastanelerin fiyat uygulamaları farklılık göstermektedir.  Kişilerin mağduriyet yaşamaması adına hastaneye gitmeden önce fiyatlar hakkında bilgi alması doğru olmaktadır.

  Devlet Hastanelerinde Sigortası Olmayan Kişilere Uygulanan Muayene Ücretleri

  Sigorta sahibi vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene oldukları zaman tüm masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sigorta sahibi vatandaşların yararlandığı bu hak sadece devlet hastanelerinde geçerlidir. Özel hastanelerde durum daha farklı olmakta ve sigortalı vatandaşlardan daha düşük orsada muayene ücreti alınmaktadır. Sigortasız olan vatandaşlar için durum daha farklıdır ve devlet hastanelerinde belirli bir ücret ödeyerek muayene olabilirler. 

  Sigortasız muayene ücreti 2019 uygulamalarında devlet hastanelerinde alınan muayene ücreti en az 50 TL olmaktadır. Hastanın durumuna göre yapılan tahlil ve benzeri uygulamalar fiyat artışına sebebiyet vermektedir. Özel hastanelerde ise uygulanan muayene ücretleri 150 TL sına kadar çıkmaktadır. Belirtilen muayene ücretleri hastaneler arasında ve branşlar arasında farklılık göstermektedir. Sigorta sahibi olmayan kişilerin 18 yaşın altındaki çocuklarının devlet hastanelerine yapılan muayene giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

  Devlet Hastanelerinde Sigortalı ve Emekli Olan Kişilere Uygulanan Muayene Ücretleri2019 rakamları henüz netlik kazanmamış olup verilen rakamlar geçen yıl uygulanan katılım payı rakamlarıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan ve emekli olan vatandaşlar devlet hastanelerinde muayene olurlar ise ödenmesi gereken muayene ücretleri emekli maaşlarından kesilmektedir. Emekli olan ve sigortalı olarak çalışmaya devam eden vatandaşların muayene ücretleri ve katılım paylarına gelen belirli oranlarda zamlar mevcuttur. Geçen yıl çalışan sigortalıların devlet hastanelerine ödedikleri katılım payları 5 TL iken yeni yapılan %20 oranındaki zam ile birlikte ödenen tutar 6 TL olarak belirlenmiştir.

  Sigortalı çalışan kişilerin ödedikleri katılım pay tutarları devlet hastaneleri arasında farklılık göstermektedir.  Buna göre;

  • Devlet hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 6 TL olmaktadır.
  • Araştırma hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 7 TL olmaktadır.
  • Üniversite hastanelerinde muayene olan sigortalılardan alınan katılım payı 8 TL olmaktadır.

  Emekli olan ve sigortalı olarak çalışan vatandaşlara uygulanan katılım payları muayene sonrasında reçetedeki ilaçları almak için gidilen eczaneler üzerinden tahsil edilmektedir. 2019 rakamları henüz netlik kazanmamış olup verilen rakamlar geçen yıl uygulanan katılım payı rakamlarıdır.

  Sigortası Olmayan Kişilerin Yapması Gerekenler

  Sigorta sahibi olmayanların sigortalı kişilere uygulanan muayene ücretlerinden yararlanabilmesi için izlemeleri gereken yol şu şekildedir;

  • Herhangi bir işyerinde çalışmayarak emekliliğini bekleyen kişiler işsizlik maaşı için başvuru yaparak işsizlik sigortasından yararlanabilir.
  • Maddi durumu daha iyi derecede olan sigortasız kişiler isteğe bağlı sigorta ödemesi yaparak hem kendilerinin hem de ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayabilir.
  • Maddi durumu iyi olmayan sigortasız kişiler il kaymakamlıklarına başvuruda bulunarak Genel Sağlık Sigortası kapsamında yardım talebinde bulunabilir.
  • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek durumunu anlatan kişiler yardım talebinde bulunarak sigorta başvurusu yapabilir.
  • Genel Sağlık Sigortası almak için hak kazanan kişilerin az miktarda ücret ödemesi yaparak işlemleri başlatmaları mümkün olmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın olan kaymakamlık binalarına giderek bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

  Devlet Hastanelerinde Muayene Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Sigortalı ya da sigortasız olarak devlet hastanelerinde muayene olmaya gitmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

  • Hastaneye gitmeden öncelikle randevu alınması gerekir. Randevu almadan hastaneye giderek muayene olunması mümkün olmamaktadır.
  • Devlet hastanelerinden alınacak randevular için online sisteminden yararlanmak ya da 182 numaralı hattı aramak gerekir.
  • Tedavi olunmak istenen bölüm ve hekimi tercih ederek randevu alımları gerçekleştirilmektedir. Muayene olunacak tarih ve saatin tespiti ile randevu alma işlemi tamamlanmış olacaktır.
  • Randevu gün ve saatinde hastanenin ilgili bölümünde hazır bulunmak önemlidir. Randevu saatini kaçıran kişiler tekrar sıra almak zorunda kalacaklardır.
  • Devlet hastanelerine giden sigortalı kişiler ücret ödemeden muayene olurken sigorta sahibi olmayan kişilerin paralı hasta girişinden ücret ödeyerek giriş yaptırmaları gerekmektedir. 2019 yılında muayene ücreti olarak en az 50 TL alınmaktadır. Bu tutarı hastane veznesine yatıran kişiler muayene olabilmektedir.
  • Acil olan durumlarda sigorta şartı bulunmamaktadır. Acil rahatsızlık sebebi ile hastaneye gelen sigortasız kişilerden acil girişi yapılması durumunda ücret alınmamaktadır.
  • Sigortasız olan kişiler ödeme yapmadıkları durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.
  • Devlet hastanelerinde muayene olacak kişilerin muayene olacakları saatten en az yarım saat öncesinde hastaneye gelmeleri ve giriş yaptırmaları gerekir. Sigortalı kişiler randevu saatinden 15 dakika önce hastaneye gelerek ücretsiz giriş yaptırabilirler.

  Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

  Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

  Rapor Parası Ne Zaman Yatar  tıkla sorunu sor

  2019 Devlet Hastanesi ve SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yavuz Zirek dedi ki:

   Erzurum özel buhara hastanesinde hemoroid lazer ameliyatı için 3000-3500 tl ücret talep ettiler,bu yasal bir ücretlendirme’mi?Ben Bağ-kur emeklisiyim,bilgilendirirseniz memnun olurum,saygılarımla Yavuz ZİREK

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel hastaneler ameliyat ücretlerini belirlemekte serbesttir. Sadece muayene da tavan rakam mevcuttur.

  2. Hasret dedi ki:

   Iyi günler. Eşimi özel hastanede kadın doğum polikliniğinde muayene ettirsin. 60 tl muayene ücreti ödeme yaptım. Sigortalı olmama rağmen bu ücret normal mi!

  3. Yasin dedi ki:

   İyi günler bende özel bir göz hastahanesinde göz muayenesi oldum benden 70+15 katilim payi toplamda 85 tl muayene ücreti birde tomografi içinde 100 lira aldılar benim normalde ödemem gereken miktar nedir fazla para alındığını düşünüyorum ve nasıl geri alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces uygulamasından hesaplama yapabilirsiniz.

  4. turgay dedi ki:

   Babam acil olarak 112 vasıtası ile özel hastahaneye getirildi. Kontrollerde kalça kırık nedeniyle ameliyat olaması gerekiyor. Özel hastahane ücret talep edebilirmi. Özel hastahane kararını 112 belirledi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile, ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde, hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle ilk müdaheleye ücret alınmaması gerekiyor. ancak kırık nedeni ile yapılacak ameliyata ücret talep edebilirler.

  5. Davut dedi ki:

   Selam hayırlı günler benim sgk yok gss borcuda 2600 civarında 4 gündür grip ve öksürmekten ciğerlerim söküldü acile gitmekte ücretlimi şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 nisana kadar yapılandırma hakkınız vardı. Bundan yararlanabildiniz mi ? GSS sağlık hizmetinden yaralanabilmek için;

    Sağlık hizmet için başvurdukları tarihten önceki son 1 yıl içerisinde 30 gün primlerinin ödenmesi,
    Ve 1 Nisan 2017 sonrasındaki durumlardan kaynaklanan sürelerde 60 günden fazla GSS prim borcunuzun olmaması,

    şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

  6. İlyas Eroğlu dedi ki:

   2018 itibariyle Tahlillere de ücret alıyorlar.. Bunu da aydınlatın lütfen

  7. nurcan dedi ki:

   hastaneye gitmediğimiz halde eczaneye gittiğimizde çıkan muayene ücretleriyle ilgili ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim 170 iaradım 182 yi aradım mrhs de böyle bir kayıt çıkmıyo ne yaplıyım …….

  Sorunuzu Yazın