• 2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?


  Devlet tarafından yapılan desteklemeler farklı alanlarda yapılmakta olup bunlardan bir tanesi de çocuklar ile ilgilidir. Çocuklar için verilen destekler farklı dönemlerde ve farklı şartlara göre yapılmaktadır. 2018 – Çocuk parası nasıl alınır sorusunun farklı cevapları bulunmaktadır. Söz konusu desteklemelerin ilki çocukların doğmasıyla yapılmaktadır. Bu yardımlar da kendi içinde ayrılmaktadır. Yeni doğan çocuklara yapılan yardımlardan bir tanesi için herhangi bir şart aranmaz iken bazılarında ise farklı şartların sağlanması durumunda yardımlar yapılmaktadır. Bundan dolayı çocuk parası derken hangi yardımın belirtildiğinin net olarak anlaşılması ve ona göre de gereken şartların sağlanması ve başvurunun yapılması gerekmektedir.


  2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ve Aranan Şartlar Nelerdir?

  2018 – Çocuk parası nasıl alınır sorusunun cevapların bir tanesi doğan her çocuk için verilen yardım ile ilgilidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardım için sadece tek bir şart aranmaktadır. Söz konusu yardımın alınabilmesi için yeni doğum yapmış olan annenin ya da babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında başka bir şart aranmaz iken canlı doğum yapan her anneye söz konusu yardım yapılmaktadır. Bu yardımın alınabilmesi için öncelikle doğum raporu ile birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir. Müracaat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Doğum raporu ya da bebeğin kimliği ile birlikte bebeğin annesi ya da babası söz konusu başvuruyu yapabilmektedir. Orada bulunan görevli gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Daha sonra ise yapılan yardım 10 gün ile 45 gün arasında anne adına PTT’ye yatırılmaktadır. Verilen yardımın miktarı ise şöyledir:

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü ve diğer çocuklar için ise 600 TL

  Burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. 2018 – Çocuk parası nasıl alınır sorusunda yapılan yardımlar anne adına yatırılmakta olup anneden başka birisinin parayı alma olasılığı bulunmamaktadır. Fakat annenin Türk olmaması durumunda bu ücret Türk olan babanın adına PTT’ye yatırılmaktadır. Bunun dışındaki farklı sebeplerden dolayı da yine baba adına yardım yatırılmaktadır.

  Çalışan Kadınlara Verilen 2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

  2018 – Çocuk parası nasıl alınır sorusunun cevaplarından bir tanesi yukarıda belirtildiği gibidir. Bir diğerinde ise bazı şartlar bulunmakta ve yardım buna göre yapılmaktadır. SSK’lı olarak çalışan kişilerin doğum yapması durumunda da çocuk parası ödenmektedir. Fakat bu ödenen paranın alınabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Söz konusu yardım herkese değil sadece çalışan kişilere verilmektedir. Söz konusu paranın alınabilmesi için gereken şartlardan önemlileri şunlardır:

  • Son 1 yıl içinde en az 90 gün prim yatırılmış olması
  • Doğum iznine ayrılırken sigorta durumunun devam ediyor olması
  • Doktor raporuna göre doğum iznine ayrılmış olma
  • Doğum izni sırasında sigortalı bir işte çalışmama

  Yukarıda belirtilen şartların sağlanması durumunda herkes doğum parası alabilmektedir. 2018 – Çocuk parası nasıl alınır sorusundaki hususlardan bir tanesi bu şartların sağlanmasıdır. Kadın çalışanlara yasa gereği mecburi doğum izni verilmektedir. Verilen bu izinde çalışanlar maaş alamadığı için devlet tarafından destekleme yapılmaktadır. Doğum izni toplamda 16 hafta olup bunun 8 haftası doğumdan önce diğer 8 haftası ise doğumdan sonradır. Anne adayları isterlerse doktor raporu sunulmak şartı ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmektedir. Böylece kullanılmayan izinler doğumdan sonraya eklenmekte ve buradaki izin toplamda 13 hafta olmaktadır. Daha sonra ise kullanılan bu izinlere ait ücretler doğum parası adı altında kişilere ödenmektedir. Böylece yeni doğum yapan kişiler bu para ile bir nebze de olsa rahatlamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 – Çocuk parası nasıl alınır konusunda kişilerin alacakları para hesaplanırken son 3 ay içinde aldıkları maaş incelenmektedir. Bu maaşlara göre günlük brüt maaşları bulunmakta ve bunların 2/3’ü kadar ödeme yapılmaktadır. Böylece ortalama bir gelire sahip olan kişilere 112 gün (16 hafta) üstünden yaklaşık 4 bin 300 TL ödeme yapılmaktadır. Fakat söz konusu miktar kişilerin almış oldukları maaş ve işlerinin düzenli olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Düzenli bir işte yüksek maaş ile çalışan kişilerin aldıkları çocuk paraları çok daha yüksek olurken asgari ücret alan ve düzensiz bir işe sahip olan kişilerin almış oldukları çocuk paraları çok daha düşüktür.

  2018 – Çocuk parası nasıl alınır konusunda yukarıda belirtilen şartların sağlanması halinde doğum raporu ve izin sürelerini gösteren belge ile işyerine başvuru yapılması gerekmektedir. İşyeri bu belgeleri sisteme eklemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. İşyerinden alınan belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğünün ilgili birimine başvuru yapılabilmektedir. Gerekli incelemeler sonunda çocuk paraları Ziraat Bankasına kişinin adına yatırılmaktadır.

  2018 – Çocuk parası nasıl alınır konusunda bunun dışında da farklı yardım ya da desteklemeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Asgari Geçim İndirimi (AGİ) adı altında yapılmaktadır. AGİ’de çocuklu olan kişilere verilen miktar daha fazla olmaktadır. Bunun haricinde maddi durumu iyi olmayan ailelerin okuyan çocukları için de desteklemeler yapılmaktadır. Ortaokul ve lise için ayrı yardımlar verildiği gibi erkek ve kız öğrenciler için de ayrı yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekmektedir.

  Süt Parası Nasıl Alınır ?

  2018 – SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır ?

  SSK DOĞUM PARASI  tıkla sorunu sor

  2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kübra Paliç dedi ki:

   2014 de ilk çocuğum oldu ama doğum parası almadım şimdi 2018 de ikici çocuğum oldu başvuru yaptım ilk çocuğumun parasını şimdi alabilirmiyim onun içind e ayrı mi başvuru yapmam gerekiyor yapsam alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2015 yılından önceki doğumlara çocuk parası alamazsınız. Sadece 2. çocuk için 400 TL alabilirsiniz.

  2. Nurdan dedi ki:

   2015 de5.cocugumu dogurdum simdi başvuru yaparak parayi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum eğer 2015 Mayıs ayından sonra ise şimdi de başvuru yaparak doğum yardımı alabilirsiniz.

  3. Handan dedi ki:

   Merhabalar bn handan 2 cocuk sahibiyim esim madde kullandigi icin imamnikahiyla bosandim eblilik cuzdanim yok bn bakurluyum fakat cocuklarim baba soyadini tasidigi icin bakurdan yararlanmiyor ve cocuk yardimi alamiyorum napmamlazim ailemde bana sahip cikmiyor teyzem de kaliyorum cocuklarimla petisan haldeyim yalvariyorum napmam lazim allah rizasi icin bana bir yol gosterin

  Sorunuzu Yazın