• 2018 Bağ-Kur Affı ve Prim Dondurma


  Daha önceki yazılarımızda torba yasa ile ilgili hangi borçlara af geleceği, hangi borçların yapılandırılacağı, kimlerin bu af ve yapılandırmadan yararlanacağı ile ilgili bilgileri genel itibariyle siz vatandaşlarımıza iletmiştik. Af kapsamı geniş olunca bize de bu af ve yapılandırma kalemlerini ayrı ayrı değerlendirmek gereği hasıl oldu. Çünkü başlıklar belli ancak henüz yararlanma ve koşullar çok net değil. Bu konular içinde bize yine sıklıkla sorulan Bağ-Kur Affı ve Bağkur Dondurma ile ilgili bir açıklayıcı yazı yazma ihtiyacını hissettik.


  Bağ-Kur Affı Resmi Gazetede Yayımlandı mı?

  18/05/2018 tarihinde Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın onayladığı torba yasa Resmi gazete de aynı gün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren resmi gazete de aşağıdaki ifadeler yer almaktadır.

  MADDE 24- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  “GEÇİCİ MADDE 76- Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, 31/5/2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ödememeleri veya ilgili Kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez. Sigortalılıkları durdurulanlardan bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 1/6/2018 tarihi itibarıyla yeniden başlatılır.

  Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 80 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Birinci fıkraya göre sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1/1/2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

  Sigortalılıkları önceki kanunlara göre durdurulanlar için de bu maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.

  Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.”

  Bağ-Kur Dondurma Var Mı?

  18/05/2018 tarihinde yürürlüğe giren geçici madde ile  31 Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerini talep etmeleri halinde dondurulacak ve bu borçların takibi yapılmayacak. Bununla birlikte dondurulan bu hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabilecek. Konuyu biraz daha açarsak kanun şu şekilde işleyecek;

  31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş, ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçları torba yasanın resmi gazetede yayımlandığı tarih olan 18.05.2018 tarihinden itibaren bağkur prim borcunuzu ödemez ya da yapılandırmazsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödemediğinizde ya da yapılandırmadığınızda 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki bağkur prim borçlarınızın tamamı otomatik olarak silinecek ve hizmetler de dondurulacak. Daha sonra istenirse dondurulan bu süreleri ihya yolu (canlandırma yolu)  ile borçlanarak hizmetten saydırabilir. Eğer vergi mükellefiyetiniz veye çiftçilik kaydınız yok ise geriye dönük bu borçlardan kurtulmuş olacaksınız.

  Ancak Vergi mükellefiyetiniz ve Çiftçilik kaydınız devam ediyor ise bağkurunuz 01/06/2018 tarihinden itibaren yeniden açılacak ve prim doğmaya devam edecek. Bu prim borçlarını zamanında öderseniz % 5 indirimle ödeyebileceksiniz.

  Dondurulan Bağ-Kur’ u İhya (Canlandırma) İmkanı Var Mı?

  18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan geçici medde ile Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki senelerde muhtelif kanunlarla durdurulan sigortalılık süreleri nedeniyle ödemedikleri prim borçlarını ödeme imkanı da gelmiş oldu. 31 Temmuz Tarihine kadar isterseniz dondurmuş olduğunuz günleri tekrar borçlanıp, eksik prim gününüzü tamamlayabilirsiniz.

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre tescilleri yapılan ve ilgili kanunlara göre sigortalılık süreleri durdurulanlar da yapılandırma kapsamına alındı.

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanacaklar?

  Düzenlemenin yayımı tarihinden önce yani 31 Mayıs 2018 tarihinden önce Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar, bu kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde, düzenlemenin yayımı tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın 31 Aralık 2018’e kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılacaklar.

  Kanunda belirtilen şartlardan kasıt 4-b (Bağ-Kur), Ek-5 ( Tarım Sigortası) ve Ek-6 (Ticari Taksi-Dolmuş Şoförlerinin Sigortalılığı ) ncı madde kapsamındaki sigortalılar, borçlarını yapılandırmaları, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması ve yapılandırılan borçların ilk taksitini ödemeleri ve ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları veya önceki borçlarını dondurmaları kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

  Bağkur Yapılandırma 2018

  Bağ-Kur’luya İşsizlik Maaşı

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?  tıkla sorunu sor

  2018 Bağ-Kur Affı ve Prim Dondurma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ruhsar dedi ki:

   Ben bagkur gunlerimi ihya yoluyla yapilandirdim ama daha 488 gun eksigim var ve istege bagli olarak odeyecegim yapilandirdigim gunleri su an odeyebilcek durumda degilim emekli olacagim zaman bagkur gunlerimi tekrar canlandirip odeyebilme hakkim varmi yani hakkimi yitirirmiyim eger su an odemezsem tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu kanunla dondurulan primleri ne zaman isterseniz ihya edip ödeme hakkınız var.

  2. Ali dedi ki:

   Merhabalar, amcamın bağkurunu yapılandırmak için başvuduk ve 2015 yılına kadarki hizmet süresi emekli olmasına yetiyor ve 1,5 yıl sonra emekli olabilecek yaşı dolunca.fakat 2015 ten bugüne kadarda bağkuru yine işlemiş ve 28000 TL prim borcu birikmiş.bu güncel borcu silmek için başvurduk fakat SGK personeli yapılandırma süresinin uzatıldığını fakat borç silme için 76.maddenin uzatımadığını ve kapatıldığını söyleyip işlemi almadı.acaba bu 76.madde tekrar açılacak mı ya da bu 28000 TL güncel borcu silmenin başka bir yolu var mıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borcu sildirmek için başvuru yapmanıza gerek yok. Agustos sonundan itibaren borçlar otomatikman silinecek. Memurun verdiği bilgi hatalı.

  3. Şüheda dedi ki:

   Merhaba, annemin 3.5 yıl bağkur borcu var. Biz yapılandırma yaptık. Fakat bu yapılandırma mart 2018 sonrasını kapsamadığı için 5 ay borçlu gözüküyor. Bu yüzden yapılandırmayı ödesek bile bu yeni 2018 ayları geldiği için sağlık hizmetlerinden yararlanamıcak mıyız? (soru1) Acaba bu borçlu yılı sildirip yeni 2018 aylarını mı ödeseydik çünkü çok yüksek bi para oluyo yapılandırma yerine borö silme yapabilir miyiz (soru2) kafamız çok karışık ve cevap veren anlatan yok yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    yapılandırmayı iptal edebilme hakkınız var ise ki başvuru süresi 27 Ağustosa kadar uzadı. Mayıs ayına kadar olan borçlarınız silinecek Haziran, Temmuz ve ağustos aylarının primlerini öderseniz sağlıktan yararlanabileceksiniz. Kurumdan yapılandırmayı iptal etmeniz gerekiyor.

  4. Keski Nalcı dedi ki:

   Merhaba 01.01.1966 doğumluyum 1991yilinda bagkurlu oldum ancak hiç prim odemedim daha sonra SGK’ya sorduğumda doksanlı yıllar silindi dediler bu son çıkan yasa ile yaklaşık 9 ay olan sigortalılık yapılandırma hakkından faydalanabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesini borçlanıp ödeme hakkınız bulunmuyor.

