• 2018 – Bedelli Askerlik


  Askerlik görevi her Türk erkeğinin temel vazifeleri arasında bulunmakta ve erkek vatandaşlarımız 20 yaşına geldiğinde bu vazifeyi yerine getirmek için askere gitmektedir. Askerlik görevi geçmiş zamanlarda yaklaşık 2 yıl iken devletimizin profesyonel orduya geçiş çalışmalarından dolayı daha az askere ihtiyaç duyulduğu için bu süre kademeli olarak düşürülmüş ve 12 ay olmuştur. Fakat dört ve daha fazla yıllık lisans mezunları bu görevi 6 ay yapmaktadır. Bazı kişiler ise belli şartlardan dolayı askerlik görevini 20 yaşında değil daha geç yapmaktadır. Bu durumlar yasalarla düzenlenmiş ve insanlar buna göre hareket etmektedir. Askere gitmeyenler için başka bir seçenek daha bulunmakta o da bedelli askerliktir. 2018 – Bedelli askerlik konusu son günlerde tekrar gündeme gelmiş ve kendisini hatırlatmıştır.


  2018 – Bedelli askerlik devletin yapmış yeni ve geçici düzenlemeler ile insanların çok daha kısa süreliğine askerlik yaparak askerlik görevini yapmış sayılmalıdır. Bu yasa zaman zaman çıkarılarak insanlara belli bir ücret karşılığında kısa sürelerde askerlik görevini yapma imkanı verilmektedir. Bu imkan sayesinde insanları 12 ay yerine sadece 1 ay askerlik yapmakta ve böylece uzuz süren askerlik görevini yapmak zorunda kalmamaktadır. Bedelli askerliği tercih eden kitle çok geniş bir yelpazedeki insanlardan oluşmaktadır. Bu insanların bir kısmı çok zengin, bir kısmı yeni evlenmiş, bir kısmının maddi durumu çok iyi değildir. Bu şekilde farklı profildeki insanlar çeşitli sebeplerden dolayı bedelli askerlik yapmak istemektedir.

  2018 – Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bazılarının sebepleri çalıştıkları ya da yaptıkları iş ile ilgilidir. Şartları iyi bir iş bulan kişiler bu işi kaybetmemek için 12 ay askerlik yerine bedelliyi tercih etmektedir. Ya da çok iyi bir işi olan kişiler, işi bırakacak kimse bulamadıkları için bedelliye yönelmektedir. Fakat bedelli isteyen birçok kişinin ortak noktası aileleridir. Bu kişiler ailelerini yalnız bırakmak istemediklerinden dolayı bedelli askerliği beklemekteler ve askere gitmemektedirler. Bu ve bunlar gibi birçok nedenden dolayı insanlar normal askerlik yerine bedelli askerliği tercih etmektedir. Buradaki nedenlerin birçoğu insanlara geçerli bir sebep olarak gelmese de bedelli isteyenler için durum farklıdır.

  2018 – Bedelli Askerlik ve İlgili Yasal Düzenlemeler

  2018 – Bedelli askerlik uygulaması iki tip olarak yapılmakta olup bunlardan bir tanesi kalıcı madde ile düzenlenmiştir. Bu kanunda belirtilen şartlarda uyan kişiler istedikleri zaman bedelli askerlik yapabilmektedir. Bu yasa yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizi kapsamaktadır. Bu yasaya göre en az 3 yıl yurtdışından çalışan Türk vatandaşları bu yasadan yararlanabilmektedir. Bu yasa ile askerlik yapan kişiler bunun için belli bir ücret ödemektedir. Bu ücret zaman zaman güncellenmektedir. Bundan dolayı yurtdışından gelerek askerlik yapanlara “Dövizle Askerlik Hizmetine Tabi olan Erler” yani kısaca dahte denilmektedir. Bu kanundan yararlanarak askerlik yapan kişilerin askerlik süresi 21 gün olarak belirlenmiştir.

  2018 – Bedelli askerlik uygulamalarından bir diğeri ise geçici madde ile zaman zaman düzenlenen ve kamuoyu tarafından takip edilen askerliktir. Bu uygulama ile yapılan bedelli askerlik talebe bağlı olarak sürekli gündemde olmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarından dolayı sürekli olarak yapılmamaktadır. Yaklaşık 3 yılda ya da daha kısa sürelerde bir bu şekilde geçici yasa ile uygulamaya sokulan bedelli askerlik için istenen ücret her dönemde farklı olmaktadır. Son yapılan iki bedelli uygulamasında bu fark daha net olarak görülmüş ve bazı kişiler bu duruma itiraz etmişlerdir. Bundan dolayı bedelli askerlik için istenen ücret ile ilgili net bir şey söylemek neredeyse imkansızdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Bedelli askerlik için çıkarılan son geçici yasada belli şartlar ye almaktaydı. Bunlardan en dikkat çekeni bedelli askerlik için istenen 30.000 liradır. O dönem oldukça yüksek bir rakam olmasına rağmen birçok kişi bu yasadan yararlanarak bedelli askerlik yapmıştır. Bedelli askerlik için daha önceki süreçlerde temel askerlik eğitiminin verilmesi gerekmekteydi. Bu da 21 günlük eğitim anlamına gelmekteydi. Fakat 2012 yılında yapılan yasal değişiklikle bu zorunluk ortadan kaldırılmıştır. Böylece bedelli askerli yapmak isteyen kişilerin askere gitmesine hiç gerek kalmamıştır. Ayrıca çıkan yasadaki bir başka şart ise bu yasadan yararlanabilecek kişiler ile ilgiliydi. Bu yasadan yararlanarak bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin 30 yaşından en az 1 gün almaları gerekmekteydi. Böylelikle 30 yaşın altındaki kişilerin bu yasadan yararlanmaları engellenmiştir.

  2018 – Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

  2018 – Bedelli askerlik konusu her zaman gündemdeki yerini korumaktadır. Çünkü bedelli askerliğe olan talep sürekli olarak artmakta ve birçok kişi bedelli askerlik yasasını bekleyerek normal askerlik görevlerine gitmemektedir. Böylece bu kişiler gündem oluşturmakta ve kamuoyundan sürekli bedellinin konuşulmasını sağlamaktadırlar. 2018 – Bedelli askerlik konusu son günlerde yine kamuoyunu sıkça işgal etmektedir fakat ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyada yaşananlardan dolayı bu durum şuanda mümkün görünmemektedir ki siyasilerin açıklamaları da bu yöndedir. Fakat artan kamuoyu baskıda kendini daha net hissettirmekte ve bu konu hemen her gün sosyal medyada gündeme gelmektedir. Bu nedenden dolayı kimse bedelli çıkmaz dememekte ve sadece çıkacağı zamanı beklemektedir. 2017 yılında çıkmayan bedelli askerliğin gelecek sene yani 2018 yılında çıkıp çıkmayacağı herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Bedelli Askerlik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Cemal Safranti dedi ki:

   Benden 1095 calismislik belgemi vermeleri icin SGK ile irtibat kurman lazim diyolar Hollanda daki yetkililer.
   Bu dogrumu?
   Eger dogru ise nereyi hangi nr aramam lazim??

  Sorunuzu Yazın