Bağkur

2018 Bağ-Kur Affı ve Prim Dondurma

Daha önceki yazılarımızda torba yasa ile ilgili hangi borçlara af geleceği, hangi borçların yapılandırılacağı, kimlerin bu af ve yapılandırmadan yararlanacağı ile ilgili bilgileri genel itibariyle siz vatandaşlarımıza iletmiştik. Af kapsamı geniş olunca bize de bu af ve yapılandırma kalemlerini ayrı ayrı değerlendirmek gereği hasıl oldu. Çünkü başlıklar belli ancak henüz yararlanma ve koşullar çok net değil. Bu konular içinde bize yine sıklıkla sorulan Bağ-Kur Affı ve Bağkur Dondurma ile ilgili bir açıklayıcı yazı yazma ihtiyacını hissettik.


Bağ-Kur Affı Resmi Gazetede Yayımlandı mı?

18/05/2018 tarihinde Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın onayladığı torba yasa Resmi gazete de aynı gün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren resmi gazete de aşağıdaki ifadeler yer almaktadır.

MADDE 24- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 76- Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, 31/5/2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar ödememeleri veya ilgili Kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez. Sigortalılıkları durdurulanlardan bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 1/6/2018 tarihi itibarıyla yeniden başlatılır.

Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 80 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır.

Birinci fıkraya göre sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1/1/2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

Sigortalılıkları önceki kanunlara göre durdurulanlar için de bu maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.”

Bağ-Kur Dondurma Var Mı?

18/05/2018 tarihinde yürürlüğe giren geçici madde ile  31 Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerini talep etmeleri halinde dondurulacak ve bu borçların takibi yapılmayacak. Bununla birlikte dondurulan bu hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabilecek. Konuyu biraz daha açarsak kanun şu şekilde işleyecek;

31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş, ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçları torba yasanın resmi gazetede yayımlandığı tarih olan 18.05.2018 tarihinden itibaren bağkur prim borcunuzu ödemez ya da yapılandırmazsanız 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödemediğinizde ya da yapılandırmadığınızda 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki bağkur prim borçlarınızın tamamı otomatik olarak silinecek ve hizmetler de dondurulacak. Daha sonra istenirse dondurulan bu süreleri ihya yolu (canlandırma yolu)  ile borçlanarak hizmetten saydırabilir. Eğer vergi mükellefiyetiniz veye çiftçilik kaydınız yok ise geriye dönük bu borçlardan kurtulmuş olacaksınız.

Ancak Vergi mükellefiyetiniz ve Çiftçilik kaydınız devam ediyor ise bağkurunuz 01/06/2018 tarihinden itibaren yeniden açılacak ve prim doğmaya devam edecek. Bu prim borçlarını zamanında öderseniz % 5 indirimle ödeyebileceksiniz.

Dondurulan Bağ-Kur’ u İhya (Canlandırma) İmkanı Var Mı?

18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan geçici medde ile Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki senelerde muhtelif kanunlarla durdurulan sigortalılık süreleri nedeniyle ödemedikleri prim borçlarını ödeme imkanı da gelmiş oldu. 31 Temmuz Tarihine kadar isterseniz dondurmuş olduğunuz günleri tekrar borçlanıp, eksik prim gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre tescilleri yapılan ve ilgili kanunlara göre sigortalılık süreleri durdurulanlar da yapılandırma kapsamına alındı.

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Nasıl Yararlanacaklar?

Düzenlemenin yayımı tarihinden önce yani 31 Mayıs 2018 tarihinden önce Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar, bu kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde, düzenlemenin yayımı tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın 31 Aralık 2018’e kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılacaklar.

Kanunda belirtilen şartlardan kasıt 4-b (Bağ-Kur), Ek-5 ( Tarım Sigortası) ve Ek-6 (Ticari Taksi-Dolmuş Şoförlerinin Sigortalılığı ) ncı madde kapsamındaki sigortalılar, borçlarını yapılandırmaları, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması ve yapılandırılan borçların ilk taksitini ödemeleri ve ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları veya önceki borçlarını dondurmaları kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

Bağkur Yapılandırma 2018

Bağ-Kur’luya İşsizlik Maaşı

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

İlgili Makaleler

225 Yorum

 1. merhaba sadece 1990-1993 yılları arasında bağkurlu olan bir kişi şuan toplu ödeme yapıp emekli olabilir mi?