  5. Erhan başavul dedi ki:

   Silinen bağkur hizmeleri tamamen yok hükmündemi benim emeklilik için son 7yıl ödemelerimde bağkur 1310 gün dengelemem için bir buçuk yıl ssk lı bir işte çalışmam yada çalışıyor gözükmem gerekiyor biraz sıkıntılı bir durumum var emekli olurken silinen günler son 3.5yılı etkiliycekmi cevap verirseniz sevinirim tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dondurulan primler son 3,5 yıl hesaplamasını etkileyecek. Ancak SSK dan emekli olmak istiyorsanız lehinize olur.

  6. yunus dedi ki:

   merhabalar,

   iş değişikliğinden dolayı 12 günlük süre için 2014 tarihinde ssk dan bağkura geçişim olmuş ve tekrar işe başlamamdan dolayı 12 günlük bağkur borcu oluşmuş. bu borç silinirmi? ne yapmam gerekli.

   ilginiz için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 31 temmuzdan sonra silinecek

    1. Yasin dedi ki:

     Son ödeme tarihi nezaman

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      31 Ağustos son ödeme tarihidir.

  7. serkan dedi ki:

   Kayınvalidem dul maaşı alıyor.Mart ayı itibariyle bir iş yeri açtı. Biz emekliler gibi olacak sanıyorduk ama bağkur borcu birikmiş. Bu süreden sonra bağkur ödemesi hiç yapmasak ne gibi olumsuz durumlarla karşılaşırız? Birde yapılandırmaya baş vurmasak bile 31 mayıstan önceki borçlar silinir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırmaya başvurmazsanız Mayıs ayından önceki primler ve borçlar silinecek. Ancak mükellefiyet devam ettikçe bağkur primleri yine haziran ayından itibaren işleyecek. Emekli birinin üzerine açarsanız prim işlemez. Maaşından da kesinti olmaz.

  8. Mehmet dedi ki:

   2013 bagkur girişliyim hic yatırmadım halen calişiyorum bagkur borcunun silinmesi icin sgk ya basvuruda bulunacakmıyım yardımcı olurmusunuz yoksa kendi otomatik silip yeniden mi borclandirma yapıyor

  9. Yeter dedi ki:

   Ben çiftçi bagkurluyum 2019 başlangıçim var 40 aylık pirim borcum var 22 bin lira napmam gerekiyor borcu sildirmek için

  10. Seval dedi ki:

   Babam çiftçi bagkurundan faydalanmak istiyor 1.3.2000 girisli fakat sigortadan ona 94 yilindan sonraki bugday aycicek pancar sut faturalarini bulmasini soylemisler bunlarla ilgili birimlere gittigindede faturalarin 10 yildan sonra arsivlenmedigini soyleyip bi sekilde baslarindan savmislar zaman cok az kaldi eger faturalar bulunsaydı fiyat farklı mı çıkardı?

  11. Kazım dedi ki:

   Merhaba
   2014 4B kaydım var son 26 ay ödeme yapmadım 31 Temmuz itibariyle ödeme yağtığım günlerde silinecekmi?

  12. İsmail ülker dedi ki:

   Ben dilekçe verdim ama herhangi bir dönüş olmadı ne yapmam gerekiyor?

  13. hıdır dedi ki:

   merhaba benim işe başlama tarihim 12/25/2004 terk tarihim 30/04/2009 bu süre içinde dükkan çalıştırdım vergimi yatırdım sicil kaydır odalara kaydım var bagkur kaydım yok bu süreyi borclanabilirmiyim ?

  14. mehmet yıldız dedi ki:

   merhaba

   01.10.1992 yılı tarım bagkur giriş var hiç prim yatırmadım muhtelif kanunlar nedeniyle bagkurum iptal oldu. yaşım 59 ihya işlemi yapmak istiyorum 1992 yılından bugüne kadar yapoarsam çok ücret çıkıyor ama 15 yıllık yapıp yaş şartıyla emekli olma şansımız var mı

  15. Yücel Budak dedi ki:

   Merhaba, ben 1986 dan beri çeşitli şirketlerde ortak yada şirket sahibi olmama rağmen bağkur sicilim yok( dolandırılma gibi çeşitli nedenler) ve akp iktidarı ile ilk gerçekleştirilen af ile meğer bu durumda olanlara geriye dönük bağkurlu olma hakkı verilmiş ancak bir mali müşavirin hatası sonucu o hakkı da kaçırdım, şimdi bu af ile şirketlerin ticaret odasından sicil kaydını alıp şirket ortağı olduğumu kanıtlayıp geriye dönük bağkurlu olmak ve prim borçlarımı ödemek istiyorum, bu mümkün mü ayrıca bir dönem yine bir ltd şirketde müdür pozisyonun da idim ancak yaklaşık altı ay sigorta primlerim yatırılmış ve üç sene yatırılmamış idi , şirket sahipleri tanıdık olduğu için birşey yapmadım fakat sonra ayrıldım ve dava açacağım surada ortaklardan biri vefat etti ve diğer ortak yok oldu, geriye dönük olarak hak aramam mümkün mü? Teşekkür ederim.

  16. Hacer dedi ki:

   1997 yılında TMO ya üzerime mahsul yatırıldı bir senelik bağkur primini odeye biliyorum. Benim sorum 2012 yılında memur olarak çalışmaya başladım bağkur primini yatırır İsem erken emekli olabilir miyim?

  17. alper dedi ki:

   Merhabalar . 1955 doğumluyum. Esnaf ve Bağkur borcum var. 10 yıla yakın( 1998-2007 yılları )muhtarlık yaptım. Geçen hafta Bağkur borcumu yapılandırmak istediğimde borcumun 70,000 tl civarında olduğunu sskdan söylediler ve bunun yapılandıralamayacağını dediler. Daha önce yapılandırma fırsatında da yapılandırma olmayacağını söylediler. Bunun nedenini sorduğum da net bir bilgi alamadım. Bu konuda siz bir fikir verebilir misiniz ? Size göre bu borcu yapılandırıp, emekli olabilir miyim ? Son olarak ta kredi çekerek emekli olma şansım var mı? Yardımcı olursanız, bir fikir verebilirseniz çok memnun olurum . Kolay gelsin

  18. Keim dedi ki:

   iyi günler. Babam geçen yıl bağkur yapılandırması yaptı ve 9 bin civarı bir borç çıktı ve bunu taksitlendirdik 2 aydan aya ödedik taksitleri. Ama ara primleri ödemediğimiz için iptal oldu dediler, 1 yıl sonra tekrar borcunu öğrenmeye gittiğinde 22 bin tl borcunuz var demişler. Ama ben e devletten bakıyorum 10 bin tl borç gösteriyor. 1 yıl içinde 9 bin tllik bor 22 bin tl olabilir mi? Lütfen cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  19. Fatih Işıklıgil dedi ki:

   Merhaba. Eşimin bağkur prim borçları mevcut ve ödeyemiyor. Borçların bir kısmını yapılandırdık. Sağlık hizmetinden tekrar yararlanabilmesi için yapılandırdığımız miktarın ilk iki taksidini yatırsak yeterli olur mu? İkinci sorum ise; bağkuru dondursak benim üzerimden (ben emekli sandığına tabiyim) sağlık hizmeti alabilir mi?

  20. Nur dedi ki:

   Merhaba, aşağı yukarı 1 yıldır bağ kur yatıramıyorum ve sağlık hizmetlerinden de ücreli yararlanmak zorunda kaldım. Yapılandırma talebinde bulunursam geçmişe ait borçlarım silinecek mi ve sağlık hizmetinden hemen yararlanabilecek miyim?

  21. Hüseyin Bozkurt dedi ki:

   merhaba, annem daha önce 6,5 yıl bağkur primi yatırdı ve daha sonra işyerini devrettiği için geri kalan primleri yatırmadı. geri kalan primleri bir defada yatırıp emekli olabilirmi? yaşını doldurdu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerini devrettikten sonraki primleri yatıramaz. Mükellefiyeti bittiği için. Mükellefiyeti devam ederken ödemediği primler var ise ödeyip emeklilik için prim günü kazanabilir.

    1. tayyar dedi ki:

     Bu yaşa çerçevesinde eski borçları dondurmak için dilekçe vermemize gerek var mı ? Otomatik olarak siliniyor mu ?

  22. Sidelya dedi ki:

   Benim 2013 yılından 6 aylık Bağkur borcum var. Hiç ödeme yapmadım yapılandırmadım da acaba başvursam o günler silinip borcum da silinebilir mi

  23. ahmet kaygusuz dedi ki:

   Selamın aleyküm bir şey soracaktım. Babamın 2009 bağkur girişi bulunmakta ve 2016 yılına kadar hiç para yatırmadı. Biz 2016 yılında geriye dönük yapılandırma yaptık ve buna ek olarak normal primi ödüyoruz. Sorum tam olarak şudur. Bizim bu bağkur prim borçlarının silinmesi affından yararlanmak için ne yapmamız gerekmektedir.

  24. Cüneyt KARALAR dedi ki:

   Merhaba 28.06.2018 tarihinde birikmiş bağkur borçlarımın silinmesi için
   dilekçe verdim bir hafta sonra sistemi kontrol etmemi ve borçumun sistemden silineceğini söylemişlerde ancak 3 hafta olamasına rağmen borçlar halen gözüküyor ne yapmam gerekir.Tşkler

  25. Rümeysa dedi ki:

   2001 yılında bağkura girişim var normalde düzenli olarak ödeme yapıyordum fakat 5 yıldır bi düzensiz ödeme söz konusudurlar bu biriken borçlar silinir mi ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  26. Cem güvenç dedi ki:

   Merhaba 1995 yılı esnaf odasına kaydım var. Bağ-Kur’da görünmüyor 2001 yılına kadar. 2008 cıkan kanunla yok sayılıyor 2018afındabu gunlerı ödüyebilirmiyiz

  27. fadime dedi ki:

   merhaba;
   babamın 39 ay bağkur prim borcu var ve hiç ödeme yapmadı kuruma dilekçe de vermedi . dilekçe vermezse de 31 mayıs a kadar tüm borçları silinir mi? dilekçe verilmesi zorunlu mudur?

  28. ercan uğurlu dedi ki:

   Merhaba ben hasan ali uğurlu 26.09.1961 doğumluyum esnaf bağkuru yatrımıştım 1592 gün emekli olabilirmiyim yeni bir yasa çıkmış diyorlar doğrumu acaba?

  29. Gozde dedi ki:

   Merhaba 9 aylik bagkur borcum var ne yapmam lazim sgk gitmemizmi gerekiyor

  30. savaş dedi ki:

   01/02/1990 yılından giriş var ne zaman emekli olur ve 39 bin borç çıkıyor bu borçta indirim falan oluyor mu

  31. şerafettin tozyılmaz dedi ki:

   merhaba benım sorunum borç miktarı ne kadar dır hesaplıya bılımısınız? BENIM BAĞKURA GİRİŞİM 31.12.1985 BİTİŞ TARİHİ 28.12.1992DIR. Tekrar başlama 19.01.1996 bitiş 10.03.2011 dır. NOT: 31.12.1985 ten 28.12.1992 kadar ödeme yapılmıştır.19.01.1996 dan 10.03.2011 e kadar ödeme yapılmamış bana borç ne kadar çıkar bildirisenız memnun olurum selamlar.

  32. Cansu dedi ki:

   Merhaba benim 2014ten bu yana 45 ay 21 milyarlık ödenmemiş bağkur prim borcum var hiç ödemedim silinmesi için ne yapmam nereye başvuru yapmam lazım

  33. huriye dedi ki:

   Merhaba babamın 1982 den bağkur girişi var. Şu anda yapılandırmadan faydalanabilirmiyiz. Yada ne yapmamız gerekiyor.

  34. Mesut demiralay dedi ki:

   2007 yılından 9 ay Bağkur pirim borcum var hiç pirim ödemedim borcum otomatik silinirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 31 Temmuz tarihine kadar taksitlendirme talebinde bulunmazsanız 2018 / mayıs öncesi primleriniz dondurularak borcunuz silinecek.

    1. Mesut demiralay dedi ki:

     Bağkur pirim borcumu ödeyip ssk pirimine aktarabiliyormuyuz

  35. zafer dedi ki:

   Merhabalar. Geçen gün sorduğum üzere borcumu sildirdim e- Devlette silindi borç 0 olarak gözüktü. Fakat aradan 1 hafta geçti ve şu an aynı borç faizi artmış bir şekilde tekrar ekranda gözüküyor. Sorun nedir acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    31 Temmuzdan sonra sistemler tekrar güncellenecektir.

  36. Sezgin dedi ki:

   Mrb
   Annem in ciftci bagkur borcu var.
   Bu yasada faiz affi var MI.

  37. Serdar dedi ki:

   Merhaba benim 2 aylık bağkur borcum var şuanda asklı olarak çalışıyorum. Geçmişe dönğk bağkur borcum silinirmi acaba yapılandırmasam olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer borcunuz 2018 / mayıs ayından önce ise evet priminiz dondurularak borcunuz silinecek.

  38. Yavuz selim altan dedi ki:

   2017 ağustosunda bağkura girişim var hiç ödeme yapmadım yapılandırma tarihi içerisinde bu borcu yapılandırmazsam ve ödemezsem o günler dondurulup sonradan almak istersem günlerimi primini ödeyip alabiliyormuyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet istediğiniz takdirde na zaman isterseniz tamamını borçlanmak şartı ile prim sahibi olabilirsiniz.

  39. erdi dedi ki:

   merhaba 1959 doğumluyum 1997 yılından çiftçi bağkuru girişim var 5 sene sonrasında 10 yıllık mahalle muhtarlıgı sürem var emeklilik yaşı doldurdum bu af kapsamından hangi oranda yararlanabilirim yada devlet muhtarlık borclanmamaı silebilirmi ?

  40. hatice dedi ki:

   meraba . babam 1969 dogumlu. 1992 gırıslı cıftcı bagkuru var. hıc odememıs. sımdı baktırsam ne kadar borcu olur nasıl odeyebılırım ve ne zamana emeklı olabılır. sımdıden tesekkurler..

  41. Şükran dedi ki:

   Merhaba, 8 Ocak 2018 itibariyle bagkur um başlamış mart ayında öğrendim ve mart ayında 1000 tl ödeme yaptım. Bugune kadar bir daha ödeme yapamadım. SgK da eşime silinibeilecegini söylemişler ben gittim silinmeyecek dediler ve ilk üç ayın faizinin silinecegini söylediler yapılandırma yaptılar.öart ve öncesi için. Okuduğum habere göre 31 mayıs öncesi borcların silinecegini yazıyordu. Borçlarımı sildirebilirmiyim sildirirsem mart ayında ödediğim 1000 tl de mi siliniyor yardımcı olur musunuz

  42. Seçkin dedi ki:

   Babam 1959 doğumlu 1995 ile 1996 yılları arasında 17 ay bağkur ödemesi var. Baska da bir sgk odemesi ve sigortali calismasi yok Babam bu bağkur affından yararlanabilir mi emekli olabilirmi. Birde %50 engellı raporu var 3 aydan aya 1450tl aliyor

  43. Mehmet88 dedi ki:

   Merhaba. Babamın ssk da 400 günü mevcut ve 2012 senesinde vefat etti askerlik borçlanmasıyla 900 günü bulunuyor..ayrıca 90 lı yıllarda çiftçi bağkurlusu sayılıyor ama hiç bir ödeme yapmamış..2008 yılında 22000 tl borç çıktı peşin ödersek 13000 olacağını söylemişlerdi..bu durumda ne yapmalıyız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 lı yıllardaki bağkurlarıda askerlik için borçlanma yapsanızda aynı primleri ödeyeceksiniz. Askerlik borçlanması yapmanız daha doğru olur gibi görünüyor.

    1. mehmet dedi ki:

     inan ki kafam çok karıştı şimdi babam emekli olabilir mi? emekli olması için ne yapmalıyız ve emekliliği ssk dan yapabilir myz emekli olduğu takdirde annem bu emeklilikten ne şekilde faydalanabilir ..cevabınız için şimdiden teşekkürler

  44. Delil dedi ki:

   Mrhaba,babam 1997 yılında TMO ya buğday verip bağ kur dan prim kesintisi yapilmis.Doğum tarihi 1967 . 13.05.2015 te vefat etti.Annem bag kur prim borcunu ödeyip emeklilik hakki dan yararlanabilir mi.Borcu ne olur.

  45. Müşerref dedi ki:

   Merhaba babam 1963 doğumlu. 10.02.1994 sigorta girişi var 2396 gün. Sonra 14.02.2012 bağkur a geçiş 1366 gün şuanda ek 5 den ödeme yapıyor 747 gün. Çıkan yasalara göre emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor acaba

  46. selçuk dedi ki:

   2009 yılında 9 ay bağkurlu kalma ve işi terketme ile sonlandırılmıuş 9 aylık bir bağkur borcu gözükmektedir. 7 yıldır ssk lı olarak aktif işte çalışmaktayım. bağkur borcundan fazla faiz borcu var şuanda. başvuru yapmam durumunda bağkur borcu olarak 9 aylık borcu mu öderim yoksa faizi ile birlikte mi öderim.

  47. SONGÜL dedi ki:

   Kayınvalideme 2008 yılında bağkur ödemeye başladı
   1 yıldır ödeme yapamadı bunun için ne yapabilir şuan 58 yaşında nezaman emekli olur

  48. Necmettin CAN dedi ki:

   Merhaba
   20.06.1974 doğumlu erkek
   Toplam 125 gün SSK var
   18 ay askerliğimin primini ödedim (94-95 te askerlik yaptım)
   1990-1993 yollarında çıraklık sigortam var
   1998 eylül ayından 2000 yılı aralık ayna kadar mahalle muhtarlığı yaptım o zaman imkanın olmadığı için Bağkur primimi ödeyemedim
   Şuan emekli sandığına bağlı olarak kamuda görev yapıyorum.
   1. Çıraklık sigortam emekliliğe sayılır mı
   2. Muhtarlık yaptığım sürenin Bağkur primini ödeyebilir miyim
   3. 2000 aralık ayından itibaren aktif emekli sandığı sigortalısıyım
   Sonuç olarak hangi tarihte emekliliğe hak kazanırım
   Saygılarımla
   Necmettin CAN

  49. hanım dedi ki:

   hanım
   2010 yılından beri vergi mükellefiyim ama bağkur kaydımı yaptırmadım.1961 doğumluyum.
   sgk ya vergi kaydımla gitsem borçlanarak bağkur dan emekli olabilirmiyim.

  50. Orhan dedi ki:

   1992 bağkur girişliyim ,1961 doğumluyum .
   bağkura borcum var .
   Son 3,5 senede ssk var . ben bağkur yatarken ssk yatrlmış çakışma olduğundan dolayı emekli olamazsın diyorlar.bağkur o çakışan 200 günümü ssk dan kesiyor ve mağduriyetim oluşuyor bu durumda ben ne yapabilrim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bağkurlu iken başka bir yerde sigortalı çalışmışsanız prim olarak değil ama kazanç olarak sayılır. Maaşınızı artırır ama günü etkilemez. 200 gün eksiği askerlik var ise borçlanıp ödeyebilirsiniz yoksa prim olarak yatırmaya devam etmelisiniz.

  51. Rukiye kulle dedi ki:

   Anmem çftçi bağkurlu 3-4 ay önce baktırdık130 milyon çıkmıştı.Bu af yenimi annemede faydadı olur mu1959 doğumlu 13 yıl tütün koçanından bağkurlu yardımcı olrmusunuz

  52. Hakan Kına dedi ki:

   Kolay gelsin 94 girişli çiftçi bağkurum var hiç prim yatırmadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  53. Hami türkoğlu dedi ki:

   1984 yılında ssk girişim var 2005 yılında çiftçi bağkur una gectim 9 yıl ödedikten sonra tekrar ssk ya gectim emeklilik işlemleri için başvuru yaptığımda bağkurun beni işe giriş çıkışlarından dolayı borçlandırdığını öğrendim borcu yatırdıktan sonra askerlik borçlanmasınıda ödeyerek 03.07.2018tarihinde emekli oldum işten çıkış yaptığım gün yani bugün itibariyle bağkur beni aktif sigortalı yapıp 465 lira borçlandırmış ne yapmayalım

  54. Huseyin dedi ki:

   Merhaba anam 1994 bagkurlu ama hiç ödeme yapmadı 1955 doğumlu bu yasadan yararlanabilirmi bir lira bile yetirmamis daha önce bağkur borcu çıkmıştı yüksek miktarda ada yaştan dolayı olmamıştı bu yasanın biE ne kadar faydası olur

  55. TUĞBA dedi ki:

   MERHABA BABAM 92 YILINDA ESNAF BAĞKURU KAYDI VA 270 GÜN. AYNI YIL BAGKURU KAPATTIRMIŞ 1957 DOĞUMLU SGK KURUMLARINA GİTTİĞİMDE BAZILARI EMEKLİ OLABİLİR DİYOR BORCUNU ÖDEYEREK BAZILARI BORÇLANACAĞI BİŞEY YOK DİYOK KENDİ İSTEĞİYLE KAPATTIRMIŞ DİYOR TAMAMEN NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIZ YRDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  56. sinan dedi ki:

   merhaba,
   1991 -1994 yılları arası oda sicil kaydı,vergi kaydı vb.belgeler mevcut ,ama o döneme ait bağkur primim yatırılmadı ,geriye dönük ihya yolu ile prim ödemesi yapabilir miyim.

   1. sinan dedi ki:

    slm,
    1991 -1994 yılları arası oda sicil kaydı,vergi kaydı vb.belgeler mevcut ,ama o döneme ait bağkur primim yatırılmadı ,şu an SGK lı çalışanım ,erken emeklilik için bir günde olsa yatırılıp SSK girişimi 1991 yaptırabilirmiyim?

   2. sinan dedi ki:

    1991 -1994 yılları arası oda sicil kaydı,vergi kaydı vb.belgeler mevcut ,ama o döneme ait bağkur primim yatırılmadı,Erken emeklilik için SSK’91 girişi yaptırma şansım varmı?ne yapmam gerekiyor

  57. esra dedi ki:

   16/03/1963 doğumlu babamın 4a işe girişi 01.01.1982 uzun vade gün sayısı 3696 gün.
   4bden ise meslek başlangıcı 01.08.2003 yazıyor.
   prim borç ay sayısı 27 ay.
   toplam 4b borcu 16.896,74
   birde yapılandırması var ödeyemiyor şuanda ordanda 8.100 toplam borcu
   daha eklemem gerekn bilgi varmı bilmiyorum babam şuanda sigortalı çalışmaktadır nasıl emekli olabbilir 4a ve 4byi birleştirebilirmi ?neyapmamız gerekiyor emeklilik için

  58. Koray dedi ki:

   1ocak1991 esnaf bağkur girişim var .1992 yılında terk edilmiş sigortalı kapsamındayım. 1960 doğumluyum.mevcut af kapsamında ziirat bank.kıredili emeklilik sisteminden yararlanabilirmiyim.ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur primlerinizin mavcut ise ancak 2000 yılı sonrasını borçlanabilirsiniz.

  59. Samet dedi ki:

   2008 den beri bagkurluyum 10 yıllık bagkurum var son 2 yılda yakın 12000 tl bağkur borcum var ödeyecek durumum yok dondurmam sonra ödesek oluyormu acaba

  60. Buket dedi ki:

   Biz SSK başvurumuzu borcumuzu öğrenmek için yaptık. Halen cevap gelmedi 31 temmuz a kadar cevap gelmezse ne yapmamız gerekir

  61. Kudret akinci dedi ki:

   1995 te annemin bir aylık tütünden girisiu var.başvurduk o yılın son 7 ayını yatırdık 2017 yılından itibaren sürekli ödüyoruz ek 5 üzerinden ve bu son çıkan kanunla emekli olma hakkı var mi son basvuru tarihi ne zaman yasi 56

  62. asim dedi ki:

   Neden benin soruma cevap vermiyosunuz

  63. serdar dolak dedi ki:

   1992 senesinde ilçede esnaflığım var ama bağkura kayıtlı degildim ama vergimi üdüyordum geriye dünük bu yapılanmanın içindemi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılı öncesi mükellefiyetiniz için borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  64. Şule Öztaş Özol dedi ki:

   Bağkurluyum prim borcum bulunmuyor. Gün sayım dolmuş durumda bu nedenle geçmiş 2yıllık gün sayımı sildirip fazla ödememi geri alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır emeklilik hakkını elde edebildiğiniz için prim iadesi alma hakkınız bulunmuyor. Bu primler de emkli maaşınız için hesaplamaya dahil edilecektir.

    1. Şule Öztaş Özol dedi ki:

     Emeklilik hakkını elde etmedim henüz.04.1989 tarihinde 5 günlük SSk girişim bulunmaktaolup 01/05/1996 tarihinde fiilen çalışmaya başladım.2008 yılına kadar isteğe bağlı olup 2008 tarihinde bağkura geçirildik.1996 tarihinden bu güne kadar kesintisiz çalıştım. Ne zaman emekli olurum.
     Sanki yazıdaki ödenmişse iade edilir tabirini 7200günü geçen günlerimi sildirebilirim şeklinde anladım. Bu arada bayan çalışanım halen bağkurlu olarak çalışmaya devam ediyorum.

  65. Salih Bayraktar dedi ki:

   Merhaba, benim 1995-1998 yılları arasında 980 günlük Bağkur çiftçi pirim borcum var.Bugune kadar hiçbir islem yaptirmamiştim.Ama aynı tarihler arasında askerlik hizmeti var.Askerligi de emekli sandığına saydırmistim.Ayni zamanda 1998 tarihinde memur oldum.Yani 980 günden pek bir şey kalmıyor gibi.Ben kalan süreyi ödersem emekliliğimi erken tarihe çekebilirmi.Ayrica ödeme yaparsam şimdi Bağkur sigortası devam mı edecek.Teşekkür ederim.

  66. huseyin arısoy dedi ki:

   2005den çiftçi bagkurum vardı son taksiti yatırmayı unutmuşum 200 tl idi şimdi 1100 tl olmuş faizlemiş .af gelirmi faiz için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Çiftçi bağkur borçları da af kapsamında 31 Temmuza kadar başvurmayı unutmayın.

  67. asim dedi ki:

   ek 63 borçlanması yaptıkyaptık 5760gunçıktı 3 buçuk yılda ek 76 borcum var ek 76 sildirip ek 63 den emekli olabilirmi yim yaş 60 çok teşekkür ederim

   1. asim dedi ki:

    Cevabınizi bekliyorum

  68. Ersin Göküş dedi ki:

   İyi günler babam 1994 2001 arası esnaf Bağkur yatırdı babamın 2001 2012 arası ise herhangi bir bağkur yatırması olmadı ve 2012 den bu yana sigortalı çalışıyor Bağkur borcu 2001 2012 arası 94 bin tl çıkmış peşin ödemesi halinde ise 52 bin tl ödeyecek miş ama bu borcun faizinin yüzde 90 ı siliniyor diyorlardı sadece o dönemlerin ana parası yatacak diyorlardı sizce yapılan bu hesaplamanın doğruluk payı var mı ayrıca 31 Temmuz’dan sonra Bağ-Kur’a yatırdığı pirimlerin iptal olma durumu varmı aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  69. mehmet oy dedi ki:

   ssk sı hiç yok olan yararlanabiliyormu adece tarım ilçe kaydı var olan

  70. seddar dedi ki:

   merhaba benım babam şubat 2000 yılından berı bagkurlu fakat 2013 aralık ayından sonra bagkuru yatıramadı 1965 dogumlu emeklı olabılmesı ıcın ne onerıyorsunuz.nasıl bır yol ızlemelı

  71. Burcu dedi ki:

   Merhabalar benim Mecburi Sigortalılık sürem 02.02.2009 02.02.2009 tarihleri arasında 0 yıl 0 ay 0 gün , Yeniden Mecburi Sigortalılık sürem 01.03.2013 12.03.2013 tarihleri arasında 0 yıl 0 ay 12 gün ve Yeniden Mecburi Sigortalılık sürem 02.09.2014 29.02.2016 tarihleri arasında 1 yıl 5 ay 29 gün’dür yani toplamda 1 yıl 6 ay 11 gün olmuş oluyor .Toplamda gecikme faizi ile birlikte 10 bine yakın borcum var peki bende bu bağkur prim borcu affından faydalanabilir miyim? Faydalandığım taktirde hem borcum silinecek hemde günümden mi düşecek ayrıca ilerde durumum olduğunda tekrar parasını ödeyerek günlerimi saydırabilir miyim? İlginiz için şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  72. Arzu dedi ki:

   Faizleriyle birlikte yaklaşık 20000 tl bagkur borcum var. Hala isyerim mevcut. 31 mayısa kadar sildirsem haziran ayı itibariyle düzenli odesem sağlık hizmetim açılır mi. Dondurma işlemi ile sildirmek aynı mi.

  73. Ayşegül dedi ki:

   Mehaba,

   Bu ay içerisinde dondurulan bağkurlular için af çıkacakmı bu konu önemli bilgi vermenizi rica ederim.

  74. bülent koşar dedi ki:

   1968 doğumluyum 16/11/1987 sgk girişimvar askerliğimi 88/90 arası yaptım1997servis işinebaşladım vergiyekaydım da1997 05/10/2000bağkurlu oldum 2003e kadarödedim 2011desgk yageçtim şuan sgk ödüyorum dondurulmuş olan bağkurdan istediğimkadar alabilirmiyim 3400 sgk 28 ay bağkurum ödenmişvar nomal şartlarda 12/11/2018 50 yaş ve 5375ten emkli olmam gerekiyor veyahut 1997ile 2000arasını kazana bilirmiyim saygılar

  75. yurt dedi ki:

   merhaba .4yillik vergi mukellefiyim fakat 2.5yildir bagkur borcumu ödiyemedim.esim ogretmen . es durumu ile yasadigim sehire geldi . milli egitim her sene guncel sin 1 yillik sigorta dokumu istiyor. ben son 1 yillik borcumu yapilandirsam kalan 1.5 yilin gununu dondura bilirmiyim ???

  76. Cihan dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben çiftçi bağkurluydum SGK ile gerekli işlemler neticesinde 2017 yılının başında bağkuru dondurdum Ek 5 e geçtim. Ancak çiftçi bağkurunda bir yıllık yaklaşık faizle birlikte 7000 tl civarı borcum vardı ekonomik nedenlerden dolayı yatırmadım.En son güncel düzenleme ile borcum affa uğruyor mu silinme durumu var mı.. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.. İii mesailer…

  77. Emine dedi ki:

   Merhaba babam 1955 doğumlu 1982 den 2005 e kadar oda kaydı ve vergi kaydı var fakat bağkur kaydı yok 2005den bugüne kadarda sigortali nasıl emekli olabilir bu afdan yararlanabilir mi bilgilendirirseniz çok sevinirim bu arada yirmi ayda askerlik yapmış

  78. Mesut OFLAZ dedi ki:

   Bağkur borcumuzun silinmesi için herhangi bir başvuru yapmak gerekiyor mu..Selamlar

  79. Mesut Oflaz dedi ki:

   Bağkur da borçlanmanın silinmesi için kuruma gidip şahsen başvurmak gerekiyor mu???

  80. MEHMET dedi ki:

   MERHABA İSMİM MEHMET KENDİ ŞİRKETİMDE HEM SİGORTA HEM BAĞKUR OLARAK HİZMET EDİYORUM. ŞİRKETİ GEÇEN YIL DEVRALDIM SİGORTADAN ÇIKIŞ VERMEDİM. AYNI ANDA HEM SİGORTA HEMDE BAĞKUR DEVAM EDİYOR İKİSİNİDE YATIRMADIM. SİGORTADAN DEVAM ETMEK İSTİYORUM. BAĞKURDAN NASIL KURTULABİLİRİM. ŞİRKETİ DONDURUP FATURAMI KESMEYECEĞİM. YOKSA BAŞKA BİR YOLU VARMI BUNUN. ŞİRKET TEK ORTAKLI BİR LTD ŞİRKETİDİR.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başka bir işyerinde ssklı olarak çalışırsanız kendi işyerinizdeki bağkurunuzu dilekçe vererek dondurabilirsiniz. Bağkur borçlarınızın Mayıs 2018 tarihinde önceki primler dondurulup borcunuz silinecek.

  81. Hakan dedi ki:

   Merhaba 2014 de 1 yillik bagkurum vardi 6 ayi odeyemedim.1700 tl net borc 2500 yakin olmus.Cikacak olan afda sifirlatsam 6 ay prime eklenmeyecek galiba.Birde Bu borcu yapilandirsam faiz dusermi

  82. Anıl S. dedi ki:

   9260TL 4B Borç durumum var. Fakat 16 Ocak 2018 tarihinden beridir Sigortalı olarak başka bir şirkette çalışmaktayım. İş yerim hala açık ve eşim işletiyor. Bu borcu sildirebiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2018 tarihine kadar olan tüm primleriniz dondurulacak ve silinecek. Haziran ayında tekrar bağkuru borcunuz işlemeye başlayacak. Bunun için Kuruma başka bir iş yerinde sigortalı olarak çalıştığınızı belirtir bir dilekçe ile başvurun böylece bağkur kaydınız da donar ve bağkura ayrıca borçlanmazsınız.

  83. YÜKSEL NALBANT dedi ki:

   Selam

   7513 günle temmuz 2018de SSK dan emekliliğe hak kazanıyorum.ilk sigorta girişim 1987 senesi .1992-1995 yılları arasında esnaflık yaptım.Ssk hizmet dökümünde bu yıllar boş görünüyor.Aynı dönemde 6 aylık kısa dönem askerliğim var.Son çıkan torba yasa ile ilgili yıllardaki bağkur borcum silindi.
   1992-1994 yılları arası bağkur borcumu ve 6 aylık askerlik borcumu ödediğim takdirde günlerimi yükseltirsem emekli maaşıma katkısı olurmu yoksa o yıllarda yüksek primden ödenen ssk primlerimi de etkilermi?
   teşekkürler…

  84. Ali dedi ki:

   Benim 2010 yılında 11 aylık esnaf bağkur borcum var ve devamlı faize biniyor bu borçtan nasıl kurtulabilirim. prim günüm silinir mi borcum silinir mi yada sadece faizi mi silinir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 Mayıs ayına kadar ki tüm bağkur primleriniz dondurularak borcunuz silinecek. Borcun tamamı silinecek. Eğer siz peşin ödemek isterseniz bu safer faizin % 90 ı silinecek. Ödemek istemezseniz geriye dönük borcunuz olmayacak.

    1. Ali dedi ki:

     teşekkür ederim sağolasınız hemen sgk ya gidiyorum

  85. ahmet dedi ki:

   ahmet ünalan 1968 dogumluyum 01061988 sigorta girişim var 100günlük ve1999da ciftci bagkuruna kayıt oldum 2009 da muhdar oldum ve 1015desigortaya gecdim ücbucuk seneödeimönceki bagkur pirimlerimi ödesememekli olabilirmiyim teşekürler

  86. Emine dedi ki:

   Babam 1955 doğumlu 1982 de işyerinden dolayı vergi kaydı ve oda sicil kaydı var fakat bagkura hiç prim yaptırmadığı için bağkur tescili yok 2005den beride sigortası var bu yasayla geriye dönük bağkur saydirip emekli olabilir mi

  87. MEHMET dedi ki:

   BD. 2005 YILINDA BAKUR SİGORTA GİRİŞİM VAR.DAHASONRA 2013 TARİHİNDE İSTİFA ETTİM.YAŞIM 63 ŞİMDİ YENİDEN SİGORTALI OLARAK DEVAM ETMEK İSTİYORUM. GEÇMİŞ PİRİMLERİMİ ÖDİYEREK NEZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    %60 işgücü kaybı raporu alırsanız 1800 günle emekli olabilirsiniz.

  88. yahya dedi ki:

   7200 günle emekliliğe hak kazanacağım.3500 günüm 2000 yılı öncesi.1991-1994 yılları arası 3 yıllık bağkur borçlanmam var. bu borcu ödediğim takdirde maaşıma yansırmı yansırsa ne kadar yansır?borçlanma ypıp bocu ödememin ne kadar anlamı olacak

   ilginize teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaş hesaplaması tüm primlerin ortalaması alınarak yapılabiliyor. 1999 öncesi primlerin maaş etksi daha büyük. Ancak net bir maaş artış hesaplaması yapamıyoruz.

  89. yaşar dedi ki:

   kolay gelsin. Eski dondurulan bağkur kanunlarında 12 aylık süre vardı. Bu kanunda bu süre dikkate alınacak mı yoksa 5-6 ay borcu olanda silinecek mi? İyi çalışmalar

  90. muharrem dedi ki:

   tarım bagkurluydum 48 maddeden taksitlendirme yaptım borcumun yüzde onunu peşin yatırdım 30.04.2018 ve 30.05.2018 tarihiyle iki taksit yatırdım tekrar yapılandırma yapabilirmiyim bu yapılandırmadan yüzde kaçlık bir indirim yapılacak teşekkürler..

  91. Murat Can dedi ki:

   Tarim bağkuru 1995 Nisan ayı başlangıcı olan kişi kaç yaşında ne zaman ve hangi şartlarda emekli olur

  92. Fatih dedi ki:

   Annem 1948 doğumlu 1999 tarım bağkuru girişi var. 5.729 gün 83.000₺ borç çıkmıştı.şimdi ne kadar tutar acaba emekli olabilir mi

  93. Ahmet dedi ki:

   1 Kasım 2017 tarihinde işyeri açılışı yaptım ama bağkur ödemesi hiç yapmadım mevcut yasayla prim borcum ve hizmet surem silinirmi bu borctan kurtulabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Mayıs 2018 tarihine kadar primleriniz dondurularak borcunuz silinecek. Siz daha sonra isterseniz bu dönemi sonradan borçlanıp primleri tekrar canlandırabilirsiniz.

  94. asim dedi ki:

   Ihya taksitlendirme oluyor mu .2015 2018 tarihleri arası tarımsal Faliyetler bagkuru borcumu sildirebilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs 2018 öncesi tüm borçlar dondurularak silinecek. Eğer isterseniz eskiden dondurduğunuz primleri canlandırıp taksitlendirme yapabilirsiniz.

    1. asim dedi ki:

     1960 doğumlu annem 01.05.1996 yılından pancar tevkifat kesintisi var ihya dilekçesi verdim borc dökümü geldi 15bin peşin 18 bin taksitlendirme çıktı 01.05 2015 yılından beri tarımsal Faliyetler bagkuru var ama odenmedi e devlet ten borç silinmiş gözüküyor ihya borcunu odesem emekli olurmu

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      Emeklilik hesabı için prim gününü de bizimle paylaşmalısınız.

      1. asim dedi ki:

       5761 gün ihya borcu cikti

     2. asim dedi ki:

      5761 günlük ihya borcu cikti

  95. hakan dedi ki:

   benim 2000 yılında iş yerim vardı 8 ay açık kaldı ana para 5000 faizle 12.000 olmuş şimdi yeni iş yeri açtım bu eski borcu sildire bilirmiyim ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu af kapsamında eğer geçmiş borcunuzu taksitlendirmezseniz 2018 mayıs ayından önceki tüm borcunuz priminiz dondurularak otomatikman silinecek. Siz yinede süre geçmeden dondurma başvursu yapıp işinizi garantiye alın

  96. murtaza dedi ki:

   şebinkarahisar da çifçi bağkurumu kapatıp ssk ye geçiş yapmak istiyorum 2000 tl borcum var bağkuru kapatıp ödeyebilirmiyim, ssk acil giriş yapmak gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mayıs ayından önceki süreleri dondurup isterseniz ödem yapmaya bilirsiniz. Haziran ayını ödeyip kapatabilirsiniz.

  97. Serdar dedi ki:

   Dedem çiftçi ofise çiftçilik kaydı gözüküyor. Emekli maaşı yok 94 yaşında nasıl maaş bağlanır. Geriye dönük faizmi ödeyecek yardımcı olursanız sevinirim. Nasıll yol izlememiz gerekir iyi akşamlar

  98. Sinan uzun dedi ki:

   Selam benim babam 1958 doğum lu 1994 den tarım bağkur kayıtlı ama yatıramadı taksitleri şimdi 130,000 TL borç görünmekte faizi ile birlikte bu durum da af gelecek mi nasıl emekli olabilir bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler hocam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut af sizi de kapsıyor. Müracaat ederek ister peşin ödeyip emekli olur isterse borcu sildirebilir.

  99. ALİ YİĞİT dedi ki:

   VERGİ VE ESNAF SİCİL KAYDIM 1994 BAĞKUR GİRİŞİM YOK 2003DE YAPILANDIRMA YAPTIM 2000 KASIMA KADAR 1994 2000 ARASINI YAPILANDIRMA YAPABİLİRMİYİM

  100. Hasan Namlı dedi ki:

   tek ortaklı şirketim var.şirket ortaklarınında bağkur borçları donduruluyormu.

  101. Hüseyin Kaymaz dedi ki:

   Merhabalar is yerimi 2017 agustos ayinda kapattim. O zamana kadar 19 aylik bagkur borcum oldu. 4000 tl kadarini ödedim. Ancak kalan 13.700 tl sini odemeyecegim. Cikan torba yasada bu borcu sildirme yontemi var mi? Yani ben bunu gun olarakta borc olarakta istemiyorum silin desek silinebilir mi?
   Teşekkürler

  102. gülsen dedi ki:

   2008 2018 tarihleri arasındaki bağkur borcumda günlerimde silindi.bu afla geri alabilirmiyim.

  103. dilek dedi ki:

   geçmişe dönük bağkur affı var mı

  104. ERHAN dedi ki:

   BAĞKUR PRİM BORCUMUN OLMASI VE İCRA BASKISI ALTINDA 6183 SAYILI KANUNUN 48.MAD.GÖRE TAKSİTLENDİRME YAPMIŞTIM.BAĞKUR PRİM AFFI MUHABBETİNDEN DOLAYI 30 MAYIS 2018 BAĞKUR TAKSİDİNİ ÖDEMEDİM.HAZİRAN 2018 VE TEMMUZ 2018 BAĞKUR TAKSİT PRİMLERİNİ DE ÖDEYEMEYECEĞİM.BAĞKUR PRİM AFFINDAN YARARLANABİLİRMİYİM ACABA.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet tekrar yeni yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

  105. Yılmaz dedi ki:

   Benim babamın 9 yıl tekelde tütün hizmeti var. 2 yıl da askerlik hizmeti eklenince 11 yıl oluyor. Babamı bu yeni gelen düzenleme ile birlikte nasıl bağkur emeklisi yapabilirim? Tahmini ne kadar borç ödemem gerekiyor?

  106. osman dedi ki:

   1994-2004 arası bagkur ihya işlemi için bagkur a ilk kaydımın yapıldığı yere gitmemmi gerekli yoksa Ankara da başvuru yapabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bağkur kaydınız devam etmiyor ise ikametgahınıza en yakın SGM den başvuru yapabilirsiniz.

  107. yunus dedi ki:

   2013 yılında dukkan actım ama bagkur yaptırmadım basvurugu nasıl yaptırcam netten basvuru yapabılıyormugum yada nereye basvuru yappıcam sımdıden tesekkuler

  108. yunus dedi ki:

   2013 yılında dukkan actım ama bagkur yaptırmadım basvurugu nasıl yaptırcam netten basvuru yapabılıyormugum yada nereye basvuru yappıcam

  109. Birsen Düzgün dedi ki:

   Aralık 2017 de ortak olduğum işyerimi kapattım.Kendi bağkur sigorta pirim borcum mevcut .Bağkur sigortamdan vazgeçtiğime dair belge de aldım ancak bana yine de bir ödeme çıkacağı söylendi.bu konuda ve bağkur pirim borcu konusunda af varmı?bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni afla birlikte borcunuzun tamamı siz müracaat etmeseniz de dondurlacak ve siz tekrar ödemek istemedikçe de talep edilmeyecek.

  110. Dursun DOĞAN dedi ki:

   1998 yılından pancar ekiminden çiftçi bağkur kaydım var bunu geriye dönük borçlandığım zaman ne kadar borçlanırım faizi nasıl hesaplanır bilgi verirseniz acele sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlanma rakamı ile ilgili saplıklı ve net bilgi veremiyoruz. Kurum hesaplamaları farklılık gösteriyor. Yanıltmamak için Kuruma başvurmanızı öneriyoruz.

  111. AHMET AYNEL dedi ki:

   benim ssk girişim 1986 yılı aralık 1 doğum tarihim 05/04/1968 ve 7168 günüm vardı emekliik için 5 nisan 2018 de dilekçe verdi aynı zamanda münfesih durumda şirket sahibiyim. ve bana 2015 mayıs 1 i baz alınarak 37 ay bağkur borcu çıkardlar ben bu 37 ayı dondurup yada sildirip ssk dan emekli olabilirmiyim ve ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim

  112. ali martin dedi ki:

   iyi günler.4 yıldır bir işyerinde ssk lı çalışır göründüm.bazı sorunlardan dolayı mart-2017 de sigortam donduruldu.son 1 yıl içinde herhangi prim ödemem olmadığı için sağlıktan artık faydalanamıyorum.işyeri kapanmış.çıkışım da verilmemiş.mart-2017 den bu yana ödenmeyen prim leri kendim taksitlendirip,ödeyebilirmiyim…yada ne yapmam gerek..tşk ederim.

  113. Ayşe dedi ki:

   21bin Bağkur prim borcum var 5 bin faizi var bunun taksitlendirilmesi nasıl oluyor? Ben bu borcu taksitlendiremezsem eğer maddi problemlerden dolayı sağlık hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer taksitlendirmezseniz prim borcunuz dondurulacak. Gelir testine girerek Genel sağlık Sigortası kapsamına alınıp, tedavi olabilirsiniz.

  114. zülüha dedi ki:

   1987 giş 1995 çıkış 1958 doğumluyum nasıl emekli olurum

  115. BİNCAN ARIKAN dedi ki:

   İŞVEREN SİGORTA BORCUNU 2017 DE YAPILANDIRMIŞTIM ANCAK ÖDEYEMEDİM YAPILANDIRMAM BOZULDU.BUNUNLA İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME VARMI ACABA?

  116. NECLA dedi ki:

   bağkur affında 2008 öncesi tescil yapılmamış günleri de ihya yapabiliyormuyuz

  117. Ayşegül Bozkurt dedi ki:

   Geçmişte dondurulan bağkur döneminde, babadan dul maaşı alindiysa ve bu dönem için ihyaya başvuru yapilmasi halinde geçmişte alınan maaşlar için bir sıkıntı doğar mı acaba?

  118. Melek dedi ki:

   Ben 1968 doğumluyum 1983 kasım sigorta girişim var 828 gün pirimim var hiç ödeme yapmadım bu kanundan bende yararlana bilirmiyim 2003 2006 doğumlu kızlarım var 2003 doğumlu kızım DOWN sendromu artı lösemi hastası çalışamıyorum yüzde donksabir ağır raporumuz var bundanda yararlana biliyomuyum teşekkürler

   1. Emine dedi ki:

    Merhaba babam 1955 doğumlu 1982 yılında iş yerinden dolayı vergi kaydı ve oda sicil kaydı var fakat bagkura tescili yok 2005 e kadar 2005 den beri sigortalı geriye dönük borçlanma yapıp emekli olabilir mi

   2. Emine alkız dedi ki:

    2006 yilinda.894 ssk var 2013 bagkur girisim var 15 bin borcum var 1958 dogumluyum yatirsam .olurmuyum 2000 yilindada vergi odedim oda kaydim var ama bagkur hic gorunmuyor yas geregi ise almiyorlar is yerim kapattim yardimci olursaniz sevinirim zor durumdayim

  Sorunuzu Yazın