• 2018 Bağ-Kur Affı ve Prim Dondurma


  Daha önceki yazılarımızda torba yasa ile ilgili hangi borçlara af geleceği, hangi borçların yapılandırılacağı, kimlerin bu af ve yapılandırmadan yararlanacağı ile ilgili bilgileri genel itibariyle siz vatandaşlarımıza iletmiştik. Af kapsamı geniş olunca bize de bu af ve yapılandırma kalemlerini ayrı ayrı değerlendirmek gereği hasıl oldu. Çünkü başlıklar belli ancak henüz yararlanma ve koşullar çok net değil. Bu konular içinde bize yine sıklıkla sorulan Bağ-Kur Affı ve Bağkur Dondurma ile ilgili bir açıklayıcı yazı yazma ihtiyacını hissettik.


  Bağ-Kur Affı Resmi Gazetede Yayımlandı mı?

  18/05/2018 tarihinde Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın onayladığı torba yasa Resmi gazete de aynı gün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren resmi gazete de aşağıdaki ifadeler yer almaktadır.

  MADDE 24- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  “GEÇİCİ MADDE 76- Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, 31/5/2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ödememeleri veya ilgili Kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez. Sigortalılıkları durdurulanlardan bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 1/6/2018 tarihi itibarıyla yeniden başlatılır.

  Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 80 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Birinci fıkraya göre sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1/1/2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

  Sigortalılıkları önceki kanunlara göre durdurulanlar için de bu maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.

  Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.”

  Bağ-Kur Dondurma Var Mı?

  18/05/2018 tarihinde yürürlüğe giren geçici madde ile  31 Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerini talep etmeleri halinde dondurulacak ve bu borçların takibi yapılmayacak. Bununla birlikte dondurulan bu hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabilecek. Konuyu biraz daha açarsak kanun şu şekilde işleyecek;

  31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş, ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçları torba yasanın resmi gazetede yayımlandığı tarih olan 18.05.2018 tarihinden itibaren bağkur prim borcunuzu ödemez ya da yapılandırmazsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödemediğinizde ya da yapılandırmadığınızda 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki bağkur prim borçlarınızın tamamı otomatik olarak silinecek ve hizmetler de dondurulacak. Daha sonra istenirse dondurulan bu süreleri ihya yolu (canlandırma yolu)  ile borçlanarak hizmetten saydırabilir. Eğer vergi mükellefiyetiniz veye çiftçilik kaydınız yok ise geriye dönük bu borçlardan kurtulmuş olacaksınız.

  Ancak Vergi mükellefiyetiniz ve Çiftçilik kaydınız devam ediyor ise bağkurunuz 01/06/2018 tarihinden itibaren yeniden açılacak ve prim doğmaya devam edecek. Bu prim borçlarını zamanında öderseniz % 5 indirimle ödeyebileceksiniz.

  Dondurulan Bağ-Kur’ u İhya (Canlandırma) İmkanı Var Mı?

  18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan geçici medde ile Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki senelerde muhtelif kanunlarla durdurulan sigortalılık süreleri nedeniyle ödemedikleri prim borçlarını ödeme imkanı da gelmiş oldu. 31 Temmuz Tarihine kadar isterseniz dondurmuş olduğunuz günleri tekrar borçlanıp, eksik prim gününüzü tamamlayabilirsiniz.

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre tescilleri yapılan ve ilgili kanunlara göre sigortalılık süreleri durdurulanlar da yapılandırma kapsamına alındı.

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanacaklar?

  Düzenlemenin yayımı tarihinden önce yani 31 Mayıs 2018 tarihinden önce Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar, bu kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde, düzenlemenin yayımı tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın 31 Aralık 2018’e kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılacaklar.

  Kanunda belirtilen şartlardan kasıt 4-b (Bağ-Kur), Ek-5 ( Tarım Sigortası) ve Ek-6 (Ticari Taksi-Dolmuş Şoförlerinin Sigortalılığı ) ncı madde kapsamındaki sigortalılar, borçlarını yapılandırmaları, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması ve yapılandırılan borçların ilk taksitini ödemeleri ve ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları veya önceki borçlarını dondurmaları kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

  Bağkur Yapılandırma 2018

  Bağ-Kur’luya İşsizlik Maaşı

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?  tıkla sorunu sor

  2018 Bağ-Kur Affı ve Prim Dondurma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ERHAN dedi ki:

   BAĞKUR PRİM BORCUMUN OLMASI VE İCRA BASKISI ALTINDA 6183 SAYILI KANUNUN 48.MAD.GÖRE TAKSİTLENDİRME YAPMIŞTIM.BAĞKUR PRİM AFFI MUHABBETİNDEN DOLAYI 30 MAYIS 2018 BAĞKUR TAKSİDİNİ ÖDEMEDİM.HAZİRAN 2018 VE TEMMUZ 2018 BAĞKUR TAKSİT PRİMLERİNİ DE ÖDEYEMEYECEĞİM.BAĞKUR PRİM AFFINDAN YARARLANABİLİRMİYİM ACABA.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet tekrar yeni yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

  2. Yılmaz dedi ki:

   Benim babamın 9 yıl tekelde tütün hizmeti var. 2 yıl da askerlik hizmeti eklenince 11 yıl oluyor. Babamı bu yeni gelen düzenleme ile birlikte nasıl bağkur emeklisi yapabilirim? Tahmini ne kadar borç ödemem gerekiyor?

  3. osman dedi ki:

   1994-2004 arası bagkur ihya işlemi için bagkur a ilk kaydımın yapıldığı yere gitmemmi gerekli yoksa Ankara da başvuru yapabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bağkur kaydınız devam etmiyor ise ikametgahınıza en yakın SGM den başvuru yapabilirsiniz.

  4. yunus dedi ki:

   2013 yılında dukkan actım ama bagkur yaptırmadım basvurugu nasıl yaptırcam netten basvuru yapabılıyormugum yada nereye basvuru yappıcam sımdıden tesekkuler

  5. yunus dedi ki:

   2013 yılında dukkan actım ama bagkur yaptırmadım basvurugu nasıl yaptırcam netten basvuru yapabılıyormugum yada nereye basvuru yappıcam

  6. Birsen Düzgün dedi ki:

   Aralık 2017 de ortak olduğum işyerimi kapattım.Kendi bağkur sigorta pirim borcum mevcut .Bağkur sigortamdan vazgeçtiğime dair belge de aldım ancak bana yine de bir ödeme çıkacağı söylendi.bu konuda ve bağkur pirim borcu konusunda af varmı?bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni afla birlikte borcunuzun tamamı siz müracaat etmeseniz de dondurlacak ve siz tekrar ödemek istemedikçe de talep edilmeyecek.

  7. Dursun DOĞAN dedi ki:

   1998 yılından pancar ekiminden çiftçi bağkur kaydım var bunu geriye dönük borçlandığım zaman ne kadar borçlanırım faizi nasıl hesaplanır bilgi verirseniz acele sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlanma rakamı ile ilgili saplıklı ve net bilgi veremiyoruz. Kurum hesaplamaları farklılık gösteriyor. Yanıltmamak için Kuruma başvurmanızı öneriyoruz.

  8. AHMET AYNEL dedi ki:

   benim ssk girişim 1986 yılı aralık 1 doğum tarihim 05/04/1968 ve 7168 günüm vardı emekliik için 5 nisan 2018 de dilekçe verdi aynı zamanda münfesih durumda şirket sahibiyim. ve bana 2015 mayıs 1 i baz alınarak 37 ay bağkur borcu çıkardlar ben bu 37 ayı dondurup yada sildirip ssk dan emekli olabilirmiyim ve ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim

  9. ali martin dedi ki:

   iyi günler.4 yıldır bir işyerinde ssk lı çalışır göründüm.bazı sorunlardan dolayı mart-2017 de sigortam donduruldu.son 1 yıl içinde herhangi prim ödemem olmadığı için sağlıktan artık faydalanamıyorum.işyeri kapanmış.çıkışım da verilmemiş.mart-2017 den bu yana ödenmeyen prim leri kendim taksitlendirip,ödeyebilirmiyim…yada ne yapmam gerek..tşk ederim.

  10. Ayşe dedi ki:

   21bin Bağkur prim borcum var 5 bin faizi var bunun taksitlendirilmesi nasıl oluyor? Ben bu borcu taksitlendiremezsem eğer maddi problemlerden dolayı sağlık hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer taksitlendirmezseniz prim borcunuz dondurulacak. Gelir testine girerek Genel sağlık Sigortası kapsamına alınıp, tedavi olabilirsiniz.

  11. zülüha dedi ki:

   1987 giş 1995 çıkış 1958 doğumluyum nasıl emekli olurum

  12. BİNCAN ARIKAN dedi ki:

   İŞVEREN SİGORTA BORCUNU 2017 DE YAPILANDIRMIŞTIM ANCAK ÖDEYEMEDİM YAPILANDIRMAM BOZULDU.BUNUNLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME VARMI ACABA?

  13. NECLA dedi ki:

   bağkur affında 2008 öncesi tescil yapılmamış günleri de ihya yapabiliyormuyuz

  14. Ayşegül Bozkurt dedi ki:

   Geçmişte dondurulan bağkur döneminde, babadan dul maaşı alindiysa ve bu dönem için ihyaya başvuru yapilmasi halinde geçmişte alınan maaşlar için bir sıkıntı doğar mı acaba?

  15. Melek dedi ki:

   Ben 1968 doğumluyum 1983 kasım sigorta girişim var 828 gün pirimim var hiç ödeme yapmadım bu kanundan bende yararlana bilirmiyim 2003 2006 doğumlu kızlarım var 2003 doğumlu kızım DOWN sendromu artı lösemi hastası çalışamıyorum yüzde donksabir ağır raporumuz var bundanda yararlana biliyomuyum teşekkürler

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.