 2. 1996 senesinde vergi kaydim oldu ancak bagkur kaydi yapilmadi 2019 sene içerisinde bagkur kayidimi olusturabilirmiyim su an ssk çalışanım acaba bu bagkur kaydını yaptırmak için böyle bir yasa ciktimi onu merak ediyorum

 3. 2001 yılındasigorta girişi gözüküyor. 2004 de çıkış olmuş. Ara ara tekrar sigorta yatırıldı. toplamda 10 ay gibi bir süre yatırıldı. Şuan 59 yaşındayım. Toplu şekilde parayı yatırsam emekli olabilir miyim?

 4. Babam 1964 doğumlu 01.04.1995 yılından bagkur açılışı var tarım olarak af başvurusu yaptık 19 kusur yıl hesaplandı ve 53 bin kusur lira ödeme yaptık ancak 97 99 ve 2001 yılları sistemde boş görünüyor bunu biz sgk ya eksik yılları doldurmak için tekel ve süt primlerini gönderdik iki ay oldu hala bi sonuç çıkmadı e devlet üzerinden bakıyorum hala bi sonuç yok babam 55 yaşında ve 25 yıl uzerinden yatirirsa hemen emekli olacaksın dediler o yüzden yatırdık biz parayı ama iki aydır bir ilerleme goremedik bunun için nereye basvurmamiz gerekiyor acaba

 5. Meraba brnim bu 3, 4 aylik bagkur borcum bulunmakta odemeye gucum yok toplu bir sekilde nasil yapmaliyim ilac almam gerek alamiyorum

 6. 1991 Yılında vergi mükellefi oldum bağkur yatırmadım
  2008 de bir yasa çıkmış biz geriye dönük yatıramıyoruz
  bizim bu maduriyetimize giderecek bir yasa varmı gündemde

 7. MERHABA BENIM 1985 YILI BİRİNCİ AYDA BAĞKUR BAŞLANGICIM VAR. BAĞKUR AFFINDAN FAYDALANMAK İÇİN BORCUMU ÖDEMEK İÇİN 17 AĞUSTOS 2018 TARİHİNDE MERSİN İLİ  ANAMUR İLÇESİNE İTTİM. SOSYAL GÜVENLİK İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE MÜRACAAT ETTİM ORADAKİ ERKEK GÖREVLİ BANA İKİ EVRAT VERDİ BİRİNİ ANTALYA SOSYAL GÜVENLİĞE VERMEMİ SÖYLEDİ. DİĞER EVRAK İSE BORÇ BİLGİMDİ BEN ÖZELLİKLE SORDUM BU ÜCRETİ HEMEN YATIRAYIM’MI DİYE SORDUĞUMDA ZAMANI GEÇMEZ BİZE GİRİŞ TARİHİNİZ ÖNEMLİ DEDİ. ANTALYA SOSYAL GÜVENLİK’TEN SİZE YAZI GELDİĞİNDE ÖDERSİNİZ DEDİ. 

  ŞUAN BEN MAĞDURUM.  BORCUM OLAN (19.500)  ON DOKUZ BİN BEŞ YÜZ LİRA ÜCRETİ BEN HEMEN YATIRABİLİRİM. FAKAT ANTALYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ BANA AF SÜRESİ GEÇTİĞİ İÇİN HAKTAN FAYDALANMAM İÇİN BENDEN YÜKSEK MİKTARDA PARA YATIRMAMI İSTİYOR. 
  NE YAPMAM LAZIM NEREYE BASVURMAM GEREKIYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVINIRIM TESEKKURLER

  1. Merhaba,

   Bağkur ile ilgili iki kuruma veya internetten yapılandırma başvurusu yapmanız gerekiyordu. Tabi siz kurum yetkilisinin söylediğine göre hareket etmişsiniz. Sizin de kabahatiniz yok. Umarız yerel seçim öncesi bir hak daha çıkar. Çünkü vatandaş yapılandırma yaptı ama ödeyecek piyasa şartları oluşmadı.

 8. ssk af başvurusu için dilekçe verdim ama hala cevap gelmedi. Son başvuru tarihinden önce dilekçe verdiğim için ssk borcumu indirimli şekilde ödeyebilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Süresi içinde başvuru yaptığınız için yapılandırmanız geçerlidir. E devletten giriş yaparak yapılandırma sonuçlarınızı görebilirsiniz. Eğer firma iseniz sgk şifrenizle kontrol edebilirsiniz.

 9. pirim dondurma işleminden faydalandım ve borcumu yatırdım şuan sadece 9. ay borcum görünüyor. ama sağlık hizmetlerinden faydalanmam için aktivasyonum halen yapılmadı

 10. Bağkur borç yapılandırma işlemi yaptım fakat şartlar ilk taksiti ödememe imkan vermedi şimdi ne olacak ikinci taksitte iki taksiti birden ödeyebiliyor muyuz?yapılandırma iptal edebilirmiyim?

 11. Merhabalar dün bankaya bağkur borcumu ödemek için gittiğimde normal borctan daha düşük bir borç geldi bununla ilgili bilgi alabilir miyim af mi geldi yoksa bizim günlerimiz den mi düştüler

  1. Merhaba,

   27 Ağustosa kadar geçmiş borçlarınız ile ilgili yapılandırma yapmadıysanız, mayıs ayı ve öncesi borçlarınız priminiz dondurularak silindi. Yani primleriniz siz canlandırmak isteyene kadar silindi.

 12. Ben 2017ekim ayında bagkurlu oldum bugüne kadar 1000 lira bir ödeme yaptım şu an 7000 lira borcum var bu borç silinecektir silinirse geri alabilirmiyim ilerde

 13. Ben ekim2017 yılında vergi mükellefi oldum o günden bugüne sadece 1000 lira ödeme yaptım şu an 7000 lira borcum var bu borcum silinecektir silinirse istediğim zaman geri alma şansım varmi

 14. Benim babam bağkur ile ilgili tüm işlemleri yaptı.Bu yasayla beraber hesap açtı fakat halen maaşı yatmadı.Normalde kurban bayramından önce yatması lazımdı ve bikaç kişinin yattı.E devletten bakıncada bişey görünmüyor.Ne yapabiliriz resmi tatile girdiği için bu haftada soramıyoruz.Bilgi verirmisinz?

 15. Selam, eşim 1989 mayıs sigorta girisli. Sgk sartlarina gore prim gununu doldurduktan sonra kendi isini yapnaya basladı ve mecburen bağkur kaydı oluştu. 2012 yılından beri bağkur kaydı var ve hiç prim odemedik. Borç dondurmalar ile biriken prim borçları silindi.Sgk şartlarında 2022 de emekli olabilecekti. Her nekadar hic prim odemesekte bu son 10 yılın bağkur kaydınin olması sgk sartlarında emekli olmasını engeller mi? Tesekkurler

  1. Merhaba,

   Af kapsamında prim ödemesi olmayacağından ssk şartlarında emekli olabilecektir. Bağkur sigortalığı gözükmeyecektir.

 16. Merhaba, annem 1945 dogumlu 1982 nisan itibariyla bagkur a 2 yil 8 ay prim odemesi yapilmis. Suan terketmis sigortali gorunuyor.
  Torba yasa ile ihya dan faydalanip eksik prim gunlerini odeyip annemi emekli yapabilir miyiz acaba? (Buarada bagkur kaydi kaç yil surdu, borc vardi da onceki af ile silindi mi bilmiyoruz). Sadece 2 yil 8 ay ise ihya dan faydalanabilir mi? Tesekkurler

 17. 1973 doğumluyum, 1994 yılına ait 11 ay bağkur primi ödedim. Emekli olmak amacıyla borç yapılandırmak için sgk ya başvurduğumda, bana ” Prim yatırdığınız yıl Bakkallar ve Bayiler Derneği’ ne üyelik kaydınız bulunmadığı için borç yapılandırmasından faydalanamazsınız, emekli olamazsınız ” denildi. Verilen cevap doğru mu mağdur olduğumu düşünüyorum vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı