emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2019 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir ?

2019 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir ?

2019 Bedelli askerlik başvurusu yapmak, zorunluluk askerliğin alternatifi olarak uygulanan ve zorunlu askerlikten farklı olarak daha kısa dönem yapılan askerlik uygulamasıdır. Bedelli askerlik uygulamasındaki temel amaç ordu ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ve kişilerin işlerinin kaybetmemesidir. Bedelli askerlik yapmak için nakit para ödenmesi gerekmektedir.

Nakit para ödeyerek bedelli askerlikten faydalanmak Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesine aykırı bulunmamıştır. Anayasa Mahkemesinin bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığının kararına dayanarak bedelli askerlik uygulaması devletin onay verdiği dönemlerde uygulanmaktadır. Ülkemizde Osmanlı döneminden bu yana zorunlu askerlik yapılmasına alternatif olarak sürenin kısaltılması adına bedel ödenmesi belirli şartlarda mümkün olmaktadır.

Bedelli Askerlik Yapmanın Yolları Nelerdir?

Bedelli askerlik yapmanın için farklı iki yol bulunmaktadır. Buna göre;

 • Dövizle kısa dönem askerliğine tabi olan erler kısaca dahte denilen bedelli uygulamasında 21 gün askerlik süresi ile askerlikler tamamlanmaktadır. Dahte uygulamasından yararlanmak için bedelli askerlik yaşının 18 üzerinde olması gerekir. 18 yaşının doldurmuş ve yurt dışında 3 yıl süreyle çalışmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu uygulamadan yararlanmaktadırlar.
 • Türkiye de yaşayan ve 18 yaşını doldurmuş erkekler için bazı dönemlerde çıkan yasalar ile uygulanan bedelli askerlik geçici olmakta ve ilgili yasanın gereğine bağlı olarak uygulanmaktadır. Yasanın yürürlüğe girdiği dönemlerde aranılan şartları yerine getiren erkekler geçici bedellik hizmetinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

Bedelli Askerlik Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Bedelli askerlik başvurusu yapmak için askerlik şubelerine gidilerek başvuruda bulunmak gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan erkeklerin başvuruları askerlik şubelerinde yapılırken yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurularını konsolosluklara yapmaları gerekmektedir. Bedelli askerlik başvuruları şahsen yapılmaktadır.

Posta ile ya da vekalet yolu ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Bedelli askerlik başvurularında ödenmesi gereken tutarın nereye ödeneceği ile ilgili banka bilgilerini gösteren belge ile başvuru sahibinin ilgili bankaya ödemeyi gerçekleştirmesi gerekir. Ödemenin yapıldığına dair belgeyi askerlik şubesine götüren başvuru sahibinin bedelli askerlik başvuru aşamaları tamamlanmış olur.

2019 E-Devlet Üzerinden ASAL Bedelli Başvurusu Yapmak

E-Devlet sistemi üzerinden ASAL bedelli başvurusu yapmak mümkündür. Bu başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-bedelli-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfada görülen ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kimlik doğrulama işleminin tamamlanması gerekmektedir.
 • E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için 2 TL ödemeniz ve kimliğinizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır.
 • E-Devlet şifreniz yoksa ya da temin edemiyorsanız alternatif kimlik doğrulama seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bu yollar;
 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • İnternet bankacılığı
 • C kimlik kartı olarak sıralanabilmektedir.
 • Açılan sayfada başvuru işleminin tamamlanması için gereken adımlar takip edilmelidir.

2019 Yılında Bedelli Askerlik Neye Göre Belirlenecek?

2019 yılında bedelli askerlik ücreti belirlenirken;

 • 40 bin gösterge,
 • Memur maaşı,
 • Katsayı baz alınacak ve tüm bunlar 6 ile çarpılacaktır.

2019 yılı için hesaplanan bedelli askerlik ücreti bu kapsamda 6 ayda bir olmak üzere fiyat artışı gösterecektir. Millî Savunma Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar sonucunda 2019 yılı bedelli askerlik koşulları belirlenmiştir.

Askerlik Erteleme Yaş Sınırı 2019

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında erteleme süreleri için yaş sınırları belirlenmiştir. Belirlenen yaş sınırları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Lise eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 29’dan 22’ye çekilmiştir.
 • Lise eğitimini meslek liselerinde göre erkekler için istisna yapılmış ve yaş sınırı 25’e çekilmiştir.
 • Meslek Yüksek Okulu ve lisans eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 29’dan 28’e çekilmiştir.
 • Lisansüstü eğitimi gören erkekler için yaş sınırı 35’ten 32’ye çekilmiştir.
 • Doktora ve tıp eğitimi gören erkekler için 35 yaş sınırı sabit kalmıştır.
 • Sporcu erkekler için yaş sınırı 38’den 35’e çekilmiştir.

