SGK

2019 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

2019 Çocuk parası nasıl alınır ? Devletin çocuklu aileler için yaptığı destekler arasında çocuk parası adı altında birçok farklı destek bulunmaktadır. Çocuk parası, doğum parası, bez ve mama yardımı, süt parası gibi birçok nakdi ödenek ile çocuklu ailelerin maddi açıdan rahatlaması sağlanmaktadır. Çocuk parası adı altında verilen yardım ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır.


Çocuk Parası Ödemesi Ne Kadardır?

Çocuk parası üç ayda bir olarak ödenmekte olup erkek ve kız çocukları için farklı tutarlarda ödenmektedir. Ödenecek olan çocuk parası 2019 yılı için henüz belirlenmemiş olup 2018 yılında şu şekildedir;

 • 0 ila 6 yaş arası çocuklar için verilen nakdi yardım 51,35 TL’dir. 0 ila 6 yaş aralığında bir çocuğu olan kişi, üç ayda bir olmak üzere toplamda 154,05 TL nakdi yardım alabilmektedir.
 • 6 yaşın üzerinde olan çocuklar için verilen nakdi yardım aylık olarak 25,68 TL’dir.
 • İlköğretim seviyesinde eğitim alan ve eğitimine devam eden kız çocukları için aylık 35 TL nakdi yardım alınabilmektedir. Üç ayda bir ödenek alındığı için, kişinin üç ayda bir alacağı toplam tutar 105 TL olacaktır.
 • İlköğretim seviyesinde eğitim alan ve eğitimine devam eden erkek çocukları için aylık 30 TL nakdi yardım alınabilmektedir. Üç ayda bir yapılan ödeneklerden ilgili kişi, ilköğretim seviyesinde eğitim alan erkek çocuğu için 90 TL alabilecektir.
 • Ortaöğretim seviyesinde eğitim alan ve eğitimine devam eden kız çocukları için aylık olarak 55 TL nakdi yardım yapılmaktadır. Ortaöğretim seviyesinde eğitim alan kızları olan bir aile 3 ayda bir 165 TL nakdi yardım alacaktır.
 • Ortaöğretim seviyesinde eğitim alan ve eğitimine devam eden erkek çocukları için aylık olarak 45 TL nakdi yardım yapılmaktadır. Ortaöğretim seviyesinde eğitim alan erkek çocuğu olan bir aile 3 ayda bir 135 TL nakdi yardım alacaktır.

Çocuk parası alan bir aile için ödemeler erkek çocuklar için 25 yaşına kadar, kız çocuklar için kız çocuğu evlenene kadar verilmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası başvurusu iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Birinci seçenekte başvuru yapmak isteyen kişinin şahsen kuruma giderek başvurunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Başvuru için diğer bir yol ise istenen belgeleri hazırlayarak, posta yolu ile SGK müdürlüklerine gönderilmesidir. Çocuk parası için başvuru formunu internetten indirerek doldurduktan sonra, başvuru dilekçenizi hazırlayarak en yakın SGK il müdürlüğüne göndermeniz yeterlidir.

Doğum Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Sürekli karıştırılan doğum yardımı ve çocuk parası, devlet tarafından verilen iki farklı yardımdır. Çocuk parası, çocuklar belli bir yaşa genele kadar 3 ayda bir verilmekte iken doğum yardımı tek bir sefere mahsus olarak verilmektedir. Doğum yardımı 2019 yılında da verilmeye devam edecektir. Doğum yardımı başvurusu doğum gerçekleştikten sonra ve bebek sağ ise yapılabilmektedir.

Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahibi olan kişiler doğum yardımına başvuruda bulunabilmektedir. Anne ya da babanın Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması durumunda doğum yardımı alınabilmektedir. 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için verilen bu yardım, yalnızca bebek sağ doğdu ise verilmektedir. Doğum yardımı çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre hesaplanmaktadır.

15.05.2015 sonrasındaki doğumlar sayılsa da kaçıncı çocuk olduğu sayılırken 15.05.2015 tarihinden önceki çocuklar kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde rol oynar. Buna bir örnek vermek gerekirse; doğum yapan kadının ikinci çocuğu dünyaya 10.05.2017 tarihinde gelmiştir. İlk çocuğu ise 09.09.2014 tarihinde dünyaya gelmiştir. İlgili kadın 10.05.2017 tarihinde sahip olduğu çocuğu için ikinci çocuk olarak daha yüksek ödeme almaktadır. Fakat ilk çocuğunu 10.04.2014 tarihinde dünyaya getiren bir kadın, doğum yardımından faydalanamamaktadır.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Doğum yardımı ödemeleri kaçıncı çocuğun dünyaya geldiğine ve kaç çocuğun dünyaya geldiğine göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Bu kapsamda alınabilecek doğum yardımları şu şekildedir;

 • Eğer ki ilk çocuğun doğumu sağ olarak gerçekleştiyse, anneye doğum yardımı olarak 300 TL ödenmektedir.
 • Eğer ki ikinci çocuğun doğumu sağ olarak gerçekleştiyse, anneye doğum yardımı olarak 400 TL ödenmektedir.
 • Eğer ki üçüncü ya da üzeri çocuğun doğumu sağ olarak gerçekleştiyse, anneye doğum yardımı olarak 600 TL ödenmektedir.
 • Anne çoğul gebelik gerçekleştirdiğinde ödeme farklı şekilde yapılmaktadır. Annenin ilk çocuğuna sahip olduğu ve ikiz bebek dünyaya getirdiği düşünülürse; alacağı doğum yardımı 700 TL olacaktır. Bu doğum yardımı hesaplamasında ikiz bebeklerden biri ilk çocuk diğeri ikinci çocuk sayılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Nedir, Kimler Alabilmektedir?

Mama ve bez yardımı, çocuk parası kapsamında verilen yardımlardan bir tanesidir. Bilhassa 2015 yılından sonra çocuklu ailelere yapılan yardımlar artış göstermiş olup devlet tarafından verilen desteklere her geçen gün yenileri eklenmektedir. Mama ve bez yardımı 2019 yılında da verilmeye devam edecektir.

Mama ve bez yardımı çoğul gebelikler başta olmak üzere, maddi durumu yeterli olmayan ve yeni bebek sahibi olan ailelere verilmektedir. Mama ve bez yardımı için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır. Bu yardım için ödenekler 2018 yılında 239 TL olarak verilmektedir. 2019 yılında bu tutarın artacağı düşünülmektedir. Mama ve bez yardımı başvurusu için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Anne ve babanın gelir durumunu gösteren belge
 • Anne ve babaya ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Bebeğe ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Süt Parası Nedir, Kimler Alabilmektedir?

Süt parası diğer adıyla emzirme ödeneği, yeni bebek sahibi olan anne ve babalara verilmektedir. Süt parası alınabilmesi için annenin sigortalı olması şartı bulunmamaktadır. Yalnızca babanın sigortalı olarak çalışıyor olması ve en 120 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Süt parası için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen talep dilekçesi ile yapılabilmektedir. Süt parası için başvuruların hemen yapılması zorunlu değildir. Hak düşürücü süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yani süt parasına doğumdan sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yapılabilmektedir. Fakat bu hakkın kullanılabilmesi için doğumun gerçekleştiği zamanda süt parası almayı hak edilecek koşullara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Süt parası 2018 yılında 149 TL olarak ve tek seferlik ödenmektedir. 2019 için ödenecek rakamın ne kadar olacağı henüz netlik kazanmamıştır. Süt parası sorgulama işlemini şu adımları izleyerek yapabilirsiniz;

 • Sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Adres tıklandığında açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemi yapılarak, E-Devlet sistemine girilmelidir.

Kimlik doğrulama işleminden sonra sorgulama işlemi otomatik olarak yapılacak ve sonuçlar görülebilecektir.

Süt Parası Nasıl Alınır ?

SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

SSK DOĞUM PARASI

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. Merhabala eşim asgari ücretle çalışmıyor ama sigortası var ben çocuk aylığı alabilirmiyim 3 çocuğum var faydalanabiliyormuyum

  1. Merhaba,

   Sigorta göründüğünden ödeme çıkmayabilir. Aldığndan çok sgk sına bakıyorlar.

 2. Merhaba
  3. Çocugumuz dogacak 2 gün sonra ilk öocugum 3 yasında 2ci 17 aylık.
  Eşimin maaşı asgari ücret. Biz mama ve bez yardımı ve 0-6 yaş arası çocuk nakdi yardımı alabilirmiyiz

 3. Merhaba ben öğretmen olarak çalışıyorum. Eşim birkaç ay önce emekli oldu. Bu zamana kadar çocuk yardımını o alıyordu. Şimdi emekli olduğu için alamayacak sanırım. Bundan sonraki sureclerde eşimin aldığı çocuk yardımını ben alabilir miyim? Alabiliyor isem bunu için ne yapmam gerekiyor? TEŞEKKÜR EDERİM.

 4. Merhaba
  3. Çocugumuz dogacak 2 gün sonra ilk öocugum 3 yasında 2ci 17 aylık.
  Eşimin maaşı asgari ücret. Biz mama ve bez yardımı ve 0-6 yaş arası çocuk nakdi yardımı alabilirmiyiz

 5. Merhaba,
  Ben 2017 mart ayinda dogum yaptim suan oglum 2 yasinda ama ben dogum parasi flan almadim hic.yalniz benim sigortam yok esimin var bende dogum parasi alabiliyo muyum?

  1. Merhaba,

   Süt parası ve Doğum yardımı alma hakkınız var. Süt parası için eşiniz alo 170 i arasın. Doğum yardımı için kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurun

 6. Merhabalar çocuğum 2014 aralık ayında doğdu cocuk parası hiç almadım 3 tane çocuğum var eşim sigortalı çalışıyor ama kıracağım iki tane okula gidiyor biri 4 yaşında hiç bir yardım almıyorum ne yapmam azım

  1. Merhaba,

   Maalesef asgari ücretli maaş alan vatandaşlarımıza farklı bir nakdi yardım yapılmıyor. Ancak yine de Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

 7. Merhaba; 2017 yılında dünyaya gelen çocuğum için şuan (2019) doğum yardımı alabilir miyim. İlk doğduğunda başvuru yapmamıştım.

  1. Merhaba,

   2015 Mayıs ayı sonrası doğan her çocuk için doğum yardımı alabilirsiniz.

 8. Ben asgarî ücretle çalışıyorum eşim inşaat da çalışıyor çocukar eşimden yararlanıyor çocuk parası ben almam için ne yapabilir iş yerim dilekçe verdim eşim almiyor

 9. Merhaba benim 23.06.2018 de çocugum dunyaya geldi başvuru yapamadim koydeydim peki şimdi basvursam alabilir miyim …

  1. Merhaba,

   Çocuk yardımı olan 300,400 ve 600 tl lik yardım 2015 Mayıs ayı sonrası doğanlar için verilmektedir.

 10. Selamlar ben aşağarit üçret ile çalışmaktayım eşim ev hanımı ve 8 aylık hamile. Çoçuğumuş 40 yasından sonra opldu ilk çoçuk olacak işallah .Bundan dolayı özel hastanede doğum yapılaçak.
  SGK alabileceğim yardımlar nedir.Bana yol gösterirmişiniz.

 11. Merhaba iyi çalışmalar. Ben hastahanede sürekli işçi kadrosunda çalışmaktayım. Eşimde bir kurumsal firmada çalışıyor ilk çocuğumuz olacak inşallah. Bu yardımlardan faydalanma imkanımız var mı acaba? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba,

   Asgari ücretli çalışansanız çocuk parası alamazsınız.

  2. Asgari ücretle çalışan 3 çocuklu aileler nasıl geçinecek sorabilir miyim??? Sigortasız çalışmak yasak ama iş yardıma gelince verdikleri üç,beş kuruşu kesmeye bahane.bu nasıl düzen?ben 3 çocuklu bayanım eşim sigortalı işte çalışıyor ve biz karnımızı zar zor doyuruyoruz.hani devlet nerde ben başvurduğum halde reddedildi.ne gıda, ne giyecek,ne para.ben çocuklarıma yıllardır kıyafet alamıyorum ordan burdan geliyor yazılı değil mi bize 3 çocuk yapın demeyi biliyorlar hani destek hani yardım…

 12. Merhaba ben serap benim alticocugum var ama şimdiye kadar hiç birine çocuk parası alamadım vermediler bagkurum var borçluyum ve muayene olamıyorum.esim belden ameliyatlı çalışmıyor beştane çocuğum okula gidiyorlar.cocugun iki tanesi ise diğer Rus hanımından.anne olarak onun adı soyadı babanın.resmi nikah bende olduğu için.birde bankalara borçluyum ve hiç bir yerden ne yardım aldım nede destek çocuklar in biri üniversiteye gidiyor 1.ikisi kız liseye gidiyorlar biri 7incisinif1inxi sınıfa gidiyor biride liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanamadı staj gördüğü yerde çalışıyor ama ona hafta lik ikiyüz lira veriyorlar başka yeregitsede aynı veriyorlar lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler yardım alabilirmiyimveevkirasi veremiyorum diğer kadından aynı evde oturuyorum evsahibi evden çıkarıyor elektrik ve doğalgaz su hiçbirini odeyemiyorum acil bana döner ve yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 13. Merhaba benim 3 çocuğum var 2 si okuyor ilkokul bende bir yerde ssk calisiyorum okul okuyan çocuklara para alabilirmiyim

 14. Merhaba benim sorum 8 ve 6 ve 4 yaşında cucuklarim var bunlar hangisi icin sut parasi alabilirim ve yaklasik 2 yildan beri sgk’ lı calisiyorum ilk ikisi okula gidiyorlar nasil bir yardim alabilirim cvp icin tşk edim

  1. Merhaba,

   Süt parası alabilmeniz için doğumdan önceki 1 sene içinde 120 gün priminizin olması gerekiyordu. Mevcut durumda süt parası alamazsınız. Çalışan olarak da bir yardım yapılmaz.

 15. Eşim tesisatçı sigortalı çalışıyor 5 tane çocuğum var ama yetmiyor çocuklarımın 4 dü öğrenci ben çocuk parasını nasıl alabilirim

  1. Merhaba,

   Eşiniz sigortalı ve asgari ücretin üstünde bir geliliriniz varsa mevcut çocuklar için yardım alamazsınız.

  1. Merhaba,

   İşe girerken Agi Dahil veya Hariç diye net konuşmanız lazım. Hakkınız yedirmeyin.

 16. Sigortalı çalışıyorum fakat çocuk paramı iş veren alıp bize vermiyor ben alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Asgari geçim indirimi maaşla birlikte ödenmesi gereken bir tutardır. Ayrıca bir yerden alma durumu yok.

  1. Merhaba,

   2015 mayıs ayından sonra ise doğumlar Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yaparak ödeneği alabilirsiniz.

 17. 2014 de ilk çocuğum oldu ama doğum parası almadım şimdi 2018 de ikici çocuğum oldu başvuru yaptım ilk çocuğumun parasını şimdi alabilirmiyim onun içind e ayrı mi başvuru yapmam gerekiyor yapsam alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Mayıs 2015 yılından önceki doğumlara çocuk parası alamazsınız. Sadece 2. çocuk için 400 TL alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Doğum eğer 2015 Mayıs ayından sonra ise şimdi de başvuru yaparak doğum yardımı alabilirsiniz.

  2. Merhaba,
   Ben 2017 mart ayinda dogum yaptim suan oglum 2 yasinda ama ben dogum parasi flan almadim hic.yalniz benim sigortam yok esimin var bende dogum parasi alabiliyo muyum?

 18. Merhabalar bn handan 2 cocuk sahibiyim esim madde kullandigi icin imamnikahiyla bosandim eblilik cuzdanim yok bn bakurluyum fakat cocuklarim baba soyadini tasidigi icin bakurdan yararlanmiyor ve cocuk yardimi alamiyorum napmamlazim ailemde bana sahip cikmiyor teyzem de kaliyorum cocuklarimla petisan haldeyim yalvariyorum napmam lazim allah rizasi icin bana bir yol gosterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu