• 2018 – Devlet Hastanesi muayene Ücreti, SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri

  İnsanlar devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden hizmet alabilmektedir. Hizmet alırken hizmetlerin tamamı ücretsiz olmasına rağmen küçük bedeller talep edilebilmektedir. İstenen ücretler devlet hastanesinde nispeten daha düşük iken özel hastanelerde bu miktar biraz daha yüksektir. Söz konusu ücretler zaman zaman yenilenmekte ve bir miktar zam gelmektedir. 2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri ve ilaç katılım payları vatandaşların merak ettiği konular arasında bulunmaktadır. Herkes hastalandığında sağlık hizmeti almak durumunda olması bu merakın temel nedenidir. Devlet hastaneleri haricinde özel hastaneler de insanların tercih ettiği sağlık kuruluşlarıdır.


  2018 – Devlet Hastanesi muayene Ücreti, SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadar?

  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri yapılan son zamlarla birlikte tamamen değişmiştir. Özel hastanelerden hizmet almak isteyen vatandaşlar 15 lira ödemek zorundadır. Bu ücret muayene katılım payı adı altında alınmaktadır. Fakat özel hastaneler bu miktarın üzerinde de ücret talep edebilmektedir. Bundan dolayı özel hastanelerde net ve sabit bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir. Hizmet almadan önce ilgili özel hastaneye telefon ile ulaşarak bilgi almak en doğru sonucu verecektir. Ayrıca özel hastaneler bazı test ya da işlemlerden de ek ücret talep edebilmektedir. Muayene olmadan önce bu konu hakkında bilgi alınması gerekmektedir. SGK bu konuda özel hastanelere bir sınır koymuş ve yaptıkları tedaviler için hastalardan en fazla ne kadar ücret alabileceklerini belirlemişlerdir. Bu konuyla ilgili bir de site bulunmakta ve buradan ilgili miktarlara ulaşılabilmektedir.

  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri konusunda yukarıda belirtilen ücretler özel hastaneler arasında ciddi farklılık göstermektedir. Ayrıca söz konusu ücretler sağlık güvencesi olanlar için geçerlidir. Sağlık güvencesi olmayanlar için farklı fiyatlar istenmektedir. İstenen fiyatlar da normal fiyatların çok üstündedir. Sigortasız kişilerden istenen fiyatlar da özel hastaneler arasında değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı özel hastanede muayene olmaya gitmeden önce mutlaka telefonla bilgi alınması gerekmektedir. Çünkü aksi durumda tahmin edilmeyen fiyatlarla karşılaşılabilmektedir. Normal hastalardan 25 lira talep eden özel hastaneler sigortasız hastalardan 100 lira ve daha fazla ücret talep edebilmektedir. Bu da insanların zor durumda kalmasına sebep olabileceğinden telefonla bilgi almak ve alınan bilgiye göre karar verilmesi daha doğru olacaktır.

  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri konusuna insanlar oldukça ilgi göstermektedir. Özel hastanelerin uygulamış olduğu ücret politikasından genel olarak yukarıda bahsedilmiştir. Devlet hastaneleri, özel hastanelere göre daha farklı bir fiyat politikası izlemektedir. Devlet hastanelerinde her muayene için 6 lira alınmaktadır. Söz konusu ücret hastane içerisinde herhangi bir yere ödenmemekte olup alınan reçeteye yansıtılmaktadır. Eczaneden ilaç alınırken bu ücrette tahsil edilmektedir. Muayene sonucunda reçete yazılmaması durumunda ise bir sonraki reçeteye eklenmektedir. Yani muayene olunduğu an bu ücret sisteme yansıtılmaktadır. Burada bahsedilen ücretler sağlık güvencesi olan hastalar için geçerli olup sağlık güvencesi olmayanlar 2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri farklılık göstermektedir. Özel hastanelerin uyguladığı politikadan yukarıda bahsedilmişti. Devlet hastanelerinde bu durum daha net olup değişkenlik göstermemektedir. Sigortasız kişiler devlet hastanelerinde muayene olabilmek için vezneye 30 lira ödeme yapması gerekmektedir. Söz konusu ücret ödenmeden muayene olunamamaktadır.

  2018 – Devlet Hastanesi muayene Ücreti, SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri ve Diğer Hususlar

  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri konusunda üniversite hastanelerinin konumu çok farklıdır. Özel hastane olmayan kurumlar normal devlet hastanelerinde de farklı muayene katılım payı almaktadır. Üniversite hastanelerinde muayene olabilmek için 7 lira ödenmesi gerekmektedir. Üniversiteye bağlı sağlık hizmet sunucularında muayene olmak için ise 8 lira ücret ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu ücretler yine sigortalı kişiler için geçerli olup sigortasız olan hastalardan alınan ücret daha fazla olmaktadır. Söz konusu ücret 45 liradır fakat hizmet alınan sağlık sunucularına göre farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı hastaların hastaneyi arayarak bilgi almalarında yarar vardır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri konusundaki bir diğer husus ise ilaç katılım paylarıdır. Söz konusu paylar ilaçların toplam fiyatından ödenmesi gereken miktarın bulunmasını sağlamaktadır. İlaç katılım payları çalışanlar ve emekliler için farklıdır. Çalışanlar aldıkları ilacın toplam ücretinin %20’lik bölümünü öderken emeklilerde bu oran sadece %10’dur. Örnek vermek gerekirse alınan 50 liralık ilaç için normal çalışanlar 10 lira öderken emekliler sadece 5 lira ödemektedir. Bu durumu nedeni olarak emeklilerin maaşlarının seviyenin daha düşük olması gösterilmektedir. Böylece devlet emeklilerin üzerindeki yükü hafifletmektedir. Söz konusu ücretler yine sigortalılar için geçerli olup sigortasızlara böyle bir imkan verilmemektedir. Dolayısıyla sigortasız olan kişiler ilaçlarını ücret karşılığında eczaneden almak zorundadır.

  2018 – Devlet hastanesi muayene ücreti, SGK özel hastane muayene ücretleri konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fiyatlara sene ortasında ya da farklı zamanlarda da zam gelebileceğinden takip edilmesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.  tıkla sorunu sor

  2018 – Devlet Hastanesi muayene Ücreti, SGK Özel Hastane Muayene Ücretleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasret dedi ki:

   Iyi günler. Eşimi özel hastanede kadın doğum polikliniğinde muayene ettirsin. 60 tl muayene ücreti ödeme yaptım. Sigortalı olmama rağmen bu ücret normal mi!

  2. Yasin dedi ki:

   İyi günler bende özel bir göz hastahanesinde göz muayenesi oldum benden 70+15 katilim payi toplamda 85 tl muayene ücreti birde tomografi içinde 100 lira aldılar benim normalde ödemem gereken miktar nedir fazla para alındığını düşünüyorum ve nasıl geri alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces uygulamasından hesaplama yapabilirsiniz.

  3. turgay dedi ki:

   Babam acil olarak 112 vasıtası ile özel hastahaneye getirildi. Kontrollerde kalça kırık nedeniyle ameliyat olaması gerekiyor. Özel hastahane ücret talep edebilirmi. Özel hastahane kararını 112 belirledi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Acil hal; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile, ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde, hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle ilk müdaheleye ücret alınmaması gerekiyor. ancak kırık nedeni ile yapılacak ameliyata ücret talep edebilirler.

  4. Davut dedi ki:

   Selam hayırlı günler benim sgk yok gss borcuda 2600 civarında 4 gündür grip ve öksürmekten ciğerlerim söküldü acile gitmekte ücretlimi şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 nisana kadar yapılandırma hakkınız vardı. Bundan yararlanabildiniz mi ? GSS sağlık hizmetinden yaralanabilmek için;

    Sağlık hizmet için başvurdukları tarihten önceki son 1 yıl içerisinde 30 gün primlerinin ödenmesi,
    Ve 1 Nisan 2017 sonrasındaki durumlardan kaynaklanan sürelerde 60 günden fazla GSS prim borcunuzun olmaması,

    şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

  5. İlyas Eroğlu dedi ki:

   2018 itibariyle Tahlillere de ücret alıyorlar.. Bunu da aydınlatın lütfen

  6. nurcan dedi ki:

   hastaneye gitmediğimiz halde eczaneye gittiğimizde çıkan muayene ücretleriyle ilgili ne yapmamız gerekir yardımcı olursanız sevinirim 170 iaradım 182 yi aradım mrhs de böyle bir kayıt çıkmıyo ne yaplıyım …….

  Sorunuzu Yazın