2019 Dövizli Askerlik Şartları

Bedelli askerlik 2019 yılında yeni bir sisteme geçmiştir. Dolayısıyla dövizli askerlik içi de ayarlamalar yapılmıştır. Dövizli askerlik ve bedelli askerlik arasında ücret olarak herhangi bir farklılık görülmeyecek. Bedelli askerlik için hesaplanan ücretin Euro karşılığı ile ödeme yapılarak bedelli askerlik yapılabilecek. İlk etap için 31,343 TL’lik bedelli askerlik ücreti güncel kur üzerinde Euro’ya çevrilecek ve ödeme yapılacaktır. Bu yapan kişiler dövizli askerlik yapabilecektir.

Bedelli Celp Dönemleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bedelli celp dönemleri sorgulama işlemi için E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Bedelli askerlik ne zaman başlıyor sorusunun cevabı için ise son dakika açıklaması geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama kapsamında bedelli askerlik hizmeti için temel eğitim yapacakların celp dönemlerinde sevk tarihi değişikliği olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamda 16. dönemde temel askerlik eğitim alacak olan kişilerin belirlenmiş olan 30 Mart sevk tarihleri 3 Nisan olarak değiştirilmiştir. 19. dönem için belirlenen 20 Nisan sevk tarihi de 22 Nisan olarak değiştirilmiştir.

2019 Askerlik Dağılımı Detayları

Ülkemizde her sene yaklaşık 700 bin genç askerlik yaşına gelmektedir. 2019 yılında askerlik dağılımı ise şu şekilde olacaktır;

 • Bedelli askerliğe ayrılacaklar
 • Yedek astsubaylar
 • Yükümlü erbaş ve erler
 • Dövizli askerlik

2019 Askerlik Süreçleri

Bedelli askerlik yapan kişiler 1 ay temek askerlik yaptıktan sonra bedelliye ayrılmaktadır. Lise mezunu olan bir kişi bedelli askerlik yapanlarla birlikte 1 ay temel askerlik eğitimi alacak ve sonrasında 5 ay daha kıtalarda askerlik yapmaya devam edecek. Yani askerlik süresi 6 ay olacak. Askerlikte 6. ay tamamlandıktan sonra isterse değerlendirmelerden sonra sözleşmeli er ya da uzman erbaş olarak görevine devam edebilecek.

Lisans ve lisansüstü eğitim gören erkekler askere yedek subay olarak gidecektir. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar. 2 aylık eğitim sürecinden sonra ise 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. 12 aylık süreçleri bittikten sonra isterlerse ya da ihtiyaca göre subaylığa geçiş yapabilecekler. Bir diğer seçenek ise tercihlerine göre 6 aylık erlik süreci olabilecek.

İki yıllık yüksek okul mezunları için askerlik dönemlerinde değişiklikler yapılmıştır. İhtiyaç durumuna göre belirlenecek olan kontenjanda 12 aylık yedek astsubaylık yapabilecekler. 2 aylık eğitim dönemlerinde harçlık alabilecek ve 10 aylık kıta döneminde maaş ödemesi alabilecekler.

Lise ve altı mezun olan erkekler için 6+6 ay askerlik uygulaması başlayacaktır. Bir aylık eğitimlerini tamamladıktan sonra 5 aylık kıta hizmetlerini gerçekleştirebilecekler. 6 aylık hizmetleri tamamlandıktan sonra isterlerse terhis olma şansları verilecek. Fakat askerliğe devam etmek isterlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görevlerine devam edebilecekler.

Yorumlar

 1. Ceyhun dedi ki:

  Bedelli askerlik basvurusunda yaskisitlamasi kac

 2. Leyla Aytaç dedi ki:

  Oglumuz asker 7ay oldu yasa tasarısı kabul edilirse terhis olurmu

 3. Cemal Safranti dedi ki:

  Benden 1095 calismislik belgemi vermeleri icin SGK ile irtibat kurman lazim diyolar Hollanda daki yetkililer.
  Bu dogrumu?
  Eger dogru ise nereyi hangi nr aramam lazim??