• 2018 – Askerlik Yeri Öğrenme


  Askerlik 20 yaşına gelmiş bütün erkeklerin vatani borcudur ve bu yaşa gelen kişiler bu görevi yapmak için ilgili kurumlar tarafından belirtilen yerdeki askeri birliklere katılmaktadır. Askerlik hizmeti geçmiş dönemlerde çok daha uzun idi. Bu süre devlet politikası gereği profesyonel orduya geçişle birlikte azalmaya başlamıştır. Birkaç defa azalan askerlik süresi şuanda 12 aydır. Lisans mezunları için bu süre 6 aydır. Askerlik görevini yerine getiren kişiler bu sürenin tamamında Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği noktalarda görev yapmak durumundadır. Yaşı askerlik için yeterli olan kişiler eğitim ve benzeri farklı mazeretlerinden dolayı bu görevi tehir edebilmektedir. Bu sürelerde kanunla belirlenmiş ve buna göre bu tehirler yapılmaktadır. Bunun dışındaki kişiler, celp dönemleri geldiğinde belirlen noktalara askerlik hizmeti için gitmektedir. Bu celp dönemlerinde 2018 – Askerlik yeri öğrenme konusu çok merak edilen konular arasında kendine yer bulmaktadır.


  2018 – Askerlik yeri öğrenme konusu askere gitmelerine çok az bir süre kalan kişilerin oldukça merak ettikleri konular arasında bulunmaktadır. 20 yaşına gelen ve mazereti bulunmayan erkek vatandaşlarımız, önlerindeki ilk celp döneminde askere alınmaktadır. Bu celp döneminden çok kısa bir süre öncesinde ise askerlik yerleri belli olmaktadır. Askere gidecek olan kişiler, askerlik yapacakları yeri çok merak etmektedirler. Çünkü burada uzun bir dönem geçireceklerdir. Bundan dolayı askerlik yapılacak yerin nasıl bir yer olduğunu, imkanlarının neler olduğunu ya da terör tehlikesi olan bir yer olup olmadığı gibi konular çok merak edilmektedir. Bu soruların cevabı ise askerlik yerlerinin açıklanmasıyla birlikte son bulmakta ve bu açıklamanın ardından askere gidecek kişiler en kısa sürede bu yerleri öğrenmeye çalışmaktadır.

  2018 – Askerlik yeri öğrenme konusunda eskiden uzun süre beklenilmesi ya da askeriye içerisindeki bir tanıdık vasıtasıyla bu yerler öğrenilebilmekteydi. Askere gidecek kişiler genellikle bağlı oldukları askerlik şubesinden görev yerlerini öğrenmekteydi. Fakat şimdi askerlik yerini öğrenme oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Askerlik yerini öğrenmek isteyen kişiler için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Milli Savunma Bakanlığı internet sitesidir. Bu sitede celp dönemlerinde askerlik yerleri açıklanmaktadır. Fakat e-devlet sitesinin faaliyete geçmesiyle birlikte bu seçenek fazla tercih edilmemektedir. 2018 – Askerlik yeri öğrenme konusundaki diğer seçenek ise e-devlet sitesidir. Bu sitede devletin birçok resmi işlemi yapılmakta ya da yayınlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de askerlik yeridir.

  E-Devlet Üzerinden 2018 – Askerlik Yeri Öğrenme

  2018 – Askerlik yeri öğrenme konusu son dönemlerde e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Devlet kurumlarının daha kendi sitelerinden vermiş oldukları hizmet artık bu site üzerinden verilmektedir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için farklı seçenekler bulunmaktadır. Yeni kimlik kartları ve bunlara ait şifre, elektronik imza ve mobil imza gibi farklı seçenekler ile bu siteye erişilebilmektedir. Fakat bu seçenekler arasından en fazla tercih edileni e-devlet şifresi kullanarak bu siteye erişmektedir. Bu yöntem çok uzun zamandır kullanıldığı için kullanıcılar bu yöntemi tercih etmektedir. E-devlet şifresi olmayanlar ise bu şifreyi en yakın PTT şubesinde alabilmektedir. PTT şubelerine kimlik ile başvuru yapıldığında e-devlet şifre anında verilmektedir. PTT bu şifre için çok düşük bir ücret talep etmektedir. Bu şifre ile e-devlet sitesine giriş yapılırken aynı zamanda T.C. kimlik numarası da kullanılmaktadır.

  2018 – Askerlik yeri öğrenme için farklı yöntemlerle e-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra hizmetler kısmına geçiş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise buradan Milli Savunma Bakanlığı bölümüne gelinmesi gerekmektedir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen birçok hizmet burada da verilmektedir. Bu hizmetler arasında “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgula” kısmına tıklanarak askerlik yeri öğrenilebilmektedir. Bu şekilde askerlik yerinin öğrenilmesi durumunda görev yeri ile ilgili diğer bilgiler ve askerliği ne olarak yapılacağı gibi konularda öğrenilmektedir. Eskiden oldukça zor bir şekilde öğrenilen bilgiler şimdilerde bilgisayar başında ya da akıllı telefonlar ile kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – Askerlik Yeri Öğrenme ve Diğer Hususlar

  2018 – Askerlik yeri öğrenme konusunda dikkat edilmesi gereken ufak bir husus bulunmaktadır. Lisans mezunları dilemesi halinde askerliklerini Yedek Subay olarak da yapabilmektedir. İlgili yasalar ile bu kişilere bu şekilde bir hak verilmiştir. Askerliğini Yedek Subay olarak yapacak kişiler, askerlik yerlerini biraz daha farklı öğrenmektedir. Bu kişilerin de öncelikle e-devlet sitesine giriş yapması ve Milli Savunma Bakanlığı bölümüne gelmesi gerekmektedir. Daha sonra ise bu kişiler “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgula” kısmına tıklanarak görev yerlerini öğrenilebilmektedir. Yine burada da askerliğin yapılacağı yer ile ilgili telefon ve adres gibi bilgiler bulunmaktadır.

  2018 – Askerlik yeri öğrenme konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu bilgiler ışığında askerlik dönemi gelen kişiler buradan askerlik yerlerini öğrenebilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan askerlik yeri sorgulama işlemi sadece celp dönemlerinde aktif olmaktadır. Diğer zamanlarda kişilerin nerede askerlik yapacakları belli olmadığı için buradan herhangi bir bilginin yayınlanması imkansızdır. E-devlet dışında askerlik yerlerinin öğrenebileceği site yoktur. Çünkü devletin resmi sitesi e-devlet internet sitesidir. Ve bütün resmi işlemler bu site üzerinden yapılmaktadır. Farklı sitelerden askerlik yeri öğrenilmeye çalışılsa bile onlarda e-devlet sitesine yönlendirme yapmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  2018 – Askerlik Yeri Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın